Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κανονικά αύριο δεν είναι να σου έρθει?? Εγώ πιστεύω ότι θα δείξει σίγουρα έστω και 1 μέρα πριν την αναμενόμενη θα δείξει αν είναι πρώιμης ανίχνευσης!! 

Μεχρι Μάιο ειχα κυκλο 27-29 ημερων. Μετά την επέμβαση είχα 1 κύκλο 25, έναν 26 και δύο 27 ημερών. Αύριο είναι η 27η. Άρα λογικά Κυριακή περιμένω, αν ο κύκλος είναι 27ρης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Μεχρι Μάιο ειχα κυκλο 27-29 ημερων. Μετά την επέμβαση είχα 1 κύκλο 25, έναν 26 και δύο 27 ημερών. Αύριο είναι η 27η. Άρα λογικά Κυριακή περιμένω, αν ο κύκλος είναι 27ρης...

Στις 1 Οκτωβρίου είχες το θετικό τεστ αν θυμάμαι καλά άρα +14 θα είσαι αύριο!! Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά αξιόπιστο το τέστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Τι να σου πω, μήπως ξέρω κι εγώ?? Αν έχει δίκιο αυτός, προφανώς δε θέλω να είμαι. Αν έχει άδικο, ας είμαι κ ολα θα λυθουν!! Τώρα όμως δε θα περιμένω για καθυστέρηση για να κάνω τεστ, θα κάνω αύριο πρωί... 27η μέρα, δεν πρέπει να δείξει? IQ πρωιμης ανιχνευσης είναι 

Εμένα το iq πρώιμης ανίχνευσης πάντως είχε βγει αρνητικό ενώ το one step πολύ αχνό θετικό.. Δεν το εμπιστεύομαι και πολύ για πριν την καθυστέρηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βγήκα για διάλειμμα και περιμένω να δω τεστ ομωωωςςς!! Χαχαχα αν δε το κάνεις σήμερα να το κάνεις αύριο μήπως? @Elli13 εσύ μαρή δε πιανεσαι ήσουν πιο νωρίς από την αναμενόμενη αν θυμάμαι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες 🎉🫶🏽

Σας διαβάζω αλλά με τα παιδιά σπίτι όλη μέρα (είναι μικρά δεν πάνε σχολείο) δν έχω πάντα χρόνο να σας γράψω!

 

μου ήρθε κ εμένα η περίοδος χθες  (45 μέρες κύκλος) 

ο πρώτος που καταγράφω μετά από 1μιση χρόνο που γεννησα το δεύτερο ζουζούνι μου 

ειχα κάνει τεστ ωορρηξιας για να μάθω λίγο τον κύκλο μου κ είχα πόνους ωορρηξιας τις ημέρες. Που είχα θετικό τεστ (32η και 33η του κύκλο) και βρε κορίτσια μου ήρθε νωρίς πριν τις 14 μέρες αν το υπολογίζω σωστά! 
δν το περιμενα (όχι γιατί είχαμε επαφές αλλά γιατί δεν μου έβγαιναν οι μέρες ) 😂
 
Εν τω μεταξύ μένω Γερμανία εξωτερικό εδώ κ ένα χρόνο κ τον γυναικολόγο τον έχω δει μια φορά για τεστ παπ κ τώρα θα ξανά πάω για το ετήσιο να τον ρωτήσω κ αυτόν απορίες για τα τεστ! 

(εδώ δν έχεις προσωπική επαφή με τους γιατρούς κ αν έχεις απορίες τις γράφεις να τις ξανά ρωτήσεις του χρόνου 😂) ναι μεν αστείο αλλά αληθινό (συν του ότι δεν σε ξεγεννάει ο γιατρός σου…αλλά της βάρδιας κ ας έχεις ιδιώτη γιατρό ν σε  παρακολουθεί κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης …)

Νέος κύκλος λοιπόν (λέμε να βάλουμε μπροστά για το τρίτο χωρίς άγχος αν μας κάτσει σ αυτόν τον κύκλο αλλιώς σε επόμενο αλλά κάπως είμαι κ αγχωμένη Και διστακτική) 

 

εύχομαι σε οσες ξεκίνησαν τον νέο κύκλο μαζί μου να είναι και ο τυχερός τους 🎉🎉🎉🎉🎉🎉

 

σε όλες όμως καλή δύναμη 🫶🏽💪🏽💪🏽💪🏽💪🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας...

