Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

 

 

 

Ευχαριστω κορίτσια μου! Ναι αυτο εχει σημασία οτι ειμαστε κι οι 2 καλα!

δεν θηλάσαμε, Γιατι ταλαιπωρήθηκα, δεν εχω αντοχές κ εξαιτίας της πληγής δεν μπορω να σηκωθώ ακομα, ποναω. 
ειπαμε να δοκιμάσουμε αυριο! 

Ναι σου ζήσει καλή μου!! Όλα θα τα καταφέρεις σιγά σιγά μην αγχώνεσαι καθόλου! Εύχομαι κάθε καλό για το μωρούλι και για σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Γεννήσαμε κι εμεις! 🙏🧿

αρχισαμε χτες το βράδυ με πρόκληση με τζελ, το πρωι μ έκανε 2η δόση αλλα δυστυχώς ενώ είχα πόνους κ μαλιστα αρκετούς(χτες βράδυ δεν κοιμήθηκα καθολου) ο τράχηλος δεν ωρίμαζε με τιποτα. Ετσι καναμε καισαρική με επισκληρίδειο! Στεναχωρέθηκα όταν μ το ειπε δεν ήθελα, αλλα ταλαιπωρήθηκα αρκετά! 

Κορίτσι μου να σας ζήσει το μικράκι,να το χαίρεστε 👣👣🧿🧿

Σε καταλαβαίνω απόλυτα,είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση...Μη ζοριζεις τον εαυτό σου,όλα θα γίνουν στην ώρα τους 🤗🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες σας!!

Γεμίζουμε μπεμπακια σιγά σιγά. Μετ το καλό σε όλες μας και με κανένα πόνο.

Είχα ραντεβού με τον γιατρό σήμερα. Ο μπέμπης είναι πολυ καλά και έχει φτάσει σε βάρος περίπου τα 3.300 αλλά δυστυχώς δεν έχει πάρει θέση και είμαι στην 38η εβδομάδα. Καταλήξαμε πως θα πάμε με προγραμματισμένη καισαρική. Ας ελπίσουμε πως μέχρι τότε δεν θα σπάσουν τα νερά γιατί έχει πολλούς κινδύνους σε αυτή την περίπτωση. 

Ήθελα πολύ να πραγματοποιηθεί και σε αυτή την εγκυμοσύνη ένας φυσιολογικός τοκετός και μου ήρθε λίγο ξαφνικό. Μου κακοφάνηκε. Όσο περνάει όμως η ώρα το σκέφτομαι όλο και πιο θετικά. Για το καλό και των δυο μας. 

Οπότε είμαστε σε αναμονή να κανονίσουμε με τον γιατρό πότε θα προχωρήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Γεννήσαμε κι εμεις! 🙏🧿

αρχισαμε χτες το βράδυ με πρόκληση με τζελ, το πρωι μ έκανε 2η δόση αλλα δυστυχώς ενώ είχα πόνους κ μαλιστα αρκετούς(χτες βράδυ δεν κοιμήθηκα καθολου) ο τράχηλος δεν ωρίμαζε με τιποτα. Ετσι καναμε καισαρική με επισκληρίδειο! Στεναχωρέθηκα όταν μ το ειπε δεν ήθελα, αλλα ταλαιπωρήθηκα αρκετά! 

Να σας ζήσει κορίτσι μου γερο και καλοτυχο να είναι το μωρακι σας 

καλη ανάρρωση σε εσενα εύχομαι κορίτσι μου όλα πήγαν καλά αυτό έχει σημασία 

οπως ειπα και την Demy και εγω το ίδιο θέμα είχα γενικα ο τράχηλος αν δεν βοηθήσει να είναι όπως πρέπει δύσκολα προχωράει η γεννά… το προσπάθησες όμως και αυτο είναι πολύ σημαντικό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Christine Pilates είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας!!

Γεμίζουμε μπεμπακια σιγά σιγά. Μετ το καλό σε όλες μας και με κανένα πόνο.

