Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΑ ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑΤΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΝΟ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ?ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΞΕΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντρουλα υπάρχουν πολλές κοπέλες που πέφτουν στην παγίδα τη δική σου..στη σκέψη ότι το γάλα σου δε φτάνει. Γι αυτό ευθύνονται όλοι εκείνοι που σου πιπιλάνε το μυαλό με τέτοιες σαχλές απόψεις μόνο κ μόνο επειδή δεν είναι ενημερωμένοι σωστά. Λοιπόν κόψε αμέσως τα συμπληρώματα γιατί μόνο το γάλα δεν αυξάνεις αλλά ίσα ίσα το μειώνεις!!!Θήλαζε συχνά το μωρό σου χωρίς ωράρια και ρολογια! Εγώ θυμάμαι μπορεί να θήλαζα ακόμη και 1 ώρα μετά το τελευταίο του γεύμα..δεν υπάρχει πρόγραμμα. Όσο πιο συχνά το μωρό στο στήθος , τόσο το καλύτερο! Μπορείς να βγάλεις τελείως απο το μυαλό σου τοξένο γάλα;; Δεν υπάρχει ρε παιδί μου ξέχνα το! Είσαι μόνο εσύ και το γάλα σου φτάνει όχι μονο για ένα παιδάκι..αλλά για όσα σου χαρίσει η φύση σε ταυτόχρονη γέννα!!:)))) Λοιπόν ξεκίνα αμέσως να θηλάζεις καιμόνο! Κλείσε τα αυτιά σου σε όλες και όλους εκεινους που το μόνο που έχουν σκοπο είναι να σε μπερδεψουν και να σε αποπροσανατολίσουν από το σκοπό σου! Εγώ θήλασα σχεδόν χρόνο και άκουγα μόνο το μωρό μου.Έκλαιγε χωρίς να καταλαβαινω το λόγο; Θηλαζα και μάλιστα ηρεμούσε και ηρεμούσα και εγώ γιατί καιήμουν σίγουρη ότι θρεφόταν καλά αλλά και γιατί μπορεί κ να κοιμόταν μετά από λίγο οπότε τελείωναν και οι γκρίνιες!:) Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις πως πάει ο θηλασμός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εμένα η μικρή μου βγήκε με 12,5 ίκτερο και μου είχαν πει ακριβώς το ίδιο. Καλό φαί, να την βάζω στο φώς και να μετράω πάνες (τουλάχιστον 8 την ημέρα).

Άκου ... για να δεις πόσο γάλα βγάζεις από το στήθος πάρε ένα θήλαστρο και βγάλε το γάλα σε μπουκάλι. Μόνο τότε θα ξέρεις πόσο περίπου τρώει το μωρό σου.

Αν είναι λίγο τότε να προσπαθείς να αδιάζεις το στήθος σου κάθε 3 ώρες, με αυτό τον τρόπο το εκπαιδεύεις να κατεβάσει γάλα.

Όταν λές τρώει όλο το ξένο ... πόσα μλ??

Εμένα για παράδειγμα η παιδίατρος μου είπε συνολικά σε κάθε γεύμα μόνο 90 μλ!!!

Πρόσεξε το στομαχάκι του ...

Ελπίζω να βοήθησα ... ότι θες ρώτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig έγραψε:

Γλυκιά μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εμένα η μικρή μου βγήκε με 12,5 ίκτερο και μου είχαν πει ακριβώς το ίδιο. Καλό φαί, να την βάζω στο φώς και να μετράω πάνες (τουλάχιστον 8 την ημέρα).

Άκου ... για να δεις πόσο γάλα βγάζεις από το στήθος πάρε ένα θήλαστρο και βγάλε το γάλα σε μπουκάλι. Μόνο τότε θα ξέρεις πόσο περίπου τρώει το μωρό σου.

Αν είναι λίγο τότε να προσπαθείς να αδιάζεις το στήθος σου κάθε 3 ώρες, με αυτό τον τρόπο το εκπαιδεύεις να κατεβάσει γάλα.

Όταν λές τρώει όλο το ξένο ... πόσα μλ??

