Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

savropinguinos έγραψε:

erotisi...to moro tis filis mou exei gastrooisogagiki pallindromisi k allergia sto ageladinoo gala k ta paragogas tou,tin thulazei akoma (edo k 2 mines me ligo sumpliroma dioti ellatothike to diko tis) pou i mikri einai 11 minon,i paidiatow eipe oti to paidi to glutose o mitrikos thulasmos k den ourliaze apo ton pono,o kathe paidiatros leei alla?kati diavasa pioo prin oti den eprepe na thulazei....den mou fenete logiko...i kopela pige se eidiko paidogastroenterologo k to gala pou dinei sti mikri tora kanei 50 euro to kouti.....fantazeste apo tin arxi pou epine mono gala to moro na eprepe na parei afto?o thulasmos sumferei!!!den vrisko to vivlio tis patsourou re koritsia ,uparxei online se kana katastima?

Γιωτα αν κ εγω το πηρα απο αλλου(οχι απο ιντερνετ) το βρηκα διαθεσιμο εδω:

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=134604

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά ειπώθηκαν και δυστυχώς είμαι τεμπέλα στο να διαβάσω τα πάντα!

Προσωπικά έχω γεννήσει με καισαρική, θήλασα μόνο πρωτόγαλα και νιώθω υπέροχα και χωρίς κόμπλεξ! ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ;;;

ΠΡΟΤΑΣΗ:

ΑΡΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ...χι!χι!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαυροπιγκουινε ίσα ίσα που ο θηλασμός βοηθάει γενικά σε κάθε δυσκολη περίπτωση παιδιού ασυζητητι!!!Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο γάλα για οποιοδήποτε μωρό με οποιοδήποτε πρόβλημα..

Εγώ πηγα σε βιβλιοπωλείο και το βρήκα..παρόλο που δε θηλάζω πλέον σκέφτομαι να το αγοράσω κ εγώ..είναι ένα βιβλίο-βοήθημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, μήπως τελικά το μητρικό γάλα κάνει καλό στα παιδιά αλλά προκαλεί "βλάβη εγκεφαλική" στις μανάδες;Γιατί με όλες αυτές τις "επιστημονικές" απόψεις που διάβασα, μάλλον ο θηλασμός επηρρεάζει την κρίση.

Από μικρή το στήθος μου ήταν ανύρπακτο λόγω σωματότυπου.Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν άλλαξα νούμερο σουτιέν παρ' ολα τα 22 κιλά που πήρα.Οχι γάλα δεν έβγαλα, δεν ξέρω καν πως είναι.Εχω μια κουκλα πανύψηλη κόρη,7 ετών υγιέστατη και πολύ καλό παιδί. Και να σκεφτείται ότι περίμενα τόσα χρόνια για να κάνω προσθετική στήθους , γιατί φοβόμουν μηπως υπάρχει πρόβλημα στον θηλασμό. Τελικά πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, έκανα την προσθετική στήθους ,και δεν θα στενοχωρηθώ καθόλου αν δεν θηλάσω και αυτην την φορά.Συμφωνώ με την Katrina...Γιατί εκτός άπό μητέρες είμαστε και γυναίκες.

Σίγουρα τα αίτια ψυχικών διαταραχών και σοβαρών ασθενειών, δεν αναζητούνται στο αν θήλασε κάποιος ή όχι, αλλά στις συνθήκες στις οποίες μεγάλωσε, στις συνήθειες που υιοθέτησε κτλ.

Μια γυναίκα , μητέρα και επαγγελματίας (ανεξάρτητα με το τι δουλειά κάνει) δεν έχει τον ίδιο χρόνο με κάποια που δεν εργάζεται και ούτε την ίδια ιδιοσυγκρασία...

Φιλάκια και πολλές ευχές σε όλες σας, γιά υγιείς και ευτυχισμένες οικογένειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spiri έγραψε:

Ρε κορίτσια, μήπως τελικά το μητρικό γάλα κάνει καλό στα παιδιά αλλά προκαλεί "βλάβη εγκεφαλική" στις μανάδες;Γιατί με όλες αυτές τις "επιστημονικές" απόψεις που διάβασα, μάλλον ο θηλασμός επηρρεάζει την κρίση.

