Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνος κ τραυματισμός στη θηλή


Recommended Posts

Καλημέρα! Σήμερα ο μπεμπούλης μου κλείνει ένα μήνα ζωής και παράλληλα συμπληρώνουμε και ένα μήνα επιτυχούς γαλουχίας :) Παρόλαυτα, εδώ και δυο εβδομάδες περίπου, νιώθω έναν οξύ πόνο στην αριστερή θηλή, ειδικά τη στιγμή που τον βάζω στο στήθος.:S Σε ευτό το στήθος είναι που βγάζω και αυτό το milk blister, σαν να έχει βουλώσει μια τρυπούλα στη θηλή και έχει παγιδευτεί μέσα μια σταγόνα γάλα. Εδώ και δυο τρεις μέρες είδα έχει γίνει και μια μικρή πληγούλα και πονάει ακόμα περισσότερο. Το αποτέλεσμα? Κάθε φορά που είναι να θηλάσει από το αριστερό, πονάω πολύ, δεν το απολαμβάνω καθόλου και δεν βλέπω την ώρα να τελειώσει.:S Πείτε μου σας παρακαλώ μια λύση! Τη μέρα τον θηλάζω ανα 2ωρο, από ένα στήθος την κάθε φορά, και το βράδυ ανα 4ωρο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κολάει απιστευτα σημερα το site ...

Εχω την μικρη μου δν μπορω να σου πω αναλυτικά αλλα διαβασε εδω http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html για αρχή και προσπάθησε να βαζεις ζεστες κομπρέσες πριν το θηλασμό . Αν δεν περάσει μπορει να χρειαστει να παρεις λεκιθίνη (δεν ειναι τιποτα) αλλα θα τα ξαναπουμε και αργοτερα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πληγώθηκε η θηλή προφανώς το μωράκι δεν πιάνει καλά κάποιες φορές, ή έχεις ευαίσθητη ρόγα και το έβγαλες απότομα...Πάντως, βοηθάει να αφήνεις γαλατάκι στην θηλή και να αφήνεις το στήθος γυμνό..Και λίγη λανολίνη βοηθάει πολύ(lanshinoh ή purelan), και να τη φάει το μωρό δεν πειράζει.

Για τον φραγμένο πόρο πρέπει να θηλάζεις συχνά, να βάζεις ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό, να κάνεις μασάζ, να κάνεις ένα ζεστό μπάνιο και πιέζοντας τη θηλή να προσπαθήσεις να απευλευθερώσεις τον πόρο. Επίσης να θηλάζεις με το μωρό ξαπλωμένο ανάσκελα και εσένα από πάνω (δηλαδή το φραγμένο στήθος να κρέμεται πάνω από το μωρό).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Αν πληγώθηκε η θηλή προφανώς το μωράκι δεν πιάνει καλά κάποιες φορές, ή έχεις ευαίσθητη ρόγα και το έβγαλες απότομα...Πάντως, βοηθάει να αφήνεις γαλατάκι στην θηλή και να αφήνεις το στήθος γυμνό..Και λίγη λανολίνη βοηθάει πολύ(lanshinoh ή purelan), και να τη φάει το μωρό δεν πειράζει.

Για τον φραγμένο πόρο πρέπει να θηλάζεις συχνά, να βάζεις ζεστές κομπρέσες πριν τον θηλασμό, να κάνεις μασάζ, να κάνεις ένα ζεστό μπάνιο και πιέζοντας τη θηλή να προσπαθήσεις να απευλευθερώσεις τον πόρο. Επίσης να θηλάζεις με το μωρό ξαπλωμένο ανάσκελα και εσένα από πάνω (δηλαδή το φραγμένο στήθος να κρέμεται πάνω από το μωρό).

ΑΡΓΩ μου σε ευχαριστώ πολύ. Καλά το πιάνει και με το στοματάκι ορθάνοιχτο αλλά σε κάποιες φάσεις, όταν ψιλοβαριέται, κάνει κάτι τρελά με τα χείλη του και την πετάει έξω απότομα. Πώς θα έκανες αν είχες ένα κερασάκι στο στόμα και το τράβαγες έξω χωρίς να ανοίξεις τα χείλη? Ε αυτό! Τραβάει το κεφαλάκι το προς τα πίσω, πιέζει τα χείλη μεταξύ τους και με πετάει έξω. Προς το παρόν βάζω μια κρέμα που μου δωσαν από το ΜΗΤΕΡΑ, την novaquasol αλλά δεν κάνει πολλά.

Lala μου σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θέλεις, όταν υποψιάζεσαι ότι ετοιμάζεται για "ακροβατικά", πίεζε το στήθος σου προς το μωρό, έτσι ώστε να αναγκαστεί να ανοίξει το στόμα του (μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα)και ταυτόχρονα βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι στο πλάι του στόματός του, ανάμεσα στα ούλα, για να εμποδίσεις το κλείσιμο, και τράβα απαλά τη ρόγα έξω. Με λίγη εξάσκηση θα μπορείς να βγάζεις όποτε θέλεις τη θηλή χωρίς να πληγώνεται, ακόμα και όταν την κρατά σφιχτά, ειδικά αργότερα όταν θέλει να κάνει παιχνιδάκια με τα δόντια λόγω πόνου συνήθως στα ούλα...Μην το αφήνεις να σου τραβά τη ρόγα πάντως:( ...Α, καλύτερα δοκίμασε μία από τις δύο λανολίνες που σου γράφω παραπάνω, είναι πολύ καλές. Απ'ότι ξέρω, μόνο αυτές επιτρέπεται και να φάει λίγο το μωρό, άρα είναι και πιο ασφαλείς και πιο πρακτικές στη χρήση (τις άλλες θα πρέπει πάντα να τις πλένεις)..

