Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόγραμμα φαγητού νεογέννητου...


Recommended Posts

hope_89 έγραψε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Η παδίατρος έχει έρθει.Μου είπε αυτό που είπε και η LaLa.Δηλαδή 6-8 βρεγμένες πάνες και 3-4 λερωμένες είναι το φυσιολογικό.Απο κει και πέρα μου είπε να μην την ξυπνάω για να φάει:blink: Η αλήθεια είναι πως-αν και άσχετη!-μου φάνηκε και εμένα πολύ περίεργο,για αυτό και σας ρώτησα...

Σήμερα ας πούμε θηλάσαμε στις 8:45,11:30 και στος 15:00.Τις άλλαξα μέχρι τώρα 3 βρεγμένες πάνες και 2 λερωμένες.

Αχ έχω αγχωθεί παρα πολύ:(:(:(

Πάντως η παιδίατρος(νέα)μπου είπε οτι είναι καλή στα κιλά και στο ύψος για την ηλικία της...Αλλά επέμενε στο οτι το μωρό ξέρει καλύτερα απο εμένα πότε πρέπει να φάει:S

Καλημέρα Νέλλη, κακώς έχεις αγχωθεί τόσό πολύ!!:) Η γιατρός σου έχει δίκιο που σου είπε ότι το μωρό ξέρει πότε πεινάει.Βεβαια θα το παρακολουθείς και εσύ. Θεωρώ ότι είναι πιθανό μια φορά την ημέρα να κοιμάται τόσες ώρες χωρίς να πιεί γάλα , όμως οφείλεις τις ώρες που είναι ξύπνιο να το ταΐζεις συχνά. Δηλαδή αν το μωράκι δε ζητάει εμένα μου είχαν πει να το ξυπνάω και να το ταΐζω κάθε 2 ώρες. Προσωπικά μου είχαν πει και έχω διαβάσει ότι αν τη νύχτα δεν ξυπνάει για φαγητό δεν το ξυπνάμε εμείς. Βέβαια εκείνος ξυπνούσε από την πείνα. Αλλες πάλι φορές όχι. Μέσα στη μέρα όμως αν το ίδιο δε δείχνει σημάδια πείνας καλό θα ήταν να το ταΐζεις κάθε 2ωρο ή 3ωρο..(εγώ θα σου έλεγα κάθε 2ωρο για να τρώει αρκετά)μέχρι την ώρα που θα πέσεις για ύπνο. Μετά πάλι το πρωί. Μέτρα και τις πάνες, είναι ένας σωστός τρόπος να είσαι σίγουρη αλλά όχι και για να αγχωθείς!!Αν μια μέρα κάνει μια πάνα λιγότερη δεν είναι και για να πάθεις σοκ!!! Κράτα όμως στο μυαλό σου πως εσύ έχεις το κλειδί ενός επιτυχήμένου θηλασμού στα χέρια σου και ενός καλοθρεμμένου παιδιου!Τίποτα δεν είναι δύσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης το ότι σου λέμε να τρώει κάθε 2ωρο δε σημαίνει ότι το μωρό δεν μπορεί να πεινάσει και πάνω στην ώρα!Συχνά τα νεογέννητα μπορεί να πεινάσουν ακόμη και μια ώρα μετά το θηλασμό. Εγώ όποτε τον έβλεπα να κλαίει και δεν ήξερα τι έχει, τον θήλαζα και ηρεμούσε ή κοιμόταν. Δεν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα σε νεογέννητο. Απλως το 2ωρο ή 3ωρο ισχύει περισσότερο για μωράκια που δεν κλαίνε όταν πεινάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...