Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Δεν εχω κατι ακομα να προσθεσω στο θεμα...

Η καθεμια ας κανει οτι νομιζει με τη ζωη της κ τη ζωη του παιδιου της!

Μονο να θυμαστε πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζουμε αυτα που.....Δεν γνωριζουμε!!!!!Οποτε...Αν μαθουμε κ κατι καινουριο κ αγνωστο(και θετικο για τη ζωη μας) μονο κερδισμενες θα βγουμε!

spiri χαιρομαι απιστευτα που διασκεδαζεις και γελας μαζι μας!!!!

Να συνεχισεις να το κανεις-θα στο προσφερουμε απλοχερα!

Προφανως γι'αυτο δημιουργηθηκε το ιντερνετ!Για να υπαρχουν οι αργοσχολες κ ασχετες σαν κ εμας και οι υπολοιπες σαν κι εσενα που απλως μπηκαν σε ενα σαιτ για μανουλες(νυν κ μελλουσες) για να γελασουνε κ να περασουν αναλαφρα την ωρα τους!!!!Λες κ δεν υπαρχουν αλλα σαιτ για αυτον ακριβως τον σκοπο!!!!! :woohoo:

Εγω παντως που δεν προερχομαι απο "τζακι" γιατρων ξερω να ξεχωριζω τα σοβαρα απ'τα αναλαφρα θεματα!

Στα πρωτα κουβεντιαζω,ακουω,κρινω(κ τελικα αποφασιζω) και στα δευτερα κανω πλακιτσα και καμια φορα ξεκαρδιζομαι στα γελια!

Ο καθενας με το μυαλο που διαθετει!Κι ας θεωρεις -μαλλον- το δικο μου "μικρο" που ετυχε να βοηθηθω καποιες φορες περισσοτερο απο τις εδω μανουλες παρα απ'τη γιατρο ή τη μαια μου!!!!!Που θα παει...Θα μεγαλωσω και θα μαθω κι εγω!!!!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω εχω πήξει στους γιατρούς! Πολυκλινικη θα ανοιξουμε στο τέλος.

Όταν θήλαζα με ανοιχτές πληγές με ρώτησε ο άντρας μου - γιατρος, αν πονάω (φανταζομαι ρωτησε με την ιδιότητα του πατέρα σε φάση σύγχισης - αναστατωσης - κουρασης - "δεν σκεφτομαι πριν μιλησω"). Του απαντησα λοιπόν: "Αγάπη μου σκέψου να είχες εκεί κάτω μια πληγή και 6 φορές τη μέρα να σου τη ρουφάνε!" Αηδιαστικό, το ξέρω, αλλά έπιασε τόπο! Κατάλαβε ότι ο πόνος ήταν δυνατός!

Οι άντρες δεν μπορούν να νιώσουν τον πόνο μας. Όπως δεν μπορεί να καταλάβει μια γυναίκα που δεν πέρασε τα ίδια. Μπορεί όμως να συμπονέσει και να συμπαρασταθεί. Να στηρίξει η μία την άλλη.

Δεν χρειάζεται να είμαστε γιατροί για να γραφουμε μίνι διδακτορικα σε καθε απαντηση. Είμαστε μητέρες και μιλάμε για τις εμπειρίες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοπέλα που σε αποκάλεσε σπυρί καλά έκανε και δεν το έκανε κατά λάθος ,το σπυρί βγαίνει εκεί που δεν το θέλουνε και είναι αιδιαστικο .

