Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

:) lala και αργώ θα διαφωνήσω κάθετα και είμαι απόλυτη σε αυτό πρώτον διαφωνώ ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς αν είναι έτσι καλύτερα να γεννάμε στα σπίτια μας γιατί και στο νοσοκομείο που πάμε να γεννήσουμε μας έχει αναλάβει ένας γιατρός και δεύτερον δεν υπάρχει και το τονίζω αυτοΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ κάποια είναι και πολύ καλύτερα παό το μητρικό και αυτό γιατί γαιτί πολύ απλά υπάρχουν παιδιά που έχουν γεννηθεί με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και δεν κάνει να πιούν το μητρικό γάλα και μόνο κάποιο ειδικό φαραμακετικό γάλα και επίσης εγώ προσωπικά δεν είχα γάλα καθόλου και μάλιστα αυτό αποδεδειγμένα και με το θηλαστρο τι έπρεπε να κάνω να τα αφήσω τα παιδιά μου νηστικά ή να θηλάσω με το ζόρι για να μην με κακοχαρακτηρίσουν?? και αυτό μου έχει συμβεί και στα τρία μου ταπαιδιά και αφήστε να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί είμαι και βρεφωνηπιαγωγός και μανούλα τριών υπέροχων παιδιών!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατερίνα αν προσπαθησω να βγαλω γαλα με το θηλαστρο θα σκασω! Ούτε σταγόνα από το ένα στηθος και 100μλ από το άλλο! Αυτο σημαίνει πως δεν έχω γάλα; Τότε πως η κόρη μου έγινε μέσα σε 6 μήνες 8 κιλά από 3,5 που γεννήθηκε; Το θηλαστρο δεν είναι δείχνει αν εχεις γάλα και ποσο έχεις. Εγώ ούτε με το νοσοκομειακο δεν μπορουσα να βγαλω. Τα καταφερνω ΜΟΝΟ με το χερι.

Στην πρωτη μου κορη εβγαζα με το θηλαστρο κανονικα, οταν ήθελα να αφησω το παιδι και όχι για να δω ποσο τρωει.

Πως ειναι δυνατον ο θηλασμος να έχει μόνο έναν κανόνα και οι γιατροί να μη τον λένε ποτε;; Βαλε το παιδι στο στηθος όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει.

Αντίθετα ακούς τα χαζά περί 10 λεπτών στο κάθε στηθος, να τα θηλάζουν κάθε 2 ώρες και ποτέ νωρίτερα και χίλια δυο άλλα. Που τα στηρίζουν; Πως εξηγείται ότι στην Ελλάδα το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικων δεν θηλάζει; Μόνο οι Ελληνιδες δεν έχουν γάλα;

Χαρακτηριστικα να σου πω ότι όταν έπαθα την 4η μαστίτιδα στην Ελλάδα με είδε παιδίατρος και μου απαγόρεψε να βάλω το παιδί στο στήθος. Ξαφνιάστηκα γιατί στις προηγουμενες 3 μαστίτιδες που επαθα ενω ημουν Γερμανια και πήγα στο νοσοκομείο η συμβουλη ήταν μία: ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ για να σου το αδειασει. Δεν παθαινει τιποτα. Οι αντιβιωσεις για τη μαστιτιδα ειναι συμβατες με τον θηλασμο.

Μηπως τελικά οι παιδίατροι δεν εχουν αρκετές γνωσεις για να στηριξουν τον θηλασμό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Μαρία Ιωάννα, συμφωνώ με τη LaLa. Μια πολύ καλή μου φίλη δεν θήλασε σχεδόν καθόλου τα δύο πρώτα παιδιά της και από την κούραση και τα νεύρα είχε γίνει πραγματικό ράκος και αυτή και τα παιδιά της ήταν πάντα σε ημιάγρια κατάσταση, φωνές υστερίες και ένα γενικότερο χάος επικρατούσαν πάντα στο σπίτι της καθότι και τα δύο ΠΟΛΥ ζωηρά παιδιά..

