Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Οι παιδιατροι ειναι καλοί όταν υπάρχει πρόβλημα και χρειαζονται τα παιδια τον γιατρο. Ο θηλασμος δεν ειναι προβλημα.

Οσο αφορα την παλινδρομιση, οι αναγουλες ειναι τοσο συχνες στα μωρα που αν ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα δεν ανησυχουμε. Αν σε καθε γευμα πεταει πισω ποσότητα ίση με ενα ποτηρι γαλα, ε ναι, ανησυχουμε!

Παραπληροφορηση ειναι όμως οταν ψηνεται στον πυρετο μια γυναικα που θηλαζει και της λεει η μαια απο το κεντρο θηλασμού του Ελενα: Μετα απο 38 βαθμους δεν κανει να θηλάζεις. Γιατι; Δεν υπάρχει γιατί, απλά δεν κάνει. 2 μέρες μετά η υπευθυνη γυναικολογος ειπε οτι κάνει. Όπως και εγω ξέρω ότι κάνει. Στην περιπτωση μου ο πυρετος επεφτε μολις θηλαζα.

Ακουει η μανα μου δεν κανει να θηλαζεις, αμεσως να αρχισει να με πιπιλαει να δωσω ξενο. Χαλια μετα εγω. Και γιατι; Γιατι κάποιας της ηρθε να πει μια ανακριβεια και θα την πληρωσω εγω;

Τελος να σημειωσω ότι και η μανα μου εχει 4 παιδια και θηλασε τα 3, αλλά όσο αφορά τις συμβουλες που ειχε να μου δωσει... ήταν ΛΑΘΟΣ. Το ιδιο και καποιες συμβουλες της αδερφης μου που θηλασε εστω και λιγο 2 παιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:) :) tirogaridaki ζήτω η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΑΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Η ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΟΥΑΝΕΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗς ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΞΙΟΥ ΓΕΝΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα δε διαφωνώ ότι η περιτπωσή σου δεν ήταν σοβαρή και σίγουρα χρειαζόταν ειδική μεταχείρηση. Γιατρός δεν είμαι να πω ταδικά μου, και εγω θα άκουγα στη θέση σου την παιδιατρο. Αλλά είναι αυτό που λέει η Άθηνά, ότι τις περισσότερες φορές λέει ένας χαζός είτε παιδίατρος είτε μαία είτε κάτι σπουδαίο τέλος πάντων που τον εμπιστεύεσαι και ακολουθείς πιστά ότι και αν σου πει. Εκεί είναι που χρειάζεσαι και τη γνώμη μιας κοπέλας που έχει ζήσει για τα καλά το θηλασμό και έχει ενημερωθεί λίγο περισσότερο . Και εγώ άκουγα για τον πυρετό ή για τα φάρμακα αλλά ευτυχώς οι γιατροί που είχα δίπλα μου με στήριξαν πολύ..αισθάνομαι τυχερή που έπεσα σε χέρια γιατρών οι οποίοι δεν μου πέταξαν μπαρούφα ώστε να την πιστέψω..λίγο μόνο οι μαίες στην κλινική μου έλεγαν κάθε δυο ώρες και χαμομιλάκια και θήλαστρα..και μετά από μήηηηνες έμαθα ότι αυτά είναι μπαρούφες!

Δεν θέλω να αμφισβητήσω το επάγγελμά σου απλώς δε θεωρώ ότι αυτό σου προσδίδει κάποιο κύρος στις απαντήσεις σου(μην παρεξηγείς το λέω με όλη μου την καλοσύνη πραγματικά) καθώς εδώ μιλάμε για παιδιάτρους που οι δικές τους απόψεις και αν έχουν κύρος και όμως είναι αρκετοί που λένε μπαρούφες! Αν μου έλεγες ότι το έχεις ψάξει το πράγμα όσον αφορά το θηλασμό να πω εντάξει..