Από μικρή το στήθος μου ήταν ανύρπακτο λόγω σωματότυπου.Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν άλλαξα νούμερο σουτιέν παρ' ολα τα 22 κιλά που πήρα.Οχι γάλα δεν έβγαλα, δεν ξέρω καν πως είναι.Εχω μια κουκλα πανύψηλη κόρη,7 ετών υγιέστατη και πολύ καλό παιδί. Και να σκεφτείται ότι περίμενα τόσα χρόνια για να κάνω προσθετική στήθους , γιατί φοβόμουν μηπως υπάρχει πρόβλημα στον θηλασμό. Τελικά πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, έκανα την προσθετική στήθους ,και δεν θα στενοχωρηθώ καθόλου αν δεν θηλάσω και αυτην την φορά.Συμφωνώ με την Katrina...Γιατί εκτός άπό μητέρες είμαστε και γυναίκες.

Σίγουρα τα αίτια ψυχικών διαταραχών και σοβαρών ασθενειών, δεν αναζητούνται στο αν θήλασε κάποιος ή όχι, αλλά στις συνθήκες στις οποίες μεγάλωσε, στις συνήθειες που υιοθέτησε κτλ.

Μια γυναίκα , μητέρα και επαγγελματίας (ανεξάρτητα με το τι δουλειά κάνει) δεν έχει τον ίδιο χρόνο με κάποια που δεν εργάζεται και ούτε την ίδια ιδιοσυγκρασία...

Φιλάκια και πολλές ευχές σε όλες σας, γιά υγιείς και ευτυχισμένες οικογένειες.

Αα...καλά...δαβάσες καθόλου προηγούμενα μηνύματα;; Η απλώς είπες για να πεις;; Συγνώμη για το ύφος μου αλλά νομίζω πως εκτός του ότι προσβάλλεις τις μητέρες που θηλασαν μας τονίζεις πόσο καλά έκανες που δε θήλασες; Και τι πρέπει νακάνουμε; Να πούμε <<πωπω...της αξίζουν συγχαρητήρια;>> Συγχαρητήρια σου αξίζουν που μεγάλωσες τα πάιδιά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο..και με όση αγάπη είχες να τους δώσεις..απο κει και πέρα η υπεροχή του θηλασμού ειναι αναμφισβήτητη και δεν μπορεί κανείς να πει το αντίθετο..το αν θα τον ακολουθήσει η κάθε μητέρα είναι δική της επιλογή και δικαίωμα..η αγάπη δεν πηγαίνει απαραίτητα χέρι χέρι με το θηλασμό..συνήθως πάει αλλά όχι απαραίτητα! και δεν καταρρίπτει την αγάπη της μητέρας που δε θηλαζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν νομιζω οτι το μεγεθος του στηθους παιζει ρολο στο θηλασμο...και εμεις εργαζομαστε μα τουλαχιστον καταβαλαμε καποια προσπαθεια ,ειτε ειχε θετικα είτε αρνητικα αποτελεσματα,κ πιστευω οτι ειναι πιο δυσκολο να εισαι στο σπιτι παρα στη δουλεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egrapsa kati alla hlikrina epidi barieme aforita na mhn katalabenoun ti grafoume to esbisa .distixos kamia den diabazei k na katalabenei th grafei h alh apla blepoun apanthsh apo thilazouses k phsteuoun oti phsteuoun katalabenoun oti theloun na katalaboun .....ara tzampa kopos ...kalhmera kai kala miala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!

χαλαρωστε! :ohmy:

Θα το πω κ παλι οι παρεξηγησεις ξεκινανε απο τον τροπο και το υφος,που μιλαμε...

οταν λοιπον ανοιξα αυτο το θεμα(μαλλον για μπελα...:P )παρολου που θηλαζω το μωρο μου κ γω,δεν το πηρα ομως οτι εσωσα κ την Ελλαδα απο τον Τουρκικο ζυγο!!!ελεος!! Μπουμπουλινες μου χαλαρωστε!!

κ συνεχιζω, αντιμετωπισα τοτε,μια απαισια αυταρχικη, ξερολικη,υποτιμιτικη, συμπεριφορα,γιατι μιλησα για ποιοτητα γαλατος!

