Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταθλιψη στο 3ο τριμηνο?


Recommended Posts

franita mou geia sou apo mena!!egw den exw akoma paidaki kai eimai ksenitemeni sti germania edw kai 4 xronia me ellina,eimaste apo eparxia kai apo to idio xwrio!sxetika me tis egimosines de kserw polla oti exw diabasei se afto to politimo pleon site tou mammyland.i katathlipsi nomizw pws einai kati fisiologiko alla ta pragmata den einai toso asxima gia na to pairneis toso baria!!eisai ekei me ton anthrwpo pou agapas kai pernate ti kaliteri sas fasi afou tha ferete sto kosmo to mwraki sas!!oso gia tin anergeia des to apo ti kali tou meria..tha exeis aperioristo xrono na asxoleitheis me to mwraki sou:) :) :)

tha ithelan polles na einai sti thesi sou esy zise ti stigmi kai mi skeftese ola ta asxima pragmata!einai diskolo na aeisai makria apo tous anthrwpous sou kai tin oikogeneia sou alla twra tha kaneis ti diki dou oikogeneia kai to mono pou tha se noiazei tha einai to mwraki sou kai o antroulis sou.tha sou elega na kaneis pragmata pou mporeis mazi me ton antra sou gia na ksexasteis kai na katalabeis oti eisai mia apo tis tixeres!!!

sorry an se kourasa alla efxomai na boithisa ligo sti diathesi sou!!ola tha perasoun kai tha gelas meta.zise to twra kai mi skeftesai to meta!!ola twra einai omorfa!

kouragio kai efxomai otan kratiseis to mwro sou ola na allaksoun pros to kalitero fisika gia sena.tha perimenw nea sou...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita καλημέρα!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη giannolino. Να σκέφτεσαι το παιδάκι σου και πόσο ευτυχισμένες στιγμές σας περιμένουν. Εγώ μετακόμισα εντός Αττικής μακριά από γονείς και φίλους και με πιάνει που και που φοβερή μελαγχολία. ΄

Όσο για τα ρουχαλάκια και τα πραγματάκια που θες να πάρεις γιατί δε δοκιμάζεις και από το internet; Μπορείς να κάνεις καλές και ποιοτικές από εκεί, έτσι για να ξεφύγεις και λίγο από τα Δανέζικα τα μουντά...

Υπομονή κοπελα μου, σκέψου το μωράκι σου και τη ζωή σας με τον ερχομό του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita μου, γεια σου.

Νομίζω ότι δεν είναι όλα μαύρα όπως λες, αλλά εσύ τα βλέπεις έτσι, λόγω ψυχολογίας. Είναι δικαιολογημένο να περνάς μια τέτοια φάση στην εγκυμοσύνη, αλλά σιγά-σιγά πρέπει να διώξεις τα σύννεφα και να δεις λογικά μπροστά σου.

Έχεις μία καινούργια ζωή στην Δανία με τον άντρα σου και θα τη γεμίσει με χρώμα ένα μωράκι, που σε λίγο θα έχεις στα χέρια σου. Αυτό δεν είναι ονειρεμένο; Εγώ θα σου έλεγα, τι άλλο να ζητήσεις από τη ζωή;

Και το ότι δε δουλεύεις, τι να πω, οι περισσότερες κοπέλες από εμάς θα θέλαμε να είμαστε σ' αυτή τη θέση, για να μην κουραζόμαστε τώρα στην εγκυμοσυνη και για να χαρούμε αργότερα το μωράκι μας πιο άνετα.

Να πλησιάσεις τον άντρα σου, να είσαι ευτυχισμένη πρώτα με εκείνον και έπειτα πανευτυχής με το μωράκι σας!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καημενουλα μου!!Ολα μαζι σου ηρθαν ! και οι ορμονες σου τρελλαινουν περισσοτερο την κατασταση!

Καταρχην πολλες εγκυες αντιμετωπιζουν ολα αυτα τα..΄΄συμπτωματα΄΄ τους τελευταιους μηνες..νιωθουμε χοντρες, γεματες αγχος για το αν θα τα καταφερουμε,πως θα γεννησουμε,αν θα μαστε καλες μανουλες..αν αν αν..

Επομενως μεχρι εδω..μη μου στεναχωριεσαι ..εισαι φυσιολογικοτατη και δεν εισαι η μονη!

Απλα η μοναξια, το νεο ,ξενο περιβαλλον ενισχυουν ολα αυτα τα συναισθηματα..

