Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

κορίτσια να σας ρωτήσω!

εχω εδω και λιγες μέρες που παρατήρησα οτι βγάζω υγρό απο τις θηλές.. είναι κάτι ανησυχητικό λέτε;

εσείς παρατηρήσατε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω!

εχω εδω και λιγες μέρες που παρατήρησα οτι βγάζω υγρό απο τις θηλές.. είναι κάτι ανησυχητικό λέτε;

εσείς παρατηρήσατε κάτι;

https://www.shape.gr/ygeia/zise-ygieina/mporoun-oi-ormones-na-prokalesoun-ekkrima-tis-thilis/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω!

εχω εδω και λιγες μέρες που παρατήρησα οτι βγάζω υγρό απο τις θηλές.. είναι κάτι ανησυχητικό λέτε;

εσείς παρατηρήσατε κάτι;

Όχι όχι δε νομίζω να είναι ανησυχητικό..μπορείς να ρωτήσεις και τη μαία βέβαια..Μήπως είναι το πρωτόγαλα; Εγώ δε βγάζω υγρό αλλά συνεχίζεται το ξεφλούδισμα.. μη δοκιμάσεις να το βγάλεις με κανένα θήλαστρο! Έχω ακούσει ότι απαγορεύεται η χρήση του πριν από τον τοκετό γτ μπορεί να τον επιτυχύνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω!

εχω εδω και λιγες μέρες που παρατήρησα οτι βγάζω υγρό απο τις θηλές.. είναι κάτι ανησυχητικό λέτε;

εσείς παρατηρήσατε κάτι;

Το πρωτογαλα είναι κορίτσι μου μην το πειράζεις καθόλου το στήθος σου δεν κάνει 😊

Εγω το είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη αυτό.. σε αυτήν δεν ειδα κάτι ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Ωω βλέπω όλες συνεχίζετε το φυλλικό..ποιο παίρνετε;

gyno tardyferon είναι Σίδηρος με φολικο 

Αν και το τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να το βρω στο φαρμακείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

gyno tardyferon είναι Σίδηρος με φολικο 

Αν και το τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να το βρω στο φαρμακείο 

Ευχαριστώ καλή μου! Θα ρωτήσω μήπως πάρω κι εγώ με φυλλικό κι έτσι αυξηθεί και η απορρόφηση του σιδήρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Θα ρωτήσω μήπως πάρω κι εγώ με φυλλικό κι έτσι αυξηθεί και η απορρόφηση του σιδήρου!

Συνήθως το δίνουν σε όλη την εγκυμοσύνη δεν το σταματάνε 

Ρώτησε το όμως μήπως όντως βοηθάει καλύτερα στην απορρόφηση του σιδήρου 

Εμένα μου είχε πει και το πορτοκαλί βοηθάει να πίνω ένα χυμο όταν παίρνω το χάπι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Ωω βλέπω όλες συνεχίζετε το φυλλικό..ποιο παίρνετε;

Εμένα το φυλλικό είναι ξεχωριστό χάπι (το taduferon μου προκαλούσε φοβερή δυσκοιλιότητα και το αλλάξαμε)

Συνεχίζω να το παίρνω αλλά μέρα παρά μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Το πρωτογαλα είναι κορίτσι μου μην το πειράζεις καθόλου το στήθος σου δεν κάνει 😊

Εγω το είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη αυτό.. σε αυτήν δεν ειδα κάτι ακόμα 

δεν το πειράζω... απλά το παρατηρησα και μ έκανε εντύπωση... ευχαριστώ για την πληροφορία!

θα μιλήσω εννοείται και με την μαία μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

gyno tardyferon είναι Σίδηρος με φολικο 

Αν και το τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να το βρω στο φαρμακείο 

εχω ενα αθικτο κουτί...θες να σου το στείλω κάπως;

σε ποια περιοχή είσαι;

το πήρα πέρυσι αλλα εν τέλει δεν το ξεκίνησα ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

gyno tardyferon είναι Σίδηρος με φολικο 

Αν και το τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να το βρω στο φαρμακείο 

Κι εγώ το ίδιο. Είναι σε έλλειψη παντού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

εχω ενα αθικτο κουτί...θες να σου το στείλω κάπως;

σε ποια περιοχή είσαι;

το πήρα πέρυσι αλλα εν τέλει δεν το ξεκίνησα ποτέ!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και μόνο που μου το ειπες σε ευχαριστώ για την ώρα έχω εφοδιαστεί 🥰 είμαι κομπλέ από κουτιά απλά αυτήν την φορά θα ξέρω ότι σε έλλειψη και θα ψαχτώ νωρίτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

δεν το πειράζω... απλά το παρατηρησα και μ έκανε εντύπωση... ευχαριστώ για την πληροφορία!

θα μιλήσω εννοείται και με την μαία μου!