ειπα δηλαδη οτι το γαλα μου ειναι αραιο κ πιναει συνεχεια η μικρη μου!που να ελεγα οτι δεν θηλαζω κιολας:woohoo: :laugh:

μεχρι που ειχα σκεφτει να την κανω απο το site!:(

Εγω... σας αγαπαω ολες!!:kiss:

Αγαπηστε κ εσεις η μια την αλλη κ.... ληξις!!!!

Γερα παιδια να ειναι ολα τα παιδακια του κοσμου κ ασ θηλασαν κ ας μη θηλασαν!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια ελεος!!! ενταξυ το μητρικο γαλα ειναι αναμφιβολα καλυτερο απο ενα ξενο...ειναι επιλογη της καθε γυναικας να θηλασει η οχι....δεν ειναι παραγοντας αγαπης ο θηλασμος απο μονος του εχω γυναικες που ενω θηλασαν ηταν τοσο αυταρχικες που για μενα καλητερα να μην θηλαζαν,εχω δει ''μανα'' που θηλαζε και παραλληλα επειδη το μωρο της εκλαιγε το εδερνε!!!!

θελω να πω με ολα αυτα οτι εγω εχω σε υποληψη γυναικες που προσφερουν την αγαπη το χαδι την παρηγορια την θαλπωρη και λιγο με νοιαζει αν θηλαζουν η οχι.....και σιγουρα αυτες που δεν θηλασαν δεν ειναι μοντελα,καριεριστες αν ηταν ετσι θα ημουν και εγω που δεν θηλασα(φαλαινα ειμαι χιχι)

και τελος το θεμα ηταν για την ποιοτητα του μητρικου γαλατος και οχι για το πως ειναι καποια καλη μανα η οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spiri έγραψε:

Ρε κορίτσια, μήπως τελικά το μητρικό γάλα κάνει καλό στα παιδιά αλλά προκαλεί "βλάβη εγκεφαλική" στις μανάδες;Γιατί με όλες αυτές τις "επιστημονικές" απόψεις που διάβασα, μάλλον ο θηλασμός επηρρεάζει την κρίση.

Για εγκεφαλική βλάβη ακούω και δεν μου αρέσει καθόλου.

Αγαπητό spiri, δεν ξέρω τι είναι αυτό ακριβώς που διάβασες σε αυτές τις 20 σελίδες του θέματος αλλά, ειλικρινά απο μια γυναίκα, μητέρα και επαγγελματία με διαφορετική ιδιοσυγκρασία από εμάς, θα περίμενα κάτι πιο ακριβές. :silly:

Δεν υπήρξε καμια "επιστημονική άποψη" παρά μόνο προσωπικές εμπειρίες.

