Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Οχι μου είπε δεν βλέπω κάποιον που να πάει να γίνει....επομένως η δεν θα κάνεις καθόλου η ο κύκλος σου θα είναι μεγάλος!! Και να σημειώσω ότι παίρνω ινοφερτ Πλας βράδυ ινοφερτ Κόμπι το πρωί και glucofren....τι να πω δεν ξέρω 

Όποτε εν αναμονή ακόμα… Αν δεν είδε ο γιατρός κυρίαρχο ωοθηλακιο έχεις μερούλες ακόμα μέχρι να αυξηθεί η ορμόνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! @Naty_ συγχαρητήρια κορίτσι για το θετικό σου τεστακι! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Περιμένουμε τα νέα σου απ' τις χοριακες 🤞

@Girly καλή επιτυχία με τη σπερματεγχυση κορίτσι μου, η επιμονή κι η υπομονή σου είναι υπόδειγμα ❤️ εύχομαι τα καλύτερα πραγματικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αυτή την Τετάρτη! Με το καλό την Τρίτη μπαίνω στην 8η βδομάδα. 

Είχα κάποιες αναγούλες τις προηγούμενες μέρες και ξαφνικά από το Σάββατο,  κανένα σύμπτωμα! Με αγχώνει αυτό είναι η αλήθεια. Κ πραγματικά δεν ξέρω γιατί σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω αγχωθεί τόσο για το αν πάνε καλά όλα

Με το καλό κορίτσι μου να ακούσετε καρδούλα να πάνε όλα καλά σου εύχομαι.. όσο μπορείς να είσαι ήρεμη  δύσκολο (εγω δεν τα είχα καταφέρει ) αν σου κάνει καλό να έχεις μια απόσταση από εδώ, να έχεις .. και με το καλό όταν θα είσαι πιο ήρεμη θα σε περιμένουμε στην παρέα μας πίσω 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Καλή Μ. Εβδομάδα!

Σας διαβάζω αυτές τις μέρες αλλά δε προλαβαίνω να γράφω συχνά καθώς ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά για το ταξίδι στην Ελλάδα. Έχω φτάσει αισίως 11η ΜΤΩ ή 13η μετά την οβιτρελ (πρόκληση ωορρηξίας), δεν είμαι σίγουρη πως μετράμε σ' αυτή την περίπτωση.

Σήμερα δεν έχω κάποιο τρανταχτό σύμπτωμα, μόνο πόνο στο στήθος και κάτι ήπιες κράμπες. Τα περιεργα που συνέβησαν σ αυτόν το κύκλο είναι ότι 8η ΜΤΩ είχα ένα έντονο πόνο σα σφαχτη (διάρκειας 10 λεπτών) στη δεξιά πλευρά χαμηλά που συμβαδίζει με το κυρίαρχο ωοθυλάκιο απ' όπου έγινε η ωορρηξία. Χθες είχα πάλι ένα πονακι στιγμιαίο σαν αστραπή στην μήτρα, δε ξέρω πως να το περιγράψω... επίσης όπως και στον κύκλο του Μαρτίου που είχα τη βιοχημική, έχω πολύ έντονα όνειρα και 2 απ' αυτά ότι ήμουν έγκυος ή είχα ήδη μωράκι. Βέβαια έχω τις αμφιβολίες μου γιατί οι κράμπες που με πιάνουν είναι πιο πολύ σα συσπάσεις που έχουμε όταν κατεβαίνει το αίμα κι όχι σα τέντωμα της μητρας που είχα το Μάρτιο. Λέω να κάνω αύριο ή μεθαύριο ένα τεστακι αλλά δεν το νιώθω να σας πω την αλήθεια - νομίζω ότι είναι τόσο καλό για να είναι αληθινό να έχουμε πάλι εγκυμοσύνη back2back😜

Επίσης για τα κορίτσια που έχουν κάνει πρόκληση (με σπερματεγχυση ή και μη) πότε σας είπε ο/η γιατρός σας να σταματήσετε τη λήψη προγεστερόνης (στην περίπτωση που δεν προκύψει εγκυμοσύνη); Κάπου διάβασα στο ίντερνετ ότι αν δε τη σταματήσω μπορεί να μην έρθει/καθυστερήσει η περίοδος κι αγχώθηκα μιας και δε θέλα να μου ρθει στη βάπτιση, θα φοράω λευκό φόρεμα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Καλή Μ. Εβδομάδα!

