Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανουμε;


Recommended Posts

thouli έγραψε:

sifos k go me to thilastro de bgazo k polla..

alla katalaba oso bgazeis toso exeis..

dil ego stin arxi ebgaza 20 ml k meta po 2 meres an bgazo tha pao sta 100ml...

oso gia to stithos re koritsia ego pote de exo prismeno sthithos..k pote de eixa...

thilao 3 mines k zitima na pristike 5 fores..

alla eimaste 3 minon k thilazei k sto misaoro..

pote tha troei ana 2 i 3 ores....:unsure: :unsure:

GLUKIA MOU PROSPATHISE OTAN THHLAZEIS NA MHN STREFEI ALOU TO ENDIAFERON TO MWRO .KAI EMENA EINAI FORES POU AYTO KANEI STAMATAEI ASXOLITE ME KATI ,MA TO PAIXNIDI TOU THA EINAI POU TO BLEPEI , MA KATI POU KOUNIETE,OTIDIPOTE TO EKSAPTEI TO ENDIAFERWN ,KAI AFOU TON AFISW META APO LIGO KSANATHIMATE OTI DEN EFAGE ARKETA !!

GIA ANALITIKOTERH KOUBENTOULA KSEREIS PM:laugh: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΑΡΓΩ ΚΑΙ ΛΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΜΙΑ ΜΑΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ, ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΗ Η ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΗ ΣΩΣΤΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ, Η ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΒΟΥΝΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΒΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΑ, ΑΝ ΕΣΤΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ Η ΑΝ ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΠΟΣΟ ΑΠΟΛΗΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΚΟ Η ΝΑ ΔΕΙΧΤΗΤΕ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΛΗΤΟ ΥΦΟΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΜΕΙΩΝΕΧΤΗΚΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ Η ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΕΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΠΟΣΟ ΜΑΛΟΝ ΟΤΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΟΙ "ΕΙΔΙΚΟΙ" ΝΑ ΤΗΝ "ΦΑΝΕ". ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΣΙΦΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιφος εγω θα απαντησω στο ερωτημα σου χαπια η οχι και απο οτι βλεπω ειμαι η μονη που πηρε χαπια για να κοψει το θηλασμο.

Ο γιατρος μου επεμενε να τα παρω μονο και μονο για να αποφυγω την πιθανοτητα να μεινουν υπολειμματα στο στηθος.

Βεβαια δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα εγω τα πηρα γιατι εχω απολυτη εμπιστοσυνη στο γιατρο μου.

Αν δεν εισαι σιγουρη για το τι πρεπει να κανεις ξαναμιλα με τον γιατρο σου και δες τα υπερ και τα κατα και αποφασισε.

Θελω ομως να σου πω με την ευκαιρια αυτη αν θες να θηλασεις και αλλο(αυτο ειναι καθαρα δικια σου επιλογη),αν οντως θες να συνεχισεις αλλα το μονο προβλημα σου ειναι αυτο που προανεφερες,ακουσε λιγο τις κοπελες που ειναι τοσο διατεθημενες να σε βοηθησουν πραγματικα.Μπορει καμια φορα να ειναι απολυτες(δεν ειναι και το πιο σωστο) αλλα εχουνε βοηθησει παρα πολλες κοπελες να θηλασουνε για αρκετο καιρο.

Εγω ειχα σκοπο να θηλασω τουλαχιστον 40 μερες(τοσο πιστευα οτι θα αντεξω) αλλα τα καταφερα και θηλασα για 6 μηνες,μονο και μονο με τις συμβουλες που επερνα απο αυτες.

Οτι και να κανεις ειναι καθαρα δικια σου αποφαση.

Φιλακια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω πονοκέφαλο αλλά θέλω να γράψω για το απόλυτο που λέτε .

