Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tooth.fairy είπε:

Μα τον ρωτήσαμε;!!! Αν κάνουμε πρόκληση μόνοι μας με επαφές δηλαδή δεν θα γίνει τίποτα;; Μας είπε γιατί δεν θέλετε να έχετε επιτυχία 20% με σπερματεγχυση ενώ εχετε 5% με φυσικές επαφές με όποτε συναντηθούν τα ωαριο-σπερματοζωαριο. Ηταν κάθετος με την σπερματεγχυση. Από εξαρχής ήθελε να πουλήσει αυτό. Έχει μια επιχείρηση και θέλει να τη συντήρηση. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Προς το παρόν.

Μα το θεό δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου αυτά που λέω, γιατί 1-2 κοπέλες μου έχετε απαντήσει ότι δεν βγάζουν λογικη αυτά που έγραψα. Πραγματι κι εμείς μείναμε παγωτό. Δεν ήταν καθόλου επαγγελματίας. Ούτε απαντούσε στις απορίες μας. Δεν άκουγε. Δεν είχε τίποτα ανθρώπινο εκεί μέσα.

Για το σπερματοδιαγραμμα απλά δεν το κοίταξε καν. Έμεινε μόνο στην ποσότητα. Μας τονιζε ότι είναι λίγο. Ενώ ο ουρολόγος, ο βιολόγος του κέντρου, άντε και ο γυναικολόγος μου δεν ανέφεραν κάτι. Ενώ το μεγαλύτερο πρόβλημα υπογονιμότητας ενώ ειμαι εγώ!

Μα γι' αυτό στο λέω! Δηλ το μόνο υπαρκτό πρόβλημα είναι οι ωορρηξίες και κοιτάμε τη σπερπατέγχυση; Πραγματικά μας κούφανες! Εγώ δεν ε΄χω προσωπικές εμπειρίες από τέτοιες περιπτώσεις αλλά από συγγενείς και φίλες που ξέρω, όσες έκαναν σπερματέγχυση είχαν οι άντρες τους θέμα με κινητικότητα σίγουρα, και ίσως και κάτι άλλο. Έπαιρναν κάτι βιταμίνες κ μετά πήγαιναν σε σπερματέγχυση. 

Εν πάση περιπτώσει, και μόνο που λες ότι δεν ήταν ανθρώπινος, δεν απαντούσε σε απορίες και δεν άκουγε, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσεις καθόλου βάση. Γιατρός που σε αφήνει να βγεις από το ιατρείο του με κενά και αναπάντητα ερωτήματα, δεν είναι σωστός επιστήμονας και άνθρωπος! 'Ασ' τον να πάει στην ευχή του θεού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ναι ο θυροειδης εννοείτε ότι εμποδιζει στην σύλληψη 

ειχες πρόβλημα και παλιότερα ; Ποσο ήταν ; 

Καλημέρα ελκ μου😊 πριν μείνω έγκυος είχα 2,40 αν θυμάμαι καλά κ τώρα μου έχει πάει 3,10 κ μου είπε ότι πρέπει να το φτιάξουμε σίγουρα... Κ διάβασα ότι θέλει 2 το πολύ 2,50 για υπάρξει σύλληψη. Αυτές είναι οι εξετάσεις που έκανα χθες. Φαντάζομαι θα μου πει από κοντά τα υπόλοιπαIMG_20231026_103107.thumb.jpg.d804ab2d2446a6562cd93cb0c2a4cdf1.jpg

IMG_20231026_103045.jpg

IMG_20231026_103031.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου όμορφα!! Σήμερα βρέχει ασταμάτητα εδώ και έχει μια υπέροχη μουντηλα!! Γενικά έχω πολύ κέφι όταν είναι έτσι ο καιρός!! @cat12 μωρέ λες εξαετίας του θυροειδή να μην έπιανες τόσο καιρό?? Μήπως δεν χρειάζεται η εξωσωματική?? 

