Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ???


Recommended Posts

Τα νεκταρινια -ροδακινα δεν ειναι αλλεργιογονα φρουτα αλλα γενικα ενα μωρο μπορει να κανει αλλεργιες με ολα γιαυτο και εισαγουμε σταδιακά και ενα ενα τα φρουτα

Απ' όσο γνωρίσω λόγω της μικρής μου, τα φρούτα που έχουν χνουδωτή φλούδα είνα πιο αλλεργιογόνα από τα υπόλοιπα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει κάτι.

Συμφωνώ πως αλλεργίες μπορεί να παρουσιάσουν στο ό,τιδηποτε.

Απλα σε ένα επιρρεπές παιδάκι καλό είναι να προσέχουμε περισσότερο.

Αλλωστε όπως είπες αυτό είναι ελεγχόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

να ρωτησω κατι τωρα που λεμε για φρουτα?

ο γιατρος μου ειπε ΟΛΑ τα φρουτα

αυτο που δε ρωτησα ομως, επειδη εγω ειμαι αλλεργικη στα ακτινιδια

δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι και το μωρο?

εγω παντως προς το παρον απεφυγα να του δωσω ακτινιδια και φραουλες που εχουν σπορια.

Καλά εκανες ! Συνήθως , αν οχι πάντα , οι αλλεργιες ειναι κληρονομικές και το μωρο σου εχει μεγάλη πιθανοτητα να ειναι αλλεργικο .

Οι φράουλες παρολο που "κατηγορουνται" δεν ειναι τοσο "επικυνδινες" εκτος και αν υπάρχει ιστορικό αλλεργιας . Εγω παράδειγμα ξερω 2 ατομα (μαλιστα το μωρο της μιας φιλης μου εχει κληρονομησει την αλλερια της ) που ειναι αλλεργικα στο πορτοκάλι . Παρολο που η αλλεργια αυτη ειναι πολυ συνηθισμένη εν τουτοις ακους παιδιατρους που βάζουν απο τον 6ο το πορτοκάλι .

Θελω να πω οτι κοιτάμε και ιστορικο οικογενειας και πράτουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως θα της δώσω και ροδάκινο ή νεκταρίνι (είναι και ζουμερά ωραία) επίσης θα δώσω και μάνγκο και κερασάκι αλλά κορίτσια από την στιγμή που βρίσκω και βιολογικό μήλο θα δίνω και μήλο!!!

Ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα :woohoo:

Καρπουζάκι? γιατί όχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι ειναι εκτος εποχης και ειναι κατεψυγμένα ...

Προσπαθω εδω και χρονια , ετσι μας μαθαινε και ο μπαμπας μου , να τρωμε μονο φρουτα και λαχανικά εποχης . Ποτε δεν αγορασα ντοματα, κολοκυθάκι κλπ το χειμωνα .

Πλεον τα βρισκουμε ολα ολες τις εποχες αλλα μαλλον γιαυτο εχουμε χασει το μπουσουλα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμάς ο παιδίατρος μας αρχές 5ου μήνα θα μας δώσει κρεμούλα. Ακριβώς δε γνωρίζω...Πάντως 4-6 πρέπει να εισαχθούν στερεές τροφές για διαφόρους λόγους. Βέβαια πάντοτε εξαρτάται και από την κατάσταση του παιδιού!

π.χ ένα μωρό υπέρβαρο, σαφώς θα καθυστερήσει να φάει κρέμα.

Το θέμα με τα φρούτα που αναφέρετε είναι πράγματι ενδιαφέρον.

Το τρίπτυχο μήλο-αχλάδι-μπανάνα δεν είναι τυχαίο θεωρώ! Τα υπόλοιπα είναι αλλεργιογόνα και η πρόληψη είναι καλή! Επίσης θεωρώ ότι οι έτοιμες κρέμες είναι πιο ελεγμένες και περιέχουν σίδηρο, όχι όμως τα βαζάκια φαγητού!

Και εγώ για βιολογικά σκέφτομαι, αν μου προτείνει να τις ετοιμάζω εγώ αλλά σκέφτομαι αν όντως υπάρχει εγγύηση!

Ίδωμεν...

Πάντως και οι γνώμες των παιδιάτρων διχάζονται στο συγκεκριμένο θέμα, καθώς καθένας προέρχεται από διαφορετική σχολή! Όπως και να έχει οφείλουμε να τους ακολουθούμε!

Εγώ πάντως ανυπομονώ να φάμε κρεμούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

στο τεταρτο παιδι μου αποφασισα να μη δωσω κρεμες του σουπερ μαρκετ .Πως μπορει να αντικατασταθει αυτο το γευμα¨?

Εγώ στην κόρη μου που γίνεται 9 μηνών τέλη του μήνα δεν της έχω δώσει κρέμα ούτε και θα της δώσω (στον γιο μου έδινα). Της δίνω φρούτα και ένα γεύμα με λαχανικά και κρεατάκι και τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βιολογικες αγλυκες κρεμες της holle εχει καμια σας δοκιμασει και κατι ακομη ειμαι σε αναζητηση νεου παιδιατρου σκεφτομαι την Πατσουρου περα απο τα θεματα θηλασμου ειναι αραγε καλη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το είχα και εγώ απορια ποτε να ξεκινησω. Στη μεγάλη άρχισα στους 6 μήνες αλλά έκοψα ταυτόχρονα τον θηλασμό. Ριζαλευρο και κρεμες προσπαθησα να της δωσω αλλα συντομα τα παρατησα. Αρχισα με καροτο-πατατα και μπανανα-μηλο.

