Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς περνάτε την Κυριακή; Εμείς το βραδάκι θα βγούμε με φίλους μια βολτιτσα..

Να σας ρωτήσω το στήθος σας έχει ξεκινήσει να φουσκώνει; Αυτό που λένε ότι μεγαλώνει πολύ τον τελευταίο μήνα..εμένα τίποτα ακόμη! Και μου φαίνεται περίεργο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς περνάτε την Κυριακή; Εμείς το βραδάκι θα βγούμε με φίλους μια βολτιτσα..

Να σας ρωτήσω το στήθος σας έχει ξεκινήσει να φουσκώνει; Αυτό που λένε ότι μεγαλώνει πολύ τον τελευταίο μήνα..εμένα τίποτα ακόμη! Και μου φαίνεται περίεργο! 

Εγώ έχω ανέβει ήδη 3 νούμερα απο την αρχή της εγκυμοσύνης... Πόσο θα μεγαλώσει ακόμα δεν ξέρω... Η μαία, μου είπε, κάνα δυό ακόμα και μετά δεν ξέρουμε πόσο θα επανέλθει. Μπορεί και να μην "επιστρέψει" στο αρχικό μέγεθος ούτε μετά τον αποθηλασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ έχω ανέβει ήδη 3 νούμερα απο την αρχή της εγκυμοσύνης... Πόσο θα μεγαλώσει ακόμα δεν ξέρω... Η μαία, μου είπε, κάνα δυό ακόμα και μετά δεν ξέρουμε πόσο θα επανέλθει. Μπορεί και να μην "επιστρέψει" στο αρχικό μέγεθος ούτε μετά τον αποθηλασμό!

5 νούμερα;; 😮Μα πού θα φτάσει; Είχες μικρό ή μεγάλο στήθος πριν; Εγώ σταθερά από την αρχή της εγκυμοσύνης ανέβηκα ένα νούμερο αλλά έμεινα εκεί..μόνο οι θηλές έχουν διπλασιαστεί και γίναν καφέ.. ίσως ρωτήσω κι εγώ τη μαία την επόμενη φορά να με δει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

5 νούμερα;; 😮Μα πού θα φτάσει; Είχες μικρό ή μεγάλο στήθος πριν; Εγώ σταθερά από την αρχή της εγκυμοσύνης ανέβηκα ένα νούμερο αλλά έμεινα εκεί..μόνο οι θηλές έχουν διπλασιαστεί και γίναν καφέ.. ίσως ρωτήσω κι εγώ τη μαία την επόμενη φορά να με δει!

Φορούσα 75-80C και τώρα φοράω γεμάτο 95C... Είδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς περνάτε την Κυριακή; Εμείς το βραδάκι θα βγούμε με φίλους μια βολτιτσα..

Να σας ρωτήσω το στήθος σας έχει ξεκινήσει να φουσκώνει; Αυτό που λένε ότι μεγαλώνει πολύ τον τελευταίο μήνα..εμένα τίποτα ακόμη! Και μου φαίνεται περίεργο! 

Όχι εμένα ακομα δεν μπορω να πω πως φούσκωσε ιδιαίτερα αλλά μετά που θα θηλάσεις θα γίνει τούμπανο 

θηλες κατάμαυρες 😂

εγω στη βάφτιση της κόρης μου όταν ειδα ειδα φωτο τρόμαξα με το ποσο μεγάλο ήταν το στήθος μου 😅

μετα που αποθηλασα ξεφούσκωσε ηρθα στα κανονικά μου αλλά κρέμασε όχι ότι είχα και κανένα στητό στήθος αλλά τώρα έγινε χειρότερο  🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς περνάτε την Κυριακή; Εμείς το βραδάκι θα βγούμε με φίλους μια βολτιτσα..

Να σας ρωτήσω το στήθος σας έχει ξεκινήσει να φουσκώνει; Αυτό που λένε ότι μεγαλώνει πολύ τον τελευταίο μήνα..εμένα τίποτα ακόμη! Και μου φαίνεται περίεργο! 