@Mary_piggy τέλεια τα πήγες κορίτσι μου! Μπράβο! Το σημαντικό είναι να πάρεις την αγωγή τώρα και αν όχι αυτόν τον μήνα τον επόμενο θα είσαι έγκυος!! Αφού βρέθηκε το προβληματακι τώρα όλα θα κυλήσουν ρολόι! 

@Antonia2 δηλαδή έμεινες ικανοποιημένη από τον γιατρό αν κατάλαβα καλά!!! Για μένα αυτό είναι το βασικό! Να σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια και να σου παίρνει και λίγο το άγχος! Πάντως βλέπω ότι πολλές είμαστε που σκεφτόμαστε την εξωσωματική και αυτό με στεναχωρεί αλλά πάλι καλά που υπάρχει και αυτή και θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε! Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο? Είσαι Θεσσαλονίκη? Και εγώ σιγά σιγά αρχίζω την αναζήτηση γιατρού σε ιδιωτικό κέντρο μιας και στη Θεσσαλονίκη νομίζω μόνο το Παπαγεωργίου κάνει εξωσωματική και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα!

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ναι μπορεί να έπαιξε ρόλο αυτό πιστεύω κ εγώ... Αλλά τώρα μπήκαμε σε αυτήν την διαδικασία οπότε θα την κάνω για να έχω κ ωαρια καβατζα αν πάει καλά αυτό 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα ελκ μου😊 πριν μείνω έγκυος είχα 2,40 αν θυμάμαι καλά κ τώρα μου έχει πάει 3,10 κ μου είπε ότι πρέπει να το φτιάξουμε σίγουρα... Κ διάβασα ότι θέλει 2 το πολύ 2,50 για υπάρξει σύλληψη. Αυτές είναι οι εξετάσεις που έκανα χθες. Φαντάζομαι θα μου πει από κοντά τα υπόλοιπαIMG_20231026_103107.thumb.jpg.d804ab2d2446a6562cd93cb0c2a4cdf1.jpg

IMG_20231026_103045.jpg

IMG_20231026_103031.jpg

Ναι και εγω ξέρω ότι το ιδανικό για σύλληψη είναι κάτω από 2,5 αλλά εντάξει έτσι όπως το είπες νόμιζα ήταν πάνω  από 5 ο δικός σου😅

Εμένα ο θυροειδης μου όποτε έχω πάρει μετρήσεις ποτε δεν έχω σταθερό νούμερο συνήθως είμαι 2-2,5 και μια φορά είχα 3,30 πριν μεινω εγκυος ήταν τόσο, πήγα έκανα υπέρηχο θυροειδη αλλά ήταν οκ δεν είχα κάποιο πρόβλημα 

μετα ξανά έκανε και είχα πέσει 2,3 🤷‍♀️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα ελκ μου😊 πριν μείνω έγκυος είχα 2,40 αν θυμάμαι καλά κ τώρα μου έχει πάει 3,10 κ μου είπε ότι πρέπει να το φτιάξουμε σίγουρα... Κ διάβασα ότι θέλει 2 το πολύ 2,50 για υπάρξει σύλληψη. Αυτές είναι οι εξετάσεις που έκανα χθες. Φαντάζομαι θα μου πει από κοντά τα υπόλοιπαIMG_20231026_103107.thumb.jpg.d804ab2d2446a6562cd93cb0c2a4cdf1.jpg

IMG_20231026_103045.jpg

IMG_20231026_103031.jpg

Η fsh σου όμως είναι άψογη και αυτό σημαίνει ότι κάνεις καλής ποιότητας ωάρια!! Την ΑΜΗ δεν την καταλαβαίνω έτσι όπως την έχουν γραμμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!εδώ Θεσσαλονίκη είναι όλα κλειστά σήμερα και τα σχολεία και είμαστε σπιτάκι έχει και βροχουλα!!!του Αγίου Δημητρίου σήμερα είναι ο πολιούχος άγιος της πόλης μας.

