Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως μπορω να πεισω το παιδακι μου να πιει γαλα?


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους!

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με ενα προβληματακι.

Σταματησα να θηλαζω τον μικρουλη μου οταν ηταν 14 μηνων.

δηλαδη πριν απο ενα μηνα. το θεμα ειναι πως απο τοτε αρνειται να πιει γαλα! οποιοδηποτε γαλα....

η αληθεια ειναι πως δεν ηθελα να σταματησω το θηλασμο αλλα για λογους ανωτερας βιας επρεπε.

εχετε καμια συνβουλη για το πως θα μπορουσα να τον πεισω να πιει γαλατακι???

προς ολες τις μαμαδες: θηλαστε τα παιδια σας οσο πιο πολυ μπορειτε! δεν υπαρχει καλλιτερο πραγμα και δυστυχως υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση ακομα και απο μαιες που υποτιθεται πως ειναι τα καταλληλα ατομα για να καθοθηγουν τις μαμαδες.

ειναι δυσκολο, θελει πολλη υπομονη αλλα αξιζει τον κοπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Δεν θέλει το γάλα(δηλαδή την διαφορετική γεύση)ή το μπιμπερό(δηλαδή έλλειψη του στήθους);

:dry:

Αγχώθηκα τώρα...

Εγώ έχω μια μικρούλα μόλις 5 ημερών που την θηλάζω αποκλειστικά.Επέλεξα να της δίνω τα πρωινά γεύματα με το μπιμπερό και όλα τα υπόλοιπα κανονικά,θηλάζωντας απο το στήθος μου.Το έκανα σκεπτόμενη οτι όταν θα πρέπει να επιστρέψω στην σχολή μου(και αναγκαστικά θα λείπω κάποιες ώρες)δεν θέλω να έχει πρόβλημα με το φαγητό της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απότι καταλαβα δεν εχει προβλημα με το γαλα αλλα με τον τροπο που πρεπει απο δω και μπρος να το πινει!

ειναι μεγαλος για να πινει απο μπιμπερο τωρα αλλα ουτε ποτηρι θελει ουτε καλαμακι ουτε τιποτα!!!

απο ημερων παντως πιπιλα ουτε να τη δει δεν ηθελε!

δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη η ιδεα του μπιμπερο εναλλαξ με το θηλασμο γιατι τα μωρα μπερδευονται. τουλαχιστον αυτο μου τονισαν στο μαιευτηριο..

και φυσικα δεν ειναι ολα τα μωρα ιδια. μπορει οταν ερθει η ωρα να του δωσεις αλλο γαλα να μην εχει προβλημα.

ο ανιψιος μου δεν ειχε κανενα προβλημα με τη μεταβαση στηθος-μπιμπερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ,ούτε εγώ έχω παρατηρήσει καμιά αντίδραση...Δεν πρέπει να έχει πρόβλημα η μπέμπα μου.

maraki αν του πεις ''είσαι μεγάλο παιδί και τα μεγάλα παιδιά πίνουν απο το ποτηράκι τους''ή του πάρεις ποτηράκια με τους αγαπημένους του ήρωες...:dry: Αν δεν το έχεις κάνει βέβαια ακόμα:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου καλησπέρα!Ο Δημητρακης ειναι 3ων ετων!Στα τρία αυτα χρόνια εχει περάσει κι αυτός διάφορες φάσεις με το γάλα. Πόσο μάλλον για την δική σου την περίπτωση από το στήθος στο μπιμπερό. Εγω θα σου ελεγα να μην τον πιέσεις γιατί μπορεί να φέρεις το αντίθετο αποτέλεσμα!Ασε εκείνον να σε καθοδηγήσει. Πιστεύω οτι τον εχει επηρεάσει η αλλαγή. Αν θες κανε και μια ερώτηση στον-στην παιδιατρο. Πάντως μπράβο σου που θήλασες τόσο καιρό!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι; Το γάλα του το δίνεις εσύ (προσπαθείς δηλαδή);

Αν ναι, το παιδάκι σου λογικά σε βλέπει, σε μυρίζει και αναρωτιέται γιατί δεν το θηλάζεις. Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολο να δεχτούν ξένο γάλα από την ίδια την μαμά..

