Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγκαλιάστε τα μωρουλίνια σας!!!


Recommended Posts

Σημερα το πρωί στην Μενέγα ειχε εναν παιδίατρο - νευροαναπτυξιολόγο ο οποιος ανελυσε κ ανέπτυξε το θέμα της αγκαλιας στα μωράκια..

Η αγκαλιά όχι μονο δεν κάνει κακό αλλά ενισχύει το ανοσοποιητικο με τον ιδιο τροπο που κάνει ο θηλασμός...

Επίσης τα παιδάκια που χορταίνουν αγκαλιές γίνονται πιο ανεξάρτητα επι της ουσίας σε σχέση με αυτα που δεν τα παίρνουν αγκαλιά...

Εμπρος λοιπον... το μωρό αγκαλίτσαααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ton akousa k ego Dimitris Dimitriou-Papavasileiou (gia to 2o epitheto den eimai sigouri) didaktor pan/miou Athinon.

Oraia aisthisi i agkalia k gia tin mama k gia to paidi!!!!!

Mipos iparxei fovos na kakomathoun omos???? Anefera pos iparxoun alloi tropoi gia na min kakomathei to paidi mas alla den mas tous eipe...:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά το ανέπτυξε το θέμα με το οτι μπορει να καλομάθουν τα παιδια μας.. ειπε οτι κάτι τετοιο δεν ισχύει.. Δηλαδή οκ, το παιδι στα 2 του οταν ερθει σε μια στιγμή ανασφάλειας θα θέλει αγκαλιά, και αυτο ειναι φυσιολογικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια νομιζω πως αυτα με τις αγκαλιες δεν ισχυουν... εγω παντα επαιρνα τον μπεμπη μου αγκαλιτσα απο το μαιευτηριο μεχρι και σημερα, και ο μπαμπας του και ολοι οι παπουδες και οι γιαγιαδες και ποτε του δεν εκλαψε και δεν ζητησε αγκαλια... το παιδι κλαιει για αλλους λογους... επειδη πειναει, επειδη θελει αλλαγμα, επειδη ποναει, επειδη βαρεθηκε στο καρεκλακι και θελει να τον βαλω στο παρκο κτλ... καθε φορα που τον παιρνω αγκαλιτσα καταλαβαινω ποσο πολυ του αρεσει, το χαιρεται και σιγουρα φτιαχνει και η ψυχολογια του... αγκαλιτσες και παλι αγκαλιτσες...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγκαλιτσες και παλι αγκαλιτσες...

Μπορείτε να χρησιμοποιείτε boardcode και smileys, παρά το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται στη φόρμα Γρήγορου Μηνύματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eiha diavasei mia palia erevna pou ypostirize oti i aisthisi efharistisis (kurios apo tis ousies -ormones pou ekkrinontai) sto moro otan to krataei i mama tou agalia ,einai poli paromoia me tin aisthisi pou dinei i iroini......

San moro kai san paidi mas agaliase kai mas haidepse poli i mitera mou kai tolmo na po oti anexartitopoiithikame shetika grigora se sygrisi me gnostes mou antithetes periptoseis.

Agaliaste ta morakia sas kai enjoy kaneis den epathe tipota apo tin poli agapi....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια !!!

Ειλικρινά τώρα αισθάνομαι πολύ καλύτερα γιατί έχω σκοπό όταν με το καλό έρθει η μικρή μου να τις δίνω απλόχερα αγκαλιές και φιλιά. Όπως επίσης και να της δώσω όσο το δυνατόν λιγότερο πιπίλα ... προτειμώ αγκαλιά για να σταματήσει το κλάμα παρά πιπίλα :)

Τώρα θα έχω και δικαιολογία ... να είστε καλά κοριτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παιδί δεν κακομαθαίνει όταν δεν του δίνεις πραγματική και απεριόριστη αγάπη (αγκαλιές, φιλιά, προσοχή, παιχνίδι κλπ., γενικά ανταπόκριση στις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε παιδιού), αλλά όμως κακομαθαίνει με τα υποκατάστατα της αγάπης π.χ. υπερβολικά δώρα, έλλειψη ορίων εκεί που πρέπει όμως (λόγω ενοχών).

