Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Symfwnw k gw me Bania k Lena_thess.

Mh ta paraleme vre koritsia.H iatrikh ekselisetai,kapoia kopela pou prepei na gennhsei me kaisarikh ti tha ginei?De tha valei episklhridio?Mh trelathoume.K se ti kanei kako h episklhridio?Aytes einai ypervoles pisteuw.

An to paroume etsi mh trwme gt ta laxanika ta potizoun fytofarmaka.... k.a

Tosa ginontai gyrw mas h episklhridios tha mas peiraksei,pou mas voithaei kiollas sth genna...

Prin gennhsw otan me etoimazane sto dwmatio wdinwn akouga mia gynaika na ourliazei,gennouse fysiologika k h idia zhthse na mh ths kanoun episklhridio.Ti na pw...eixa anatrixiasei pou thn akouga..htan sa na enoiwtha to pono ths.Eidika to teleutaio ourliaxto me to pou vgike to paidi htan aperigrapto,oute sta kalytera thriller den ourliazoun etsi!

Afhste ti vrisidi erixne ston antra ths pou htan mesa.O dikos mou pou htan eksw apto dwmatio ton evlepe na mpainovgainei k ton lypotan :P

Oso gia to mhtriko gala ennoeite pws einai oti kalytero gia to kathe mwro (ektos papoies eksereseis mwrwn pou exoun kapoio provlimma sto stomaxaki tous)

Kalo tha einai na prospathoume na thilasoume alla k an de mporesoume de xathike k o kosmos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν νομιζω οτι καποιος ειπε οτι εμεις που θηλαζουμε ειμαστε καλες μανες και αυτες που δεν θηλαζουν δεν ειναι! αλλα μην αμφισβητουμε οτι το μητρικο ειναι το καλυτερο για τα παιδια μας!ακομα και με ΓΟΠ, αλλα δυστηχως ακουμε πιστα τις οδηγιες του γιατρου οπου καποιο κερδος εχει σιγουρα! οσες συμβουλες δινονται εδω μεσα για τον θηλασμο δινονται για ενημερωση μεσα απο εμπειριες αλλων μαναδων! το πως θα δωσουμε γαλα σε σκονη τις οδηγιες τις ξερουν... αλλωστε τις αναγραφει και στ κουτι... πως θα μαθουν να θηλαζουμε σωστα δεν ξερουν.... δεν τις αναγραφει στο βυζι ουτε κανεις μας δειχνει...η εμπειρια μονο μπορει να βοηθησει! κι αυτη απο αλλες μαναδες!

καοιε κοπελες εδω μεσα δεν τα παρατησαν γατι απο καπου βρηκαν συμπαρασταση , συμβουλη και τωρα θηλαζουν τα παιδακια τους! δεν κατακρινω καμια που δεν θηλαζει αλλα δεν υπαρχει γυναικα που δεν εχει γαλα! η γαλα κακης ποιοτητας! μην παραπληροφορουμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι όμως! Θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει που η Ελλάδα είναι πρώτη σε καισαρικές και που έρχεται τελευταία στο θέμα του θηλασμού, γιατί δείχνει καθαρά το εμπόριο που γίνεται!

Στην Ελλάδα τρομοκρατούν την έγκυο και τη νέα μητέρα. Πόσα χρήματα ξοδέψατε για να γεννήσετε, για τον παιδίατρο και για τα αξεσουάρ του γάλακτος; Λογικά μετά λέτε ότι ένα παιδί θέλει κάποια οικονομική άνεση!

Η κόρη μου είχε ομφαλοκήλη. Τρεις γιατροί στη Γερμανια μου είπαν να το αφησω και ότι θα περάσει μόνο του. Δύο γιατροί στην Αθήνα το είδαν και μου μίλησαν για εγχείρηση. Έξι μήνες μετά το παιδι είναι μια χαρα.

Πέρασα 4 μαστίτιδες, είχα πληγωμένες θηλές και όλοι με πιεζαν να τα παρατήσω για το καλό μου ενώ εγώ το πάλευα. Πήρα του κόσμου τα φάρμακα εκείνη την περίοδο και όταν ρώτησα τι είναι καλύτερο, το γάλα μου με τα φάρμακα ή το ξένο, η απαντηση ηταν συνέχισε να το θηλάζεις το παιδί σου όσο περισσότερο μπορείς. Πέντε γιατροί αυτό ειπαν.

Είναι αστείο να πιστεύει κανείς ότι αν θηλάζει το παιδί δεν θα αρρωστήσει, θα αναπτυχθεί καλύτερα και διάφορα άλλα. Ο θηλασμός βοηθάει τη μαμά και το παιδί με πολλούς τρόπους. Το γάλα του εμπορίου είναι σαφώς υποδεέστερο από το μητρικό.