Τώρα, θηλάζει αποκλειστικά το τρίτο της (ένα κοριτσάκι τρεισίμισυ μηνών)και τη βλέπω πολύ πιο ήρεμη και πιο ευτυχισμένη από ποτέ...

Χαχαχαχαχαχα...!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Δεν εχω ακουσει πιο αστειο πραγμα απο αυτο...

Ουτε εγω θηλασα οταν ημουν μωρο αλλα ημουν το πιο ηρεμο μωρο του κοσμου... οπως ειμαι ηρεμη και τωρα που μεγαλωσα...

Και τον γιο μου μονο 20 μερες τον θηλασα... και ειναι πολυ ηρεμο παιδι...

Μια φιλη μου που θηλασε 5 μηνες εχει βγαλει ενα παιδι υστερικο...

Ειναι θεμα χαρακτηρα του καθενος και φυσικα παιζει ρολο η ισορροπια της καθε οικογενειας...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ ΜΩΡΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ). ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΘΗΛΑΣΕΙ 6-12 ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΘΗΛΑΖΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ 1 ΧΡΟΝΟ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ Κ ΤΗΝ ¨"ΤΣΙΡΙΔΑ"....

ΕΝΑΣ ΑΝΗΨΙΟΣ ΜΑΣ ΘΗΛΑΖΕ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΕΝΤΑΣΗ....ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗ ΛΕΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΗΡΕΜΩΝ Κ ΜΗ ΜΩΡΩΝ Η ΠΕΡΙ ΜΗΤΡΙΚΟΥ Η ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ...... ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΩΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΑ Κ ΗΣΥΧΑ... ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ Κ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina kafira έγραψε:

:) lala και αργώ θα διαφωνήσω κάθετα και είμαι απόλυτη σε αυτό πρώτον διαφωνώ ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς αν είναι έτσι καλύτερα να γεννάμε στα σπίτια μας γιατί και στο νοσοκομείο που πάμε να γεννήσουμε μας έχει αναλάβει ένας γιατρός και δεύτερον δεν υπάρχει και το τονίζω αυτοΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ κάποια είναι και πολύ καλύτερα παό το μητρικό και αυτό γιατί γαιτί πολύ απλά υπάρχουν παιδιά που έχουν γεννηθεί με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και δεν κάνει να πιούν το μητρικό γάλα και μόνο κάποιο ειδικό φαραμακετικό γάλα και επίσης εγώ προσωπικά δεν είχα γάλα καθόλου και μάλιστα αυτό αποδεδειγμένα και με το θηλαστρο τι έπρεπε να κάνω να τα αφήσω τα παιδιά μου νηστικά ή να θηλάσω με το ζόρι για να μην με κακοχαρακτηρίσουν?? και αυτό μου έχει συμβεί και στα τρία μου ταπαιδιά και αφήστε να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί είμαι και βρεφωνηπιαγωγός και μανούλα τριών υπέροχων παιδιών!!!

Σύμφωνα με έμπιστο σάιτ αναφέρω..

<<Επεισόδια ΓΟΠ συμβαίνουν σε όλους τους ανθρώπους, μικρούς και μεγάλους, αρκετές φορές την ημέρα, χωρίς να προκαλούν κανένα πρόβλημα. Μελέτες έχουν δείξει ότι ένας ενήλικας κάνει ΓΟΠ έως 45 φορές ημερησίως, ένα παιδί έως 25 φορές ημερησίως και ένα βρέφος έως 73 φορές ημερησίως χωρίς πρόβλημα.

Η συχνότητα της ΓΟΠ στα βρέφη είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη ηλικία, λόγω παροδικής ανωριμότητας του ανώτερου πεπτικού σωλήνα. Μελέτες έχουν δείξει ότι περίπου 70% των βρεφών κάνουν αναγωγές ‘γουλίτσες’ τους πρώτους 4 μήνες της ζωής τους. Η συντριπτική πλειοψηφία των βρεφών αυτών ξεπερνούν το πρόβλημα μέχρι την ηλικία των 12 έως 18 μηνών.

