Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η σβούρα μου χάνει βάρος... Πάει το γάλα;;;


Recommended Posts

Πάω να σκάσω από τη στεναχώρια μου... Δεν ξέρω τι να κάνω και από ποιον να ζητήσω βοήθεια!

Όπως κάποιες από εσάς ξέρετε γέννησα πριν από 2 εβδομάδες. Έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα του θηλασμού από την αρχή και δε με ένοιαζαν ούτε τα ατελειώτα ξενύχτια στο στήθος, ούτε τίποτα. Προχθές συνειδητοποίησα ότι η μπέμπα μου μάλλον πεινάει γιατί ήθελε να τρώει συνέχεια και όταν έδειχνε ότι χόρταινε ήθελε πάλι στήθος και έκανε προσπάθειες το κακόμοιρο για να φάει... Έβαλα το θήλαστρο για να δω πόσο τρώει και ενώ έβγαζα γύρω στα 60ml από το ένα στήθος, έβγαλα 50ml και από τα δύο με το ζόρι!

Ξεκίνησα να της δίνω και συμπλήρωμα και έχει ηρεμήσει λίγο το παιδάκι, αλλά παρόλαυτά σήμερα που τη ζύγισα είναι 2890 όσο δηλαδή βγήκαμε από το νοσοκομέιο, έχασε και 100gr μέσα στην εβδομάδα!!! Αύριο κανονικά θα έπρεπε να είναι 3100 μου είχε πει η παιδίατρος...

Θέλω να συνεχίσω το θηλασμό, αλλά αν είναι να μη χορταίνει το παιδάκι μου;;;

Το έχω πάρει πολύ βαριά και νιώθω άχρηστη μάνα που δεν μπορώ να προσφέρω στο παιδάκι μου γάλα... Τί μπορώ να κάνω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην στεναχωριέσε που δεν έχεις πολύ γάλα και μην νιώθεις ενοχές.΄ο θηλασμός δεν είναι ο μόνος τρόπος για να εκδηλώσεις την αγάπη σου στο παιδί ούτε ο μόνος τρόπος για να νιώσεις ότι είσαι άξια μανούλα!! εγώ λόγω κατάθλιψης της λοχείας δεν θήλασα καθόλου! Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγαπώ το μωράκι μου ή είμαι άχρηστη μάνα! η αγάπη είναι το μεγαλύτερο από τα αγαθά που μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου και είναι το βασικό χαρακτηριστικό μιας άξιας μανούλας. Σκέψου μόνο πως ΘΑ δώσεις στο μωράκι όσο περισσότερη αγάπη μπορείς!!! αυτό είναι που πραγματικά χρειάζεται από εσένα!

φιλικά, ΝΕCK

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαντησε σε παρακαλω σ αυτες τις ερωτήσεις :

Το βαρος που γεννηθηκε το μωρο +ημερομηνια γεννησης

Το βαρος που βγηκε απο το νοσοκομειο + ημερομηνια εξόδου

Αν εκανε ικτερο και ποσο

Ποσες πανες βρεχει την ημερα και ποσες λερώνει

Ποσα γεύματα κανει την ημερα

Ποσες φορες ξυπνα την νυχτα

Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιησες

Να σου ζήσει το μωράκι σου ! Μην αγχωνεσαι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου κατ αρχήν να σου ζήσει η μπεμπούλα!!!Κατα δεύτερον άκου άχρηστη.Τι είναι αυτά που λες.:blush: Αν κοιτάξεις τα διάφορα post για το θηλασμό θα δεις που τα κορίτσια λένε ότι η γαλουχία εδραιώνεται κατα την 6 εβδομάδα. Το προβλημά σου το είχε και μια άλλη κοπέλα και τελικά τα κατάφερε χωρίς να δώσει συμπλήρωμα.Άλλωστε είναι πολύ αρχή ακόμη και να χρείαζεται να θηλάζεις πολλές ώρες.Πιστεύω θα σε βοήθησουν και οι άλλες κοπέλες που γνωρίζουν αρκετά. Α, και το θήλαστρο μην το εμπιστεύεσαι. Δε βγάζει όλο το γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τίποτα !:) Και βέβαια θα συνεχίσεις να θηλάζεις!!! Το γάλα δεν τελειώνει, ούτε κόβεται γλυκειά μου. Ηρέμησε και απάντα στις ερωτήσεις που σου έκανε η LaLa.