Όντως το έχουμε κουράσει το θέμα. Αν είμαστε καλές μητέρες θα φανεί στο τέλος. Θα μας κρίνουν τα παιδιά μας.

Αν γεννήσαμε με καισαρική ή φυσιολογικά, με ή χωρίς επισκληρηδιο, είναι ανούσιο για το ίδιο το παιδί. Δεν επηρεάζει την προσωπικότητά του. Εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθούμε και εκεί είναι που τα λάθη μας κρίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι γιατι με εχει κουραση η αμφισβητηση για τη χωρα μας .τι εχει η ελλαδιτσα μια χαρα ειμαστε θυμαστει τι μαςελεγε μια φιλη για τη Δανια ; που δεν υπαρχουν ιδιωτικοι παιδιατροι η μαλλον για αν το θεσω καλυτερα δεν υπαρχουν συγκεκριμενοι παιδιατροι μονο ο γεικος ιατρος ο οποιος τους δινει συμβουλες για ολα..Η καθε μια απο μας εχει τις ενημερωσεις της τις πληροφοριες της , ναι εγω δεν θηλασα γιατι δνε ειχα καθολου γαλα το εχω ξαναπει το ηξερα απο πριν βλεπετε η επιστημη προχωραει καιμαθαινονται καποια πραγματα όμως δεν το εβαλα κατω το δοκιμασα το προσπαθησα 15 ημερες ομως δεν ειχα καιε υχαριστω το γιατρο μου που με ξυπνησε και σταματησα να βλεπω οτι η ευτυχια του παιδιου μου ειανι αν θα το θηλαση η οχι . Αν τωρα ξαναμεινω εγκυος καιμου ειτε αν θα θηλασω θα σας πω ναι θα δοκιμασω αλλα αυτη τη φορα δεν θα με νοιαξει καθόλου αν δεν παρει δικο μου γαλα .

Αλλωσρε καποιες απο μας βοηθαμε και τις εταιριες να πουλανε γαλατα σε σκονη το παιρνω και άλλιως δινω δουλεια σε κοσμο .(χιουμορ)

κοριτσια χαλαρωστε καλοκαιρι ειναι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟιτάξτε κορίτσια κακά τα ψέματα..από την εποχή που μπήκαν στη ζωή μας εργαλεία για να μας διευκολύνουν από τον κόπο όπως το πλυντήριο κτλ κτλ όλα φτιάχτηκαν για να λύσουν τα χέρια της γυναίκας κυρίως(όλο αυτό άνθισε με τον φεμινισμό) και φτάσαμε να θεωρούμε φυσιολογικό να μην θηλάζει μια μητέρα. Δε θεωρώ ότι το να δώσει ξένο γάλα μια μητέρα την υποβιβάζει στο ρόλο της και την κάνει χειρότερη.Θεωρώ όμως πως είναι μια λύση και μόνο σε δύσκολες καταστάσεις. Συν τοις άλλοις υπάρχει απίστευτη παραπληροφόρηση που την ξεκίνησαν οι εταιρείες γάλακτος μόνο και μόνο για να προωθήσουν τα γάλατά τους.Αυτη η παραπληροφόρηση έχει οδηγήσει χιλιάδες για να μην πω εκατομμύρια γυναίκες στο ξένο γάλα! Και με βάση αυτή λέτε η κάθε μια τα δικά της..καλά κανατε όσες θηλάσατε, καλά κάνατε και όσες δε θηλάσατε. ΟΜΩΣ!! Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακουλι!! Ο θηλασμός είναι κάτι που μπορεί να κάνει η καθε μητέρα(σπάνιες, μα πάρα πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις να μη μπορέσει η γυναίκα να θηλάσει) και θα έπρεπε να υπάρχει εκειδικευμένο προσωπικό ώστε να λύνει κάθε της απορία αλλά και να δίνει συμβουλές ώστε να μπορέι να θηλάσει όσο πραγματικά εκείνη και το μωρό της θέλουν! Το ξένο γάλα ξεκίνησε από μια έσχατη λύση σε δύσκολες καταστάσεις και κατέληξε να είναι καθημερινότητα..κρίμα που δεν μπορέσαν να θηλάσουν οι περισσότερες εξ αιτίας της παραπληροφόρησης και της έλλειψης στήριξης. Ακόμη πιο κρίμα που δεν υπάρχει ειδικευμένο προσωπικο να στηρίζει τις γυναίκες..και ακόμη χειρότερα να ανεβάζουμε τις λάθος επιλογές μας(όχι σκόπιμα βέβαια αλλά αναγκαία εξ αιτίας των καταστάσεων )ψηλά σε τέτοιο σημείο ώστε να υποβιβάζουμε το μητρικό γάλα σε άθλιο σημείο...Κάποια πράγματα έχουν ανεκτίμητη αξία ...μην τα ξεφτιλίζουμε!!

