Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από αποβολή άλλαξε η περίοδος


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Όλα καλά θα πάνε και θα κρατήσεις το μωράκι σου γερό και δυνατο. Στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν έκανα τις  αιματολογικες κάπου στην 6η εβδομάδα η tsh ήταν πάνω από 4 μίλησα κατευθείαν με τον ενδοκρινολογο και μου ξεκίνησε χάπι τότε ήταν που ξεκίνησα να έχω υποθυρεοειδη. Πήγαινα κάθε μήνα και τσεκαραμε tsh και ανάλογα με τα αποτελέσματα μου άλλαζε το χάπι. Έχω και εγώ χασιμοτο αυτό το ήξερα πριν μείνω έγκυος. Αυτό που άλλαξε ήταν ότι εξελίχθηκε σε υποθυρειδισμο όταν έμεινα έγκυος. 

Ειδες .... πανω απο 4 tsh  βεβαιη αποβολη...

Με την θετικη χοριακη πρεπει να αυξησεις χαπι πχ απο 100 σε 112 και μετα πο μια βδομαδα μετρηση tsh εαν ειναι σταθερη ή αυξημενη εστω και ελαχιστα τοτε  πας στο 125.  Γιατι αφου εκανες αποβολη στις 6 εβδομαδες σημαινει οτι τοτε γινονται οι μεγαλες αλλαγες και σε εσενα οπως και σε εμενα.. οποιαδηποτε καθυστερηση οδηγει σε αποβολη. Το καλο ειναι οτι απο το 6ο μηνα και μετα συνηθως σταθεροποιειται και δεν χρειαζεται αλλαγη. Οι μεγαλες αλλαγες ειναι οι πρωτες 8 εβδομαδες στην κυηση.

Νιωθω οτι ακουω την ιστορια που εζησα...

Διορθωνεται ομως.

Καλυτερα να δωσεις 10 ευρω στη μικροβιολογο να κανεις τις πρωτες 8 εβδομαδες μετρηση καθε βδομαδα tsh απο το να αποβαλεις. Την αξια εχουν 40 ευρω στο να κρατησεις το.μωρακι σου. Μηδαμινη.

Ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα καλα αρκει να την μαρκαρεις στενα την TSH το πρωτο τριμηνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Όλα καλά θα πάνε και θα κρατήσεις το μωράκι σου γερό και δυνατο. Στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν έκανα τις  αιματολογικες κάπου στην 6η εβδομάδα η tsh ήταν πάνω από 4 μίλησα κατευθείαν με τον ενδοκρινολογο και μου ξεκίνησε χάπι τότε ήταν που ξεκίνησα να έχω υποθυρεοειδη. Πήγαινα κάθε μήνα και τσεκαραμε tsh και ανάλογα με τα αποτελέσματα μου άλλαζε το χάπι. Έχω και εγώ χασιμοτο αυτό το ήξερα πριν μείνω έγκυος. Αυτό που άλλαξε ήταν ότι εξελίχθηκε σε υποθυρειδισμο όταν έμεινα έγκυος. 

Σε ευχαριστω για τις ευχες!

Και στα δικα σου!

Και να προσπαθησεις πριν ξαναπροσπαθησεις για μωρο να εχεις σταθεροποιησει την tsh γυρω στο 1. Να εχεις περιθωριο να αντιδρασεις. Γιατι εαν εισαι στο 2 πριν μεινεις εγκυος και μετα που.μεινεις εγκυος αργησεις να κανεις tsh και τη βρεις 4 τοτε αστα.. καλημερα καληνυχτα..

Καλη επιτυχια!

Ολα θα πανε καλα στο τελος.

Χαρουμενα Χριστουγεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια ναι πήγα μόλις πήρα αποτελέσματα 

IMG_6098.jpeg

Ουουουου τέλεια ❣️❣️❣️❣️❣️❣️ με το καλό,  εύχομαι όλα να πάνε τέλεια ❣️❣️❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Ουουουου τέλεια ❣️❣️❣️❣️❣️❣️ με το καλό,  εύχομαι όλα να πάνε τέλεια ❣️❣️❣️❣️

Ευχαριστώ πολύ 

Εύχομαι και στα δικά σας σύντομα ! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια ναι πήγα μόλις πήρα αποτελέσματα 

IMG_6098.jpeg

αχχχ τι ωραια!! Με το καλο να πανε ολα, που θα πανε ειμαι σιγουρη! 🥰

Και στα δικά μας ναιιι🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Ειδες .... πανω απο 4 tsh  βεβαιη αποβολη...

