Μετάβαση σε περιεχόμενο

φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική


Recommended Posts

Κορίτσια γεια! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου φυσιολογικά. Γνωρίζει καμία γιατρό που να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο? Σε οποιαδήποτε πόλη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή Λάρισα? Αλήθεια ξέρει καμία αν στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις?: :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηρθες στην παρεα μας.....με το καλο το νινακι σου...να σου ζησει ακι το πρωτο παιδακι σου....να σε ρωτησω ...ποσος καιρος εχει περασει απο την προγουμενη καισαρικη σου;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silo mou nomizw pws oloi oi giatroi to dexontai arkei na ipograpseis ena xarti kai na exoune perasei 3 xronia..........alla egw nomizw tha fobomouna iperbolika poliiiiiiiiiiii na parw tetoia apofasi......kai an skistei kamoia mitra apo to sfigksimo.............egw gennisa fisiologika....kai sfiggomouna iperbolika poli skeftomeni na min faw maxairi...pwppwpw

sou euxomai kali apofasi opoia kai na einai auth kai me to kalo to mwraki sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με την γιαννα και εγω....το πρωτο μου παιδακι το εκανα με καισαρικη...ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να περασουν 2.5 με 3 χρονια για να δοκιμασουμε φυσιολογικα και αυτο βεβαια θα το κρινουμε στην πορεια γιατι δεν κανει μια γυναικα που εχει κανει καισαρικη να σφιγτει παρα πολυ γιατι σκιζονται τα ραμματα της μητρας που εχουν γινει κατα την προηγουμενη καισαρικη με φοβο να παθει αδρανεια η μητρα....καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις....αν θες ξερω ενα πολυ καλο γιατρο στξην αθηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς όρισες silo! Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Δεν γνωρίζω εαν αναλαμβάνουν, επειδή όμως πριν 1 μήνα περίπου γέννησα με καισαρική ενώ ήθελα πολύ φ.τ., ρώτησα τη μαία μου εαν θα μπορούσα να γεννήσω το 2ο παιδάκι με φ.τ., μου είπε πως δεν θα το συνιστούσε λόγω ότι μετά από καισαρική ο φ.τ. είναι επικίνδυνος τόσο για τη μητέρα όσο και για το μωρό (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το αιτιολόγησε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!

ξερω οτι στο εξωτερικο γεννανε φυσ,μετα απο καισαρικη τομη,αλλα εδω στην Ελλαδα,εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει ουτε μια τετοια περιπτωση!Δεν ξερω γιατι!!!!!:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia soy silo.

Exei ksanaginei mia sxetikh syzhthsh sto post me titlo VBAC. Rikse mia matia ki ekei. Epishs soy proteinw na mpeis ligo sto site www.eutokia.gr. H EYTOKIA einai ena swmateio apoteloymeno apo giatroys kai maies poy yposthrizoyn to fysiologiko toketo. Tha breis sigoyra xrhsimes plhrofories kai fantazomai mporeis na ertheis kai se epafh mazi toys na syzhthsete perissotera.

H gnwmh moy einai na to psakseis oso pio poly mporeis. Einai krima na ksanakaneis kaisarikh an yparxei h dynatothta gia fysiologiko kai einai kati poy to thes ki esy. Aman pia me tis kaisarikes sthn Ellada...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ακούστε..

Είμαι στα 31 και ο αδελφός μου 28.5..Γεννήθηκα με καισαρική τομή και ο αδελφός μου φυσιολογικότατα και μάλιστα 3.500kg πριν τόσα χρόνια και ούτε καν σε κλινική της Αθήνας αλλά σε μια ιδιωτική στη Λαμία..Ο γιατρός από ό,τι λένε οι δικοί μου δεν είχε καμία αμφιβολία..Τι να σκεφτεί κανείς? Υπέροχος γιατρός ή φοβερό ρίσκο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silo έγραψε:

Κορίτσια γεια! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου φυσιολογικά. Γνωρίζει καμία γιατρό που να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο? Σε οποιαδήποτε πόλη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή Λάρισα? Αλήθεια ξέρει καμία αν στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις?: :) :)

Οπως ειπε κ η snowgirl εχει γινει ηδη μια αναλογη συζητηση για VBAC.

