Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άποψη για όνομα


Nana1

Recommended Posts

Αχ χωρίς παρεξήγηση μου κάνει πιο πολύ όνομα για ζωάκι. Οπότε εγώ προσωπικά δεν θα το έδινα. Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου και εμπειριών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2023 at 12:41 ΠΜ, ο/η Nana1 είπε:

Τι γνώμη έχετε για το όνομα Κανέλλα; Θα το δίνατε εύκολα στην κόρη σας;  

Είναι κάποιας γιαγιάς? Ξέρω μία Κανέλλα που την φωνάζουν Νέλλυ..  Μήπως τη γιαγια τη φωνάζουν κάπως ετσι? ίσως να την βγάλεις κατευθείαν με το υποκοριστικό. Να την βαφτίσετε Νέλλυ πχ απευθείας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Είναι κάποιας γιαγιάς? Ξέρω μία Κανέλλα που την φωνάζουν Νέλλυ..  Μήπως τη γιαγια τη φωνάζουν κάπως ετσι? ίσως να την βγάλεις κατευθείαν με το υποκοριστικό. Να την βαφτίσετε Νέλλυ πχ απευθείας.. 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Η γιαγιά της το έχει κρατήσει Κανέλλα. Όσο για το Νέλλυ να πω την αλήθεια δεν μου αρε΄σει, από υποκοριστικά μου αρέσει περισσότερο το Έλλη αλλά μήπως είναι άσχετο?

Ρωτάω για το Κανέλλα γιατί αρέσει στον άντρα μου και προσπαθώ να αποφασίσω αν είναι πρωτότυπο και ιδιαίτερο ή ασχημούλικο.. 'Εχω μπερδευτεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου αρέσει πολύ, αλλά γενικά εμένα μου αρέσουν τα περίεργα και πρωτότυπα στη ζωή μου.. από ονόματα μέχρι διακοσμητικά, τα πάντα.. Και ναι αν δεν αρέσει στο παιδί αργότερα μπορεί να το αλλάξει σε Έλλη που είναι υπέροχο όνομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Nana1 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Η γιαγιά της το έχει κρατήσει Κανέλλα. Όσο για το Νέλλυ να πω την αλήθεια δεν μου αρε΄σει, από υποκοριστικά μου αρέσει περισσότερο το Έλλη αλλά μήπως είναι άσχετο?

Ρωτάω για το Κανέλλα γιατί αρέσει στον άντρα μου και προσπαθώ να αποφασίσω αν είναι πρωτότυπο και ιδιαίτερο ή ασχημούλικο.. 'Εχω μπερδευτεί. 

Το Έλλη δεν ειναι υποκοριστικό όμως! ειναι κανονικό αυτούσιο αρχαίο όνομα και εγώ συμφωνώ πολυ ωραιο!! Είναι όμως σαν να βγάζεις το παιδί σου Γεώργιο και να το φωνάζεις Γιαννη!  Εκτός αν την βγάλετε Έλλη κατευθείαν, γενικά δεν μου αρεσει αλλιώς να το ονομάζεις και αλλιώς να το φωνάζεις.. Προτιμώ πιο ξεκάθαρα πράγματα.. Ολόκληρα ονοματα κτλ..

Εμένα το Κανέλλα προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά δεν το βρίσκω και απαγορευτικό όμως, σιγα σιγά μπορείτε να το συνηθίσετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2023 at 12:41 ΠΜ, ο/η Nana1 είπε:

Τι γνώμη έχετε για το όνομα Κανέλλα; Θα το δίνατε εύκολα στην κόρη σας;  

Εγώ θα το έδινα, και θα την φώναζα Μόνα (΄Λίζα :) )
Από το cinnamon (cinnaMona) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ, πάλι, χωρίς παρεξήγηση, αλλά δεν θα το έδινα... Κρίνω εξ ιδίων, εννοώντας ότι προσωπικά δεν θα μου άρεσε να με λένε Κανέλλα.. Εάν για συναισθηματικούς λόγους πρέπει να ονομάσετε την κορούλα σας έτσι, τότε ένα υποκοριστικό θα ήταν προτιμότερο (Νέλλη, Έλλη, Λίνα, Κάλλια, Κέλλυ, Λίτσα). 

Να σας ζήσει και να είστε ευτυχισμένοι, πάνω απ'όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Έλλη δεν βγαίνει όντως από το Κανέλλα, αλλά και εμένα που με φωνάζουν Έλλη από μωρό, το βαφτιστικό μου δεν συνδέεται άμεσα. Το θέμα είναι να είναι ένα όνομα που να αρέσει και σε εσένα (και όχι για να κάνεις το χατίρι σε άντρα, γιαγιά, μαμά και δεν ξέρω τι άλλο) γιατί σκέψου ότι θα συνοδεύει το παιδάκι σου μια ζωή, θα είναι η "ταυτότητα" της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει πάντα και η λύση των δύο ονομάτων..εγώ θα πρότεινα να δώσεις κάτι που σου αρέσει γιατί είναι κρίμα μετά να μετανιώσεις για κάτι που δεν αλλάζει..οι παππούδες πρέπει να χαίρονται για τα εγγόνια τους ανεξάρτητα με τι όνομα τα φωνάζουν..αν όχι είναι δικό τους λάθος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω πώς θα σου φαινόταν η ιδέα να της δώσετε μαζί και το όνομα της Παναγίας, Μαρία, που βγάζει εύκολα υποκοριστικά, Μαρία + Κανέλλα = Μαριέλλα, Μιρέλλα... Το διπλό όνομα ίσως είναι λίγο μπλέξιμο στα χαρτιά, αλλά να το πείτε Κανέλλα το κορίτσι κρίμα... Συγγνώμη, εμένα δεν μ' αρέσει. Μία Κανέλλα πάντως που ξέρω, την φωνάζουν Λέλλα. Να σας ζήσει η μικρούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Ίσως κ Λίνα.. Κανέλλα Κανελλίνα Λίνα

δεν ξέρω κ εγώ να σου πω. Ακούγεται ξεχωριστό αλλά δεν ξέρω αν είναι κ ωραίο , ουδέτερο ίσως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά, δε θα το έδινα στην κόρη μου. Ωστόσο, εάν για συναισθηματικούς λόγους το επιθυμούσε πολύ ο σύζυγος, θα έκανα πίσω και θα διάλεγα κάποιο υποκοριστικό να τη φωνάζουμε. Να προσθέσω στη λίστα και το Έλλα, αν και εγώ προτιμώ το Νέλλη! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...