Αυτό είναι όλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ξερετε τελικα που εχω καταληξει? ειναι πολυ καλο να θυλαζεισ αλλα να ξερεισ οτι εισαι απολυτα υγιεισ και να σαι και καλα ψυχολογικα.να αισθανεσαι ενταξει.εγω προσπαθησα εφερα το θηλασμο σε παρα πολυ καλο σημειο αλλα τωρα για μια βδομαδα το βγαζω και το πεταω γιατι περνω κορτιζονεσ μετα θα συνεχισω εαν δε μου κοπει.οτιδηποτε εχεισ περνα στο γαλα και μπορει και ναχεισ κατι χωρισ να το ξερεισ.οποτε εαν δεν εισαι σιγουρη καλο ειναι και το ξενο.και γω με ξενο μεγαλωσα και παντα ειχα αψογεσ εξετασεισ δοξα τον κυριο και ημουν καλα.ο αντρασ μου θηλαζε μεχρι 8 μηνων και εχει διαβητη 25 χρονων και παχυσαρκεια που λενε οτι τα αποφευγεισ αυτα εαν θηλαζει το μωρο.ξερω γω?τελικα τι γινεται?.οποτε μην ειμαστε υπρβολικοι με το θηλασμο.και γω ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα εαν δε μπορουσα η εκανα με το γαλα μου κακο στο μωρακι μου φυσικα δε θα θηλαζα.υπαρχουν κοπελεσ κοπελεσ που για οποιοδηποτε λογω δε θηλαζουν.δηλαδη αυτεσ δεν ειναι μαμαδεσ?πρεπει ναχουν τυψεισ και να αισθανονται αχρηστεσ?αλλωστε καλυτερα ειναι να χεισ την ηρεμια σου να αποφασισεισ εσυ πωσ θεσ και μπορεισ να ταισεισ το νινι σου χωρισ τυψεισ.το θεμα ειναι το νινι ναχει μια υγειη μαμα και σωματικα μα και ψυχικα.οπωσ νιωθει ανετα ημανα. οθηλασμοσ ειναι το καλυτερο αλλα εαν δε γινεται τι μα κανουμε?εκατομυρια παιδακια με ξενο μεγαλωσαν.ειναι θεμα επιλογησ,.φιλακια και δε θαθελα να παρεξηγηθω απλα κοιταζω λιγο και την αλλη αποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακολουθώ τα θέματα περι θηλασμού που πάντα καταλήγουν σε καυγάδες. Ας γράψω κι εγω λίγο για το τι έχω συμπεράνει. Ξέρετε τι συμβαίνει??? Νομίζω πως οι κοπέλες που θηλάζουν τα μωράκια τους γίνονται κάποιες φορές λίγο αυταρχικές και απόλυτες και ίσως να κάνουν τις μαμάδες που δεν θήλασαν να νιώθουν άσχημα. Τη γνώμη μου για το θηλασμό δεν θα τη γράψω το θεωρώ περιττό. Στο 2ο παιδάκι μου φρόντισα να ενημερωθώ και θήλασα αποκλειστικά 40 μέρες. Από επιλογή (σχεδόν) αποφάσισα να σταματήσω. Στην πρώτη μου κόρη έδινα ένα γεύμα δικό μου και όλα τα υπόλοιπα σκόνη γιατί δεν ήξερα. Όταν είχα κάνει σχετική ερώτηση στο φόρουμ κάποιες απαντήσεις με ξένισαν και μου φάνηκαν απότομες..:dry: Η αλήθεια είναι αυτή. Κάποιες κοπέλες γίνονατι απότομες πάνω στο θέμα και τότε μου την είχε δώσει λίγο. Αποφάσισα κι εγώ να μην κάνω ερωτήσεις περι θηλασμού εδώ αλλά να ψάχνω γενικά μόνη όσο μπορώ. Τέλος πάντων θέλω να καταλήξω στο εξής: όταν κάποια κοπέλα ρωτάει ή λέει κάποια ανακρίβεια μην την αποπαίρνετε και μη γίνεστε ΑΠΟΤΟΜΕΣ:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα απαντησω μονο για μενα και μονο για τις απαντησεις που εχω δωσει εδω μεσα σε σχεση με τον θηλασμο!

ειμαι μια μανουλα απο αυτες που θηλαζει για αρκετο διαστημα(15 μηνες) δεν νομιζω οτι ποτε ημουν αποτομη με καποα κοπελα που ειχε ερωτηματα σχετικα με το θηλασμο! προσπαθω με τις γνωσεις μου ως μητερα και μονο να βοηθησω οσο μπορω!

μην κανουμε το θεμα θηλασμου να ειναι τρομακτικο ωστε να μην μπορει καποια κοπελα να θετει τα ερωτηματα της! ελευθεριαααααααααααααα λογου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, pebi, ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ! ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ POST ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ? ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ Η ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΗΤΕ? ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου σωστα τα λες κουκλα μου και μαζι σου 100% εγω προσωπικα δεν θηλασα γιατι ακουσα λαθος συμβουλες!!!

χαιρομαι να υπαρχει αυτο το θεμα και να βρισκουν βοηθεια οι νεες μαμαδες γιαυτο αλωστε ειχα βαλει και ενα ποστ σχετικα με τον θηλασμο ασχετα που εγω δεν θηλασα και δεν ειμαι στο κλαμπ

ειναι καλο να λυνονται αποριες και να δινονται λυσεις σε κοπελες που προσπαθουν και παλευουν αλλα δεν μαρεσει καθολου αυτη η επιθεση απο καποιες κοπελες σε γυναικες που δεν θηλασαν

εγω ενιωσα ασχημα ειλικρινα...ενιωσα αχρηστη ανικανη και φυσικα αναρωτηθηκα και για τον ρολο μου ως μαμα