Με την θετικη χοριακη πρεπει να αυξησεις χαπι πχ απο 100 σε 112 και μετα πο μια βδομαδα μετρηση tsh εαν ειναι σταθερη ή αυξημενη εστω και ελαχιστα τοτε  πας στο 125.  Γιατι αφου εκανες αποβολη στις 6 εβδομαδες σημαινει οτι τοτε γινονται οι μεγαλες αλλαγες και σε εσενα οπως και σε εμενα.. οποιαδηποτε καθυστερηση οδηγει σε αποβολη. Το καλο ειναι οτι απο το 6ο μηνα και μετα συνηθως σταθεροποιειται και δεν χρειαζεται αλλαγη. Οι μεγαλες αλλαγες ειναι οι πρωτες 8 εβδομαδες στην κυηση.

Νιωθω οτι ακουω την ιστορια που εζησα...

Διορθωνεται ομως.

Καλυτερα να δωσεις 10 ευρω στη μικροβιολογο να κανεις τις πρωτες 8 εβδομαδες μετρηση καθε βδομαδα tsh απο το να αποβαλεις. Την αξια εχουν 40 ευρω στο να κρατησεις το.μωρακι σου. Μηδαμινη.

Ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα καλα αρκει να την μαρκαρεις στενα την TSH το πρωτο τριμηνο!

Στην εγκυνοσυνη η tsh που είπα ότι είχε φτάσει κάπου στα 4 εξελίχθηκε μια χαρά και έχω μια κορούλα 5 χρονών πλέον. Τώρα σε αυτή την φάση που το έχασα ήταν λίγο πάνω από το δύο.  Ο γιατρός στην προηγούμενη με έλεγχε κάθε μήνα δεν μου είπε ποτέ ότι πρέπει να κάνω πιο σύντομο έλεγχο ούτε τώρα μου ανέφερε ότι όταν με το καλό ξανά μείνω να τον τσεκάρω πιο σύντομα από μήνα.  Επίσης δεν μου είπε ότι η τιμή μπορεί να είχε ξεπεράσει κάποιο νούμερο και να έφταιγε αυτό για την διακοπή και ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολόγος μίλησαν για τυχαίο γεγονός. Τι να πω δεν ξέρω. Θα το έχω στον νου μου όπως και να έχει αυτό που μου είπες. Όταν με το καλό ξανά μείνω θα πάρω πρώτα ενδοκρινολογο και μετά γυναικολόγο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια ναι πήγα μόλις πήρα αποτελέσματα 

IMG_6098.jpeg

Αχ υπέροχα κορίτσι μου. Σε έχω στο μυαλό μου🥰 πως νιώθεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Αχ υπέροχα κορίτσι μου. Σε έχω στο μυαλό μου🥰 πως νιώθεις? 

Χαίρομαι πολύ που τα κατάφερα τόσο γρήγορα και ταυτόχρονα φοβαμαι πολύ μην δεν πάει πάλι καλά .. μπερδεμένα τα συναισθήματα και πολύ συγκρατημένη για την ώρα κοιτάω ένα βήμα την φορά τώρα θα ξανα πάω πάλι Τετάρτη για επανάληψη και επλιζω σε έναν καλό διπλασιασμό 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

αχχχ τι ωραια!! Με το καλο να πανε ολα, που θα πανε ειμαι σιγουρη! 🥰

Και στα δικά μας ναιιι🙏

Σε ευχαριστώ πολύ 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Χαίρομαι πολύ που τα κατάφερα τόσο γρήγορα και ταυτόχρονα φοβαμαι πολύ μην δεν πάει πάλι καλά .. μπερδεμένα τα συναισθήματα και πολύ συγκρατημένη για την ώρα κοιτάω ένα βήμα την φορά τώρα θα ξανα πάω πάλι Τετάρτη για επανάληψη και επλιζω σε έναν καλό διπλασιασμό 🙏

Όλα θα πάνε καλά να είσαι ήρεμη όσο γίνεται και να ξεκουράζεσαι. Ξεκίνησαν τα συμπτώματα η επικρατεί ακόμα ηρεμία 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Χαρά 3 είπε:

Όλα θα πάνε καλά να είσαι ήρεμη όσο γίνεται και να ξεκουράζεσαι. Ξεκίνησαν τα συμπτώματα η επικρατεί ακόμα ηρεμία 😉

Καλημέρα 😊

μπα δεν θα το έλεγα κάτι τρελό η πλάτη μου πονάει με πιάνει ένα ρίγος καποιες φορές,  λίγο κούραση και  υπνηλία αλλά οχι κάτι φοβερό αυτά για την ώρα 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Χαρά 3 είπε:

Στην εγκυνοσυνη η tsh που είπα ότι είχε φτάσει κάπου στα 4 εξελίχθηκε μια χαρά και έχω μια κορούλα 5 χρονών πλέον. Τώρα σε αυτή την φάση που το έχασα ήταν λίγο πάνω από το δύο.  Ο γιατρός στην προηγούμενη με έλεγχε κάθε μήνα δεν μου είπε ποτέ ότι πρέπει να κάνω πιο σύντομο έλεγχο ούτε τώρα μου ανέφερε ότι όταν με το καλό ξανά μείνω να τον τσεκάρω πιο σύντομα από μήνα.  Επίσης δεν μου είπε ότι η τιμή μπορεί να είχε ξεπεράσει κάποιο νούμερο και να έφταιγε αυτό για την διακοπή και ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολόγος μίλησαν για τυχαίο γεγονός. Τι να πω δεν ξέρω. Θα το έχω στον νου μου όπως και να έχει αυτό που μου είπες. Όταν με το καλό ξανά μείνω θα πάρω πρώτα ενδοκρινολογο και μετά γυναικολόγο 😉

Καλημερα !

Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εμενα εκτινασσοταν γρηγορα στο 8. Το 4 σιγουρα ειναι καλυτερο. Αλλα εχει και σημασια ποτε ειναι 4 αλλιως ειναι να ειναι στο 1ο τριμηνο και αλλιως στο 2ο τριμηνο. Στο 1ο μου εχει πει η ενδοκρινολογος οτι σχετιζεται με αποβολες. Στα επομενα τριμηνα αν δεν διορθωθει συντομα ζοριζει την φυσιολογικη αναπτυξη του εμβρυου.

Ολα θα πανε καλα!

Χαρουμενα Χριστουγεννα σε ολα τα κοριτσια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συγγνώμη που αλαλζω θέμα,  αλλά ήθελα να ρωτήσω 

Πόσες μέρες μετά την απόξεση είχατε επαφή (όχι για προσπάθεια) και υπέρηχο στη μήτρα; γιατί εγώ τώρα είμαι 12 μέρες μετά και είχα εχθές επαφή , το σώμα μου το νιώθω καλά δεν ενοχλήθηκα καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια συγγνώμη που αλαλζω θέμα,  αλλά ήθελα να ρωτήσω 

Πόσες μέρες μετά την απόξεση είχατε επαφή (όχι για προσπάθεια) και υπέρηχο στη μήτρα; γιατί εγώ τώρα είμαι 12 μέρες μετά και είχα εχθές επαφή , το σώμα μου το νιώθω καλά δεν ενοχλήθηκα καθόλου 

Έκανα αποξεση μετά από μια βδομαδα πήγα με είδε ο γιατρός και μου έδωσε το οκ για επαφες..

Αν νιώθεις καλά και δεν έχεις αίμα νομίζω δεν υπάρχει θέμα 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω έτσι νομίζω από την στιγμή που νιώθω καλά,  θα επικοινωνήσω όμως και με την γιατρό την ιδιωτική μήπως κάνουμε και καμιά άλλη εξέταση γιατί ο γιατρός στο δημόσιο δεν νομίζω να μπει στη διαδικασία να το ψάξει παραπάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Και γω έτσι νομίζω από την στιγμή που νιώθω καλά,  θα επικοινωνήσω όμως και με την γιατρό την ιδιωτική μήπως κάνουμε και καμιά άλλη εξέταση γιατί ο γιατρός στο δημόσιο δεν νομίζω να μπει στη διαδικασία να το ψάξει παραπάνω 

Εγω μετα τις 2 πρωτες αποβολες που δεν εκανα αποξεση αλλα ειχα παρει χαπι για να καθαρισω μου ειχε πει η γιατρος να περιμενω 2 περιοδους και στην 3η περιοδο να ξαναπροσπαθησω.

Μετα την 2η αποβολη με εβαλε να κανω και πολλες εξετασεις  για ολα τα ενδεχομενα. Την 1η φορα δεν ειχα κανει κατι απο εξετασεις.

Μετα απεκτησα το κοριτσακι μου που ειναι σχεδον 2,5 σε λιγο καιρο.

Μετα ειχα μια αποβολη 2ου τριμηνου λογω πολυ ζορικης δουλειας.. σε αυτην  εκανα αποξεση. Ωστοσο ειχα αλλαξει γιατρο γιατι μετακομισα. Αλλα και ο δευτερος γιατρος αυτος δηλαδη που εχω τωρα παλι το ιδιο μου ειπε. Να περιμενω να αδιαθετησω 2 περιοδους και μετα στην 3η περιοδο να προσπαθησω για μωρο.

Για απλες σεξουαλικες  επαφες δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει. Θυμαμαι οτι αφησα να καθαρισω και μετα που μου ηρθε η 1η περιοδος και καθαρισα ξεκινησαμε επαφες γιατι δεν ειχα διαθεση πιο πριν δεν ενιωθα καλα.

Αλλα απτη στιγμη που εχεις το γιατρο σου αυτος θα σου ξεκαθαρισει τι να κανεις που ξερει και το ιστορικο σου.