Λοιπόν το έκλεισα το ραντεβού μαζί του για την άλλη Πέμπτη. Θα ακούσω τι έχει να πει, θα τον αφήσω να μου γράψει την αγωγή, και μετά θα πάω γυναικολόγο. Θα συζητήσω και μαζί του το θέμα. Μετά θα μεταφέρω τις απόψεις και των 2 στη μάνα μου (είπαμε, γιατρός με 30 χρόνια υπηρεσία σε νοσοκομεία=γνωριμίες με γιατρούς κ κυρίως ξέρει ποιοι ειναι καλοί κ ποιους εμπιστευόμαστε). 

Θα της πω τι είπαν  εδώ, να πάει αυτή να μιλήσει εκεί με νευρολόγους γυναικολόγους, και μολις βγει πόρισμα βλέπουμε. Αγωγή δε θα αρχίσω πάντως αν δεν έχω κ άλλες γνώμες, ότι κι αν μου πει ο εδώ. Εδώ δεν παίρνω ντεπόν καλά καλά! Στην ανάγκη, άμα χρειάζεται να αναβάλουμε την εγκυμοσύνη μέχρι και τα χριστούγεννα, οκ 2.5 μήνες είναι, να πάρουμε τις άδειές μας, να φύγουμε, να πάμε σε γιατρούς που ξέρουμε κ να τελειώνουμε. Ελπίζω μόνο μετα απ' αυτό να μην προκύψει άλλος λόγος αναβολής!

Βρε κορίτσι πολύ περίεργα τα λέει αυτός ο γιατρός που σου έκανε τηλεφωνική διάγνωση. Μια φίλη μου που έπαθε αυτό ακριβώς έκανε πρώτα παρακέντηση για να αφαιρέσει το έξτρα υγρό και μετά πήρε αγωγή για να μην ξανασυμβεί 🤔 Δεν θυμάμαι να της είπαν κάτι για τοξικότητα, θα μου το έλεγε! Βέβαια δεν έχει και σύντροφο να πεις ότι πάει για παιδί. 
Ωστοσο αν είναι ο τυχερός σου μήνας και είσαι έγκυος υπάρχουν λύσεις, προφανώς όπως η φίλη μου έκανε παρακέντηση για να εκτονώσει το υγρό κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στην περίπτωση σου, δλδ αν είσαι έγκυος και το πάθεις τι σε παρατάνε στην μοίρα σου;;; Δε νομίζω!
Κανε τα τεστακια σου αλλά πάρε και μερικές γνώμες ακόμα… δεν θυμάμαι και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε με κανέναν άλλο γιατρό κάτι για μια δεύτερη γνώμη!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Βρε κορίτσι πολύ περίεργα τα λέει αυτός ο γιατρός που σου έκανε τηλεφωνική διάγνωση. Μια φίλη μου που έπαθε αυτό ακριβώς έκανε πρώτα παρακέντηση για να αφαιρέσει το έξτρα υγρό και μετά πήρε αγωγή για να μην ξανασυμβεί 🤔 Δεν θυμάμαι να της είπαν κάτι για τοξικότητα, θα μου το έλεγε! Βέβαια δεν έχει και σύντροφο να πεις ότι πάει για παιδί. 
Ωστοσο αν είναι ο τυχερός σου μήνας και είσαι έγκυος υπάρχουν λύσεις, προφανώς όπως η φίλη μου έκανε παρακέντηση για να εκτονώσει το υγρό κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στην περίπτωση σου, δλδ αν είσαι έγκυος και το πάθεις τι σε παρατάνε στην μοίρα σου;;; Δε νομίζω!
Κανε τα τεστακια σου αλλά πάρε και μερικές γνώμες ακόμα… δεν θυμάμαι και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε με κανέναν άλλο γιατρό κάτι για μια δεύτερη γνώμη!  