Άποψή μου πάντως είναι ότι κάπως έτσι έχει προχωρήσει και η καισαρική...λίγες γυναίκες γνωρίζουν πως θα έπρεπε να είναι λύση επειγουσας κατάστασης..λίγες γνωρίζουν ότι είναι επικίνδυνη καθώς μιλάμε για επέμβαση...και το χειρότερο;; Αντί οι γιατροί να σε αποτρέπουν να το κάνεις, σε προτρέπουν γιατί ...το ρημάδι το χρήμα είναι γλυκο!!!Πιο γλυκό από τη δική σου την υγεία!!΄Αλλωστε υπογράφεις και χαρτί ότι συμφωνείς να γίνει κάτι τέτοιο..δηλαδή δική σου ευθύνη..(αν δεν κάνω λάθος δηλαδή..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai tirogaridaki, ipografeis xarti gia tin kaisariki opos k gia tin episkliridio. De diafono se osa les, se kamia periptosi, alla ksero POLLES kopeles pou THELOUN na kanoun kaisariki. to theoroun pio eukolo, pio ksekourasto klp klp. De leo pos simfono mazi tous alla as min anathematizoume mono tous giatrous k tis klinikes. K emeis anthropoi eimaste k exoume k krisi k gnomi. K milao gia tin pleiopsifia, pou exei prosvasi stin plithora pliroforion pou iparxei simera.

Episis, polloi giatroi to kanoun gia oikonomia xronou. Thimamai poli xaraktiristika pou eixa paei episkepsi se enan giatro apo to Papageorgiou, giati skeftomastan na genniso ekei k oxi sto Genesis kai poli xaraktiristika mou eipe: Tha sou kano proklisi k an de se piasei mesa se misi ora to poli tha pame kateutheian gia kaisariki. Giati ton rotao ego. K mou leei e siga min kathomai na perimeno tin kathe ginaika pote tha gennisei. Thelo na pao k spiti mou, mou leei. Kai einai krima na iparxoun tetoioi giatroi giati "anagkazesai" na pas se idiotiki kliniki.

Telospanton exoume arxisei k to kourazoume to thema, giati pano kato anamasame oles ta idia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia mia akoma fora shmfwnw apolita me to turogaridaki ...opos kai sto proigoumeno mhnima ths .:)

alla phsteuw oti to polu kourasame to thema .to an thilase kapoia h oxi den thn kanei kalh h kakh kai thibome pou to blepw shnexia na to lete alla mporw na katalabw oti an kai den exei upothei edw pote kai an kai den skeutomaste pote etsi malon uparxei sthn sinidish sas oti sas krinoun apo auto .

egw lew ksekathara oti den krinete mia mama apo auto kai oles mas kales hmaste gia ta mwra mas .

apla phsteuw oti kalo tha einai na uparxei mia kalh enhmerosh gia ths melouses mamade pou psaxnoun kai theloun na mathoun xoris parapliroforish .

giauto kai apantame shnexia otan legete kati giauthn thn rimada thn parapliroforish ,gia tis melouses mamads .

tha htan eugeniko apo merous olwn mas na mhn to girname panta se kauga kai se pia mana einai h kaluterh ,oles kaluteres hmaste oti kai na dinoume sto paidi mas .

na skeutomaste oles oti gia to kalo ton melouswn mamadwn (hte thilasame hte oxi) na kratame ena epipedo kai na mhn ta isopedonoume ola .

an psaksei edw mia kopela asxeth me ton thilasmo pou thelei na mathei skeytite ti tha dei ....duo paratakeis na tsakononte kai oxi mia pigh pliroforishs giuto pou psaxnei .

kalo inai na mhn ginonte ayta kai na mhn grafoume mono kai mono gia na apantisoume se ena thema pou gia ton a b logo mas ponaei polu kai exoume themata anixta mesa mas .

euxome olopsixa sthn epomenh egimosinh oles sas na ta kataferete kai na stamatisei na uparxei ena agathi sthn psixh sas (an kai den thaprepe )

na skeutomaste oles to koino kalo ....thn swsth pliroforish twn melontikwn mwrwn pou oi mamades tous psaxnoun na doune ti tha ginei sthn zwh tous .

filika sas mhlaw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε παλι με τις καλες κ κακες μαμαδες!!!!Τοσο καιρο δεν εχω καταλαβει ποια ρουφ...εχει βγαλει αυτο το αθλιο "σλογκαν"!!!!! :P

Τυρογαριδακι κ Αφροδιτη συμφωνω με τα λεγομενα σας.

