Μετάβαση σε περιεχόμενο

Travocort στο πρόσωπο???????


Recommended Posts

Μανούλες γεια σας! Τελικά από τότε που έγινα μαμά, εχώ πολλές περισσότερες απορίες από αυτές που είχα ως έγκυος! Την Παρασκευή πήγαμε για το πρώτο μας προγραμματισμένο ραντεβού με τον παιδίατρο (έναν τύπο που βρήκαμε από το ΜΗΤΕΡΑ καιπου σίγουρα θα αλλάξουμε:angry: ) και μας είπε για τα σπυράκια που έβγαλε ο μπεμπης στο πρόσωπο να του βάλουμε αλοιφή travocort:huh: ! Κορτιζόνη στο πρόσωπο του βρέφους???? Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί το θεωρώ πολύ τραβηγμένο. Μέχρι τώρα βάζω χαμομηλάκι και μαραίνονται κάπως αλλά δεν φεύγουν. Περιμένω με αγωνία!!!:S Φιλιά και καλό σ/κ σε όλες! Α, πήραμε 1360 γραμμάρια σε ένα μήνα!!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KATA THN GNOMH MOY MHN BALEIA TIPOTA .EMAS FIGANE TON TITO MHNA TELIOS .

DEN KSERW AN THILAZEIS ,EMAS ARGISAN LOGO THILASMOU ,DEN EINAI TIPOTA ORMONES DIKES MAS EINAI POU EXOUN PERASEI STO MORO DEN THA MHNOUN SHMADIA MHN ANISIXEIS TOSO .

AAPLA THA EINAI OMORFOULIS SE LIGO KAIRO :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

KATA THN GNOMH MOY MHN BALEIA TIPOTA .EMAS FIGANE TON TITO MHNA TELIOS .

DEN KSERW AN THILAZEIS ,EMAS ARGISAN LOGO THILASMOU ,DEN EINAI TIPOTA ORMONES DIKES MAS EINAI POU EXOUN PERASEI STO MORO DEN THA MHNOUN SHMADIA MHN ANISIXEIS TOSO .

AAPLA THA EINAI OMORFOULIS SE LIGO KAIRO :laugh: :laugh: :laugh:

AFRODITH μου σε ευχαριστώ. Τόν θηλάζω αποκλειστικά οπότε μάλλον είναι οι ορμόνες. Ό παιδίατρος είπε οτι μάλλον είναι αλλεργία σε κάτι μη βαμβακερό που τον ακούμπησε αλλά δεν νομίζω. Αν ήταν έτσι, γιατί δεν έβγαλε και στα ποδαράκια και στα χεράκια? Επίσης, τον ακουμπάμε μόνο εγώ και ο μπαμπάς του. Εγώ είμαι συνέχεια με βαμβακερές νυχτικές και πυτζάμες πλυμμένες με προδερμ και ο μπαμπάς του με βαμβακερά ρούχα. Τα χέρια μας πάντα πλυμμένα. Τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε κανα 2 -3 εβδομάδες θα ειναι παλι κουκλος ο μικρος Φοιβος :) Τοσο περιπου κρατησαν και μας τα σπυράκια , δεν εβαλα τιποτα , εφυγαν μονα τους .

