Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ???


Recommended Posts

κοιτα αυτο θα στο πει ο παιδιατρος σου..παντως εμεις ξεκινησαμε περιπου 4 μηνων αρχικα με ριζαλευρο μετα απο 2 βδομαδες φρουτοκρεμα και μετα απο ενα μηνα μεσημεριανο(λαχικα αρχικα και μετα εβαλα και κρεας)

βεβαια ολα με την καθοδηγηση της παιδιατρου μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ 5 ΜΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΩΦΕΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας η παιδιατρος μας μας ξεκινησε στο τελος του 6ου μηνα με ενα γευμα κρεμα βανιλια για μια εβδομαδα να συνηθηζει.μετα απο την πρωτη εβδομαδα βαλαμε παραλληλα με την κρεμα και την φρουτοκρεμα για ενα μηνα (οπου καθε βδομαδα προσθεταμε και ενα καινουργιο φρουτο)μολις τελειωσε ο μηνας ξεκινησε το κοτοπουλο(για μια εβδομαδα και αυτο) και το μοσχαρι(για μια εβδομαδα παλι)

μας το εκανε ετσι σταδιακα ετσι ωστε να μην ζοριστει το στομαχακι του και να συνηθηζει τις τροφες και οπως ειπε και η καντινου και η mitsi ο παιδιατρος καθοριζει το διατροφολογιο του μωρου και αν και το πεπτικο τους συστημα και τα νεφρα τους ειναι ωριμα πλεον εκεινος αποφασιζει ποτε ειναι η καταληλη στιγμη για τον απογαλακτισμο και επεισης οταν θα δωθουν τροφες στο μωρο πρεπει να του προσφερουμε και νερακι να μαθαινει και να δουλευουν καλυτερα τα νευρα του και για να μην αφυδατωθει εμενα δεν μου το πολυεπινε αλλα τωρα με την ζεστη του δινει και καταλαβαινει χθες ηπιε ενα μπουκαλι το καμαρι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γάλα είναι η βασική τροφή του μωρού για τους πρώτους 6 μήνες, μετά αρχίζουν οι στερεές τροφές. Εγώ θα πρότεινα να μην δώσεις καθόλου κρέμα γιατί είναι άσκοπες θερμίδες!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΛΕΚΑ,

ΚΟΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΤΟΥ ΔΗΛ. ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ή ΟΧΙ.

ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.:huh:

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΕΧΩ 1 ΦΙΛΗ ΠΟΥ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΡΕΜΕΣ 7 ΜΗΝΩΝ. ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΗΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ:):):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια..

Ξέρω ότι η επίσημη οδηγία που υπάρχει απο τους γιατρούς ειναι το παιδι να ξεκινάει τις στερεες τροφές μετα τους 6 μήνες.

Ετσι και η δική μου η παιδίατρος μας εδωσε διαιτολόγιο το οποίο μου είπε να το ξεκινήσω απο τις 12/06/2009 οπου ο μικρος μου κλείνει 6 μηνες.

Μου είπε τις 3 πρώτες μέρες απλά θα μπλεντεριασω ενα μηλαράκι (χωρις τη φλουδα) μετα απο 3 μερες προσθετω ενα αχλάδι κ μετα απο 3 μερες 1/3 μπανάνα (ειναι αλεργιογόνα). την 10η μέρα ξεκινάω λαχανικά με μοσχαράκι 1 κουταλάκι λάδι κ μια σταγονα λεμόνι...

Αχ περιμένω πως και πως να έρθει η μέρα που θα τον ταίσω...

Φιλια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eley8eria έγραψε:

Γεια σας κορίτσια..

Ξέρω ότι η επίσημη οδηγία που υπάρχει απο τους γιατρούς ειναι το παιδι να ξεκινάει τις στερεες τροφές μετα τους 6 μήνες.

Ετσι και η δική μου η παιδίατρος μας εδωσε διαιτολόγιο το οποίο μου είπε να το ξεκινήσω απο τις 12/06/2009 οπου ο μικρος μου κλείνει 6 μηνες.

Μου είπε τις 3 πρώτες μέρες απλά θα μπλεντεριασω ενα μηλαράκι (χωρις τη φλουδα) μετα απο 3 μερες προσθετω ενα αχλάδι κ μετα απο 3 μερες 1/3 μπανάνα (ειναι αλεργιογόνα). την 10η μέρα ξεκινάω λαχανικά με μοσχαράκι 1 κουταλάκι λάδι κ μια σταγονα λεμόνι...