@Antonia2 άρα αποφασίσατε να πάτε για εξωσωματική;;; εγώ θα έλεγα να πάρεις και δεύτερη γνώμη γιατί εμένα ο γιατρός μας που έχω δευτεροπαθή υπογονιμότητα (έτσι λέγεται όταν έχεις ήδη ένα ή περισσότερα παιδάκια) και μετά δεν μπορείς εύκολα να μείνεις έγκυος και μου είπε τα βήματα είναι αυτά

1.σαλπιγγογραφια

2.προκληση ωορρηξίας αν βγει καλή και προσπάθειες μόνοι σας με παρακολούθηση από εμένα

3.υστεροσκοπηση (αν δεν τα καταφέρουμε) για να δούμε αν έχει θέμα η μήτρα

4.εξωσωματικη(αν δεν πιάσουν όλα τα άλλα)

Αυτά τα συζητήσαμε πρόσφατα άρα εγώ θα σου έλεγα παρε δεύτερη γνώμη σίγουρα!!!!!

επίσης μην ξεχνάς ότι η σύλληψη που είχες ήταν φυσική άσχετα αν παλινδρομησε το μωράκι άρα δεν έχεις κάτι πολύ σοβαρό λογικά.

@Mary_piggy αχ άντε χάρηκα που όλα πήγαν καλά τώρα βουρ για επαφές!!!!καλή επιτυχία.τωρα είσαι πιο ανοιχτή από κάτω 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι και εγω ξέρω ότι το ιδανικό για σύλληψη είναι κάτω από 2,5 αλλά εντάξει έτσι όπως το είπες νόμιζα ήταν πάνω  από 5 ο δικός σου😅

Εμένα ο θυροειδης μου όποτε έχω πάρει μετρήσεις ποτε δεν έχω σταθερό νούμερο συνήθως είμαι 2-2,5 και μια φορά είχα 3,30 πριν μεινω εγκυος ήταν τόσο, πήγα έκανα υπέρηχο θυροειδη αλλά ήταν οκ δεν είχα κάποιο πρόβλημα 

μετα ξανά έκανε και είχα πέσει 2,3 🤷‍♀️ 

Σε μπέρδεψα 😅 όχι δεν είναι πάνω από τα φυσιολογικά πλαίσια αλλά για εγκυμοσύνη ειναι παραπάνω..  α κ εσένα δλδ μια πάνω μια κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε ολεεεεες ❤️ 

Κοριτσια μου ποιες κοπελουδες τωρα περιμενουν? Θα εχουμε θετικο στην εκπνοη του Οκτωβριου ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Η fsh σου όμως είναι άψογη και αυτό σημαίνει ότι κάνεις καλής ποιότητας ωάρια!! Την ΑΜΗ δεν την καταλαβαίνω έτσι όπως την έχουν γραμμένη

Κ εγώ μπερδεύτηκα γιατί τα γράφουν περίεργα 🤔 φαντάζομαι ότι έχω πάει στο χαμηλή γιατί την τελευταία φορά ήμουν στο όριο στο ικανοποιητικό. Είχα 2,40 κ μάλλον τώρα έχω 2? Το χασα κ εγώ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσαρες 🥰🥰

Εγώ (δεν) περιμένω σε 5 μέρες αλλά θα δούμε τώρα..Έχω κάποια περίεργα αλλά επειδή και η λαχτάρα είναι μεγάλη μπορεί να είναι και παιχνίδια του μυαλού!!Έχω αποφασίσει ότι δε θα κάνω ούτε ένα τεστ και απλά θα περιμένω!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Σε μπέρδεψα 😅 όχι δεν είναι πάνω από τα φυσιολογικά πλαίσια αλλά για εγκυμοσύνη ειναι παραπάνω..  α κ εσένα δλδ μια πάνω μια κάτω... 