Το βλέπω από τι οικογένεια προέρχεσαι …..το βλέπω το επίπεδο ……

Όπως λες και εσύ φυσικά δεν ξέρουμε με τι ανθρώπους μιλάμε και δεν πιστεύω καθόλου ότι και να λες .απλά σε λυπάμαι που δεν έχεις να κανείς κάτι καλύτερο και ασχολείσαι με εμάς .μήπως η ζωή σου είναι τόσο άδεια από χαρά που μπορείς και γελάς μόνο με μας !!¨

Τότε αν είναι έτσι και είσαι τόσο δυστυχισμένη ύπαρξη που περνάει καλά και γελάει όχι με τον άντρα της και το παιδί της αλλά με άγνωστες μανούλες που μιλάνε κάτσε και διάβασε ποσώς με ενδιαφέρει .απλά σε λυπάμαι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου εχεις δικιο σ'αυτα τα τελευταια που γραφεις, και λυπαμαι πολυ που αναγκαστηκα να γινω λιγο σκληρη στο τελευταιο μου post αλλα οπως καταλαβαινεις με ενοχλησε λιγο η συγκεκριμενη φραση σου... πιστεψε με, ακουστηκε το ιδιο ασχημα... δεν εχω διαθεση να το συνεχισω, δεν υπαρχει λογος αλλωστε... λυπαμαι αν στενοχωρησα καποιες κοπελες αλλα κι'εμενα με στενοχωρησαν και πολλες φορες με προσβαλλαν... εγω δεν ξερω με τι ειδους διαθεση γραφει καθε φορα καποια κοπελα την αποψη της και γι'αυτο, θελει λιγο προσοχη στο πως χειριζομαστε το λογο... εσυ μπορει να εννοουσες κατι αλλο κι'εγω να το πηρα διαφορετικα... δεν κραταω καμια κακια σε καμια κοπελα, αλλα δεν προκειται να ξαναασχοληθω με το συγκεκριμενο θεμα γιατι δεν βγαζουμε ακρη... με ολη την καλη διαθεση σας καλημεριζω ολες και αποχωρω απο το θεμα...! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pragmatika me ponese polu ayto ,den hthela pote na se pligosw .

to egrapsa giati pragmatika katalabenw oti kapoie kopeles ths ponaei giati exw thn kolith mou pou thn ponaei kai to blepw kathimerina kai den mhlame pote giauto to thema ,einai san aderfh mou kai den thelw na ths to thimizw .meta h mhtera mou ponaei akoma gia enan tetio logo kai to kserw kai apo ekei oti panta mesa stis gynaikes uparxei ayto .phstepse me den to elega arnhtika ,mporei kai egw sthn epomenh genna na mhn ta kataferw gia xilious duo logous kai to idio tha niosw .hlikrina lipame polu .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη κι'εγω λυπαμαι που σε στενοχωρησα... δεν ειμαι κακια, αλλα το πηρα λιγο στραβα εκεινη τη στιγμη... το παιρνω πισω και ελπιζω να ειναι ολα καλα...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα εχασε καθε ενδιαφερον για καποια νεα μανουλα! εγω δεν γραφτηκα εδω μεσα για να διασκεδαζω η να περναω αναλαφρα τις κενες ωρες μου! γιατι δεν εχω κενες ωρες κι να ειχα θα εκανα αγκαλιτσες με την κουκλα μου! εδω μεσα ειμαστε ολες μανοθλες η μελουσες μανουλες! φυσικα και ολες ειμαστε καλες μανες η θα γινουμε ! ασχετα αν γεννησαμε φυσιολογικα η με καισαρικη ηα αν θηλασαμε η οχι! δεν νομιζω καποιος πιστευει οτι υπαρχει διαχωρισμος!εκτος αν υπαρχει και εγω λογω εγκεφαλικης βλαβη απο το θηλασμο δεν μπορω να το καταλαβω.....

το οτι καποιος ειναι γιατρος η προερχεται απο ιατρικη οικογενεια δεν μου λεει κατι! αλλωστε στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι!

ελπιζω στο τοσο καιρο να εχω βοηθησει καποιες κοπελες οπως και εμενα με βοηθησε σε πολλα πραγματα το διαδυκτιο.

με τιμη μια αργοσχολη ισως με εγκεφαλικη βλαβη απο θηλασμο μανουλα!