Αχ περιμένω πως και πως να έρθει η μέρα που θα τον ταίσω...

Φιλια πολλά

Αχ αυτο το φατσουλακι βρε Ελευθερια...:P εχουμε 6 μηνες διαφορα ακριβως ε; εμεις στις 12-6-09 εχουμε γεννεθλια...;) χιχι...:laugh:

Αλεκα κι'εμεις ξεκινησαμε δειλα δειλα απο 5μιση μηνων... λιγη φρουτοκρεμα καθε μερα μεχρι που 6 μηνων πια ετρωγε ενα πληρες γευμα... το κανουνε και για την παχυσαρκια αυτο... φιλακια πολλα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

5 1/2 μηνων ξεκινησαμε φρουτα,3 μερες μηλο,3 αχλαδι,3 μπανανα και μετα συνδιασμους.

6 1/2 λαχανικα και σε 1ο μερες κοτοπουλο και μετα κρεας.

ο παιδιατρος μου ειπε απογευμα αν θελω κρεμα αλλα καλυτερα τραχανα(μετα τον 7ο) η παλι φρουτα.και οχι ετοιμες φρουτοκρεμες...κατα γραμμα μου ειχε πει οτι τα ετοιμα να τα φανε στις χωρες που δεν εχουν φρεσκα...εμεις στην ελλαδα δωξα το θεο εχουμε αφθονια σε φρουτα και λαχανικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ton proto paidiatro pou eixame ferei sto spiti mas ton eixe sustisei mia gnosti,sto diko tis paidi edose ruzalevro ston 3o mina,sumfona me tin anaptuksi tou paidiou tis eipe,ego ligo fovithika apo afto kai allaksa giatro,i paidiatros mou mou eixe pei oti katheaftou i fusi exei merimnisei oste i gunaika na exei arketo gala gia na trefei apokleistika to moro mexri ton ena xrono,o anthropos parenevei kai dinei stadiaka pio sterees trofes,pantos ego tin rotisa pote tha ksekinisoume kai leei tha mou pei otan erthei i ora,anupomono na tin kathiso sto kathismataki tis kai na tin taiso kremoula kai na ginoume xalia apo pano os kato kai oi duo....i pio omorfi eikona kateme...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ 5 ΜΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΩΦΕΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.
συμφωνω απολυτα.......
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΟΤΑ ΝΘΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ 6ο...10ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ..ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΠΡΩΤΑ... ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΝΑ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ..

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ?

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΑΝ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΓΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΦΑΕΙ...

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 7ο ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ..

ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩΣΩ?ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

anupomono na tin kathiso sto kathismataki tis kai na tin taiso kremoula kai na ginoume xalia apo pano os kato kai oi duo....i pio omorfi eikona kateme...

Ax kai goooo....

Εχω ομως μια νυσηχία.. πως παει το πεπτικο συστημα του παιδιου με την αλλαγή? Ολα καλα ή να ειμαι ετοιμη να δώ διάριες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

και οχι ετοιμες φρουτοκρεμες...κατα γραμμα μου ειχε πει οτι τα ετοιμα να τα φανε στις χωρες που δεν εχουν φρεσκα...εμεις στην ελλαδα δωξα το θεο εχουμε αφθονια σε φρουτα και λαχανικα.

ναι σε αφθονία φρούτα με φυτοφάρμακα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eley8eria έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Ax kai goooo....

Εχω ομως μια νυσηχία.. πως παει το πεπτικο συστημα του παιδιου με την αλλαγή? Ολα καλα ή να ειμαι ετοιμη να δώ διάριες?[/quote:1ih5ijkq]

Κορίτσια, έχει να πέσει σοφάτισμα!!! :woohoo: :woohoo: Θα γίνει το δερματάκι τσίτα! :blink: Εγώ να φανταστείτε σταμάτησα και την ενυδατικη κρέμα στο πρόσωπο. Δε χρειαζόμουν! :blink: :silly:

Πέραν της πλάκας, εμείς ξεκινήσαμε μόλις κλείσαμε τον 6ο μήνα. Αντικαταστήσαμε το απογευματινό γάλα με ρυζάλευρο. Στον 7ο μήνα αντικαταστήσαμε και το δεκατιανο γαλα με πολτοποιημενα φρουτα.

