Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρυολογημα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοήθειά σας...

Από χθες το βράδυ πονάνε τα κόκκαλά μου και γενικώς όλο μου το σώμα αλλά ευτυχώς δεν έχω πυρετο . Όμως εγω ανησυχώ για το μωράκι μου, δεν κουνιεται από σημερα το πρωι σχεδον καθόλου, το ένιωσα μόνο έλαχιστα . Λέτε να έχει επιρεαστεί απο την αδιαθεσία μου ?:( Πήρα και τον γιατρό μου και μου είπε να πίνω πολλά υγρά κι αν θέλω να πάρω και Depon αλλα δεν μου είπε τίποτα για το μωρό όταν τον ρωτησα, μου είπε να το παρακολουθω και αν χρειαστει να τον ξαναπάρω .

Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω ? Ανησυχώ πολύ !:( Εχει τύχει σε καμια σας κατι παρόμοιο ? Τι κανατε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ! κοπέλα μου, μου θυμίζεις τα δικά μου! Ειδικά τον τελευταίο μήνα νόμιζα ότι ελάχιστα το άκουγα!! Μην ξεχνάμε ότι το μωρό ακόμα και μέσα στην κοιλιά της μαμάμς του, κοιμάται πολλές ώρες. Βέβαια θα πρέπει να το "ακούς" αλλά και αν καμιά φορά δεν δηλώσει τόσο έντονα την "παρουσία" του δεν σημαίνει και τίποτα.

Καταλαβαίνω απόλυτα τα άγχη σου.

Υπομονή και περαστικούλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο στην εγκυμοσύνη μου.

Απ'οτι βλέπω όμως είσαι στην 33η εβδομάδα αρα δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Το μόνο παυσίπονο βέβαια που μπορείς να πάρεις είναι το depon που σου σύστησε και ο γιατρός σου.

Κουράγιο και να συμβουλεύεσαι πάντα τον γιατρό σου. Αυτός ξέρει καλύτερα από όλους (και το ιστορικό σου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΜΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΙΡΟΠΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΣΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΗΤΑΝ ΑΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΖΑ ΠΥΡΕΤΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΩ 38 ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΥΤΕΤΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεις οτι τα συμπτωματα δεν υποχωρουν μετα απο 5 μερες το πολυ πας στον γιατρο σου η αν γινουν πολυ εντονα

Ειχα αρρωστησει και πηγα και νοσοκομειο μονο ορο μου εβαλαν για αφυδατωση καμοια αντιβιωση ουτε ντεπον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.Εγω περασα 4 φορες γριπη στην εγκυμοσυνη μου :( μου ειχε ερθει να σκασω δεν ανασανα καθολου.Ο γιατρος μου ειπε να περνω ντεπον να βαζω και ελαχιστω οτριβιν στην μυτη μου και αν εκανα πανω απο 38 επρεπε να τον παρω τηλ.Ευτηχως δεν ανεβασα τοσο.Αλλα το τι περασε δεν περιγραφετε.Απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο ειμουν γιατι δεν μπορουσα να παρω ανασα.Παντως δοξα τον θεο μια χαρα βγηκε η μπουμπου μου.Ευχομε περαστικα :) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολύ κοριτσια, μου δωσατε κουράγιο και ησυχασα λιγο . Αφου δεν επηρεαζεται το μωρο δεν με πειραζει ... Αρκει να τον νιωσω να κουνιεται και να ησυχασω τελειως !!!:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ αυτές οι σκέψεις που σου έρχονται με το εάν είχαν πάει όλα καλά. Το κάνω κι εγώ συνέχεια. 😔
    • Καλημέρα κορίτσια μου ΔΥΝΑΤΑ!!! Εύχομαι αυτός ο μήνας να μην μας στερήσει τίποτα αντιθέτως να μας γεμίσει την καρδία με ευτυχία και τα μάτια με υπέροχες εικόνες. Το Σάββατο άκουγα μια ομιλία ενός γυναικολόγου για γονιμότητα και υπό γονιμότητα. Ένα πράγμα μου έμεινε και ήθελα πολύ να σας το πω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΜΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕ!!!!!! Ένα τεράστιο χαμόγελο σχηματίστηκε διότι έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν θα τα παρατήσω ποτέ. Και όλες εσείς το ίδιο λέτε, το ξέρω ❤️
    • Κοριτσια μου καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολες με πολλα θετικα τεστακια❤️❤️ εγω σημερα 27μερα.κυκλου κ εχω φοβερους πονους στη κοιλια απο προχθες εντονη συχνοουρια κ λευκα πηχτα κολπικα υγρα σε σημειο π να αλλαζω συνεχεια εσωρουχα. Ηλπιζα αυτο το μηνα επειδη εγινε καλη ωορηξια κ ειχα κ σωστες επαφες(λογικα) πτι κατι θα γινονταν ωστοσο σημερα στ σκουπισμα το πρωι ειδα κατι κηλιδες -βλεννες αιματος αλλα ελαχιστη...λετε να ρθει η περιοδος κ να εχασα κ αυτο τ μηνα??? Ξυπνησα με πολλα νευρα εντωμεταξυ...εγω ομως ποτε δεν ειχα συμοτωματα στη περιοδο ουτε ενα...
    • Λιγο εμεινε και θα μαθεις...χαιρομαστε που εισαι κ εσυ κ το μωρακι καλα❤️
    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...