Τέτοιες ανησυχίες και μικροπροβλήματα είναι πολύ πολύ συνηθισμένα στην αρχή...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Απαντησε σε παρακαλω σ αυτες τις ερωτήσεις :

Το βαρος που γεννηθηκε το μωρο +ημερομηνια γεννησης

Το βαρος που βγηκε απο το νοσοκομειο + ημερομηνια εξόδου

Αν εκανε ικτερο και ποσο

Ποσες πανες βρεχει την ημερα και ποσες λερώνει

Ποσα γεύματα κανει την ημερα

Ποσες φορες ξυπνα την νυχτα

Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιησες

Να σου ζήσει το μωράκι σου ! Μην αγχωνεσαι ...

Γεννήθηκε 3100gr στις 8/5. Βγήκαμε στις 12/5 2890gr (όσο είναι και σήμερα δηλαδή...) με ίκτερο 11.5 και δυο μέρες μετά που κάναμε επαναληπτικό είχε πέσει στο 8.5.

Κάνει κακά της 2-3 φορές την ημέρα (τις πρώτες μέρες ήταν 5-6) και τσίσα της 3-4 την ημέρα. Την ημέρα τρώει κάθε 2-3 ώρες από το δικό μου το γάλα και το βράδυ ξυπνά 2 φορές ανα 3ωρο. Τις 2 τελευταίες μέρες όμως κάθε 2 ώρες πεινάει.

Έχω πάρει το swing της medela.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι σίγουρη πως οι βρεγμένες πανες ειναι 3-4 μονο ?

Θα τα παρω τα πραγματα απο το τελος . Το θηλαστρο δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσεις ! Δεν ειναι κατάλληλο για σενα . Ειναι για γυναικες που εχουν εδραιώσει την γαλουχια να αντλουν 1-2 γευματα την ημερα .

Το μωρο πρεπει να κανει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8-10 γευματα την ημερα . Το οτι πεινάει καθε 2 ωρες ειναι λογικό , θελει να αυξησει την παραγωγή ! Αν του δινεις συμπλήρωμα υπονομευεις την παραγωγή σου .

Για μωρο της ηλικιας σας οι θηλασμοι που κανετε ειναι εξαιρετικά λιγοι. Ειναι στα όρια του φυσιολογικού . Βαλε πιο συχνα το μωρο στο στηθος μην περιμένεις να κλαψει . Αν μπορεις και καθε 1 ωρα να προσφέρεις και να προσέχεις να πιανει καλα την θηλαια αλω .

Σε παρακαλω μην σκεφτεσαι ωράρια κλπ ! Αυτα θα τα βρειτε στην πορεια ! Τωρα πρεπει να εχεις κολλημενο το μωρο στο στηθος αν θελεις να τα καταφέρεις με τον θηλασμο .

Μερικά μωρα δεν απαιτουν τοσο πολυ να θηλάσουν και θελουν παροτρυνση !

Βαλε το μωρο στο στηθος αυτη ειναι η λυση :)

Με το βάρος μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικό να χασει και το 10% τον πρωτο καιρο . Μεχρι τις 20 ημερες πρεπει να εχει το βαρος γεννησης ...Κοψε το συμπλήρωμα και βαλε το μωρο στο στηθος και θα τα καταφέρετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ελάτε να λιθοβολίσουμε την κακιά μητέρα ioannouli!

Δεν έχεις γάλα;;; ΠΑΤ! Τι; Εκλαψε το παιδί λίγο μετά που το θήλασες; Ξανά ΠΑΤ*! Χρησιμοποιείς θήλαστρο; ΠΑΤ! ΕΔΩΣΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ;;;; ΠΑΑΑΑΑΤ! (Αυτή ήταν δυνατή)

Και για να σοβαρευτώ λιγάκι... (με έχει πιασει η κλεισουρα λόγω κακού καιρού και ειμαι μόνη με 2 παιδιά από χτες...)