λαχανικα έφαγε 7,5 μηνών.΄

Εχω ακούσει εδώ αλλα κορίτσια να λένε οτι ξεκινάνε απο τον 3ο ή τον 4ο μήνα. Είναι θέμα του παιδίατρου. Καλό είναι να συμβουλευτείς και συ τον δικό σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το μωρο σου θηλάζει καλο ειναι η εισαγωγή να γινει μολις κλεισει τον 6ο μηνα . Αν δεν θηλάζει μπορει να αρχισει και λιγο πιο νωρις .

Ελεος πια με το ποιημα Μηλο-αχλαδι-μπανανα ! Μπηκε ο Ιουνιος σε λιγο μηλα ακομα ??? Δεν μπορω να καταλάβω δεν υπάρχει καθολου λογικη πια ...

Θα αφησουμε τα νεκταρινια και τα ροδάκινα που ειναι εποχης , πεντανοστιμα και γεμάτα βιταμίνες για να φαμε τα κατεψυγμένα μήλα ? Μα δεν σκεφτονται καθολου ???

Εγω κοριτσια δεν ρωτησα (αν και ειναι παρα πολυ καλή!) καθολου την παιδιατρο μου . Θεωρω οτι η διατροφή του μωρου μου ειναι αποκλειστικά δική μου ευθυνη . Ουτως ή αλλως οπως διαβαζω απο ολες σας αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

mariah έγραψε:

ναι σε αφθονία φρούτα με φυτοφάρμακα!!!![/quote:28vqpkin]

Και τι να κανουμε στο τελος???

Να τρωμε αερα???

Και το γαλατακι της μανουλας καλο ειναι αλλα με τοση ακτινοβολια που τρωμε καθημερινα δεν μπορει να μενει ανεπηρεστο!!!

Εχει και βιολογικα φρουτακια...

Κατι θα αποφευγουμε δεν μπορει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ελεος πια με το ποιημα Μηλο-αχλαδι-μπανανα ! Μπηκε ο Ιουνιος σε λιγο μηλα ακομα ??? Δεν μπορω να καταλάβω δεν υπάρχει καθολου λογικη πια ...

Θα αφησουμε τα νεκταρινια και τα ροδάκινα που ειναι εποχης , πεντανοστιμα και γεμάτα βιταμίνες για να φαμε τα κατεψυγμένα μήλα ? Μα δεν σκεφτονται καθολου ???

Καλέ ποιος θα δώσει καλοκαιριάτικα μήλο και αχλάδι?? Δεν εννοείται οτι όταν λέμε φρούτα να εννοούμε εποχής?!?

Εκτός αν υπάρχει θέμα αλλεργίας, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ξεκινήσαμε στα τέλη του 6ου μήνα τις τροφές.Μέχρι τότε τον θήλαζα αποκλειστικά.Κάποια γεύματα θηλασμού αντικαταστάθηκαν απο τις κρεμούλες και την φρουτόκρεμα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιω δεν ειναι δυστυχώς αυτονοητο οτι φρουτο σημαινει εποχης . Οι παιδιατροι οποια εποχη και να τους ρωτησεις η κασέτα παιζει "μηλο-αχλαδι" .....

Τα νεκταρινια -ροδακινα δεν ειναι αλλεργιογονα φρουτα αλλα γενικα ενα μωρο μπορει να κανει αλλεργιες με ολα γιαυτο και εισαγουμε σταδιακά και ενα ενα τα φρουτα :)

mariah δεν αναφερομουν σε εσενα μην παρεξηγηθούμε :)

Εγω καταλαβαινω τι θελει να πει η Argi νομιζω το χω ξανασχολιασει . Στην Ελλάδα οι παιδιατροι ελαφρα την καρδια συστήνουν ξένο γάλα αλλα αν ακουσουν για βαζάκια κανουν λες και θα δωσεις στο μωρο κωνιο ! Αν αυτο δεν ειναι υποκρισία τοτε τι ειναι ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι τωρα που λεμε για φρουτα?

ο γιατρος μου ειπε ΟΛΑ τα φρουτα

αυτο που δε ρωτησα ομως, επειδη εγω ειμαι αλλεργικη στα ακτινιδια

δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι και το μωρο?

εγω παντως προς το παρον απεφυγα να του δωσω ακτινιδια και φραουλες που εχουν σπορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...