Μετάβαση σε περιεχόμενο

sos...κοιμάται μόνο με κούνημα!


Recommended Posts

Και εγω το θεωρω απανθρωπο να αφηνεις ενα μωρακι να κλαιει μεχρι να το παρει ο υπνος.

Καπου ειχα διαβασει οτι το κλαμα ενος μωρου ειναι ενας γριφος που θελει αποκωδικοποιηση.Αν το μωρο κλαιει εντονα ενω ειναι ταισμενο,αλλαγμενο το σιγουρο ειναι πως ζηταει την προσοχη και την αγκαλια σου.

Για ποιο λογο πρεπει να του στερησουμε αυτο του το θελω ,ακομη δεν το καταλαβα.Δεν κανουμε ενα μωρο για να το κραταμε και να το παιζουμε οταν εχουμε ορεξη και ειμαστε ηρεμες και οταν εχουμε κατι αλλο να κανουμε η ειμαστε κουρασμενες πρεπει να το παραταμε μονο του "για να μαθει".Να μαθει τι?Να μαθει να μην εχει αναγκη την αγκαλια μας που εκει και μονο νιωθει ασφαλεια?Εμενα η μικρη ειναι 5,5 μηνων και ειχαμε περασει πολλα με το θεμα υπνου ,ποτε ομως δεν της στερησα την αγκαλια μου οσο εξαντλημενη και αν ημουνα.

Τελοσπαντων εγω θα σου προτεινα ακομη την κουνια της Fisher price,εμας μας την κανανε δωρο και η μικρη το απολαμβανει να κουνιεται εκει μεσα και αποκοιμιεται κοιταζοντας τα παιχνιδακια που εχει τριγυρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δε το παρηγγειλα απο εκεί, από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου το ζήτησα, να βγω και λίγο έξω... Απλά στην ιστοσελίδα βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα, εκδ, συγγραφέας, τιμή κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

TO NA TO AFISEIS NA KLAIEI OSPOU NA KIMITHEI GIA MENA EINAI BARBARO .OXI MONO TALEPORITE ALLA XANEI THN EMPISTOSINH TOU STHN MAMA TOU NIOTHEI APERANTA MONO TOU KAI ERMEO ,KAI SKEPSOU OTI EINAI ENA MHNA MONO MAKRIA APO THN MITRA SOU KAI THN SIGOURIA SOU .EINAI ENTELOS BARBARO .(GIA MENA )

EINAI PARA MA PARA POLU MORO AKOMA GIA NA EXEIS THN APETISH NA KIMATE MONO TOU KAI KATEUTHIAN .KAI TO KSANATONIZW TI PERIMENEIS META APO 1 MHNA NA MPOREI NA ZEI MONO TOU ?EINAI NINI .EDW EMEIS KAI DEN MPOROUME NA EIMASTE MONOI MAS PERIMENOUME APO ENA PLASMATAKI MIA STALIA POU AKOMA DEN EXI KATALABEI POU BRISKETE NA MPOREI NA HREMEI MONO TOU ?!!! YPOMONH TORA THELEI ESENA KAI THN SIGOURIA POU NIOTHEI KONTA SOU SE LIGES EUDOMADES THA EINAI PIO ANEKSARTITO KAI THA ANAPOLEIS AYTES TIS MERES POU SE EIXAI TOSO ANAGH.

H DOULEIA THS MANAS EINAI POLU KOURASTIKH ALLA EXEI POLES PERISSOTERES APOLAUSEIS .

Συμφωνώ απόλυτα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΦΟΒΕΡΑ ΣΤΝ ΑΡΧΗ!!!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ ΟΜΩΣ..

ΕΠΕΙΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ , ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ...

ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΕ ΒΡΑΧΙΟΝΕΣ ΚΑΙ ΙΣΙΑ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΝΩ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ.ΤΗΣ ΨΙΘΥΡΙΖΑ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ. ΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΠΑΛΙ Κ ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΞΑΝΑ ΚΑΤΩ!

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΥΝΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΝΙΩΘΕΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ.

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΤΩ, ΝΙΩΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ.

ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ, ΧΟΡΤΑΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ...ΚΟΥΝΑ ΤΟ , ΝΑΝΟΥΡΙΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ... ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ! ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ...

Κ ΜΗΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΜΑ! ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ !

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΛΑΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΛΑ, ΤΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ... ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ! ΧΟΡΤΑΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα!:kiss:[/quote:2hu1ihgx]

Και εγώ θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τα κορίτσια!!! Ανταποκρινόμουν πάντα σε όλες τις ανάγκες της κόρης μου μέρα-νύχτα και μέχρι σήμερα που είναι 12 ετών δεν έχω ζήσει καμμία "εκμετάλλευση"!

Και μένα με κούνημα κοιμόταν (σε κάποιο βιβλίο , δεν θυμάμαι σε ποιο, είχα διαβάσει ότι το κούνημα τους θυμίζει τις κινήσεις που ένιωθαν όταν ήταν έμβρυα! Η αγκαλιά τους δίνει την ασφάλεια και τη "μυρωδιά" της μανούλας τους!!

Το ξέρω ότι είναι κουραστικό, αλλά στο μέλλον το παιδάκι σου θα σε ανταμείψει για όλη την κούραση που σου δίνει τώρα!!!!!

Το κλάμμα ενός μωρού φανερώνει πάντα μια ανάγκη του (πείνα, κούραση, άλλαγμα, παρέα,ανασφάλεια κ.τ.λ.)

Το μωρό που φτάνει να ουρλιάζει και μετά από λίγο σταματάει, δεν είναι γιατί "κατάλαβε ότι δεν του περνάει"!!!!!! Αλλά γιατί κατάλαβε ότι είναι αβοήθητο και η βοήθεια που ζητάει .....δεν έρχεται!!!!!!

Τα ευτυχισμένα μωρά δεν ουρλιάζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.

ΠΟΝΑΝΕ ΜΕΣΗ , ΜΠΡΑΤΣΑ , ΚΑΡΠΟΙ.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΑΘΙΣΤΗ.ΠΩΣ ΗΡΕΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ...

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ?

ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ 6 Η ΩΡΑ ΚΡΕΜΑ , ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΜΕ 9 ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ , ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΟΜΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.

ΠΟΝΑΝΕ ΜΕΣΗ , ΜΠΡΑΤΣΑ , ΚΑΡΠΟΙ.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΑΘΙΣΤΗ.ΠΩΣ ΗΡΕΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ...

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ?

ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ 6 Η ΩΡΑ ΚΡΕΜΑ , ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΜΕ 9 ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ , ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΟΜΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ?

Η δεύτερη κόρη μου είναι 9 1/2 μηνών και ακολουθώ ελεύθερο πρόγραμμα ύπνου! Κοιμάται όποτε θέλει και όπου θέλει!(πολλές φορές αποκοιμιέται και ενώ παίζει με τα παιχνίδια της στο πάρκο!!!). Για βράδυ πάντως κοιμάται μετά τις 11:30!!!! Νομίζω ότι αυτά ξέρουν καλύτερα από μας πότε πρέπει να κοιμηθούν.... ;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ SILIA26 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΣ ΑΥΤΟ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΣΑΤΙΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΙΣΩ Ο ΥΠΝΟΣ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΛΛΙΩΣ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΜΠΙΛ ΑΠΟΠΑΝΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΗΝ ΓΥΡΙΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...