αα και τωρα που λεμε για εγκεφαλικες βλαβες... εγω ειμαι εντος του χωρου τις υπολοιπες σας περιμενω.... θα σας βρω σουιτες.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Αφροδιτη κι'εγω λυπαμαι που σε στενοχωρησα... δεν ειμαι κακια, αλλα το πηρα λιγο στραβα εκεινη τη στιγμη... το παιρνω πισω και ελπιζω να ειναι ολα καλα...!:)

ola kala einai tha ta poume kai sto fb .

pantos kalo einai na ereonoume oles apo ayto to thema se ligo tha paroun kai sporakia oi argosxoles .:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σας. Το γεγονός όμως ότι κάποια έθιξε την υπόληψη του πολυαγαπημένου μου πατέρα, με υποχρεώνει να το κάνω.

Καντινου, αν επιλέγεις γιατρούς με βάση τα κριτήρια που χρησιμοποίησες για να αξιολογήσεις την οικογένεια μου (μία γελοία συζήτηση), πρέπει να τους αλλάξεις επειγόντως.

Afrodith, ευχαριστώ που με ενημέρωσες για την φιλοσοφική διάσταση της λέξεως 'σπυρί', διότι γνώριζα μόνο την επιστημονική εξήγηση (δερματικό εξάνθημα). Μπαμπινιώτη διαβάζεις;

Θα ήθελα έστω και μέσα από αυτό το forum να πω δύο μεγάλα ευχαριστώ στον πατέρα μου , έναν άνθρωπο που μόνο τιμές του αξίζουν.

Πρώτον τον ευχαριστώ που η αγωγή που μου έδωσε με κάνει να ξεχωρίζω από την μάζα, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι ΄γίνομαι αρεστή σε λίγους και όχι στους πολλούς.

Δεύτερον το ευχαριστώ που μου κληροδότεισαι αυτά τα 'σπυριάρικα', 'αποκρουστικά' και 'αηδιαστικά' γονίδια, τα οποία θα ζήλευαν πολλές.

Φυσικά και δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σας. Επειδή όμως εσείς θα ασχολειθείται, παρακαλώ αφήστε ήσυχη την οικογένεια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥΝ ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ! ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ, ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΡΕΙΣ ΓΕΛΟΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙΣ! ΤΩΡΑ, ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ!ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ! ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΣΟΥΝ ΜΕΛΟΣ! ΘΑ ΕΜΕΝΕΣ ΑΠΛΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΔΩ ΒΓΗΚΑΝ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΜΠΟΞ!!!! ΕΔΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΡΩΤΑΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ.ΕΓΩ ΤΑ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΨΙΛΟΑΧΤΑΡΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΙΟΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΥΤΖΩΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΛΟ ΑΛΛΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ 60 ΓΡ ΤΩΡΑ ΦΤΑΣΑ ΤΑ 150-200 ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΘΑΘΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΠΛΗΡΩΜΑ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΑ ΟΜΩΣ.ΜΗ ΜΑΛΩΝΕΤΕ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ.ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΙΑ ΕΟΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΘΑ ΤΙΣ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΡΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΙΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΚΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΕΠΗΔΗ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΔΩ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spiri έγραψε:

Κατ' ρχήν κάποια με προσφώνησε "το spiri" Μάλλον δεν θα κατάλαβε ότι είμαι γυναίκα ή θα μπερδεύει τα άρθρα.

Τελικά μήπως είμαι "Ο spiri";

(Όχι πια αγαπητό) spiri, γνωριζω πολυ καλά ότι είσαι γυναίκα.

Σε αντίθεση με εσένα, διαβάζω με προσοχή όλα όσα γράφουν οι εδώ "συνομιλητές" μου.

Ίσως μπορώ και να φανταστώ και το πως σου προέκυψε το ψευδώνυμο (αν και η προσθετική, θα έπρεπε να σου δώσει διαφορετικό έναυσμα για έμπνευση). :silly:

Το ότι είσαι απίστευτα ειρωνική, αγενής και δήθεν, είναι περιττό να το αναφέρω.

Έγινες μέλος μιας ομάδας γυναικών που έχουν ως κοινό σημείο αναφοράς τα μωρά τους & την καθημερινότητά τους, ενίοτε.