Κι εμένα δεν μπορώ να πω ότι έχει μεγαλώσει πολύ..Σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη εντάξει υπάρχει διαφορά αλλά όχι μεγάλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk εσύ που έκανες καισαρική κατέβηκε αμέσως το γάλα σου; Νομίζω δεν παίζει ρόλο αν γεννήσεις με καισαρική, το σώμα καταλαβαίνει ότι γέννησες και ενεργοποιείται το στήθος.. Ρώτησα μια κοπέλα και μου είπε ότι της κατέβηκε αμέσως αλλά τη δεύτερη προς τρίτη μέρα πρίστηκε παρά πολύ και πονούσε και έπρεπε να βγάλει με το θήλαστρο αλλιώς υπέφερε! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Elk εσύ που έκανες καισαρική κατέβηκε αμέσως το γάλα σου; Νομίζω δεν παίζει ρόλο αν γεννήσεις με καισαρική, το σώμα καταλαβαίνει ότι γέννησες και ενεργοποιείται το στήθος.. Ρώτησα μια κοπέλα και μου είπε ότι της κατέβηκε αμέσως αλλά τη δεύτερη προς τρίτη μέρα πρίστηκε παρά πολύ και πονούσε και έπρεπε να βγάλει με το θήλαστρο αλλιώς υπέφερε! 

 

 

Με το που που αφαιρεθεί ο πλακούντας ο σώμα δίνει εντολή να αρχίσει να κατεβάζει γαλα όποτε δεν έχει να κάνει ο τρόπος που γεννάς.. επισης εγω λόγο ολικής ναρκωσης το μωρο δεν το θήλασα με το που γεννήθηκε όπως καταλαβαίνεις  έπρεπε να ξυπνησω από την ναρκωση και να συνέλθω κάπως ώστε να μπορω να κρατήσω το μωρο στα χέρια ούτε αυτό επηρέασε το γαλα μου και ας καθυστέρησα καποια ώρα.. το μωρο περίμενα να συνέλθω δεν το είχα δώσει τίποτα σε γαλα 

επισης τις πρωτες μερες βγάζουμε σταγόνες κίτρινες έχει φουλ αντισώματα το πρωτογαλα είναι οτι καλύτερο για το μωρο μας .. θέλει καποιες μερες να κατέβει το γαλα και να πάρει την λευκή μορφή 

Αυτό ισχύει θα πρηστει το στήθος και μπορεί να κανει γρομπαλακια ( αυτά κάνουν πολύ πόνο )

εγω είμαι τέρμα αντίθετη με το θηλαστρο τουλάχιστον στην αρχή ειναι μεγάλη παγίδα κορίτσια δεν εβαλα ποτε 

λυση σε αυτήν την περίπτωση όταν το στήθος πρηστει και πονάει είναι 1) βάζουμε το μωρο όσο πιο πολύ γίνετε στο στήθος να πιει το γαλα 2) ζεστο μπανάκι ρίχνουμε νερό στο στήθος και με την παλάμη μας από την μασχάλη προς της θηλή κάνουμε μασάζ να βγει το γαλα πιέζουμε με το χερι την θηλή θα αρχίσει να φευγει το γαλα στην αρχή θα είναι σταγόνες 3) κομπρέσες κρύες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

😂😂😂IMG_7817.thumb.jpeg.d475c35f24d2ba007a03bb0ca0269dbd.jpeg

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο κοιμάμαι κι εγώ στον καναπέ στην Αθήνα!!! Αλλιώς, κλάυ'τα Χαράλαμπε!!! Και να φανταστείτε ότι δεν έχω και καμία τεράστια κοιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katiana1987 είπε:

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο κοιμάμαι κι εγώ στον καναπέ στην Αθήνα!!! Αλλιώς, κλάυ'τα Χαράλαμπε!!! Και να φανταστείτε ότι δεν έχω και καμία τεράστια κοιλιά!

Εγω για να σηκωθώ από το κρεβατι πρέπει να πιαστώ από την συρταριερα που έχω δίπλα μου 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Με το που που αφαιρεθεί ο πλακούντας ο σώμα δίνει εντολή να αρχίσει να κατεβάζει γαλα όποτε δεν έχει να κάνει ο τρόπος που γεννάς.. επισης εγω λόγο ολικής ναρκωσης το μωρο δεν το θήλασα με το που γεννήθηκε όπως καταλαβαίνεις  έπρεπε να ξυπνησω από την ναρκωση και να συνέλθω κάπως ώστε να μπορω να κρατήσω το μωρο στα χέρια ούτε αυτό επηρέασε το γαλα μου και ας καθυστέρησα καποια ώρα.. το μωρο περίμενα να συνέλθω δεν το είχα δώσει τίποτα σε γαλα 

επισης τις πρωτες μερες βγάζουμε σταγόνες κίτρινες έχει φουλ αντισώματα το πρωτογαλα είναι οτι καλύτερο για το μωρο μας .. θέλει καποιες μερες να κατέβει το γαλα και να πάρει την λευκή μορφή 

Αυτό ισχύει θα πρηστει το στήθος και μπορεί να κατά γρομπαλακια ( αυτά κάνουν πολύ πόνο )