Είχα ραντεβού με τον γιατρό σήμερα. Ο μπέμπης είναι πολυ καλά και έχει φτάσει σε βάρος περίπου τα 3.300 αλλά δυστυχώς δεν έχει πάρει θέση και είμαι στην 38η εβδομάδα. Καταλήξαμε πως θα πάμε με προγραμματισμένη καισαρική. Ας ελπίσουμε πως μέχρι τότε δεν θα σπάσουν τα νερά γιατί έχει πολλούς κινδύνους σε αυτή την περίπτωση. 

Ήθελα πολύ να πραγματοποιηθεί και σε αυτή την εγκυμοσύνη ένας φυσιολογικός τοκετός και μου ήρθε λίγο ξαφνικό. Μου κακοφάνηκε. Όσο περνάει όμως η ώρα το σκέφτομαι όλο και πιο θετικά. Για το καλό και των δυο μας. 

Οπότε είμαστε σε αναμονή να κανονίσουμε με τον γιατρό πότε θα προχωρήσουμε.

Καλημέρα κοριτσια πως είστε ;

ωω πολύ καλά τα κιλάκια του μπέμπη σου μπράβο! 
Ποτε σκέφτεται να σε βάλει για καισαρική σου είπε τίποτα ; Θα περιμένεις να σε καλέσει ;  Εμένα 38&3 θα με βάλει δεν θέλει λέει να αρχίσουν συσπάσεις αν και κάτι λιγες μάλλον πρέπει να έχω 

είναι λογικό να σου έρθει ξαφνικό από την στιγμή που έχεις γεννησει ήδη φυσιολογικά μια φορά εσενα σου ήρθε πιο απότομο..

αλλα τώρα θα κάνετε ότι είναι πιο ασφαλές για εσενα και το μωρακι σου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

Θα πας για vback κορίτσι μου δηλαδή εσυ ; Θα προσπαθήσεις για φυσιολογικό τοκετο ; 

Ναι τώρα βασικά για φυσιολογικά ξεκινάμε, βέβαια βλέποντας κ κάνοντας. Εντάξει έχουν περάσει κ τόσα χρόνια από την καισαρική οπότε μάλλον δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια, έχει ξανασυζητηθεί αλλά εγώ τώρα εδεησα να βάλω πλυντήρια 

Στους πόσους βαθμούς τα πλένουμε τα ρούχα του μωρού; Στους 40; Στους 60;;

Εγώ γενικά τα ανοιχτόχρωμα τα βάζω στους 60 κ τα σκούρα στους 40. Βέβαια μετά τα βάζω κ στεγνωτηριο που θεωρώ ταλαιπωρουνται ακόμα περισσότερο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Γεννήσαμε κι εμεις! 🙏🧿

αρχισαμε χτες το βράδυ με πρόκληση με τζελ, το πρωι μ έκανε 2η δόση αλλα δυστυχώς ενώ είχα πόνους κ μαλιστα αρκετούς(χτες βράδυ δεν κοιμήθηκα καθολου) ο τράχηλος δεν ωρίμαζε με τιποτα. Ετσι καναμε καισαρική με επισκληρίδειο! Στεναχωρέθηκα όταν μ το ειπε δεν ήθελα, αλλα ταλαιπωρήθηκα αρκετά! 

Να σας ζήσει το μωράκι σας! Να είναι γερό κ ευλογημενο πάντα!

Σημασία έχει που είστε κ οι 2 καλά κ όλα τα υπόλοιπα χαλάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Ναι τώρα βασικά για φυσιολογικά ξεκινάμε, βέβαια βλέποντας κ κάνοντας. Εντάξει έχουν περάσει κ τόσα χρόνια από την καισαρική οπότε μάλλον δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. 