Πάντως πλάκα πλάκα, κάλή η επανάσταση και η πορεία προς τα εμπρός αφήνωντας πίσω οτιδήποτε παλιομοδίτικο και απλό όμως καποια πράγματα πρέπει να μένουν φυσικά και πατροπαράδοτα.

και για να ξεκαθαρίσω δεν είμαι ενάντια στις μητέρες που δε θηλάζουν αλλά στην όλη μάχη ενάντια στο θηλασμό που όλοι αυτοί προωθούν και μας μεταφέρουν λαθεμενες αντιλήψεις!

(Αφροδιτάκι ελ΄πιζω να σε καλυψα και αυτή τη φορά!!!χεχεχεχε :) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε σημερα θα κονταροχτυπηθουμε; Τα Σαββατοκυριακα μου ειστε πολυ πεσμενες. Και μη μου πειτε οτι εχετε καλυτερα πραγματα να κανετε γιατι θα παει το μυαλο μου στο πονηρο και δεν κανει... Εχω και τοσες δουλειες που εκκρεμουν....!

Φανη στην δευτερη μαστιτιδα με ειδε ενας γιατρος ο οποιος ήταν λίγο βοδι. Του λεω ότι ειναι 10 μερες που σταματησα την αντιβιωση και αντι να μου κανει καλλιεργεια, μου δινει την ιδια αντιβιωση (η οποια προφανως δεν ειχε τα επιθυμητα αποτελεσματα) μαζι με ενα χαπι που κοβει το γαλα. Ετσι, για να μειωθει η ποσοτητα!!!!

Απο την σωματικη και ψυχικη εξαντληση έπαιρνα σπρέι οξυτοκινης και δεν μου εκανε ΤΙΠΟΤΑ (ειναι η ορμονη που κατεβαζει το γαλα). Σταγονα δεν ετρεχε. Με ειχαν τρελανει! Τωρα εχω γαλα για να θηλασω όποιο μωρο βρεθει στον δρομο μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά..το σαββατοκύριακο παίρνουμε ρεπό!!χεχεχε

Ασε πια τους γιατρούς..είναι κάποιοι που κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι..