Εγω μενω αθηνα χωρις κανενα συγγενη μου κ εχω μετακομισει πολλες φορες λογω της δουλειας του αντρα μου..

Κ εγω αφησα τη δουλεια μου λογω της ιδιαζουσας εγκυμοσυνης μου..

Στην αρχη ειμουν χαλια...σιγα σιγα ομως η δυνατη πλευρα του χαρακτηρα μου..αρχισε να βγαινει στην επιφανεια:)

Ευτυχως τωρα σκεφτομαι μονο το μωρακι..πως θα χαμογελαει..πως θα μου κανει γκριματσες! Δεν ξερεις ποση ευτυχια κ δυναμη θα σου δωσει αυτο το μικροσκοπικο πλασματακι..Δεν το φανταζεσαι καν!!!

Απο αυτο θα παρεις δυναμη αλλα κ απο τον αντρα σου! Μιλησε του, κανε του το τραπεζι με λουλουδια..ξερεις ελληνικα παραγματα;) ..εκφρασου χωρις να κρυβεις τι νιωθεις..Πρεπει να σε καταλαβει κ να σε βοηθησει..αλλωστε την αγαπη που του χεις την ξερει.αφου εισαι μαζι του εκει..

και χαμογελα...εισαι γερη..κ σε λιγο ΔΕΝ θα σαι ξανα μονη σου στη Δανια!! Θα χεις ... μαυρο καροτσακι αλλα μεσα θα χει ενα τελειο μωρακι με ενα εκπληκτικο φαφουτικο χαμογελο που θα λιωνει μονο για σενα!:)

σορρυ αν σε κουρασα...εμεις ειμαστε εδω .εστω κι απο μακρια..μερα νυχτα κοντα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάθλιψη Κατά την Εγκυμοσύνη

Οι γυναίκες βιώνουν κατάθλιψη δύο φορές συχνότερα απότι οι άνδρες. Η περίοδος που ανατρέφουν παιδί είναι περίοδος αυξημένου κινδύνου για έναρξη κατάθλιψης στις γυναίκες. Μέχρι 70% των εγκύων αναπτύσσουν καταθλιπτικά συμπτώματα και 10-16% των γυναικών παρουσιάζουν μείζονα κατάθλιψη στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο χειρισμός της κατάθλιψης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι δύσκολος. Ο κλινικός θα πρέπει πάντα να έχει υπόψιν την πιθανότητα εγκυμοσύνης και τις επιδράσεις των ψυχοτρόπων φαρμάκων, όταν έχει να κάνει με γυναίκες ασθενείς, δεδομένου ότι οι μισές περίπου εγκυμοσύνες δεν είναι προγραμματισμένες. Παράγοντες κινδύνου για κατάθλιψη στη διάρκεια της εγκυμοσύνης περιλαμβάνουν το ιστορικό του ίδιου ή της οικογένειας για κατάθλιψη, τα προβλήματα γάμου, τα πρόσφατα αντίξοα γεγονότα, ο μεγάλος αριθμός παιδιών, και η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Ο μεγαλύτερος αριθμός καταθλιπτικών επεισοδίων συμβαίνει μεταξύ των εβδομάδων 34 έως 38 της εγκυμοσύνης. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, η αλλαγή του όγκου κατανομής και η αύξηση της ηπατικής δραστηριότητας και της νεφρικής κάθαρσης, οδηγεί σε πτώση των επιπέδων φαρμάκου, γεγονός που μπορεί να καταλήξει σε αύξηση των καταθλιπτικών συμπτωμάτων.