Σας διαβάζω αυτές τις μέρες αλλά δε προλαβαίνω να γράφω συχνά καθώς ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά για το ταξίδι στην Ελλάδα. Έχω φτάσει αισίως 11η ΜΤΩ ή 13η μετά την οβιτρελ (πρόκληση ωορρηξίας), δεν είμαι σίγουρη πως μετράμε σ' αυτή την περίπτωση.

Σήμερα δεν έχω κάποιο τρανταχτό σύμπτωμα, μόνο πόνο στο στήθος και κάτι ήπιες κράμπες. Τα περιεργα που συνέβησαν σ αυτόν το κύκλο είναι ότι 8η ΜΤΩ είχα ένα έντονο πόνο σα σφαχτη (διάρκειας 10 λεπτών) στη δεξιά πλευρά χαμηλά που συμβαδίζει με το κυρίαρχο ωοθυλάκιο απ' όπου έγινε η ωορρηξία. Χθες είχα πάλι ένα πονακι στιγμιαίο σαν αστραπή στην μήτρα, δε ξέρω πως να το περιγράψω... επίσης όπως και στον κύκλο του Μαρτίου που είχα τη βιοχημική, έχω πολύ έντονα όνειρα και 2 απ' αυτά ότι ήμουν έγκυος ή είχα ήδη μωράκι. Βέβαια έχω τις αμφιβολίες μου γιατί οι κράμπες που με πιάνουν είναι πιο πολύ σα συσπάσεις που έχουμε όταν κατεβαίνει το αίμα κι όχι σα τέντωμα της μητρας που είχα το Μάρτιο. Λέω να κάνω αύριο ή μεθαύριο ένα τεστακι αλλά δεν το νιώθω να σας πω την αλήθεια - νομίζω ότι είναι τόσο καλό για να είναι αληθινό να έχουμε πάλι εγκυμοσύνη back2back😜

Επίσης για τα κορίτσια που έχουν κάνει πρόκληση (με σπερματεγχυση ή και μη) πότε σας είπε ο/η γιατρός σας να σταματήσετε τη λήψη προγεστερόνης (στην περίπτωση που δεν προκύψει εγκυμοσύνη); Κάπου διάβασα στο ίντερνετ ότι αν δε τη σταματήσω μπορεί να μην έρθει/καθυστερήσει η περίοδος κι αγχώθηκα μιας και δε θέλα να μου ρθει στη βάπτιση, θα φοράω λευκό φόρεμα 😅

Αχ κορίτσι μ είναι θετικά όλα αυτά π λες !!! Μακάρι ν κανείς ανατροπή και ν έχεις όντως back2back εγκυμοσύνη 🙏🙏🧿🧿🧿😍❤️!!

εγω είμαι 9η 10η ΜΤΩ και σήμερα ξύπνησα με κατι πονάκια! Είχα και γώ προχθές αυτόν τον δυνατό σφάχτη π λες πιο πολύ σαν μ σφίγγουν εκείνο το σημείο ! Επίσης εδώ και δυο μέρες πήγαινω συνέχεια στη τουαλέτα μια και δυο φορές την ημέρα για , καταλαβαίνετε !!! Ίσως βέβαια ν είναι και από τα πολλά λαχανικά που τρωω αυτές τις μέρες !!! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ στηθος δν μπορώ ν πω ότι το νιώθω πρισμενο , σίγουρα δν με πονάει!!! Είδωμεν!!!!!! 
ζητω στη παράνοια 🤪🤪🤪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Αχ κορίτσι μ είναι θετικά όλα αυτά π λες !!! Μακάρι ν κανείς ανατροπή και ν έχεις όντως back2back εγκυμοσύνη 🙏🙏🧿🧿🧿😍❤️!!