εγω είμαι τέρμα αντίθετη με το θηλαστρο τουλάχιστον στην αρχή ειναι μεγάλη παγίδα κορίτσια δεν εβαλα ποτε 

λυση σε αυτήν την περίπτωση όταν το στήθος πρηστει και πονάει είναι 1) βάζουμε το μωρο όσο πιο πολύ γίνετε στο στήθος να πιει το γαλα 2) ζεστο μπανάκι ρίχνουμε νερό στο στήθος και με την παλάμη μας από την μασχάλη προς της θηλή κάνουμε μασάζ να βγει το γαλα πιέζουμε με το χερι την θηλή θα αρχίσει να φευγει το γαλα στην αρχή θα είναι σταγόνες 3) κομπρέσες κρύες 

Αυτό με το μασάζ μας το είπε στο μάθημα προχθές η μαία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Αυτό με το μασάζ μας το είπε στο μάθημα προχθές η μαία... 

είναι πολύ χρήσιμο και στην αρχή το μασάζ και στον αποθηλασμο εγω είχα πολύ γαλα όταν αποφασισα να αποθηλασω το γαλα το άδειασα  με το χερι μου στο μπάνιο κάνοντας μασάζ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Βρε κορίτσια... και με την κατακράτηση τι στο καλό γίνεται;;; Αισθάνομαι σα νερόμπομπα έτοιμη να σκάσει!!! 

Εγω μπορω να πω το περιμενα χειρότερο να σου πω την αλήθεια καλά ειμαι

Τώρα αυτά αν δεν γεννήσουμε δεν φεύγουν έτσι θα μας πάει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω μπορω να πω το περιμενα χειρότερο να σου πω την αλήθεια καλά ειμαι

Τώρα αυτά αν δεν γεννήσουμε δεν φεύγουν έτσι θα μας πάει 😅

Και πόσο καιρό κάνει να φύγει όλο αυτό το νερό;;; Εγώ που δεν το έχω ξανά περάσει... νομίζω ότι θα τρυπήσει το δέρμα και θ' αρχίσει να τρέχει νερό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Και πόσο καιρό κάνει να φύγει όλο αυτό το νερό;;; Εγώ που δεν το έχω ξανά περάσει... νομίζω ότι θα τρυπήσει το δέρμα και θ' αρχίσει να τρέχει νερό!!!

Με το που γεννήσεις πιστεύω μέχρι να βγεις από την κλινική θα είσαι οκ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Με το που γεννήσεις πιστεύω μέχρι να βγεις από την κλινική θα είσαι οκ 😊

Aχ, απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί, Παναγία μου!!! Αλλιώς με βλέπω να φεύγω σαν τα μπαλόνια στα καρτούν... χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Βρε κορίτσια... και με την κατακράτηση τι στο καλό γίνεται;;; Αισθάνομαι σα νερόμπομπα έτοιμη να σκάσει!!! 

Χεχε εγώ λίγο κυτταρίτιδα στον ποπό έχω κάνει! Θα μας φύγει μετά πιστεύω! Νεράκι και υπομονή! 🤷🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς περνάτε την Κυριακή; Εμείς το βραδάκι θα βγούμε με φίλους μια βολτιτσα..

Να σας ρωτήσω το στήθος σας έχει ξεκινήσει να φουσκώνει; Αυτό που λένε ότι μεγαλώνει πολύ τον τελευταίο μήνα..εμένα τίποτα ακόμη! Και μου φαίνεται περίεργο! 

Κορίτσι μου εγώ που γενικά δεν έχω και πολύ στήθος απλά ανέβηκα ένα νούμερο και έμεινα εκεί...δε ξέρω πότε και αν θα μεγαλώσει,38+1 είμαι 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nanouko κι εμένα μεγάλωσε το στήθος μου αλλά όχι υπερβολικά πολύ. Γενικά 75Β  φορούσα τώρα είμαι στο 75C-80C.

Για την κυτταρίτιδα δεν θα πω κάτι έχω γεμίζει μέχρι το γόνατο ενώ είχα λίγη γενικά ...

@Katiana1987 κι εγώ πρέπει να κάνω πολύ. Και τις τελευταίες μέρες άρχισαν να πρηζοτναι και πατούσες τα δάχτυλα στα χέρια. Να δούμε πώς θα πάει γιατί έχω και άλλες 6 βδομάδες μπροστά μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

@nanouko κι εμένα μεγάλωσε το στήθος μου αλλά όχι υπερβολικά πολύ. Γενικά 75Β  φορούσα τώρα είμαι στο 75C-80C.

