Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Ορίστε το βρήκα ♥️♥️ @Elli13 εσένα ήθελα να βαλω στο προηγούμενο μήνυμα, συγγνώμη από τη κοπέλα που θα το δει😂🩷🩷

IMG_20231006_135931.jpg

Μαρινακι μου, με συγκίνησε πολύ αυτό το ποστ... Όντως καμιά φορά ξεχνάμε να αγκαλιάζουμε τα συναισθήματα μας, όποια και αν είναι αυτά.. Έβγαλα μια αιμορροΐδα προχτές για πρώτη φορά στη ζωή μου (συγγνώμη για τις πολλές πληροφορίες αλλα δυστυχώς είναι και αυτες επακόλουθο της εγκυμοσύνης πολύ πολύ συχνά), και πέρασα τέτοιο πόνο που έκλαιγα όλο παράπονο στην αγκαλιά του άντρα μου. Ο καημένος κατάλαβε ότι έκλαιγα για όλα μαζί και απλά μου είπε να κάνω λίιιγη ακόμα υπομονή, σχεδόν έφτασα στη γραμμή τερματισμού. Να νιώθω πίεση μπροστά από το μωρό, πόνο πίσω, κράμπες στη κοιλιά (Braxton Hicks μου είπε η μαία είναι) και να έχω την πεθερά μου στο τηλ να λέει "αχ μωρέ, να το χαρείς αυτές τις τελευταίες μέρες". Και να κρατιεμαι να μην την σκυλοβρισω 😂😂

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου, μου θύμησε να μην είμαι τόσο σκληρή με τον εαυτό μου ❣️❣️❣️❣️

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα εννοείται πως δικαιουσαι να γκρινιάζεις με τα πάντα 😅 Έτσι κι εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη με κάτι γκρινιαζα 😅

Κακά τα ψέματα, δεν είναι και η καλύτερη μας περίοδος η εγκυμοσύνη κορίτσια. Εννοείται πως το θέλουμε αλλά κουράζει κι όλας. Πώς γίνεται να μην κουραστεις αν έχεις εμετούς και ναυτίες καθημερινά, συχνοουρια, πονάνε οι αρθρώσεις σου, καούρες και στο τέλος έχεις να κουμαντάρεις και μια τεράστια κοιλιά;!

Το ίδιο και η μητρότητα. Φυσικά και αγαπάμε τα μωράκια μας αλλά όταν περνάει κολικούς/δόντια και κλαίει όλη μέρα σχεδόν, πώς να την παλέψεις;!

Με το καλό να γεννήσεις κορίτσι μου! Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή από τη στιγμή που θα δεις για πρώτη φορά την μπέμπα σου και θα αναρωτιεσαι πως χωρούσε εκεί μέσα 😅 Συμβουλή: Αν θες να θηλάσεις ενημερωσου από τώρα και να έχεις και κάποια μαία υπόψη σου και προσοχή στα baby blues, θα περάσουν 😘

Σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη γέννα όπως την φαντάζεσαι!❤️

@Eliza Kats πραγματικά οποίος είπε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος της γυναίκας, δεν ήταν σίγουρα γυναίκα!!! Όπως το λες, εγώ πέρασα μέχρι τον 5ο εμετούς και ναυτίες σε καθημερινή βάση. Αλλά αυτό τώρα στο τέλος είναι πολύ δύσκολο. Σαν τον Βούδα είμαι, ακόμα και για να σηκωθώ από τον καναπέ χρειάζομαι βοήθεια 😂😂 

Για το θηλασμό, εκτός από τα μαθήματα που έκανα με την μαία του γιατρού μου, το έψαξα πολύ και μόνη μου όλον αυτόν τον καιρό από βίντεο στο YouTube, και διάφορες σελίδες. Καταρρίφθηκαν πολλοί μύθοι στο κεφάλι μου, έμαθα πράγματα που δεν τα φανταζομουν ποτέ, και συνειδητοποίησα πόσες γυναίκες γύρω μου παράτησαν το θηλασμό λόγω έλλειψης σωστής καθοδήγησης και πληροφόρησης. Δεν ξέρω στην πράξη πως θα πάει, αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να αναγνωρίσω πράγματα που ενδεχομένως μου πουν και θα είναι εντελώς ανυπόστατα, και κυρίως να μην δεχθώ καμία πίεση από κανέναν που θα μου πει να δώσω ξένο (χωρίς να το κατακρίνω και αυτό αν κάποια μανούλα το κάνει από δική της επιλογή!!)

