Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάω?


Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας!

Έχω μπει κανονικά στο μήνα μου και εδώ και τρεις μέρες έχω συσπάσεις. Χθές πήγα στο γιατρό μου για την τελική επίσκεψη όπου και με χαρά μου διαπιστώσαμε ότι ο μικρός γύρισε τελευταία στιγμή και πάμε για φυσιολογικό τοκετό! Αν μέχρι την επόμενη Τρίτη δε σπάσουν τα νερά μπαίνω στο μαιευτήριο για πρόκληση τοκετού!

Το θέμα μας τώρα είναι το εξής: έχω αρκετές συσπάσεις τις τελευταίες μέρες, σήμερα όμως είναι πιο συχνές και θα έλεγα πιο έντονες. Δε νοιώθω όμως πως θα γεννήσω κιόλας! Αλλά δεν ξέρω πώς είναι και το να γεννάς! Πρώτο παιδί βλέπετε!:laugh:

Να σας πω και την αλήθεια ώρες ώρες δε μπορώ να ξεχωρίσω τη σύσπαση από κάποιες "βαριές" κινήσεις του μωρού. Νοιώθω σίγουρη μόνο όταν νοιώθω πως θέλω να πάω τουαλέτα...

Πώς θα καταλάβω ποιες είναι οι σωστές συσπάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ μου με το καλό σου εύχομαι!

Δεν έφτασα στο σημείο να νιώσω τους πόνους αλλά από αυτά που με είχε συμβουλέψει ο γιατρός οι πόνοι που πρέπει να σε αφυπνίσουν είναι ο ένας πιο έντονος από τον άλλον, στην αρχή μπορεί να είναι ασυντόνιστοι αλλά όσο περνάει η ώρα έρχονται ανά τακτά χρονικα διαστήματα. Π.χ. ξεκινούν ανά 20λεπτο, μετά ανά 15λεπτο κ.ο.κ.

Βρε μπας και γεννάς κι εσύ μου κάθεσαι και ποστάρεις στο φόρουμ?

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω! Πολύ θα γελάσω!

Πάντως εμένα και ο γιατρός μου και η μάνα μου μου είπαν να μην περιμένω και τίποτα φοβερούς πόνους! Τι να πω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπη μου σιγουρα θα το καταλαβεις πως ηρθε η ωρα.Εκτος αν εισαι απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις και δεν εχεις πονους,τοτε θα εισαι παρα μα παρα πολυ τυχερη!!!!Συνηθως οι συσπασεις μοιαζουν με τις συσπασεις που κανει η μητρα οταν εχουμε περιοδο,και οι πονοι ερχονται και φευγουν σε τακτα χρονικα διαστηματα.Οι γιατροι λενε για το πρωτο παιδι να ξεκινησουμε για την κλινικη οταν,τα πονακια ερχονται ανα 10-15 λεπτα,αν εχουν σπασει τα νερα φευγουμε κατευθειαν,επισης το ιδιο αν δουμε βλεννα αιματηρη η αιμα!

φυσικα το ποσο νωρις θα ξεκινησεις θα εξαρτηθει απο την αποσταση εως την κλινικη!Σου ευχομαι με το καλο και μ εναν πονο:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Καλλιοπω!Καταρχην σου ευχομαι να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!Τον ιδιο φοβο ειχα κι εγω στην εγκυμοσυνη μου αν θα καταλαβω ποτε γενναω!Ημουν 38 εβδομαδων οταν με πιασαν ψιλοπονοι αλλα δεν εδωσα σημασια.Μετα αρχισαν να γινοντα πιο συχνοι και πιο δυνατοι.Τελικα με επεισε η μητερα μου οταν πονουσα καθε 5 λεπτα να παμε μια βολτα απο την κλινικη οπου διαπιστωσα οτι οντως γενναω και πηρα τον γιατρο μου να ερθει!Ειχα κανει 4 διαστολη και δεν το πιστευα!Αν δεις οτι οι πονοι ειναι συχνοτεροι ετοιμασου!Στατιστικα οι γυναικες που γεννανε πρωτη φορα τις πιανουν το βραδυ οι πονοι!Σου ευχομαι και παλι με το καλο και με εναν πονο!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και όταν λέμε "πόνοι" κυριολεκτούμε;

Σπάνια πονάω στην περίοδο και όχι πολύ για να πω την αλήθεια...