Ααα μπράβο ωραία αφού το πάτε για φυσιολογικά.. λογικά ίσως επειδή πέρασαν και αρκετά χρόνια να μην έχει θέμα.. άντε μακάρι να πάνε ολα καλά και να έρθει αυτήν την φορά φυσιολογικά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις για το πλύσιμο των ρούχων!

Τα έπλυνα τα πρώτα ρουχαλακια στους 40 και μετά διάβασα για 60 και λέω έχει γούστο να πρέπει να τα ξαναπλυνω 🥴🥴

Τα κρατάω έτσι και ίσως μόνο τα λευκά β; ζωή στους 60!

@Christine Pilates πολύ καλός ο μπεμπουλης σου! Άρα θα σε ενημερώσει ο γιατρός πότε θα πας για καισαρική;! Ναι τώρα εσύ που είχες και έναν φυσιολογικό τοκετό λογικό να μην το περίμενες. Να γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου και να τον έχεις σε λίγο καιρό γερό στην αγκαλίτσα σου 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις για το πλύσιμο των ρούχων!

Τα έπλυνα τα πρώτα ρουχαλακια στους 40 και μετά διάβασα για 60 και λέω έχει γούστο να πρέπει να τα ξαναπλυνω 🥴🥴

Τα κρατάω έτσι και ίσως μόνο τα λευκά β; ζωή στους 60!

@Christine Pilates πολύ καλός ο μπεμπουλης σου! Άρα θα σε ενημερώσει ο γιατρός πότε θα πας για καισαρική;! Ναι τώρα εσύ που είχες και έναν φυσιολογικό τοκετό λογικό να μην το περίμενες. Να γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου και να τον έχεις σε λίγο καιρό γερό στην αγκαλίτσα σου 

 

Καλημέρα κορίτσια!

εγώ τα ρούχα τα επλυνα στους 40..αλλα η παιδίατρος μου είχε πει να τα πλένω στους 60...βεβαια διαβασα τις ετικέτες των ρούχων και έλεγε στους 30 και φοβηθηκα μην χαλάσουν! οπότε τα επλυνα στους 40... μετά στεγνωτηριο και μετά σίδερο... οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

@Christine Pilatesμια χαρά είστε κορίτσι μου! Με το καλό! Ας είναι γερά κι όπως θέλουν  ας έρθουν πια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι από μένα!!! Πολύ ωραία κορίτσια μου ξεκινάμε να γεμίζουμε μπεμπακια..κι εγώ είχα καρδιοτοκογραφο σήμερα δεν έδειξε πολλές συσπάσεις αλλά μετά πήγα στη γιατρό Μ εξέτασε και μου είπε έχω 2 εκ διαστολή κι ο τράχηλος πολύ μαλακός..μου λέει μια χαρά απλά είναι λίγο ψηλά ο μπέμπης δε μας πειράζει αυτό προχωράμε κανονικά κι αύριο θα ξαναπάω....πιστεύει ότι είμαι πολύ κοντά❤️🥰

 

Κι εγώ πάντως τα ρουχαλακια στους 40° τα έπλυνα....

@Christine Pilates είτε έτσι είτε αλλιώς το θέμα είναι να είστε καλά και οι δύο...κι εγώ να σου πω δεν ηθελα καισαρική αλλά το είχα απ' την αρχή στο μυαλό μου ότι μπορεί να γίνει κάτι να πάει στραβά κι έχω εξοικειωθεί με την ιδέα..το θέμα είναι να είμαστε καλά  εμείς με τα μωράκια μας και να τα έχουμε στην αγκαλίτσα μας με όποιον τρόπο χρειαστεί❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρνάω τώρα από τη γιατρό κορίτσια. 

Η μπουμπού για τα δικά της δεδομένα αναπτύσσεται φυσιολογικά. Έχει φτάσει 2476γρ. 

