Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος μεχρι ποτε?


Recommended Posts

κοριτσακια η μικρη μου ειναι 11 μηνων και την θηλαζω ακομα. ΤΟ θεμα ειναι μεχρι ποτε. Ολοι μου λενε οτι δεν της προσφερω τιποτα πλεον και οτι τσαμπα κουραζομαστε κ αυτη κ εγω. Στην αρχη ελεγα μεχρι 6 μηνων μετα μεχρι 8 και τωρα μεχρι τον χρονο. Δεν ξερω τι θα κανω τελικα αλλα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Εν τω μεταξύ επειδη αισθανομαι πολυ ασχημα με το σωμα μου λογω βαρους θελω να κανω κατι δραστικό και θελω να παρω και χαπια απ το φαρμακειο πραγμα που δεν γινεται με τον θηλασμο. ΤΙ κανωωωωω????????//

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ. Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΣΥ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. ΑΝ ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΚΟΨΤΟ. ΑΝ ΟΧΙ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου μπράβο σου που θηλάζεις τόσο καιρό! Δεν νομίζω ομως οτι το γάλα σου δεν προσφέρει στο παιδί.Το μητρικό γάλα είναι πολύτιμο για το μωρό. Τωρα αν εσυ εχεις κουραστεί αυτο ειναι άλλο θέμα. Είναι καθαρά δική σου απόφαση. Μίλα με τον εαυτό σου και κανε αυτό που θέλεις!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beoutsaki τι να πω βρε κουκλα μου αυτο ειναι πολυ δυσκολο θεμα και θα φαω πορτα παλι:laugh: :laugh: κανε οπως νιωθεις εσυ καλυτερα!! παντως δεν νομιζω οτι το γαλα σου δεν προσφερει τωρα που ειναι 11 μηνων το παιδακι σου γιατι δεν πινει η δεν χορταινει?

τωρα για τα χαπια αν θες να τα παρεις γιατι δεν το αναβαλεις λιγο ακομη εφαγες το γαιδαρο που λεμε

αν παλι νιωθεις ασχημα μεσα σου κανε αυτο που λεει η καρδια σου φιλακια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειναι μια καθαρά δική σου αποφαση , μονη σου θα αξιολογήσεις τα πράγματα και θα αποφασισεις πιο ειναι το καλυτερο για σενα και το μωρο σου .

Ειναι ανοησιες αυτα που ακους οτι το γαλα σου τωρα δεν προσφερει τιποτα κλπ . Το μητρικο γαλα ειναι ακριβως οτι χρειαζεται σε καθε ηλικια το μωρο . Μεταβάλεται και αλλαζει συμφωνα με τις αναγκες του μωρου σου και ειναι παντα ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το μωρο σου .

Ασχετο με την κουβεντα αλλα θελεις να αδυνατισεις με χαπια ? Γιατι τα φοβαμαι ολα αυτα ?:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ 11 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΕΓΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 10 ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΝΩ ΜΕ ΣΚΟΝΕΣ Ή ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΣΚΕΤΟ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΣΙΔΗΡΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. έγραψε:

ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ 11 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΕΓΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 10 ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΝΩ ΜΕ ΣΚΟΝΕΣ Ή ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΣΚΕΤΟ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΣΙΔΗΡΟΥ

Αν το μωρο παιρνει οτι χρειαζεται απο τις τροφες τοτε γιατι στο δικο σου εδωσες αγελαδινο γαλα ? (ειναι επικυνδινο για μωρα κατω του ετους να δινουμε φρέσκο αγελαδινό γαλα)

Για να εδωσες γαλα σημαινει χρειαζεται γαλα και τι καλυτερο απο το μητρικο ? Της αγελάδας ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να το σταματήσεις;Εγώ με το θηλασμό και μια καλη διατροφή-οχι πολλά γλυκα-έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσυνης. Οσο για το αγελαδινό γάλα,σημερα είδα 1 μωράκι 9μηνών στην παιδική χαρά,γεμάτο σπυράκια.Η μαμά του, μου είπε ότι του έδωσε αγελαδινό γάλα και έπαθε αλλεργία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου, σκέψου και μόνη σου : το μωρό σου δεν χρειάζεται γάλα; Και βέβαια χρειάζεται και θα χρειάζεται για πολύ καιρό ακόμη. Το μητρικό γάλα είναι το ιδανικό για τα μωρά του ανθρώπου. Το αγελαδινό είναι πιο κατάλληλο για μοσχαράκια, έτσι δεν είναι;

Έχει αποδειχθεί άλλωστε η αξία του μητρικού γάλακτος για όσο καιρό χρειάζεται γάλα το παιδί.