Γενικότερα έχω μεγάλες αντοχές στον πόνο και είμαι και λίγο σκληρή με τον εαυτό μου. Γιαυτό φοβάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ έγραψε:

Και όταν λέμε "πόνοι" κυριολεκτούμε;

Σπάνια πονάω στην περίοδο και όχι πολύ για να πω την αλήθεια...

Γενικότερα έχω μεγάλες αντοχές στον πόνο και είμαι και λίγο σκληρή με τον εαυτό μου. Γιαυτό φοβάμαι...

βρε μη μας κανεις τετοια online θα σε ξεγεννησουμε?:blink:

Χρονομετρησε με το ρολοι καθε ποτε ερχονται,θα πιανεις απο τοτε που αρχιζει και μετα θα περιμενεις να δεις τι ωρα θα αρχισει ο επομενος πονος,το μεταξυ τους διαστημα θα μετρας,αρχη του ενος με αρχη του επομενου,καταλαβες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου Καλλιοπω και η αδερφη μου στον δευτερο γιο της ειχε συσπασεις αλλα δεν πονουσε καθολου και οταν πηρε τηλ το γιατρο την ειπε να παει να γεννησει και οντως γεννησε!Παρε τηλ τον γιατρο σου για καλυτερα αυτοι ειναι συνηθισμενοι σε τετοιες ωρες μην ανησυχεις!Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΛΙΟΠΩ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΕΙΜΑΙ 39 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΧΝΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ.ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είναι μεγάλη παρηγοριά η παρέα σας!

Νοιώθω πως ούτε χαζή είμαι που σκέφτομαι έτσι αλλά ούτε και υπερβολική τελικά!

Αποφάσισα να πάω για ύπνο (καλύτερα να είμαι ξεκούραστη αν όντως προμυνείεται γέννα) και να μην ανησυχώ τόσο.

Στο κάτω κάτω πιστεύω πως θα είμαι σίγουρη όταν έρθει η ώρα, έτσι δεν είναι;:P

Μια τελευταία όμως ερώτηση θα την κάνω : οι πόνοι είναι χαμηλά ή ψηλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά κορίτσια δε γέννησα ακόμα...

Εξακολουθώ να έχω άτακτες συσπάσεις πότε δυνατές και πότε αμελητέες, αλλά δεν γέννησα!

Ας μας πει κάποια κοπέλα που γέννησε πώς θα το καταλάβουμε;

Στις συσπάσεις αυτές πού πονάς; Ψηλά ή χαμηλά;

Το απόγευμα έχω ραντεβού με τη μαία να δώ τι θα μου πει και εκείνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλλιπω καλημερα...δεν ξερω κ γω απ αυτα γιατι τωρα ειμαι εγκυος στο 1ο μωρακι μου.Παντως μοιραζομαι την αγωνια σου κ αγχωνομαι κ για την δικη μου στιγμη...Ευχομαι συντομα να αγκαλιασεις το μωρακι σου.. κ μ εναν πονο!!!!!!!!!Καλο κουραγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλλιοπώ καλημέρα!!Εγω ειμαι 37εβδ+5 μερες σημερα..Και γω ανυσηχω για το άν θα το καταλάβω..απ οτι μου λένε ειναι σαν πόνοι περιόδου και έρχονται ανα 5-10 λεπτά και ολο και δυναμώνουν!!Επισης αν πάς στην τουαλέτα και δεις ασπρη βλέννα και μαλιστα σκουπίσεις και ροζ αιματακι...βουρ στο μαιευτηριο!!Διαστολή έχεις;;;θα σου πει σημερα η μαια καθως και αν ειναι πολύ χαμηλα το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιόπω καλημέρα,

Κατ'αρχήν σου έχει πει ο γιατρός σου εάν έχεις καθόλου διαστολή?Και γιατί θα μπεις για πρόκληση τοκετού τόσο νωρίς?Όσο για τους πόνους είμαι σίγουρη ότι θα τους καταλάβεις. Είναι χαμηλά και μοιάζουν με τις περιόδου.Και φυσικά πρέπει όσο περνάει η ώρα γίνονται πιο συχνοί και πιο δυνατοί. Πόσο συχνά πονάς?Αν πονάς στις 10 το πρωί και μετά έχεις μία παύση από τις 11 μέχρι τις 12 ας πούμε,ε σίγουρα δεν ήρθε η ώρα. Κοιτάς καθόλου την απόσταση μεταξύ ενός πόνου και του επόμενου?Εγώ γέννησα με πρόκληση τοκετού γιατί είχα πάρει όλο τον μήνα μου, οι πόνοι ήταν χαμηλά και ήταν κάθε 1 λεπτό περίπου. Στον φυσιολογικό νομίζω ότι είναι λίγο πιο αραιοί. Μην ανησυχείς, θα το καταλάβεις. Ελπίζω να έχεις ετοιμάσει την βαλιτσούλα, αν δεν έχεις ήδη ξεκινήσει για το μαιευτήριο!Πάντως για πρωτότοκη μου φαίνεται νωρίς.