σε ζηλεύω πάντως..θέλω πολύ να ξαναθηλάσω το Δημητράκη..και ο καημένος έχει ξεχάσει γιατί όταν καμιά φορά αγκαλιαζόμαστε μετά το μπάνιο(κάνουμε μπανάκι μαζί καμια φόρα :) ) πάει στο στήθος αλλά δεν το βάζει μέσα στο στόμα..δεν έχω σκοπό να το ξαναδοκιμάσω πάντως να τον φέρω στο στήθος..μην προκαλέσουμε κανένα άλλο πρόβλημα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) κορίτσια καταρχάς να ξεκαθαρίσω την θέησ μου δεν είμαι εναντίον του μητρικού γάλακτος αλλά από την άλλη δεν μου αρέσει καθόλου να είμαστε απόλυτες πάνω σε κάποιες ιδέες και μου είπες tirogaridaki ότι η δουλειά μου δεν μου δίνει κάποιο κύρος στις απαντήσειςπου δίνω θα ήθελα λοιπόν να σε ενημερώσω ότι για το θέμα του θηλασμού κάναμε ένα ολόκληρο βιβλίο στην σχολή καθότι αφορά την ψυχολογία των μαμάδων που μπορεί είτε να θηλάζουν είτε όχι και αυτό γιατί όταν έρχονται και μας εμπιστεύονται μωρά από 40 ημερών και τις δούμε κάπως θα πρέπει να ξέρουμε να τους μιλήσουμε και επίσης θα ήθελα να σου πώ ότι το έχω διδαχτεί και λόγω του ότι δεν έχω μόνο πτυχίο για "κανονικά" παιδιά αλλά και για παιδιά με ειδικές ανάγκες και για αυτό και ξέρω και για την παλινδρόμηση και για άλλες ασθένειες που αφορούν τα παιδιά και Αθηνούλα εχθές δεν είχα όρεξη για μαλλιοτράβηγμα θα σε ενημέρωσω για ώρα και ημέρα να είσαι μέσα πάντα όμως με σποράκια!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς κορίτσια θέλω ηρεμία και όχι νεύρα γιατί λόγωζέστης δεν κάνει. Θα ήθελα πρώτα από όλα να συμφωνήσω με την Βάνια και με την Μαρίνα και κατά δεύτερον να αεπυθυνθώ στην Αναστασία μάλλον δενκατάλαβες καλά δεν έχουμε καμία διάθεση να σας παραπληροφορήσουμε για τον θηλασμό π΄ρωτο και δεύτερον επειδή έχουν μεγάλωσει τα παιδιά μας τι πάει να πεί αυτό ότι εμάς δεν υπήρξαν μωρά ή ότι δεν θα κάνουμε κάποιε από εμάς στο μέλλον και άλλο παιδί γράφεις ότι η μητέρα σου στα δύο πρώτα της παιδιά δεν είχε γάλα και στο τρίτο επειδή δεν ρώτησε κανένενα ξαφνικά είχε σε ενημερώνω λοιπόν ότι ήταν καθαρά οργανικό το ότι γάλα γιατί και σε εμάν ααυτό συνέβει μόνο με αντίθετη σειράδηλαδή στον γιό μου είχα γάλα μόνο μέχρι 20 ημερών και στην μεσαία την κόρη μου είχα πάρα πολύ και στην μπέμαπα μου δεν είχα πάλι καθόλου αυτό τι σημαίνει ότι δεν προσπάθησα αρκετά ή επειδή άκουγα την αμία και την γυναικολόγο μου ε΄φταιγε αυτό επίσης να τονίσω ότι η μαία μου και η γυναικολόγος μου δεν είναι ελληνίδες αλλά ξένες και σπουδαγμένες έξω άρα δεν έχουν την νοοτροπία ταων Ελλήνων αν αυτό είναι το πρόβλημα και επίσης το σλόγκαν για καλές θηλάζουσες μαμάδες και κακές μη θηλάζουσες μαμάδες δεν το βγάλαμε εμείς αλλά κάποια κοπέλα και θα ήθελα να τονίσω ότι δεν με κάνεια κακιά μάνα ούτε εμένα ούτε καμία άλλη κοπέλα από εδω μέσ ατο ότι δεν θηλάσαμε γιατί ειελικρινά σας μιλάω δεν μπορείς να κρίνεις καμία μητέρα από αν θηλασε ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Κατερινα και θελω να προσθεσω επισης οτι δεν παραπληροφορουμε κανεναν αλλα αντιθετως μοιραζομαστε μαζι σας τις δικες μας εμπειριες και μονο αυτο... και οσο για το αγκαθι στην ψυχη μας δεν ισχυει σιγουρα για καμια απο εμας που θελαμε δυστυχως να συμμετεχουμε σε αυτο το θεμα σαν την αλλη πλευρα που αντιμετωπισε καποιες δυσκολιες, αντιθετως απο καποιες κοπελες που σταθηκαν τυχερες αλλα τυχαινει να εχουν το αγκαθι στη γλωσσα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη χωριζόμαστε σε πλευρές; Αυτές που δεν θηλασαν και οι άλλες; Μα τι λέμε τώρα;

Και επειδη μια κοπέλα (αληθεια, ποια το είπε;) ειπε ότι όποια δεν θηλασε δεν είναι καλή μάνα, έγινε κανόνας; Ε τότε, να πεί μια άλλη κοπέλα ότι όποια θήλασε δεν είναι καλή μάνα και να αντιστρέψουμε το σκηνικό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

Μ ειωμένη πιθανότητα καρκίνου του μαστού και του ενδομητρίου

Η θηλάζουσα μητέρα προστατεύεται από την οστεοπόρωση

Τ ο υποκατάστατο γάλακτος είναι νεκρή τροφή, η βιομηχανική επεξεργασία καταστρέφει τα ζωντανά κύτταρα και τα αντισώματά του

Ρ ωμαλέα παιδιά και έφηβοι για το μελλοντικό κόσμο μας.