Πολλά φιλάκια στο μωράκι σου ❣️ ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσακια μου γλυκά , μίλησα με τη μαία 17/10 κανονίσαμε ραντεβού καλό είναι μέσα στην επόμενη εβδομάδα να κάνω άλλη μια χοριακη να δούμε πως πάμε είπε. 

Και μου έδωσε κάποιες πρώτες οδηγίες πχ όχι τσιγάρο ( καλά δεν κάπνιζα 🤷🏼 ) όχι ποτό , όχι βαρη  όχι ωμά  και να είμαι χαλαρή είπε. Όλα τ αλλά λέει θα τα πούμε από κοντά 👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η dimand είπε:

Κορίτσακια μου γλυκά , μίλησα με τη μαία 17/10 κανονίσαμε ραντεβού καλό είναι μέσα στην επόμενη εβδομάδα να κάνω άλλη μια χοριακη να δούμε πως πάμε είπε. 

Και μου έδωσε κάποιες πρώτες οδηγίες πχ όχι τσιγάρο ( καλά δεν κάπνιζα 🤷🏼 ) όχι ποτό , όχι βαρη  όχι ωμά  και να είμαι χαλαρή είπε. Όλα τ αλλά λέει θα τα πούμε από κοντά 👍

Μπραβο κοριτσι μου!!!! Λιγη προσοχη κ ολα θ πανε τελεια!!!🙏❤️  Να μπαινεις ν μας γραφεις τα νεα σου να χαιρομαστε κι εμεις!!!😁

Πως σου φανηκε τωρα στο τηλ;; ηταν πιο γλυκια ή το ιδιο ξινη;😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!!!! Λιγη προσοχη κ ολα θ πανε τελεια!!!🙏❤️  Να μπαινεις ν μας γραφεις τα νεα σου να χαιρομαστε κι εμεις!!!😁

Πως σου φανηκε τωρα στο τηλ;; ηταν πιο γλυκια ή το ιδιο ξινη;😅

Σαν να μαλακώσε λίγο.... χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Μαρινακι μου, με συγκίνησε πολύ αυτό το ποστ... Όντως καμιά φορά ξεχνάμε να αγκαλιάζουμε τα συναισθήματα μας, όποια και αν είναι αυτά.. Έβγαλα μια αιμορροΐδα προχτές για πρώτη φορά στη ζωή μου (συγγνώμη για τις πολλές πληροφορίες αλλα δυστυχώς είναι και αυτες επακόλουθο της εγκυμοσύνης πολύ πολύ συχνά), και πέρασα τέτοιο πόνο που έκλαιγα όλο παράπονο στην αγκαλιά του άντρα μου. Ο καημένος κατάλαβε ότι έκλαιγα για όλα μαζί και απλά μου είπε να κάνω λίιιγη ακόμα υπομονή, σχεδόν έφτασα στη γραμμή τερματισμού. Να νιώθω πίεση μπροστά από το μωρό, πόνο πίσω, κράμπες στη κοιλιά (Braxton Hicks μου είπε η μαία είναι) και να έχω την πεθερά μου στο τηλ να λέει "αχ μωρέ, να το χαρείς αυτές τις τελευταίες μέρες". Και να κρατιεμαι να μην την σκυλοβρισω 😂😂

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου, μου θύμησε να μην είμαι τόσο σκληρή με τον εαυτό μου ❣️❣️❣️❣️

@Eliza Kats πραγματικά οποίος είπε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος της γυναίκας, δεν ήταν σίγουρα γυναίκα!!! Όπως το λες, εγώ πέρασα μέχρι τον 5ο εμετούς και ναυτίες σε καθημερινή βάση. Αλλά αυτό τώρα στο τέλος είναι πολύ δύσκολο. Σαν τον Βούδα είμαι, ακόμα και για να σηκωθώ από τον καναπέ χρειάζομαι βοήθεια 😂😂 