Όχι καλέ τοξική γενικά για τον άνθρωπο, τοξική για το έμβρυο! Σχετίζεται με τερατογεννεση. Δεν τη δίνουν σε έγκυο η σε γυναίκα που θέλει άμεσα να μείνει έγκυος. Στη φίλη σου λογικα θα ειπαν να μην κανει παιδι κατά τη διάρκεια κ λιγο μετα το τελος της αγωγής! Η παρακέντηση είναι κάτι που εγώ αποκλείω σαν επιλογή γιατί φοβάμαι πολυ τη διαδικασία αλλά οκ αν ήμουν έγκυος κ δεν υπήρχε άλλη λύση, σίγουρα θα την έκανα... 

Έκανα ένα βραδινό τεστακι, αρνητικό! Αντε να δούμε... 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό Σαββατοκύριακο!  Περιμένω (δεν) αύριο να έρθει...Γενικά προσπαθούσα να βρω συμπτωματα αυτές τις μέρες. Είχα και κάτι πονακια και λέω ξεκινήσαμε  θα έρθει. Παρόλα αυτά δεν πτοηθηκα και έκανα τεστακι μόλις ξύπνησα . Αχνοφαίνεται κάτι? 

20231014_075226.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η elen. είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό Σαββατοκύριακο!  Περιμένω (δεν) αύριο να έρθει...Γενικά προσπαθούσα να βρω συμπτωματα αυτές τις μέρες. Είχα και κάτι πονακια και λέω ξεκινήσαμε  θα έρθει. Παρόλα αυτά δεν πτοηθηκα και έκανα τεστακι μόλις ξύπνησα . Αχνοφαίνεται κάτι? 

20231014_075226.jpg

Καλημέρα κορίτσι μου! Αρχικά δε βοηθάει καθόλου το ασπρόμαυρο της φωτό πιστεύω. Είναι το early ή το express;; Κοιτά εγώ κάτι βλέπω και το σχολιάζω μόνο γιατί βλέπω την γραμμή που αχνοφαίνεται να είναι χοντρή. Εγώ στο συγκεκριμένο τεστ είχα γραμμή εξάτμισης πολύ πολύ λεπτή. Και γενικά όσα ίδια τεστ έχω δει βγάζουν λεπτή γραμμή εξάτμισης. Γνώμη μου να πάρεις και ένα ψηφιακό ή να κανεις μια χοριακη, εφόσον δεν έχεις τεστ σε ταινίες, αλλά η αλήθεια είναι κάτι βλέπω και εύχομαι να είναι αυτό που περιμένεις 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elen. είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό Σαββατοκύριακο!  Περιμένω (δεν) αύριο να έρθει...Γενικά προσπαθούσα να βρω συμπτωματα αυτές τις μέρες. Είχα και κάτι πονακια και λέω ξεκινήσαμε  θα έρθει. Παρόλα αυτά δεν πτοηθηκα και έκανα τεστακι μόλις ξύπνησα . Αχνοφαίνεται κάτι? 

20231014_075226.jpg

Καλημέρα κορίτσι μου!! Βλέπω κάτι αχνό είναι η αλήθεια αλλά δεν έχω ιδέα από τα συγκεκριμένα τέστ αν είναι αξιόπιστα η αν έχουν γραμμή εξάτμισης! Σίγουρα από κοντά θα φαίνεται καλύτερα.. πάντως κάτι αχνό φαίνεται και ελπίζω να μας πεις τα ευχάριστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elen. είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό Σαββατοκύριακο!  Περιμένω (δεν) αύριο να έρθει...Γενικά προσπαθούσα να βρω συμπτωματα αυτές τις μέρες. Είχα και κάτι πονακια και λέω ξεκινήσαμε  θα έρθει. Παρόλα αυτά δεν πτοηθηκα και έκανα τεστακι μόλις ξύπνησα . Αχνοφαίνεται κάτι? 

