Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διακοπή κύησης σε προχωρημένη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

pap...sou euxomai mesa apo tin kardia mou ola na pane kala kai na pareis tin swsti apofasi....egw tha ithela na pw omws oti eksw apo ton xoro polla tragoudia leme....fisika kai den tha apofasisoume emeis na skotosoume mia psixi...kai.kai...kai...alla thewrw oti einai para poli diskolo na megalwseis ena tetoio paidi kai na mporeis na tou prosfereis ola auta pou oute kan ton kratos tha einai dipla sou gia na se boithisei ...ola kala...ta prwta xronia...meta????????tha anarwtietai kaneis gia auto to paidi pws tha niwthei...pou oi epiloges tou fantazomai den tha einai kai poli eukoles...kai exei ena gonios me toso agxos kai ola ayta ta problimata pou antimetw[izoume edw stin ellada tin ipomoni na megalwsei ayto to paidi....me mia frasi pisteyw oti den prepei na katigoriume oute tin mia periptosi oute tin alli..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Αχ κορίτσια πολύ δύσκολη απόφαησ,αν όχι η δυσκολότερη...:(

Εγώ αν το μάθαινα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν θα έφερνα στην ζωή αυτό το παιδί γιατί η κοινωνία μας ακόμα είναι πολύ ρατσιστική και δεν δέχεται τέτοια περιστατικά.

Ομως περισσότερο θα το έκανα για το ίδιο το παιδί,επειδή θα το αγαπούσα.Δεν θα ήθελα με τίποτα να υποφέρει,να ζήσει τον ρατσισμό και την διαφορετικότητα,να ντραπεί για τον ευατό του,να μην χαίρεται ουσιαστικά τίποτα. :dry:

Οταν γέννησα τα κοριτσάκια μου πρόωρα,στην 26η εβδομάδα κύησης οι γιατροί δεν μας εγγιόνταν τίποτα,Δηλαδή σε τι διανοητική κατάσταση θα βρίσκονταν στο μελλον,αν θα είχαν κινησιακές δυσκολίες κτλ...Πραγματικά εκείνες τις πρώτες δύσκολες εβδομάδες είχα παρακαλέσει τον Θεό να μου τα έπαιρνε αν είχαν το παραμικρό προβλημα που θα μπορούσε να τους στερήση μια χαρούμενη ζωή...:dry: Ξέρω σκληρό.Όμως καλύτερα να μου τα έπαιρνε εκείνη την στιγμή,να μην πονούσαν,να μην ζούσαν μια ζωή-μαρτύριο και εγώ μαζί τους θα πέθαινα 1000 φορές κάθε μέρα που θα έβλεπα τον ρατσισμό απέναντι τους.Ευτυχως όλα πήγαν τέλεια και τα κοριτσάκια μου βγήκαν δυνατά και χωρίς προβλήματα απο εκείνη την φρικτή περίοδο στην αρχή της ζωής τους και τώρα μπορώ να τις βλέπω να μεγαλώνουν μα΄ζι με το Νεφελάκι μου και να κάνω όνειρα για το μέλλον τους...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαιρεσαι τα ζουζουνακια σου Αννα μου!!26η εβδομαδα ε?Αγωνιστριες!!!Εγω δεν μπορω να πω τι θα εκανα...και δυστηχως αν δεν το εχεις ζησει δυσκολα λες...σιγουρα το πιο ευκολο ειναι να μην τους δωσεις δικαιωμα στη ζωη αλλα και παλι ειναι δυσκολο και να το αφησεις να ζησει...ποσο θα ποναει...ποιος θα το φροντισει αν εσυ καποια στιγμη φυγεις....ιδρυμα?....αχ ευχομαι κανεις στον κοσμο να μην βρεθει σ αυτην την τοσο δυσκολη θεση!Κι αν ναι ο Θεος να δωσει δυναμη και φωτιση για το σωστο....μα ποιος το ξερει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντίννα μου σίγουρα οταν χρειάζεται να κάνεις διακοπή κύησης είναι επώδυνο.Πόσο μάλλον όταν θέλεις αυτό το παιδί και έχεις κάνει όνειρα αλλά μια αρρώστια τα σταματάει όλα:( Σίγουρα οι γυναίκες που το έχουν κάνει μισούνε τον ευατό τους αλλα τουλάχιστον το μωρό τους πέθανε μια φορά και όχι καθημερινά...Αχ μακάρι κανένας ποτέ να μην βρεθεί σε αυτή την δύσκολη φάση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis οχι δεν ενοχληθηκα μαζι σου ενοχλουμε ομως απο γυναικες μανες η μη μανες που κρινουν την επιλογη γυναικων να διακοψουν την κυηση λογω προβληματων του παιδιου........εαν δεν το ζησεις δεν μπορεις να μιλησεις(γενικα μιλαω).........και δεν πιστευω Αννα_80 να μισω τον ευατο μου για την αποφαση που πηρα να σταματησω την κυηση.....δεν ξερεις τι πονο ενιωσα οταν εβαζα την υπογραφη μου να σταματησω να ζει....ο θεος ομως ειχε κρινει γι αυτο το παιδι......δεν θα μπορουσα να το φερω στο κοσμο για να το βασανιζω εαν ζουσε...... ισως δεν το εθεσες σωστα δεν μισουμε τον ευατο μας για το πονο που εχουμε μεσα μας........αλλα ονειρα κανουμε και αλλα ονειρα μας βρισκουν.........ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΡΩΙΔΕΣ ΠΟΥ ΟΠΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΗΡΩΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ValentinaGiannis έγραψε:

apis οχι δεν ενοχληθηκα μαζι σου ενοχλουμε ομως απο γυναικες μανες η μη μανες που κρινουν την επιλογη γυναικων να διακοψουν την κυηση λογω προβληματων του παιδιου........εαν δεν το ζησεις δεν μπορεις να μιλησεις(γενικα μιλαω).........και δεν πιστευω Αννα_80 να μισω τον ευατο μου για την αποφαση που πηρα να σταματησω την κυηση.....δεν ξερεις τι πονο ενιωσα οταν εβαζα την υπογραφη μου να σταματησω να ζει....ο θεος ομως ειχε κρινει γι αυτο το παιδι......δεν θα μπορουσα να το φερω στο κοσμο για να το βασανιζω εαν ζουσε...... ισως δεν το εθεσες σωστα δεν μισουμε τον ευατο μας για το πονο που εχουμε μεσα μας........αλλα ονειρα κανουμε και αλλα ονειρα μας βρισκουν.........ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΡΩΙΔΕΣ ΠΟΥ ΟΠΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΗΡΩΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ....

Σε παρακαλώ μην μου βάζεις λόγια που δεν είπα.Καταλαβαίνω τον πόνο σου και ίσως ναι να μην το έθεσα σωστά.Σίγουρα καμία γυναίκα δεν θα ήθελε να διακόψει την κύηση ενώ περιμένει με τόση λαχτάρα το παιδί της και όλο αυτό είναι μια δύσκολη απόφαση.Αυτό εννοώ και συγνώμη αν προσέβαλα.Φυσικά και δεν είστε σε καμία περίπτωση κακομοίρες,είστε όλες σας πολύ δυνατές και έχετε αντιμετωπίσει την σκληρή πλευρά μιας εγκυμοσύνης...:) Και σίγουρα θα ανταμοιφθήτε για αυτό;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΠΟΝΟ......ΝΙΩΘΩ ΓΑΛΗΝΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ......ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΤΩ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ......ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ......ΑΝΝΑ_80 ΞΕΧΑΣΕΤΟ:) :) :) :) :) :silly:

ΤΕΛΙΚΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΡΩΗΔΕΣ!!

ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΜΑΜΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙΣ! ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΞΑΦΝΙΚΟ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΗ 19Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ! ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...