Ι διαίτερα εύπεπτο, το μητρικό γάλα χωνεύεται από το μωρό σε 2-3 ώρες

Κ αρκίνος - ελάττωση συχνότητάς του στα παιδιά που έχουν θηλάσει

Ο θηλασμός ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες του βρέφους σε τροφή και υγρά

Σ ημαντικά λιγότερες γαστρεντερικές διαταραχές

Θ ερμοκρασία τροφής πάντα σωστή και σταθερή

Η καλύτερη αρχή για τη ζωή ενός παιδιού και αναφαίρετο δικαίωμα

Λ ιγότερες πιθανότητες ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης κατά τη διάρκεια του θηλασμού

Α ντισώματα, ανοσοποίηση ενάντια στις κυριότερες λοιμώδεις νόσους

Σ υναισθηματικό δέσιμο Μητέρας - Παιδιού

Μ ειώνει τις πιθανότητες αλλεργιών όπως άσθμα και έκζεμα

Ο ικονομικό, δεν κοστίζει στην οικογένεια και στο κράτος

Σ ημαντική αύξηση του δείκτη νοημοσύνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια... γιατί το σκαλίζουμε συνεχώς το θέμα;; Όσες θήλασαν, καλά έκαναν, όσες δεν μπόρεσαν δεν πειράζει! Να σας πω κι εγώ κάτι; Έχω πολύ άγχος με το θέμα!! Αν θα πιάσει το μωρό μου εύκολα, αν χρειαστεί να κάνω μαραθώνιους θηλασμούς... Όπως επίσης έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα! Δεν άφηνα κάνεναν ν'αγγίζει ή να πασπατεύει το στήθος μου στην ερωτική πράξη! Μ'ενοχλεί πολύ! Το μωράκι μου θέλω πολύ να το θηλάσω!! Θα τ'αντέξω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΣΤ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ

ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ..

Sweetmammy και Κατερινα Καφιρα συμφωνω απολυτως!

Αν δεν ειμαι καλη μανα επειδη δεν θηλασα, τοτε δεν ειναι καλες μανες

και αυτες που γεννανε με καισαρικη!!!

Αν εχουν ολες γαλα, τοτε θα πρεπει και ολες να κανουν και παιδια..

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ..

ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΙΣΣΟΡΟΠΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΗΛΑΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ!!!

Μπραβο σας που θηλασατε αλλα ελεος ΠΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα εψαξα 4 σελιδες πισω να βρω το ποστο μου στο θεμα...(καλα,τωρα με θυμηθηκες???).Τελοσπαντων..... Βλεπω λοιπον πως εγραψα τα παρακατω:

Anastacia εγραψε:

Αντε παλι με τις καλες κ κακες μαμαδες!!!!Τοσο καιρο δεν εχω καταλαβει ποια ρουφ...εχει βγαλει αυτο το αθλιο "σλογκαν"!!!!!

Τυρογαριδακι κ Αφροδιτη συμφωνω με τα λεγομενα σας.

Και δεν πιστευω πως το θεμα εχει εξαντληθει!Ειμαι μελλουσα μανουλα οπως κ πολλες αλλες...Μπορει εσεις που μεγαλωσαν τα παιδακια σας να εχετε ξεμπερδεψει με το θηλασμο ή μη θηλασμο,αλλα η δικια μας σειρα τωρα ερχεται!

Διαβαζω πολλα κ ακουω εμπειριες!Εγω θα αποφασισω ομως το πόσο σημαντικος ειναι ο θηλασμος και το ποσο πρεπει να το παλαιψω για το παιδι μου!

ΔΕΝ ειπα πως δεν θα κανετε αλλα παιδια.Ειπα(φαινεται πιο πανω) πως το θεμα δεν εχει εξαντληθει,οπως ειπαν μερικες κοπελες, γιατι εμεις οι μελλουσες πρωτοτοκες ΤΩΡΑ μαθαινουμε!!!Εσεις οι μανουλες προφανως εχετε μαθει οτι ηταν να μαθετε!