Λιπών κάποια θέματα είναι απόλυτα και κάποια όχι .πχ η διαπαιδαγώγηση του παιδιού δεν είναι απόλυτο θέμα έχει παρά πολλούς παράγοντες και παραμέτρους και τίποτα δεν είναι ίδιο σε καμία των περιπτώσεων .ο θηλασμός είναι απόλυτος ,το ένα βήμα οδηγεί στο άλλο και όλα είναι δεμένα μεταξύ τους σαν αλυσίδα ,αν κάνεις εκείνο θα έχεις αυτό το αποτέλεσμα και όχι εκείνο .

Στο σχολειό το μάθημα των μαθηματικών είναι το ποιο δύσκολο(για μένα) και έχει κανόνες ,δεν είναι όπως τα φιλολογικά να τα εξηγεί ο καθένας όπως νομίζει .

Σαν παιδία τους καθηγητές που θα μας δίδασκαν τους κατατάσσαμε σε καλούς και αυστηρούς ,οι καλοί ήταν αυτοί που δεν μας φώναζαν αν δεν διαβάζαμε που ήταν πολύ χαλαροί και κάνανε πλακιτσα και οι «κακοί» αυστηροί αυτοί που θέλανε πάντα να έχουμε μάθει το μάθημα μας και δεν ήταν εκεί για να σπανέ πλάκα .μετά από χρόνια καταλάβαμε ότι τελικά καλοί καθηγητές ήταν αυτοί που θέλανε το καλό μας να μάθουμε το μάθημα μας ,γιατί ξέρανε ότι πρέπει και με την πλακιτσα δεν γινόταν αυτό .

Έτσι είναι και εδώ ,γιαυτο τα κορίτσια είναι απόλυτα γιατί αν νερώνουμε το κρασί μας δεν γίνετε τίποτα .στον θηλασμό όλα είναι αλυσιδωτά αν παρεμβάλεις κάτι άλλο τότε σπάει η αλυσίδα . εγώ έτσι το βλέπω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΟΥ. ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ "ΚΑΚΟΣ" ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΗΜΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΘΕΩΡΡΟΥΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΛΗΤΟ ΥΦΟΣ ΚΡΗΒΟΥΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΠΕΡΑΣΤΗΚΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν θες να αποθηλάσεις, το καλύτερο είναι να το κάνεις σιγά σιγά. Εγώ χάπια δεν πήρα. Απλά έβαζα το παιδί στο στήθος όλο και πιο αραιά, ώσπου συνήθησε το μπιμπερό και δεν ήθελε το στήθος μου. Μου πήρε κοντά 3 εβδομάδες μέχρι να σταματήσω εντελώς. Βέβαια ήταν τότε 6 μηνών και έφαγε και στερεές τροφές.

Ο λόγος που τότε σταμάτησα τον θηλασμό; Μου ήρθε περίοδος και το γάλα εξαφανίστηκε εκείνη τη μέρα από το στήθος μου. Κλάμα η μικρή, κλάμα και εγώ από τις ορμόνες μου που τρελάθηκαν...! Την ίδια μέρα την πέρασα σε ξένο γάλα.

Στη μικρή κόρη, στην πρώτη και τη τεταρτη μαστίτιδα το γάλα κόπηκε από το ένα στήθος και η μικρή δεν χόρταινε. Κλάμα η μικρή, απόγνωση εγώ. Και στις δύο φορες έδωσα συμπλήρωμα. Πήρα τη ΛαΛα τηλέφωνο και με στήριξε. Από τη στιγμή που μιλήσαμε έδωσα ακόμα μία φορά συμπλήρωμα και ποτέ ξανά. Το γάλα επανήλθε πλήρως μετά από 3-4 μέρες.

Όσο για το 80Ε στήθος μου;;;; Πρήζεται και σκληραίνει πολύ συχνα. Πως νομίζετε οτι έπαθα 4 μαστίτιδες; Σε γενικές γραμμές είναι μαλακο. Παρόλα αυτά βγάζει 9876543210 λίτρα τη φορά το καθένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού καταλαβαίνω τί λες και ότι το λες με διάθεση να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις. Το εκτιμώ πολύ.:)

Θα σου πω κάτι για τον εαυτό μου. Για ένα πράγμα μόνο είμαι απόλυτη και δεν αφορά εμένα προσωπικά βέβαια αλλά ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: το γυναικείο σώμα είναι πολύ πιο ικανό και θαυμαστό απ'ότι πιστεύουμε. Είναι ικανό, μεταξύ πολλών άλλων πραγμάτων βέβαια, να θρέφει τα παιδιά που γεννάει.

