Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mommyel είπε:

Κ εμένα στην Β επιπέδου στις 22 εβδομάδες ήταν τόσο και στις 27 πήγε κιλό. Μην αγχώνεσαι κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. 

Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ναι μάλλον αυτό, ή θα μου αλλάξει σκευάσμα..την προηγούμενη φορά νομίζω είχα 29..

Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mommyel είπε:

Κορίτσια, να κάνω μια ερώτηση στην Β επιπέδου ο τράχηλος πόσο ήταν? 

Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δεν είπα ποτέ να πανικοβληθείς αλλά ο θυρεοειδής ήταν εντός φυσιολογικών ορίων! Οι τιμές της καμπύλης δεν είναι! Οι γιατροί είναι συνηθισμένοι σε αυτά. Και δεν τον καλείς για ψίλου πήδημα... Το μήνυμα μπορεί να μην το είχε δει καν τότε κι επίσης αφού δε χρειαζόταν να κάνεις τίποτα δε θεώρησε σημαντικό να απαντήσει.

Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα.. 

Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα.. 

Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 

Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων.

Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων.

Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!

Μα του είχα πει στην επίσκεψη ότι έχω λίγο τσιμπημένο ζαχαρο και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο και ότι δεν είχα κάποιο θέμα σοβαρό με ρώτησε αν πήρα ινσουλίνη ειπα όχι απλά προσεχα λίγο την ζάχαρη και υδατάνθρακα και ότι κάνω μετρησεις με μηχανάκι αν ήταν θα μου έλεγε να τα στείλω μόλις βγουν 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα από κοιλιά δεν μου είπαν πρεπει να ηταν λιγο.Λέει να κάνουμε κολπικά να το ελέγξουμε μήπως έγινε κάποια συπαση στην μήτρα. Το βλέπει κ λέει εντάξει είναι ειχε κάνει σύσπαση και μου έγραψε 29. Δεν μου είπαν κάτι από εκεί ούτε ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγω παίρνω χάπι σίδηρο πρωι βράδυ αλλά έχω μια βδομαδα τελείωσαν τα χαπια μου 

ολα τα φαρμακεία μου έλεγαν είναι σε έλλειψη δεν μπορούσα να τα βρω

σήμερα κατάφερα να τα παρω ξανά χάπι 

Στις εξετάσεις ο αιματοκρίτης ήταν 35,5 το όριο ήταν 36 ειμαι λιγο κάτω τώρα δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο που δεν πήρα χάπια για 1 βδομαδα 

Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕

Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀

Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕

Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..

Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!! 

Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό!

Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕

Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..

Καλημέρα κορίτσια 😊

Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3 

Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elk είπε:

Είναι μεγάλο παιδάκι πλέον μια χαρά σε βοηθάει τώρα θα βοηθάει και με το μωρο μετά σίγουρα θα θέλει να το φροντίζει.. αφού το λέει και στον κόσμο από μόνη του το παιδί είναι περιμενει αδερφάκι θα πάει καλά το θέμα 🥰

εμενα την λέω που είναι το νινί έρχεται σηκωνει την μπλούζα λέει τατο (να το 😂) δίνει φιλάκια στην κοιλιά μου τέτοια πολλές φορές έρχεται και από μόνη της και δείχνει την κοιλιά λέει νινί αλλά ακόμα δεν έχει καταλαβει τι έρχεται 😂

Εγώ έχω καταλήξει στο να μην έχω πολλές προσδοκίες γενικά. Όλα θέλουν τον χρόνο τους, κ οι μικρές μας αφού πάρουν τον χρόνο τους μια χαρά θα είναι μετά. Οπότε υπομονή κ όλα θα πάνε καλα😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

ρε κορίτσια εδω στην περιοχή μου ειναι ολα τα μικροβιολογικά κλειστά λόγω απεργίας...εσεις πως κάνετε εξετάσεις;