Ο ΠΟΥ συνιστά θηλασμό για δύο χρόνια τουλάχιστον.

Πέρα από αυτά, που θα πρέπει να τα λάβεις βέβαια υπόψη σου πριν πάρεις κάποια απόφαση, θα πρέπει να είναι στην κρίση σου και μόνο στη δική σου. Να μην αφήσεις να σε επηρρεάσει κάποιος με προκαταλήψεις και λάθος πληροφορίες. Αν εσύ όμως ζυγίσεις τα πράγματα και αποφασίσεις ότι..φτάνει μπορείς να αρχίσεις να μειώνεις γεύματα και να τα αντικαθιστάς με ξένο. Ήδη έχεις προσφέρει πάρα πολλά στο παιδί σου!!!

Από προσωπική εμπειρεία όμως θα σου πω τα εξής; καταρχην στην ηλικία που είναι το μωρό μου (ενάμισυ έτους) ο θηλασμός είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από τότε που ήταν ένα μικρό μωράκι.Είναι κάτι χίλιες φορές πιο συγκινητικό...που είμαι ευτυχής που δεν το έχασα, ούτε εγώ ούτε ο μικρός. Δεν μπορώ να στο περιγράψω αν δεν το ζήσεις, είναι κάτι μαγικό, μια σχέση πολύ πιο πλούσια και όμορφη από οτιδήποτε μπορούσα να φανταστώ πριν!:) Βλέπω ότι πραγματικά είναι κάτι που ...λατρεύει, λες και το γάλα πάει κατευθείαν στην ψυχούλα του και θρέφει και αυτή. Δεν μπορώ να διαννοηθώ πια ότι θα του είχα στερήσει κάτι που έχει τόση ανάγκη και σωματικά αλλά και ψυχικά. Είναι κάτι που απολαμβάνουμε και οι δυό μας αφάνταστα... Ο δε μπαμπάς είναι πολύ πολύ περήφανος, και μου λέει " είναι ότι πιο όμορφο έχω ζήσει, ένα πραγματικό μεγαλείο", είναι και ευσυγκίνητος... Καμαρώνει το γιό του που μεγαλώνει πραγματικά υπέροχα και πιστεύει ότι μεγάλο μέρος της ευτυχίας του, της υγείας του, της λαμπερής του προσωπικότητας (ξέρω θα με πείτε χαζομαμά, κουκουβάγια, αλλά δεν με πειραζει:blush: )οφείλονται και στη σχέση θηλασμού που έχουμε, στο ότι θηλάζει ακόμη (και θα θηλάζει για όσο καιρό θέλει). Είναι επίσης ακόμη πολύ μεγάλη παρηγοριά (για κάθε είδους πόνο, χτυπήματα, στις "κρίσεις"..

Σου εύχομαι να συνεχίσεις να ζεις στιγμές ευτυχίας με το μωρό σου, όποια και αν είναι η επιλογή σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ τι γλυκό!!!:silly: Θηλάζει ακόμα ο μικρούλης ε;:lol:

Έχω και εγώ μια ερώτηση περί θηλασμού.Ακόμα είμαι φοιτήτρια και όταν γεννήσω θα παρακολουθώ κανονικά τα μαθήματα.Θέλω να θηλάσω παράλληλα.Θα τα καταφέρω;:dry: Νομίζω πως όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ. ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΛΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ (ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ) ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ, ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΑΝΤΙΚΑΘΗΣΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΡΥΦΕΡΩΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ, ΘΑ ΠΡΑΞΩ ΑΝΑΛΟΓΑ. Η ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ Η ΟΧΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΑΝ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΝΕΙ, ΤΟ ΚΟΒΕΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΗΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω κ εγώ τη γνώμη μου. Σταμάτησα να θηλάζω στους 11μιση μήνες.Σε πληροφορώ ότι το μετάνιωσα...ήθελα να το συνεχίσω. Βλέπω τώρα το μικρό κ όποτε τον ρωτήσω που είναι το μαμ πιάνει το στήθος μου , λέει μαμ και μετά ακουμπάει το κεφαλάκι του πάνω στο στήθος μου και πιπιλάει το δάχτυλό του...αισθάνομαι λιγακι άσχημα! Σκέφτομαι ότανγεννήσω αν ζηλέψει που θα θηλάζω το μωρο να τον βάλω να θηλάσει κ εκείνος. Ίσως του ΄δωσω να πιει κ απο το μπιμπερο..αλλά ο θηλασμός ειναι αλλιώς..το 2ο θέλω να πιστεύω οτι θα το θηλάσω περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλασμος μεχρι να αποφασισει το παιδι να αποθηλασει!αυτη ειναι η γνωμη μου! εμεις 14 μηνες περναμε υπεροχα! εχει γκρινια παο τα δοντια? βυζακι, ειμαστε εξω και πειναει? βυζακι! χτυπησε καπου? βυζακι! ηρεμει αφανταστα!