ναι πάνω κάτω είμαι  πιστεύω πως ίσως ότι επηρεάζουν και οι Πολυκυστηκες σε αυτά γιατί αυτό παίζουν οι τιμές 🤷‍♀️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες 🥰🥰

Εγώ (δεν) περιμένω σε 5 μέρες αλλά θα δούμε τώρα..Έχω κάποια περίεργα αλλά επειδή και η λαχτάρα είναι μεγάλη μπορεί να είναι και παιχνίδια του μυαλού!!Έχω αποφασίσει ότι δε θα κάνω ούτε ένα τεστ και απλά θα περιμένω!!

 

Ευχομαι να μας πεις τα χαρμοσυνα ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κ εγώ μπερδεύτηκα γιατί τα γράφουν περίεργα 🤔 φαντάζομαι ότι έχω πάει στο χαμηλή γιατί την τελευταία φορά ήμουν στο όριο στο ικανοποιητικό. Είχα 2,40 κ μάλλον τώρα έχω 2? Το χασα κ εγώ 😅

Είχα ρυθμισμένο θυροειδή όσο καιρό προσπαθούσαμε ελεύθερα και μετά από Covid που πέρασα με χτύπησε εκεί κ μου τα απορρύθμισε. Πήγα σε ενδοκρινολόγο κ τα έφτιαξα κ ευτυχώς ισορρόπησαν στην εμβρυομεταφορά κ πιστεύω ήταν κ ένας σημαντικός λόγος που πέτυχε. 
Θέλω να σου πω ότι εάν ήταν μόνο ο θυροειδής θα σου έλεγαν να περιμένεις και να προσπαθήσεις φυσιολογικά, γιατί είναι σημαντικός λόγος υπογονιμότητας. Από το γιατρό μου κατάλαβα ότι ήταν πολύ σημαντικό να ρυθμίσω την TSH κάτω από το 2,5.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά οι ορμόνες του θυρεοειδούς ανεβοκατεβαίνουν συνεχώς και με αρκετά μεγάλες αποκλίσεις, δεν τον πιάνεις εύκολα. Στρες, αλλαγές στη δίαιτα, στο βάρος, στον ύπνο, στην άσκηση, αλλαγή εποχής, επηρεάζουν τις ορμόνες. Εγώ που παίρνω χάπι εδώ και 20 χρόνια και κάνω εξετάσεις κάθε 3 μήνες, υποτίθεται ότι τον έχω υπό έλεγχο. Όταν είναι λοιπόν υπό έλεγχο βλέπουμε τιμές 1,5 έως 2,5. Όταν παθαίνει τις κρίσεις του πάει πότε 3+ και πότε 0 κάτι. Έχω δει έως 0,03 😂

Πάντως όταν πρωτοείπα στην ενδοκρινολόγο για εγκυμοσύνη μου είπε να αυξήσουμε ελαφρώς τη δόση για να αποκλείσουμε αυτές τις αυξήσεις TSH άνω του 2,5. Δε μου είπε το λόγο αλλά μάλλον όσο χαμηλότερη, τόσο το καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα σε ολεεεεες ❤️ 

Κοριτσια μου ποιες κοπελουδες τωρα περιμενουν? Θα εχουμε θετικο στην εκπνοη του Οκτωβριου ? 

Καλημέρα καλημέρα ❤️ περιμένω σε 5 ημέρες κι ελπίζω ότι θα μείνω με το περίμενε αυτή την φορά και δεν θα εμφανιστεί η ακατανόμαστη …μακάρι 🤞🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες 🥰🥰

Εγώ (δεν) περιμένω σε 5 μέρες αλλά θα δούμε τώρα..Έχω κάποια περίεργα αλλά επειδή και η λαχτάρα είναι μεγάλη μπορεί να είναι και παιχνίδια του μυαλού!!Έχω αποφασίσει ότι δε θα κάνω ούτε ένα τεστ και απλά θα περιμένω!!

