Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη - Πώς να κοιμάστε καλά και σωστά


carett@

Recommended Posts

Εγω σε αυτη τη σταση κοιμαμαι τελευταια, χωρις να εχω διαβασει το αρθρο! Περιν βολευομουνα μπρουμυτα, αλλα τωρα δε γινεται! Το κακο με αυτη τη σταση ομως ειναι πως καμια φορα πλακωνω την καρδια μου και εχω εφιαλτες!

Οσο για τον υπνο... Κοιμαμαι πιο πολυ απο ποτε. Στο πρωτο 3μηνο δεν ειχα ουτε εμετους, ουτε πολλες αναγουλες, αλλα κοιμομουν ορθια. Και τωρα κοιμαμαι καπου 9 ωρες τη μερα. Τι βλακεια.

Καμια φορα με πιανουν αυπνιες βεβαια, αλλα οταν με παρει ο υπνος του δινω και καταλαβαινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα πλέον ούτε τα μαξιλάρια με βοηθάνε... Ανάσκελα πονάει η μέση μου, αριστερά πονάει η πλάτη μου και δεξιά κλωτσάει το μωρό. Αφήστε που για να αλλάξω πλευρό χρειάζομαι γερανό και τσαντίζομαι! Αυτες οι τελευταιες μέρες έιναι μαρτύριο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πλέον ούτε τα μαξιλάρια με βοηθάνε... Ανάσκελα πονάει η μέση μου, αριστερά πονάει η πλάτη μου και δεξιά κλωτσάει το μωρό. Αφήστε που για να αλλάξω πλευρό χρειάζομαι γερανό και τσαντίζομαι! Αυτες οι τελευταιες μέρες έιναι μαρτύριο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πλέον ούτε τα μαξιλάρια με βοηθάνε... Ανάσκελα πονάει η μέση μου, αριστερά πονάει η πλάτη μου και δεξιά κλωτσάει το μωρό. Αφήστε που για να αλλάξω πλευρό χρειάζομαι γερανό και τσαντίζομαι! Αυτες οι τελευταιες μέρες έιναι μαρτύριο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι κοιμαμαι μονο ανασκελα.Και δεν με βολευει καθολου γιατι παντα κοιμομουνα μπρουμιτα.Ετσι ξεκουραζομουνα μονο.Ανασκελα οταν κοιμαμαι ξυπναω κουρασμενη.Στο πλαι δεν με βολευει γιατι πατιεται η κοιλια μου και δεν ειναι και μεγαλη για 7ο μηνα.Εχω δοκιμασει με μαξιλαρια στην μεση στα ποδια στο πλαι της κοιλιας.....Τιποτα.:angry:

Οσο για να σηκωθω απο το το κρεβατι δεν το συζητω.Κατουριεμαι και κρατιεμαι για να μην τραβιξω αυτο το μαρτυριο.

Αναγκαστηκα τραβαω τα ποδια και τα χερια του αντρα μου που κοιμαται διπλα για να στιριχτω και καπου.Πως δεν με εχει βρισει ακομα μεσα στον βαθυ του υπνο..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι κοιμαμαι μονο ανασκελα.Και δεν με βολευει καθολου γιατι παντα κοιμομουνα μπρουμιτα.Ετσι ξεκουραζομουνα μονο.Ανασκελα οταν κοιμαμαι ξυπναω κουρασμενη.Στο πλαι δεν με βολευει γιατι πατιεται η κοιλια μου και δεν ειναι και μεγαλη για 7ο μηνα.Εχω δοκιμασει με μαξιλαρια στην μεση στα ποδια στο πλαι της κοιλιας.....Τιποτα.:angry:

Οσο για να σηκωθω απο το το κρεβατι δεν το συζητω.Κατουριεμαι και κρατιεμαι για να μην τραβιξω αυτο το μαρτυριο.