Ναι εννοεται πως θα ρωτήσεις για σίγουρα αλλά λογικά είναι πρωτογαλα και τώρα στην αρχή δεν είναι άσπρο είναι διάφανο προς λίγο κιτρινο μετά με τον θηλασμό γίνετε άσπρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ναι εννοεται πως θα ρωτήσεις για σίγουρα αλλά λογικά είναι πρωτογαλα και τώρα στην αρχή δεν είναι άσπρο είναι διάφανο προς λίγο κιτρινο μετά με τον θηλασμό γίνετε άσπρο 

ναι ακριβώς ετσι είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Εμένα το φυλλικό είναι ξεχωριστό χάπι (το taduferon μου προκαλούσε φοβερή δυσκοιλιότητα και το αλλάξαμε)

Συνεχίζω να το παίρνω αλλά μέρα παρά μέρα 

Εγώ το κλασσικό filicine έπαιρνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εγώ το κλασσικό filicine έπαιρνα

Και εγω αυτό επαιρνα αλλά επειδή είχε και το σίδηρο μέσα φολικο μου είπε να το κόψω το φιλισιν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Έτσι ήταν το πρώτο μου παιδάκι είχε λιγότερο βαρος από μ.ο αλλά μια χαρά γεννήθηκε μετά.. αυτό φαίνεται και στην Doppler μετά που θα κάνουμε να δούμε πως τρέφεται το μωρο και την ωρίμανση του πλακούντα 

να την κανείς την γλυκόζηλιωμένη δείχνει νομίζω το τελευταίο 3 μηνο πως ήταν το ζαχαρο σου είναι καλή εξέταση και απορώ πως δεν την βάζουν οι γιατροί να την κάνουμε 🤷‍♀️

Αχ ωραία, χαίρομαι γι'αυτο. Κοίτα μου είπε ότι φαίνεται πως θα γεννηθεί γύρω στα 3 κιλά, που εμένα αυτό μου ακούγεται φυσιολογικό. Αλλά σε σύγκριση με την πρώτη που γεννήθηκε 3.880 είναι λιγο🤣

Ναι ναι θα την κάνω την εξεταση φυσικά. Όντως νομίζω θα έπρεπε να μας την βάζουν ούτως ή άλλως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κι εμένα μου το είπε αυτό η γιατρός που είδε μόνο αυχενική και Β' επιπέδου. Ελπίζω όταν με δει απο κοντά να μην ισχυεί. Ανυπομονώ γι' αυτές τις εξετάσεις, αλήθεια. Ο μπαμπάς μου (χειρουργός) μου είπε να κάνω γλυκοζυλιωμένη. Είδωμεν!!! 

Εντωμεταξύ το μέτρησε 1023 γρ. Μα πόσο θα έπρεπε να είναι δηλαδή? Τελοσπαντων, μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό κ αφού τρέφεται σωστά είναι όλα οκ.

Εντωμεταξύ αυτό που είδε πως τρέφεται το ανέφερε σαν Doppler,αλλά δεν κατάλαβα τι έκανε τελικά. Τόσο απλό είναι αυτό το Doppler που γίνεται έτσι? Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη εγώ δεν είχα κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Έλα ντε! Σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ από μόνη μου μια γλυζηλιωμενη να δω που βρίσκεται! Γτ ούτε εμένα μου την έκανε! Άσχετο το φυλλικό το συνεχίζετε;

Εμένα μου το έχει σταματήσει εδώ κ πολύ καιρό. Στον 4ο μήνα αν θυμάμαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Αχ ωραία, χαίρομαι γι'αυτο. Κοίτα μου είπε ότι φαίνεται πως θα γεννηθεί γύρω στα 3 κιλά, που εμένα αυτό μου ακούγεται φυσιολογικό. Αλλά σε σύγκριση με την πρώτη που γεννήθηκε 3.880 είναι λιγο🤣

Ναι ναι θα την κάνω την εξεταση φυσικά. Όντως νομίζω θα έπρεπε να μας την βάζουν ούτως ή άλλως.

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 

κοιτα εγω την δικιά μου την γέννησα 3280γρ 

ακομα νωρίς για να προβλέψει τα γρ του μωρού στην γεννά θεωρώ.. εμένα ο δικός μου είχε πει 10 μερες πριν γεννήσω 2800-3000 ότι το υπολογίζει και τελικά ήταν παρά πάνω.. τζάμπα με είχε τρελάνει ότι είναι μικρό το μωρο 

το ιδανικό βαρος για τα μωρά να γεννηθούν είναι 3300-3500 αυτό είναι το καλύτερο 

Οι γιατροί δεν θέλουν ούτε πολύ μεγάλο να είναι ενα μωρο ούτε πολύ μικρό

Συνήθως τα αγόρια βγαίνουν πιο βαριά μωράκια σε σχέση με τα κορίτσια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Εντωμεταξύ το μέτρησε 1023 γρ. Μα πόσο θα έπρεπε να είναι δηλαδή? Τελοσπαντων, μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό κ αφού τρέφεται σωστά είναι όλα οκ.