Υπήρχαν στιγμές που αφηνα το στήθος μου να τρεχει και έβγαζα 200ml χωρίς κόπο, ενω το παιδί ήταν λίγων ημερών. Την ίδια περίοδο έστιβα για ωρες το μαστάρι μου και έβγαζα ελάχιστο γάλα. Είναι και λίγο ψυχολογικό.

Επίσης οι θηλές σιλικόνης μου μείωναν το γάλα.

Μπορείς να φας λίγα αμύγδαλα, λίγο κουάκερ, λίγο τσάι με γλυκάνισο-κύμινο-μαραθο, λίγη μη αλκοολούχα μπύρα, σούπες, κλπ. Θα αυξηθεί λίγο η παραγωγη. Αλλά κράτα χαρακτήρα και βάζε το παιδί στο στηθος.

Τον πρώτο καιρό που ήταν οι γιαγιάδες εδώ, πέρα από το στρες που μου προσέφεραν απλόχερα, δεν με άφηναν να θηλάζω πριν τις 2,5-3 ώρες. Έγκλημα μεγάλο. Αποτέλεσμα; Νευρικό παιδί, στεναχώρια εγώ και μείωση στο γάλα μου (μετά την πρώτη μαστίτιδα και με πολλά πολλά λάθη που έκανα).

Τώρα, 4,5 μήνες μετά θηλάζω όποτε να ΄ναι! Ούτε που μετράω ώρες και χρόνους. Και η μικρή είναι power!

* ΠΑΤ = ήχος ξυλιάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε φταίει το γάλα μου δηλαδή; Φοβάμαι ότι ίσως λόγω διατροφής, λόγω ψυχολογίας κτλ, δεν είναι καλό και δε χορταίνει το μπεμπέκι μου.

Έχω δοκιμάσει να την ξυπνήσω κάποιες φορές που περνάει το 3ωρο και αυτό που καταφέρνω είναι να συνεχίζει τον ύπνο στο στήθος μου.

Στις αρχές της εβδομάδας ήταν 3030gr και σήμερα 2890gr γι'αυτό ανησύχησα... Λέω να ενημερώσω και την παιδίατρο αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

πρεπει να σου πω οτι το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα κ γω,δεν χορταινε με τιποτα μιλαμε!κ κλα...μα η κυρια!

ελεγα της μανα μου,μα πριν 5 λεπτα την ταισα,ταισμα ωρων μιλαμε! τι γινεται;!:ohmy:

μελανιαζε στο κλαμα η μικρη,ωσπου ξεκινησα το συμπληρωμα κ σωθηκα.

Εχει ομως τωρα 2 βδομαδες που θηλαζει κανονικα,βεβαια μετα απο ενα δυωρο,τριωρο ξαναπειναει κ φτου κ απο την αρχη,ομως της αρεσει πολυ κ γλυτωνω κ το θηλαστρο,οπως κ την αποστειρωση,εν μερει,γιατι το βραδυ της δινω κ δικο μου κ ετοιμο,για να κοιμαται πολλες ωρες:P

Θα σε καθοδηγησει η μικρη,ειναι μεχρι να βρειτε τους ρυθμους σας.

Παντως δεν ειναι κακο να δινεις κ συμπληρωμα που κ που

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και δεν φταιει το γάλα σου ! Το γαλα σου ειναι ακριβως αυτο που θελει το μωρο σου :)

Να την ξυπνας ! Να της αλλάζεις πανα αν δεν πιανει αλλο κολπο συνήθως ετσι τα μωρα ξυπνουν . Για την ηλικια σας ειναι σπανιο να κοιμάται τριωρα το μωρο . Σου ειπα πολλα μωρα "ξεχνιουντε" και θελουν παροτρυνση να θηλάσουν .

Θα προσπαθεις να κανετε τουλάχιστον 8-10 θηλασμους το 24ωρο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioannouli μην είσαι χαζή και νιώθεις άχρηστη επειδή συνάντησες μια δυσκολια! Όλες οι μητέρες συναντάμε δυσκολιες στην αρχή και θέλουμε κάποιον να μας συμβουλέψει! Τα μωρά δε γεννιούνται με οδηγίες χρήσεως και πάνω από όλα δεν έχουμε συνήθως δίπλα μας άτομα πλήρως ενημέρωμένα για το θηλασμό.