20231014_075226.jpg

Καλημέρα αυτά τα τεστ βγάζουν γραμμή εξατμίσεις είναι και ασπρόμαυρο δεν βοηθάει πολύ η φωτο 

Εγω προσωπικά δεν τα προτείνω  καθόλου αυτά τα τεστ 

εύχομαι να είναι θετικοοο κορίτσι μου 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα αυτά τα τεστ βγάζουν γραμμή εξατμίσεις είναι και ασπρόμαυρο δεν βοηθάει πολύ η φωτο 

Εγω προσωπικά δεν τα προτείνω  καθόλου αυτά τα τεστ 

εύχομαι να είναι θετικοοο κορίτσι μου 🤰

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Βλέπω κάτι αχνό είναι η αλήθεια αλλά δεν έχω ιδέα από τα συγκεκριμένα τέστ αν είναι αξιόπιστα η αν έχουν γραμμή εξάτμισης! Σίγουρα από κοντά θα φαίνεται καλύτερα.. πάντως κάτι αχνό φαίνεται και ελπίζω να μας πεις τα ευχάριστα!!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Αρχικά δε βοηθάει καθόλου το ασπρόμαυρο της φωτό πιστεύω. Είναι το early ή το express;; Κοιτά εγώ κάτι βλέπω και το σχολιάζω μόνο γιατί βλέπω την γραμμή που αχνοφαίνεται να είναι χοντρή. Εγώ στο συγκεκριμένο τεστ είχα γραμμή εξάτμισης πολύ πολύ λεπτή. Και γενικά όσα ίδια τεστ έχω δει βγάζουν λεπτή γραμμή εξάτμισης. Γνώμη μου να πάρεις και ένα ψηφιακό ή να κανεις μια χοριακη, εφόσον δεν έχεις τεστ σε ταινίες, αλλά η αλήθεια είναι κάτι βλέπω και εύχομαι να είναι αυτό που περιμένεις 😍

Πήγα για χοριακή πριν τη δουλειά. Και μου ήρθαν τα αποτελέσματα πριν λίγο.  Δυστυχώς δεν μας την έκανε την έκπληξη ο Οκτώβρης. Το αποτέλεσμα είναι αρνητικο . 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η elen. είπε:

 

 

Πήγα για χοριακή πριν τη δουλειά. Και μου ήρθαν τα αποτελέσματα πριν λίγο.  Δυστυχώς δεν μας την έκανε την έκπληξη ο Οκτώβρης. Το αποτέλεσμα είναι αρνητικο . 😐

Καλημέρα κορίτσι μου!

Ήμουν έτοιμη να μπω να σου γράψω την δική μου εμπειρία με αυτά τα συγκεκριμένα τεστ αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις...λυπάμαι πολύ για τον Οκτώβριο...μπορεί όμως το μωράκι σας να θέλει να γεννηθεί Αύγουστο!! Οπότε ψηλά το ηθικό ,μικρή ξεκούραση λίγες μέρες και μετά επιθεσηηηηηηη❤️

Τα συγκεκριμένα τεστ εμένα τον Φεβρουάριο νομίζω ήταν, μου έβγαζαν και τα δύο που είχα ,μισή γραμμή μπλε στον σταυρό! Από τότε δε τα ξαναπήρα..και φυσικά δεν ήμουν έγκυος,ητ;ν ελαττωματικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η elen. είπε:

 

 

Πήγα για χοριακή πριν τη δουλειά. Και μου ήρθαν τα αποτελέσματα πριν λίγο.  Δυστυχώς δεν μας την έκανε την έκπληξη ο Οκτώβρης. Το αποτέλεσμα είναι αρνητικο . 😐