Τα περισσότερα βρέφη με ΓΟΠ είναι χαρούμενα και υγιή. Μικρό ποσοστό των βρεφών με ΓΟΠ μπορεί ωστόσο να παρουσιάσει συμπτώματα λόγω της ΓΟΠ, όπως επίμονες ‘γουλίτσες’ ή εμετούς και ελλιπή πρόσληψη βάρους, αναπνευστικά προβλήματα ή δυσφορία κατά τη σίτιση.

Γιατί προκαλείται η ΓΟΠ στα βρέφη;

Ο κατώτερος οισοφαγικός σφικτήρας που χωρίζει τον οισοφάγο από το στομάχι δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα επαρκώς στο βρέφος, παραμένει χαλαρός και επιτρέπει στα υγρά του στομάχου να ανέβουν στον οισοφάγο και στο στόμα.

Η ΓΟΠ επιδεινώνεται κατά το κλάμα, τον βήχα, το σφίξιμο κατά τη διάρκεια της αφόδευσης και από την πίεση στην κοιλιά (π.χ. σφιχτές πάνες).

Πώς αντιμετωπίζεται η ΓΟΠ;

Με τροποποίηση της δίαιτας του βρέφους

Αποφυγή της υπερσίτισης του βρέφους. Ο παιδίατρος θα σας ορίσει την ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται να τρώει το βρέφος σας σε κάθε ηλικία.

Χορήγηση μικρών και συχνών γευμάτων.

Προσπάθεια για ρέψιμο μετά από κάθε 30-60 ml γάλατος αγελάδας ή μετά το τέλος της σίτισης από τον κάθε μαστό στην περίπτωση θηλασμού.

Κράτημα του βρέφους σε όρθια θέση για 20-30 λεπτά μετά από κάθε γεύμα.

Σίτιση με ειδικό γάλα που περιέχει πηκτική ουσία, ιδιαίτερα εάν το μωρό σας βγάζει ‘γουλίτσες’ και δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος.

Ενδεχόμενη σίτιση με υποαλλεργιογονικό γάλα, εάν οι ‘γουλίτσες’ συνοδεύονται από έντονους κολικούς ή ευερεθιστότητα. Εάν το βρέφος με τα παραπάνω συμπτώματα θηλάζει, μπορεί η μητέρα να χρειαστεί να τροποποιήσει τη δίαιτά της, αφαιρώντας τα γαλακτοκομικά, το αυγό, τους ξηρούς καρπούς, τα θαλασσινά κ.α από τη δίαιτά της. Σε αυτήν την περίπτωση ο παιδίατρος θα της συστήσει τη λήψη συμπληρωμάτων ασβεστίου για όλη την περίοδο του θηλασμού. >>

Πουθενά δεν αναφέρει ότι πρέπει να σταματήσει ο θηλασμός, πρώτον και δεύτερον ο γιος μου είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και μάλιστα πολύ μεγάλη! Είχαμε γεμίσει το σπίτ με εμετούς από γάλατα. Ούτε καν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω το γιατρό! Συνεχιζα να τον θηλάζω αρκετά και μάλιστα είχε γίνει ένας γουρουνος από το θηλασμό. Ειχε παλινδρόμηση μέχρι που αρχίσαμε τις πρωτες κρεμούλες.

Επίσης δεν υπάρχει πιο εύπεπτο γάλα από το μητρικό. Επίσης χωρίς παρεξήγηση Κατερίνα, το ότι είσαι βρεφονηπιαγωγός δε νομίζω ότι παίζει ρόλο. Εδώ μαίες στο μαιευτήριο δεν γνωριζαν τα βασικά περι 1θηλασμού. Για να μη μιλήσω για παιδιάτρους που γνωρίζουν ελάχιστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή είχαμε και εμεις ΠΟΛΛΕΣ αναγουλες. Δεν πηγε το μυαλο μου πως μπορει να εχει κάτι το παιδι. Νομιζω ότι μέχρι ενα σημειο είναι φυσιολογικό. Όσο το παιδι δεν ταλαιπωρείται βέβαια. Τώρα έχουμε ηρεμίσει αλλά που και που λερωνουμε τη μαμα και ό,τι άλλο βρεθει στον δρόμο μας!