εγω είμαι 9η 10η ΜΤΩ και σήμερα ξύπνησα με κατι πονάκια! Είχα και γώ προχθές αυτόν τον δυνατό σφάχτη π λες πιο πολύ σαν μ σφίγγουν εκείνο το σημείο ! Επίσης εδώ και δυο μέρες πήγαινω συνέχεια στη τουαλέτα μια και δυο φορές την ημέρα για , καταλαβαίνετε !!! Ίσως βέβαια ν είναι και από τα πολλά λαχανικά που τρωω αυτές τις μέρες !!! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ στηθος δν μπορώ ν πω ότι το νιώθω πρισμενο , σίγουρα δν με πονάει!!! Είδωμεν!!!!!! 
ζητω στη παράνοια 🤪🤪🤪

 

Αχ μαζί είμαστε και πάλι κορίτσι μου ❤️ μαζί στην παράνοια χαχαχαχα

...αλλά ελπίζω και εύχομαι μαζί και στο όνειρο σύντομα 🤞

για να δούμε τι θα δούμε! καλά μου ακούγονται αυτά που λες, στην παλίνδρομη πέρυσι κι εγώ είχα διάρροια/συχνές επισκέψεις για νο.2 (σόρρυ για την πληροφορία 😅) και εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι σύμπτωμα - επίσης κάποια κορίτσια εδώ το έχουν αναφέρει ότι τους συνέβη. Τα πάθη του Ιησού θα περάσουμε κι εμείς αυτή τη βδομάδα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2024 at 8:44 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Χαχαχαχα εντάξει δηλαδή αν αντέξεις μέχρι της 5/6 τι να πω μπράβο για την υπομονή σου εγω δεν θα άντεχα με τίποτα κορίτσι μου να περιμένω 😂

Νομίζω δε με νοιάζει ότι είναι καλοδεχούμενο για αυτό δεν τρώγομαι ενώ στο πρώτο είχα πολύ αγωνία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2024 at 8:11 ΠΜ, ο/η Naty_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Σας στέλνω το τεστ που έκανα σήμερα με 2-3 μέρες καθυστέρησης περίπου. Δεν είναι πολύ έντονη, αλλά είναι εκεί! Εσείς τι λέτε;

Αύριο θα καλέσω τη γιατρό μου που λογικά θα με παραπέμψει σε χοριακή.

Είναι η 3η εγκυμοσύνη μου μετά την έκτοπη και την παλίνδρομη και πραγματικά αυτή τη φορά εύχομαι και πιστεύω να είναι η τυχερή μου 🙏🌈

Untitled design (5).png

Συγχαρητήρια κορίτσι μου μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια μου!! καλή εβδομάδα!! μέρες ωορρηξίας εγώ, είχα θετικό χθες. Την περνάω αρκετά δύσκολα πάλι, διάρροιες, πόνος, φούσκωμα, αναγούλες, ναυτία. ΕΛΕΟΣ! τουλάχιστον πλησιάζουν μέρες άδειας, αυτό με κάνει να ξεχνάω ακόμα και ότι είναι Δευτέρα! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Πώς είμαστε;;; @Θέτις Κ. μου με το καλό να έρθετε κοπέλα μου. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 3-4 μέρες και θα έκανα χοριακή, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές είμαι κατά των τεστ. Πότε είναι η βάπτιση κορίτσι μου;