Σ'αυτό είμαι απόλυτη και ως συνέπεια αυτού πιστεύω και αυτά που λέει και η Αφροδίτη. Δηλαδή για να εκτελέσει αυτή τη λειτουργία του το σώμα μας επιτυχώς, θα πρέπει να ακολουθηθούν κάποιοι κανόνες, κάποια απλά πράγματα συνήθως. Ο θηλασμός είναι εφικτός συνήθως, και τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζονται, σε μια κοινωνία όπου οι γυναίκες υποστηρίζονται μεταξύ τους και μαθαίνουν να βασίζονται στον εαυτό τους για να θρέψουν τα παιδιά τους. Όταν βγάζουν από το παιχνίδι την βιομηχανία που τους λέει ότι είναι αδύναμες και χρειάζονται "συμπλήρωμα".

Πιστεύω όμως ότι κυρίως χρειάζεται πίστη στον εαυτό μας και την φύση.

Αυτή η έλλειψη "πίστης" πιστεύω ότι είναι η πραγματική αιτία για τις περισσότερες περιπτώσεις αποτυχίας θηλασμού. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν πρωτομπηκα στο site η παραπληροφόρηση στο θέμα του θηλασμου ήταν στο απροχώρητο . Οτι και να έγραφα περνούσε στο ντουκου γιατι πεφταν 5-10 ατομα που ανακυκλωναν τις ιδιες φρασεις " το γαλα κοβεται" , " η θεια του μπατζανακη του τριτοξάδερφου μου δεν ειχε γαλα " , " μην βαφεις τα μαλλια " κλπ κλπ .

Τοτε εγινα ΠΟΛΥ αποτομη και συνήθως η παρεμβαση μου προκαλουσε καυγάδες.

Πρεπει καλως ή κακως να ακουστεις μεσα και να ξεκαθαρίσουν οι λανθασμένες συμβουλες και γω δεν ειχα βρει αλλον τροπο ...

Αυτα που συμβουλευουμε στο θηλασμο ειναι η εμπειρία μας αλλα και οι επισημες θέσεις των διεθνων φορέων . Ειναι απολυτα τα πράγματα !

Χαιρομαι ειλικρινα και συγκινουμε οταν διαβάζω πως πολλες κοπελες καταφεραν να θηλάσουν γιατι διαβασαν καποιες συμβουλες εδω . Χαιρομαι επισης που μετα απο 1+ χρονο που ειμαι στο site βλεπω πως εχει αυξηθει πολυ το ποσοστο των μαμαδων που θηλάζουν και που αυτες οι μαμαδες με τα χιλια δυο προβληματα στην αρχη τωρα μπορουν και δινουν συμβουλες και δινουν ενα χερι βοηθειας στη νεα μητέρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες ένα πράγμα θα πω.Αν δεν ήταν το site θα είχα σταματήσει το θηλασμό.Ευτυχώς υπάρχουν κάποια κορίτσια (έχω αναφέρει τα ονόματα τους σε άλλο post)που δε βαριούνται να γράφουν τις εμπειρίες τους και να δίνουν συμβουλές που ούτε ο γυναικολόγος δε μου έδωσε.

Σίφος κοριτσάκι μου και μένα κάποιες φορές ο μπεμπάκος μου κλαίει και δείχνει ότι δε του φτάνει το γάλα.Ειδικά το βράδυ πριν κοιμηθεί.Ε, του φτιάχνω ένα μπουκαλάκι. Τι να κάνω;όσο για τον απογαλακτισμό έχω την εντύπωση ότι απλά αραιώνεις τα γεύματα.Γιατί να πάρεις χάπια αν δε συντρέχει σοβαρός λόγος. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.Πολλά Φιλιά.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ας μην ερχομαστε σε αντιπαραθεση μεταξυ μας!!!Εδω μπαινουμε για να νιωθουμε καλυτερα και να λυνουμε οσο γινεται τις αποριες μας!;) Ενταξει ολα στο προγραμμα ειναι δεν μπορει να συμφωνουμε σε ολα μεταξυ μας!