καποια κοπελα εγραψε οτι οτα γεννησει θα συνεχισει τις σπουδες της και αν θα τα καατφερει, θα τα καταφερεις!

επεστρεψα για δουλεια τον δεκεμβριο , η μικρη ηταν 8 ,5 μηνων, εκεινο το διαστημα ηταν το χειροτερο μου!η μικρη καταλαβαινε και μονο θηλαζε!!!!!!!!!!τψρα 6 μηνες μετα θηλαζουμε κανονικα γυρω στα 5 γευματα την ημερα! (μπορει και περισοτερα). εργαζομαι σε περιεργο χωρο(εξ.δομη ψυχ. νοσοκομειου) αλλα ευτυχως καθαρο πλαισιο!εχω κανει μια μικρη τραπεζα(8-10 γευματα μοιρασμενα σε μπιμπερο των 125μλ)στην καταψυξη και κανω αντληση μονο οταν ειμαι στην δουλεια! φυσικα επιστρεφοντας μονο θηλαζω! το διαστημα που ειμαι στην δουλεια της δινονται οι στερεες τροφες!

οσο μεγαλωνει το παιδι οι θηλασμοι δεν κρατουν πολυ σε διαρκεια!

εμεις τωρα το ανωτερο πο θηλαζει ειναι 10-12 λεπτα! μου λειπουν οι μαραθωνιοι θηλασμοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΣΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΩ ΠΩΣ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ. ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗ ΜΑΝΑ, ΤΟ ΒΥΖΙ, ΑΦΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΑΪ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ. ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΛΕΙΠΩ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΜΑΝΩ ΜΟΥ? ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΤΕ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ? ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ. ΕΠΕΙΔΗ Ο "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΘΥΛΑΣΜΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ? ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ" ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego thilasa gia ena mina kai meta stamatisa logo to oti den eperne varos to moro,ithela para polu na ti thilaso ma panta mexri ton 6o ,den eixa skopo parapano telika den mas ekatse i oli fasi,kopse to opote pisteveis esu oti einai i katallili ora...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agapoula mou kalhmera

to mwraki sou tha prosarmozete gia merikes wres stis sinthikes me to atomo pou tha to prosexei .tha se perimenei me megalh xara na ksanapesei sthn agalia sou ,den tha se ksexasei .mexri tote tha trwei kai ligo fagaki kai den tha peinei mono gala .px an eisai konta sto mwro kai prospathi kapoios na dosei mpimpero den tha to parei giati se mirizei kserei oti eisai ekei .an den eisai ekei tha to parei .

oute tha se kexasei oute tha se thelei apegnosmena ,mhn anxonese ,mhn sou pw tha kselampikarei kai auto ligo kai tha pei 'AMAN EPITELOS KAI KAPOIOS ALOS ".ton thilasmo ton kratas oso theleis esy kai to paidi ,alla mhn pesei h tixon diakoph tou otan epistrepseis sthn douleia tha tou pesoun dyo diskola mazi .skepsou poso agaliash tha niothei otan meta apo wres einai palu sto agaphmeno tou meros !!!

den kserw an se kalipsa ....exw kai paremboles;) ksereis poion:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου , δεν υπάρχει πρεπει . Εμεις γραφουμε τι συστηνεται απο τους διεθνεις φορεις για να υπάρχει και απαντηση στην ηλιθιότητα "Δεν προσφερει τιποτα το γαλα σου" .

Κανεις δεν μπορει να επιβάλει σε μια μητέρα να θηλάσει . Ειναι καθαρά δική της απόφαση !

Αν μια μητερα γνωρίζει καποια πραγματα (γιαυτο μοιραζομαστε και εμπειριες) θα παρει την καλύτερη αποφαση για εκεινη και το μωρο της . Οποια και αν ειναι αυτη !

Αν εσυ νιωσεις οτι εχεις κουραστει , οτι δεν σε βολευει , οτι... οτι ...τοτε κανεις το καλυτερο για εσενα και το μωρο σου .