Εμένα για παράδειγμα η παιδίατρος μου είπε συνολικά σε κάθε γεύμα μόνο 90 μλ!!!

Πρόσεξε το στομαχάκι του ...

Ελπίζω να βοήθησα ... ότι θες ρώτα :)

Ο τρόπος που προτείνεις είναι τελείως λάθος, χωρίς να θέλω να σε θίξω, για πολλούς λόγους. Το θήλαστρο δε βγάζει όλο το γάλα που υπάρχει στο στήθος καιέτσι θα πιστέψεις ότι δεν έχεις αρκετό γάλα. Δεν μπορεί να μιμηθεί τις θηλαστικές κινήσεις του βρέφους και βγάζει ελάχιστο γάλα από όσο έχει το στήθος. Ετσι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το γάλα να μειώνεται με τον καιρο και έτσι να καταλήξεις να θεωρήσεις ότι δεν έχεις γάλα. Το θήλαστρό είναι μόνο για περιπτώσεις που η μητέρα εργάζεται και θέλει να φτιάξει τράπεζα γάλατος στην κατάψυξή της. Για κανένα άλλο λόγο , πόσο μάλλον να μετρήσει μια μητέρα πόσο έχει στο στήθος. Θυμάμαι όταν γέννησα είχα αγοάσει ένα της νουκ. Θυμάμαι έβγαλα με το ζόρι 10 μλ και πήγα όλο χαρά να το φυλάξω στην κατάψυξη του νοσοκομείου!!:) Και ήμουν τόσο χαζή που πίστεψα ότι δεν είχα γάλα αλλά όποτε θήλαζα το μωρό ήταν χορτάτο και δεν έκλαιγε..για ναμην πω ότι το γάλα έτρεχε βρύση από το στήθος(βέβαια όταν ρυθμίστηκε η ποσότητα γάλατος σταμάτησε να τρέχει έτσι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έφτανε.)

Κοριτσάκι μου , μονο θήλαζε, τίποτε άλλο!!!! Τιποτε!!!! Μην πέσεις σε αυτές τις παγίδες...δεν θα έχει καλή συνέχεια ο θηλασμός σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΑ ΣΥΜΠΛΉΡΩΜΑΤΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΝΟ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ?ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΞΕΝΟ

Να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Αν δεν θηλάζεις και συνεχισεις το ξενο γαλα , τοτε ΠΟΤΕ δεν θα εχεις αρκετό γαλα για το μωρο σου . Ο θηλασμος ειναι προσφορά και ζήτηση ...

Δεν υπάρχουν μεθοδοι και αλλα κολπα, μονο το μωρο στο στηθος οποτε θελει για οση ωρα θελει .

Αν θελεις να ξεκινησεις να θηλαζεις αποκλειστικά πρεπει να μας απαντησεις σ΄αυτες τις ερωτήσεις :

Ποσο γεννηθηκε το μωρο ?

Με ποιο βαρος βγηκε ?

Ποσο ικτερο εκανε?

Ποσες φορες θηλάζει το 24ωρο?

Σε ποσα γευματα παιρνει συμπληρωμα και ποσο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig ποιος σου χει πει αυτες τις απαράδεκτες συμβουλες ? Ειναι τελειως λαθος και ειναι ενας απο τους λογους που πολλες γυναικες αποθηλάζουν προωρα .

Τα θηλαστρα που κυκλοφορουν ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για γυναικες που δεν εχουν εδραιωσει τη γαλουχία . Τα μονα που μπορουν να βοηθήσουν ειναι τα νοσοκομειακα και αυτα αν τηρειτε πρωτοκολο αντλήσεων ...