Εμεις δεν εχουμε ιδεα και ολες οι πληροφοριες μπορει να μας φανουν χρησιμες ακομα κι αν εκμαιευονται μεσα απο "διαφωνιες"!

Ειδα τη μανα μου που στα δυο πρωτα της παιδια(εμενα κ τον αδερφο μου) την αφησαν να θηλασει μολις 20 μερες και μετα την αναγκασαν να το κοψει γιατι και καλα δεν ησυχαζαμε αρα δε χορταιναμε!Ηταν τοτε σε ηλικια 25 κ 27!Και οταν εκανε την αδερφη μου στα 38 της και τους εγραψε ολους τους "καλοθελητες" τα καταφερε μια χαρα!!!!Ξαφνικα ειχε γαλα!!!!!!!!!!!!???????

Η μανουλα μου λοιπον ειχε δυο μεμε που το γαλα εεεεετρεχε αφθονο!Ομως οπως τα περισσοτερα μωρακια ετσι κ εγω και αργοτερα ο αδερφος μου ειχαμε τους κολικους μας ή (ξερω γω) μαθαιναμε ακομα το πως να τρωμε γαλατακι...Γκρινιαζαμε κλπ σαν φυσιολογικα νινακια! Η πανεξυπνη γιαγια μου οπως κ καποιοι αλλοι βρηκαν το λογο που γινοταν αυτο!!!"Δεν εχεις γαλα-δε φτανει για το μωρο σου-γι'αυτο κλαιει το παιδι"!!!!!!!!Αυτη ηταν η ετυμηγορια και η αμαθη μανουλα μου απογοητευτηκε και μας ταιζε ξενο με αποτελεσμα να σταματησει την παραγωγη της!(υπερπαραγωγη για την ακριβεια)

Οποτε δεν ειναι ολες η περιπτωσεις ιδιες!Η δικη σου προφανως ηταν διαφορετικη!

Τελοσπαντων.Η καθεμια με τις αντιληψεις της!Αφηστε ομως εμας τις μελλουσες μανουλες να ενημερωθουμε και να παρουμε κουραγιο απτις μανουλες που τα καταφεραν παρολες τις δυσκολιες.Αφηστε μας να φτασουμε οσο πιο μακρια μπορουμε και στηριξτε μας.Δε χρειαζεται να απογοητευτουμε απο τωρα!

Και αν νιωσω πως δεν εχω γαλα κ μια κοπελα μου πει κ ξαναπει "βαλτο στο στηθος" και τελικα τα καταφερω θα ειναι τελειο!Αν ακουσω καποια να μου πει πως κ αυτη "δεν ειχε γαλα" και το εκοψε με τον "ταδε" τροπο δεν νομιζω πως θα βγω κερδισμενη!

Μια χαρα ειναι και να ειναι ολα τα μωρακια του κοσμου!Και δεν υπαρχει καλυτερη μανα για το παιδι σας απο εσας!

Δωστε ομως την επιλογη στις καινουριες!

ΔΕΝ ειπα πως μας παραπληροφορειτε....Μαλλον χρησιμοποιησες εντελως λαθος εκφραση!

Ειπα πως θα με βοηθησει μια κοπελα να μου δωσει κουραγιο (αντε.....ακομα κι αν στο τελος δεν τα καταφερω) και να με πρηξει κυριολεκτικα στα "μπορεις" κ "προσπαθησε παραπανω" κ "καρφιτσωσε το μωρο στο στηθος" κ "ολες εχουν γαλα"......Παρα να μου πει με τη μια πως δεν εχω γαλα(οπως πχ επαθε κι αυτη) και ισως (λεω τωρα) να μου προτεινει τροπο να το κοψω!!!!!

ΥΓΔεν ξερω αν το υφος μου φανει εριστικο...Δεν εχω καμια τετοια διαθεση!!!!