Ρωτας αν το μωρο θα ξεκολλησει απο πανω σου . Θα σου πω οτι η προσκόλληση ειναι μια φυσιολογική φαση που περνάνε ΟΛΑ τα μωρά . Για να γινουν ανεξαρτητοι ανθρωποι αυριο μεθαύριο θα πρεπει να περάσουν απο αυτη τη φαση . Οσα δεν περάσουν , ειναι ακομα κρεμασμένα στο φουστάνι της μαμας .

Ειτε θηλαζεις ειτε οχι ειναι λογικό να λειπεις στο μωρο σου αν εισαι στη δουλειά . Ο θηλασμος "βολευει" γιατι με το που γυριζεις βαζεις το μωρο στο στηθος και η σχέση ξαναδενει !

Φυσικά αν σταματησεις να θηλάζεις θα βρεις αλλους τροπους , η αγκαλιά ειναι για μενα ο καλύτερος .

Επισης πρεπει να ξερεις οτι τα μωρα προσαρμοζονται πιο ευκολα απο οσο νομίζουμε (καλο ειναι βεβαια για μικρα μωρα να κανουμε προβες απουσιας) . Ναι μπορουν να κοιμηθουν χωρις στηθος , να παιξουν χωρις εμας , να γελάσουν , να φανε κλπ κλπ .

Μην αγχωνεσαι , οταν ερθει η στιγμη θα δεις τι θα κανεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ. ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΘΕΛΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΗΝ ΣΤΟΡΓΗ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΑΛΑ, ΧΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΠΟΣΧΟΛΕΙ. ΘΕΛΩ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ. ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΙΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ. ΟΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ, ΑΓΝΩΣΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pantos den skeutome katholou to mexri pote ..

afou perasa tis 40 meres pou einai diskoles kai ekeines eixa balei stoxo tora den yparxei alos stoxos den yparxei alo empodio den uparxei tipota na skeutw ,oute ante na ginei 6 mhnwn ,oute na epistrepsw sthn douleia .ase pou gia na mporw na skeutw na kanw deutero prepei na pesei oikonomia !!!!:laugh: :laugh: :laugh: :woohoo:

to mhtriko einai ztampa :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω εχω σκεφτει "μεχρι ποτε" . Απο την πρωτη μερα που θηλασα ποτε δεν σκεφτηκα "μέχρι" . Καθε μερα απλα θηλάζω ....

Η εργασία ειναι "προβλημα" για τις μητέρες που επιστρέφουν πολυ νωρις (2ο μηνα) γιατι πρεπει να κανουν πολλες αντλήσεις . Μετά τον 6ο που μπαινουν οι στερεες τα πραγματα ειναι πιο ευκολα και πολλά μωρα δεν δεχονται καν μπουκάλι απλα περιμένουν την μαμα να θηλάσουν :) Την ωρα που λειπει τρωνε φρουτάκια και φαγητό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΑΣΥΝΗΔΗΤΑ ΜΠΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ, ΠΟΥ ΘΕΩΡΡΟΥΝ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΕΝΑ ΠΙΔΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ. ΣΟΥ ΠΙΠΙΛΑΝΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΝΕΠΥΘΗΜΙΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eutixos h mama mou kai h pethera mou menoun poluuuu makria an kai den kserw apolita thn gnomh tous (ths petheras mou).olo mou leei oti mia gnosth ths to moro exei alergia sto ageladino kai to thilazei 2 xronon alla egw ths petaw ena "kala kanei" shmfonei kai ekeinh "afou den mporei na kanei diaforetika h kopela " alla den kserw thn gnwmh ths sto an den eixai problhma .

o antras mou se mia xalarh koubentoula pou eixame mou eipai "esy ksereis "

tora gia tous upolipous aderfo,nyfh ,filous ....e den tous peutei kai polu logos .

o aderfos mou mono ekserase thn apopsh oti mexri ton 6 meta den dinei tipota kai prin mhlisw kan tou ta eipai mia xara h nyfh mou :laugh: :laugh: :laugh:

kai gia olous tous alou ,me lipitero ifos ..."exei alergia"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλα κανετε ο θηλασμος ειναι μεγαλο πραγμα (αν και δεν τον εζησα) και βοηθαει πολυ τα μωρακια καθε ενας (συγγενης-φιλος)θα πει το μακρυ και το κοντο του ο μονος που αποφασιζει ποσο και αν θα θηλασει ειναι η μανα!! δεν υπαρχουν πρεπει και ορια σε αυτο το θεμα καθε μανουλα ακολουθει το ενστικτο και την καρδια της

σε αλλες γυναικες μπορει να φαινεται δυσκολο και ακατορθωτο σε αλλες παλι παιχνιδακι τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...