Με την ευκαιρία: εικοσάχρονη ελπιδούλα είσαι πλέον μαμά!!! Συγχαρητήρια (δεν είχα μπει καθόλου για μια-δυό μέρες ...)

Να σου ζήσει η κουκλίτσα!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki σύμφωνω και εγώ με την Δήμητρα!

Πάντως στην μεγαλύτερη μου κόρη έκανα αυτό που περιέγραψε η Νέλλυ:) Και όταν σταματήσαμε τον θηλασμό δεν είχα πρόβλημα προσαρμογής στο ποτηράκι.:) Επίσης και στα δίδυμα επειδή είναι λίγο δύσκολο να τα θηλάζω αποκλειστικά,τους έδινα κάποια γεύματα απο το μπιμπερό(ξένο γάλα όμως)και θήλαζα κιόλας.Τον Σεπτέμβριο επιστρέφω στην δουλειά και ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να αποσυντονιστούν στο θέμα του φαγητού:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙΣ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ? ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΨΩ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΕΙ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Με την ευκαιρία: εικοσάχρονη ελπιδούλα είσαι πλέον μαμά!!! Συγχαρητήρια (δεν είχα μπει καθόλου για μια-δυό μέρες ...)

Να σου ζήσει η κουκλίτσα!!:)

Ευχαριστώ Αργώ μου!Να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη διαδικασία του αποθηλασμου δεν επινε παράλληλα αλλο γάλα ? Πως το κανατε ?

Καλο θα ηταν να μην τον πιεσεις , αλλα να φροντίσεις να παιρνει το ασβέστιο απο αλλες τροφες . Βαλε γιαουρτι , τυρι , πράσινα λαχανικά στη διατροφή του και νομιζω μεχρι να ξαναζητήσει γάλα ειστε οκ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΕΣΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΙΝΕΙΣ. ΑΝ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΟΥ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΡΝ ΦΛΕΙΚΣ, ΤΥΡΙ, ΤΟΣΤ ΜΕ ΤΥΡΙ, ΓΑΛΑ ΜΕ ΨΩΜΑΚΙ ΜΕΣΑ Η ΜΠΙΣΚΟΤΑ, ΚΡΕΜΑ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΑΝΤΙ ΝΕΡΟ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!

λοιπον, για να σας απαντησω...

1)ο κωνσταντινος δεν ηπιε ποτε ξενο γαλα! δεν ηπιε ποτε απο μπιμπερο ουτε καν δικο μου γαλα που εβγαζα οταν χρειαστηκε μερικες φορες να λειψω π.χ στον γιατρο

2) ο αποθηλασμος εγινε σταδιακα απλως αντικαθιστωντας γευματα θηλασμου με φρουτοκρεμα-μεσημεριανο-απογευματινη κρεμα εως να φτασουμε να θηλαζει μονο πρωι βραδυ μεχρι κ 14 μηνων.

3) σχετικα με το μπιμπερο (κ αποτι μου ειπανε απο το τμημα μητρικου θηλασμου στο ελενα) ειναι πλεον μεγαλος για να αρχισει το μπιμπερο τωρα. οχι πως ενα παιδακι 2 χρονων ειναι μεγαλο να πινει απο μπιμπερο. απλα ειναι αργα για να το ξεκινησει - ετσι κ αλλιως το μπιμπερο δεν το θελει

4) δοκιμασαμε να το κανουμε σαν παιχνιδι κ να πινει με το καλαμακι οπως πινει το χυμο του! με τιποτα. δοκιμασαμε με κουπες με διαφορα παιδικα σχεδια κ τον αγαπημενο του tweety - τιποτα! δοκιμασαμε με το κουταλακι (φανταστειτε 200ml γαλα κουταλια κουταλια), καπως το δεχτηκε στην αρχη μετα τιποτα!

5) επειδη εμενα με εχει συνδυασει με το θηλασμο, τον ανελαωε η γιαγια του! δεν του εκανε καμια διαφορα...δεν ηθελε να συμβιβαστει με κατι αλλο

τωρα ειμαστε σε φαση που το πηζουμε με λιγο corn flour και το τρωει σε μορφη κρεμας. γιαοθρτια τρωει πολλα κ μαλιστα του αρεσουν παρα πολυ!