καλο ειναι να δινονται οι συμβουλες χωρις ομως να χαρακτηριζουν σε εισαγωγικα τις μανουλες που δεν θηλασαν οπως επισης ηθελα να πω οτι μπορει να ακουστει και η αλλη γνωμη δηλαδη η γνωμη μιας μαμας η οποια δεν θηλασε αλλα εδωσε ξενο γαλα και μεγαλωνει το μωρο της εξισου καλα χωρις να την στησουν στον τοιχο

αυτα ειχα να πω pebi μου και για μια ακομη φορα σου λεω μαζι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ναι, πάλι στην επικαιρότητα!

Αντρούλα εγω έπαιρνα πολλές αντιβίώσεις και ρώτησα. Η απάντηση ήταν ότι το γάλα μου με την αντιβίωση εξακολουθεί να είναι ανώτερο από το γαλα του εμπορίου, με την προϋπόθεση ότι τα φάρμακα δεν θα είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το θέμα είναι ότι πολλες μητέρες σταματάνε τον θηλασμό στα πρώτα ζόρια και χάνουν τη γλύκα του που έρχεται όταν στρωσουν τα πράγματα. Αν μπορείς να βοηθήσεις μια νέα μητέρα να θηλάσει και να νιώσει τη χαρά αυτή γιατί να μην το κάνεις;

Εγω θηλάζω αποκλειστικά κοντά 6,5 μήνες και είναι ό,τι πιο εύκολο, γρηγορο και οικονομικό από την πλευρα της μητέρας. Παίρνω το παιδί και φεύγω. Δεν έχω ετοιμασίες πιο πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κυρίες μου επειδή μου τελείωσαν τα σποράκια μου και ξεμπούκωσε το στοματάκι μου λέω να πω κι εγώ δυο λογάκια επί του θέματος αυτή τη φορά, σας υπόσχομαι να μην ξεφύγω... :huh: (λέω εγώ τώρα... :unsure:)

Δε θήλασα, με πήρε από κάτω, το ξεπέρασα και είμαι καλά!

Όταν χρειάστηκε να αλλάξω γάλα στο Μαράκι μου λόγω δυσκοιλιότητας μπήκα στο ίντερνετ να συλλέξω πληροφορίες για το γάλα. Έπεσα πάνω στο φόρουμ του mammy κι έκανα εγγραφή. Κάπου στο πρώτο μου μήνυμά έγραψα "το εργοστάσιο παραγωγής γάλακτος έκλεισε" εννοώντας βεβαίως βεβαίως το βυζάκι μου. :P Τι ήθελα και το'πα? :S Άναψε ένας καυγάς μεταξύ θηλάζουσων μητερών και μη... άλλο πράγμα! Σεβάστηκα την άποψη της LaLa και της aglaiap να μην παραπληροφορούμε τις νέες μητέρες ή ακόμα και τις μέλλουσες με το να λέμε ότι δεν είχαμε γάλα. Τους κόβουμε τα φτερά και είναι κρίμα. Το πόρισμα ήταν ότι δεν είχα γάλα γιατί δεν ήθελα πραγματικά να θηλάσω το Μαράκι, γιατί δεν έκανα σωστούς χειρισμούς, γιατί δεν είχα ενημερωθεί! (άτιμη μαία, μόνο να παίρνεις τα εικοσάευρα την ημέρα ήξερες... :angry:)

Από τότε λοιπόν στα θέματα θηλασμού δεν βγάζω κιχ... Μα και τι να πω κιόλας... Για τις εμπειρίες ή τις γνώσεις μου? :blink: Από κανένα off topic μόνο, έτσι, να'χαμε να λέγαμε! :P Οπότε στο θέμα θηλασμός πάω πάσο!!!