Για το θηλασμό, εκτός από τα μαθήματα που έκανα με την μαία του γιατρού μου, το έψαξα πολύ και μόνη μου όλον αυτόν τον καιρό από βίντεο στο YouTube, και διάφορες σελίδες. Καταρρίφθηκαν πολλοί μύθοι στο κεφάλι μου, έμαθα πράγματα που δεν τα φανταζομουν ποτέ, και συνειδητοποίησα πόσες γυναίκες γύρω μου παράτησαν το θηλασμό λόγω έλλειψης σωστής καθοδήγησης και πληροφόρησης. Δεν ξέρω στην πράξη πως θα πάει, αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να αναγνωρίσω πράγματα που ενδεχομένως μου πουν και θα είναι εντελώς ανυπόστατα, και κυρίως να μην δεχθώ καμία πίεση από κανέναν που θα μου πει να δώσω ξένο (χωρίς να το κατακρίνω και αυτό αν κάποια μανούλα το κάνει από δική της επιλογή!!)

Πολλά φιλάκια στο μωράκι σου ❣️ ❣️

Αχ κοριτσάκι μου, αυτό το ποστ το διάβασα οταν ήμουν έγκυος και ήμουν ταυτόχρονα με γρίπη και πονους στα ισχία και έλεγα στον άντρα μου οτι δεν μπορώ να το αντέξω ολο αυτό και ταυτόχρονα ένιωθα και τύψεις για όλα αυτά που πέρασα μέχρι να φτάσω ως εδώ... 

Σε καταλαβαίνω, αλλά να μην ξεχνάς οτι δεν είσαι μόνη ούτε η μόνη ♥️🙏🏻 και οτι είσαι και εσύ άνθρωπος με αδυναμίες και μπορείς να αισθάνεσαι όπως θέλεις ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimand είπε:

Κορίτσακια μου γλυκά , μίλησα με τη μαία 17/10 κανονίσαμε ραντεβού καλό είναι μέσα στην επόμενη εβδομάδα να κάνω άλλη μια χοριακη να δούμε πως πάμε είπε. 

Και μου έδωσε κάποιες πρώτες οδηγίες πχ όχι τσιγάρο ( καλά δεν κάπνιζα 🤷🏼 ) όχι ποτό , όχι βαρη  όχι ωμά  και να είμαι χαλαρή είπε. Όλα τ αλλά λέει θα τα πούμε από κοντά 👍

Άντε κορίτσι μου μπράβο! Να πας και θα είναι όλα σούπερ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Νέα στην παρέα κ εγώ!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω να με διαφωτίσετε!!! Έκανα τεστ ωορρηξιας την 11η μέρα του κύκλου ήταν αρνητικό και 12η μέρα του κύκλου θετικό!!! Αφού υπήρξε επαφή τις ημέρες εκείνες είχα ενοχλήσεις 6 μέρες μετά σαν τους πόνους ωορρηξιας κι ανεβασμένη θερμοκρασία και την 7η ξανά εκανα τεστ ωορρηξιας και βγήκε ξανά θετικό!!  Τώρα 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό τεστ ωορρηξιας εκανα το πρωί τεστ εγκυμοσύνης και είναι αρνητικό! Τι μπορεί να είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Αν είναι η πρώτη φορά που έχεις αυτά τα καφέ ναι σίγουρα είναι ένα πολύ καλό σημάδι!! Πιθανόν είναι εμφύτευση αλλά είναι ακόμα νωρίς! Για τους πόνους δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ μετά την ωορρηξία έχω συνέχεια πόνους περιόδου! Αλλά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης και περιόδου μοιάζουν πολύ μεταξύ τους! Παρόλα αυτά όπως είπαμε αν είναι η πρώτη φορά που έχεις καφέ κηλίδες τους είναι πολύ θετικό σημάδι! Εύχομαι να μας πεις τα ευχάριστα σύντομα!

Το εύχομαι πραγματικά! Δεν ξέρω πως κάποιοι καταφέρνουν να μην το σκέφτονται! Δεν λέω ότι νιώθω άγχος.. αλλά το περιμένω πως και πως εδώ και τόσους μήνες.. 

 

Σε άλλα λόγια.. 