Φυσικά όμως δε θα με άφηναν να φύγω ήρεμη από το doppler! Έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά το ανησυχητικό είναι η χρωμοσωμική ανωμαλία. Η γιατρός μου, μου είπε να είμαι ήρεμη κι ότι μπορεί να οφείλεται στη διατροφή. Για τις τελευταίες μέρες κόβουμε ζάχαρη και υδατάνθρακες. 

Εκτός απροόπτου θα πάω ξανά τη Δευτέρα 12/8 για καρδιοτοκογράφημα και μάλλον θα με βάλει με πρόκληση την Παρασκευή 16/8 αν δεν έχει ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός μέχρι τότε. Όλοι όμως μου λένε ότι κοντά στο Δεκαπενταύγουστο τη βλέπουν να έρχεται την μπουμπού που θα είμαι πια 38+6.

Θα δούμε!!! Εγώ πιστεύω πως ΌΛΑ είναι και θα είναι μια χαρά...

Υ.γ. ο τράχηλος έχει μειωθεί στα 27χιλ. Και η μικρή είναι με το κεφαλάκι κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Γυρνάω τώρα από τη γιατρό κορίτσια. 

Η μπουμπού για τα δικά της δεδομένα αναπτύσσεται φυσιολογικά. Έχει φτάσει 2476γρ. 

Φυσικά όμως δε θα με άφηναν να φύγω ήρεμη από το doppler! Έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά το ανησυχητικό είναι η χρωμοσωμική ανωμαλία. Η γιατρός μου, μου είπε να είμαι ήρεμη κι ότι μπορεί να οφείλεται στη διατροφή. Για τις τελευταίες μέρες κόβουμε ζάχαρη και υδατάνθρακες. 

Εκτός απροόπτου θα πάω ξανά τη Δευτέρα 12/8 για καρδιοτοκογράφημα και μάλλον θα με βάλει με πρόκληση την Παρασκευή 16/8 αν δεν έχει ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός μέχρι τότε. Όλοι όμως μου λένε ότι κοντά στο Δεκαπενταύγουστο τη βλέπουν να έρχεται την μπουμπού που θα είμαι πια 38+6.

Θα δούμε!!! Εγώ πιστεύω πως ΌΛΑ είναι και θα είναι μια χαρά...

Υ.γ. ο τράχηλος έχει μειωθεί στα 27χιλ. Και η μικρή είναι με το κεφαλάκι κάτω!

Είσαι πάρα πολύ αισιόδοξη κ ήρεμη, μπράβο σου που τα παίρνεις όλα ετσι!!! Σίγουρα θα είναι και θα πάνε ολα καλά!! Κ στο βάρος μια χαρά είναι η μπουμπού, άλλα μωράκια γεννιούνται τόσο,σε 10 μερες θα πάρει κι άλλο οπότε θα είναι άψογη η μικρή δεσποινίδα!!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Γυρνάω τώρα από τη γιατρό κορίτσια. 

Η μπουμπού για τα δικά της δεδομένα αναπτύσσεται φυσιολογικά. Έχει φτάσει 2476γρ. 

Φυσικά όμως δε θα με άφηναν να φύγω ήρεμη από το doppler! Έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά το ανησυχητικό είναι η χρωμοσωμική ανωμαλία. Η γιατρός μου, μου είπε να είμαι ήρεμη κι ότι μπορεί να οφείλεται στη διατροφή. Για τις τελευταίες μέρες κόβουμε ζάχαρη και υδατάνθρακες. 

Εκτός απροόπτου θα πάω ξανά τη Δευτέρα 12/8 για καρδιοτοκογράφημα και μάλλον θα με βάλει με πρόκληση την Παρασκευή 16/8 αν δεν έχει ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός μέχρι τότε. Όλοι όμως μου λένε ότι κοντά στο Δεκαπενταύγουστο τη βλέπουν να έρχεται την μπουμπού που θα είμαι πια 38+6.

Θα δούμε!!! Εγώ πιστεύω πως ΌΛΑ είναι και θα είναι μια χαρά...

