Μετάβαση σε περιεχόμενο

32η εβδ. και έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση....


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήγα χθες στο γιατρό για το προγραμματισμένο ραντεβού μας, όπου θα μου έκανε και το doppler. Όλα τέλεια! Η μπουμπού μου αναπτύσσεται κανονικά, έχει πάρει ήδη θέση, είναι 1,680kg και υπερκινητικότατη όπως μου είπε ο γιατρός μου.

Την ώρα που τελειώναμε με ρώτησε γενικά πως νιώθω και του είπα πως όλα καλά, απλά οι συσπάσεις της μήτρας είναι γενικά πιο έντονες, δεν πονάω αλλά είναι πιο συχνές πλέον και πιο δυνατές. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά για καλό και για κακό ας δούμε τράχηλο. Με ξαπλώνει πάλι και βλέπει ότι ο τράχηλος είναι πλέον στα 2 εκατοστά, ενώ πριν ένα μήνα ήταν στα 2... Έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση λέει νωρίτερα, πολλές γυναίκες ούτε στην 40η εβδομάδα δεν έχουν τέτοιο τράχηλο! Αν και πρώτη εγκυμοσύνη θα μας την κάνει νωρίτερα η μπέμπα μας μάλλον!

Να μη σας πω ότι από εκείνη την στιγμή είμαι αλλού... Φοβάμαι τόσο πολύ μη βγει πολύ νωρίτερα και έχουμε προβλήματα...

Μου έδωσε μαγνήσιο για να μαλακώσει λίγο η μήτρα και μια κολπική αλοιφή για να είναι εντάξει ο κόλπος σε περίπτωση γέννας...

Έχω κοιμηθεί ελάχιστα και όταν με έπαιρνε ο ύπνος ξύπναγα με ταχυπαλμία και το μπεμπάκι μου να κάνει κωλοτούμπες! Το νιώθει και αυτό ότι είμαι αναστατωμένη και τρελαίνεται! Σήμερα δεν έχει κάτσει σε μία μεριά και την παρακαλάω να ηρεμήσει για να μην έχουμε τρεχάματα!

Ο γιατρός μου είπε να ηρεμήσω και να ξεκουραστώ, αλλά ποιος θα ετοιμάσει το δωμάτιο της μπέμπας που δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη;;; Σταματάω αυτή την εβδομάδα από τη δουλειά και τώρα θα ξεκινούσα να ψάξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννουλι μου φυσικο ειναι να αγχωνεσαι αλλα κανε θετικες σκεψεις...

Ολα θα πανε καλα - αφου ο γιατρος σου σου εδωσε τα καταλληλα φαρμακα- μπορει να μην συμβει τιποτα πρωιμα...

Ξεκουρασου μην αγχωνεσαι και να χαλαρωσεις.

Οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερα αισθανεσαικι εσυ και το μωρακι.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και το μωρακι σου να γεννηθει αργοτερα...

Αχχ βιαστικα ολα. Κι εμενα η δικια μου στην 38 βγηκε-μη χασει!!!

Αν ειναι κοριτσια λενε οτι συνηθως εμεις βιαζομαστε - ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιoannouli μου μην αγχώνεσαι!!Μια χαρα θα πάνε όλα..μερικά μωρακια έρχονται πιο νωρίς..και αλλα αργούνε λιγο παραπάνω..Αφου σου εδωσε και μαγνησιο ο γιατρος να καθυστερησει λιγο τον τοκετο ολα καλα..

Μην στεναχωριέσαι γιατι στεναχωρεις και το μπεμπάκι..και οσο για το δωματιο ολα θα γινουν..και γω δεν το έχω ετοιμασει ακομα..

φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα μου μην αγχώνεσαι ... όλα θα πάνε πάρα πολύ καλά !!!

και εγώ είμαι στην 32 εβδομάδα, αύριο έχω το ραντεβού για τον υπέρηχο και τις αιματολογικές μου εξετάσεις και είμαι και εγώ σε μία παράξενη φάση αγωνίας.

Έχω πάθει αμόκ να τα έχω όλα έτοιμα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου και τους τρέχω όλους :P

Θα δεις ότι όλα θα τα προλάβεις και με χαλαρούς ρυθμούς (μιας και ο γιατρός σου είπε ξεκούραση).