Και να αφήνεις γυμνό το στήθος όση περισσότερη ώρα μπορείς.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Αν θέλεις, όταν υποψιάζεσαι ότι ετοιμάζεται για "ακροβατικά", πίεζε το στήθος σου προς το μωρό, έτσι ώστε να αναγκαστεί να ανοίξει το στόμα του (μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα)και ταυτόχρονα βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι στο πλάι του στόματός του, ανάμεσα στα ούλα, για να εμποδίσεις το κλείσιμο, και τράβα απαλά τη ρόγα έξω. Με λίγη εξάσκηση θα μπορείς να βγάζεις όποτε θέλεις τη θηλή χωρίς να πληγώνεται, ακόμα και όταν την κρατά σφιχτά, ειδικά αργότερα όταν θέλει να κάνει παιχνιδάκια με τα δόντια λόγω πόνου συνήθως στα ούλα...Μην το αφήνεις να σου τραβά τη ρόγα πάντως:( ...Α, καλύτερα δοκίμασε μία από τις δύο λανολίνες που σου γράφω παραπάνω, είναι πολύ καλές. Απ'ότι ξέρω, μόνο αυτές επιτρέπεται και να φάει λίγο το μωρό, άρα είναι και πιο ασφαλείς και πιο πρακτικές στη χρήση (τις άλλες θα πρέπει πάντα να τις πλένεις)..

Και να αφήνεις γυμνό το στήθος όση περισσότερη ώρα μπορείς.:)

Αργώ μου, δεν θέλω να φανώ γραφική αλλά άμα αφήσω το στήθος γυμνό, πρέπει να καλύψω τα πατώματα και τα κρεβάτια με νάϋλον. Με το που ανοίγω το σουτιέν, τρέχει κανονικά. :P:blush: :blush: Από χτες άρχισα να κάνω αυτό που λες, να του πιέζω το κεφάλι κοντά στο στήθος όταν τον βλέπω να ετοιμάζεται για κολπάκια. Πάντως σχεδόν ποτέ δεν χρειάστηκε να του βγάλω εγώ το στήθος από το στόμα. Αν δεν έχει προηγηθεί το κολπάκι με το σφίξιμο των χειλιών, με το που τελειώνει το γεύμα του απλά κάνει φλουπ και με πετάει έξω. Α!! Η κομπρέσα έπιασε. Το έκανα πριν και με πόνεσε κάπως λιγότερο όταν άρχισε να θηλάζει! Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, βέβαια, είσαι ακόμη στη φάση που τρέχει το στήθος!:ohmy: Είναι λίγο δύσκολο πρακτικά..Μάλλον θα πρέπει να αρκεστείς στη λανολίνη τότε...

Θα περάσει και αυτό, θα σταματήσει να τρέχει και επιπλέον θα "σκληραγωγηθεί" και η θηλή με τον καιρό. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe γεια σου και από εμένα. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ και μάλιστα στο αριστερό στήθος. Να κάνεις ακριβώς ότι μας γράφει η ΑΡΓΩ. Πράγματι εγώ χρησιμοποίησα την κρέμα lanshinoh και όντως κάνει θαύματα. Να φανταστείς εμένα ήταν τόσο χάλια που έτρεχε αίμα.

Στο τρίτο μήνα θηλασμού σταμάτησαν όλα μαγικά. Οι Θηλές μου σκλήρυναν και δεν πονούσα καθόλου μόνο το απολάμβανα που ξελάφρωνε το στήθος μου από το γάλα.

Την κρέμα αυτή δεν πειράζει αν την καταπιεί το μωράκι. Δεν χρειάζεται συνεχώς πλύσιμο και σκληραίνει τις θηλές. Επίσης εμένα με είχε βοηθήσει πολύ το ζεστό μπάνιο και όταν ο μικρός μου άρχιζε τα τρελά του τότε έκανα το κόλπο με το μικρό δακτυλάκι που περιγράφει και η ΑΡΓΩ και έβγαζα απαλά το στήθος ώστε να μην το πληγώσω άλλο.

Μην ανησυχείς σε λίγο τελειώνουν τα βάσανα σου σε σχέση με αυτό τον πόνο.

Εύχομαι να σου ζήσει το λουλούδι σου και να το καμαρώσεις όπως επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ.

Αρχικά πόναγα και σιγά-σιγά δημιουργήθηκε μεγάλη πληγή στις θηλές μου και ματώσανε και οι δυο. Δεν άντεχα τίποτα πάνω στο στήθος μου, το μόνο που με βοήθεισε ήταν οι θηλές σιλικόνης στης chicco. Έτσι συνέχησα τον θηλασμό με λιγότερο πόνο και φυσικά έκλεισαν οι πληγές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΜΑΤΟΒΕ

lanshinoh ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ...

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΟΜΩς ΑΥΤΗ ΕΠΟΥΛΩΘΗΚΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΚΡΑΤΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΦΟΡΜΑ!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ, Giolanda και TEO COOL σας ευχαριστώ!!! Τήν πήρα από χτες την lansinoh και είδα όση βελτίωση θα μπορούσα να έχω δει σε μια μέρα! Τουλάχιστο ο πόνος αντέχεται και δείχνει να είναι σε καλύτερη κατάσταση και η πληγούλα! Είμαι σίγουρη οτι θα γίνει τελείως καλά! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...