Πόσο ωραίο φορουμ! Σας παρακολουθώ και βλέπω ότι αντιπροσωπευετε τις σκέψεις μου!!!❤️ συγχαρητήρια σε όλες όσες τα κατάφεραν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dgd είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Νέα στην παρέα κ εγώ!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω να με διαφωτίσετε!!! Έκανα τεστ ωορρηξιας την 11η μέρα του κύκλου ήταν αρνητικό και 12η μέρα του κύκλου θετικό!!! Αφού υπήρξε επαφή τις ημέρες εκείνες είχα ενοχλήσεις 6 μέρες μετά σαν τους πόνους ωορρηξιας κι ανεβασμένη θερμοκρασία και την 7η ξανά εκανα τεστ ωορρηξιας και βγήκε ξανά θετικό!!  Τώρα 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό τεστ ωορρηξιας εκανα το πρωί τεστ εγκυμοσύνης και είναι αρνητικό! Τι μπορεί να είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ; 

Αρχικά καλωσηρθες!!

Το δεύτερο τεστ ωορρηξίας που βγήκε θετικο, ίσως να σημαίνει διπλή ωορρηξία αυτό το μήνα. Συμβαίνει και αυτό. Ξαναειχατε επαφές μετά το δεύτερο θετικό;

Επιπλέον, 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό είναι ακόμα νωρίς για να φανεί η εγκυμοσύνη στα ούρα. Ήταν πρώιμης ανίχνευσης το τεστ; Όπως και να έχει, έχεις ακόμα μέρες για να φανεί αν είσαι έγκυος, και εννοείται υπάρχει πιθανοτητα εγκυμοσύνης.

Προσπαθείτε καιρό; Εύχομαι καλή επιτυχία και να τα έχετε καταφέρει 💕💕🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elli13 είπε:

Αρχικά καλωσηρθες!!

Το δεύτερο τεστ ωορρηξίας που βγήκε θετικο, ίσως να σημαίνει διπλή ωορρηξία αυτό το μήνα. Συμβαίνει και αυτό. Ξαναειχατε επαφές μετά το δεύτερο θετικό;

Επιπλέον, 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό είναι ακόμα νωρίς για να φανεί η εγκυμοσύνη στα ούρα. Ήταν πρώιμης ανίχνευσης το τεστ; Όπως και να έχει, έχεις ακόμα μέρες για να φανεί αν είσαι έγκυος, και εννοείται υπάρχει πιθανοτητα εγκυμοσύνης.

Προσπαθείτε καιρό; Εύχομαι καλή επιτυχία και να τα έχετε καταφέρει 💕💕🙏🙏

Καλώς σας βρήκα!!! 💕 

Ειναι 4 μήνες που προσπαθούμε όχι πολύ χρονικό διάστημα βέβαια αλλά η ανυπομονησία είναι μεγάλη!!!💕💕 

Μου συνεβη πρώτη φορά να νιώσω αυτήν την αλλαγή σε συνδυασμό με πολύ πρήξιμο στην κοιλιά και στο στήθος!!! Θα περιμένω να δω αν έρθει η καταραμένη που θεωρητικά θα έρθει σε 4 μέρες 😂 Ναι ήταν πρώιμης ανίχνευσης το τεστ που έκανα το πρωί κ ήμουν σήμερα 10 μέρες απ το πρώτο θετικό τεστ ωορρηξιας!!! Ναι είχαμε επαφή κ με την δεύτερη!!! Αλλά ήθελα να εωτησω αν γίνεται δεύτερη ωορρηξία σε ενα μήνα με χρονικό διάστημα 7 ημερών από την πρώτη ωορρηξία !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dgd είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Νέα στην παρέα κ εγώ!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω να με διαφωτίσετε!!! Έκανα τεστ ωορρηξιας την 11η μέρα του κύκλου ήταν αρνητικό και 12η μέρα του κύκλου θετικό!!! Αφού υπήρξε επαφή τις ημέρες εκείνες είχα ενοχλήσεις 6 μέρες μετά σαν τους πόνους ωορρηξιας κι ανεβασμένη θερμοκρασία και την 7η ξανά εκανα τεστ ωορρηξιας και βγήκε ξανά θετικό!!  Τώρα 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό τεστ ωορρηξιας εκανα το πρωί τεστ εγκυμοσύνης και είναι αρνητικό! Τι μπορεί να είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ; 