Υ.γ. ο τράχηλος έχει μειωθεί στα 27χιλ. Και η μικρή είναι με το κεφαλάκι κάτω!

Κορίτσι μου μπράβο μεγάλωσε η μπουμπού σου!! Όλα καλά θα είναι μην ανησυχείς!! Μειώνεται και ο τράχηλός σου! Εμένα το Σάββατο που πήγα ένα εκατοστό παρακαλώ, ο μπέμπης στην περίεργή του θέση κλασσικά, θα περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή μήπως γυρίσει και αν όχι μπαίνουμε για καισαρικούλα! Θα με δει και σήμερα το απόγευμα, θα πεταχτώ στο μαιευτήριο..τι καλός που είναι μωρέ ο γιατρούλης μου, το προσπαθεί τελικά.. αλλά είμαι πλέον πολύ εξοικειωμένη με την ιδέα της καισαρικής, το μόνο που με νοιάζει να κρατήσω το μωρό μου υγιές και να μην έχω επιπλοκές στη γέννα που θα το ταλαιπωρήσουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Γυρνάω τώρα από τη γιατρό κορίτσια. 

Η μπουμπού για τα δικά της δεδομένα αναπτύσσεται φυσιολογικά. Έχει φτάσει 2476γρ. 

Φυσικά όμως δε θα με άφηναν να φύγω ήρεμη από το doppler! Έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά το ανησυχητικό είναι η χρωμοσωμική ανωμαλία. Η γιατρός μου, μου είπε να είμαι ήρεμη κι ότι μπορεί να οφείλεται στη διατροφή. Για τις τελευταίες μέρες κόβουμε ζάχαρη και υδατάνθρακες. 

Εκτός απροόπτου θα πάω ξανά τη Δευτέρα 12/8 για καρδιοτοκογράφημα και μάλλον θα με βάλει με πρόκληση την Παρασκευή 16/8 αν δεν έχει ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός μέχρι τότε. Όλοι όμως μου λένε ότι κοντά στο Δεκαπενταύγουστο τη βλέπουν να έρχεται την μπουμπού που θα είμαι πια 38+6.

Θα δούμε!!! Εγώ πιστεύω πως ΌΛΑ είναι και θα είναι μια χαρά...

Υ.γ. ο τράχηλος έχει μειωθεί στα 27χιλ. Και η μικρή είναι με το κεφαλάκι κάτω!

Μια χαρά κορίτσι μου το βαρος μην ξεχνάς και την αποκλείσει που έχουν αυτές οι μετρησεις δεν βγαίνει ακριβώς εγω πιστεύω πως είναι και μεγαλύτερο έχεις μερούλες μπροστά σου ακομα

οσο για το αμνιακό που είναι αυξημένο ξέρω σίγουρα οτι μια αιτία είναι το ζαχαρο.. αλλά εσενα η καμπύλη ζαχαρου ήταν καλή 🤷‍♀️

κοψε ζάχαρη υδατάνθρακα όπως σου είπε και βλέπετε πως προχωράτε 

Με πρόκληση γιατί να σε πάει ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maroo8 είπε:

Είσαι πάρα πολύ αισιόδοξη κ ήρεμη, μπράβο σου που τα παίρνεις όλα ετσι!!! Σίγουρα θα είναι και θα πάνε ολα καλά!! Κ στο βάρος μια χαρά είναι η μπουμπού, άλλα μωράκια γεννιούνται τόσο,σε 10 μερες θα πάρει κι άλλο οπότε θα είναι άψογη η μικρή δεσποινίδα!!😉

Αφού μου λέει η γιατρός μου να είμαι ήρεμη, γιατί να τρελαθώ; Δε θα καταφέρω και τίποτα. Πλέον δε με ανησυχεί καθόλου το βάρος αφού φτάσαμε τα 2,5 κιλά. 🙂