Και δεν πιστευω πως το θεμα εχει εξαντληθει!Ειμαι μελλουσα μανουλα οπως κ πολλες αλλες...Μπορει εσεις που μεγαλωσαν τα παιδακια σας να εχετε ξεμπερδεψει με το θηλασμο ή μη θηλασμο,αλλα η δικια μας σειρα τωρα ερχεται!

Διαβαζω πολλα κ ακουω εμπειριες!Εγω θα αποφασισω ομως το πόσο σημαντικος ειναι ο θηλασμος και το ποσο πρεπει να το παλαιψω για το παιδι μου!

Ειδα τη μανα μου που στα δυο πρωτα της παιδια(εμενα κ τον αδερφο μου) την αφησαν να θηλασει μολις 20 μερες και μετα την αναγκασαν να το κοψει γιατι και καλα δεν ησυχαζαμε αρα δε χορταιναμε!Ηταν τοτε σε ηλικια 25 κ 27!Και οταν εκανε την αδερφη μου στα 38 της και τους εγραψε ολους τους "καλοθελητες" τα καταφερε μια χαρα!!!!Ξαφνικα ειχε γαλα!!!!!!!!!!!!???????

Τελοσπαντων.Η καθεμια με τις αντιληψεις της!Αφηστε ομως εμας τις μελλουσες μανουλες να ενημερωθουμε και να παρουμε κουραγιο απτις μανουλες που τα καταφεραν παρολες τις δυσκολιες.Αφηστε μας να φτασουμε οσο πιο μακρια μπορουμε και στηριξτε μας.Δε χρειαζεται να απογοητευτουμε απο τωρα!

Και αν νιωσω πως δεν εχω γαλα κ μια κοπελα μου πει κ ξαναπει "βαλτο στο στηθος" και τελικα τα καταφερω θα ειναι τελειο!Αν ακουσω καποια να μου πει πως κ αυτη "δεν ειχε γαλα" και το εκοψε με τον "ταδε" τροπο δεν νομιζω πως θα βγω κερδισμενη!

Μια χαρα ειναι και να ειναι ολα τα μωρακια του κοσμου!Και δεν υπαρχει καλυτερη μανα για το παιδι σας απο εσας!

Δωστε ομως την επιλογη στις καινουριες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και το συμπερασμα ολων ειναι οτι παντοτε θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε...

Οπως λεει και η Αναστασια ειναι κριμα να κοβουμε τα φτερα των εγκυων και να τις προιδεαζουμε αρνητικα σχετικα με το θηλασμο...

Προσωπικα σταθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερη με το θεμα του θηλασμου ΑΛΛΑ ειχα πληροφορηθει σωστα και εβαλα παροπιδες για οσους προσπαθησαν να μου αποδειξουν το αντιθετο απο το αυτονοητο.

Ως εγκυος ημουν εντελως αρνητικη με το θεμα και αυτο γιατι

1ον Αρχικα δεν ηξερα γιατι δεν το ειχα ψαξει

και 2ον γιατι η καλη μου η μανουλα δε με θηλασε ουτε ενα λεπτο και φυσικα δεν ειχε ιδεα για την ολη διαδικασια...

Ακομη και τωρα επιμενει οτι το μωρο διψαει και πρεπει να του δωσω τσαι...

Καταλαβαινω πως ο θηλασμος ειναι για καποιες γυναικες ειναι αγκαθι που ποναει οπως για μενα ειναι η καισαρικη που αθελα μου εκανα

ομως δεν πρεπει να υποβαθμιζουμε τα οφελη και την αξια του επειδη απλα δεν τα καταφεραμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ει κοριτσάρες τι έγινε; Γιατί αρπαχτήκατε πάλι; Δεν προλαβαίνω να διαβάσω και το post γιατί θα ξυπνήσει ο μπέμπης. Εντάξει και εγώ συμφωνώ ότι ο θηλασμός είναι πολύ καλός. Προσωπικά θηλάζω αποκλειστικά μετά από πολύ κόπο και κλάμα και λάθη και με τη βοήθεια των κοριτσιών από το fοrum.