Μέχρι τα Χριστούγεννα θα έρθει το θαυματακι σου γλυκιά μου!! Αλήθεια το πιστεύω!! Αν θυμάμαι είχες ήδη μια σύλληψη πριν κάποιους μήνες! Πάρε και τεστ σε ταινίες που κατά την γνώμη μου είναι τα πιο έμπιστα και καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η elen. είπε:

 

 

Πήγα για χοριακή πριν τη δουλειά. Και μου ήρθαν τα αποτελέσματα πριν λίγο.  Δυστυχώς δεν μας την έκανε την έκπληξη ο Οκτώβρης. Το αποτέλεσμα είναι αρνητικο . 😐

Εύχομαι ο νέος κύκλος να είναι κ ο τυχερός ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου @elen.  Λυπάμαι για την εξέλιξη αλλά δεν πειράζει πρέπει να πάμε παρακάτω δυναμικά. Νέος κύκλος με καινούριες ελπίδες!! @kokkinoskoufitsa εσύ κορίτσι μου τι κάνεις? Έκανες σήμερα τέστ? Το χθεσινό που ήταν αρνητικό πριν το κάνεις είχες πιεί πολλά υγρά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα αυτά τα τεστ βγάζουν γραμμή εξατμίσεις είναι και ασπρόμαυρο δεν βοηθάει πολύ η φωτο 

Εγω προσωπικά δεν τα προτείνω  καθόλου αυτά τα τεστ 

εύχομαι να είναι θετικοοο κορίτσι μου 🤰

Κορίτσι μου εσύ τι κάνεις πως είσαι? Μας έλειψε η θετική σου ενέργεια 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου @elen.  Λυπάμαι για την εξέλιξη αλλά δεν πειράζει πρέπει να πάμε παρακάτω δυναμικά. Νέος κύκλος με καινούριες ελπίδες!! @kokkinoskoufitsa εσύ κορίτσι μου τι κάνεις? Έκανες σήμερα τέστ? Το χθεσινό που ήταν αρνητικό πριν το κάνεις είχες πιεί πολλά υγρά?

Καλημέραααα!! Καλέ ναι πολλά είχα πιει,  γενικά πίνω 5-6 λίτρα τη μέρα 🤣🤣🤣

Αλλά δεν κρατιόμουν και το έκανα! Δεν έκανα σήμερα, άλλο ένα εχω, clearblue, το φυλάω για τυχόν καθυστέρηση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Όχι καλέ τοξική γενικά για τον άνθρωπο, τοξική για το έμβρυο! Σχετίζεται με τερατογεννεση. Δεν τη δίνουν σε έγκυο η σε γυναίκα που θέλει άμεσα να μείνει έγκυος. Στη φίλη σου λογικα θα ειπαν να μην κανει παιδι κατά τη διάρκεια κ λιγο μετα το τελος της αγωγής! Η παρακέντηση είναι κάτι που εγώ αποκλείω σαν επιλογή γιατί φοβάμαι πολυ τη διαδικασία αλλά οκ αν ήμουν έγκυος κ δεν υπήρχε άλλη λύση, σίγουρα θα την έκανα... 

Έκανα ένα βραδινό τεστακι, αρνητικό! Αντε να δούμε... 🤔

Ναι όπως σου είπα δεν της ανέφερε τίποτα αλλά ίσως και γιατί δεν έχει σύντροφο οπότε θα υπέθεσε πως δεν θέλει να κάνει παιδιά. Αλλά πιστεύω πως σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η αντίστοιχη λύση, κάνε το ραντεβού σου και πάρε μερικές απόψεις ακόμα για να είσαι σίγουρη. Στην τελική για λόγους υγείας θα μεταναστεύσουμε κιολας τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά! Εμένα ο γιατρός μου είναι στην δίπλα πόλη εδώ πέρα δεν υπάρχει κανείς να αναλάβει θέματα γονιμότητας! 🤷‍♀️ Μόνο κάτι κομπογιαννίτες! 