 

Καλημερα 🥰 είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες και φαντάζομαι με την ίδια ακριβώς λαχτάρα κ εγώ αισθάνομαι αυτό τον μήνα ότι δεν θέλω να πάρουν τα μυαλά μου αέρα και δεν κάθομαι να δίνω σημασία σε «συμπτώματα» γιατί δεν θέλω να απογοητευτώ !!!! Μακάρι να έχουμε το αποτέλεσμα που τόσο πολύ θελουμε το εύχομαι ολόψυχα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Πως πέρασε έτσι ο καιρός!!! Με το καλό κορίτσι μου κ μην αγχώνεσαι η κάθε μία έχει διαφορετική εμπειρία!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ ομαλά!!! Λίγο έμεινε να έχεις το μωράκι σου αγκαλιά ♥️🥰

Ισχύει, πέρασε πάρα πολύ γρήγορα και έτυχαν πάρα πολλά στην διαδρομή, από την μια λέω αυτό από την άλλη μου φαίνεται λες και έχει περάσει ένας αιώνας. Είναι όμως τόση μεγάλη η λαχταρά μου να γνωρίσω αυτό το πλασματακι που δεν μπορώ να περιμένω και προσεύχομαι κάθε μέρα όλα να πάνε καλά και να την πάρω στην αγκαλιά μου!

 

Στέλνω σε όλες από τα βάθη της καρδιάς μου μπεμπεδόσκονη, όσο δύσκολη και αν μπορεί να γίνει και η περίοδος της εγκυμοσύνης με όλες τις ανησυχίες και τις εξετάσεις και τους περιορισμούς και πολλά ακόμα, το συναίσθημα είναι απερίγραπτο ❤️ και είμαι σίγουρη για όλες μας εδώ μέσα ότι το αξίζουμε και αργά ή γρήγορα όλες θα το νιώσουμε. 

 

Σας λατρεύω όλες μία προς μία και αν και δεν μπαίνω πολύ συχνά πλέον όταν μπαίνω σας διαβάζω  και σας νιώθω κάθε μία ξεχωριστά, στις χαρές και στις λύπες μαζί, γιατί ότι και να λέμε στο σύνολο του από τις προσπάθειες μέχρι και τον τοκετό είναι ένα πολύ δύσκολο ταξίδι αλλά αξίζει !  🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Γενικά οι ορμόνες του θυρεοειδούς ανεβοκατεβαίνουν συνεχώς και με αρκετά μεγάλες αποκλίσεις, δεν τον πιάνεις εύκολα. Στρες, αλλαγές στη δίαιτα, στο βάρος, στον ύπνο, στην άσκηση, αλλαγή εποχής, επηρεάζουν τις ορμόνες. Εγώ που παίρνω χάπι εδώ και 20 χρόνια και κάνω εξετάσεις κάθε 3 μήνες, υποτίθεται ότι τον έχω υπό έλεγχο. Όταν είναι λοιπόν υπό έλεγχο βλέπουμε τιμές 1,5 έως 2,5. Όταν παθαίνει τις κρίσεις του πάει πότε 3+ και πότε 0 κάτι. Έχω δει έως 0,03 😂

Πάντως όταν πρωτοείπα στην ενδοκρινολόγο για εγκυμοσύνη μου είπε να αυξήσουμε ελαφρώς τη δόση για να αποκλείσουμε αυτές τις αυξήσεις TSH άνω του 2,5. Δε μου είπε το λόγο αλλά μάλλον όσο χαμηλότερη, τόσο το καλύτερο! 

Κορίτσι μου εσύ δεν μας είπες τα νέα σου!! Πήρες μια 2η γνώμη? Γυναικολόγο βρήκες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Είχα ρυθμισμένο θυροειδή όσο καιρό προσπαθούσαμε ελεύθερα και μετά από Covid που πέρασα με χτύπησε εκεί κ μου τα απορρύθμισε. Πήγα σε ενδοκρινολόγο κ τα έφτιαξα κ ευτυχώς ισορρόπησαν στην εμβρυομεταφορά κ πιστεύω ήταν κ ένας σημαντικός λόγος που πέτυχε. 
Θέλω να σου πω ότι εάν ήταν μόνο ο θυροειδής θα σου έλεγαν να περιμένεις και να προσπαθήσεις φυσιολογικά, γιατί είναι σημαντικός λόγος υπογονιμότητας. Από το γιατρό μου κατάλαβα ότι ήταν πολύ σημαντικό να ρυθμίσω την TSH κάτω από το 2,5.