Εάν αυτά τα δυο σου προκαλούν γέλιο, τότε ευτυχώς που προέρχεσαι από ιατρική οικογένεια γιατί πραγματικά έχεις ανάγκη τους γιατρούς όσο κανένας άλλος.-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

El_ninio αν τα διαβάζεις όλα θα έχεις καταλάβει ότι έχω μία κόρη 7 ετών και είμαι έγκυος 6 μηνών και περιμένω αγοράκι.Οπότε δεν γελάω με τις μανάδες ούτε με τα μωρά. Επίσης για να σου αποδείξω ότι δεν είσαι και τόσο έξυπνος-η, σου αποκαλύπτω ότι χρησιμοποίησα την αφαιρετική μέθοδο για να βγάλω το ψευδώνυμο μου. Με λένε Σπυριδούλα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις ρωτώντας τον συντονιστή. Όλα τα στοιχεία μου είναι αληθινά. Σίγουρα είμαι τυχερή που προέρχομαι από ιατρική οικογένεια. Για σένα να ανυσηχείς.

Σας παρακαλώ όχι άλλη επίθεση.

Ας λήξει εδώ το θέμα. Υπάρχουν και άτομα με πολύ διαφορετικές απόψεις από τις δικιές σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κουκλα μου εσυ ξεκινησες αυτο το στορυ!!! εσυ ειπες οτι μπαινεις εδω για να γελασεις με οσα λεμε δεν τα βγαλαμε απο το μυαλο μας!!!

αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι!!!! ποιος ο λογος να εισαι τοσο ειρωνικη απεναντι μας?????

το οτι προερχεσαι απο ιατρικη οικογενεια δεν σου δινει κανενα δικαιωμα να εκφραζεσαι με τετοιο τροπο εγω πιστευα οτι οι μορφωμενοι ανθρωποι εχουν ενα επιπεδο και μια συμπεριφορα αρμοστη προς το κοινωνικο συνολο εσυ βρε κοπελα μου διχνεις το αντιθετο και ξερω οτι δεν κανουν οι τιτλοι τους ανθρωπους αλλα οι αρχες με τις οποιες μεγαλωσαν....

οποτε σε παρακαλω να ανακαλεσεις το οτι γελας με τα λεγομενα μας γιατι εμενα προσωπικα με θιγει και δεν εχουμε καν μιλησει

ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις αλλα οταν τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι που λεει και ο σοφος λαος παιρνει και εμενα μεσα και εγω προσωπικα δεν το δεχομαι

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spiri έγραψε:

El_ninio αν τα διαβάζεις όλα θα έχεις καταλάβει ότι έχω μία κόρη 7 ετών και είμαι έγκυος 6 μηνών και περιμένω αγοράκι.Οπότε δεν γελάω με τις μανάδες ούτε με τα μωρά. Επίσης για να σου αποδείξω ότι δεν είσαι και τόσο έξυπνος-η, σου αποκαλύπτω ότι χρησιμοποίησα την αφαιρετική μέθοδο για να βγάλω το ψευδώνυμο μου. Με λένε Σπυριδούλα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις ρωτώντας τον συντονιστή. Όλα τα στοιχεία μου είναι αληθινά. Σίγουρα είμαι τυχερή που προέρχομαι από ιατρική οικογένεια. Για σένα να ανυσηχείς.

Σας παρακαλώ όχι άλλη επίθεση.

Ας λήξει εδώ το θέμα. Υπάρχουν και άτομα με πολύ διαφορετικές απόψεις από τις δικιές σας.

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, spiri, ΘΑ ΣΟΥ ΘΗΜΙΣΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΜΕ ΗΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ! ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ! ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ,ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΕΣ,ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΑΚΩΜΟΙ! ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΑΣ! ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΘΕΡΙΑ ΑΝΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ! ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΣΕΒΑΣΜΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΤΕΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ! ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΡΥΘΜΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ! ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ POST ΣΥΣΤΗΣΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΟΥΜΕ! ΠΑΛΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΜΕ 'ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΟΥ! ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα να μην ασχοληθώ άλλο αλλά δεν γίνετε βλέπω .