Αλλά θέλω να καταλάβω...Τελικά πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε το mammy? Σαν ιατρικό συνέδριο που πρέπει να γράφονται μόνο τεκμηριωμένες επιστημονικές απόψεις ή σαν ένα δικτυακό χώρο, κάτι σαν καφετέρια που θα ακουστεί (γραφτεί δλδ) η κάθε λογής ατάκα, η κάθε λογής βλακεία, η κάθε λογής ανακρίβεια, κτλ κτλ και με όμορφο και ήρεμο και καθόλου απαξιωτικό τρόπο θα προσπαθήσει να διορθώσει η μία την άλλη? Και δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα θηλασμός, αλλά και σε άλλα θέματα. Σε θέματα ψυχολογίας ας λέμε ελεύθερα τη γνώμη μας, σε θέματα ιατρικά επίσης... Ας σταυρώνουμε γιατρούς που κάνουν καισαρικές, ας δίνουμε συμβουλές σε κοπέλες που μας λένε τα προβλήματά τους χωρίς πρώτα να εξετάσουμε σε βάθος την πηγή των προβλημάτων, χωρίς να ακούσουμε την άλλη μεριά, ας δίνουμε ελεύθερα συμβουλές για το ποια κρέμα θα δώσει η καθεμιά στο παιδί της... Λέμε λέμε λέμε και στο τέλος καταλήγουμε.. "Ε πάρε και τον γιατρό τηλ". Δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω, αυτό κάνω κι εγώ, γιατί απλά νόμιζα ότι μπορώ να μιλάω εδώ μέσα όπως θα μιλήσω σε μία φίλη μου στον "έξω" κόσμο. Όμως, δεν μπορούμε να πούμε ελεύθερα την οποιαδήποτε εμπειρία μας ή γνώση μας για το θηλασμό όσο λανθασμένη ή και χαζή να είναι. Είναι η δική μου εμπειρία, η δική μου χαζή και αναπόδεικτη άποψη και θα τη λέω όσο ελεύθερα λέω καλημέρα! Και το ίδιο ελεύθερα μπορεί η κάθε μία να με διορθώνει και να μου λέει ότι έχω λάθος και ας το εμπεριστατώνει! Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι ούτε κι εγώ δεν το έχω δει κάπου γραμένο στο φόρουμ, ότι όποια δε θηλάζει δεν είναι καλή μάνα. Μόνο μία βλακεία είχα διαβάσει κάποτε για τις καισαρικές και το δέσιμο μάνας - παιδιού.

Πάντως.. Θα προτιμήσω κάποια κοπέλα να μη θηλάσει νομίζοντας πως δεν έχει γάλα επειδή διάβασε στο φόρουμ ότι κι άλλες κοπέλες δεν είχανε γάλα, παρά κάποια κοπέλα να χάσει το μωρό της επειδή πηγαίνοντας να γεννήσει φυσιολογικά, υπήρξε επιπλοκή π.χ. με την καρδιακή λειτουργία του μωρού, ο γιατρός συνέστησε καισαρική και αυτή επέμενε φυσιολογικά επειδή στο μαμμυ διάβασε επανειλλημένως (αυτή είναι η αλήθεια) ότι οι γιατροί πλασάρουν καισαρικές για το τίποτα και ακόμα και πολλές φορές προφασίζονται ψεύτικα πτώση παλμών του μωρού για να τελειώνουν με τον τοκετό.

Μου αρέσει που δήλωσα ότι θα είμαι εντός θέματος! Το off topic με ακολουθεί πάντα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά όταν γεννούσα στον καρδιοτοκογράφο άκουγα τους παλμούε και έβλεπα το γραφημα. Αν υπηρχε η παραμικρη επιπλοκη εγω μόνη μου θα εκοβα την κοιλια μου με το νυστερι!!! Δεν παιζουμε με την υγεια των παιδιων.

Η εμπειρία όμως "Δεν έχω γάλα" διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα. Κάνουν λαθος χειρισμούς. Η απάντηση είναι θα μπορούσες να είχες γάλα. Δεν είμαι όμως δίπλα σου όταν θηλάζεις για να μπορέσω να σου πω περισσότερα. Εχω έναν υπολογιστή και το μηνυμά σου!

Η δικιά μου εμπειρία ήταν ότι δεν με στήριξαν ΚΑΘΟΛΟΥ. Αν δεν το είχα εγω πείσμα θα τα είχα παρατησει. Ακομα και σημερα η αδερφη μου μου ειπε πως για να τρωει η μικρη καθε 1-1,5 ώρα δεν την φτανει το γαλα μου. Αν τρόμαζα με τέτοια πράγματα θα το είχα χασει το παιχνιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς! Επειδή έχουμε το μυαλό και τη νόηση να αξιολογούμε καταστάσεις που συμβαίνουν στη ζωή μας, όπως δε θα πέσουμε στην παγίδα του γυναικολόγου να μας οδηγήσει στην καισαρική, έτσι δεν θα πέσουμε και στην παγίδα να πιστέψουμε ότι μπορεί να υπάρχει γυναίκα που να μην έχει γάλα.