Εντωμεταξύ αυτό που είδε πως τρέφεται το ανέφερε σαν Doppler,αλλά δεν κατάλαβα τι έκανε τελικά. Τόσο απλό είναι αυτό το Doppler που γίνεται έτσι? Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη εγώ δεν είχα κάνει.

Το Doppler το μετράει και ο γιατρός σε έναν απλό υπέρηχο βλέπει τα βασικά (όπως πχ μετράνε και την αυχενική σε απλό υπέρηχο )

ο εμβρυολογος που θα σε κάνει Doppler βλέπει πολύ πιο αναλυτικά τα πράγματα και παίρνει πιο ακριβές μετρησεις που είναι πιο αξιόπιστες ( όπως και στη αυχενική ) 

για αυτό λέω ότι κάποιοι γιατροί δεν την ζητάνε την Doppler γιατί έχουν εικόνα είδη από τον υπέρηχο που σου κάνουν αυτοί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • ναι εχεις δικιο..αλλαξες γιατρό τώρα εσύ!
    • Το καταλαβαίνω γιατί και εμένα θηλαζε όλη την νύχτα (μπιμπερό δεν είχε πάρει ποτε μέχρι τοτε ) και όταν έγινε η παλινδρόμηση ήταν 13 μηνών ηθελα να κόψω στο στήθος όποτε τότε που έγινε εκείνο το συμβάν σταμάτησα και τον θηλασμό μια και καλή πήγα έκανα την αποξεση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ο γιατρός μου ήθελε 700 ευρώ.. πήγα πρωί 7 η ώρα στο νοσοκομείο και βγηκα 7 το απόγευμα το στηθος της το έκοψα δεν την ξανά έδωσε από τότε.. αλλά πραγματικά γιατί δεν σε έκανε εισαγωγή για μερικές ώρες και ήθελε 3 μερες δεν το κατάλαβα κορίτσι μου 😞 Εσενα βέβαια είναι πιο μικρή η κορούλα σου την θηλαζεις μόνο νύχτα ;  εγω κορίτσι μου στην θέση σου θα πήγαινα απευθείας νοσοκομείο να με εξετάσουν καλύτερα εκεί 
    • Ναι εντάξει ότι μου είπε τώρα θα κάνω μωρέ απλά ξέρεις είναι και άλλος τώρα αυτός ο γιατρός και λίγο η επικοινωνίας μας είναι μικρή  τι να σου πω κορίτσι μου εγω δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα.. αλλα γενικα το συστήνουν αρκετοί γιατροί 🤷‍♀️  
    • κατι θα ξέρει ο γιατρός σου...μην αγχώνεσαι! απο τη μια σκέφτομαι να το κάνω... γιατί αν δεν το κάνω και αυριο μεθαύριο παθει κάτι το μωρό θα έχω τύψεις 🤷 απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό όντως!
    • @Kiddo μακαρι να ήταν έτσι. Αλλα δεν είναι. Ήταν κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός που πήγα χθές, κάνει και τους μεγάλους υπερήχους είναι δηλαδή και εμβρυολογος οπότε θεωρώ πως θα εχει καλό μηχάνημα. Το ιατρείο του εξάλλου, πρεπει να το εχει καμια 5ετια. Αυτο που περιγράφεις το εχω ζησει κι εγω στο τελευταίο παιδι μου. Ειχα παει σε εναν γιατρό που ακουγα καλά λόγια, φουλ στην αναγουλα δεν μπορουσα να σταθω και μου λεει πως βλεπει εναν αδιο σακο. 2 ημερες μετα παω στον γιατρό μου και βλέπουμε και έμβρυο. Αυτος χθες, ήταν αισιόδοξος. Μου ειπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσει αλλα εμπειρικα μου εδειξε το σχημα του σάκου και μου λεει , "μιλώντας εμπειρικά, πιστεύω πως θα προχωρήσει και πως το σχήμα που έχει ο σακος μου, είναι σχήμα που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και έμβρυο." Αλλα δεν το πιστεύω. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως θα παλλινδρομησει ή ηδη εχει γίνει. Το ξερω, το νιωθω , το διαισθανομαι. Τουλάχιστον χθες, δεν μπορούσα ουτε να κλάψω και όλη αυτή η ένταση μου χτυπησε σε δυνατό πονοκέφαλο. Σήμερα ομως καταφερα να ξεσπασω και σε κλάμα. Ξερω θα μου πειτε πως εχω αλλα 3 θαυματακια διπλα μου και δεν πειράζει. Ομως οσα παιδια και να εχεις η απώλεια αυτη πονάει. Το αγάπησα, του μιλούσα, του εγραψα και γραμματα, το οραματιστηκα. Τέλος πάντων. Την αλλη Τέταρτη πλεον θα το ξέρω και επίσημα...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...