Καλημέρα κορίτσι μου! Να σε ενημερώσω ότι τα μηνύματα σου θα αργήσουν να φανούν λόγο το ότι είσαι νέο μέλος! Μετά τις 20 δημοσιεύσεις θα αρχίσουν να φαίνονται κατευθείαν! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια τέστ ωορρηξίας έκανες? Αν έκανες ταινίες χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω είσαι σίγουρη ότι διάβασες σωστά το αποτέλεσμα? Αν έκανες το clear blue  τότε ίσως όπως είπε και η Έλλη μας να έκανες 2η ωορρηξία! Επίσης το τέστ εγκυμοσύνης που έκανες αν δεν ήταν πρώιμης ανίχνευσης τότε δύσκολα να δείξει κάτι! Γι'αυτό μη χάνεις την ελπίδα σου είναι ακόμα νωρίς! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Να σε ενημερώσω ότι τα μηνύματα σου θα αργήσουν να φανούν λόγο το ότι είσαι νέο μέλος! Μετά τις 20 δημοσιεύσεις θα αρχίσουν να φαίνονται κατευθείαν! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια τέστ ωορρηξίας έκανες? Αν έκανες ταινίες χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω είσαι σίγουρη ότι διάβασες σωστά το αποτέλεσμα? Αν έκανες το clear blue  τότε ίσως όπως είπε και η Έλλη μας να έκανες 2η ωορρηξία! Επίσης το τέστ εγκυμοσύνης που έκανες αν δεν ήταν πρώιμης ανίχνευσης τότε δύσκολα να δείξει κάτι! Γι'αυτό μη χάνεις την ελπίδα σου είναι ακόμα νωρίς! ♥️

Καλημέρα!!!❤️ Ναι το έχω καταλάβει ότι αργούν να προστεθούν οι απαντήσεις μουυυ!! Ναι έκανα το clearblue πρώιμης ανίχνευσης. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να γίνει ωορρηξία μετά από 7 μέρες από την πρώτη!!!! Αυτό μου έκανε εντύπωση δηλαδή!!❤️ Αχ θα περιμένω να έρθει η καταραμένη 🤯🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dgd είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Νέα στην παρέα κ εγώ!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω να με διαφωτίσετε!!! Έκανα τεστ ωορρηξιας την 11η μέρα του κύκλου ήταν αρνητικό και 12η μέρα του κύκλου θετικό!!! Αφού υπήρξε επαφή τις ημέρες εκείνες είχα ενοχλήσεις 6 μέρες μετά σαν τους πόνους ωορρηξιας κι ανεβασμένη θερμοκρασία και την 7η ξανά εκανα τεστ ωορρηξιας και βγήκε ξανά θετικό!!  Τώρα 10 μέρες μετά το πρώτο θετικό τεστ ωορρηξιας εκανα το πρωί τεστ εγκυμοσύνης και είναι αρνητικό! Τι μπορεί να είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ; 