Αν θες πληροφορίες για ψώνια κλπ κλπ κλπ πες μου. Απ' ότι θυμάμαι είσαι Κορυδαλλιώτισα όπως και εγώ οπότε μπορώ να σε κατατοπίσω για ότι θες στην τοπική μας αγορά.

Φιλιά πολλά

Χρυσούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli,

ειμαστε μαζι!!! και εγω 32η. και η μπουμπου ειναι 1600, μας περνατε 60 γραμμαρια, και αρκετα χαμηλα στη λεκανη. συσπασεις οχι ιδιαιτερες. μου συνεστησε και εμενα ξεκουραση και οχι αγχος, χαλαρωση, μουσικη.

εγω εχω καιρο που εχω σταματησει τη δουλεια. ουτε εγω εχω φτιαξει κατι στο δωματιο της, αφου θα την εχουμε στο δικο μας. εχουμε παραγγειλλει κρεβατακι, καροτσι και καθισμα αυτοκινητου και απο βδομαδα περιμενω τις μεγαλες δυναμεις για βοηθεια, τη μανα μου!!! για να καθαρισει και να στρωσει το δωματιο και να φτιαξει τα ρουχαλακια γενικα. θα παμε παλι για λιγα ψωνια βεβαια αλλα μετρημενα πραγματα.

καλο θα ηταν να κανονισεις απο που θα πας απο πριν και να πας σε ενα μαγαζι να τα παρεις ολα, για να μην ταλιπωρεισαι. αν δεν εχεις τη μαμα σου εδω, ίσως αν μπορουσε να ρθει να σε βοηθησει, αν οχι η πεθερα σου, ή στην τελικα να πιεστει λιγο ο αντρας σου. εσυ πρεπει να χαλαρωνεις και όχι να αγχωνεσαι. που γεννας; εγω στο μητερα. αντε καλη μας λευτερια!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι γινετε ολες μαζι θα γεννησετε??????χιχιχι πως το πετυχατε αυτο?????εγω σας ευχομαι με ενα πονο οποτε και αν αποφασισουν τα μπεμπακια σας να βγουν και μενα βγηκε στην 37 εβδομαδα:)μην αγχωνεστε........ειναι φανταστικη εμπειρια....εγ ακομα την σκεφτομαι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli σε έχασα....

Κι' εγώ χθες έκανα doppler. Όλα καλά μόνο που έχει στρογγυλοκαθίσει!!! είδαμε το κωλαράκι της αντί το κεφαλάκι.....

Μη μου αγχώνεσαι άλλωστε τον πρώτο μήνα μπορείς να την έχεις και στο δικό σου δωμάτιο.

όντως έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση αν όλα πάνε με βάση ΠΗΤ μπορεί και να γεννάμε μαζί!

Εσύ που και πότε? εγώ έχω ΠΗΤ 12/5 και γεννάω στο ΙΑΣΩ.

Πολύ χαίρομαι που ακούω νέα σου, το bebe φουστανάκι σου άρεσε...????

Δεν είναι για βόλτες κτλ, μόνο για μια ονειρική φωτογράφηση.

Αν το πάρω τελικά θα στο δώσω να τη βγάλεις κι εσύ φωτό.....

Όλα θα πάνε καλά...

Μην κουράζεσαι, μην αγχώνεσαι κοίτα να απολαύσεις την κοιλίτσα σου όσο ακόμα την έχεις .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απίστευτο πάντως το πόσο μπορεί να νιώσει τα συναισθήματά μου... Δεν έχει ηρεμήσει καθόλου ακόμη! Γύρισα τώρα σπίτι και έχω ξαπλώσει και η κοιλιά μου πηγαινοέρχεται! (εκτός του ότι από το άγχος μου, μου έχει ανοίξει η όρεξη και έχω φάει 5 καρότα και ένα αγγούρι!!!)