ουτε αυτή τη βδομάδα θα καταφέρω να κάνω εξετάσεις πάλι 🤦

ειναι καποια απο Θεσσαλία να μ πει αν εχουν σε όλη τη Θεσσαλία;

Κ εδώ στην Ημαθια το ίδιο. Έχουν απεργία. Θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα μήπως κ ανοίξουν αλλιώς θα δω μήπως πάω στο νοσοκομείο. Βέβαια στο νοσοκομείο δεν ξέρω αν κάνουν καμπύλη. Αλλιώς θα ρωτήσω τον γιατρό μου αν μπορώ να τις κάνω αργότερα. Τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου τι κανετε; 
 

σημερα πηγα στην γυναικολόγο μου ολα καλα! Η Μπέμπα μου εγινε 1300! 😝 26+4 σημερα! έκλεισα και για Doppler μετά απο 6 βδομαδες. 

προσπαθώ να κοιμάμαι στην αριστερή πλευρά αλλά ξυπνάω συνέχεια! Δεν βολεύομαι! Εγω θελω να ξαπλώνω ανάσκελα για να νιώσω οτι ξεκουράζομαι.

πηρατε μαξιλάρι εγκυμοσύνης; Βοηθάει όντως; 

Τι καλα, τελεια τα πηγαινει το μωράκι σου!

Εγώ βολεύομαι με τα μαξιλάρια τα κλασσικά που έχω ήδη, τα βρίσκω λίγο κ τζάμπα λεφτά όλα αυτά να σου πω την αλήθεια. 

Βέβαια έχω ένα μαξιλάρι θηλασμού από την πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ποιος ξέρει που το έχω καταχωνιασμενο κ αυτό??🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ναι μάλλον αυτό, ή θα μου αλλάξει σκευάσμα..την προηγούμενη φορά νομίζω είχα 29..

Κι εγώ έχω 31-32 και μου άλλαξε το σκεύασμα και τη δοσολογία..Παίρνω 3 χαπακια τη μέρα αντί για δύο..Από εξάντληση κ εγώ κάποιες φορές έχω έντονη, χωρίς να κάνω κάτι αμάν και τι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mommyel είπε:

Εμένα από κοιλιά δεν μου είπαν πρεπει να ηταν λιγο.Λέει να κάνουμε κολπικά να το ελέγξουμε μήπως έγινε κάποια συπαση στην μήτρα. Το βλέπει κ λέει εντάξει είναι ειχε κάνει σύσπαση και μου έγραψε 29. Δεν μου είπαν κάτι από εκεί ούτε ο γιατρός 

Κοιτα αφού ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί μην το σκέφτεσαι θα το παρακολουθείτε σημασία έχει να μην μειώνετε απότομα αλλά σιγά σιγά θα δείτε πως θα πάει και Αααν χρειαστεί υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αν μειωθεί πολύ και όλα θα είναι οκ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κοιτα αφού ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί μην το σκέφτεσαι θα το παρακολουθείτε σημασία έχει να μην μειώνετε απότομα αλλά σιγά σιγά θα δείτε πως θα πάει και Αααν χρειαστεί υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αν μειωθεί πολύ και όλα θα είναι οκ 😊

σε ευχαριστω πολυ για την ψυχραιμια χαχα. νομιζω εχω αλλο ενα μηνυμα και μετα γραφω ελευθερα επιτελους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια...

εγω χθες είχα γιατρό..ολα καλα μου είπε...25+6 χθες ο μπεμπάκος 828 γρ. .. μεγαλώνει!

ο τράχηλος εμένα έγραφε νομίζω 40... αλλά εμένα δεν με αγχωνει αυτό καθόλου!

αυτο το μήνα δεν πήρα ουτε 2 κιλα...1.900 πήρα για την ακρίβεια! πολύ χαρηκα... όσο για τις εξετάσεις μου ειπε να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα και αν δεν ανοίξουν τα μικροβιολογικά να πάω στο Ιασώ να τις κάνω!