Ολα θα πανε καλα!

Χαρουμενα Χριστουγεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσια συγγνώμη που αλαλζω θέμα,  αλλά ήθελα να ρωτήσω 

Πόσες μέρες μετά την απόξεση είχατε επαφή (όχι για προσπάθεια) και υπέρηχο στη μήτρα; γιατί εγώ τώρα είμαι 12 μέρες μετά και είχα εχθές επαφή , το σώμα μου το νιώθω καλά δεν ενοχλήθηκα καθόλου 

Εγώ ακόμη δεν έχω επαφές, τώρα κάπως καθάρισα τελείως από αίμα (μετά από 20 μέρες περίπου) οπότε περιμένω σίγουρα να μου έρθει περίοδος και να κάνω κάποιες εξετάσεις για θρομβοφιλία να δούμε μήπως εκείνο ευθυνόταν για την αποβολή. Οπότε να το ψάξω λίγο παραπάνω και γενικώς να επανέλθει κάπως το σώμα. Καλό φεβρουάριο 2024 με βλέπω για επαφές 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα αποξεση στην 11η βδομαδα. Βεβαια ειχα διεισδυτικο πλακουντα και φοβοντουσαν για αιμορραγία. Ο γιατρος μ ειχε πει να μ ερθει η πρωτη περιοδος, να παω να με δει κ μετα θα μ εδινε τ ελεύθερο για επαφες (οχι για προσπάθειες) γενικα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά οταν τον ρωτησα αν μπορω να εχω επαφες οταν μ τελειώσει τ αιμα κ μ λεει οχι μην εχεις καμια αιμοραγια και τρεχουμε και δ φτανουμε. Θα σε δω πρωτα κ μετα.

Οποτε καθε περίπτωση είναι διαφορετικη. Ο γιατρος σου ριναι ο μονος καταλληλος να σε κατατοπισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Εγώ ακόμη δεν έχω επαφές, τώρα κάπως καθάρισα τελείως από αίμα (μετά από 20 μέρες περίπου) οπότε περιμένω σίγουρα να μου έρθει περίοδος και να κάνω κάποιες εξετάσεις για θρομβοφιλία να δούμε μήπως εκείνο ευθυνόταν για την αποβολή. Οπότε να το ψάξω λίγο παραπάνω και γενικώς να επανέλθει κάπως το σώμα. Καλό φεβρουάριο 2024 με βλέπω για επαφές 😅

και μένα είχε αναφέρει πως θέλει να κάνουμε κάποιες εξετάσεις, αλλά εγώ τώρα λέω επαφές όχι ολοκληρωμενες , εγώ έχω καθαρίσει για τα καλά στις 8 μέρες για παράδειγμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Εγω εκανα αποξεση στην 11η βδομαδα. Βεβαια ειχα διεισδυτικο πλακουντα και φοβοντουσαν για αιμορραγία. Ο γιατρος μ ειχε πει να μ ερθει η πρωτη περιοδος, να παω να με δει κ μετα θα μ εδινε τ ελεύθερο για επαφες (οχι για προσπάθειες) γενικα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά οταν τον ρωτησα αν μπορω να εχω επαφες οταν μ τελειώσει τ αιμα κ μ λεει οχι μην εχεις καμια αιμοραγια και τρεχουμε και δ φτανουμε. Θα σε δω πρωτα κ μετα.

Οποτε καθε περίπτωση είναι διαφορετικη. Ο γιατρος σου ριναι ο μονος καταλληλος να σε κατατοπισει.

Ναι προφανώς, καλά και γω δεν έχω τόση όρεξη,  εχθές δηλαδή που είχαμε επαφή ένιωσα και λίγο περίεργα αλλά δεν είχα και καμιά ενόχληση σωματικά.  Θα επικοινωνήσω και με το γιατρό εννοείται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria98 και γω ορεξη δεν ειχα. Ολη μερα εκλαιγα με τ παραμικρο. Αλλα ηθελα να μ αλλαξει λιγο η διαθεση, λιγο να ανεβει η ψυχολογια μου. Να νιωσω ομορφα μεσα απο την επαφη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Ναι προφανώς, καλά και γω δεν έχω τόση όρεξη,  εχθές δηλαδή που είχαμε επαφή ένιωσα και λίγο περίεργα αλλά δεν είχα και καμιά ενόχληση σωματικά.  Θα επικοινωνήσω και με το γιατρό εννοείται 

Λογικό είναι να μην έχεις πολύ διάθεση στην αρχή μπορεί να είναι λίγο περίεργα αλλα θα τους ξανά βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως το βλέπετε εσείς? Θετικό η αρνητικό? Πρέπει να είναι ίδιο με την γραμμή ελέγχου σωστά? 

20231220_102729.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...