Πρώτον ο Μπαμπινιώτης είναι κορυφαίος καθηγητής πανεπιστήμιου και το λεξικό του είναι το πιο πλήρες λεξικό που εχει γραφτεί ,άρα περιττή οι χλευασμοί .

Δεύτερον από το πρώτο μήνυμα σου σε αυτό το θέμα έθιξες μια μεγάλη μερίδα γυναικών λέγοντας ότι αν εργαζόντουσαν και ήταν επαγγελματίες δεν θα θήλαζαν άρα τις αποκάλεσες γυναικούλες αργόσχολες νοικοκυρές .εδώ κανείς μεγάλο λάθος γιατί η πλειοψηφία δουλεύει και μάλιστα είναι επαγγελματίες .μας είπες ότι εχουμε εγκεφαλική βλάβη…..

Λες ότι προέρχεσαι από ιατρική οικογένεια τότε θα γνώριζες ότι η προσθετική στήθους δεν επηρεάζει τον θηλασμό και δεν το λέω εγώ πήγαινε σε γνωστή σελίδα πλαστικού χειρούργου και δες .

Ακόμα θα γνώριζες όλα τα οφέλη του θηλασμού και για σένα και δεν θα τον απαξίωνες όπως έκανες .

Μετά λες ότι γελάς μαζί μας και ότι μας θεωρείς εν συντομία ηλίθιες που ασχολούμαστε με την διατροφή των παιδιών μας και ψάχνουμε στο internet.

ειρωνεύεσαι όχι μόνο αυτό το θέμα αλλά και θέματα όπως βάφτιση και ονόματα .

Μας ξαναλές άσχετους και αργόσχολους .λες ότι ο καθένας εδώ μέσα μπορεί να δίνει ψεύτικα στοιχεία και να λέει ότι θέλει και μετά μας τα πρήζεις με την ιατρική σου οικογένεια .συγγνώμη αλλά μόνη σου λες να μην πιστεύουμε κανέναν εδώ μέσα γιατί να σε πιστέψουμε τότε ¨και ιδικά από την στιγμή που μένα προσωπικά μου φαίνεσαι άσχετη .αν έστω κάποιος δικό σου γνώριζε κάτι θα σου λέγε τότε τι λέει η αμερικανική παιδιατρική ακαδημία ,και ένα κάρο οργανώσεις .

Μόνη σου εξέθεσες τον πατέρα σου .και τέλος από ότι βλέπω η περίφημοι αγωγή σου είναι ανύπαρκτη και τα γονίδια σου καθόλου ζηλευτά .

Αυτά εν συντομία για να έχουν και τα κορίτσια μια περίληψη των όσων λέχτηκαν από μέρους σου .όπως είπε και μια φίλη ήσουνα ιδιαιτέρως αγενείς ….τι περίμενες να σε ραίνουμε με δάφνες !!!!!!ότι σπέρνεις θερίζεις .τώρα έμαθα ότι είσαι έγκυος και κωλύομαι να σου πω τίποτα άλλο όχι για σένα αλλά για το μωρό .

Είσαι από ότι είδα 19 μέρες στο forum μάλλον πρέπει σιγά σιγά να μάθεις να γράφεις και να φέρεσαι πιο κόσμια ,αν και από ότι καταλαβαίνω εδώ μέσα μπήκες μόνο και μόνο για να γελάς …….