Το πιο πιθανό είναι απλά κάποιο από τα δύο τεστ να μην ήταν όντως θετικό αν ήταν ταινίες. Είναι λίγο υποκειμενικη η ανάγνωση τους και εξαρτώνται πολύ από το χειριστή. Συνήθως αν επαναλαμβανονται τα θετικά είτε δεν έχει καταφέρει ο οργανισμός να κάνει ωορρηξία και ξαναπροσπαθει είτε το τεστ ανιχνεύει κάποια άλλη ορμόνη (δεν είναι τόσο ακριβείας τα τεστ ωορρηξιας). Πριν την καθυστέρηση δε μπορείς να ξέρεις με σιγουριά αν είσαι ή δεν είσαι έγκυος έτσι κι αλλιώς. Όλα τα τεστ, και τα πρώιμης έχω υψηλές πιθανότητες λάθους. Κατά τα άλλα, είναι κάποιες καταστάσεις που τα τεστ ωορρηξίας δε λειτουργούν σωστά όπως στις πολυκυστικες και άλλες ορμονικές διαταραχές. Μπορεί να συμβεί να έχεις θετικό ή θετικά τεστ ωορρηξιας και να μην έχεις ωορρηξία σε κάποιο κύκλο. Τα τεστ αυτά ανιχνεύουν μια ορμόνη, την LH που η πτώση της σηματοδοτεί στον οργανισμό την ωορρηξία. Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε φορά ο οργανισμός παίρνει το σήμα πετυχημένα. Γενικά γίνεται να έχεις και περίοδο χωρίς καν να έχεις κάνει ωορρηξία σε κάποιο κύκλο. Όταν όμως λέμε διπλή ωορρηξία εννοούμε ωορρηξία που ωριμάζουν πάνω από ένα ωοθυλακια αλλά στις ίδιες μέρες. Όχι με 1 εβδομάδα απόσταση. Φυσικά στη φύση μπορούν όλα να τύχουν αλλά το να κάνεις 2 ωορρηξίες χωριστές μεταξύ τους στον ίδιο κύκλο είναι από τα εξαιρετικά σπάνια που θα έλεγε κάποιος ότι φυσιολογικά δε γίνονται. Το τεστ που όντως σου επιβεβαιώνει την ωορρηξία είναι της προγεστερόνη που γίνεται μετά την ωορρηξία, αλλά εκτός αν έχεις αμφιβολίες επανειλημμένα ότι κάνεις ωορρηξία δε χρειάζεται να το ψάχνεις. Σε ένα φυσιολογικό κύκλο, αν ανέβει όντως η προγεστερονη, που σημαίνει ότι έγινε η ωορρηξία, τότε αντιτίθεται στην αύξηση της LH, οπότε δε μπορεί να ξαναγίνει ωορρηξία εντός του ίδιου κύκλου. Η προγεστερόνη θρέφει το ενδομητριο και αν δεν έχει γίνει σύλληψη, όταν πέσει κι αυτή θεωρητικά έρχεται περίοδος και απομακρύνονται έτσι οι νέες στιβαδες ενδομητριου που σχηματιστηκαν για να ξεκινήσει ένας νέος κύκλος. Θα έχεις καλύτερη εικόνα τι έχει γίνει περίπου 14-16 μέρες μετά το πρώτο θετικό. Αν θα έρθει περίοδος, αν δεν έρθει κι έχεις θετικό εγκυμοσύνης ή αν το 2ο τεστ ωορρηξιας ήταν αυτό που όντως έκανες ωορρηξία. Πάντως κι εμένα είχε σκαμπανεβασματα η LH τον 1ο κύκλο που προσπαθούσα με τεστ και είχα μπερδευτεί λίγο με το πότε ήταν όντως θετικό, αλλά τον 2ο είχα καταλάβει καλύτερα και ήταν μάλλον και καλύτερος κύκλος και ήταν ξεκάθαρο το θετικό (έμεινα τότε όντως έγκυος). Δεν είναι όλοι οι κύκλοι ίδιοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..καλό Σαββατοκύριακο!!μου ήρθε νταν στην ώρα της...14 μέρες μετά την φατσούλα στο τεστ ωορρηξίας...αυτή ήταν η τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέστ αν δεν υπάρξει καθυστέρηση...ήταν το κερασάκι στη τούρτα....όλα ελαττωματικά είναι!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια..καλό Σαββατοκύριακο!!μου ήρθε νταν στην ώρα της...14 μέρες μετά την φατσούλα στο τεστ ωορρηξίας...αυτή ήταν η τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέστ αν δεν υπάρξει καθυστέρηση...ήταν το κερασάκι στη τούρτα....όλα ελαττωματικά είναι!! 

 

Έχω περάσει κι εγώ από την "ψύχωση" των τεστ και είναι φυσιολογικό! Όταν προσπαθούσαμε για το 2ο, σταμάτησα κάθε είδους τεστ! Κ είχα "ορκιστεί" στον εαυτό ότι τεστ θα κάνω μόνο όταν θα έχω καθυστέρηση! Κι έτσι έγινε! Τελικά, εμένα προσωπικά, τα τεστ με αγχωναν περισσότερο (και τα ωορρηξίας και τα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια..καλό Σαββατοκύριακο!!μου ήρθε νταν στην ώρα της...14 μέρες μετά την φατσούλα στο τεστ ωορρηξίας...αυτή ήταν η τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέστ αν δεν υπάρξει καθυστέρηση...ήταν το κερασάκι στη τούρτα....όλα ελαττωματικά είναι!! 