Περίμενε να δεις αν θα έχεις καθυστέρηση και κάνε το τεστ τότε για πιο σίγουρα αποτελέσματα, να σου πω μακάρι να δεις θετικό τεστάκι και θα βρεις και λύση για το άλλο σου θέμα είμαι σίγουρη ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με πήρε τηλέφωνο ο γυναικολόγος μου και μου έκοψε τα ήπατα νόμιζα έχω κάτι σοβαρό που δεν το βλέπω εγώ στις εξετάσεις, του έστειλα τις εξετάσεις αίματος και ήθελε να μου πει απλά να πάρω φυλλικό οξύ μια μικρή δόση 🤦‍♀️ και να κάνω εμβόλιο ερυθράς. Έχει κάνει καμία σας επαναληπτικό εμβόλιο ερυθράς; Μου είπε δεν έχω καθόλου αντισώματα και πως πρέπει να το κάνω πριν μείνω έγκυος. Το έχει κάνει καμία σας; Σας το έχουν προτείνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Κορίτσια με πήρε τηλέφωνο ο γυναικολόγος μου και μου έκοψε τα ήπατα νόμιζα έχω κάτι σοβαρό που δεν το βλέπω εγώ στις εξετάσεις, του έστειλα τις εξετάσεις αίματος και ήθελε να μου πει απλά να πάρω φυλλικό οξύ μια μικρή δόση 🤦‍♀️ και να κάνω εμβόλιο ερυθράς. Έχει κάνει καμία σας επαναληπτικό εμβόλιο ερυθράς; Μου είπε δεν έχω καθόλου αντισώματα και πως πρέπει να το κάνω πριν μείνω έγκυος. Το έχει κάνει καμία σας; Σας το έχουν προτείνει; 

Καλησπέρα κορίτσι μου έχει τύχει σε μένα. Όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο πακέτο εξετάσεων ζητάνε και αντισώματα για κάποιες ασθένειες που είναι απειλητικές σε περίπτωση εγκυμοσύνης ( ερυθρά ιλαρά μεγαλοκυτταροιος κτλ) και βρέθηκε ότι παρότι είχα κάνει τα εμβόλια στο παρελθόν για ερυθρά ιλαρά παρωτιτιδα δεν είχα αντισώματα! Δεν μπορούσα να το κάνω γιατί ήμουν έγκυος και ο γιατρός μου πρότεινε να το κάνω με το που γεννήσω και τελειώσω με τον θηλασμό ( επίσης δεν επιτρέπεται σε θηλάζουσες ), είμαι σε αναμονή να το κάνω όταν αποθηλασω, εκτός να με προλάβει μια δεύτερη εγκυμοσύνη.

Είναι καλό να το κάνεις γιατί σε περίπτωση που κολλήσουμε όταν είμαστε έγκυες ( σπάνια πιθανότητα αλλά υπάρχει) είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο και την μητέρα ιδιαίτερα στο πρώτο τρίμηνο. Όμως πρέπει να ξέρεις ότι όταν το κάνεις πρέπει να περιμένεις ένα διάστημα πριν προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος ( νομίζω 4 εβδομάδες συστήνουν).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εσύ τι κάνεις πως είσαι? Μας έλειψε η θετική σου ενέργεια 🥰🥰

Καλά είναι κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ 😊

την Δευτέρα θα πάω στο γιατρό να με δει εχω λίγα καφέ υγρά ακόμα στα τελειώματα είμαι… περιμένω  να δω τι θα μου πει και ποτε θα μπορεσω να ξανά προσπαθήσω 