Τέλος κορίτσια σας παρακαλώ μην απαντάτε άλλο σε τέτοιου είδους μηνύματα που το μόνο σκοπό που έχουν είναι να φουντώνουν θέματα ,εχουμε αρκετό μυαλό (για άλλους όχι) να ξεχωρίζουμε ποιος θέλει πραγματικά απάντηση και ποίος γράφει απλά για να τσιτώσει μια κατάσταση και να γελάει πίσω από την οθόνη του με εμάς που τρωγόμαστε μετά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπα να μη τσακωθω γιατι δε μου αρεσουν οι καυγαδεσ και οι εντασεισ.αλλα εδω θιγεται μια προσπαθεια τοσων γυναικων να επικοινωνησουν και να ρθουν κοντα.λυπαμαι που σημερα 2009 υπαρχουν τετοιεσ αποψεισ περι ηθικων ταξεων και σπουδων και καταγωγησ.δηλαδη αυτοι που δε σπουδασαν δεν εχουν αγωγη?αχκοριτσι μου δε ξερω τι επαγγαλεσαι αλλα για βγεσ να δουλεψεισ να δεισ πωσ μαθαινεισ να εισαι ανθρωποσ και να χεισ αγωγη.αλλα δουλεια σκληρη ομωσ.να δεισ πωσ μαθαινεισ να σεβεσαι κι αυτο ειναι το μεγαλυτερο κολλεγιο.δε μιλαω αλλο γιατι σεβομαι οτι εισαι εγκυοσ με καλυψαν η καντινου και η αφροδιτη.ξερεισ τι μου θυμησεσ?τη μανταμ σουσου!!!1<<ΠΤΩΧΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ,,ΛΑΙΚΕ ΤΥΠΕ>>>και οι παναγιωτακιδεσ ειμαστε εμεισ στην παρουσα φαση αλλα δε με πειραζει καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spiri έγραψε:

Ας λήξει εδώ το θέμα. Υπάρχουν και άτομα με πολύ διαφορετικές απόψεις από τις δικιές σας.

"Όταν όλος ο κόσμος έχει άδικο, τότε όλος ο κόσμος έχει δίκιο" λέει μια λαϊκή παροιμία.

Η μητρότητα δεν χρειάζεται σπουδες. Όλες κάτι κάναμε στη ζωή μας πριν γίνουμε μητέρες αλλά καμία δεν μιλάει εδώ με διαφορετική ιδιότητα. Και ναι κορίτσια, σίγουρα η κοπέλα γελάει και το είπε ότι γι αυτό μπηκε. Είδε ότι το θέμα του θηλασμού πυροδοτεί καυγάδες και έγραψε μια ακραία άποψη με αγένεια. Δεν θέλει πολύ!

Σπυριδούλα αν σε ενδιαφέρει να μοιραστείς στο φόρουμ δικιές σου εμπειρίες τότε θα πρέπει να μας πάρεις λίγο πιο σοβαρά. Αν πάλι θέλεις μόνο να γελάσεις τότε κάνε το ως απλός επισκέπτης. Δεν ειναι ανάγκη να απαντας!

Κορίτσια τέλος καλό όλα καλά στο δικό μου θέμα και αύριο επιστρεφουμε στη βαση μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

pantos kalo einai na ereonoume oles apo ayto to thema se ligo tha paroun kai sporakia oi argosxoles .:laugh:

AFRODITH διάβασες όλο τα μηνύματα του θέματος? Γιατί αυτό με τα σποράκια το έγραψα εγώ και κυριολεκτούσα. (Έτρωγα σπόρια εκείνη την ώρα όπως και τις περισσότερς φορές που μπαίνω στο μάμμυ, εφόσον δεν μπορώ να καπνίσω όταν είμαι στο σπίτι). Αν ναι, και το αργόσχολες κολλάει σε μένα, σόρι κιόλας, αλλά δεν είμαι καθόλυο αργόσχολη, ούσα εργαζόμενη σύζυγος και μητέρα! :huh:

Αν πάλι δεν το είχες προσέξει και το έγραψες από μόνη σου για τα σποράκια, τότε πάω πάσο και συγνώμη για την παρέμβαση... :blush:

Αν πάλι, κρίνοντας από τη φατσούλα στο τέλος, κάνεις κι εσύ πλακίτσα, καλύτερα θα ήταν να έγραφες "θα πάρουν και σποράκια ορισμένες".. Απλά!

