Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βαρος μωρου 4,5 μηνων


Recommended Posts

τωρα διαβαζα για τα κιλα των μπεμπουκων σας και ειπα να σας πω ποσο ειναι η δικια μου

να σας προετοιμασω οτι ειναι θηριο

παει ηπλατη και η μεση μου

γεννηθηκε 4100 και 53 ποντους

βγηκαμε απο την κλινικη 3800

σε 10 μερες ηταν 4350

1 μηνων 4950

1,5 μηνων 5850

και τωρα την αλλη βδομαδα κλεινουμε τον 2 μηνα να δουμε ποσο

θεε μου θα τους δερνει ολους

μηπως να μην τη θηλαζω τοσο συχνα??????

πλακα κανω πιστευω δεν θα συνεχισει ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε συ εφη τι γαλα κατεβαζεις????

5850?????????????

εμενα ειναι 4400 και και κανω σα χαζη οτι μεγαλωσε το παιδακι μου.

πραγματικα θα τη βαζει κατω τη δικια μου:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω ρε συ συνονοματη

λες να ειμαι αγελαδα καταβαθος??????????/:woohoo: :woohoo: :woohoo:

η δικια σου ειναι φυσιολογικοτατη

η δικη μου ειναι πολυ μεγαλη

πηρε απο τον μπαμπα μαλλον

1,95 και 110 κιλα

λες να γινει τοση μεγαλη????????:woohoo: :woohoo:

τωρα παντως που εκοψα τα γαλακτοκομικα απο χθες βλεπω οτι δεν εχω τοσο γαλα

ελπιζω να μην μου κοπει:ohmy::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Μπορείς να δεις τις καμπύλες, που όπως φαίνεται είσαστε τέλεια!

Σημασία έχει να παίρνει βάρος (βέβαια το επιθυμητό είναι 750) αλλά δεν είναι ο κάθε μήνας όμοιος! Για το ύψος συνήθως παίρνουν 2 πόντους τα μωράκια.

Εμένα ένα μήνα πήρε 7 πόντους!

Σημασία έχει να έχει διπλασιάσει μέχρι τον 6ο μήνα τα κιλά της γέννησης και να έχει τριπλασιάσει μέχρι τον χρόνο!

Προσωπικά κινούμαστε στα 50 πρώτα στο βάρος, λίγο πάνω από το μέσο όρο και στα 5 πρώτα στο ύψος από τη στιγμή της γέννησής μας. Για το ύψος καθοριστικό ρόλο έχει το γονίδιο, όπως και για το βάρος σημειώνεται! Εμάς η μπουμπού φαίνεται να μην έχει προϋποθέσεις για αύξηση περαιτέρω βάρους!

Όπως και να έχει υγειή να είναι, λίγο πιο ψηλά-πιο κοντά και παχουλά-λεπτά έπονται! Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να συνάδει η πνευματική της ανάπτυξη με την ηλικία της!

ΥΣ.μπορεί να είχε κανένα κρυωματάκι, μυξούλες και όλα επηρεάζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πάντως και το υπερβολικό βάρος δε θεωρώ ότι είναι πάντοτε καλό!

Προμηνύει παιδική παχυσαρκία με όλα τα επακόλουθα και βέβαια δυσκίνητο μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΑΡΟ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕΓΑΛΗ

ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΗ ΕΧΕΙ 60 ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΩΡΑ

ΕΧΕΙ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙΣ ΧΟΝΤΡΗ

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟΥΛΙΚΑ

ΜΕΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΥΣΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΤΗ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΦΙΧΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ

ΑΦΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΕ

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΗ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα δεν το ανέφερα για το μωράκι σου! Γενικά σαν διαπίστωση!

Και εγώ ήμουν παχουλό μωρό και ψηλό και έπειτα στην παιδική ηλικία ήμουν οδοντογλυφίδα! Έπειτα πάλι ''αφράτεψα''! ΧΙ!ΧΙ!

Απλά σε συζήτηση που είχα σχετική λέγεται ότι η παιδική παχυσαρκία φανερώνει ενδείξεις νωρίτερα και το θέμα είναι ότι υπονομεύει ο διαβήτης και δυστυχώς άλλα ''θέματα'' ! Σαφώς κάθε παιδί παρακολουθείται από τον παιδίατρό του! Και φυσικά είναι και τα γονίδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OK

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΧΟΥΛΟ

ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ

ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΣΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ ΓΙΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

ΓΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βρεφικό πάχος Afrodith υφίσταται και όντως και αποδεδειγμένα προμηνύει παιδικό πάχος! Γι'αυτό και υπάρχουν και οι καμπύλες ανάπτυξης και πρέπει να είμαστε μέσα σε αυτές!

Βρέφη που είναι εκτός ορίων της καμπύλης επιβαρύνουν την καρδούλα τους και πολλά άλλα!

Κορίτσια αγοράκι 9 μηνών είχε βρεφική παχυσαρκία και του συνέστησε δίαιτα και έκλαιγε διαρκώς! Επίσης άργησε να μπουσουλήσει και να περπατήσει!

Δεν είναι τόσο απλά...

Επίσης αν είναι ένα βρέφος υπέρβαρο τότε συνήθως η εισαγωγή στερεών τροφών αργεί και γενικά ακολουθείται άλλο πρόγραμμα!

Μιλάμε για εκτός ορίων βρεφικό βάρος, για να μην παρεξηγούμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Το βρεφικό πάχος Afrodith υφίσταται και όντως και αποδεδειγμένα προμηνύει παιδικό πάχος! Γι'αυτό και υπάρχουν και οι καμπύλες ανάπτυξης και πρέπει να είμαστε μέσα σε αυτές!

Βρέφη που είναι εκτός ορίων της καμπύλης επιβαρύνουν την καρδούλα τους και πολλά άλλα!

Κορίτσια αγοράκι 9 μηνών είχε βρεφική παχυσαρκία και του συνέστησε δίαιτα και έκλαιγε διαρκώς! Επίσης άργησε να μπουσουλήσει και να περπατήσει!

Δεν είναι τόσο απλά...

Επίσης αν είναι ένα βρέφος υπέρβαρο τότε συνήθως η εισαγωγή στερεών τροφών αργεί και γενικά ακολουθείται άλλο πρόγραμμα!

Μιλάμε για εκτός ορίων βρεφικό βάρος, για να μην παρεξηγούμαστε!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ?

ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ

ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OI PINAKES EINAI STO PAIDIKO BIBLIARIO .

DEN ANTILEGW SE OTI EIPAIS ALLA EINAI SPANIES PERIPTOSEIS KAI PATHOLOGIKES POU DEN MPOROUME NA KSEROUME .

EA MORO 2 MHNWN NA EINAI 6 KILA EINAI MESA STA ORIA AN DEN HTAN THA TO ELEGE O PAIDIATROS .

OTAN LEW SPANIES ENOW OXI SIXNES KAI OPOS EIPAIS PAIZEI ROLO K O DIABITHS KAI POLA ALA .

GIAYTO PRIN EIPA OTI EIPA GIATI DEN MHLAME GIA PERIPTOSEIS TETIES.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...