αλλά σε καμία περίπτωση,ούτε καν μου περνάει από το μυαλό να κακόλογησω μια μητέρα που δε θηλάζει. Σιγούρα θα έχει τους λόγους της.Αλίμονο αν κρίνεται από αυτό η αγάπη μας για τα παιδιά μας. Μακάρι να μπορούσαμε όλες να θηλάζαμε αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Savropinguine ξέρω ότι είμαι αστέρι... :P

αλλά μάλλον εννοούσες την pebi Βίκυ για την ΑΤΑΚΑΡΑ της με τις οδηγίες χρήσης βυζιού! Χαχαχαχαχα.... ψόφησα κι εγώ από το γέλιο! :woohoo:

Τελείωσαν τα σποράκια μου.. μη σφάζεστε... αύριο πάλι που θα πάρω άλλα σποράκια! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ε εχω αναψει φωτιες με το θεμα!

μετα απο τοσο καιρο,παλι απασχολει!

ειναι για να αναβουν τα αιματα!

ξεδωστε κοριτσια!:P

αστειευομαι,θα πω μονο τουτο,εγω θηλαζω στην αρχη αποκλειστικα,τωρα μεικτα,για κανα μηνα ακομη το βλεπω,φτανει τοσο! δεν ειμαι απο τις κολλημενες θηλαζουσες,ομως με πειραζει η στενοκεφαλια κ η καχυποψια,

οτι δηλαδη οι γιατροι δε σου δειχνουν να θηλαζεις για να τα αρπαζουν!:woohoo:

,οτι ντε κ καλα μπορουσες να θηλασεις αλλα δεν προσπαθησες :woohoo:

,οτι το ταδε φαρμακο ειναι συμβατο ,αρα μπορεις να θηλασεις ακινδυνα:woohoo:

αυτες οι απολυτες αποψεις ειναι που με κανουν τουρκο εμενα!:angry:

χαλαρωστε ανταλλαγη αποψεων κανουμε,καλα ειναι να ειμαστε πιο openmind

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά αυτό με το βυζί ήταν όντως φοβερό!!!:) :)

θάλια θεωρείς λοιπόν ότι ξέρουν οι γιατροί γιατί δίνουν συμπλήρωμα; Σε διαβεβαιώ πως ναι ξέρουν μόνο και μόνο για να τα παίρνουν χοντρά όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται!Κι όμως αρκετά φάρμακα δεν βλάπτουν κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Είχα πάρει πάμπολες φορές αντιβίωση και όχι μόνο στη διάρκεια του θηλασμού πάντα υπό την γνώμη του γιατρού. Κι όμως δεν είναι απόλυτες..αλλά συμβαίνουν και είναι αρκερά πιθανές..όσο για την προσπάθεια..είναι σύμφωνα με τις ικανότητες και τις αντοχές της κάθε κοπέλας! Κάποια μπορέι να πει ότι μέσα σε μια μέρα έβαλε τα δυνατά της και όμως δεν πέτυχε κάτι ή κάποια άλλη να το πάλεψε πιο πολύ ..όμως η προσπάθεια πέρα από ταόριά μας συνήθως μας νταμοιβει. Και δεν αναφέρομαι στο θηλασμό μόνο αλλά γενικά.Γιατί ακόμη και για εκείνες τις κοπέλες που θήλασαν περισσότερο από κάποιες άλλες ή σε σχέση με εκείνες που δε θήλασαν καθόλου η προσπάθεια ήταν η ίδια..η κούραση ίδια..οι απότυχίες παρόμοιες..ποια κοπέλα δεν κρατούσε την ανάπνοή της όταν το μωρό της θήλαζε και εκείνη σφάδαζε από τονπόνο στη θηλή; Ποιες κοπέλες δεν ξενύχτησαν ή δεν έχασαν όλη τη μέρα τους με το μωρό κρεμασμένο στο βυζί αναρωτούμενες πότε θα τελείωσει το μαρτύριο;Ή πόσες δεν αναρωτηθηκαμε αν μεγαλώνει σωστά το μωρό μας ή όχι..και όμως..όλες περάσαμε τα ίδια στάδια..απλώς η κάθε κοπέλα είχε διαφορετική στήριξη από το περιβάλλον της και από το γιατρό της, τις δικές της αντοχες αλλά και δυσκολίες όπως η εργασία..Το πόσο προσπάθησε η κάθε κοπέλα είναι σύμφωνα με τις αντοχές της και μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάλι έχω πάρει σοβαρά το ρόλο μου και ούτε που κοίταξα να δω τις επαναλήψεις..εδώ στον αγώνα για τη διάδοση και ενίσχυση του θηλασμού!!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα!Ιφιγενεια!ΠΥΡ!

για να σκεφτω και κανενα αλλο θεματακιB)

...πηρα κ ποπ κορν σημερα...

...η μικρη κοιμαται...,ο αντρας μου χαλαρωνει στο μπαλκονι...