Όχι βέβαια όρια στην αγάπη και την αγκαλιά....:)

Όσο πιο πολύ αγάπη πάρει ένα παιδί τόσο πιο πολύ αγάπη θα μπορέσει να δώσει αργότερα, τόσο πιο υγιειής και δυνατός άνθρωπος θα γίνει....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai ego sumfono apoluta me tis agkalies. Eksalou megalonoun toso grigora pou suntoma tha ntreponte na pernoun tin mama agkalia opote euxaristithite to oso einai mikroulia.

csig nomizo anti gia pipila tha zitisei stithos..kai oxi agkalia (an kai auta ta duo pane mazi) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, τι ωραία !! Και εγώ θέλω να παίρνω αγκαλιά το μπομπιράκο μου, αλλά μου λένε να μην το κάνω γιατί θα θέλει συνάχεια μετά! Αλλά από αυτά απου είδα και με τις ανιψιές μου, τις πέρναμε συνέχεια και δεν κακόμαθανε! Ίσα ίσα που τώρα τις κυνηγάμε για μια αγκαλίτσα!! :P

Όταν με το καλό γεννήσω, θα το κάνω τόσες αγκαλίτσες... και πολλά πολλά φιλάκια!! Τι όμορφο συναίσθημα.. Ανυπομονώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια ολα αυτα κ πολυ ευχαριστα....αλλα ρε κοριτσια λεν οτι τα μωρα κακομαθαινουν στην αγκαλια κ μετα θελουν συνεχεια!!!Τι να κανουμε λοιπον;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλιμονο αν κακομαθαινουν απο τωρα και μαλιστα με την αγκαλια που ειναι οτι πιο ομορφο στην ζωη ενος μωρου (και συνηθως και της μητερας) ειδικα στην αρχη της ζωης του

Μπορει να κακομαθει αργοτερα οταν πια θα ειναι μεγαλο αλλα οχι με την αγκαλια

Παραδειγμα αφηνεις το παιδι 2 -3 χρονων να τραβαει τα μαλλια της γιαγιας τους και αντι να του εξηγησεις οτι η γιαγια ποναει του χαμογελας και το βρισκεις αστειο ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παίρνω το μωρό μου συνέχεια αγκαλίτσα και όλοι φωνάζουν ότι το έχω κακομάθει....

μετά τα λεγόμενα σας, έχω την ''δικαιολογία'' να τους αγνοώ.....

συμφωνώ ότι κανέναν δεν έβλαψε η αγκαλιά και τα φιλιά.

αργότερα θα κλαίω εγώ για μια αγκαλιά οπότε θα χαιρομαι τις αγκαλιές μας χωρίς τυψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν παιρνω αγκαλιτσα την μπουμπουκα μου

νιωθω η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο

και καταλαβαινω οτι και αυτη το απολαμβάνει!!

Δεν βλεπω τιποτα κακο σε αυτο!!!!!!

Ισα ισα που δεν μπορω να ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με τον άγγελο θα κερδίζαμε πρώτο βραβείο.....παντού αγκαλιά .όπΟυ μπορίτε να φανταστείτε.Δεν χρησιμοποίησαμε ρηλάξ (τι είναι αυτό), ούτε πάρκο...ούτε στράτα , το μόνο που χρησιμοποιήθηε πολύ και χρησιμοποιείται είναι το καρεκλάκι φαγητού...και αυτό για λίγο...χρόνο-μόνο αγκαλιά και κάτω παιχνίδι με τη μαμά-...πολλές φορές δεν παίρναμε καν καρότσι...τώρα πια Ο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟς αγκαλίτσα θέλει για να πάρει τη δόση του ή για να κοιμηθεί ή γιατί πονάει...περπατάει στο δρόμο δε ζητάει αγκαλίες και γενικά ΚΥΡΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥ....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟ.......ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΑ......

Καλά μερικές φορές ημουν να πάρω τα βουνά...γιατι τα 8-9 κιλά και πάνω δε παλεύοαται εύκολα ΑΛΛΑ χαλάλι δε το συζητώ....το έκανα με ευχαρίστηση ...πραγματικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΑΔΙ, ΤΟ ΑΓΓΙΓΜΑ, ΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ, ΤΟ ΣΑΓΑΠΩ. ΑΓΓΑΛΙΑΣΤΕ ΑΦΟΒΑ. ΤΟ ΝΑ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
    • Στο πλάι κοιμάμαι αλλά γυριζω στον ύπνο μου ανασκελα δεν το καταλαβαίνω 🤷‍♀️ μια χαρά πας από τα πράγματα του μωρού μαζεύονται σιγά σιγά 😊 πιστευω για τώρα δεν θα χρειαστεί να πάρεις και πολλά μετά όταν γεννήσεις θα κανείς και τις υπόλοιπες αγορές σου βλέποντας και κάνοντας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...