Βρε κορίτσια, έχω μια ερώτηση. Όσες έχετε ήδη παιδάκι, τι γνώμη έχετε για τον αποκλειστικό θηλασμό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ. ποτέ δ ξερεις κοριτσι μου! Στο ευχομαι. Περιμενε 2 3 μερες κ κανε τεστ. Τωρα για την προγεστερονη δ ξερω να σ πω. Μια φορα π εκανα σπερματεγχυση και επαιρνα αδιαθετησα κανονικα στην ωρα μου. Κ μετα απο 2 μηνες εμεινα απο μονη μ εγκυος. Ευχομαι να ρθει καθυστέρηση και στη βαφτιση να εχεις νινι στην κοιλια κ οχι περιοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Όποτε εν αναμονή ακόμα… Αν δεν είδε ο γιατρός κυρίαρχο ωοθηλακιο έχεις μερούλες ακόμα μέχρι να αυξηθεί η ορμόνη 

Καλημέρα....Ναι δεν είχε δεί...κ εγώ κοντεύω ήδη 30η μέρα κύκλου!!! 

 

Μάλλον δεν θα γίνει αυτό τον μήνα!! 😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πώς είμαστε;;; @Θέτις Κ. μου με το καλό να έρθετε κοπέλα μου. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 3-4 μέρες και θα έκανα χοριακή, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές είμαι κατά των τεστ. Πότε είναι η βάπτιση κορίτσι μου;

Βρε κορίτσια, έχω μια ερώτηση. Όσες έχετε ήδη παιδάκι, τι γνώμη έχετε για τον αποκλειστικό θηλασμό;

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@Θέτις Κ. ποτέ δ ξερεις κοριτσι μου! Στο ευχομαι. Περιμενε 2 3 μερες κ κανε τεστ. Τωρα για την προγεστερονη δ ξερω να σ πω. Μια φορα π εκανα σπερματεγχυση και επαιρνα αδιαθετησα κανονικα στην ωρα μου. Κ μετα απο 2 μηνες εμεινα απο μονη μ εγκυος. Ευχομαι να ρθει καθυστέρηση και στη βαφτιση να εχεις νινι στην κοιλια κ οχι περιοδο.

 Κι εγώ χοριακή θα θελα να κάνω @Katiana1987 (μου την έχει γράψει κι η γιατρός μου να την κάνω 2/05),  αλλά έλα όμως που την Τετάρτη είναι πρωτομαγιά και θα ναι κλειστά, και μετά Πέμπτη φτάνω Ελλάδα ξημερώματα - δε ξέρω αν θα έχω τη δυνάμη να πάω για χοριακή. Γι αυτό λέω να κάνω τεστάκι και βλέπουμε για χοριακή. Η βάπτιση είναι 11/05, οπότε αν μου έρθει αύριο/μεθαύριο που (δεν) περιμένω είμαστε κομπλέ! απλά αγχώθηκα μ αυτό που διαβασα για την προγεστερόνη 🤷‍♀️  Κρατάω παρόλα αυτά αυτό που λέει η @Diwni όμως ότι αν είναι να έρθει, θα έρθει αυτή... αλλά εύχομαι να έχουμε σποράκι και να μην μ απασχολήσει η κακιασμένη για 9 μήνες 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

 Κι εγώ χοριακή θα θελα να κάνω @Katiana1987 (μου την έχει γράψει κι η γιατρός μου να την κάνω 2/05),  αλλά έλα όμως που την Τετάρτη είναι πρωτομαγιά και θα ναι κλειστά, και μετά Πέμπτη φτάνω Ελλάδα ξημερώματα - δε ξέρω αν θα έχω τη δυνάμη να πάω για χοριακή. Γι αυτό λέω να κάνω τεστάκι και βλέπουμε για χοριακή. Η βάπτιση είναι 11/05, οπότε αν μου έρθει αύριο/μεθαύριο που (δεν) περιμένω είμαστε κομπλέ! απλά αγχώθηκα μ αυτό που διαβασα για την προγεστερόνη 🤷‍♀️  Κρατάω παρόλα αυτά αυτό που λέει η @Diwni όμως ότι αν είναι να έρθει, θα έρθει αυτή... αλλά εύχομαι να έχουμε σποράκι και να μην μ απασχολήσει η κακιασμένη για 9 μήνες 🤣🤣

Άμα την κάνεις στις 3/5 τι πειράζει δηλαδή;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katiana1987 είπε:

Άμα την κάνεις στις 3/5 τι πειράζει δηλαδή;;;

καθόλου δε πειράζει! απλά δε μπορώ να υποσχεθώ ότι θα κρατηθώ να μην κάνω τεστ μέχρι τότε 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

καλημέρα κορίτσια μου!! καλή εβδομάδα!! μέρες ωορρηξίας εγώ, είχα θετικό χθες. Την περνάω αρκετά δύσκολα πάλι, διάρροιες, πόνος, φούσκωμα, αναγούλες, ναυτία. ΕΛΕΟΣ! τουλάχιστον πλησιάζουν μέρες άδειας, αυτό με κάνει να ξεχνάω ακόμα και ότι είναι Δευτέρα! 😂

Καλή επιτυχία στις νέες σας προσπάθειες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Νομίζω δε με νοιάζει ότι είναι καλοδεχούμενο για αυτό δεν τρώγομαι ενώ στο πρώτο είχα πολύ αγωνία 

Καλά εννοείτε γερο να είναι το μωρακι και μικρή σημασία έχει το φύλο 🥰

Εγω σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα πια πολύ αγωνία να μάθω το φύλο από την πρώτη 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πώς είμαστε;;; @Θέτις Κ. μου με το καλό να έρθετε κοπέλα μου. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 3-4 μέρες και θα έκανα χοριακή, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές είμαι κατά των τεστ. Πότε είναι η βάπτιση κορίτσι μου;

Βρε κορίτσια, έχω μια ερώτηση. Όσες έχετε ήδη παιδάκι, τι γνώμη έχετε για τον αποκλειστικό θηλασμό;

Εγώ δε τα καταφερα να θηλάσω πολύ μέχρι 3 μηνες…βέβαια επειδή έπρεπε να επιστρέψω δουλεια κάπου εκεί θα τον σταματούσα! Κάναμε μεικτό από την αρχή γιατί το μωρό μου γεννήθηκε 2500 κ όταν βγηκαμε ήταν 2κιλα όποτε μ είπανε θηλάζουμε κ δίνουμε κ φόρμουλα κ όσο πιει. Πάντα άφηνε η αλήθεια! Κ σταδιακά να μειώνω φόρμουλα κ να δινω στήθος περισσότερο, εγώ είχα ανασφάλεια κ έτσι συνέχισα το μεικτό το οποιο το θεωρώ το πιο δύσκολο γιατί κάναμε πόση ώρα να θηλάσει μετά πόση ώρα να πιει από το μπιμπερό… πιστεύω ότι αν πετύχει ο θηλασμός είναι πολύ εύκολα! Αλλά οι πρωτες ημερες είναι δύσκολες θέλει υπομονή επιμονή… τώρα εγώ στο δεύτερο δεν ξέρω αν θα ήθελα να θηλάσω οπως μου βγει αυτό λεω τωρα! Θα έχω ήδη ένα Ταλιμπάν 22 μηνες κ δε ξέρω πως θα μου βγει πως θα είμαστε…εγώ πάντα έβαζα μικρούς στόχους στο θηλασμό κ μάλλον έτσι θα κάνω κ τωρα γιατί είναι κ οι ορμόνες κ η κούραση κ το ξενύχτι κ δεν θέλει πολύ να απογοητευτείς αν δεν τα «καταφέρεις»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αχ μαζί είμαστε και πάλι κορίτσι μου ❤️ μαζί στην παράνοια χαχαχαχα

...αλλά ελπίζω και εύχομαι μαζί και στο όνειρο σύντομα 🤞

για να δούμε τι θα δούμε! καλά μου ακούγονται αυτά που λες, στην παλίνδρομη πέρυσι κι εγώ είχα διάρροια/συχνές επισκέψεις για νο.2 (σόρρυ για την πληροφορία 😅) και εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι σύμπτωμα - επίσης κάποια κορίτσια εδώ το έχουν αναφέρει ότι τους συνέβη. Τα πάθη του Ιησού θα περάσουμε κι εμείς αυτή τη βδομάδα 🤣