Εσυ πως είσαι ; Ποτε (δεν) περιμένεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου έχει τύχει σε μένα. Όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο πακέτο εξετάσεων ζητάνε και αντισώματα για κάποιες ασθένειες που είναι απειλητικές σε περίπτωση εγκυμοσύνης ( ερυθρά ιλαρά μεγαλοκυτταροιος κτλ) και βρέθηκε ότι παρότι είχα κάνει τα εμβόλια στο παρελθόν για ερυθρά ιλαρά παρωτιτιδα δεν είχα αντισώματα! Δεν μπορούσα να το κάνω γιατί ήμουν έγκυος και ο γιατρός μου πρότεινε να το κάνω με το που γεννήσω και τελειώσω με τον θηλασμό ( επίσης δεν επιτρέπεται σε θηλάζουσες ), είμαι σε αναμονή να το κάνω όταν αποθηλασω, εκτός να με προλάβει μια δεύτερη εγκυμοσύνη.

Είναι καλό να το κάνεις γιατί σε περίπτωση που κολλήσουμε όταν είμαστε έγκυες ( σπάνια πιθανότητα αλλά υπάρχει) είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο και την μητέρα ιδιαίτερα στο πρώτο τρίμηνο. Όμως πρέπει να ξέρεις ότι όταν το κάνεις πρέπει να περιμένεις ένα διάστημα πριν προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος ( νομίζω 4 εβδομάδες συστήνουν).

Άρα δεν είμαι η μόνη, επειδή με ξάφνιασε με το τηλεφώνημα του και πάγωσα από την τρομάρα μου ξέχασα εντελώς να τον ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που είμαι ήδη έγκυος γιατί μου είπε να περιμένω να δω αν θα μου έρθει περίοδος πρώτα και μετά να το κάνω. Οπότε αν μείνω έγκυος απλά θα το κάνω μετά απ ότι σου είπε και εσένα. Μου είπε πάντως πως δεν συστήνεται να μείνω έγκυος τον μήνα που θα το κάνω αλλά αν τύχει και γίνει να μην ανησυχήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά είναι κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ 😊

την Δευτέρα θα πάω στο γιατρό να με δει εχω λίγα καφέ υγρά ακόμα στα τελειώματα είμαι… περιμένω  να δω τι θα μου πει και ποτε θα μπορεσω να ξανά προσπαθήσω 

Εσυ πως είσαι ; Ποτε (δεν) περιμένεις; 

Λογικά θα σου πει να αφήσεις έναν κύκλο για σιγουριά και μετά!! Αλλά αν θυμάμαι καλά και εσύ ήθελες να κοιτάξεις την προλακτίνη πριν τις νέες προσπάθειες!! Η κάνω λάθος? 

Εγώ την τρίτη περιμένω και μάλλον θα έρθει στην ώρα της! Αλλά είμαι αισιόδοξη για τους επόμενους μήνες γιατί μόνο με έναν μήνα θεραπεία δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη βελτίωση στο σπέρμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Ναι όπως σου είπα δεν της ανέφερε τίποτα αλλά ίσως και γιατί δεν έχει σύντροφο οπότε θα υπέθεσε πως δεν θέλει να κάνει παιδιά. Αλλά πιστεύω πως σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η αντίστοιχη λύση, κάνε το ραντεβού σου και πάρε μερικές απόψεις ακόμα για να είσαι σίγουρη. Στην τελική για λόγους υγείας θα μεταναστεύσουμε κιολας τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά! Εμένα ο γιατρός μου είναι στην δίπλα πόλη εδώ πέρα δεν υπάρχει κανείς να αναλάβει θέματα γονιμότητας! 🤷‍♀️ Μόνο κάτι κομπογιαννίτες! 

Περίμενε να δεις αν θα έχεις καθυστέρηση και κάνε το τεστ τότε για πιο σίγουρα αποτελέσματα, να σου πω μακάρι να δεις θετικό τεστάκι και θα βρεις και λύση για το άλλο σου θέμα είμαι σίγουρη ❤️ 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι τώρα, ξύπνησα πιο ψύχραιμη σήμερα και λέω οκ και να έμεινα έγκυος όλα λύνονται, τι, πού παρατάνε τις έγκυες αβοηθητες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...