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω δε νομιζω στο Πανεπιστημιακο να αναλαβει κανενας γιατρος κατι τετοιο.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι οποιος γιατρος κ αν δεχτει να φερει εις περας ενα φ.τ μετα απο καισαρικη θα σου ζητησει να υπογραψεις εσυ κ ο συζυγος σου ενα χαρτι οτι γνωριζετε τους κινδυνους που μπορει να προκυψουν κ κατ' επεκτασιν αναλαμβανετε πληρως τη ευθυνη για ο,τι συμβει.

Αυτο το λεω με βεβαιοτητα γιατι το συζητησα κ εγω με το γιατρο μου κ μου ειπε οτι αν δεν υπογραψει κ ο συζυγος (ο δικος μου προς το παρον αρνειται αλλα που θα παει θα τον πεισω!:P ) δεν υπαρχει περιπτωση να πρoχωρησουμε σε VBAC.

Αυτο που εγω εχω να πω ειναι οτι αν εισαι πραγματικα αποφασισμενη για κατι τετοιο καλο θα ηταν πριν μιλησεις με το γιατρο, να εχεις ψαχτει αρκετα μονη σου γιατι οι γιατροι εχουν την ταση να τραγικοποιουν το VBAC μονο κ μονο για να τρομαξουν εμας κ να αποφυγουν αυτοι την ευθυνη.;)

Με το καλο ο,τι αποφασισεις...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Deppy77 έγραψε:

Καλώς όρισες silo! Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Δεν γνωρίζω εαν αναλαμβάνουν, επειδή όμως πριν 1 μήνα περίπου γέννησα με καισαρική ενώ ήθελα πολύ φ.τ., ρώτησα τη μαία μου εαν θα μπορούσα να γεννήσω το 2ο παιδάκι με φ.τ., μου είπε πως δεν θα το συνιστούσε λόγω ότι μετά από καισαρική ο φ.τ. είναι επικίνδυνος τόσο για τη μητέρα όσο και για το μωρό (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το αιτιολόγησε).

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silo έγραψε:

Κορίτσια γεια! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου φυσιολογικά. Γνωρίζει καμία γιατρό που να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο? Σε οποιαδήποτε πόλη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή Λάρισα? Αλήθεια ξέρει καμία αν στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις?: :) :)

Γειά σου silo,

Μπορείς να απευθυνθείς στην Ευτοκία. Είναι σύλλογος που προάγει τον φυσιολογικό τοκετό και συνεργάζεται με γιατρούς.

Δεν είμαι από Λάρισα, αλλά για το Πανεπιστημιακό της έχω ακούσει ..φριχτά πράγματα. Μια φίλη μου που γέννησε εκεί κυριολεκτικά την... σφάξαν και της φερόντουσαν γενικά απάνθρωπα. Το λέει ακόμα ότι είναι τυχερή που επέζησε! Τα άλλα δύο παιδιά της τα γέννησε σε άλλο μαιευτήριο στην Λάρισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

silo έγραψε:

Γειά σου silo,

Μπορείς να απευθυνθείς στην Ευτοκία. Είναι σύλλογος που προάγει τον φυσιολογικό τοκετό και συνεργάζεται με γιατρούς.

Δεν είμαι από Λάρισα, αλλά για το Πανεπιστημιακό της έχω ακούσει ..φριχτά πράγματα. Μια φίλη μου που γέννησε εκεί κυριολεκτικά την... σφάξαν και της φερόντουσαν γενικά απάνθρωπα. Το λέει ακόμα ότι είναι τυχερή που επέζησε! Τα άλλα δύο παιδιά της τα γέννησε σε άλλο μαιευτήριο στην Λάρισα.[/quote:3qxbv2hb]

Θα συμφωνήσω και εγώ, επικοινώνησε με την "ΕΥΤΟΚΙΑ" και σίγουρα θα βρεις κάποια άκρη. Είμαι από Λάρισα και δεν θα σου πρότεινα να πας στο Πανεπιστημιακό ούτε για καθάρισμα δοντιών!!! Είναι όλοι τους απαίσιοι και για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι πώς θα πειραματιστούν πάνω στους ασθενείς!!! Λυπάμαι που τους ονομάζουν "γιατρούς"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις:) . Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι αποφασισμένη 100 τα 100 για τον φυσιολογικό, γιατί νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι να βρω γιατρό να έχει εμπειρία σε κάτι τέτοιο, για να μου δημιουργήσει και μένα την κατάλληλη ψυχολογία. Είναι κάτι όμως που με στριφογυρίζει από την ώρα που έμεινα έγκυος στο δεύτερο μωρό μου. Στο εξωτερικό γίνεται αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουν και την εμπειρία. Με τίποτα, όπως καταλαβαίνετε, δεν θα ήθελα να θέσω σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού ή τη δική μου και θα το επιλέξω μόνο, αν βρω τις κατάλληλες συνθήκες.Ο τωρινός μου γιατρός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή, δεν αναλαμβάνει κάτι τέτοιο, γιατί το θεωρεί πολύ επικίνδυνο.

Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότιμάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ στην Ευτοκία και προς τα εκεί θα πρέπει να στραφώ, αν και μου πέφτει κάπως μακριά η Αθήνα:unsure:

Όσο για τη Λάρισα, κατάλαβα:blink: Ούτε να το σκέφτομαι!!!

Να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας και όσες περιμένετε με το καλό:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και ναι... θα έχουν περάσει τρία χρόνια από τη γέννηση του πρώτου μου μωρού, μέχρι να γεννήσω. Οπότε από αυτή την άποψη , το διάστημα είναι ασφαλές:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα του γιατρού αλλά ξέρω πολλές κοπέλες που έκαναν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική και μερικές σε διάστημα κάτω των 3 ετών.

Ρώτησα τη μαία μου και μου είπε ότι αν η πρώτη καισαρική προήλθε από γέννα που την προκάλεσε το παιδί, στο 2ο αν γίνει φυσιολογικός τοκετός θα είναι ευκολος και γρήγορος. Αυτό το ρώτησα βασισμένη στο γεγονός ότι το 2ο παιδί βγαίνει πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silo επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα αυτό, ρώτησα και στο σύλλογο ευτοκία και συνεργάζονται με έναν γυναικολόγο στο μητέρα που αναλαμβάνει φ.τ. μετά απο καισαρική. Δεν σε γεννάνε στο κέντρο φυσικού τοκετού που έχουν γιατί θεωρείται τοκετός υψηλού κινδύνου και πρέπει να υπάρχει standby έτοιμο χειρουργείο. Υπάρχουν όμως γυναικολόγοι υπέρ του φυσικού τοκετού και με πείρα σ αυτό τον τομέα και στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα,(αν και είναι λίγοι) ψάξιμο θέλει. Για ρώτησε κανέναν στην περιοχή σου μήπως σταθείς τυχερή. Ελπίζω να τα καταφέρεις και να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιές μωράκι. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Ρώτησα τη μαία μου και μου είπε ότι αν η πρώτη καισαρική προήλθε από γέννα που την προκάλεσε το παιδί, στο 2ο αν γίνει φυσιολογικός τοκετός θα είναι ευκολος και γρήγορος. Αυτό το ρώτησα βασισμένη στο γεγονός ότι το 2ο παιδί βγαίνει πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

Και ο δικος μου γιατρος το ιδιο μου ειπε.

Εαν η πρωτη καισαρικη εγινε μετα απο προγραμματισμενο ραντεβου, χωρις δηλαδη η γυναικα να εχει μπει σε διαδικασια τοκετου (πονοι,νερα,αιμα κτλ) τοτε στη δευτερη εγκυμοσυνη η γυναικα θεωρειται πρωτοτοκος δηλ σα να ειναι ο πρωτος της τοκετος οποτε τα πραγματα δυσκολευουν λιγο (δεν ειναι ομως ακατορθωτο).

Τωρα εαν η πρωτη καισαρικη ηταν αποτελεσμα επιπλοκης ενος τοκετου που προοριζοταν για φυσιολογικος τα πραγματα ειναι ευκολοτερα.