θηλαζουσες εναντιων γιατρων ,μαιων,φαρμακων,επισκληριδιων,σκονης γαλακτος,κ οτι αλλο κυκλοφορει γενικα!:laugh:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι!!θα τα βάλουμε με κάθε εμπόδιο που βρίσκεται μπροστά μας!Πρέπει να κάνουμε την επανάστασή μας κ εμεις!!! Πρέπει να γίνουμε πολλές και να πατάξουμε την παραπληροφόρηση και τον ανταγωνισμό του ξένου γάλακτος που έχει βαλθεί να επικρατήσει στην κοινωνία..εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Αγλαία!!(που είσαι κ εσύ αρχηγίνα..σε χάσαμε!!Πως θα πάει μπροστά ο αγώνας μας;;) Ευτυχώς έχουμε και τη Λαλά και σώζει την κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι, έτσι.. πειτε τα! Κάντε το πικάντικο το θέμα. Σε κανένα μισάωρο έρχεται ο αντρας μου και δεν εχω τι να κανω μεχρι τοτε!!!

Το έχω ξαναπεί και είναι γενικά απορία πραγματική. Οι παιδιατροι κατά την ειδικευσή τους τι ακριβως διδάσκονται για τον θηλασμό; Το ρωταω αυτό γιατί όλοι έχουν κατι διαφορετικό να πουν και ενω όλοι είναι υπερ στο τέλος αποθαρρυνουν τις μητερες με λαθος συμβουλες και κινδυνολογιες.

Στο εξωτερικό οι παιδίατροι δεν είναι αρμόδιοι για τον θηλασμο. Είναι οι μαίες. Οπότε αν ενας παιδιατρος έχει κάνει ειδικότητα στη Γερμανία και δουλεύει στην Ελλάδα, πόσο καλά κατέχει το θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλώντας για γάλατα, βυζιά ποιότητες κτλ, να καταθέσω την σημερινή εμπειρία μου, σχετική επί του θέματος...λειπει ο αντρούλης μου για επαγγελματικές υποχρεώσεις εκτός Αθηνών και πηγα με την μπεμπα μου στους κουμπάρους το απογευμα...ειμασταν εκει απο τις 8 περιπου μεχρι τις 11 και κατι...γυρισαμε βασικα γιατι εχοντας την μικρή αγκαλιά κάμποση ωρα, σε καποια φαση αισθανθηκα μια υγρασία σ ολη την αριστερή μου πλευρα...μπααα, πολλά σάλια βγάζει αυτό το παιδί λέω...και :unsure: , μου λεει ο κουμπαρος, μηπως δεν ειναι σαλια Μαργαριτάκομαργαλ ( α λα μεβγαλ ενα πραγμα ) μου, αρκετά μουσκεμένο το βλεπω για να ναι απλα σαλακια...αχχ κουμπαρούλη, παντογνώστη η μυρωδιά προδίδει...γάλα μητρικό, πρώτης ποιότητος που δεν αντεξε αλλο στο βυζι και ειπε να κανει μια βολτα προς τα έξω...τελικα ηρθαμε, ρουφηξε η μικρη για κανα τεταρτο και ξεράθηκε έκτοτε στον υπνο...

με το υπολοιπο που μου μεινε, (γιατι το στηθακι ειναι λιγο παμελα ακομα ) μηπως να κανω ενα μπανιο Κλεπατρας??

σοβαρά τώρα, καμιά ιδέα για την υπερπαραγωγή μου (φαντάζομαι ) έχετε?? εκτος και αν το βυζάκι θεωρεί οτι πρεπει να ταίσω διδυμάκια...τι να πω βρε παιδια...τρεχει το γάλα άφθονο..και κολλάει οπου πέσει...ετσι ήταν και τα δικά σας??

περί γαλάτων ο λόγος βραδιάτικα...:woohoo:

980Lp3.png

υγ. και κατι αλλο που ολο ξεχνάω : πώς στο καλο εξαφανιζεται το παλιο tickeraki και κρατάω μονο το καινουργιο ?? δεν ειμαι εγκυοςς πιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτάνοντας στο τέλος της εγκυμοσύνης μου.. κι έπειτα από τον πρώτο "καυγά" που είχε γίνει εδώ με μένα, γιατί αυτό που ενόχλησε εμένα ήταν η κριτική στις απαντήσεις μου, λες και εγώ δεν ήθελα να θηλάσω, ή έλεγα σε κοπέλες να μην θηλάζουν! Στηρίζω πολύ το θηλασμό και έχω πληροφορηθεί κι από τα κορίτσια εδώ στα διάφορα ποστ και σήμερα είχα ένα σεμινάριο με την μαία του γιατρού μου η οποία μας έδινε κάποιες συμβουλές! Μας είπε να ενημερώσουμε τις μαίες όταν γεννήσουμε ότι θέλουμε αποκλειστικό θηλασμό έτσι ώστε όταν κλαίει το μωρό να μην το ταΐζουν με ξένο παρά να μας το φέρνουνε να το βάλουμε στο στήθος! Είμαι διατεθειμένη να το παλέψω όσο πάει, κι ας μην θήλασε η μαμά μου εμένα, κι ας μην μπόρεσε κι η νύφη μου να θηλάσει επειδή το γάλα της περιείχε 98% κορτιζόνη! Κι όταν μίλησα δεν μίλησα αυθαίρετα! Τα στήριζα αυτά που έλεγα!