Μ'αρεσει φοβερα η ηρεμια!Αλλα δεν θελω κανεις να παρεξηγει τα λεγομενα μου και να τα ερμηνευει οπως θελει!!!Σορρυ λοιπον για το μεγαλο ποστ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! έγραψε:

Αν εχουν ολες γαλα, τοτε θα πρεπει και ολες να κανουν και παιδια..

συγνώμη αλλά αυτό δεν ισχύει!!!! μιλάμε για τις γυναίκες που τεκνοποιούν και ναι όλες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά!!

Δεν ξέρω από πότε είσαι μέλος του φόρουμ αλλά αν ανατρέξεις σε παλιές δημοσιεύσεις περί θηλασμού, δημοσιεύσεις που έγιναν από την Αγλαία (πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού και συνεργάτη του φόρουμ ) θα διαβάσεις ότι λέει ότι ακόμη και γυναίκες που υιοθετούν-χωρίς να έχουν γεννήσει- μπορούν να θηλάσουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελατε κορίτσια γιατι όλες σας μια προς μία δεν ακούτε και δε δίνεται βάση σε όσα λέει η άλλη...διαβάζετε διπλά και τριπλά τι λέει ο άλλος, αναλύστε το και μετά απαντήστε! Αλλά λέει η γιαγιά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου!!! Αυτό ισχύει εδώ περα..Εχετε κολλήσει όλες οτι όσες δε θήλασαν είναι κακές..όσες έκαναν καισαρική το ίδιο..ξεκολλήστε πια!! Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο....Δεν κατακρίνουμε κανέναν εδώ μεσα..Κατερίνα καλή μου δεν είπα ότι δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα..εδώ μιλάμε ότι οι παιδιάτροι και μάιες και γυναικολόγοι που αυτοί και αν έχουν ασχοληθεί υποτίθεται με το θέμα του θηλασμού και εμφανίζονται παραπληροφορημένοι..αυτό είπα..όχι ότι δεν έχεις τις ικανότητες! Απλως σου είπα να μην χρησιμοποιείς το επάγγελμα σαν απόδειξει και επιβεβαίωση των λεγόμενών σου καθώς πλέον κάτι τέτοιο όπως σου εξήγησα και πριν δεν έχει βάση, ότι όχι εσύ δεν ξέρεις..μιλάμε συγκεκριμένα για την ποιότητα του γάλακτος και αντε να έχουμε αναφερθεί και στην παραπληροφόρηση γιατρών ..τώρα επειδή κάποια κοπέλα πέταξε την ατάκα ότι κάποιες την κάνουν να αισθάνεται κατώτερη..αυτό δε σημαίνει ότι όλες συμμεριζόμαστε αυτή την άποψη!!Σόρι για το ξέσπασμά..περιμένω περίοδο!!! χεχεχεχε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως Φανή μου απάντησα στην αρχή του θέματος σχετικά με την ποιότητα, όταν είδα ότι το θέμα ξέφυγε λίγο δεν συνέχισα μπορώ να σου πω ούτε διάβασα την συνέχεια μόνο πριν από λίγη ώρα όταν διάβασα κάτι που δεν ισχύει απάντησα.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η διαμάχη, όποια μαμά θέλει να θηλάσει ας θηλάσει, όποια δεν θέλει ας μην θηλάσει.

Εγώ θηλάζω ακόμη την κόρη μου που είναι 10,5 μηνών και πραγματικά δεν έχω επηρεαστεί από κάποια μαμά η οποία είναι αντίθετη του θηλασμού.

Όλες πλέον έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο και μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες σχετικά και να πάρουμε τις αποφάσεις μας. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! έγραψε:

Αν εχουν ολες γαλα, τοτε θα πρεπει και ολες να κανουν και παιδια..

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ..

Το εγραφα μονη μου ακριβως απο κατω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Χώστα Φανούλα!! Έτσι...

Κοριτσάκια μου... θηλάζουσες και μη... ας ενωθούμε!! Δεν έχουμε βρε κορίτσια κάτι να χωρίσουμε! Απόψεις ανταλλάζουμε δεκτές όλες!!