Μακάρι κορίτσι μ να είμαστε και στο όνειρο χέρι χέρι ❤️❤️❤️ 🙏🙏🙏

Δν έχω ακριβώς διάρροια ! Θα δείξει! Δν ξέρω αν θέλω ν κάνω κ τεστ νωρίτερα η ν περιμένω καθυστέρηση! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

@Παρασκευαιδουζαιραααααααααα δώσε μας τα φωτα σ 🔮🔮🔮🔮

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλά εννοείτε γερο να είναι το μωρακι και μικρή σημασία έχει το φύλο 🥰

Εγω σε αυτήν την εγκυμοσύνη είχα πια πολύ αγωνία να μάθω το φύλο από την πρώτη 😅 

Αα το αντίθετο εσυ 😅🤣 ήθελες να ξερεις τι αδερφάκι θα είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ δε τα καταφερα να θηλάσω πολύ μέχρι 3 μηνες…βέβαια επειδή έπρεπε να επιστρέψω δουλεια κάπου εκεί θα τον σταματούσα! Κάναμε μεικτό από την αρχή γιατί το μωρό μου γεννήθηκε 2500 κ όταν βγηκαμε ήταν 2κιλα όποτε μ είπανε θηλάζουμε κ δίνουμε κ φόρμουλα κ όσο πιει. Πάντα άφηνε η αλήθεια! Κ σταδιακά να μειώνω φόρμουλα κ να δινω στήθος περισσότερο, εγώ είχα ανασφάλεια κ έτσι συνέχισα το μεικτό το οποιο το θεωρώ το πιο δύσκολο γιατί κάναμε πόση ώρα να θηλάσει μετά πόση ώρα να πιει από το μπιμπερό… πιστεύω ότι αν πετύχει ο θηλασμός είναι πολύ εύκολα! Αλλά οι πρωτες ημερες είναι δύσκολες θέλει υπομονή επιμονή… τώρα εγώ στο δεύτερο δεν ξέρω αν θα ήθελα να θηλάσω οπως μου βγει αυτό λεω τωρα! Θα έχω ήδη ένα Ταλιμπάν 22 μηνες κ δε ξέρω πως θα μου βγει πως θα είμαστε…εγώ πάντα έβαζα μικρούς στόχους στο θηλασμό κ μάλλον έτσι θα κάνω κ τωρα γιατί είναι κ οι ορμόνες κ η κούραση κ το ξενύχτι κ δεν θέλει πολύ να απογοητευτείς αν δεν τα «καταφέρεις»

Δε με ανησυχεί το ΑΝ θα τα καταφέρω! Αλλά το πως θα αντιμετωπίσω όλους όσους μου πουν ότι δεν είναι αρκετό το γάλα μου! Δηλαδή τον πόλεμο που θα δεχτώ απο οικογένεια γιατρούς κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kate1992 είπε:

Μακάρι κορίτσι μ να είμαστε και στο όνειρο χέρι χέρι ❤️❤️❤️ 🙏🙏🙏

Δν έχω ακριβώς διάρροια ! Θα δείξει! Δν ξέρω αν θέλω ν κάνω κ τεστ νωρίτερα η ν περιμένω καθυστέρηση! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

@Παρασκευαιδουζαιραααααααααα δώσε μας τα φωτα σ 🔮🔮🔮🔮

εγώ επειδή έχω ωχρινική φάση 12 μέρες λέω να κάνω αύριο που θα είμαι 12η ΜΤΩ ή μεθαύριο, εφόσον φυσικά δεν έχει έρθει η ακατανόμαστη. Το Μάρτιο πάντως είχα θετικό τεστ την 13η ΜΤΩ. Στην παλίνδρομη πέρυσι δεν είχα ιδέα από τεστάκια ωορηξίας και τα λοιπά, οπότε είχα κάνει τεστ την 3η μέρα καθυστέρησης.