Σίγουρα η παραπληροφόρηση δεν είναι καλή! Κι επίσης η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια όπως λέει κι η Αφροδιτούλα!! Όποια κοπέλα λοιπόν θέλει να θηλάσει πραγματικά θα το παλέψει! Δεν νομίζω να είναι καμιά χαζή έτσι ώστε να επηρεαστεί μόνο από τις αρνητικές απαντήσεις ως προς τον θηλασμό! Εγώ προσωπικά, παρόλο που είχα χοντρή διαφωνία εδώ, πείσμωσα και συνέχισα να διαβάζω! Δεν μου αρέσει ο τρόπος που απαντάνε κιειρωνεύονται με τις απαντήσεις άλλων μελών κάποια μέλη από εδώ, αλλά παραδέχομαι ότι κάπου έχουν δίκιο! Σύμφωνα με κάποια πράγματα που είδα εκτός φόρουμ! Το πόσο εύκολα οδηγείτε μια κοπέλα στον αποθηλασμό! Κακά τα ψέμματα, το άτιμο το χρήμα φταίει! Παίρνουν τα ποσοστάκια τους από τα γάλατα! Κανείς δεν το αμφισβητεί! Και πλάκα πλάκα ... τώρα με την οικονομική κρίση βρε κορίτσια... ο θηλασμός συμφέρει!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki καταρχάς ήταν δική σου επιλογή να κάνει το απιδί εμετούς και να θηλάζεις παρά να ρωτήσεις τον απιδιατρο σου γαι το τί είναι σωστότερο να κάνεις αλλά αυτό είναι στην θέληση του καθενός κατά δεύτερον δεν μίλησα μόνο με την ιδιότητα της βρεφωνηπιαγωγού αλλά και της μάνς τριών παιδιών οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω λίγο παραπάνω πείρα την οποία έχω διδαχτεί και λόγω επαγγέλματος και λόγω εμεπιρίας θα ήθελα επίσης να σου αναφέρω ότι όταν η Σοφια μου έπαθε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση λόγω του ούτι δεν δεχότανε τίποτα και έκανε εμετούς πήγαμε στο νοσοκομείο εκεί το πρώτο που μου είπανε είναι ότι σταματάω τον θηλασμό πέρα από το ότι δεν είχα γάλα και αρχίζω να της δίνω το ειδικό γάλα το ίδιο μου είπε και η νονά της Εβελίνας που είναι φαρμακοποιός οπότε δεν πιστεύω επουδενεί ότι δεν πρέπει να ρωτάμε τον απιδίατρο μας για οτιδήποτε απασχολεί το παιδί μας εγώ προσωπικά τον απιδίατρο μου τον έχω σε πολύ περίοπτη θέση γιατί αυτός με βοήθησε και έσωσα από τα χειρότερα την Σοφία και τον Μπάμπη μου όπως και τώρα εκείνος με το πρόβλημα που έχω με την μικρή μου είπε τι θα κάνω αλλά και πάλι επαναλαμβανω ότι ότι θέλει ο καθένας πράτει και είμστε όλες ώριμες για να αποφασίζουμε το καλύτερο για τα παιδιάμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!!  Αυτό με το στήθος συνέχεια το έχω στο νου μου αν πονάει κάθε μέρα το ίδιο αλλα νομίζω όπως σου είπε και ο γιατρός σου δεν είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν (τα λέω για να τ’ ακούω κι εγώ 😄) Όσον αφορά την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης, εγώ αποφάσισα να το πω σε όποιον και οποτε νιωσω εγώ την ανάγκη μα το κάνω. Το ξέρουν λίγες φίλες για την ώρα που ξέρω ότι χαίρονται οντως και έχω υποστήριξη. Στους γονείς ακομα δεν το είπαμε, δεν ξέρω ίσως περιμένω να δω ότι όλα πάνε καλα και δεν θέλω να τους βαλω ακομα στη διαδικασια, ασε που ίσως να με αγχωσει παλι η μαμα μου, η οποια παιζει και να το εχει καταλαβει.   Την προηγούμενη εγκυμοσύνη που δεν κατέληξε καλα δεν είχα προλάβει να την πω σε πολλα ατομα γιατι εξ αρχης δεν πηγαινε καλα. Οταν λοιπον μετα απο λιγους μηνες το ειπα σε μια «φιλη», σταθηκε στο γιατι το ειπα σε αλλους και οχι σε εκεινη. Μου κακοφανηκε τοσο πολυ, και πλεον αποφασισα πως οποιος θελει να παρεξηγηθεί ειναι δικο του θεμα. Δεν ζητας τα ρεστα για τετοιες καταστασεις ποσο μαλλον αν δεν εχεις τοσο στεχνη σχεση με τον αλλον πια. 