Σε φιλώ! :kiss:

Υ.Γ. Πάρτε επιτέλους απόφαση ότι η κάθε μία μας εδώ μέσα μπορεί να λέει ελεύθερα ότι θέλει.. Όπως θα πει μία "δεν είχα γάλα" ελεύθερα, έτσι ελεύθερα μπορεί κάποια άλλη να την αμφισβητήσει. Όπως θα πει μία έκανα έκτρωση, έτσι μπορεί κάποια άλλη να πέσει να τη φάει, κάποια άλλη να πέσει να φάει αυτή που αρχικά έπεσε να φάει αυτή που έκανε έκτρωση (τι είπα πάλι :unsure:) κ.ο.κ. Έτσι είναι η ελευθερία λόγου, έτσι είναι το φόρουμ, έτσι είναι η ζωή. Τα περί "εγκεφαλικής βλάβης" δε μου άρεσαν κι εμένα καθόλου μα καθόλου.. Ήταν μία ατάκα που καλώς γέννησε αντιδράσεις. Όπως δε μου άρεσε και το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" ή το "ότι δεν καταφέρνουμε το υποτιμάμε για να νιώθουμε καλά -εννοώντας το θηλασμό και τις μανούλες που δεν θηλάσανε". Ίσως επειδή δεν ισχύει για μένα αυτό. Μπορεί να ισχύει για άλλα πράγματα στη ζωή, για άλλες γυναίκες, αλλά για μένα και όσον αφορά το θηλασμό που είναι και το θέμα μας, δεν ισχύει καθόλου! Άποψή μου... Δε μου άρεσαν! Αλλά είστε ελεύθερες να εκφράζεστε όπως επιθυμείτε... Σεβαστό, γι'αυτό και δεν αντέδρασα με την πρώτη. Τα αναφέρω τώρα απλά για να υποστηρίξω την άποψή μου περί ελευθερίας λόγου και περί δικαιώματος αμφισβήτησης και εναντίωσης!

Φιλάκια κοριτσάρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μια ένσταση!!!Δε θεωρώ τον Μπαμπινιώτη κορυφαίο στο είδος του..τα έχει αλλάξει όλα..και θεωρεί τον εαυτό του Θεο της Ελληνικής Γλώσσας...Ελεος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Εχω μια ένσταση!!!Δε θεωρώ τον Μπαμπινιώτη κορυφαίο στο είδος του..τα έχει αλλάξει όλα..και θεωρεί τον εαυτό του Θεο της Ελληνικής Γλώσσας...Ελεος!!!!!

Εσύ Φανή έχεις ξεπεράσει κι εμένα στο off topic!

Συμφωνώ πάντως... :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοπελιες...και με το "μπαρδον" δηλαδη (:P )...μονο σε μενα φαινεται υπερβολικο ολο αυτο που συμβαινει?

Παρακολουθω αυτο το θεμα απο τη στιγμη που ανοιξε ως τωρα (26 σελ μετα!) κ προσπαθω να καταλαβω πως απο την ποιοτητα του μητρικου γαλακτος φτασαμε στις εγκεφαλικες βλαβες κ τις σωματικες κακωσεις ?!?!

Αυτος ο διαχωρισμος σε στρατοπεδα μπουκαλοκρατουσες-βυζοκρατουσες (AFRODITH υποκλινομαι!) δεν καταλαβαινω τι προσφερει εκτος βεβαια απο την αφορμη για φαγωμαρα.

Το τι εκανε η καθε μια απο μας ειναι δικο της θεμα. Το ποσο κ εαν τελικα θηλασαμε πιστευω οτι σε μεγαλο μερος ειναι θεμα συγκυριων, ενημερωσης, περιβαλλοντος κτλ. Ομως κ το να ακουγονται αναληθη πραγματα δεν βοηθα πουθενα (αναφερομαι στο αρχικο ερωτημα του ποστ φυσικα για την ποιοτητα του μητρικου γαλακτος).