Καλή επιτυχία!

ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏  γενικά μου είπαν κ για την ηλικία μου ότι θα ήταν καλό να το κάνουμε γιατί όσο πιο μετά ακόμα πιο δύσκολο θα είναι...  μακάρι να πετύχει κ εμένα κ να βρουν ότι χρειάζεται για να τα φτιάξουν στις τιμές που πρέπει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Γενικά οι ορμόνες του θυρεοειδούς ανεβοκατεβαίνουν συνεχώς και με αρκετά μεγάλες αποκλίσεις, δεν τον πιάνεις εύκολα. Στρες, αλλαγές στη δίαιτα, στο βάρος, στον ύπνο, στην άσκηση, αλλαγή εποχής, επηρεάζουν τις ορμόνες. Εγώ που παίρνω χάπι εδώ και 20 χρόνια και κάνω εξετάσεις κάθε 3 μήνες, υποτίθεται ότι τον έχω υπό έλεγχο. Όταν είναι λοιπόν υπό έλεγχο βλέπουμε τιμές 1,5 έως 2,5. Όταν παθαίνει τις κρίσεις του πάει πότε 3+ και πότε 0 κάτι. Έχω δει έως 0,03 😂

Πάντως όταν πρωτοείπα στην ενδοκρινολόγο για εγκυμοσύνη μου είπε να αυξήσουμε ελαφρώς τη δόση για να αποκλείσουμε αυτές τις αυξήσεις TSH άνω του 2,5. Δε μου είπε το λόγο αλλά μάλλον όσο χαμηλότερη, τόσο το καλύτερο! 

Γενικά τελευταία είχα παραπάνω άγχος απο ότι συνήθως μια με τη δουλειά μια άλλα... Μπορεί όντως να τα επηρασα από το άγχος μου..  ελπίζω την Δευτέρα που θα πάω να μου δώσει κάτι για να το ρυθμίσω γρήγορα... Αν κ έμβρυομεταφορά θα κάνω τον επόμενο μήνα με το καλό οπότε λογικά θα είναι οκ μέχρι τότε... 0,03?????? Ουαου μια φορά είχα φτάσει 0,90 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!εδώ Θεσσαλονίκη είναι όλα κλειστά σήμερα και τα σχολεία και είμαστε σπιτάκι έχει και βροχουλα!!!του Αγίου Δημητρίου σήμερα είναι ο πολιούχος άγιος της πόλης μας.

@Antonia2 άρα αποφασίσατε να πάτε για εξωσωματική;;; εγώ θα έλεγα να πάρεις και δεύτερη γνώμη γιατί εμένα ο γιατρός μας που έχω δευτεροπαθή υπογονιμότητα (έτσι λέγεται όταν έχεις ήδη ένα ή περισσότερα παιδάκια) και μετά δεν μπορείς εύκολα να μείνεις έγκυος και μου είπε τα βήματα είναι αυτά

1.σαλπιγγογραφια

2.προκληση ωορρηξίας αν βγει καλή και προσπάθειες μόνοι σας με παρακολούθηση από εμένα

3.υστεροσκοπηση (αν δεν τα καταφέρουμε) για να δούμε αν έχει θέμα η μήτρα

4.εξωσωματικη(αν δεν πιάσουν όλα τα άλλα)

Αυτά τα συζητήσαμε πρόσφατα άρα εγώ θα σου έλεγα παρε δεύτερη γνώμη σίγουρα!!!!!

επίσης μην ξεχνάς ότι η σύλληψη που είχες ήταν φυσική άσχετα αν παλινδρομησε το μωράκι άρα δεν έχεις κάτι πολύ σοβαρό λογικά.