Μπράβο σας τα πατε καταπληκτικά με το θηλασμο , τελεια η αναπτυξη του !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MHN SKEYTESE TIPOTA MHN SE ANXONEI TIPOTA PIA .PRIN GENNISW TO IKSERA OTI THA EXEI SPIRAKIA KAI H PAIDIATROS MOU EIPAI OTI THA FIGOUN GRIGORA ..EKANAN 3 MHNES TA ATIMA ALLA DEN ANXOTHIKA GNORIZA TI HTAN (XALIA OI FOTO APO TOTE:( )KAPOIOI PAIDIATROI EINAI APLA ASXETOI ...ETSI GENNINTE KAI AN THILAZEIS DEN FEUGOUN TOSO GRIGORA OSO AN DEN ...SHNEXISE ME XAMOMILAKI AN KAI EGW DEN EBAZA TIPOTA MONO DIKO MOU GALATAKI KAI ONTOS AUTA POU HTAN GIRO APO TO STOMA PIGOUNI FIGANE GRIGOROTERA .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάλε του γάλα επάνω στα σπυράκια. Θα δεις αποτέλεσμα. Στις γρατζουνιές, στις κοκκινίλες βάζω γαλατάκι και φεύγουν. Μου το είχε πει η μαία. Ακόμα και στο ματάκι της όταν είχε τσιμπλιάσει έβαλα και πέρασε! Αφού λέω να το καταψύξω και να το κάνω φάρμακο!!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φΦΥΣΙΚΑ Κ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΑΚΙ...

ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΑΝ ΔΕΙΣ ΝΑ ΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ

ΠΑΡΕ Κ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Βάλε του γάλα επάνω στα σπυράκια. Θα δεις αποτέλεσμα. Στις γρατζουνιές, στις κοκκινίλες βάζω γαλατάκι και φεύγουν. Μου το είχε πει η μαία. Ακόμα και στο ματάκι της όταν είχε τσιμπλιάσει έβαλα και πέρασε! Αφού λέω να το καταψύξω και να το κάνω φάρμακο!!!! :silly:

Συμφωνω με την Αθηνά..το μητρικο γαλα εκτος τα πολλα ωφελη που εχει ειναι και αντιφλεγμονώδης και θα του κανει πολυ καλο φυσικα..δεν συμφωνω να του βαλεις κορτιζόνη σε ενος μηνων παιδάκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe ΄το ίδιο μου συνέστησε κι εμένα ο παιδίατρος που μου σύστησε μία

γνωστή για τον οποίο κρατάω τις επιφυλάξεις μου κι από μία άλλη τοποθέτηση που είχε. Φυσικά και δεν την έβαλα στην μπέμπα!!!!!

Αυτός ο γιατρός είναι παιδίατρος-νεογνολόγος στο Μητέρα!

Μήπως μπορείς να μου στείλεις σε pm το ονομά του να τσεκάρουμε αν είναι ο ίδιος, θέλω κι εγώ να τον αλλάξω!!!!

Χαμομηλάκι το καλύτερο. Τα σπυράκια είναι σαν ιδροτσίλα, πολλά και μικρά και στα φρύδια ξεφλουδίζει ελαφρά και κάνει σαν εκζεματάκι.....εσένα πως είναι? Και να φανταστείς όταν γεννήθηκε είχε πρόσωπο φεγγάρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλημέρα! Χτες τελικά πήγαμε σε μια άλλη παιδίατρο (thanks Bourique!), η οποία φαίνεται σαφώς καλύτερη από τον προηγούμενο, και μας είπε οτι ο μικρός δεν έχει νεογνική ακμή αλλά σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και μας συνέστησε να βάζουμε μια κρεμούλα για τη ρύθμιση του ph της περιοχής (πρόσωπο, στηθάκι, ώμους). Η φαρμακοποιός που μας την έδωσε μας είπε επίσης ότι είναι μια από τις καλύτερες κρέμες. Την βάλαμε χτες μετά το μπάνιο και όντως έκανε αμέσως διαφορά. Το λέω απλά επειδή τα ίδια συμπτώματα που έχουμε εμείς τα περιέγραψαν και άλλες κοπέλες ως νεογνική ακμή που θα φύγει μόνη της. Η κρέμα που χρησιμοποιούμε τώρα είναι η baby seba med.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

περαστικουλια σας!Θα εξαφανιστουν τωρα ολα και θα λαμψει η ομορφια του!:laugh:

Φιλακια πολλα:kiss:

Ευχαριστούμε Υβόννη μου γλυκιά! Το καημενούλι μου βάζει και τα νυχάκια του και τα χει κάνει γεμάτο πληγούλες τα μουτράκια του. :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...