Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άμβλωση και επερχόμενη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες τις μελλοντικές μαμάδες και όλες τις γυναίκες αλλά και άντρες μπορεί αυτού του γκρουπ.

 

λοιπον θέλω τα φώτα σας για κάτι που θεωρώ πρωτοφανές που μου συνέβη,

λοιπον εγώ που λέτε τον Ιανουάριο που λέτε έφερα στον κόσμο το πρώτο μου παιδάκι λοιπόν ενταξει με τον σύζυγο μου είχαμε κάποιες επαφές χωρίς να προσέχουμε ιδιαίτερα και ξανά μένω έγκυος τον Αύγουστο ,

δυστυχώς λόγω διαφόρων συνθηκών αποφασίσαμε να διακόψουμε την εγκυμοσύνη λόγω ότι ήταν σε μικρό στάδιο αυτό έγινε με την χρήση χαπιών 1η Σεπτεμβρίου.

γνωριζοντας ότι η σύλληψη ξανά μετά από μια αποβολή άμβλωση είναι λίγο δύσκολη να συμβεί κατευθείαν είχαμε κάποιες ελεύθερες επαφές.

σημερα λοιπόν ανακάλυψα ότι είμαι 1,5 μηνών έγκυος ξανά πέφτοντας από τα σύννεφα και εγώ και ο γιατρός γιατί η σύλληψη έγινε κατευθείαν μετά την άμβλωση.

πειτε μου τις εμπειριες σας πάνω σε αυτό τι γνωρίζετε ;

έχετε ξανά ακούσει κάτι αντίστοιχο ;

ποσο συχνό είναι να συμβεί ;


 

Υποσημείωση*
ελπιζω πέρα από τις ερωτήσεις που σας έθεσα να δουν το μήνυμα μου οι δυνατές γυναίκες που έχουν περάσει έναν χαμό και να τους δώσει έστω λίγο θάρρος ότι όλα είναι πιθανά και ποσό γρήγορα μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Alex11 είπε:

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες τις μελλοντικές μαμάδες και όλες τις γυναίκες αλλά και άντρες μπορεί αυτού του γκρουπ.

 

λοιπον θέλω τα φώτα σας για κάτι που θεωρώ πρωτοφανές που μου συνέβη,

λοιπον εγώ που λέτε τον Ιανουάριο που λέτε έφερα στον κόσμο το πρώτο μου παιδάκι λοιπόν ενταξει με τον σύζυγο μου είχαμε κάποιες επαφές χωρίς να προσέχουμε ιδιαίτερα και ξανά μένω έγκυος τον Αύγουστο ,

δυστυχώς λόγω διαφόρων συνθηκών αποφασίσαμε να διακόψουμε την εγκυμοσύνη λόγω ότι ήταν σε μικρό στάδιο αυτό έγινε με την χρήση χαπιών 1η Σεπτεμβρίου.

γνωριζοντας ότι η σύλληψη ξανά μετά από μια αποβολή άμβλωση είναι λίγο δύσκολη να συμβεί κατευθείαν είχαμε κάποιες ελεύθερες επαφές.

σημερα λοιπόν ανακάλυψα ότι είμαι 1,5 μηνών έγκυος ξανά πέφτοντας από τα σύννεφα και εγώ και ο γιατρός γιατί η σύλληψη έγινε κατευθείαν μετά την άμβλωση.

πειτε μου τις εμπειριες σας πάνω σε αυτό τι γνωρίζετε ;

έχετε ξανά ακούσει κάτι αντίστοιχο ;

ποσο συχνό είναι να συμβεί ;


 

Υποσημείωση*
ελπιζω πέρα από τις ερωτήσεις που σας έθεσα να δουν το μήνυμα μου οι δυνατές γυναίκες που έχουν περάσει έναν χαμό και να τους δώσει έστω λίγο θάρρος ότι όλα είναι πιθανά και ποσό γρήγορα μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος.

 

Καλησπερα σας, γιατί λέτε ότι μετά από μια άμβλωση είναι δύσκολο να έρθει νέα εγκυμοσύνη; εγώ ξέρω ίσα ίσα το αντίθετο! Πάντως όταν υπάρχουν ελεύθερες επαφές πάντα υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης και η προφύλαξη είναι η μόνη λύση όταν δεν επιθυμούμε εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα τα λεγανε παλια οταν οι μέθοδοι διακοπής κυησης ηταβ διαφορετικοι. Δε ξερανε τι επιπτώσεις ειχε στη μητρα κ στο σωμα. Τωρα ακόμα κ η διακοπή κυησης με αποξεση δ διαφερει απο μια αποξεση λογο παλινδρομης πχ. Οσες πιθανοτητες έχει μια κοπελα να μεινει εγκυος μετα απο αποξεση απο παλινδρομη εχει και μια κοπέλα μετα απο αποξεση για διακοπη κυησης. Εγω εκανα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα για λογους υγείας. Ο γιατρός μ ειπε να προσεχω παρα πολυ ωστε να μην ξανα μεινω εγκυος αμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλησπερα σας, γιατί λέτε ότι μετά από μια άμβλωση είναι δύσκολο να έρθει νέα εγκυμοσύνη; εγώ ξέρω ίσα ίσα το αντίθετο! Πάντως όταν υπάρχουν ελεύθερες επαφές πάντα υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης και η προφύλαξη είναι η μόνη λύση όταν δεν επιθυμούμε εγκυμοσύνη!