@Mary_piggy αχ άντε χάρηκα που όλα πήγαν καλά τώρα βουρ για επαφές!!!!καλή επιτυχία.τωρα είσαι πιο ανοιχτή από κάτω 😁

Και εγώ θα σου πρότεινα οπωσδήποτε σαλπιγγογραφια. Μιας και μετά από 2 αποξέσεις πρέπει να δεις τι συμβαίνει με τις σάλπιγγες και τον τράχηλο.. εγώ ήμουνα παθούσα, μετά απο ένα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, αποβολή και απόξεση παλι απο φυσική σύλληψη  έβγαλα συμφυσεις στον τράχηλο που έκαναν τη σύλληψη αδύνατη χωρίς να τις βγάλω, χρειάστηκαν 2 υστεροσκοπισεις για να απαλλαγώ και είχα ήδη χάσει χρόνο όποτε το 2ο παιδάκι μου το έκανα με εξωσωματική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια είσαι πολύ κοντά 😊 Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις;

Εγώ έχω γεννήσει από τον Ιούλιο και τώρα είμαι σπίτι καθημερινά με τη ζουζούνα μου 😅 Να ξέρεις οι πρώτες 40 μέρες είναι οι δύσκολες. Μετά στρώνει κάπως η κατάσταση 😜

Ζουζούνα και εγώ ❤️ είναι η χρονιά τον κοριτσιών τα έχουμε πατήσει τα αγόρια !! 

Ναι, ναι γενικά μας το είπαν και στα σεμινάρια του ανώδυνου τοκετού οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες και είναι για προσαρμογή και η μαμά πρέπει να μένει ήρεμη και ξεκούραστη μόνο το μωράκι να την νοιάζει. Αλλά λέω ένα ένα τα βήματα, να ‘ρθει πρώτα ο θεός, το μωράκι μας και μετά δεν με τρομάζει τίποτα, λέω θα τα καταφέρω, πρέπει να τα καταφέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, αναφέρομαι στις μανούλες εδώ ή στα κορίτσια που τώρα μπορεί να είναι έγκυες ❤️

Υπάρχει καμιά που να έπαιρνε προληπτικά salospir κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της να μου πει σε ποια βδομάδα της το έκοψε ο γιατρός;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Γενικά τελευταία είχα παραπάνω άγχος απο ότι συνήθως μια με τη δουλειά μια άλλα... Μπορεί όντως να τα επηρασα από το άγχος μου..  ελπίζω την Δευτέρα που θα πάω να μου δώσει κάτι για να το ρυθμίσω γρήγορα... Αν κ έμβρυομεταφορά θα κάνω τον επόμενο μήνα με το καλό οπότε λογικά θα είναι οκ μέχρι τότε... 0,03?????? Ουαου μια φορά είχα φτάσει 0,90 

Κορίτσια εμένα η tsh είναι στο 2,6 και νομίζω στην προηγούμενη εξέταση ήταν 2, 7 κάπου εκεί..  τι λέτε να πρέπει να τη ρίξω κι άλλο; Αυτά τα ελέγχει ο εξωσωματικός ιατρός πριν την ετ; Έχω και ραντεβού με ενδοκρινολόγο σε λίγες μέρες άλλα μην τα μπλέξω φοβάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια εμένα η tsh είναι στο 2,6 και νομίζω στην προηγούμενη εξέταση ήταν 2, 7 κάπου εκεί..  τι λέτε να πρέπει να τη ρίξω κι άλλο; Αυτά τα ελέγχει ο εξωσωματικός ιατρός πριν την ετ; Έχω και ραντεβού με ενδοκρινολόγο σε λίγες μέρες άλλα μην τα μπλέξω φοβάμαι

Οι ορμόνες είναι θέμα ενδοκρινολογου τώρα όμως επειδή πας για εξωσωματική δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά 

αλλα πηγαινε στο ραντεβού σου να δεις τι θα σου πει και ο Ενδοκρινολογος αφού το έχεις κανονίσει και βλέπεις.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...