Τί να πω ρε κορίτσια; Ελπίζω να μη γίνει τίποτα και το κυριότερο να μην το έχω προκαλέσει εγώ από το άγχος μου... :dry:

Χρυσούλα θα με βοηθούσες πολύ αν μου έλεγες τι παίζει στον Κορυδαλλο. Είμαι Κορυδαλλιώτισα ναι, αν και μετακόμισα το Σεπτέμβρη Γέρακα, και από την άλλη εβδομάδα θα είμαι εκεί με τη μητέρα μου να ψάξουμε.

Αλεξάνδρα, απίστευτο το φορεματάκι!!! Όντως για φωτογράφηση!!! Μάλλον μαζί θα γεννήσουμε! 8 Μαίου κι εγώ στο ΙΑΣΩ!!! Πλάκα θα έχει να πάμε μαζί! Αλλά πολυ φοβάμαι ότι πριν το Πάσχα θα μου την κάνει η μπέμπα...

baby sm μήπως θέλεις να αλλάξεις μαιευτήριο να πάμε όλες μαζί;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioannouli mou kalispera agapi mou...

Min anxwnesai ola tha pane mia xara agapi mou...

Aman den sou eixen pei tipota kako o giatros sou,,,

Tote ola mia xara einai kai tha einai...

Na ksekourazesai oso mporeis...

Kai na skeftesai mono thetika agapi mou...

Oso gia to dwmateiaki,,,

siga siga agapi mou...

Den einai anagki na anxwnesai kai gia auto...

Sou euxwme ola kala ki ola wraia...

O theos mazi sou...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli χα χα χα...φανταζεσαι;

πω ρε κοριτσια λετε για δουλεια και σας θαυμαζω ...εγω δεν θα αντεχα με τιποτα. εχω να παω απο τον Γεναρη και ξεσυνηθισα...

τουλαχιστον σε αυτη τη φαση με τη δουλεια μου πηγαν ολα βολικα...για να δουμε απο δω και περα...

κοριτσια σας ευχομαι ευκολες γεννες να χετε...

πολλα πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσακι!!

Πλησιαζει η ωρα ετσι??

Και γω στην εβδομαδα που εισαι τωρα αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα...

Τελικα η μπεμπα μουλαρωσε και δεν εβγαινε!!!

Μην αγχωνεσαι καθολου!

Να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και ολα θα ειναι μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ioannouli!

Κι εγώ στην 32η εβδομάδα είχα παρόμοια προβλήματα, ο μπέμπης ήταν 2300 και υπερκινητικός, μου έβαλε κορδέλα και είχα συσπάσεις τις οποίες βέβαια τις προκαλούσε ο μικρός γιατι ησυχία δεν είχε, τελικά τον έβγαλα τον μήνα με πάρα πολύ ξεκούραση, κι εγώ είχα τρεχάματα με το δωματιό του αλλά έκανα κάθε μέρα κι απο λίγο και μετά ξάπλα.Πριν μια εβδομάδα που πήγα ο μπέμπης μας έγινε 3100 και έχω διαστολή 1, και να φανταστείς ότι έχω ΠΗΤ 06/04!οπότε τώρα περιμένουμε κανονικά, άρχισα και περπάτημα και πλέον ελπίζουμε να βγεί πιο νωρίς γιατι αμα πάρει όλο το μήνα θα φτάσει τα 4 και κιλά και άντε να βγει! Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά και να ξεκουράζεσαι πολύ πολύ, είναι ώρα να σε νταντέψουνε και να μην κάνεις τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ρε κορίτσια θα ξαναπώ πόσο απίστευτο είναι το ότι καταλαβαίνει το μπεμπάκι την αναστάτωσή μου... Χθες δε σταμάτησε ούτε για 5 λεπτά να χοροπηδάει... :huh: Τώρα που πρέπει να κάτσει λίγο ήρεμη...

Απ'ότι βλέπω πάντως δεν είμαι η μόνη που το έπαθε αυτό στην 32η εβδομάδα, μου δίνει λίγο κουράγιο αυτό... Ξεκίνησα και τα χάπια του μαγνησίου χθες (6 την ημέρα!!!) οπότε ελπίζω να ηρεμήσουμε λίγο!

Ούτε και χθες βράδυ κοιμήθηκα πάλι από το άγχος μου! Ξύπναγα συνέχεια με ταχυπαλμία... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...