Ξέρω πως αύριο που θα το πεις στον παιδίατρο, είμαι 100% σίγουρη ότι θα σου δώσει συμπλήρωμα!!! Είμαι απολύτως σίγουρη!!!! Δύσκολα να σου πει όσα σου είπε η Λάλα που κ εγώ τα θεωρώ πιο σωστά. Σε πληροφορώ ότι το γιο μου τον είχα κάθε μια ώρα στο στήθος!! Μου είχανε σπάσει τα νεύρα!!!Όποτε έκλαιγε νομιζα κ εγώ ότι πεινουσε..και έλεγα μα αφού μόλις το τάισα;;;;; Έπαιρνα και το θείο μου ο οποίος είναι παιδίατρος και μου έλεγε μπορείς να τον έχεις 24 ώρες το 24ωρο στη στήθος;;;; Σκέψου ότι είναι ένα γατάκι και εσύ είσαι η μαμά γάτα. Τι πρέπει να κάνεις λοιπόν;;; Θήλαζε συνέχεια! Συμπληρώματα δεν υπάρχουν!! Μονο εσύ είσαι το φαγητό του!!! Ετσι και έκανα! Ήταν απο τα πιο χοντρά μωρά της ηλικίας του καί όλοι με ρωτούσαν αν τον θήλαζα. Όταν τους απαντούσα καταφατικά έμεναν έκπληκτοι γιατί δύσκολα ένα μωρό παίρνει τόσο βάρος μόνο από θηλασμό. Τώρα βέβαια είμαστε απολύτως φυσιολογικοί στο βάρος μας!!:) Η παχουλή μας περίοδος κράτησε 2-3 μήνες. Αυξησε και εσύ τους θηλασμούς σου κα μην πάρεις ακόμη τηλ την /τον παιδίατρο. Δοκίμασε 2-3 μέρες να δεις. Θήλαζε την κάθε 2 τουλάχιστον και θα δεις αποτέλεσμα είμαι σίγουρη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να την ξυπνας ! Να της αλλάζεις πανα αν δεν πιανει αλλο κολπο συνήθως ετσι τα μωρα ξυπνουν . Για την ηλικια σας ειναι σπανιο να κοιμάται τριωρα το μωρο . Σου ειπα πολλα μωρα "ξεχνιουντε" και θελουν παροτρυνση να θηλάσουν .

Χιχι αυτό όντως ισχύει.Αν θές να την ξυπνάς με "τρόπο" ,γδύσε την και άλλαξε της πάνα,εγώ αυτό έκανα και ξυπνούσε χωρίς γκρίνια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θάλεια θα διαφωνήσω μαζί σου ! Το συμπλήρωμα ειναι η αρχή του αποθηλασμου ! Ας μην πω για το αν ειναι καλο γιατι θα παρεξηγηθω ....

Μπορει αυτη η τακτική να βολεψε εσενα αλλα δεν ειναι σωστή συμβουλη .

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας/μας φαινετε απιστευτο-περιεργο το μωρο να θελει συνέχεια το στηθος ? Το μητρικο γαλα χωνευεται στη 1 1/2 ωρα και εμεις ακουμε συμβουλες περι 3ωρου στο θηλασμο ... Ο θηλασμος δεν εχει ωραρια ! Οποτε θελει και οσο θελει το μωρο !

Τυρογαριδάκι μην το λες , πολλα μωρα που θηλάζουν ξεφεύγουν στις ανω καμπύλες . Το καλο ειναι ομως οτι τα μωρα που θηλάζουν μειωνουν τον κινδυνο να γινουν παχύσαρκα στο μέλλλον !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει το νινί σου και κατα δεύτερο μην ξανα πείς τον εαυτό σου άχρηστη μανούλα.Ξέρω πολλές φορές ένοιωσα και γω έτσι όμως κανείς δεν γεννήθηκε γονιός..Στην πορεία μαθαίνουμε..

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που σου λένε να συνεχίσεις να βάζεις την μικρή στο στήθος.Οσο περισσότερο την βάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις.Κάποια στιγμή θα βρείτε το ρυθμό σας.Είναι αρχή ακόμη.

