Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βαρος μωρου 4,5 μηνων


Recommended Posts

Γεια σε όλη την τρελο-παρεα!!!!!

Έχω και εγω μια ερωτήση να κάνω... το μικράκι μου ειναι 4,5 μηνων και μέσα στον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 300 γραμμάρια (6300) + 2,5 πόντους (64 πόντοι).

Για πείτε μου, εμπειρες μαμάδες (μιας και για εμενα ειναι το πρώτο μου και απίστευτα ψαρωμενη :)), βρισκόμαστε καλα?

(Να σημειωσω ότι θηλαζουμε αποκλειστικά)

Σας ευχαριστω πολυ (προκαταβολικά!!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα ειναι να διπλασιασει το μωρακι τα κιλα της γεννησης μεχρι 4μηνων.ετσι μου ειχε πει η παιδιατρος.

δεν παιρνουν το ιδιο βαρος καθε μηνα...οποτε μην ανυσηχεις! ποσο γεννηθηκε?

στα ιδια ειμαστε!και εμενα 4 μηνων ητανε 6330 και 63 ποντους.γεννηθηκε 3030 και 50ποντους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

dn mas eipai kai ti einai agori h koritsi ?

pantos egw mia xara to blepw !!!

egw kserw oti sto eksamhno prepei na exei diplasiasei to mwro to baros kai sto dekamhno na to triplasiasei .

λες?????? μπορει κιολας, εχω ενα προβληματακι με την μνημη μου ειναι η αληθεια...

αλλα νομιζω 4μηνο...αλλα εαν εισαι σιγουρη οκ!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι αγοράκι και γεννηθηκε 3300 και 51 πόντους.

Σας ευχαριστω παρα πολυ όλες για τον κοπο που κανατε να μου απαντήσετε.

Ξέρω ότι βρισκόμαστε στον μέσο όρο οσο αφορα στα κιλα του αλλα, επειδη αυτος ο ενας μήνας ειναι ο πρώτος μακρια απο το σπίτι μου, ειχα τόσο πολυ αγχος να εχει μεγαλώσει καλά. ;)

Και όσο για το θηλασμό, εαν πω ότι εχουμε πρόγραμμα, θα ειμαι ψεύτρα :laugh:

Τρωει οποτε αγαπαει και οχι παραπανω από 5 λεπτά.

Μάλλον θα μοιάσει στον ψηλό μπαμπα του και όχι στην μπρελοκ-μαμα του :silly:

Σας ευχαριστω και πάλι κορίτσια και να χαίρεστε όλες σας τα μωρακια σας!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 800 gr ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΑ ΕΙΣΤΕ.

ΕΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΣ 3680 ΚΙΛΑ & 51 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ, ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 3550 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ, 6535 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 63 ΠΟΝΤΟΥΣ ΨΗΛΟΣ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ. :cheer:

ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!:)

ΦΙΛΙΑ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρά που θηλάζουν παιρνουν το πρωτο τριμηνο κατα μέσο ορο 750 γρμ το μήνα. Απο τον 3ο μηνα και μετά αυτο πεφτει σχεδον στη μεση και γινεται 350 γρμ το μηνα !

Τα μωρά που παιρνουν αποτομα βαρος τους πρωτους μήνες , ειναι λογικό μετα να φρενάρουν λιγάκι .

Ειστε πολυ καλά !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις πα΄ρολο που πινει ξενο γαλα παιρναμε το πολυ 500γρ τον μηνα υπηρξαν φορες που πηραμε και 300γρ μονο η παιδιατρος μου μου ειπε οτι το ανωτερο που μπορει να παρει φυσιολογικα ενα μωρακι τον μηνα ειναι 1 κιλο

τωρα που μπηκαμε και στο φαγητο μου πηρε για πρωτη φορα 850γρ!!!! και σημερα που ζυγιστικαμε ειχε παρει 510

εμενα γεννηθηκε 1250/40εκ βγηκαμε απο το νοσοκομειο 2040 (ενος μηνων) και ειμαστε 7720 και 71εκ τωρα που κοντευουμε 11 μηνων τι να κανουμε θα ειναι λιγο μινιον το μπεμπακι μου αδυνατο και ψηλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα γεννηθηκε στις 3 Ιανοαριου 3570γρ, 51εκ. Βγηκαμε στις 5 Ιανουαριου 3340γρ και τωρα ειναι περιπου 7200γρ και 65εκ. Θηλαζει 200 φορες τη μέρα από 3-4 λεπτα! Τωρα εμαθε και οταν πειναει μου τραβαει την μπλουζα!!!!