Αναγκαστηκα τραβαω τα ποδια και τα χερια του αντρα μου που κοιμαται διπλα για να στιριχτω και καπου.Πως δεν με εχει βρισει ακομα μεσα στον βαθυ του υπνο..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι κοιμαμαι μονο ανασκελα.Και δεν με βολευει καθολου γιατι παντα κοιμομουνα μπρουμιτα.Ετσι ξεκουραζομουνα μονο.Ανασκελα οταν κοιμαμαι ξυπναω κουρασμενη.Στο πλαι δεν με βολευει γιατι πατιεται η κοιλια μου και δεν ειναι και μεγαλη για 7ο μηνα.Εχω δοκιμασει με μαξιλαρια στην μεση στα ποδια στο πλαι της κοιλιας.....Τιποτα.:angry:

Οσο για να σηκωθω απο το το κρεβατι δεν το συζητω.Κατουριεμαι και κρατιεμαι για να μην τραβιξω αυτο το μαρτυριο.

Αναγκαστηκα τραβαω τα ποδια και τα χερια του αντρα μου που κοιμαται διπλα για να στιριχτω και καπου.Πως δεν με εχει βρισει ακομα μεσα στον βαθυ του υπνο..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

γεια σας με λενε στελλα τωρα στις 18 του μηνα μπαινω στον 6 εχω διδυμα και εχω προβλημα με το υπνο επισης με ποιανουν διαφορες φοβιες ειμαι 27 χρονων και δυσκολευτικα να μεινω εγκυος.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας με λενε στελλα τωρα στις 18 του μηνα μπαινω στον 6 εχω διδυμα και εχω προβλημα με το υπνο επισης με ποιανουν διαφορες φοβιες ειμαι 27 χρονων και δυσκολευτικα να μεινω εγκυος.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας με λενε στελλα τωρα στις 18 του μηνα μπαινω στον 6 εχω διδυμα και εχω προβλημα με το υπνο επισης με ποιανουν διαφορες φοβιες ειμαι 27 χρονων και δυσκολευτικα να μεινω εγκυος.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου στελλιτσα!! με το καλο να φερεις στο κοσμο τα μωρακια σου!! δυστυχως το προβλημα με τον υπνο το αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες οι εγκυουλες!:blink: κουραγιο,λιγοι μηνες εμειναν... μετα...παλι δε θα κοιμασαι!!! :laugh: μονο που τοτε θα ναι ακομα πιο ομορφα!! και φοβιες αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες...θες να γινεις πιο συγκεκριμενη? παντως μην ανησυχεις,ειναι ολα τυπικα συμπτωματα!! σε φιλω!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου στελλιτσα!! με το καλο να φερεις στο κοσμο τα μωρακια σου!! δυστυχως το προβλημα με τον υπνο το αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες οι εγκυουλες!:blink: κουραγιο,λιγοι μηνες εμειναν... μετα...παλι δε θα κοιμασαι!!! :laugh: μονο που τοτε θα ναι ακομα πιο ομορφα!! και φοβιες αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες...θες να γινεις πιο συγκεκριμενη? παντως μην ανησυχεις,ειναι ολα τυπικα συμπτωματα!! σε φιλω!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου στελλιτσα!! με το καλο να φερεις στο κοσμο τα μωρακια σου!! δυστυχως το προβλημα με τον υπνο το αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες οι εγκυουλες!:blink: κουραγιο,λιγοι μηνες εμειναν... μετα...παλι δε θα κοιμασαι!!! :laugh: μονο που τοτε θα ναι ακομα πιο ομορφα!! και φοβιες αντιμετωπισαμε/-ζουμε ολες...θες να γινεις πιο συγκεκριμενη? παντως μην ανησυχεις,ειναι ολα τυπικα συμπτωματα!! σε φιλω!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα mitsikii ειμαι η στελλα τι κανεις?:cheer: αυριο εχω να κανω του β επιπεδου και εχω πολυ αχγος.εχθες το βραδυ δεν εκλεισα ματι και τα ξημερωματα που κοιμηθηκα ειχα εφιαλτες:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα mitsikii ειμαι η στελλα τι κανεις?:cheer: αυριο εχω να κανω του β επιπεδου και εχω πολυ αχγος.εχθες το βραδυ δεν εκλεισα ματι και τα ξημερωματα που κοιμηθηκα ειχα εφιαλτες:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα mitsikii ειμαι η στελλα τι κανεις?:cheer: αυριο εχω να κανω του β επιπεδου και εχω πολυ αχγος.εχθες το βραδυ δεν εκλεισα ματι και τα ξημερωματα που κοιμηθηκα ειχα εφιαλτες:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STELLARA ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ....

ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STELLARA ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ....

ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STELLARA ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ....

ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...