Α!Και αυτό το θήλαστρο όσο μπορείς απόφυγε το!!Μόνο κακό θα σου κάνει!!Σου το λέω εγώ που επί 4 μήνες το χρησιμοποίησα κανονικότατα γιατί πίστευα ότι δεν έπιανε ο δικός μου θηλή.Εντάξει δεν έπιανε αλλά και γω δεν είχα την απαιτούμενη υπομονή τότε και κανείς δεν με απέτρεψε να μην το χρησιμοποιήσω.Βλέπεις τότε δεν είχα ανακαλύψει το mammy;)

Κια μετά αφού έμαθε σε μπιμπερό αντίο θηλασμός...Και από τύψεις συνέχισα να "αρμέγομαι" για 4 μήνες κάθε 3 ώρες κάθε μέρα...ΜΑΡΤΥΡΙΟ

Λίγη υπομονή κορίτσι μου χρειάζεται στην αρχή.Σου εύχομαι να τη βρεις!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πόσο συμμερίζομαι την ανησυχία σου...

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να μπω στο φόρουμ νωρίτερα και να διαβάσω το μήνυμά σου. θα σου είχα απαντήσει αμέσως!!!!!!!!!!!!

Η κόρη μου λοιπόν γεννήθηκε 3600 βγήκαμε 3370 και μετά από 3 εβδομάδες αποκλειστικού θηλασμού με πολλά λάθη όμως όπως διαπίστωσα στην πορεία ζύγιζε 3310. Δηλαδή όχι μόνο δεν είχε πάρει αλλά είχε χάσει και 60 γραμμάρια. Καταλαβαίνεις την ανησυχία μου, τριπλό έρπη έβγαλα. Θα μου πεις πώς άφησα να περάσει τόσος καιρός. Δεν την είχα ζυγίσει γιατί είχα απορροφηθεί τόσο πολύ από την προσπάθειά μου να τη θηλάσω αποκλειστικά. Εννοώ ότι κάθε φορά που ερχόταν η ώρα του γεύματος της μικρής μου εγώ τραγούδαγα από τους πόνους στις τραυματισμένες θηλές μου.Δαγκωνα τα χείλη μου σε σημείο να τα ματώνω και φυσικά κοίταγα το ρολόι να δω σε πόση ώρα θα τελείωνε το μαρτύριό μου. Ειλικρινά δεν τα παραλέω όσο και αν ακούγεται σε όσες δεν αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα υπερβολικά όλα αυτά που περιγράφω.

Η σημαντική αυτή απώλεια βάρους φαίνεται πως ήταν το αποτέλεσμα πολλών παραγόντων:

---βασικά της κακής στάσης θηλασμού (που ευθύνεται για τους τραυματισμούς στις θηλές αλλά και την αποτυχία του μωρού να θηλάσει αποτελεσματικά),

---του ότι κοιταγα το ρολόι και θεωρούσα πως θα έπρεπε στα 40 ή στα 50 λεπτά να έχει χορτάσει οπότε για κάποιο άλλο λόγο διαμαρτυρόταν το παιδί,

---σε συνδυασμό με τη συνήθεια της μικρής μας να αποκοιμιέται στο στήθος μου χωρίς να έχει χορτάσει.

Ευτυχώς στην περίπτωσή μου ο παιδίατρός μας που την εξέτασε δεν έσπευσε να μου πει για συμπλήρωμα αναγνωρίζοντας την προσπάθειά μου, βασιζόμενος στην καλή κλινική εικόνα της μικρής αλλά και στη δική μου πεποίθηση οτι η κατάσταση είχε βελτιωθεί και τα προβλήματα έμοιαζαν να ξεπερνιούνται.Μου είπε οτι θα έπρεπε τις επόμενες τρεις μέρες να πάρει το λιγότερο 60 γραμμάρια. Ευτυχώς η μικρή πήρε 100 και από τότε τη ζυγίζω καθημερινά και παίρνει σταθερά βάρος. Εβδομαδιαία από 150 έως και 270 γραμμάρια. Μόλις λοιπόν βελτιώθηκε η στάση, άρχισα να την ξυπνάω για να μη χανονται γεύματα και προσπαθούσα να την κρατάω ξύπνια για όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα το παιδί πήρε αμέσως βάρος. Βεβαίως σταμάτησα να κοιτάω ρολόι και πείστηκα συζητώντας με πιο έμπειρες μαμάδες στο θηλασμό και διαβάζοντας το πολύ καλό βιβλίο της γιατρού Πατσούρου ¨Θηλασμός Μια Υπέροχη Σχέση¨ οτι οι λεγόμενοι μαραθώνιοι θηλασμοί είναι μια απόλυτα φυσιολογική κατάσταση. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί απόδειξη ακαταλληλότητας του γάλακτος ή ελιπούς παραγωγής.