Όσο για το αν ο θηλασμός κάνει η μαμά ή τα παιδιά πιο ήρεμα... Τι να πω, δεν ξέρω τι ορμονικά παιχνίδια παίζονται κάθε φορά. Εγω θήλασα και τα δύο παιδιά και ήμουν άλλος άνθρωπος και τις δύο φορές. Ιδιως όταν ερχόταν η ώρα να βάλω το παιδί στο στήθος και πονούσα... ΙΙΙΧΧΧΧ! Πως να είμαι ήρεμη μια τέτοια στιγμή; Όποιος ξερόλας βρισκόταν στον δρόμο μου και μου αραδιαζε το τσουβαλι με τις γνωσεις του οταν εγω υπεφερα από τον πόνο... γινόταν ΕΚΡΗΞΗ!

Τωρα που το ξανασκεφτηκα, ηρεμούσα πολύ όταν ξεσπούσα και έβριζα όποιον ειχα μπροστα μου την ωρα που θηλαζα. Λετε τελικα να ισχυει κάτι τέτοιο;;;; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κατάλαβα τι συζητάμε σ αυτό το ποστ...την αναμφισβήτητη υπεροχή του μητρικού γάλατος εναντι των ξένων, όσο καλά και αν ειναι ( που ειναι, δεν διαφωνώ ) τα περισσότερα ?? παρ αυτα αν καποια δεν μπορει ή δεν θέλει να θηλασει δεν σημαινει οτι ειναι κακιά σαν μάνα η οτι δεν αγαπαει το παιδι της..

σ οτι αφορα την ΓΟΠ και η μπεμπουλα μου ειχε καποιους εμετους και αναγουλες πανω στις 40 μερες, καποιες φορες πολλους εμετους και φυσικα η μανα μεσ στην στεναχωρια...δεν ξερω αν οφειλεται σ αυτο αλλα κοπηκαν μαχαιρι οταν αρχισα να την σηκωνω στην μεση του γευματος για να ρευτει( σαν ...νταλικερης :huh: )και μετα ξανασυνεχιζαμε...

η ηρεμια στα βρεφη ειναι νομιζω σχετιζεται με πολλα (ενδεχομενως και με ενα επιτυχημενο θηλασμο ) αλλα κυριως στο οικογενειακο περιβαλλον που βιωνουν απ την στιγμη της...συλληψης θα ελεγα !

980Lp3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shmfwnw apolita se oti eipai to tirogaridaki ...ma se ola!!!!

kai emeis eixame gop alla to antimetopisame me YPOMONH kai tora perase ....oso gia thn frash oti to kseno gala einai kalutero apo to mhtriko....den thelw na thn sxoliasw giati thn briskw polu ....

den grafw kati alo giati den briskw noima na lew ta aytonoita ....distixos san ellhnes exoume to kako oti den exoume kataferei h den petixame na to upotimoume gia na niothoume kala ....katanoito alla ws ekei otan arxizei h parapliroforish pou mporei na blapsei kosmo tote einai kako ....telos h hmimathia einai xiroterh apo thn amathia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΥΡΑ ΜΟΥ! ΕΜΕΙΝΕΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΗΝ ΜΗΤΕΡΟΥΛΑ, ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΜΥ ΚΑΙ ΒΡΙΚΕΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΑ???:woohoo: ΕΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ Μ'ΑΦΗΣΑΤΕ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΙΑ!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ειλικρινα ειδικα για αποψε με κουρασε το συγκεκριμένο θεμα . Μονο κατι τελευταιο .