Η Ζαΐρα @Παρασκευαιδου μας νομίζω έχει πει απ τις προβλέψεις της +/-3 μήνες! Σ εμένα έπεσε μέσα για το Μάρτιο, άσχετα αν δε προχώρησε, αλλά ελπίζω τώρα μέσα στο επόμενο τρίμηνο 🤞🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δε με ανησυχεί το ΑΝ θα τα καταφέρω! Αλλά το πως θα αντιμετωπίσω όλους όσους μου πουν ότι δεν είναι αρκετό το γάλα μου! Δηλαδή τον πόλεμο που θα δεχτώ απο οικογένεια γιατρούς κλπ...

Δεν θα δίνεις σημασία στο τι σου λένε…εσυ μόνο τον γιατρο θα ακους αν βάζει βάρος το μωρό δεν υπάρχει λόγος να σε αγχώνει κ να ακους τον γιατρο σου! Κ ο γιατρος αν βάζει βάρος το μωρό δεν θα σου πει τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πώς είμαστε;;; @Θέτις Κ. μου με το καλό να έρθετε κοπέλα μου. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 3-4 μέρες και θα έκανα χοριακή, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές είμαι κατά των τεστ. Πότε είναι η βάπτιση κορίτσι μου;

Βρε κορίτσια, έχω μια ερώτηση. Όσες έχετε ήδη παιδάκι, τι γνώμη έχετε για τον αποκλειστικό θηλασμό;

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή εβδομάδα! Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα περίπου 14 μήνες νομίζω

 Σταμάτησα όταν ήμουν ήδη έγκυος στο 2ο, 1ον γιατί δεν ήθελα ταντεμ και 2ον γιατί δεν άντεχα από τον πόνο τον θηλασμό! 

Στο 2ο μωράκι μου θηλάζουμε αποκλειστικά τώρα σχεδόν 5 μήνες και συνεχίζουμε!

Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο παιδάκι σου! Είναι τόσα πολλά τα οφέλη, που με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google θα πάθεις σοκ! (Εγώ το ειχα ψάξει πολύ γτ ήθελα να ξέρω)

Σημασία βέβαια έχει να είσαι εσύ καλά κ το μωρό σου! Γάλα πάντα θα έχεις. Όσο έχεις το παιδί στο στήθος θα έχεις κ γάλα! 

Θα υπάρξουν και δύσκολες μέρες (κυρίως στην αρχή μέχρι να το βρείτε) αλλά είναι ένα πάρα πολύ όμορφο ταξίδι!

Όσο για το τι θα λέει ο κόσμος;;; 

Ο κόσμος πάντα θα λέει!! Θηλάζεις; Γιατί θηλάζεις; Δεν έχεις γάλα, δεν σιτίζεται καλά το παιδί και άλλα τέτοια....

Δίνεις ξένο; Γιατί δίνεις ξένο; Κάνεις "κακό" στο παιδί σου και άλλα τέτοια χαζά!

Το αν σιτίζεται επαρκώς το παιδί σου (επειδή δεν ξέρουμε πόσα ml τρώει με το θηλασμό) θα φαίνεται στην αύξηση βάρους που παίρνει κάθε μήνα! Αν παίρνει επαρκές βάρος όλα τα άλλα είναι μπαρουφες 😂😂

Έχει και δωρεάν σεμινάρια στο ίντερνετ που μπορείς να δεις και φυσικά σε YouTube! Υπάρχει ομάδα υποστήριξης θηλασμού στο Facebook ανάλογα με τον τόπο διαμονής σου! 

Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή (από την άποψη τι προσφέρει στο παιδί) ο αποκλειστικός θηλασμός και μια πολύ εύκολη λύση (έχεις πάντα έτοιμο ζεστό γάλα για το παιδάκι σου!!!😂)! 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κατά των μαμάδων που επέλεξαν να μην θηλάσουν! Μπορεί να υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που δεν το κάνουν ή ακόμα κι από επιλογή τους! Η κάθε μία ξέρει και κρίνει ποιο είναι το καλό για το παιδί της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...