τον προηγούμενο μήνα ειχα αιματοκρίτη 29... τώρα έχω πολύ περιέργεια να δω τι έγινε 🤷

επισης εκλεισα για ντοπλερ 19/06..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια...

εγω χθες είχα γιατρό..ολα καλα μου είπε...25+6 χθες ο μπεμπάκος 828 γρ. .. μεγαλώνει!

ο τράχηλος εμένα έγραφε νομίζω 40... αλλά εμένα δεν με αγχωνει αυτό καθόλου!

αυτο το μήνα δεν πήρα ουτε 2 κιλα...1.900 πήρα για την ακρίβεια! πολύ χαρηκα... όσο για τις εξετάσεις μου ειπε να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα και αν δεν ανοίξουν τα μικροβιολογικά να πάω στο Ιασώ να τις κάνω!

τον προηγούμενο μήνα ειχα αιματοκρίτη 29... τώρα έχω πολύ περιέργεια να δω τι έγινε 🤷

επισης εκλεισα για ντοπλερ 19/06..

Υπέροχα τα νέα σας! Συγχαρητήρια στον μπεμπάκο που μεγαλώνει σταθερά και όμορφα! Πάλι καλά που δεν πηρές παραπάνω κιλά παρά το Πάσχα. Εγώ τρέμω την ώρα που θ' ανέβω πάλι στη ζυγαριά τι θ' ακούσω απο τους γιατρούς μου! Εγώ τελευταία φορά είχα 33 αιματοκρίτη. Αλλά δεν αισθάνομαι ζάλη ιδιαίτερα. Μόνο όταν περπατήσω στη ζέστη κι αυτό όχι πάντα. 

Για πείτε μου βρε κορίτσια όσες τα έχετε ξανά περάσει... Τι είναι αυτό το doppler;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Υπέροχα τα νέα σας! Συγχαρητήρια στον μπεμπάκο που μεγαλώνει σταθερά και όμορφα! Πάλι καλά που δεν πηρές παραπάνω κιλά παρά το Πάσχα. Εγώ τρέμω την ώρα που θ' ανέβω πάλι στη ζυγαριά τι θ' ακούσω απο τους γιατρούς μου! Εγώ τελευταία φορά είχα 33 αιματοκρίτη. Αλλά δεν αισθάνομαι ζάλη ιδιαίτερα. Μόνο όταν περπατήσω στη ζέστη κι αυτό όχι πάντα. 

Για πείτε μου βρε κορίτσια όσες τα έχετε ξανά περάσει... Τι είναι αυτό το doppler;;;

ευτυχώς ολα καλα ναι...εγω ειχα κατι ζαλαδες αλλα εχουν περίπου 3 εβδομάδες να φανούν παλι καλα..

εμενα μ ειπε η γιατρός οτι ειναι μεγάλος υπέρηχος..κοιτανε παλι αρτηριες κτλ οπως στη β επιπέδου.. φαντάζομαι δεν θα είναι κατι διαφορετικό 🤷

ας μας απαντήσει καποια έμπειρη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Doppler χοντρικά κοιτάνε όπως είπε την αρτηριακή πίεση την ωρίμανση που πλακούντα αν τρέφεται σωστά το μωρο τέτοια 

υπάρχουν γιατροί που δεν την ζητάνε και άλλοι την ζητάνε 

εμένα πχ επειδή του έβγαινε μικρό το μωρο με έστειλε για Doppler μια γνωστή μου που είχαμε τον ίδιο γιατρό επειδή εκείνη είχε πιο μεγάλο παιδάκι δεν το ζήτησε 🤷‍♀️ μου είχε πει μπορεί να κάνω και δεύτερη αλλά τελικά δεν χρειάστηκε 

κρατάει κανένα 20 λεπτό και αυτήν η εξέταση   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...