Τωρα οσον αφορα το θεμα του θηλασμου ειμαι και γω λιγο καθετη παρολο που δεν εχω ακομη την εμπειρια!Ευχομαι να μου ερθουν ολα ετσι οπως τα εμαθα στην σχολή!Επειδη ειμαι εξειδικευμενη στο θεμα το συγκεκριμενο(ειμαι διαιτολογος) εχω γνωσεις αλλα παρολα αυτα ειμαι αγχωμένη!Λεω θα καταφερω τη θεωρια να την κανω πραξη?Σιγουρα συμφωνώ με τα κοριτσια οτι μας εκμεταλλευονται εταιριες για να προωθησουν τα γαλατα τους και ακομη και μεσα στην κλινικη κανουν τα δικα τους με το μωρο!Ξερω οτι ο θηλασμος ειναι τεχνικη που πρεπει να στη μαθουν!Δεν ξερουμε ολες να θηλαζουμε!Προς θεου!Γι'αυτο υπαρχουν οι μαιες!Αλλα δυστηχως καποιες(ελπιζω να ειναι μειοψηφια)σε συνεργασια με κατι παιδιατρους(μη τους χαρακτηρισω)σου κοβουν τα φτερα(και το γαλα μαζι)!!!και νομιζουνε οι πιο πολλες οτι δεν εχουνε γαλα!Ή τελοςπαντων δεν τις συμβουλευουν σωστα!Εχω γνωστη που σταματησε τον θηλασμο επειδη εκανε ραγαδες στη ρογα!!!!!!Ο παιδιατρος που ητανε?Γιατι την αφησε?Ενω ειχε γάλα η κοπελα ποναγε και λογικο το παιδι δεν ετρωγε σωστα!!!κλπ.Φαυλος κυκλος δηλ.Δεν φταιει ο γιατρος?Τι φταιει η μανουλα?Και απο τετοια περιστατικα?Πολλα!Να καθομαι να γραφω με τις ωρες!!!!!!Απλα η διαφορα σημερα ειναι οτι ενημερωνομαστε!Υπαρχει το ιντερνετ τα βιβλια!Ας μαθουμε κατι παραπανω πανω σ'αυτο το θεμα και ας αφησουμε τους μυθους των αλλων!Οσες δεν θηλασανε ή δεν θα θηλασουνε δεν χρειαζεται να νιωθουν ασχημα γιατι δεν ξερανε,δεν γνωριζανε!!!!!Ειμαστε τυχερες που υπαρχουν τα φορουμς και μοιραζομαστε τις ανυσηχιες μας!!!:P Φιλακια πολλα και καλη επιτυχια στις μανουλες που προσπαθουν να θηλασουν τα μωρουλινια τους!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ βρε κορίτσια...διαβάζω τόση ώρα τα μυνήματα σας και μπορώ να πω οτι είμαι και εγώ μέσα στις απορίες...γέννησα όπως ξέρετε στις 27 απρίλη την μπουμπού μου με καισαρική και ήδη μέσα απο το μαιευτήριο ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό. και βέβαια συνεχίζουμε ακόμα αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας σε μια σειρά απο θέματα

1. είναι φυσιολογικό που το παιδί ακόμα δεν έχει μπει σε κανένα ωράριο όσο αφορά τα γεύματα? δηλαδή το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί λίγο παραπάνω, κανα 2-3 ωρες συνεχόμενα αλλά το πρωί θηλάζει κανονικά και μετά με το που την αφήσω στην κούνια της κλαίει...την ξαναβάζω στο στήθος αλλες φορες τρώει αλλες οχι αλλά το κλάμα κλάμα...πως θα ξέρω αν πεινάει ή πονάει?