    • @Θέτις Κ. κορίτσι μ τα συμπτώματα πανε κ ερχονται. Μην σκεφτεσαι χαζα. Καλα εκανες κ τ ειπες. Ξέρεις απο μονη σου οτι αν ειναι να παει κατι στραβα θα παει. Εγω στην 3η μ εγκυμοσυνη π δ πηγε καλα ηξερα εξ αρχης οτι μπορει να στραβωσει κ δ τ ειπα για να μην έχουν και αλλοι τ αγχος μου. Αφου εγινε οτ εγινε ομως τ ειπα και το λέω οτι ναι τοτε ημουν εγκυος. Ειδικα οταν περασα οτι πέρασα. Δεν ημουν καλα, δεν το έκρυβα. Ημουν μονιμα κλαμμενη εχασα πολλα κιλα. Και απο τη δουλειά πηρα αναρρωτικη αδεια 15 μερες. Δυστυχως συμβαίνουν αυτα.  Ολα καλα θα πανε θα το δεις! 
    • Καλημέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα ξύπνησα πολύ καλά αλλά παρατήρησα ότι το στήθος μου κάπως ξεπρηστηκε - εξακολουθεί να είναι γεμάτο και να πονάει στην αφή αλλά δεν είναι πρησμένο όπως τις προηγούμενες μέρες. Οπότε κάπως άρχισα ν ανησυχώ, έκανα και τη μ*****α να γκουγκλαρω και με κυρίευσε το άγχος. Οπότε έστειλα μνμ στο γιατρό ο οποίος με πήρε πίσω κατευθείαν και μου Μ έβαλε στη θέση μου 😅😅 μου είπε πως αν δεν υπάρχει αίμα ή καφέ εκκρίσεις να μη τρελαίνομαι, αλλά καλά έκανα και τον ενημέρωσα για την ηρεμία μου περισσότερο 🙏 είπα να το γράψω κι εδώ για οποία χρειαστεί να το ακούσει ❤️ Κατα τ αλλά μίλησα και με την άλλη κολλητή μου η οποία κατενθουσιαστηκε και η χαρά της μου έδωσε πολύ θετική ενέργεια και αισιοδοξία! Το μικρό μπιζελακι είναι ήδη τόσο αγαπητό σκέφτομαι και χαϊδεύω την κοιλίτσα μου 🤰🏼 ξέρω ότι κάποιοι δε συμφωνούν με τις ανακοινώσεις τόσο νωρίς, κι εγώ έτσι έκανα πέρυσι στην παλινδρόμη, αλλά δ αυτή την εγκυμοσύνη που το ξέρουν οικογένεια και κολλητές πραγματικά παρατηρώ ότι με βοηθάει να γεμίζω με θετική ενέργεια και κατευνάζεται το άγχος 🙏 είναι κάπως λυτρωτικό να έχω όλη αυτή τη στήριξη κι αγάπη ❤️
    • Ευτυχώς δεν έχω πολλά πάνω κάτω ακόμα και θα κανονίζω να γίνουν σε μέρες και ώρες που δε θα έχει πολύ κόσμο! Δεν ξέρω. Μου είπε να τα ξανά πούμε μετά τις 28 εβδομάδες. Αλλά τότε θα είμαι Αθήνα. Τεσπά δεν πειράζει... Ότι χρειαστεί θα κάνω για την μπεμπούλα μου! Θα δω τι θα μου πει και η καινούρια γιατρός όταν με δει αλλά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια είναι η αλήθεια! Και μάλλον επειδή είναι το 1ο μου παιδάκι και σε προχωρημένη ηλικία είναι λίγο υπερπεοστατευτικός!!! 
    • Καλά αποτελέσματα το ξέρω ότι δεν θα έχω τουλάχιστον να μην έχει ξεφύγει πολύ😅 δεν ξέρω ποτε θα βγουν τα αποτελέσματα γιατί έχω και άλλες εξετάσεις όποτε λογικά θα μου τα στείλουν όλα μαζί 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...