Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γαλα που μενει στο στηθος...


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια,

ηθελα να ρωτησω τις μανουλες να μου πουν την γνωμη τους κ την εμπειρια τους τ γινεται με το γαλα που περισσευει μετα τον θηλασμο..

εγω ξεκινησα να θηλαζω τον μπεμπουλη μου αλλα επειδη δεν χορταινε του δινω κ συμπληρωμα (το γαλα μου δεν ηταν πολυ).Τελικα κατεληξα να πινει περισσοτερο ξενο κ λιγο απ το δικο μου.Τις τελευταιες μερες ομως αρχισε να μην θελει το στηθος κ τον πιεζω για να θηλασει.

Ανυσηχω για το γαλα που μενει στο στηθος μου,πρεπει να το αφαιρω με θηλαστρο ή με το χερι.Επισης, φοβαμαι για πετρωμα αυτο συμβαινει αμεσως ή μετα απο καιρο αρκετο;

Εννοειται πως θα ενημερωσω τον γιατρο απλως θελω κ τις γνωμες σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALIMERA BARBIE!!!!!

K EGO EKANA TO IDIO ME TO KORITSAKI MOY.OTAN TIS EDEINA KSENO GALA TO EBGAZA.META APO LIGES MERES TO DIKO MOY DEN HTAN ARKETO GIA NA XORTASEI K APOFASISA NA TO STAMATISO.TO EIPA STON GIATRO K MOY EDOSE ENA XAPAKI GIA 10 MERES K STAMATISE TELEIOS.GIATI AP'OTI KSERO DEN KANEI NA MENEI TO GALA STO STITHOS.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα. Για να ξέρετε το γάλα σας ποτέ δεν είναι λίγο..εσείς αφήνατε λίγο το μωρό στο στήθος!! Ενα νεογέννητο μωράκι μπορεί να πεινάει συνέχεια και εσείς το εκλαμβάνατε πως δεν χορταίνει.

Επίσης δεν παθαίνετε τίποτα αν το γάλα μένει στο στήθος , πολύ απλά σε λίγες μέρες θα κοπεί μόνο του. Εγώ όταν αποφάσισα να σταματήσω το θηλασμό απλώς σταμάτησα να θηλάζω το μικρό και το γάλα κόπηκε μόνο του σε 3-4 μέρες. Τα χαπάκια είναι επικίνδυνα ακόμη και για καρκινο του μαστού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΤΗΜΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ? ΜΠΑΡΜΠΙ, ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ! ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ, ΑΦΟΥ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ. ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΕ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΙΑ ΩΡΕΣ! ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις, Βουλα μηπως μπορεις να μου πεις πως εβγαζες το γαλα απ το στηθος;

Τιρογαριδακι εγω ανυσηχησα γιατι ακουσα οτι αν μεινει μεσα το γαλα πετρωνει κ κανει κυστες.Εσυ δεν ενιωθες πρησμενο το στηθος οταν σταματησες το θηλασμο;Εννοω μεχει να κοπει το γαλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου γεια, φυσικα κ ηθελα να θηλασω αλλα αναγκαστηκα να δωσω συμπληρωμα αφου τον ειχα μια ωρα στο στηθος κ παλι εκλαιγε..Τωρα που δεν το θελει περισσευει κ δεν ξερω τι να κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου θελω να συνεχισω αλλα δεν ξερω ποσο κ πως να τον επιμεινω.Μηπως να το βγαζω με θηλαστρο κ να το δινω με μπιμπερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barbie έγραψε:

Καντινου θελω να συνεχισω αλλα δεν ξερω ποσο κ πως να τον επιμεινω.Μηπως να το βγαζω με θηλαστρο κ να το δινω με μπιμπερο;
ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ! ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΗΛΟ, ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ. ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕΤΑ Τ5ΗΝ ΕΔΡΑΙΩΣΗ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Barbie έχει δίκιο η Καντινου...αν θέλεις να θηλάσεις θα τον βάζεις συνέχεια στο στηθος! Κάποιοι θα πουν οτι πρέπει να γίνεται σταδιακη μείωση του ξένου γάλατος. Δεν ξέρω..εγώ δεν θα το έκανα. Αλλά θα προτιμούσα να τον βάζω για 3-4 μέρες όσο πιο συχνά γίνεται στο στήθος και για όση ώρα χρειαστεί. Ετσι πάει ο θηλασμός. Δεν είναι σαν το μπουκάλι που ταΐζεις 10 λεπτά και τελείωσε. Θέλει το χρόνο του. Ξέχνα το θηλαστρό! Δεν κάνει δουλειά! Είναι μονο για εκεινες που χρειάζονται να εργαστούν και πρέπει να αποθηκεύουν στην κατάψηξη. Η καλύτερη λύση είναι το ίδιο το μωρό.Οι θηλαστικές κινήσεις του είναι ο μοναδικός τρόπος να αυξηθεί το γάλα.Καλό θα ήταν να το προσπαθήσεις. Αξίζει τον κόπο. Ενας είναι ο τρόπος. Μωρό στο στήθος. Τίποτε άλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι σχετικο,για να μην ανοιγω καινουριο posτ?

εμενα πινει απο το στηθος,κανονικα,ολη την ημερα

κυριως το πρωιομως χορταινει γιατι εχω μπολικο,μετα απο 2,3 ωρες ξαναπειναει την ξαναβαζω πινει,ομως μετα δυσκολευεται να το βγαλει κ απο οτι βλεπω το γαλα μου μαζευεται στο πλαγια του στηθους κ πρεπει να του κανω μασαζ κ βλεπω οτι πιτσιλαει,ομως το μωρο δεν το βγαζει μονο του,ενω πειναει,οποτε τρωμε κ λιγο ετοιμο,γιατι ομως;

Εννοω αν σας μπερδεψα μηπως δεν αδειαζει καλα,ομοιομορφα το στηθος κ τρωει αυτη οτι εχει μπροστα ευκολο,αφου δυσκολευεται να βγαλει το υπολοιπο,που ειναι πιο πισω,

αφου εχω γαλα γιατι δε μου το τραβαει κ κλαιει!ετσι αναγκαζομαι κ δινω ετοιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α στο καλο εγραφα και εγραφα και χαθηκε παλι ...

Θαλεια αχ Θαλεια! Με τις λαθος διαγνώσεις σου οτι δεν εχεις γαλα , εχεις μπερδεψει το μωρο :(

Εχει συνηθίσει στη ροη του μπουκαλιου και δεν καθεται να παιδευτει να θηλάσει .

Το πρωι επειδή μεσολαβουν πολλες ωρες χωρις θηλασμο η ροή ειναι πιο εντονη και ετσι τρωει πιο ευκολα το μωρακι σου . Αργοτερα ομως που μειωνεται η ροη (προσοχη η ροη οχι το γάλα) κουραζεται και δεν συνεργαζεται .

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις μαλάξεις την ωρα που θηλάζει το μωρο και να το θηλάζεις κρεμομενη απο πανω του :silly: Ετσι εχει καλύτερη ροη και θα συνηθίσει σιγα σιγα .

Ειναι κρίμα να δινεις μπουκάλι οταν δεν υπάρχει κανενα προβλημα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...