Για την κυτταρίτιδα δεν θα πω κάτι έχω γεμίζει μέχρι το γόνατο ενώ είχα λίγη γενικά ...

@Katiana1987 κι εγώ πρέπει να κάνω πολύ. Και τις τελευταίες μέρες άρχισαν να πρηζοτναι και πατούσες τα δάχτυλα στα χέρια. Να δούμε πώς θα πάει γιατί έχω και άλλες 6 βδομάδες μπροστά μου 

Κυτταρίτιδα δεν έχω πολύ να σας πω την αλήθεια. 

Εγώ την Παρασκευή μπαίνω στο μήνα μου... (36η). Τα πάντα μου έχουν πρηστεί καλέ... Σα μπαλόνι αισθάνομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κυτταρίτιδα δεν έχω πολύ να σας πω την αλήθεια. 

Εγώ την Παρασκευή μπαίνω στο μήνα μου... (36η). Τα πάντα μου έχουν πρηστεί καλέ... Σα μπαλόνι αισθάνομαι...

Την καθεμία οι ορμόνες της εγκυμοσύνης την χτυπάνε άλλου απ' ότι βλέπω! Αλλά γενικά νομίζω ειδικά προς το τέλος την κατακράτηση και το πρήξιμο δν θα το γλιτώσει καμια (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό)

Κατιάνα τι ωραία που μπαίνεις κι εσύ στον μήνα σου!!! Πλησιάζει ο καιρός να γνωρίσεις από κοντά την μπουμπού σου!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Με το που που αφαιρεθεί ο πλακούντας ο σώμα δίνει εντολή να αρχίσει να κατεβάζει γαλα όποτε δεν έχει να κάνει ο τρόπος που γεννάς.. επισης εγω λόγο ολικής ναρκωσης το μωρο δεν το θήλασα με το που γεννήθηκε όπως καταλαβαίνεις  έπρεπε να ξυπνησω από την ναρκωση και να συνέλθω κάπως ώστε να μπορω να κρατήσω το μωρο στα χέρια ούτε αυτό επηρέασε το γαλα μου και ας καθυστέρησα καποια ώρα.. το μωρο περίμενα να συνέλθω δεν το είχα δώσει τίποτα σε γαλα 

επισης τις πρωτες μερες βγάζουμε σταγόνες κίτρινες έχει φουλ αντισώματα το πρωτογαλα είναι οτι καλύτερο για το μωρο μας .. θέλει καποιες μερες να κατέβει το γαλα και να πάρει την λευκή μορφή 

Αυτό ισχύει θα πρηστει το στήθος και μπορεί να κανει γρομπαλακια ( αυτά κάνουν πολύ πόνο )

εγω είμαι τέρμα αντίθετη με το θηλαστρο τουλάχιστον στην αρχή ειναι μεγάλη παγίδα κορίτσια δεν εβαλα ποτε 

λυση σε αυτήν την περίπτωση όταν το στήθος πρηστει και πονάει είναι 1) βάζουμε το μωρο όσο πιο πολύ γίνετε στο στήθος να πιει το γαλα 2) ζεστο μπανάκι ρίχνουμε νερό στο στήθος και με την παλάμη μας από την μασχάλη προς της θηλή κάνουμε μασάζ να βγει το γαλα πιέζουμε με το χερι την θηλή θα αρχίσει να φευγει το γαλα στην αρχή θα είναι σταγόνες 3) κομπρέσες κρύες 

Ευχαριστούμε πολύ που τα λες τόσο αναλυτικά και για τις συμβουλές που δίνεις! μεγάλο πράγμα η εμπειρία!! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσι μου εγώ που γενικά δεν έχω και πολύ στήθος απλά ανέβηκα ένα νούμερο και έμεινα εκεί...δε ξέρω πότε και αν θα μεγαλώσει,38+1 είμαι 🤪

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

@nanouko κι εμένα μεγάλωσε το στήθος μου αλλά όχι υπερβολικά πολύ. Γενικά 75Β  φορούσα τώρα είμαι στο 75C-80C.

Για την κυτταρίτιδα δεν θα πω κάτι έχω γεμίζει μέχρι το γόνατο ενώ είχα λίγη γενικά ...

@Katiana1987 κι εγώ πρέπει να κάνω πολύ. Και τις τελευταίες μέρες άρχισαν να πρηζοτναι και πατούσες τα δάχτυλα στα χέρια. Να δούμε πώς θα πάει γιατί έχω και άλλες 6 βδομάδες μπροστά μου 

Οπότε μάλλον με την εκκίνηση του θηλασμού θα δούμε την τρελή διάφορα κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...