2. γιατί έχω την αίσθηση οτι τα ξημερώματα έχω περισσότερο γάλα?? νιώθω το στηθος πρησμένο και να καίει, καμια φορα τρεχει και γαλα απο μονο του...το γεγονός οτι δεν προλαβαίνω να φάω επηρεάζει το γάλα? δηλαδη αν πεινάω εγώ, δεν χορταίνει και η μικρη? η μαία μου ειπε να δίνω και λίγο συμπλήρωμα αφού την αφήνω κανά μισάωρο στο στήθος αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια...τι να κάνω?

3. οσο αφορά την διατροφή του θηλασμού ο γιατρός μου ειπε να αποφεύγω μονο τα εντονα και βαριά φαγητα...και οχι κουκια και φαβα ( ετσι κ αλλιως δεν ετρωγα ποτέ γιατί εχω έλλειψη ενζυμου) απο αλλου ομως ακουω οτι απαγορεύονται τα πράσινα γενικώς, η ντομάτα γιατί μπορεί να κανει λεει αλλεργια στο σπορο της, τα οσπρια, οι αγκιναρες, οι φράουλες, πιπεριες, μπροκολο...δηλαδη μονο με κρεας πατατες και μακαρόνια θα τρεφόμαστε? εχω κ ενα προβλημα με την τουαλέτα ξερετε...:blush: και επειδη συνεχιζω σιδηρο και ασβεστιο λογω θηλασμου, επειδηνωνεται...:blink:

2. να την αλλάζω πριν η μετά το γεύμα? αν εχει κάνει πολλά κακά την αλλάζω πριν αλλά κατα'την διάρκεια τα ξανακανει οποτε θελει μετα παλι αλλαγμα...αλλα μετα ξυπναει με το κατσε πλυνε βαλε πανα κτλ και δεν ξανακοιμάται εύκολα...α! και την ζυγιζουμε το βραδυ νηστικη μετα το μπάνιο...καλα ειναι ετσι?

3. ασχετο με το θέμα του θηλασμού αλλά τι τους φοράτε μεσα στο σπίτι βρε κοριτσια αυτην την εποχη? εγω την εχω με το ζιπουνάκι της μονο, (κοντομανικο η αμανικο) γιατι μου φαινεται οτι ζεσταινεται....αλλα απ την αλλη ανυσηχω μην κρυώσει...

αυτα...σιγουρα θα χω κ αλλες απορίες αλλά δεν μου ρχονται τωρα...ειμαι κομματακι αυπνη και πελαγωμένη, το παραδέχομαι ! :S

http://lilypie.com

υ.γ αφου σας ζαλισα καλα καλα, σας βαζω και μια φωτο μας ετσι για ....αποζημιωση...φιλάκια κορίτσια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει ! Ειναι πανεμορφη οπως και συ !!!! :)

Αρχιζω να απαντω εχεις ρωτησει και πολλα !

1) Οτι και να θελει εσυ να την βαζεις στο στηθος . Ακομα και αν ποναει θα ηρεμήσει ;) Εκει ειναι το σωστο σημειο να εχεις το μωρο σου στο στηθος σου και αγκαλιά σου ! Ειναι πολυ μικρουλα ακομα για νακναει προγραμμα . Ακομα δεν εχεις εδραιωσει την γαλουχια . Ηρεμησε μην ακους για τα μωρα με προγραμμα που κοιμουντε ολη νυχτα ...εσυ τα ματια σου στο δικο σου μωρο :)

2) Εχεις περισσοτερο γαλα γιατι ξεκουράζεσαι και γενικά το πρωι ολες οι γυναικες εχουν περισσοτερο γαλα . Να βαζεις το μωρο στο στηθος αν τρεχει για να μην παει χαμενο !:P

Αν δεν τρως θα κουραστεις αλλα θα χασεις ολα τα κιλα γρηγορα . Το μωρο σου δεν επηρεάζεται το γαλα σου ειναι παντα θρεπτικό .

3) Τρως απο ΟΛΑ και απλα αν δεις οτι κατι πειραζει το μωρο το σταματας . Αυτες οι ανοησιες πρεπει να σταματήσουν απο τους γιατρους !