Καλη μου Κασση φυσικά και ΟΛΑ τα φαρμακα καλο ειναι να τα αποφευγουμε και να τα παιρνουμε μονο οταν ειναι αναγκη . Αυτο εξυπακουεται !

Αν ομως χρειαζεται το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βρουμε καποιο που να ειναι συμβατο με το θηλασμο .

Θα λεγα τωρα κατι και για την επισκληριδιο αλλα καλυτερα να παω για υπνο ...

Καλα ονειρα να εχετε !!![/quote

ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ, ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, Η LALA ΛΕΠΕΙ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ! ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ! ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ) ΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ! ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΕΙ Η ΙΔΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΠΑΕΙ Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ??? ΟΛΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΕΛΙΚΑ ? Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΙΝ 29 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Κ ΜΕ ΘΗΛΑΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ .... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ? ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΖΑΛΙΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ Ε ?? ΕΤΣΙ Κ ΜΑΣ ΠΕΙ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ... ΠΑΛΙ ΧΑΜΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αν κ νιωθω πως δεν εχω καμια δουλεια να μιλαω αφου δεν εχω εμπειρια....

Θελω μονο να πω πως -κοινη λογικη- το γαλατακι της μανουλας ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζεται το παιδι της!Οπως κι αν ειναι!

Και γενικως οσο λιγοτερες ή καθολου τεχνητες-χημικες ουσιες τοσο καλυτερο για εναν οργανισμο!

Και τελος...Δεν μπορω να ακουω αυτο το "δεν θηλασε κ δεν επαθε τπτ" κλπ.Οκ κανεις δεν ειπε πως αν δε θηλασουμε θα παθουν κακο τα μωρακια μας αλλα...Αν ειναι δυνατον!Αλλες παιρνουν ναρκωτικα,καπνιζουν,πινουν κλπ στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και βγαζουν υγιη μωρα.Αυτο σημαινει πως πρεπει να το κανουμε κι εμεις?????

Εγω παντως ανυπομονω να θηλασω!Να δωσω στην μπεμπα μου οοοοτι εχω κ δεν εχω!Κι ας ξεχασω κ το ονομα μου απτο ξενυχτι κ την απελπισια(σε δυσκολες καταστασεις)!Κι ας χρειαστει να την εχω "δεμενη" πανω μου για μηνες!Χαλαλι της αν αυτο ειναι το καλυτερο για εκεινη!Οχι για μενα-ΜΟΝΟ για εκεινη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! :) ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΚΟΠΕΛΕΣ(ΟΠΩΣ Κ ΕΓΩ) ΠΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Κ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ Η ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝ! ΑΛΙΜΟΝΟ !!!! ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΣΤΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια γυναικα που να θεωρει οτι το μητρικο γαλα δεν ειναι καλο, η οτι το ξενο γαλα ειναι καλυτερο απο το μητρικο... υπαρχουν ομως γυναικες που μπορει το γαλα το δικο τους κατι να εχει, και να μην πρεπει να θηλασουν... η να μην εχουν γαλα, η να τους κοπει για καποιον λογο... αυτες τι πρεπει να κανουν δηλαδη; υποχρεωτικα θα δωσουν ξενο γαλα... δεν μιλαω για τις μαμαδες που δεν θελουν να θηλασουν η που εχουν τετοιες υποχρεωσεις που δεν τους το επιτρεπουν... ολες εσεις που θηλασατε καιρο καλα κανατε και συγχαρητηρια... αν ομως το προβλημα ειχε παρουσιαστει σε'σας να δω αν θα εισασταν τοσο απολυτες και κατηγορηματικες και θα χαρακτηριζατε τα παιδια που δεν θηλασαν "ημιαγρια"...! Λυπαμαι πολυ αλλα νομιζω πως δεν θα βγει ακρη...