Θεραπεία

Η θεραπεία της κατάθλιψης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης περιλαμβάνει τη ψυχοθεραπεία, τη φαρμακολογική αντιμετώπιση, και την ηλεκτροσπασμοθεραπεία. Η επίδραση της τελευταίας στο έμβρυο είναι σπάνια. Οι κίνδυνοι της μη θεραπευμένης κατάθλιψης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης περιλαμβάνουν τη φτωχή διατροφή, τη δυσκολία εφαρμογής των γυναικολογικών οδηγιών ή θεραπειών, την αυτοκτονικότητα, και την αυξημένη χρήση καπνού, ακλοόλ και ουσιών. Οι μελέτες τερατογένεσης από τη χρήση αντικαταθλιπτικών κατά την εγκυμοσύνη είναι περιορισμένες. Επειδή υπάρχει μεγαλύτερη κλινική εμπειρία με τα TCAs, εάν ένας ασθενής χρειάζεται να λάβει αγωγή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είναι καλύτερο να προτιμηθούν τα TCAs, έναντι των νεώτερων αντικαταθλιπτικών. Δεν βρέθηκε αυξημένος κίνδυνος για ανάπτυξη συγγενών διαμαρτιών μετά από χρήση TCAs κατά την εγκυμοσύνη. Έχουν αναφερθεί μεμονομένα περιστατικά νεογνών με σημεία απόσυρσης μετά από χρήση TCAs στην περίοδο εγγύς του τοκετού. Τα συμπτώματα αυτά περιλαμβάνουν jitteriness και εκνευρισμό. Μελέτες με χρήση φλουοξετίνης (Ladose) κατά το πρώτο τρίμηνο δεν έδειξαν κάποια σύνδεση με εμβρυϊκές διαμαρτίες. Ίσως η λήψη του φαρμάκου αυτού να συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο περιγεννητικών επιπλοκών. Πρόσφατη μελέτη με τη φλουοξετίνη δεν έδειξε διαφορές στο IQ, τη γλωσσική ικανότητα και τη συμπεριφορά παιδιών που είχαν σαν έμβρυα εκτεθεί στο φάρμακο. Κάποιοι από τους νεώτερους SSRIs, όπως η φλουβοξαμίνη (Dumyrox), η παροξετίνη (Seroxat) και η σερταλίνη (Zoloft), χορηγούμενες στις συνιστώμενες δόσεις, δεν έδειξαν να αυξάνουν τον κίνδυνο τερατογένεσης. Δεν υπάρχουν μελέτες που να αφορούν τους MAOIs, τους SNRIs ή τα άλλα άτυπα αντικαταθλιπτικά. Από την ομάδα των σταθεροποιητών της διάθεσης, το λίθιο έδειξε αυξημένο κίνδυνο ανάπτυξης καρδιοαγγειακών ανωμαλιών, πιο συχνά το σύνδρομο Ebstein, σε νεογνά που εκτέθηκαν σαυτό στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Ο κίνδυνος για ανάπτυξη της ανωμαλίας Ebstein είναι 0,05 - 1 %. Η έκθεση σε λίθιο συνδέεται επίσης με την ανάπτυξη του συνδρόμου "floppy baby", που χαρακτηρίζεται από κυάνωση και υποτονικότητα. Άλλες επιδράσεις περιλαμβάνουν υποθεροειδισμό του νεογέννητου και νεφρογενή άποιο διαβήτη. Μία μελέτη παιδιών που είχαν εκτεθεί σε λίθιο και δεν ανέπτυξαν διαμαρτίες, μετά από επανέλεγχο 5 ετών δεν ανέδειξε κάποιο σημαντικό πρόβλημα συμπεριφοράς. Ο κίνδυνος ανάπτυξης συγγενών διαμαρτιών είναι αυξημένος μετά από περιγεννητική έκθεση σε αντικαταθλιπτικά. Έκθεση σε καρβαμαζεπίνη (Tegretol) κατά το πρώτο τρίμηνο συνδέεται με spina bifida (1%). Το βαλπροϊκό (Depakine) έχει συνδεθεί με βλάβες του neural tube (3-5%). Επίσης, ένα σύνδρομο με ελάσσονες διαμαρτίες, όπως rotated αυτιά, επίπεδη nasal bridge, και υποπλασία fingernail έχει περιγραφεί σε παιδιά που εκτέθηκαν σε αντιεπιληπτικά. Η ηλεκτροσπασμοθεραπεία έχει βρεθεί να είναι σχετικά ασφαλής και αποτελεσματική στη θεραπεία της κατάθλιψης, έχοντας κάνει την κατάλληλη προετοιμασία. Περιορισμένα δεδομένα δείχνουν ότι τα αντικαταθλιπτικά εκκρίνονται στο μητρικό γάλα, ενώ οι πληροφορίες είναι ανεπαρκείς σχετικά με την επίδραση των αντικαταθλιπτικών σε θηλάζοντα παιδιά. Επομένως, εάν είναι δυνατόν, ο θηλασμός θα πρέπει να αποφεύγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο μένα. Έχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ, αν και εγώ θα κάνω καισαρική και μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα. Και εγώ τελευταία έγω πήξει στο άγχος και τις φοβίες. Για τα οικονομικά, αν θα τα καταφέρνω με το μωρό, αν θα αλλάξει η σχέση με τον άντρα μου κλπ,κλπ.Χθες να φανταστείς βγήκα μια βολτίτσα μόνη μου και με έπιασαν κάτι ελαφρά πονάκια και φοβόμουν οτι θα γεννήσω. Μάλλον είναι η γέννα που πλησιάζει και οι ορμόνες μας που λυσσάνε. Αυτό που με βοηθάει πάντως είναι να τα λέω στον άντρα μου. Συζητάμε και πάντα καταφέρνει να με προσγειώνει και να με καθυσυχάζει, γιατί είναι πιο θετικός ανθρωπος απο εμένα. Μετά μιλάω και στον μπέμπη μου και προσπαθώ να τον φανταστώ. Όταν κλοτσάει, χαίρομαι αφάνταστα και γίνομαι λίγο πιο αισιόδοξη. Δεν ξέρω αν βόηθησα κάπως, πάντως να ξέρεις οτι δεν είσαι η μόνη που τα περνάει αυτά.:blush:

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimerakia sou Franita mou...

Agapi mou iremise...

Auto pou pernas einai fusiologikotato...

Den pisteuw na einai toso xalia wmos opos ta perigrafeis...

Mallon esu niwtheis etsi apo tin kourasei sou agapi mou...

Agapi mou na skeytesai to mwraki pou tha fereis ston kwsmo MONO...

Thumame eixa pathei kai egw kati tetio stin prwti mou egkumwsini gia 2 eudomades,,,eixa klisei kinita kai klidwsa kai portes...

Den ithela oute o antras mou na me vlepei,,,mana mou ton kaimeno mou...

Agapi mou na skeytesai panta omorfa kai wraia pragmata gia na allasei i psuxologia sou...

Na vgeneis na perneis katharo aeraki oso mporeis...

Oso gia to pswmnisma agapi mou parta pisw an thes...

Kai mesw internet tha vreis polla...

Ate sou euxwme apo dw ki mpros ola na sou pane kalitera...

O theos mazi sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλή μου φρανίτα, πόσο σε νιώθω!!!

Σου ήρθανε και όλα μαζεμένα...

Εγώ είμαι από τη Μακεδονία και τώρα ζω στην Κύπρο!

Άφησα τα πάντα για να ακολουθήσω τον άνθρωπο που αγάπησα!

Όπως και συ δηλαδή!

Μου λείπουν απίστευτα οι δικοί μου, οι φίλες μου...

Πέρα από τον άνδρα μου δεν έχω κανέναν και νιώθω αρκετή μοναξιά!

Σκέφτομαι οτι χάνω και οτι θα συνεχίσω να χάνω πολύ σημαντικά πράγματα, αλλά δεν μπρούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή μας...

Να σκεφτείς τι είναι πιο σημαντικό;

Να είσαι με τον άνθρωπο της ζωής σου και το παιδάκι σου ή με τους γονείς σου και τις φίλες σου;

Έβαλα ίντερνετ και μιλάω με όλους με το skype!

Βοηθάει πολύ!

Δεν ξέρω πώς είναι η Δανία αλλά η Κύπρος είναι πολύ καλύτερη από την Ελλάδα!

Από άποψη ποιότητας ζωής και εργασίας!

Να σκέφτεσαι μόνο τα θετικά αυτού του βήματος που έκανες!

Να ξέρεις ότι όλα είναι στο μυαλό μας και πρέπει να το δουλεύουμε πολύ!

Μία συμβουλή!!!

Να ξέρεις οτι κανένας (από κει) δε θα σεβαστεί αυτό που έκανες, γι' αυτό να μην ξεχνάς να τους το υπενθυμίζεις και να μην επιτρέπεις σε κανέναν να σε πληγώνει!

Ακόμη και στον άνδρα σου!

Αν όντως, όλα τα πραγματάκια του μωρού είναι μαύρα, κάνε κάτι δημιουργικό!

Αγόρασε αυτοκολλητάκια για να τα κάνεις πιο χαρούμενα ή πάρε χρωματιστά υφασματάκια κάνε διάφορα σχεδιάκια και ράψε τα στα ρουχαλάκια!

Ή πες στη μανούλα σου να σου στείλει χαρούμενα ρουχαλάκια!

Έτσι και το χατί του άνδρα σου κάνεις αλλά και το δικό σου!