Αναστασία μου... όποιος σε στενοχωρεί.. αλίμονο του!! Μην μου στενοχωρείτε την εγκυούλα μου και την τσαχπινούλα της!! :( Στενοχωρείτε κι εμένα!!

Καλή μαμά δεν μας κάνει αν θηλάσαμε ή όχι, ή αν γεννήσαμε φυσιολογικά ή με καισαρική!! Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο! Εγώ δεν είδα καμιά κοπέλα να αναφέρει ότι αφου μια άλλη δεν θήλασε ότι την καθιστά κακιά! Αν είμαστε καλές μαμάδες θα το κρίνουν τα παιδάκια μας και μόνο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

BabyBoom! έγραψε:

συγνώμη αλλά αυτό δεν ισχύει!!!! μιλάμε για τις γυναίκες που τεκνοποιούν και ναι όλες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά!!

Δεν ξέρω από πότε είσαι μέλος του φόρουμ αλλά αν ανατρέξεις σε παλιές δημοσιεύσεις περί θηλασμού, δημοσιεύσεις που έγιναν από την Αγλαία (πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού και συνεργάτη του φόρουμ ) θα διαβάσεις ότι λέει ότι ακόμη και γυναίκες που υιοθετούν-χωρίς να έχουν γεννήσει- μπορούν να θηλάσουν!!!![/quote:9i3vr78p]

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Δηλαδη τι να πω κι εγω που γεννησα φυσιολογικα και δεν μπορεσα

να θηλασω..Φαντασου ποσο αχρηστη πρεπει να νιωθω τωρα..

Επισης ειμαι αρκετο καιρο στο φορουμ για να ξερω οτι κανεις δεν εχει ανακαλυψει την Αμερικη εδω μεσα αλλα ολοι

μπορουν να ισχυριζονται το αντιθετο..

Λυπαμαι που απαντησα τελικα, δεν θα επαναληφθει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ειλικρινά ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ

το θέμα αυτό είχε καλός κλίσει πριν από 5 μέρες ,ειπώθηκαν τα τελευταία λόγια της Κατερίνας και δεν απάντησε καμία για να μην συνεχισθεί αυτήν η παρωδία της πιο μορφωμένης –καλής -κακής μπουκαλοθρευτησ η βιζοθρευτησ μαμάς ....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ .

η πλειοψηφία των γυναικών ΔΕΝ θηλάζουν τι πάει να πει ότι δεν είναι καλές μανούλες ?γιατί αναπαράγετε συνέχεια το ίδιο και το ίδιο δεν καταλαβαίνω από την στιγμή που δεν υπάρχει καμία να το λέει αυτό .

ας κάνει η κάθε μια ότι θέλει ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ .

το θέμα αυτό το ξανάνοιξε το ίδιο άτομο που το έκλεισε και δεν ξέρω τον λόγο ...μήπως για να ξαναγινεί ντόρος ,αφού είχε απαντήσει αφού καμία μας δεν απάντησε τι θέλει και ξανά ασχολείται και ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια για να πει τι τώρα απάντησε στο ήδη απαντημένο από εκείνη θέμα ...συγγνώμη αλλά κρατάω μικρό καλάθι .και τέλος δεν έχω καμία ορεξη να βλέπω κορίτσια που αγαπάω να πληγώνονται με αυτό το θέμα και να νομίζουν ότι δεν τις θεωρούμαι καλές μανούλες και να ερχόμαστε σε μια ηλίθια κόντρα ,συγγνώμη αλλά εγώ δεν θέλω να συνεχίσει ούτε ένα ποστ ακόμα αυτό το θέμα από την στιγμή που βλέπω την καλή μου sweetmammy να απαντάει έτσι και να χωριζόμαστε σε ηλίθια στρατόπεδα οι μπουκαλοκρατουσεσ και η βιζοκρατουσεσ ΗΜΑΡΤΟΝ πια ας βάλουμε ένα τέλος .

