Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mou kovetai to gala??


Recommended Posts

Geia sas koritsia. Exo ena mpempi 2 minon, 5 kila. Ton proto kairo tou edina k simpliroma alla exei ena mina sxedon pou ton thilazo apokleistika. Exei 3 meres pou de vgazo gala, me to zori liges stagones. Otan ton vazo na thilasei katalavaino pos roufaei gia 3-4 lepta kai meta ton vlepo pou zorizetai, roufaei roufaei k vlepo pos den exo gala. Episis den troei apo mpoukali, me to zori na faei 60ml oli ti mera.:(

Sas parakalo doste mou kamia simvouli, eidika eseis oi kopeles pou asxoleiste k kserete tosa gia to thilasmo... De thelo na stamatiso na ton thilazo apo toso noris. Exo k ti mana mou pou exei lissaksei na stamatiso, irthe k auto..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΤΙΚΑΘΗΣΤΑ ΤΙΣ ΘΗΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΕΣΥ ΓΑΛΑ. ΕΓΩ ΗΔΗ ΘΗΛΑΖΩ 4,5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30 ΜΛ . ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ? ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ? ΠΩΣ ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΚΡΙΝΙΑΣΜΕΝΟ, ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΓΙΑ 3ΜΕ 4 ΛΕΠΤΑ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ, ΟΙ ΘΗΛΑΣΤΗΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΡΟΥΦΙΞΙΕΣ. ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΦΟΡΑ. ΓΊ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΙΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΙΝΑΕΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΙΝΕΙΣ. ΔΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΣΥ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΠΟΥ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΜΑΛΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΡΥΘΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ... ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ. ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. Η ΦΥΣΗ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΟΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ma exei ena mina pou ton thilaza apokleistika. Kai fainotan oti xortaine. Exei tora 3 meres pou roufaei men ligo, alla mera gkriniazei poli. Pos na sto po, ton vlepo pros to telos pou thilazei,prin arxisei ti gkrinia, gourlonei ta matia tou, sinexeizei na roufaei k arxizei ti gkrinia. Kai klaiei klaiei mexri pou kourazetai k koimatai. Meta pali ta idia. Auto ginetai oli mera apo to proi pou ksipnaei mexri pou tha koimithei gia vradi. Makari na exeis dikio, ego sinexizo na to vazo sto stithos sinexeia. Isos ftaiei k to oti kourazomai poli, kathe mera eimai ksipnia apo tis 6 pou ksipnaei o mikros k koimamai stis 1. K zitima einai an tha koimitho mesa sti mera. Den ksero, ti na po...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα!

Θα συμφωνησω με όλα οσα ειπε η καντινου με την κουκλα κορη :)

Αυτο που μου εχει διδαξει η μεχρι τωρα μικρη μου (4,5 μηνων ειναι το μικρακι μου) εμπειρια ειναι οτι η μαμα πρεπει να τρεφεται σωστα, να ξεκουραζεται και κυριως να μην ακουει κανεναν :blink:

Για όλα τα υπολοιπα εχει προνοησει η φυση.

Καλη συνεχεια με το θηλασμο και οχι αγχος :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

Geia sas koritsia. Exo ena mpempi 2 minon, 5 kila. Ton proto kairo tou edina k simpliroma alla exei ena mina sxedon pou ton thilazo apokleistika. Exei 3 meres pou de vgazo gala, me to zori liges stagones. Otan ton vazo na thilasei katalavaino pos roufaei gia 3-4 lepta kai meta ton vlepo pou zorizetai, roufaei roufaei k vlepo pos den exo gala. Episis den troei apo mpoukali, me to zori na faei 60ml oli ti mera.:(

Sas parakalo doste mou kamia simvouli, eidika eseis oi kopeles pou asxoleiste k kserete tosa gia to thilasmo... De thelo na stamatiso na ton thilazo apo toso noris. Exo k ti mana mou pou exei lissaksei na stamatiso, irthe k auto..