η παιδιαρος προτεινε να τον αφησουμε νηστικο μεχρι να πιει γαλα - το εκανα για 1 μερα αλλα καταφερα τιποτα. πως αφηνεις ενα παιδακι νηστικο??? δεν μου παει η καρδια..

τι να πω, ελπιζω αμα μεγαλωσει λιγακι ακομα να το καταλαβει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία παιδίατρος!!:angry: ν'αφήσεις το παιδί νηστικό;

Συμφωνώ και εγώ βέβαια ότι τελικά ασβέστιο μπορεί να πάρει και από αλλού και εφόσον τρώει καλά όπως λες μάλλον δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Και να ρωτήσω και κάτι αδιάκριτο; Εφόσον έφτασε να θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ δεν θα ήταν πιο απλό να συνεχίσεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι ομως! το ιδιο μου προτεινανε κ απο το μητρικο θηλασμο. ειναι βαρβαρο αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση πρεπει να λεει να το δοκιμασουμε! ο γιος μου παντως ειναι τοσο πεισματαρης που αυτο δεν ειχε αποτελεσμα! προτιμησε να μεινει νηστικος παρα να πιει γαλα.. εμοιασε στη μαμα του στην ξεροκεφαλια!

οπως προανεφερα αναγκαστηκα να τον σταματησω λογω ανωτερας βιας..:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα! Η δικη μου ζουζουνα επινε με μπιμπερο μεχρι τα 4! στην ηλικια που ειναι ο δικος σου ηθελε τα ναζια της! μονο μαζι μου επινε το γαλα, μιας και εξαντλουσα ολο το δισκογραφικο υλικο των ζουζουνιων, και λοιπων παραμυθιων! Για να πιει 1 μπουκαλι γαλα καναμε 45λεπτα με το ρολοι!μετα τα 4 αγορασαμε ΜΑΖΙ ενα ποτηρι με την Χιονατη, (η αγαπημενη της)και το επινε απο εκει! ισως αν διαλεξει μονος του το ποτηρακι απο το καταστημα να ειναι διαφορετικα! Αλλα πιστευω ειναι ακομη πολυ νωρις να του κοψεις το μπιμπερον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι καλη μου εσυ νομιζεις οτι μονο ο παιδιατρος ειναι ανόητος σ΄αυτον τον κοσμο ? Τι να πει κανεις , ντοπη τους !!!!

Ελεος πια στην Ελλάδα μανια με το γάλα ! Δεν λεω ειναι μικρο το παιδάκι σου αλλα ασβεστιο μπορει να παρει και απο αλλες τροφες δεν χρειαζεται με το ζορι να πινει γαλα .

Αφου τρωει διαφορα γαλακτοκομικά ολα καλα μην στεναχωριεσαι :) Καποια στιγμη μπορει να ζητησει μονος του ...

Bell η φιλη μας αναφέρει οτι το μωρο δεν πηρε ΠΟΤΕ μπιμπερον .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον κατι τετοιο βλεπω να γινεται μεχρι να αποφασισει μονος του να πιει γαλατακι!

ετσι κ αλλιως γενικα ειναι καλοφαγας οποτε δεν εχουμε προβλημα...

εχω βρει κ μερικες συνταγες οπου προσθετεις γαλα π.χ σε χορτοσουπα οπου το γαλα την κανει βελουτε η ρυζογαλο που του αρεσει κιολας..

παντως σας ευχαριστω ολες σας για την αμεση ανταποκριση - μαρεσει πολυ αυτο το ¨άγκαλιασμα¨ απο ολες τις μαμαδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανυσηχεις αφου τρωει γιαουρτια, και ο δικος μου μολις του κοψαμε το μπιμπερο ηπιε λιγο απο το ποτηρακι και μετα τερμα το γαλα, ο παιδιατρος μου ειπε να μην του βαλω κακαο γιατι χανει ολα τα θρεπτικα συστατικα το γαλα, και μου ειπε οτι αν τρωει γιαουρτια και τυρι μια χαρα δεν εχει προβλημα περνει απο εκει το ασβεστιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...