Και εγω μονη μου ειμαι, μακρια απο το σπιτι και την ζυγιζω στη δικιά μου ζυγαριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις διαπίστωσα με αυτά που διαβάζω, οτι η δικιά μου είναι λίγο χοντρούλα :blush:

Ηταν 6,5 κιλά όταν κλείσαμε τον τρίτο μήνα :blush: και σχεδόν 65 πόντους, τώρα είναι κοντά στα 7 και έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας για να κλείσουμε τον τέταρτο.. Ισως είναι κ παραπάνω, δεν την έχω ζυγίσει αυτές τις μέρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni_dms έγραψε:

Μόλις διαπίστωσα με αυτά που διαβάζω, οτι η δικιά μου είναι λίγο χοντρούλα :blush:

Ηταν 6,5 κιλά όταν κλείσαμε τον τρίτο μήνα :blush: και σχεδόν 65 πόντους, τώρα είναι κοντά στα 7 και έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας για να κλείσουμε τον τέταρτο.. Ισως είναι κ παραπάνω, δεν την έχω ζυγίσει αυτές τις μέρες..

ΕΛΑ ΒΡΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΟΥΛΕΣ :lol: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΣΟΥ!!! Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ;;; ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΗ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΕΣΑΙ!!!;):)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH ευτυχώς που μου έγραψες τις μετρήσεις σου γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι. Ο γιατρός μου είχε πει οτι πάει άριστα απο ανάπτυξη σύμφωνα με τις καμπύλες αναπτυξης που βρίσκονται στα βιβλιάρια υγείας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ!!!!!!!! ΤΙ ΑΚΟΥΩ???? ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΝΙΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ! ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ, 5,200 ΚΑΙ ΥΨΟΣ 63 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ. ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΟΜΩΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

το θεμα ειναι να διπλασιασει το μωρακι τα κιλα της γεννησης μεχρι 4μηνων.ετσι μου ειχε πει η παιδιατρος.

δεν παιρνουν το ιδιο βαρος καθε μηνα...οποτε μην ανυσηχεις! ποσο γεννηθηκε?

στα ιδια ειμαστε!και εμενα 4 μηνων ητανε 6330 και 63 ποντους.γεννηθηκε 3030 και 50ποντους.

wow dwn to iksera afto...emena gennithike 3870 tha prepei na einai se 3 vdomades 7740? tora zugizei 5630 :( kai na fantasteite oti stamatisa to thulasmo epidi den eperne varos...seize....ta idia xalia eimaste k me ti skoni...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ τι τρελλα και αυτη με το βαρος....

Αγχος το εχω...

Η μπουμπουκα γεννηθηκε 2890 και ειχε 50 ποντους υψος

Βγηκαμε 2810 απο την κλινικη και απο τοτε ειχε ως εξης

20ημερων 3520 52,5

40ημερων 4400 55,5

2 μηνων 5000 57,5

3 μηνων 5500 62

Τωρα ειναι 3,5 και υπολογιζω οτι ειναι περιπου 5.700 .

Αντε να δουμε στους 4 μηνες πως θα ειμαστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μην συγκρινεται τα μωρα μεταξύ τους ! Το καθένα εχει το ρυθμο αναπτυξης του και αν ειναι μεσα στα φυσιολογικά πλαισια τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχειτε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

VENI έγραψε:

wow dwn to iksera afto...emena gennithike 3870 tha prepei na einai se 3 vdomades 7740? tora zugizei 5630 :( kai na fantasteite oti stamatisa to thulasmo epidi den eperne varos...seize....ta idia xalia eimaste k me ti skoni...[/quote:3uj7p4eo]

αχ ρε συ αφου ειπαμε οτι απο μνημη χαλια!!!!!!! :laugh:

η αφροδιτη με διορθωσε πως αυτο πρεπει να γινει μεχρι το εξαμηνο.....

συγνωμη για την παραπληροφορηση αλλα ετσι θυμομουνα!!!!!!!

ηταν που ητανε το μυαλουδακι μου...εχει απογινει!:blush:

ουτως ή αλλως ο μικρο σου γεννηθηκε μεγαλος οποτε μπορει να εχει αλλο ρυθμο αναπτυξης:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...