Οσο για την επισκληριδιο οσες θελουν την κανουν... δεν ειναι υποχρεωτικο για καμια... και δεν ειναι το μονο πραγμα που μπορει να βλαψει το μωρο... περισσοτερο το βλαπτει το τσιγαρο που καποιες κοπελες δεν μπορουν να κοψουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, τα αναψυκτικα και η κακη διατροφη γενικοτερα... !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pantos gia na mi leme gia palaiotera,k palaia alles gunaikes thulazan allonon mora epeidi i mana den eixe gala...i giagia mou thulase k tin nona mou...emena me apokleistiko thulasmo epi ena mina to moro evale mono 290 gr k den anaptuxthike to kefali tis...den ksero ama paizei rolo i diatrofi...ego den ekana kali..

alla re koritsia sorry,ma aman pia me to thema tou thulasmou..1 xrono tora giafto diavazo,kali mana kakia mana,kalo gala kako gala...as praksei i kathe kopela afto pou theorei sosto gia to diko tis paidi....peace!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα αυτη η κολωνια καλα κρατει .

Εγω ξερω να πω οτι το κινητρο όλων των μαμαδων ειναι το ιδιο η γαπη για τα παιδια τους και καθε μια αποφασιζει μονη της πως θα το μεγαλωσει .Αρα και η καθε μια απο εμας μονη της παιρνει την πρωτοβουλια για το αν θα θηλασει αν οχι αν του δωσει σκονη γαλα .Υπαρχουν περιπτωσεις τις οποιες τις εχουμε ανφερει πολλες φορες οτι καποιες γυναικες δενε χουν γαλα η δεν κανει να θηλασουν υπαρχουν καποιες άλλες που εχουν και μπραβο και θηλαζουν .Υπαρχουν οι γυναικες που εργαζονται και δεν θελουν να μπουν στη διαδικασια να βγαζουν το γαλα με το θηλαστρο καλα κανουν !Υπαρχουν καποιες άλλες που ενω εχουν πληγωμενο γαλα συνεχιζουν εμενα αυτο μου φαινετε βασανο αλλα εκεινες δεν τις πειραζει αρα καλα κανουν .Δεν μπορουμε να μειωνουμε η να χαρακτηριζουμε καπως τι παει αν πει οτι υτα μωρα που θηλαζουν ειναι ηρεμα πιστεψτε με ξερω μωρο που επεινε γαλα μεχρι 18 μηνων και ειναι μεσα στην ιστερια ξερω και μωρο που θηλασε μονο 20 μερες μετα η μαμα του πηγε για δουλεια και σταματησε και ειναι ηρεμοτατο .Υπαρχουν παδια που εχουν θηλασει και ειναι επιρριπης στις ιωσεις και αλλα οχι , οπως και το αντιθετο.

Ωραια ειναι η καραμελα να τα ριχνουμε στους γιατρους και στις μαιες οτι αμς προτινουν να δωσουμε σκονη γαλα ωραια αντε και το κανουμε εμεις δενε χουμε μυαλο , λογικη αν θελουμε και εχουμε γαλα να θηλασουμε .

Εμενα προσωπιακ δεν με ενδιαφερει αν η Ελλαδα ειναι η χωρα σε μικροτερο ποσοστο που θηλαζουν δεν με απασχολει εμανα με νοιαζει να βλεπω ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ και σε αυτη τη περιπτωση το μονο που θελουν ειναι ευτυχισμενοι και αγαπημενοι γονεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tha simfoniso k ego me tin Bania. oxi to ena einai kako,oxi den eprepe na to kaneis, oxi na kaneis etsi,oxi eprepe na kaneis allios, tora lete k gia tin episkliridio pos den einai kali, ama einai etsi na pame na genname sta xorafia kai na mas ravoune xoris anaisthisia. Otan imou egkios eixa dio atiximata k eprepe na pao na kano rammata k fisika eginan me anaisthisia, mipos k auto de me kanei kali mana??