Ελπίζω να μη σε κούρασα με το μακροσκελές μήνυμά μου αλλά ήθελα να σου δώσω όλες τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να κρίνεις μόνη σου. Στις 6 Ιουνίου θα κλείσουμε τους τρεις μήνες και όλα πάνε καλά, πολύ καλά. Μου φαίνεται πως και οι δυο έχουμε αρχίσει να απολαμβάνουμε αυτήν την υπέροχη σχέση και ο θηλασμός μπορώ τώρα να πω πως έχει γίνει πολύ πιο έυκολος..... Σκέφτομαι πως αν εκείνες τις τρεις μέρες έδινα συμπλήρωμα θα θεωρούσα οτι πήρε βάρος εξαιτίας του συμπηρώματος και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα αν και ήμουν πολύ αποφασισμένη να θηλάσω αποκλειστικά και θα το ξαναπάλευα.....

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να βρεις τη δύναμη να συνεχίσεις την προσπάθεια αφού το θέλεις τόσο πολύ.

Καλή σας επιτυχία λοιπόν!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από εκείνες τις ημέρες του πανικού(!) μπήκα να σας γράψω τα νέα από το μέτωπο!!!

Από τη μέρα που σας έγραψα άκουσα τη LaLa και τη βάζω συνέχεια στο στήθος. Όποτε και να κλάψει η μπέμπα τη βάζω στο στήθος. Βέβαια όχι νωρίτερα από τη 1 ώρα που μου είχε πει η παιδίατρος. Για καθαρά ψυχολογικούς λόγους πήρα και ένα κουτί γάλα, απλά να υπάρχει. Της έφτιαξα ένα βράδυ και ξέρετε τί έγινε;;; Το έφτυσε! Δεν της άρεσε, ξύνισε τη μούρη της και δεν έπινε... Χάρηκα πολύ να σας πω την αλήθεια μου!

Νιώθω κι εγώ το στήθος μου πιο γεμάτο και χαίρομαι να βλέπω τη σβούρα μου να βγάζει γουλίτσες επειδή έχει παραφάει... (Είμαι ανωμαλάρα το ξέρω... :blink: )

Έχει αρχίσει και παίρνει βάρος σιγά σιγά και τα πάμε πολύ καλά. Χάρη στη μανούλα μου τρώω και πιο σωστά και ελπίζω για καλύτερες μέρες...

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!

nelli μου σε καταλαβαίνω απόλυτα... Η δεξιά θηλή μου ήταν διαλυμένη όταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο, γι'αυτό και είχα πάρει το θήλαστρο το οποίο με έσωσε εκείνες τις ημέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Ιωαννούλι!!ΠΟλύ χάρηκα που ΄τα κατάφερες και χωρίς συμπλήρωμα. Είδες τελικά που το μητρικό γάλα όχι απλώς φτάνει αλλά και περισσεύει μη σου πω! :) Μπράβο σου είσαι μια άξια μανουλα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννουλη χαιρομαι που πατε καλύτερα :) Σε ακουω πιο ηρεμη και σιγουρη !

Την επομενη φορα που θα πατε στη γιατρο θα της πεις να σου κανει μια χαρη . Οταν πεινάσει/διψάσει να βαλει μπροστά της ενα φαγητο/ποτο και να περιμένει μια ωρα για να το φαει . Αν σε ρωτησει γιατι , πες της για να καταλαβεις πως αισθάνεται το μωρό σου !!!!

Οτι ανοησια τους ερθει στο κεφάλι ή την ακουσουν στα σεμιναρια της Νεστλε (γιατι δεν ξερουν ΤΙΠΟΤΑ παραπανω για διατροφη ) την πετάνε και οποιον παρει ...