Το οτι δεν βγαζεις γαλα με το χερι ή το θήλαστρο δεν λεει τιποτα !

Α , να παρω τα πραγματα απο την αρχη ΔΙΩΞΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ή ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ !!! Πολυ σημαντικο αυτο , πιστεψε με μπορει να ειναι η αιτια που θα αποθηλάσεις ....

Για να ξερουμε οτι το μωρο τρεφεται ικανοποιητικά μετραμε τις πανες . Θα πρεπει να βρεχει 5-6 την ημερα ! Αφου το μωρο δεν θελει να πιει με το μπουκαλι (μπράβο του!) θα πει οτι δεν πειναει ! Το ενστικτο της επιβιωσης ειναι πολυ εντονο αν το μωρο πεινουσε να σαι σιγουρη θα ετρωγε .

Το οτι "χτυπιεται" στο στηθος , ζοριζεται , θηλάζει αφηνει ,μουγκριζει κλπ ειναι κατι πολυ συνηθισμένο στα μωράκια . Πιθανον εχει αερια που το ταλαιπωρουν , τα ιδια ακριβως μου εκανε και η μικρη μου .

Το απογευμα συνηθως ειναι πιο δυσκολα τα πράγματα γιαυτο να τον βαζεις στο καροτσι ή στο σλινγκ και να πηγαινετε βολτες . ΘΑ ηρεμησει και αυτος και εσυ .

Παράλληλα στο σπιτι ασκησουλες με τα ποδαράκια , μασαζάκι κλπ κλπ

Δεν υπάρχει κανενα προβλημα , προσεχε τις πανες και ταισε το μωρο οσο θελει οποτε θελει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

Ma exei ena mina pou ton thilaza apokleistika. Kai fainotan oti xortaine. Exei tora 3 meres pou roufaei men ligo, alla mera gkriniazei poli. Pos na sto po, ton vlepo pros to telos pou thilazei,prin arxisei ti gkrinia, gourlonei ta matia tou, sinexeizei na roufaei k arxizei ti gkrinia. Kai klaiei klaiei mexri pou kourazetai k koimatai. Meta pali ta idia. Auto ginetai oli mera apo to proi pou ksipnaei mexri pou tha koimithei gia vradi. Makari na exeis dikio, ego sinexizo na to vazo sto stithos sinexeia. Isos ftaiei k to oti kourazomai poli, kathe mera eimai ksipnia apo tis 6 pou ksipnaei o mikros k koimamai stis 1. K zitima einai an tha koimitho mesa sti mera. Den ksero, ti na po...

Ελααα ...αντε αναπτυξιακο αλμα περνάει το μωρο συν ολα αυτα που σου εγραψα . Μην δινεις τωρα συμπλήρωμα γιατι προσπαθει να ρυθμίσει την παραγωγή !!!!

Να κοιμασαι μια ωριτσα το μεσημερι και να πηγαινεις λιγο πιο νωρις το βραδυ για υπνο ...αυτο να κανεις :)

Καντινου , αριστα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα τώρα που το λες κάτι τέτοιο μου έκανε και ο δικός μου. Μάλιστα ρούφαγε, γούρλωνε τα μάτια και άρχιζε να χτυπά χεράκια και ποδαράκια. Και εγώ στην αρχή νόμιζα αυτό που λες και εσύ.Τελικά ξέρεις τι ήθελε.Να ρευτεί.Και αφού ρευότανε μετά ξανασυνέχιζε.Για δοκιμασέ να τον σηκώνεις όρθιο όταν τα κάνει αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σου έλεγα την ώρα του θηλασμού να είσαι απολύτως ήρεμη. Να μην είναι κανεις άλλος στον ίδιο χώρο. Οι συμβουλές την ώρα που θηλάζεις είναι ό,τι χειρότερο.

Το στρες και η στεναχωρια μπορουν να μειώσουν το γάλα. Μου εχει συμβει.

Μη το βαζεις κατω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...