ας σταματήσουν κάποιες να ανακυκλώνουν θέματα απλά και μόνο για να την πούνε ακόμα μια φορά μήπως και ακουστούνε αυτήν την φορά καλύτερα ......

είμαι εδώ πάνω από χρόνο και έχω δεθεί με πολεσ κοπέλες και δεν θέλω να επισκιάζει τίποτα αυτό το δέσιμο δεν εχουμε να χωρίσουμε τίποτα μας δένουν παρά πολλά και για εμάς που έχουμε φάει εδώ τόσους μήνες και εχουμε δεθεί με πολλά μέλι είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που γίνετε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως το έχω κανόνα..μαθαίνω για κάποια γνωστή μου έγκυο; Τις κάνω δώρο το βιβλίο θηλασμού της Πατσούρου και την αφήνω να αποφασίσει μόνη της στην πορεία. Τώρα μάλιστα θα πάω σε μια μανουλα που είναι 6 μηνών και το έχω αγοράσει να της το προσφέρω..ημετάδοση των όσωςν γνωρίζουμε είναι το έργο των μαμάδων που έχουν θηλάσει τίποτε άλλο. Όσο για εκείνες που δε θηλασαν..μπραβο σας μεγαλώσατε τα παιδιά σας με αξιπρέπεια..καμιά μανουλα δεν είναι καλύτερη από την άλλη..αρκεί να προσφέρουν αγάπη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

erotisi...to moro tis filis mou exei gastrooisogagiki pallindromisi k allergia sto ageladinoo gala k ta paragogas tou,tin thulazei akoma (edo k 2 mines me ligo sumpliroma dioti ellatothike to diko tis) pou i mikri einai 11 minon,i paidiatow eipe oti to paidi to glutose o mitrikos thulasmos k den ourliaze apo ton pono,o kathe paidiatros leei alla?kati diavasa pioo prin oti den eprepe na thulazei....den mou fenete logiko...i kopela pige se eidiko paidogastroenterologo k to gala pou dinei sti mikri tora kanei 50 euro to kouti.....fantazeste apo tin arxi pou epine mono gala to moro na eprepe na parei afto?o thulasmos sumferei!!!den vrisko to vivlio tis patsourou re koritsia ,uparxei online se kana katastima?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε που να σας κοπεί η σύνδεση, πάλι μαλώνετε; Κορίτσια το θεμα μας δεν είναι ο θηλασμός. Είναι ότι διαφωνουμε η μία με τις απόψεις της άλλης. Λογικό είναι. Δεν θυμάμαι ποτέ πολλές γυναίκες μαζεμένες σε έκρηξη ορμονων να συμφωνουν σε ενα θεμα.

Μιας και γέννησα φυσιολογικά και θήλασα δύο παιδιά θα πάω να φτιάξω ήσυχη τη βαλίτσα μου. Και αν ξεχάσω τίποτα σημαντικό να πάρω μαζί μου, δεν βαριέστε! Έτσι κι αλλιώς έχω τον τίτλο της καλής μάνας!!!! Αληθεια, υπάρχει κάποιος κανόνας που να με κάνει καλή σύζυγο, καλή φίλη, καλή μαγείρισσα, καλή κόρη; Το έχω ανάγκη να νιώσω τέλεια!

Παιρνω την κακη μου διάθεση και σας αφηνω. Η επομενη φαγωμαρα μας θα είναι σε ελληνικο εδαφος!

ΥΓ. Νόμιζα ότι καλομάνα είναι εκείνη που το πρώτο της παιδι είναι κόρη. χεχεχεχε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Έτσι είναι Αθηνά! Της καλομάνας το παιδί το πρώτο είναι κόρη!! Άρα δεν είμαι καλομάνα... :laugh: :laugh: Αφού έχω έναν άντρακλα μέσα στην κοιλίτσα μου μόλις 3 ολόκληρα κιλά!! Και που να βγεί... Θα με ξετινάξει από το ρούφηφμα... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...