Εφόσον ο ΠΟΥ λέει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ και συνιστά το θηλασμό για τουλάχιστον 2 χρόνια, η αλήθεια είναι αυτή και μόνο αυτή...

Το πως το λες σε μία κοπέλα που λόγω ανενημέρωσης γράφει το αντίθετο κάνει τη διαφορά! Εμένα πάντως με είχε δυσαρεστήσει η αντιμετώπιση που είχα και μου δημιούργησε αρχικά αντιπάθεια για 1-2 κοπέλες, την οποία ξεπέρασα. Δεν μπορώ να αντιπαθώ μια κοπέλα που δε γνωρίζω.. Και τα γραπτά της είναι πολύ λίγα για να με κάνουν να τη μάθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα απ'όλα συγνώμη για το μεγάλο ποστ.. Κι ευχαριστώ που αφιερώνεται το χρόνο σας να διαβάσετε ντην απάντηση μου!!

Ιφιγένεια καθόλου off topic δεν σε βρίσκω.. και συμφωνώ σπόλυτα μαζί σου! Είδαν πολλά τα μάτια μου, εκτός mammy, για κοπέλες που τις οδήγησαν σε αποθηλασμό άδικα! Προσωπικά πιστεύω, δεν ήταν πλήρως ενημερωμένες! Βέβαια ούτε κι εγώ ήμουν! Ακούω από παντόυ να λένε δεν την φτάνει το γάλα που έχει! Πως το ξέρουν;; Δοκίμασαν;; Έκαναν ανάλυση; Λογομάχησα εδώ με την Lala επειδή ισχυριζόταν αυτά τα πράγματα! Στο θέμα της μαμάς μου, όπου είχα ίκτερο και στο παραπέντε γλίτωσα μετάγγιση αίματος, δεν ξέρω αν δεν πήρε σωστές συμβουλές τελικά! Ήθελε να με θηλάσει! Πήρα το πρωτόγαλα αλλά μετά με έβαλαν σε θερμοκοιτίδα και με μπούκωναν με ξένο το 1982!! Ούτε γάλα σκόνη τότε ούτε ποσοστά από παιδιάτρους! Βγήκε η μαμά μου κι έμεινα εγώ νοσοκομείο για παρακολούθηση! Ερχόταν κάθε μέρα! Της σταμάτησε η παραγωγή! Αφού δεν υπήρχε ζήτηση από μένα.. λογικό! Ίσως αν έπαιρνε σωστές συμβουλές να έβγαζε με θήλαστρο και να μου έδινε μετά που γύρισα σπίτι! Αλλά .. έκανε με τον ίκτερο που είχα; Δεν ξέρω! Απλά ρωτάω!! Όσον αφορά την νύφη μου, η οποία έκανε τρελή χορήγηση φαρμάκων κι ενέσεις για την θρομβοφιλία, κι έπαιρνε και κορτιζόνη, ολόκληρη ομάδα γενετικής, 3 γυναικολόγοι και 2 παιδίατροι, είπαν ότι το γάλα περιέχει 98 % κορτιζόνη κι απαγορεύεται να το δώσει στα μωρά! Ίσως κι αυτό να είναι λάθος! Δεν αντιλέγω! Αλλά ίσως είναι και σωστό! Εγώ σπόυδασα διαιτολογία κι ερωτήθηκα για εγκυμοσύνη και θηλασμό! Είπα αυτά ακριβώς εφόσον είχα και προσωπική εμπειρία! Με περάσανε! Μπορεί κι αυτοί να μην ήξεραν!