Kai tin iperoxi tou thilasmou de nomizo na tin amfisvitei kamia apo emas, alla de simainei pos oi manoules pou de thilasan ta morakia tous i den ta thilazoun apokleistika pos den einai kales manes i pos einai tempeles manes, an einai dinaton! De mporoume na xaraktirisoume mia manoula gia to an einai kali i oxi apo ena memonomeno gegonos!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα ξύπνησα πολύ καλά αλλά παρατήρησα ότι το στήθος μου κάπως ξεπρηστηκε - εξακολουθεί να είναι γεμάτο και να πονάει στην αφή αλλά δεν είναι πρησμένο όπως τις προηγούμενες μέρες. Οπότε κάπως άρχισα ν ανησυχώ, έκανα και τη μ*****α να γκουγκλαρω και με κυρίευσε το άγχος. Οπότε έστειλα μνμ στο γιατρό ο οποίος με πήρε πίσω κατευθείαν και μου Μ έβαλε στη θέση μου 😅😅 μου είπε πως αν δεν υπάρχει αίμα ή καφέ εκκρίσεις να μη τρελαίνομαι, αλλά καλά έκανα και τον ενημέρωσα για την ηρεμία μου περισσότερο 🙏 είπα να το γράψω κι εδώ για οποία χρειαστεί να το ακούσει ❤️ Κατα τ αλλά μίλησα και με την άλλη κολλητή μου η οποία κατενθουσιαστηκε και η χαρά της μου έδωσε πολύ θετική ενέργεια και αισιοδοξία! Το μικρό μπιζελακι είναι ήδη τόσο αγαπητό σκέφτομαι και χαϊδεύω την κοιλίτσα μου 🤰🏼 ξέρω ότι κάποιοι δε συμφωνούν με τις ανακοινώσεις τόσο νωρίς, κι εγώ έτσι έκανα πέρυσι στην παλινδρόμη, αλλά δ αυτή την εγκυμοσύνη που το ξέρουν οικογένεια και κολλητές πραγματικά παρατηρώ ότι με βοηθάει να γεμίζω με θετική ενέργεια και κατευνάζεται το άγχος 🙏 είναι κάπως λυτρωτικό να έχω όλη αυτή τη στήριξη κι αγάπη ❤️
    • Ευτυχώς δεν έχω πολλά πάνω κάτω ακόμα και θα κανονίζω να γίνουν σε μέρες και ώρες που δε θα έχει πολύ κόσμο! Δεν ξέρω. Μου είπε να τα ξανά πούμε μετά τις 28 εβδομάδες. Αλλά τότε θα είμαι Αθήνα. Τεσπά δεν πειράζει... Ότι χρειαστεί θα κάνω για την μπεμπούλα μου! Θα δω τι θα μου πει και η καινούρια γιατρός όταν με δει αλλά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια είναι η αλήθεια! Και μάλλον επειδή είναι το 1ο μου παιδάκι και σε προχωρημένη ηλικία είναι λίγο υπερπεοστατευτικός!!! 
    • Καλά αποτελέσματα το ξέρω ότι δεν θα έχω τουλάχιστον να μην έχει ξεφύγει πολύ😅 δεν ξέρω ποτε θα βγουν τα αποτελέσματα γιατί έχω και άλλες εξετάσεις όποτε λογικά θα μου τα στείλουν όλα μαζί 
    • Είναι ταλαιπωρία το ταξίδι και όσο περναει ο καιρός γίνεται ακόμα πιο δύσκολο είναι η αλήθεια Ωχ γιατί σου είπαν όχι για το μπάνιο στην θάλασσα ;    εγω τον καινούργιο γιατρό δεν τον ρώτησα αλλά ο παλιός μου είχε δώσει το οκ στην πρώτη εγκυμοσύνη τουλάχιστον..για αυτήν δεν ρώτησα θέλει τον άλλο μήνα που θα πάω να το ρωτήσω  και εμείς έχουμε ζεστουλα, σκόνη λίγη για την ώρα δεν με ενοχλεί 
    • Ωωωω άντε καλά αποτελέσματα να έχεις!!!να μας πεις την εμπειρία σου κ τα αποτελέσματα (δεν ξέρω αν βγαίνουν αμέσως)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...