Δυστυχως ακομα και στο νοσοκομειο ΕΛΕΝΑ που ειναι "υπερ του θηλασμου" , διδονται τετοιες συμβουλες απο μαιες ..κριμα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε συ Λαλα είσαι συμβουλος θηλασμου; Βεπω ότι ξερεις πάρα πολλά πραγματα κ μάλιστα ρωτας κ πολυ ειδικευμένα πραγματα που πραγματικά μου εχει δημιουργηθεί απορια!Δε θέλω να σε θίξω γιατι πραγματικα συμφωνω με όσα λες κ ή συμβουλος θηλασμού είσαι ή εχεις σχεση με το θέμα(εργαζεσαι σε κλινική ή κατι τετοιο..)αλλιώς πως γίνεται; :) Με εχεις μπερδεψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ό,τι και να κανεις, αν δεν βάλεις απευθείας το μωρό στο στήθος και να το αφήσεις με τις ώρες εκεί, δεν θα καταφέρεις το επθυμητό αποτέλεσμα. Αυτο κατάλαβα εγώ μετά από άγχος και στεναχώρια. Όσο περνάνε οι μέρες θα γίνεται ο θηλασμός πιο εύκολος. Αρκεί να μη χάσεις την πίστη σου και να επιμείνεις.

Άσε το θήλαστρο, μη το χρησιμοποιήσεις παρά μόνο αν νιώθεις εξαντλημένη και θες να κοιμηθείς λιγάκι. Δεν είναι κριτήριο για το πόσο τρώει το παιδί και υπαρχει κίνδυνος να παθει σύγχιση θηλών.

Πρέπει σιγά σιγά να μειώσεις το συμπλήρωμα και να οδηγηθείς στον αποκλειστικό θηλασμό. Άσε τη ΛαΛα να σε καθοδιγήσει που γνωρίζει πολλά.

Καλη συνέχεια και να χαίρεστε το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι.Εμενα ο δικος μου ,2 μηνων σχεδον, νοσηλευτηκε με υψηλο ικτερο 6 μερες κατα τις οποιες του πηγαινα μητρικο γαλα ,πανω απο 400 ml με το θηλαστρο τοτε δεν καταφερνα να βγαλω.Οταν γυρισε σπιτι

και εχοντας μαθει με το μπιμπερο δυσκολευτηκε να πιασει τη θηλη, οταν ομως τελικα τα καταφερε περασα ατελειωτες ωρες βιδωμενη στον καναπε θηλαζοντας περιμενοντας να εδραιωθει η γαλουχια.Ομως παρα τισ επιπονες προσπαθειες μου ,τις πιο πολλες φορες το μωρο δυσφορουσε εντονα και εδειχνε να πειναει πανω στο εικοσαλεπτο.Ετσι περνουσαν 3ωρα,4ωρα και βαλε με το μωρο να θηλαζει,δεδομενου του γεγονοτος πως εχω αλλα3 μικρα παιδια και πολλη μα πολλη φασαρια στο σπιτι,η υπομονη μου εξαντληθηκε,η πεινα του παιδιου αυξηθηκε και το συμπληρωμα εκανε αναποφευκτα την εμφανιση του.Η πλειοψηφια των παιδιατρων εχουν μαυρα μεσανυχτα σε θεματα θηλασμου γιαυτο μην τους εμπιστευσαι.Ο ικτερος θελει πολλα υγρα για την αποβολη της χολερυθρινης γιαυτο θηλαζε ασταματητα και μην ακους μανες ,πεθερες και τα τοιαυτα και βιαστεις να μπουκωσεις το παιδι με ξενο. Σε τελικη αναλυση κι αν ακομη δεν καταφερεις τον αποκλειστικο δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου, το παιδακι σου να ειναι γερο κι ας παρει οσο πιο πολυ γαλα μητρικο μπορει.Για την αυξηση της παραγωγης δοκιμασε χαπακια μαγιας μπυρας ,αφεψηματα μαραθου,τσαι θηλασμου της weleda απο καταστημα βιολογικων και διαβασε ολα τα θεματα με προβληματα θηλασμου του forum και τις απαντησεις που δοθηκαν.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΣ LALA, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,το μωρο μου ειναι 6 κιλα ,σχεδον 2 μηνων και θηλαζει πολλες ωρες τη μερα.μετα απο 3ωρο και βαλε θηλασμο αι ενω δεν ηρεμει με τιποτα πινει περιπου 150 εως 180ml ξενο 2 και καμια φορα 3 φορες τη μερα θα μπορουσα αραγε ετσι να διατηρησω το θηλασμο μεχρι την εισαγωγη των στερεων τροφων.περασα μια εντονη φαση τυψεων ,στεναχωριας και πικρας που δεν τα καταφερα ουτε σε αυτο το παιδι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