Με το καλό να κρατήσεις το παιδάκι σου στην αγκαλιά σου!Είναι συγκλονιστική εμπειρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ έγραψε:

Τι να σου πω! Πολύ θα γελάσω!

Πάντως εμένα και ο γιατρός μου και η μάνα μου μου είπαν να μην περιμένω και τίποτα φοβερούς πόνους! Τι να πω;

Ο γιατρός σου είναι άντρας? αν ναι πώς ξέρει τι θα πει πόνος γέννας? αφού ο ίδιος δεν τον έχει νιώσει??!! Αν η μαμά σου γέννησε εύκολα τότε θα γεννήσεις και εσύ εύκολα, πάει λίγο κληρονομικά!!

Αισθάνεσαι πόνο στη μέση (απ΄όσο θυμάμαι γιατί τον ξέχασα!!:) ) αλλά η συχνότητα θα πρέπει να είναι κάθε 5 με 10 λεπτά και όχι ακανόνιστα. δηλαδή αν έχεις στις 10 και μετά ξανά στις 11 έχεις χρόνο ακόμη. Θα πρέπει να κοιτάζεις το ρολόι και να μετράς και την διάρκειά της. Τέλος αν είναι κάθε ένα - δύο λεπτά για μερικά δεύτερα, τότε ήρθε η ώρα.

Στο πρώτο μου παιδί οι πόνοι με έπιασαν βράδυ και στο δεύτερο είχα ακανόνιστους όλη την ημέρα και πήγα στο μαιευτήριο όταν είχα διαστολή 7!!

Καλή γέννα και με καθόλου πόνο (όπως λέει και ο "έμπειρος" στους πόνους γιατρός σου!):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλες μην το λέτε σίγουρα ότι θα το καταλάβεις όταν έχεις συσπάσεις τοκετού. Στην πρώτη μου γέννα όταν είχα συσππάσεις την 38η εβδομάδα και δεν πονούσα νόμιζα ότι ήταν προπαρασκευαστικές και όχι οι αληθινές του τοκετού οι οποίες υπέθετα ότι πονάνε. Πήγα στη γιατρό με διαστολή 2 και μου είπε ότι΄ο τοκετός ξεκίνησε και όταν στην κλινική μετα μου βάλανε ορό για τεχνητές ωδίνες για να επισπεύσουν τον τοκετό πάλι δεν πονούσα καθόλου. Ενιωθα την κοιλιά να πετρώνει και να χαλαρώνει αλλά μόνο αυτό, χωρίς καθόλου πόνο, χωρίς αναισθητικό και επισκληρίδιο, και έτσι έφτασα ανώδυνα στα 7 εκ. διαστολή. Το κακό είναι ότι κατάληξα σε καισαρική γιατί η διαστολή κόλλησε εκεί και το μωρό είχε λάθος θεση που δεν του επέτρεπε να βγεί φυιολογικά. Επίσης τώρα που μπήκα στο 3ο τρίμηνο φοβάμαι μπας και έχω πάλι ανώδυνες συσπάσεις και εχει αρχίσει ο τοκετός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H ORA THS GENNAS EINAI SYGKLONISTIKH STIGMH.KATHEMIA APO EMAS TH ZEI DIAFORETIKA,OMOS TO APOTELESMA EINAI ENA:H GENNHSH TON PAIDION MAS!AN EIMASTE SOSTA ENHMEROMENES APO TOYS GIATROYS MAS TOTE DEN EXOYME NA ANYSHXOYME GIA KATI.ANTALLASONTAS BEBAIA EMPEIRIES ME ALLES MAMADES DIAKRINOYME DIAFORETIKOTHTES.AS EXOYME PISTH STOYS EAYTOYS MAS KAI OLA THA PANE TELEIA!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...