Για το σώμα σου μην αγχώνεσαι!

Όλες έτσι θα γίνουμε!

Καμιά μας δε θα το γλιτώσει!

Αν ο άνδρας σ' αγαπάει πραγματικά (που έιμαι σίγουρη οτι σ' αγαπάει) δε θα τον ενοχλεί καθόλου!

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita ,

kouragio!Me syginises giati mou thumises ta dika mou.Zo stin Ollandia me ton antra mou kai eho polles fores viosei tin apoliti monaxia.Evlepa parees na gelane kai na milane kai elega poia eimai ti kano pou einai oi filoi mou kai oi suggeneis mou?

Den eho episis douleia tin afisa giati i mama mou stin ellada eihe ena atuhima me apotelesma na tis kopsoun to podi!Kai piga piso 7 mines gia na tous proseho.

Den xero pos einai i Dania edo einai oraia den pavei omos na einai voreia evropi me ola ta sunafi.

Eho diakopsei mia egymosini (ta eho xanagrapsei palaiotera )logo provlimatos tou morou ,edo moni mou me ton antra mou kai eiha kai mia apovoli .

Tora pou gyrisa xanarhizo tis prospatheies gia bebe.

Thelo na sou po na proseheis para poli to thema tis katathlipsis den xereis poso se katalavaino!

Prospathise na min vouliazeis se skepseis kai senaria kai min afiseis KANENA na se kanei na noioseis ashima na eisai perifani gi'afto pou eisai kai na eheis to kefali psila!

Kali tuhi se ola!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φρανιτα μου σε καταλαβαινω.

ειναι τρομερα δυσκολο να εισαι μονος χωρις βοηθεια κανενος:(

δεν το χω νιωσει αλλα μπορω να καταλαβω επειδη αν δε δω εστω κ μια μερα τους δικους μου καταρρακωνομαι:(

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλας με τους δικους σου τουλαχιστον ναχεις ετσι υποστηριξη.

ευχομαι να πανε ολα καλα κ με το καλο να ρθει το παιδακι σου;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita μου, καλησπέρα κι από μένα! Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα! Όταν γνώρισα τον σύζυγο μου δούλευε στην Εύβοια, στα Νέα Στύρα! Τον ακολούθησα στην επαρχία! Το καλοκαίρι είναι ένας παράδεισος εδώ! Αργοί ρυθμοί, καφέ στο λιμάνι, παραλία, μπάνια.. παρατεταμένες διακοπές! Το βραδάκι ποτάκι στο γνωστό μπαράκι...

Το χειμώνα, από τις 9 και μισή το βράδυ και μετά δεν περνάει ψυχή! Και για κάποιον που έχει συνηθίσει την βαβούρα της πόλης είναι λίγο καταθλιπτικά! Επίσης, να σημειώσω ότι δεν έχουμε κανέναν δικό μας! Το καλό είναι ότι είμαστε κοντά στην Αθήνα και όσο μπορού,ε πηγαινοερχόμαστε τα Σαββατοκύριακα! Δεν έχεις και πολλές επιλογές να κάνεις! Ούτε γυμναστήριο, ούτε κολυμβητήριο, τίποτα απολύτως! Είναι ένα μικρό ψαροχώρι!

Καταλαβαίνω ότι η διαθεσή σου δεν πρέπει να 'ναι η καλύτερη! Βόρεια Ευρώπη, πολύ κρύο, άλλο κλίμα... Όσο για τα πράγματα του μωρού, όπως είπανε κι άλλες κοπέλες εδώ, μέσω internet ή αν κοιτάξεις και σε άλλα μαγαζιά, μπορεί κάτι να βρεις καλύτερο!! Όποτε νιώθεις μοναξιά, να ξέρεις πως υπάρχουν κι άλλες κοπέλες κάπου που νιώθουν άσχημα, για τον οποιονδήποτε λόγο η καθεμιά, αλλά έχουμε την καλύτερη παρεούλα εδώ μέσα! Εμείς είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια!

Όλες μας λίγο πολύ έχουμε περάσει κάτι τώρα! Μην ξεχνάς, οι ορμόνες βαράνε κάτι κόκκινα... άστα να πάνε!!

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο...