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσι μου μπράβο μεγάλωσε η μπουμπού σου!! Όλα καλά θα είναι μην ανησυχείς!! Μειώνεται και ο τράχηλός σου! Εμένα το Σάββατο που πήγα ένα εκατοστό παρακαλώ, ο μπέμπης στην περίεργή του θέση κλασσικά, θα περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή μήπως γυρίσει και αν όχι μπαίνουμε για καισαρικούλα! Θα με δει και σήμερα το απόγευμα, θα πεταχτώ στο μαιευτήριο..τι καλός που είναι μωρέ ο γιατρούλης μου, το προσπαθεί τελικά.. αλλά είμαι πλέον πολύ εξοικειωμένη με την ιδέα της καισαρικής, το μόνο που με νοιάζει να κρατήσω το μωρό μου υγιές και να μην έχω επιπλοκές στη γέννα που θα το ταλαιπωρήσουν! 

Κι εγώ ήλπιζα να έχει μειωθεί κι άλλο ο τράχηλος αλλά μου είπαν ότι είναι οκ. ΌΛΑ θα πάνε καλά! Εγώ ακόμα έχω πίστη στον μπέμπη σας!!! Όπως και να έρθουν πια που είναι τελειόμηνα... ας έρθουν!!! Γερά να είναι μόνο!!! Κι εκείνα κι εμείς!!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Μια χαρά κορίτσι μου το βαρος μην ξεχνάς και την αποκλείσει που έχουν αυτές οι μετρησεις δεν βγαίνει ακριβώς εγω πιστεύω πως είναι και μεγαλύτερο έχεις μερούλες μπροστά σου ακομα

οσο για το αμνιακό που είναι αυξημένο ξέρω σίγουρα οτι μια αιτία είναι το ζαχαρο.. αλλά εσενα η καμπύλη ζαχαρου ήταν καλή 🤷‍♀️

κοψε ζάχαρη υδατάνθρακα όπως σου είπε και βλέπετε πως προχωράτε 

Με πρόκληση γιατί να σε πάει ; 

Επειδή τον τελευταίο καιρό το είχα παρά ξηλώσει είναι η αλήθεια... μπορεί να φταίει κι αυτό. Σιγά 10 μέρες έμειναν! Μέχρι τώρα είχα μια χαρά εγκυμοσύνη! Κι όλα θα πάνε καλά στο τέλος!

Μου είπε ότι όπως βλέπει τις μετρήσεις, θα ήταν καλό να γεννήσουμε στις 39 εβδομάδες! Κάτι μου λέει πως δε θα χρειαστεί η πρόκληση όμως. Όλοι οι γιατροί και οι μαίες λένε για το Δεκαπενταύγουστο περίπου. Δεν μπορεί να πέφτουν όλοι έξω! 

Και τελικά είχε δίκιο ο γιατρός μου ο ιδιώτης που έλεγε ότι θα γεννηθεί 2500 με 2700γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου! Γεννήσαμε κι εμεις! 🙏🧿

αρχισαμε χτες το βράδυ με πρόκληση με τζελ, το πρωι μ έκανε 2η δόση αλλα δυστυχώς ενώ είχα πόνους κ μαλιστα αρκετούς(χτες βράδυ δεν κοιμήθηκα καθολου) ο τράχηλος δεν ωρίμαζε με τιποτα. Ετσι καναμε καισαρική με επισκληρίδειο! Στεναχωρέθηκα όταν μ το ειπε δεν ήθελα, αλλα ταλαιπωρήθηκα αρκετά! 

Να σας ζήσει!! Κάθε ευτυχία σας εύχομαι 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κοριτσια πως είστε ;

ωω πολύ καλά τα κιλάκια του μπέμπη σου μπράβο! 
Ποτε σκέφτεται να σε βάλει για καισαρική σου είπε τίποτα ; Θα περιμένεις να σε καλέσει ;  Εμένα 38&3 θα με βάλει δεν θέλει λέει να αρχίσουν συσπάσεις αν και κάτι λιγες μάλλον πρέπει να έχω 

είναι λογικό να σου έρθει ξαφνικό από την στιγμή που έχεις γεννησει ήδη φυσιολογικά μια φορά εσενα σου ήρθε πιο απότομο..

