Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το τραπεζι της βαπτισης και οι συνεπειες του...


sweetmammy

Recommended Posts

Μαρίνα μου επαναφέρω το θέμα γιατι έχω και εγώ πρόβλημα ... την μικρή μου θα την βαφτίσουμε τον Απρίλιο ... αλλά θέλω από τώρα να δω πόσα περίπου θα χρειαστώ για το τραπέζι και επειδή μου άρεσε ο χώρος που έκανες εσύ το τραπέζι σου ... μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ λεπτομέριες ... όχι τίποτε άλλο αλλά για να δω αν με πέρνει :P

ευχαριστώ πάρα πολύ

Κορίτσια αν έχει κάποια να προτείνει κάποιον χώρο ... Πειραία - Κορυδαλλό - Χαιδάρι - Νίκαια άντε μέχρι Φάληρο ... είμαι όλη αυτιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλα θα κανεις!και μας μας ειχαν πρηξει!καταληγαμε 200 ατομα,αλλα εγινε οπως θελαμε,με τους φιλους μας και τους συγγενεις που αγαπαμε και εχουμε σχεση!Μονο αυτοι ηρθαν στο τραπεζι,στη βαφτιση ηταν καλεσμενοι ολοι οι ...200 αλλα μονο εκει. Ειχαμε γκρινιες αλλα τις ξεπερασαν :P

Καντε το οπως εσεις νιωθετε! Τι ανακατευονται ολοι ρε παιδι μου?τι πραγμα ειναι πια αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοι -συγγενεις τι χαλια ειναι αυτα ;σε θυμοθνται μονο οταν εχεις καποιο τετοιο γεγονος κατα τα άλλα σε εχουν γραμμενο.Οταν παντρευτηκα εγω δεν γουσταρα κανεναν απο το σοι ουτετ ο δικο μου ουτε του νατρα μου ελεγα να ειμασταν μονο οι γονεις τα αδερφια οι κουμπαροι και οι φιλοι μας ολοι οι άλλοι μονο στην εκκλησια αλλα και εκει να μην παταγαν καλυτερα θα ηταν !Σιγα θα σωθουμε με τα βαζ και τα κηροπηγια .Τελος παντων αρχισαν οι γονεις το δεν ειναι σωστο και αυτο και εκεινο αλλα το χερι στην τσεπη δεν το εβαζαν ετσι και εγω ειπα με τον αντρα μου :τραπεζι μετα το γαμο δενεχει θα φυγουμε κατευθειαν μετα το γαμο για το ταξιδι του μελιτος.Ετσι καιε γεινε εμειςφυγαμε και ξερετε τι εγεινε ; ο πατερας μου ειχε κανει στο σπιτι του τσιμπουσι για το βρωμοσογο του και η πεθεραμου στο δικο της για τους δικους της πιναλες .Οταν γυριζαμε εμεις θα καναμε ενα μεγαλο παρτυ για τους κολλητους αλλα μας προλαβε ο σεισμος του 99 και δνε ειχαμε σπιτι ...που ηταν οι μπαρπμαδες και απο τα υο σόγια να βοηθησουν ; αφαντοι μονο οι φιλοι μας ετρεξαν να μας βοηθησουν