Να πω την αληθεια δεν ανυπομονω να της δωσω τροφες. Μου αρεσει πολυ ο θηλασμος. Είναι εύκολος και απλός. Ούτε έχω να ετοιμασω φαγητο, να πλυνω κλπ επιπλεον. Επισης οταν θα γινει 6 μηνων θα ειναι καλοκαιρακι και θα ειμαστε σε φαση διακοπων. Σκεφτομουν απο τους 7 μηνες να δωσω τροφες. Δεν ξερω...

Δύο πράγματα με προβληματίζουν:

1. Γιατι η μεγαλη μου κόρη λέει το Λαμδα ΛΛαμδα(θεσσαλονικιώτικο) :)

2. Πως θα ειναι ο θηλασμος οταν μου ερθει η περιοδος. Την προηγουμενη φορα ειχα τρομερη ορμονικη διαταραχη και μειωθηκε το γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

βιολογικες αγλυκες κρεμες της holle εχει καμια σας δοκιμασει και κατι ακομη ειμαι σε αναζητηση νεου παιδιατρου σκεφτομαι την Πατσουρου περα απο τα θεματα θηλασμου ειναι αραγε καλη?

Εγω τις ειχα δοκιμασει χωρις επιτυχια. Γενικα δεν εφαγε κρεμες. Αλλα απο το να παρεις οποιαδηποτε αλλη, προτιμησε τη βιολογικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emeis tis ksekinisame 5misi mhnwn! Prwta edwsa rizaleyro

to opoio den tis arese katholou kai den tis ksanadwsa.

Meta antikatestisa to dekatiano me milaraki.Meta apo 2 meres

evala kai axladi.Meta mpanana me thn opoia kai trelathike!!

Vevaia prin prosthesw otidipote ths to edina panta mono tou

gia na dw an exei allergia.Twra pou kalokairiase vazw nekrarini,

rodakino,fraoula.Eytyxws se kanena apo ayta den exei allergia.

Meta siga siga arxisa na antikathistw to meshmeriano me xortosoupa.

Sthn arxh sketo karoto,meta karoto-patata.meta karoto-patata-kolokythi

kai twra teleytaia kai enalax kotopoulo kai mosxaraki.

Ties etoimes kremes oute na tis dei den thelei! Kalytera giati den

hthela na dwsw katholou. Proino-apogeymatino kai vradino gala. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

1. Γιατι η μεγαλη μου κόρη λέει το Λαμδα ΛΛαμδα(θεσσαλονικιώτικο) :)

εχει το παιδι τετοιο χαρισμα κι εσυ θες να του το κοψεις??????:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

να ρωτησω κατι τωρα που λεμε για φρουτα?

ο γιατρος μου ειπε ΟΛΑ τα φρουτα

αυτο που δε ρωτησα ομως, επειδη εγω ειμαι αλλεργικη στα ακτινιδια

δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι και το μωρο?

εγω παντως προς το παρον απεφυγα να του δωσω ακτινιδια και φραουλες που εχουν σπορια.

epeidi kai ego eimai allergiki sxedon sta panta :( (o logos pou stamatisa kai to thilasmo eprepe na paro xapia) eixa rotisei tin paidiatro kai mou eipe oti ean enas gonios einai allergikos ot paidi exei pithanotites 60% na einai allergiko se kati ean exoun kai oi duo tote 100%...fuck fuck fuck.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εμένα μου είπε η γιατρός ότι οκ, συνηθως ξεκινάμε με μηλο-αχλάδι-μπανάνα σταδιακά αλλα μου είπε να προτιμησω εποχής.. (Κεράσια , πεπόνι) μου είπε ότι μπορώ να βάλω ότι φρούτο θέλω εκτός απο φράουλες, ακτινίδια και γενικά ότι εχει σπόρια. Το ίδιο ισχύει και για τα λαχανικά, όχι μπάμιες, ντομάτες, μελιτζάνες.. Εγώ σκέφτομαι για την αρχή να αποφύγω και τα ξινά..

Τελικά το πρόγραμμα θα γίνει έτσι ωστε γάλα θα πίνει μόνο πρωί - βράδυ.

Το απογευματινό γάλα θα γίνει γιαούρτάκι..

Σε 10 μερούλες ξεκινάμε..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠΟ 25/06 (4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ) ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΑΚΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 25/07 (5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ) ΣΤΕΡΕΗ ΤΡΟΦΗ ΑΛΕΣΜΕΝΗ, ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ, ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ Κ.Ο.Κ!!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΕΡΜΑ Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ :silly: :)

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 6900 kgr 66 ΠΟΝΤΟΥΣ ΨΗΛΟΙ ΔΗΛ ΑΠΟ ΤΙΣ 04/05 ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΘΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ (6150 kgr 63 ΠΟΝΤΟΙ) ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ 750 γρ. ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ 3 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ!!!:P :P :P

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον ταισααααααααα.....

1 εβδομαδα πριν κλεισουμε τον 6ο δεν αντεξα κ τον ταισα λιανισμένο μηλαράκι...

http://www.youtube.com/watch?v=mCnYGVF3L5E

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ! ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ! ΤΕΤΟΙΑ Η ΛΑΧΤΑΡΑ! ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΪΣΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...