Αλλά τουλάχιστον έχω να πω ένα: Πείσμωσα και διάβαζα κάθε θέμα χωρίς βέβαια να απαντάω όπως είπες κι εσύ! Θα προσπαθήσω, τώρα που θα γεννήσω να θηλάσω όσο πιο πολύ μπορώ! Σταμάτησα το κάπνισμα αρχικά μόνο και μόνο να απολαύσω το μωράκι μου κι αυτό εμένα! Τώρα βέβαια που κατάλαβα ότι δεν πρόσφερε τίποτα.. ευχαριστώ το μωράκι μου που με βοήθησε να πάρω την καλύτερη απόφαση για την υγεία μου!!Θέλω να μυρίζει την μανούλα του.. κι όχι τασάκι!! ( βλέπεις Ιφιγένεια.. όλες γινόμαστε off topic!!) :laugh: Να προσπαθήσω να του προσφέρω ότι πολυτιμότερο μου έδωσε η φύση! Σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις που δεν επιτρέπεται ο θηλασμός, ας μην φοράμε παρωπίδες κι ας μην τα περνάμε όλα αψήφιστα γιατί μπορεί εμείς να θέλουμε να προσφέρουμε ότι καλύτερο και τελικά να προκαλούμε ζημιά στο τέλος!

Κι ας μην τσακωνόμαστε! Δεν υπάρχει λόγος! Ενωμένες και με απλή ανταλλαγή απόψεων είναι πολυτιμότερη βοήθεια στο να οδηγούμε την κοπέλα που ρωτάει στο σωστό, παρά να φανατιζόμαστε και να κάνουμε πηγαδάκια και στρατόπεδα!

Καμιά μαμά ( σ'όποιο ανάλογο ποστ διάβαζα) που θηλάζει δεν είπε και το τονίζω άχρηστη μαμά μια που δεν θήλασε!! Ας σταματήσουμε να αναμασσάμε τα ίδια συνέχεια! Και φυσικά ο θηλασμός δεν προκαλέι εγκεφαλική βλάβη! Αυτή η έκφραση δεν ήταν πρέπουσα και προσβάλει κάθε μάνα είτε θηλάζει είτε όχι! Εγώ προσωπικά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά δεν είναι όμορφο να σε αποθαρρύνουν έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' ρχήν κάποια με προσφώνησε "το spiri" Μάλλον δεν θα κατάλαβε ότι είμαι γυναίκα ή θα μπερδεύει τα άρθρα.

Δεύτερον,δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχει νεαρή μητέρα που θα επηρρεαστέί από ένα άρθρο για να αποφασίσει αν θηλάσει ή όχι.Αν υπάρχει , λυπάμαι...

Τρίτον γράφτηκα στο site όχι για να πάρω συμβουλές ούτε και να δώσω, απλά για να περνάω λίγο "ανάλαφρα" κάποιες ελεύθερες ώρες. Ευτυτυχώς προέρχομαι από ιατρική οικογένεια(πατέρας, πεθερός , αδελφή )οπότε μπορώ να έχω άμεσα τις πιο έγκυρες πληροφορίες για ο,τιδήποτε χρειαστώ.

Γελάω με πολλές από εσάς που δίνουν συμβουλές "γιατί το είδαν ή γιατί το άκουσαν ή γιατί το διάβασαν..." Γιατρούς δεν έχετε να πάρετε να ρωτήσετε;

Αν είχα γάλα ή όχι το ξέρω εγώ και μόνο εγώ.

Δεν θα ξαναπαντήσω σε κανένα θέμα. Θα συνεχίσω όμως να διαβάζω τις απόψεις σας και να διασκεδάζω. Ιδίως τα θέματα με τα ονόματα του πατέρα και του πεθερού έχουν πολύ πλάκα.

Συγνώμη αν έγινα λίγο ειρωνική , αλλά ζούμε στο 2009.

Προσωπικά δεν θα έκανα την εγκυμοσύνη μου και την διατροφή ή ανατροφή του παιδιού μου αντικείμενο σχολιάσμου από ανθρώπους άσχετους ή αργόσχολους.Με αυτό θέλω να πω, ότι μπορεί εγώ και κάθε άλλη εδώ μέσα να δίνει ψευδή στοιχεία και πληροφορίες.Είναι λοιπόν αφελείς όσοι και όσες παίρνουν στα σοβαρά όσα γράφονται εδώ μέσα.

Τελικά μήπως είμαι "Ο spiri";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ? ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...