ΠΡΟΣ LALA, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,το μωρο μου ειναι 6 κιλα ,σχεδον 2 μηνων και θηλαζει πολλες ωρες τη μερα.μετα απο 3ωρο και βαλε θηλασμο αι ενω δεν ηρεμει με τιποτα πινει περιπου 150 εως 180ml ξενο 2 και καμια φορα 3 φορες τη μερα θα μπορουσα αραγε ετσι να διατηρησω το θηλασμο μεχρι την εισαγωγη των στερεων τροφων.περασα μια εντονη φαση τυψεων ,στεναχωριας και πικρας που δεν τα καταφερα ουτε σε αυτο το παιδι μου!!!!

6 κιλά;;; Μπράβο! Και μένα η μεγάλη που θηλαζε ατελείωτες ώρες έπαιρνε πολύ βάρος τον πρωτο καιρό. Η μικρη που έχει το στήθος μου για σνακ παίρνει 800γρ περιπου τον μηνα. Δεν έχω κανένα παράπονο!!!

4 παιδιά;;; Πάλι μπράβο! Εγώ στα 2 και τα είδα όλα!!!!

Τελικά είμαστε γεννημένες για τα δύσκολα και τα καταφέρνουμε πάντα να τα βγάλουμε πέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

ΠΡΟΣ LALA, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,το μωρο μου ειναι 6 κιλα ,σχεδον 2 μηνων και θηλαζει πολλες ωρες τη μερα.μετα απο 3ωρο και βαλε θηλασμο αι ενω δεν ηρεμει με τιποτα πινει περιπου 150 εως 180ml ξενο 2 και καμια φορα 3 φορες τη μερα θα μπορουσα αραγε ετσι να διατηρησω το θηλασμο μεχρι την εισαγωγη των στερεων τροφων.περασα μια εντονη φαση τυψεων ,στεναχωριας και πικρας που δεν τα καταφερα ουτε σε αυτο το παιδι μου!!!!

Γλαύκη μου ποιες ωρες κανετε αυτα τα 3ωρα ? Αυτο συμβαινει σε ολα τα γευματα ? Υπαρχουν γευματα που τρωει πιο γρηγορα ?

Δεν χρειάζονται τυψεις και στεναχωριες ! Προσπαθείς για το καλυτερο και αυτο εχει σημασία !!!

Για τη διατηρηση της γαλουχίας θα σου πω αλλα θα ήθελα πρωτα να μαθω γιατι δεν θηλάζει αποτελεσματικά το μωρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Βρε συ Λαλα είσαι συμβουλος θηλασμου; Βεπω ότι ξερεις πάρα πολλά πραγματα κ μάλιστα ρωτας κ πολυ ειδικευμένα πραγματα που πραγματικά μου εχει δημιουργηθεί απορια!Δε θέλω να σε θίξω γιατι πραγματικα συμφωνω με όσα λες κ ή συμβουλος θηλασμού είσαι ή εχεις σχεση με το θέμα(εργαζεσαι σε κλινική ή κατι τετοιο..)αλλιώς πως γίνεται; :) Με εχεις μπερδεψει!

Δεν εχω λογο να θιχτω ! Δεν ειμαι συμβουλος , ουτε εχω σχεση με το χωρο υγείας :)

Εχω ασχοληθει λιγάκι με το θεμα θηλασμος και εχω διαβάσει λιγο , ε και θηλάζω αρκετο καιρο , ειδα πολλά και στη πράξη .