Το σιδηρο και το ασβεστιο πιθανον να μην τα χρειαζεσαι ... Το ασβεστιο σιγουρα δνε το χρειαζεσαι . Ο αιματοκριτης σου πως ειναι ?

4) Μια χαρα την εχεις μην την ντυνεις πολυ συνηθως τα μωρα δυσανασχετουν με τα πολλα ρουχα !

Να ξεκουράζεσαι και να τρως οσο καλυτερα μπορεις για να νιωθεις πιο δυνατη . Να κοιμασαι την ωρα που παει και το μωρο για υπνο για να ξεκουραστεις . Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μarga μου να σου ζησει η μπεμπουλα σου να ειναι παντα υγιεστατη της ευχομαι.(Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειμαστε και γειτονισες ή κανω λαθός?

Λοιπον εγω θα συμφωνήσω σε ΟΛΑ με την Lala αφου ειναι πλεον ειδικη:)

Οσο για το ντυσιμο μια χαρα ειναι,τις προαλλες που ειχε ερθει η παιδιατρος την ρωτησα για αυτο και μου ειπε οτι με το ζιπουνακι το μακρυμανικο ειναι μια χαρα μες το σπιτι,για εξω ασυζητητη κονταμανικο.Μονο να μην την βαζεις καπου που μπαζει και να ειναι ιδρωμενη αυτο να προσεχεις.

Εγω παντως θα σου δωσω μια συμβουλη.Μην ακους ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ που δεν ειναι σχετικος για το θεμα θηλασμου.Θα σου πουν παρα πολλα αναληθη πραγματα και το αποτελεσμα ειναι να μπερδευτεις, να δυσανασχετισεις και να μην βγαζεις ακρη.Για το θεμα θηλασμου να ακουσεις τα σωστα ατομα.

Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι μου θυμήσατε τώρα... Πάντα με στεναχωρει όταν το σκέφτομαι... Είχα τον τέλειο θηλασμό και ένα παιδί που έτρωγε κάθε τρεις ώρες από τότε που γεννήθηκε! Αποκλειστικά μητρικός θηλασμός που κόπηκε με χάπια στις 20 μέρες λοχείας, γιατι νοσηλεύτηκα με προβλημα υγείας και θεραπευτική αγωγή στο νοσοκομείο.

Σίφος και γω τάσσομαι υπέρ του φυσιολογικού απογαλακτισμου. Μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με χάπια, εκτός αν έχεις κάποιο πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια,

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Θα συνεχισω με οσο γαλα εχω μεχρι να σταματησει εντελως απο μονο του.

Οσο για το θεμα διαφωνιας που προεκυψε, για να ειμαι κι εγω ξεκαθαρη, μιας και προεκυψε απο δικο μου τοπικ και απο δικη μου παρεμβαση:καλοδεχουμενες και ευχαριστες οι οποιεσδηποτε συμβουλες, γι αυτο ειμαστε εδω αλλωστε.Για να βοηθαμε η μια την αλλη.Ωστοσο, κατα τη γνωμη μου, χρειαζεται προσοχη στον τροπο που απανταμε και εκφραζομαστε γιατι αυτο το κακο εχει ο γραπτος λογος, δε μπορεις να δεις το υφος του αλλου οταν γραφει!Εκει διαφωνησα εγω. Δε μου αρεσουν οι απολυτες απαντησεις, ουτε οι ξερολικες. Το οτι καποιος μπορει να εχει εμπειρια καπου, αυτο δεν τον κανει αυτοματα ειδικο ουτε του δινει το δικαιωμα να ισοπεδωνει τα παντα. Δε μπορουμε να καταργουμε το εργο των γιατρων,ουτε τις γνωσεις τους ουτε την εμπειρια τους.Εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω για τη γυναικολογο μου, αλλα και για τον παιδιατρο.Και φυσικα θα μετρησει πολυ περισσοτερο η δικη τους γνωμη γιατι αν παθω κατι η αν παθαινα μεσα στη γεννα εκεινη θα με εσωζε, οπως και αν παθει κατι το παιδι μου ο παιδιατρος θα ειναι αυτος που θα τρεξει.Ας μην μηδενιζουμε το εργο τους λοιπον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...