αλλα τώρα θα κάνετε ότι είναι πιο ασφαλές για εσενα και το μωρακι σου 

 

Κι εγώ θα μπω 38&3. Του ζήτησα να το πάμε από Δευτέρα για να είναι πιο κοντά στις 39 εβδομάδες αλλά δυστυχώς επιμένει. Μου είπε και τους λόγους που είναι επικίνδυνο σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά και βρίσκεται σε ισχιακη θέση ο μπεμπης. Από τη μια ακούγονται λογικά όλα αυτά  που μου είπε, από την άλλη έρχεται και ο 15 Αύγουστος και σκέφτομαι ότι θα θέλει να είναι με την οικογένειά του. 

Είμαι μπερδεμένη πολύ. 

Ο άντρας μου επιμένει να γεννήσω στις 38&3. Έχει αγχωθει περισσότερο από εμένα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις για το πλύσιμο των ρούχων!

Τα έπλυνα τα πρώτα ρουχαλακια στους 40 και μετά διάβασα για 60 και λέω έχει γούστο να πρέπει να τα ξαναπλυνω 🥴🥴

Τα κρατάω έτσι και ίσως μόνο τα λευκά β; ζωή στους 60!

@Christine Pilates πολύ καλός ο μπεμπουλης σου! Άρα θα σε ενημερώσει ο γιατρός πότε θα πας για καισαρική;! Ναι τώρα εσύ που είχες και έναν φυσιολογικό τοκετό λογικό να μην το περίμενες. Να γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου και να τον έχεις σε λίγο καιρό γερό στην αγκαλίτσα σου 

 

 

 @Christi.D.Εγώ τα ρουχαλακια τα πλένω όλα στους 40 και χρησιμοποιώ σαπούνι Μασσαλίας. Δεν πήρα ποτέ μου βρεφικό απορρυπαντικό. Και αφού είδα ότι το δέρματα κι της δεν είχε αλλεργίες σχεδόν σταμάτησα και το σίδερο. Σιδέρωμα τα απολύτως απαραίτητα. 

Το ίδιο θα κάνω και με τον μπέμπη. Τα έχω έτοιμα σιδερωμενα και βλέπω στην πορεία πως θα πάει. 

Την καισαρική την προγραμματίσαμε. Μένει να έρθει η μέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσι μου μπράβο μεγάλωσε η μπουμπού σου!! Όλα καλά θα είναι μην ανησυχείς!! Μειώνεται και ο τράχηλός σου! Εμένα το Σάββατο που πήγα ένα εκατοστό παρακαλώ, ο μπέμπης στην περίεργή του θέση κλασσικά, θα περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή μήπως γυρίσει και αν όχι μπαίνουμε για καισαρικούλα! Θα με δει και σήμερα το απόγευμα, θα πεταχτώ στο μαιευτήριο..τι καλός που είναι μωρέ ο γιατρούλης μου, το προσπαθεί τελικά.. αλλά είμαι πλέον πολύ εξοικειωμένη με την ιδέα της καισαρικής, το μόνο που με νοιάζει να κρατήσω το μωρό μου υγιές και να μην έχω επιπλοκές στη γέννα που θα το ταλαιπωρήσουν! 