Το παν ειναι να ειμαστε αποφασισμενες να κανουμε το μεγαλο "βημα" (εμεις που εχουμε ηδη μια καισαρικη στο ενεργητικο μας) και να βρεθει ο καταλληλος γιατρος που θα σταθει διπλα μας κ θα μας στηριξει!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝ/ΜΙΑΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΕ Φ.Τ ΠΡΙΝ 10 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ

ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ-ΟΙ ΜΑΙΕΣ-ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΗΡΘΕ ΣΕ 30ΛΕΠΤΑ. ΤΟ ΠΑΝ/ΜΙΑΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟΥΣ 20-25.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ

ΑΛΛΕΣ 4 ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ 2 ΜΕ Φ.Τ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΠΟΝΟ:) :)

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ Φ.Τ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΗΚΑΤΕΡΙΝΑ έγραψε:

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝ/ΜΙΑΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΕ Φ.Τ ΠΡΙΝ 10 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ

ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ-ΟΙ ΜΑΙΕΣ-ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ

ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΗΡΘΕ ΣΕ 30ΛΕΠΤΑ. ΤΟ ΠΑΝ/ΜΙΑΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟΥΣ 20-25.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ

ΑΛΛΕΣ 4 ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ 2 ΜΕ Φ.Τ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΠΟΝΟ:) :)

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ Φ.Τ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ:(

Αυτά που είπα για τη φίλη μου που γέννησε στο πανεπιστημιακό της Λάρισας δεν είναι καθόλου ράδιο αρβύλα, είναι σοβαρά και πέρα για πέρα αληθινά (όποια θέλει της δινω σε π.μ. τα στοιχεία της φίλης μου για να έρθει σε επικοινωνία μαζί της για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ράδιο αρβύλα είναι όμως η αμφισβήτηση της ιατρικής πραγματικότητας του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Violeta έγραψε:

Silo επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα αυτό, ρώτησα και στο σύλλογο ευτοκία και συνεργάζονται με έναν γυναικολόγο στο μητέρα που αναλαμβάνει φ.τ. μετά απο καισαρική. Δεν σε γεννάνε στο κέντρο φυσικού τοκετού που έχουν γιατί θεωρείται τοκετός υψηλού κινδύνου και πρέπει να υπάρχει standby έτοιμο χειρουργείο. Υπάρχουν όμως γυναικολόγοι υπέρ του φυσικού τοκετού και με πείρα σ αυτό τον τομέα και στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα,(αν και είναι λίγοι) ψάξιμο θέλει. Για ρώτησε κανέναν στην περιοχή σου μήπως σταθείς τυχερή. Ελπίζω να τα καταφέρεις και να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιές μωράκι. :laugh:

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Δυστυχώς στην πόλη μου δεν υπάρχει γιατρός που να αναλαμβάνει φυσιολογικό μετά από καισαρική αλλά ούτε το μοναδικό ιδιωτικό μαιευτήριο που υπάρχει μπορεί να σε καλύψει σε μια τέτοια περίπτωση. Αν θελήσω λοιπόν να επιχειρήσω κάτι τέτοιο μόνο στο ευτοκία βλέπω ότι μπορώ να απευθυνθώ.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

AthinaK έγραψε:

Και ο δικος μου γιατρος το ιδιο μου ειπε.

Εαν η πρωτη καισαρικη εγινε μετα απο προγραμματισμενο ραντεβου, χωρις δηλαδη η γυναικα να εχει μπει σε διαδικασια τοκετου (πονοι,νερα,αιμα κτλ) τοτε στη δευτερη εγκυμοσυνη η γυναικα θεωρειται πρωτοτοκος δηλ σα να ειναι ο πρωτος της τοκετος οποτε τα πραγματα δυσκολευουν λιγο (δεν ειναι ομως ακατορθωτο).

Τωρα εαν η πρωτη καισαρικη ηταν αποτελεσμα επιπλοκης ενος τοκετου που προοριζοταν για φυσιολογικος τα πραγματα ειναι ευκολοτερα.

Το παν ειναι να ειμαστε αποφασισμενες να κανουμε το μεγαλο "βημα" (εμεις που εχουμε ηδη μια καισαρικη στο ενεργητικο μας) και να βρεθει ο καταλληλος γιατρος που θα σταθει διπλα μας κ θα μας στηριξει!:)[/quote:i5j54wlx]

Δυστυχώς ανήκω στην περίπτωση του προγραμματισμένου τοκετού, χωρίς να έχω μπει σε διαδικασία τοκετού και σίγουρα αυτό δυσκολεύει τα πράγματα. Θα συμφωνήσω βέβαια ότι χρειάζεσαι δίπλα σου τον κατάλληλο γιατρό που να σου εξηγήσει την κατάσταση όπως αυτή είναι, χωρίς να την ωραιοποιήσει ούτε να την τραγικοποιήσει. Και αυτό είναι το πιο δύσκολο πράγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...