Υπάρχουν και πολλα που δεν τα ξέρω (ήδη μου χει συμβει σε πμ μέλους ) αλλα νομιζω μπορω να βοηθήσω σε πιο "καθημερινά" προβληματα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανάλογα με το ποσο συμπλήρωμα παιρνει το μωρο . Οταν παιρνει μεγαλη ποσοτητα τοτε η αποτομη διακοπη ειναι επικινδυνη για την υγεια του μωρου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANTROYLA ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!! ΕΓΩ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΓΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΟΥΠΕΣ ΚΑΙ.....ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ!!!ΟΤΑΝ ΠΑΛΙ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ...ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΤΡΩΓΑ ΣΤΕΓΝΑ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΣΑΛΤΣΟΥΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟ-ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΘΩΣ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΤΟ ΕΙΔΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΚΩΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΚΟΨΑ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ Ο ΠΟΜΠΙΡΑΣ ΜΟΥ :(

glayki 6 ΚΙΛΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ!!!!:ohmy: ΑΠΟ ΥΨΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ; ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ, ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΙΣΕΣ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΣΟΥ;;;:huh: ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΨΕΙΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!!!:)

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ, ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ...

elenh mou sto mpimpero tha thn arxiseis h na thhlasei ?se rwtaw giati mporei na mhn thimate na thilasei ksana .an einai sto mpimpero thelei na pereis ena thilastro gia edreomenh galouxia kai gia taktikes antliseis .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mammy έγραψε:

glayki 6 ΚΙΛΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ!!!!:ohmy: ΑΠΟ ΥΨΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ; ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ, ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΙΣΕΣ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΣΟΥ;;;:huh: ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΨΕΙΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!!!:)

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.

:kiss: :kiss: :kiss:

les kai einai sto xeri mas na parataisei!!!oti theloun kanoun oso theloun trone ....kai o dikos mou 2 mhnwn htan 6 kila kai tora 8 .

osa thilazoun pernoun maziko baros sthn arxh kai meta frenaroun ,einai apolita fisiologiko kai mesa sta oria .

den mporeis na kaneis kai diaforetika theloun na fane kai trone ...auta kseroun kalhtera!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ, ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ...

Αλλα ...?

Το συμπληρωμα κοβεται σταδιακά μερικά μλ καθε φορα ωστε να προσαρμοστει το στηθος στις νεες απαιτήσεις . Χρειαζεται καποιος χρονος και ειναι καλύτερα να πιει δυο μπουκαλια συμπλήρωμα παραπάνω το μωρο παρα να δημιουργηθουν αλλα προβλήματα .

Κοριτσια λιγο προσοχη ... happy mammy αν το μωρο γεννηθηκε 4300 τοτε το βάρος του ειναι απλα το αναμενόμενο. Μην ακουτε απλα ενα βαρος και βγαζεται αυθαιρετα συμπεράσματα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου για να τρώει όλο το ξένο γαλατάκι το μωράκι σου, πεινάει και δεν χορταίνει μόνο με το δικό σου.

Μην σε στεναχωρεί όμως αυτό, δεν είναι κακό να πίνει και ξένο. Εγώ και στα δυο μου παιδιά έδινα ξένο από την αρχή.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο.Δεν συμφωνώ με τα κορίτσια ότι το θήλαστρο μειώνει την παραγωγή. Μία γνωστή μου που την πρώτη κιόλας μέρα το χρησιμοποιούσε και ακόμα θηλάζει το μωρό της με αυτό το τρόπο και είναι 6 μηνών.

Έτσι λοιπόν μην αγχώνεσαι, υπάρχουν πολλοί τρόποι για τον θηλασμό, απλά θέληση να έχεις και ηρεμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ, ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ? ΝΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ ΕΔΕΙΝΑ ΚΑΙ ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ...ΤΟ ΑΛΛΑ ΛΑΛΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μικρος γεννηθηκε 4060,52cm,τωρα ειναι 59cm kai λαλα δεν υπαρχει καμια ταξη στη συχνοτητα και τη διαρκεια των γευματων συνηθως ομως το συμπληρωμα δινεται απογευματινες ωρες η βραδινες και παντα αφου εχει προηγηθει αρκετη ωρα θηλασμου στην οποια αν το γαλα επαρκουσε θεωρω οτι θα επρεπε να ειχε χορτασει .να πω ομως οτι αποκοιμιεται συχνα στο στηθος οποτε ισως αυτο φταιει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...