Κοριτσια και Ιωαννουλη ειδικά , το μητρικο γαλα οταν κανουμε αποκλειστικό θηλασμό , ειναι το νερο , το τσαι , το κυριως γεύμα , το επιδόρπιο , το ορεκτικο κ.α του μωρου .

Ειναι πολλες φορες επικυνδινο για την υγεια του μωρου να βαζετε ωράρια . Μπορει χωρις να το θελετε να διακοπτετε την αναπτυξη του !

Οπως οταν πειναμε /διψάμε εμεις , ικανοποιούμαι αμεσα την ανάγκη μας ετσι πρεπει και με το μωρο ! Για ποιο λογο να αφησω το μωρο μου να κλαιει μια ωρα γιατι διψάει ?? Δεν ειναι απανθρωπο ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαλα ετσι οπως τα γραφεις στεναχωριεμαι παρα πολυ

οντως γιατι να τα αφηνουμε τα καημενα τα μωρακια να διψανε η να πινανε

εμεις κατευθειαν χλαπακιαζουμε

δεν το κανω βεβαια στο μωρο μου και οποτε κλαιει για στηθος κατευθειαν το βαζω

αλλα οντως το θεωρω απανθρωπο να τα αφηνουμε να κλαινε και να μην τους δινουμε αυτο που ειναι τοσο ευκολο το στηθος

βεβαια τα μωρακια δεν κλαινε παντα γιατι πεινανε κλαινε και για πολλους αλλους λογους αλλα πρωτα κοιταμαι αν πεινανε και μετα τα υπολοιπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ιωαννουλη χαιρομαι που πατε καλύτερα :) Σε ακουω πιο ηρεμη και σιγουρη !

Την επομενη φορα που θα πατε στη γιατρο θα της πεις να σου κανει μια χαρη . Οταν πεινάσει/διψάσει να βαλει μπροστά της ενα φαγητο/ποτο και να περιμένει μια ωρα για να το φαει . Αν σε ρωτησει γιατι , πες της για να καταλαβεις πως αισθάνεται το μωρό σου !!!!

Οτι ανοησια τους ερθει στο κεφάλι ή την ακουσουν στα σεμιναρια της Νεστλε (γιατι δεν ξερουν ΤΙΠΟΤΑ παραπανω για διατροφη ) την πετάνε και οποιον παρει ...

Κοριτσια και Ιωαννουλη ειδικά , το μητρικο γαλα οταν κανουμε αποκλειστικό θηλασμό , ειναι το νερο , το τσαι , το κυριως γεύμα , το επιδόρπιο , το ορεκτικο κ.α του μωρου .

Ειναι πολλες φορες επικυνδινο για την υγεια του μωρου να βαζετε ωράρια . Μπορει χωρις να το θελετε να διακοπτετε την αναπτυξη του !

Οπως οταν πειναμε /διψάμε εμεις , ικανοποιούμαι αμεσα την ανάγκη μας ετσι πρεπει και με το μωρο ! Για ποιο λογο να αφησω το μωρο μου να κλαιει μια ωρα γιατι διψάει ?? Δεν ειναι απανθρωπο ???

ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΙΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ ΜΟΥ. ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΙΝ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΑΪΖΩ. ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΥΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ. Α! ΟΧΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΚΕΙΝΗ. ΕΓΩ ΤΟ ΤΑΪΖΩ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ! ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΗ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ(ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΜΗΣΕΙ) ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΙΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΘΗΛΑΣΕΙ, ΑΥΤΗ ΤΟ ΕΙΧΕ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ. ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. ΑΥΤΑ ΘΗΜΗΘΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η ΛΑΛΑ. ΙΟΑΝΝΟΥΛΗ, ΜΠΡΑΒΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ, ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο βρε κοριτσακι!

Μακαρι να περασαν τα δυσκολα και να συνεχισεις ετσι!!!!!!

Ολα θα πανε τελεια!Εδω που τα λεμε ειναι λογικο να μας γεννιουντε τετοια ερωτηματα!

Ολες οι πρωταρες σχεδον αυτα τραβηξαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...