Αργοτερα στη βαφτιση του Σταυρονικολα εγω την εκανα στη επιδαυρο και εκει ο πατερας μου δνενηρθε και καλ ηταν αρρωστος ; απλα δεν γουσταρε και εγω δεν εκανα τιποτα πηρα το νονο μαζι εμ ταπαιδια του και τη μανα του και τη κολλητη μου και πηγαμεκαι φαγαμε οι άλλοι ηρθαν ακι οι τα αδερφια μου πηγαν ναυπλιο ηξεραν οτι οικονομικα δνε μπορουσα και το συγγενολοι εκατσε στη πεθερα μου να χλεμπωνιασει .Γενικοτερα όλα αυτο το θεωρω πολυ καπως σοννυ καικαλα να κανεις τραπεζι ; μυστηριο ειναι ρε γαμωτο βαφτιζεις πρπεει να κανει και τραπεζι ; Το γλυκο στην εκκλησια για αυτο το δινεις τι δηλαδη αλλαο θελουν ; βρε απο εκει που ειμαι παντρεμενη 10χ ρονιακαι απο τα σογια δενε χει ερθει κανενανς στο σπιτι μας γιατι νατοθς καλεσω ; με το πρωτο μου ξαδερφο ειμασταν κολληταρια και το παιιδ μου δνε ξερει πως ειναι το ειδε πρωτη φορα οπταννηταν 4 ετων !Εγω θελω να εχω διπλα μου ατομα που να με αγαπανε και οχι μονο για τη μασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εκανες Βανια μου... εμεις τελικα το καναμε το τραπεζι σε ολους και ησυχασαμε... αλλα ειχαμε μονο 60 καλεσμενους... και πολλοι ητανε... εμεις λιγοτερους θα καλουσαμε αν δεν ηταν και οι γονεις στη μεση... τελος παντων... ετσι ειναι οπως τα ειπες...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeis vaftizoume tin alli kuriaki,dn tha kanoume trapezi,tha fugoun k oloi na pane na psifisoun ,alla k oi ekloges na min itan den nomizo na ekana,pleon theoro oti einai upervolika ola afta,simasia exei to mustirio...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ... :(

Η μητέρα μου θέλει να κάνουμε τραπέζι με όλους τους καλεσμένους,με ζωντανή μουσική,με...με...με!!!

Εμείς πάλι θέλουμε τους πολύ καλούς φίλους και τους στενούς συγγενείς...Να το χαρούμε!

Τελικά το ανέλαβε εκείνη-σαν το δώρο της στην εγγονή της-και κάλεσε όλους τους καλεσμένους παρά τις αντιρρήσεις μου! :angry:

Δεκάδες καυγάδες επ'αυτού!!! :angry:

Τελικά υπάρχει πιθανότητα να ακυρωθεί και η βάφτιση αν ο γιατρός δεν μου επιτρέψει να σηκωθώ. :angry: Και θα ηρεμησουνε όλοι!!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Νέλυ, τελικά το ανέλαβε η μάνα σου ε; Χε χε, όχι που θα της γλίτωνε!!!!!!!

Καλά, εμένα πήγε η μάνα μου και καλούσε για το γάμο μου, όχι τους δικούς της φίλους που δεν ήξερα εγώ, αλλά μέχρι και τις φιλενάδες μου!!!!!!!!!!!! Ήρθα εγώ στην Κύπρο και είχε καλέσει όλο τον κόσμο.

Κι όταν τους είπα ότι εγώ ήθελα κλειστό γάμο, να καλέσω τους φίλους μου και τους συγγενείς, γύρισαν και μου είπαν "άμα καλούσες μόνο τους φίλους σου δε θα ερχόταν κανείς στο γάμο".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αυτό πιστεύω κι εγώ, παντού καλά είναι, έχω ακούσει πολύ καλές εμπειρίες και για τα δύο, απλώς να βρει η κάθε γυναίκα έναν γιατρό που να εμπιστεύεται και να νιώθει άνετα, για μένα αυτό μετράει!
    • Μετά από αυτό που περάσαμε κι εγώ θα το κάνω της γρίπης για να πάρει αντισώματα και το μωράκι! Θα προσπαθήσω να πείσω και τον σύζυγο γτ έχει φοβία με τις ενέσεις..
    • Κορίτσια πήγα γιατρο! Ολα σουπερ 215γρ το λακτακι μας, ολα τα βρηκε φυσιολογικά! Τη γλυτώσαμε τη ζαβομαρα 😝 35,5 τραχηλος και μου ειπε πολυ καλος, ψηλος.  Αρχες ιουνιου εξετασεις και 12/06 Β επιπέδου. Συνεχιζω με τις  πολυβιταμινες  που παίρνω κ το χάπι του θυρεοειδή. Μας το έβγαλε κ φωτο ίδιο ο πατέρας του είναι. Από τώρα φαίνεται 
    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...