Πραγματικα θαυμαζω τις μανουλες που θηλαζουν τα παιδια τους μεγαλο χρονικο διαστημα (αν κ για αυτο το μεγαλο εχω μια ενστασουλα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Εγω προσωπικα ανακαλυψα το mammy οταν πλεον ειχα αποθηλασει απο δικους μου λαθος χειρισμους. Ομως εδω εμαθα πολλα κ τελικα βοηθησα με τις συμβουλες που ακουγα εδω την καλυτερη μου φιλη να θηλασει 10 ολοκληρους μηνες κ να αποθηλασει ηρεμα κ φυσικα χωρις χαπια (οπως επεμενε ο γυναικολογος της).

Θεωρω λοιπον οτι αυτο ειναι το σημαντικο κ το κερδος για μενα (μεσα απο αυτο το φορουμ), εστω κ ηθικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια σίγουρα η Αφροδιτη δεν αναφερόταν σε σένα. Το θέμα είναι ότι τα σποράκια στοιχίζουν. Έχουμε και οικονομική κρίση, πλησιάζει και η ώρα της παραλίας... δεν λέει να μπουκωνόμαστε στο φαγητό. Οπότε πρέπει να λήξει. Ποιότητα μητρικού γάλακτος; Το θέμα ειναι off topic! Να το αλλάξουμε. Ποιότητα μελων του φόρουμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά και εγω δεν θα το είχα σκεφτεί στην πράξη όμως το κατάλαβα είμαστε ακόμα στην δάση που ανοίγουμε ντουλάπια για εξερεύνηση να δω ποτε θα περάσει αυτήν φάση  εμάς εδώ απεργία από όσο ξέρω δεν έχουν κάνει τα μικροβιολογικά θα βόλευε καλύτερα από θα πήγαινες και γιατρό αλλά δεν πειράζει 
    • Δεν ξέρω πόσες μερες θα κάνουν βγουν αύριο που θα πάω θα ρωτήσω  ετσι και αλλιώς ο γιατρός θα τα δει σε ένα μήνα όποτε δεν τα βιαζομαι 
    • Καλησπέρα κορίτσια, καλό υπόλοιπο κυριακής εύχομαι!!  εμείς σήμερα σηκώσαμε χαλιά και μαζέψαμε χειμωνιάτικα και βγάλαμε τα κολακαιρινά... ήταν δουλειές που έπρεπε να γίνουν και τις σκεφτόμουν συνέχεια... ππφφ.. αλλά μηδέν χρόνος... πως περνάτε την κυριακή σας;;  @Girly κ @marinamanoulitsa να χαίρεστε τα παιδάκια σας!! πολύχρονα να είναι!! 
    • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια… απο ότι μου είπε ο γιατρός, συνήθως όταν υπαρχει εξωμήτρια κύηση στην σάλπιγγα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια παθολογία εκεί, παρόλο που στην δίκη μου περίπτωση δεν φάνηκε στην σαλπιγγογραφια. Μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η λαπαροσκόπηση, για να δει τι ακριβώς συμβαίνει… τελικά βρήκε ενδομητριωση! Ήμουν τυχερη στην ατυχία μου… Η δίκη μου ήταν πολύ ύπουλη δεν φαινόταν σε κανένα υπέρηχο, είχα πάει σε 4 γιατρούς. Γενικά οι πιθανότητες για εξωμητριο είναι μικρές αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί.  Τώρα σχετικά με το ερώτημα εξωσωματική ΄ή όχι ακόμα, σκέφτομαι απ τη μια ότι δεν θέλω να περιμένω πάλι μήνα μήνα και να έρχονται απογοητεύσεις… μετά λέω, μήπως συμβεί κ σε εμένα το ‘θαυμα’ με φυσική σύλληψη? Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα αυτές τις ατυχίες στις 2 εμβρυομεταφορες που έκανα, μου έχει δημιουργηθεί μια φοβία, τρέμω μην μείνω έγκυος και συμβεί κάτι κακό παλι… θα συμβουλευτώ σίγουρα τον γιατρό μου απλά τα επεξεργάζομαι όλα. Α η ηλικία μου είναι 33! 
    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...