Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Καλημερα!

Μηπως γνωριζει καποια να με βοηθησει, πως πρεπει να φυλαξω στο ψυγειο-καταψυξη το γαλα που βγαζω με το θηλαστρο? ευχαριστω:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ,από προσωπική μου εμπειρία γνωρίζω τα εξής:

Το γαλατάκι που αντλούμε με το θήλαστρο το αποθηκεούμε ή στα μπιμπερό ή στα ειδικά σακουλάκια που διαθέτουν τα θήλαστρα.( εγώ είχα θήλαστρο και σακουλάκια της medela)

Ξέρω πως στο ψυγείο μπορούν να συντηρηθούν για μία μέρα ενώ στην κατάψυξη είτε είναι στα σακουλάκια ή στα μπιμπερό για 3 μήνες.Όποια κοπέλα γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει παρακαλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστά τα λεει η evipapa αν και οι χρόνοι ειναι λιγο μεγαλύτεροι . Στο πισω μερος του ψυγειου και οχι στην πορτα μπορει να διατηρηθει για 2 (ισως και παραπάνω) στη συντήρηση .

Στη κατάψυξη για πολυ περισσοτερο καιρο 6+ μηνες .

Σε μπουκαλάκια ή σακουλακια .

Τι ακριβως θελεις να μαθεις , τι σε απασχολει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Αυτο που με απασχολει LALA μου ειναι ακριβως αυτο που απαντησατε:)

Επειδη αρχισα να αντλω γαλα με το θηλαστρο, μερικες φορες λογω καποιων υποχρεωσεων και επειδη ο μικρος μου καποιες φορες κανει και 5ωρα υπνου. Το γαλα απο την καταψυξη πως το ζεστενουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια φορα που αντλησα ζεσταινα νερο στο βραστηρα, το βαλα σενα βαθυ πιατο και εβαλω το σακουλακι με το γαλα. περιμενω να γινει χλιαρο και το βγαλα. Αλλα τελικα δεν δεχτηκε μπιμπερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα.

Συμφωνώ απολύτως με τα υπόλοιπα κορίτσια.

Εγώ έχω να πω ότι το συντηρούσα ΜΟΝΟ σε πλαστικά μπουκαλάκια (αυτό μου το σύστησε μια σύμβουλος θηλασμού). Το αποθήκευα στην κατάψυξη όπου το διατηρούσα για 1 μήνα (μπορεί και παραπάνω να διατηρηθεί) αλλά δεν προλάβαινε το έπινε ο μικρός.

Αν θέλεις να το ξεπαγώσεις το βγάζεις από την κατάψυξη και το αφήνεις στην ψύξη του ψυγείου. Αυτό ξεπαγώνει φυσικά. Μετά άφησε το λίγο έξω από το ψυγείο (λίγο έτσι ?) και δώσε το στο μωρό. Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι το δροσερό γαλατάκι θα το πιεί...

Καλή τύχη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ επειδή ήταν χειμώνας το άφηνα σε θερμοκρασία δωματίου να ξεπαγώσει και αφού το έβαζα σε γυάλινο μπουκάλι το βύθυζα σε ζεστό νεράκι για να μην το πίνει και κρύο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...