Γιατί και η γυναικολόγος που πήγα για να επιβεβαιώσω την κύηση μου είπε ότι δεν είναι συνηθισμένο και ότι συμβαίνει σπάνια μου είπε ότι πρέπει να επέλθει μια περίοδος πρώτα, σε ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνιση, ☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Αυτα τα λεγανε παλια οταν οι μέθοδοι διακοπής κυησης ηταβ διαφορετικοι. Δε ξερανε τι επιπτώσεις ειχε στη μητρα κ στο σωμα. Τωρα ακόμα κ η διακοπή κυησης με αποξεση δ διαφερει απο μια αποξεση λογο παλινδρομης πχ. Οσες πιθανοτητες έχει μια κοπελα να μεινει εγκυος μετα απο αποξεση απο παλινδρομη εχει και μια κοπέλα μετα απο αποξεση για διακοπη κυησης. Εγω εκανα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα για λογους υγείας. Ο γιατρός μ ειπε να προσεχω παρα πολυ ωστε να μην ξανα μεινω εγκυος αμεσα. 

Εμένα η άμβλωση ήταν μόλις στις 4-5 εβδομάδες και λόγο δυσκολιών και λόγο ότι οι ορμόνες μου είπε ο γιατρός δεν αυξανόταν φυσιολογικά,

δυστυχώς αυτή την ενημέρωση από τον γιατρό μου δεν την είχα εγώ, όπως και δεν είχα καθημερινές ελεύθερες επαφές μετά ίσως μια η δυο δεν θεώρησα ποσό πιθανό ήταν να συμβεί αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Εμένα η άμβλωση ήταν μόλις στις 4-5 εβδομάδες και λόγο δυσκολιών και λόγο ότι οι ορμόνες μου είπε ο γιατρός δεν αυξανόταν φυσιολογικά,

δυστυχώς αυτή την ενημέρωση από τον γιατρό μου δεν την είχα εγώ, όπως και δεν είχα καθημερινές ελεύθερες επαφές μετά ίσως μια η δυο δεν θεώρησα ποσό πιθανό ήταν να συμβεί αυτό 

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Άλλη παρακολουθεί τη μέρα κ την ώρα κ δεν συλλαμβάνει κ άλλη πιάνει στον αέρα... Βρίσκω ανεύθυνο αυτό που είπε ο γιατρός. Εγώ όταν γέννησα κ προφανώς δεν είχα περίοδο, μου είπε να προσέχω (αν δεν θέλω άμεσα εγκυμοσύνη) γιατί η ωορρηξία προηγείται της περιόδου κ είναι αδύνατο να ξέρεις πότε θα συμβεί! Κ φαντάσου ότι το είπε σε μένα που έκανα παιδί με εξωσωματική! Γιατί σου λένε ότι ποτέ μα ποτέ δεν ξέρεις κ όλα γίνονται! Επίσης κατανοώ απόλυτα να μην θέλατε τόσο άμεσα άλλο παιδί, αλλά τι θα πει διακοπή επειδή δεν ανέβαιναν σωστά οι ορμόνες; θέλω να πω σε αυτή την περίπτωση περιμένεις να δεις αν υπάρχει καρδιά κλπ. Όπως είπα αν η απόφαση διακοπης ήταν προσωπική κ δική σας καλά κάνατε, το διευκρινίζω ως προς την προτροπή του γιατρού.

Αν δεν επιθυμείτε άλλη εγκυμοσύνη η μόνη λύση είναι η αντισύλληψη... Εύχομαι να σας πάνε όλα όπως επιθυμείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδεχομένως, για να συνέβη σε σένα, πάει να πει ότι όλα μπορούν να συμβούν. Εγώ ξέρω περιπτωσεις και διαβάζω κ σε συζητήσεις συχνά για κοπέλες που κάνουν δύο παιδιά μέσα σε έναν χρόνο, δλδ μένουν έγκυοι ξανά 3-4 μήνες μετά από γεννα, ενώ δεν έχει επανέλθει ακόμη η περίοδος τους. Πρόσφατα μου έλεγαν για μια κοπέλα που το ανακάλυψε τεσσάρων μηνών οτι ειναι κανα εγκυος, καθως δεν είχε περάσει καν εξάμηνο από το πρώτο παιδί και δεν το είχε στο μυαλό της καθόλου.  Μετά από άμβλωση συμβαίνει επίσης, συμφωνώ με τα κορίτσια, η μήτρα είναι πιο καθαρή, ασχέτως αν οι γιατροί δίνουν περιθώριο τριών μηνών για νέα προσπάθεια.

Ετσι έπιασε μια φίλη μου την κόρη της, μετα απο αποβολη- απόξεση, είχε ασταθή περίοδο λόγω σπω, κι όμως τρεις μήνες μετά ξαναεμεινε έγκυος!  Στα 28 της βεβαια.

Είσαι απ τις τυχερες που συλλαμβάνουν εύκολα. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα @Alex11

Όπως προείπαν και τα άλλα κορίτσια, δεν ισχύει ότι μετά από μια άμβλωση μια επερχόμενη σύλληψη είναι δύσκολη ή απίθανη. Ο καλύτερος τρόπος να είσαι ασφαλής από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι πάντα η πρόφυλαξη.

Εγώ έκανα διακοπή κύησης με χάπια τον περασμένο Απρίλη διότι δυστυχώς ήταν παλλίνδρομη και η γυναικολόγος μας είπε ρητά ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό στις επαφές μας διότι ήθελε να περάσουν 1-2 κύκλοι πριν ξαναπροσπαθήσουμε. Ο λόγος είναι ότι μετά από μια αποβολή/απόξεση/άμβλωση το σώμα χρειάζεται το χρόνο του για να ξανασυντονιστεί. Επομένως, μπορεί να υπάρχει ωορρηξία σε οποιαδήποτε στιγμή, άρα εφόσον δεν επιθυμεί μια γυναίκα να ξαναμείνει έγκυος είναι απαραίτητο να αποφεύγει της ελεύθερες επαφές χωρίς προφύλαξη.

Πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...