Κορίτσι μου αν δεν έχει καταφέρει να γυρίσει το πιο ασφαλές είναι να πάτε με καισαρική δεν θα το ρισκάρει ο γιατρός 

Να βλέπεις και η Christine που δεν έχει πάρει θέση το ίδιο της είπαν δεν είναι ότι δεν θέλουν να γεννήσετε φυσιολογικά απλά και αυτοί φοβούνται να ρισκάρουν το οτιδήποτε 

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας 

Να μας στείλεις τα νέα σου από τον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine Pilates είπε:

Κι εγώ θα μπω 38&3. Του ζήτησα να το πάμε από Δευτέρα για να είναι πιο κοντά στις 39 εβδομάδες αλλά δυστυχώς επιμένει. Μου είπε και τους λόγους που είναι επικίνδυνο σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά και βρίσκεται σε ισχιακη θέση ο μπεμπης. Από τη μια ακούγονται λογικά όλα αυτά  που μου είπε, από την άλλη έρχεται και ο 15 Αύγουστος και σκέφτομαι ότι θα θέλει να είναι με την οικογένειά του. 

Είμαι μπερδεμένη πολύ. 

Ο άντρας μου επιμένει να γεννήσω στις 38&3. Έχει αγχωθει περισσότερο από εμένα . 

Και εμένα δεν με αφηνε περισσότερο κορίτσι μου δεν θέλει να αρχίσουν συσπάσεις μου είπε

καλα δεν πιστεύω πως το προβλήματα τους είναι ο 15 Αύγουστος είναι μαθημένοι να δουλεύουν και τέτοιες μερες γιατροί είναι 

εμενα ο δικός μου γιατρός έχει προγραμματίσει φυσιολογική γεννά τον 15 Αύγουστο 

Μα δεν θα γλυτώσεις κάτι για 2-3 μερες παρά πάνω κορίτσι μου δεν θα κερδίσεις κάτι γιατί να ρισκάρεις να σου σπάσουν τα νερά πιο πολυ θα αγχωθείς μετά 

Μην το σκέφτεσαι φτάσαμε στο τέρμα και εγω στεναχωρέθηκα  λίγο που με έβαλε νωρίτερα αλλά μετά βλέπω ποσο άρχισα να ζορίζομαι και να δυσκολεύομαι που έχω κουραστεί άλλο όποτε μετά λέω καλύτερα να πάω λίγο νωρίτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Αφού μου λέει η γιατρός μου να είμαι ήρεμη, γιατί να τρελαθώ; Δε θα καταφέρω και τίποτα. Πλέον δε με ανησυχεί καθόλου το βάρος αφού φτάσαμε τα 2,5 κιλά. 🙂

Κι εγώ ήλπιζα να έχει μειωθεί κι άλλο ο τράχηλος αλλά μου είπαν ότι είναι οκ. ΌΛΑ θα πάνε καλά! Εγώ ακόμα έχω πίστη στον μπέμπη σας!!! Όπως και να έρθουν πια που είναι τελειόμηνα... ας έρθουν!!! Γερά να είναι μόνο!!! Κι εκείνα κι εμείς!!!

Επειδή τον τελευταίο καιρό το είχα παρά ξηλώσει είναι η αλήθεια... μπορεί να φταίει κι αυτό. Σιγά 10 μέρες έμειναν! Μέχρι τώρα είχα μια χαρά εγκυμοσύνη! Κι όλα θα πάνε καλά στο τέλος!

Μου είπε ότι όπως βλέπει τις μετρήσεις, θα ήταν καλό να γεννήσουμε στις 39 εβδομάδες! Κάτι μου λέει πως δε θα χρειαστεί η πρόκληση όμως. Όλοι οι γιατροί και οι μαίες λένε για το Δεκαπενταύγουστο περίπου. Δεν μπορεί να πέφτουν όλοι έξω! 

Και τελικά είχε δίκιο ο γιατρός μου ο ιδιώτης που έλεγε ότι θα γεννηθεί 2500 με 2700γρ.

Το καλύτερο είναι να σου σπάσουν τα νερά αλλά και με πρόκληση να πας δεν είναι θέμα θα πάει μια χαρά όλη η διαδικασία 

Αφού σου λένε όλοι ότι θα έρθει εκεί 15-16/8 έτσι θα είναι κάτι ξέρουν 😊

Με το καλό να γεννήσουμε !  θα είμαστε πολύ κοντά στις γέννες μας 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...