Και μια συμβουλή : Μίλα με τον άντρα σου, πες του για τους φόβους σου, τις ανυσυχίες σου, αυτά που σ'απασχολούν.. με όμορφο τρόπο! Δήλωσε του ότι τον αγαπάς κι ότι τον έχεις ανάγκη επειδή δεν έχεις κανέναν άλλον εκεί.. Και θα δεις πόσο θα σου γεμίσει το μωράκι σου την μέρα σου και θα δώσει πολύ χαρά στην ζωή σου! Και εγώ αυτό περιμένω πως και πως, μιας και δεν έχω την πολυτέλεια εκεί που είμαι για κάποια δουλειά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FRANITA MOY KΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΑΦΟΡΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΘΕΙ,ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ!ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ>ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita γεια σου κι από μένα!

Έχω 2 μέρες που διάβασα τη δημοσίευσή σου και λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορούσα να απαντήσω νωρίτερα αν και το ήθελα πάρα πολύ. Παρ'όλα αυτά συχνά σε σκεφτόμουν και στεναχωριόμουν που νιώθεις τόσο άσχημα εκεί.

Στο εξωτερικό έχω ζήσει μόνο για σπουδές, βόρεια Ευρώπη και σε μικρότερη ηλικία και θυμάμαι στιγμές που πνιγόμουν κυριολεκτικά από τη διαφορετικότητα των ανθρώπων και των καταστάσεων :( .

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, δεν μπορώ να πω πως είχα τάσεις κατάθλιψης στο 3ο τρίμηνο, αλλά από το 2ο και μετά ένιωθα μια παράξενη ανάγκη να μένω μόνη μου, ήθελα πολύ ησυχία και αυτό με είχε θορυβήσει γιατί είμαι ένας πολύ κοινωνικός άνθρωπος :unsure: .

Θέλω να πω πως σίγουρα, μέχρι ενός σημείου, οι ορμόνες επηρεάζουν και θέτουν τους δικούς τους κανόνες ακόμα και στον τρόπο με τον οποίο σκεπτόμαστε και αισθανόμαστε.

Η απορία που έχω από αυτά που έγραψες είναι εάν έχεις τη στήριξη του άντρα σου σε όλη αυτή την κατάσταση ή όχι. Μας είπες πως δεν σε ακουέι πια για κάποια θέματα, όμως γενικά πως είναι η σχέση σας; Αισθανεσαι ότι φταίει για κάτι; Έχει αλλάξει η συμπεριφορά του; Μήπως από εκεί πηγάζουν τα περισσότερα από τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθεις; Πιστεύω πως σε αυτή τη φάση η στήριξη από το σύντροφό μας είναι ό,τι πιο σημαντικό.

Είμαι σίγουρη πως μια γυναίκα που αφήνει τη δουλειά λέκτορα σε πανεπιστήμιο στην Αυστραλία για να προσφέρει έργο σε ανθρωπιστικές οργανώσεις και που έχει τη θέληση να ακολουθήσει τον άνθρωπο που αγαπάει σ'έναν ξένο τόπο χωρίς κανέναν δικό της κοντά της, έχει απίστευτη δύναμη μέσα της και μια καρδιά πλημμυρισμένη από ζεστασιά!!!

Μια τέτοια γυναίκα θα είναι σίγουρα κάτι πολύ παραπάνω από μια καλή μάνα Franita! Αυτή η γυναίκα είσαι εσύ! Και αν κοιτάζεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και αυτό που βλέπεις είναι το πόσο πάχυνες, σε παρακαλώ την επόμενη φορά κοιτάξου μέσα στα μάτια, θυμήσου ποια είσαι, χάιδεψε την τεράστια και υπέροχη κοιλιά σου και βάλε νέους στόχους, αναδιοργανώσου!!!

Κι όσο για το μετά τη γέννα, ΜΗΝ σε φοβίζει τίποτα. Ναι, για λίγο καιρό θα πρέπει να είσαι μέσα. Αλλά κάθε μέρα που θα περνάει, κάθε μέρα που θα κοιτάς το αγγελούδι σου, θα σου δίνει τη δύναμη να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι. Μην ανησυχείς για το μετά, μόλις πάρεις το μωράκι σου στα χέρια σου θα καταλάβεις και κάθε μέρα θα γίνονται όλα πιο ξεκάθαρα, πιο φωτεινά, πιο όμορφα!

ΣΥΓΝΩΜΗ σε όλες για το μεγάλο κείμενο. :blush:

Είχα πολλά να πω και μακάρι να μπορούσα να πω κι άλλα.

Σε φιλώ Franita μου και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...