 

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα τα τεστ είχαν γραμμή!! Είναι απίστευτο αυτό!! Και χοντρή ροζ γραμμή! Πόσο ψυχοφθόρο!! Συνεχίζουμε για τον καινούργιο κύκλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια..καλό Σαββατοκύριακο!!μου ήρθε νταν στην ώρα της...14 μέρες μετά την φατσούλα στο τεστ ωορρηξίας...αυτή ήταν η τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέστ αν δεν υπάρξει καθυστέρηση...ήταν το κερασάκι στη τούρτα....όλα ελαττωματικά είναι!! 

 

Μαρινακι μου λυπαμαι πολυ γτ το ειχα πιστεψει πραγματικα.. ελπιζω να εισαι καλα γτ ολο αυτο μ τα τεστ ειναι τοσο ψυχοφθορο κ σε ταλαιπωρησε... ενας λογος π δν κανω τεστ (περα απ το κοστος φσκ γτ αν βαλεις κατω οτι προσπαθουμε τοσα χρονια το κοστος θ ηταν τεραστιο..) ειναι η αμφιβολια γ την αξιοπιστια τους. Ενω μ τη χοριακη εισαι πιο βεβαιος (με εξαιρεσεις φσκ τα ανθρωπινα λαθη)...

Ενας νεος κυκλος αρχιζει...ευχομαι ν ειναι αυτος π θα σας χαρισει το 3ο μωρακι σας!!!🙏❤️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

Η @marinamanoulitsaπου είναι?? Έχουμε νεότερα? 

Κορίτσι μου εσύ ποτέ είναι να πας στον γιατρό για να δεις την ωορρηξία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένες μου αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ τώρα τα νέα μου!! Ήταν τόσο όμορφο το κλίμα εδώ με τα χαρμόσυνα και είπα να σας τα πω λίγο αργότερα! Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό. Σας θυμίζω ότι είχαμε πολύ κακό σπέρμα. Μας είπε ότι από την εμπειρία του δε θα βελτιωθεί ικανοποιητικά για να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Πάθαμε λίγο έναν πανικό, ο σύντροφος δηλαδή γιατί εγώ μέσα μου για κάποιο λόγο το ήξερα και μας παρέπεμψε στην εξωσωματική. Πλέον νιώθω ότι όλα μπαίνουν σε μια σειρά! Σίγουρα θα κάνουμε τη θεραπεία μας με το μικρόβιο, βιταμίνες κτλ αλλά θα το προσπαθήσουμε και με τους δύο τρόπους, μόνοι μας και με βοήθεια. Δε θέλουμε να αφήσουμε άλλο χρόνο να περάσει, εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και προχωράμε ολοταχώς! Αυτά από εμένα..

Α!!! Μην ξεχάσετε σας παρακαλώ να μου στείλετε πολλή πολλή θετική ενέργεια!!! ♥️😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Αγαπημένες μου αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ τώρα τα νέα μου!! Ήταν τόσο όμορφο το κλίμα εδώ με τα χαρμόσυνα και είπα να σας τα πω λίγο αργότερα! Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό. Σας θυμίζω ότι είχαμε πολύ κακό σπέρμα. Μας είπε ότι από την εμπειρία του δε θα βελτιωθεί ικανοποιητικά για να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Πάθαμε λίγο έναν πανικό, ο σύντροφος δηλαδή γιατί εγώ μέσα μου για κάποιο λόγο το ήξερα και μας παρέπεμψε στην εξωσωματική. Πλέον νιώθω ότι όλα μπαίνουν σε μια σειρά! Σίγουρα θα κάνουμε τη θεραπεία μας με το μικρόβιο, βιταμίνες κτλ αλλά θα το προσπαθήσουμε και με τους δύο τρόπους, μόνοι μας και με βοήθεια. Δε θέλουμε να αφήσουμε άλλο χρόνο να περάσει, εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και προχωράμε ολοταχώς! Αυτά από εμένα..

Α!!! Μην ξεχάσετε σας παρακαλώ να μου στείλετε πολλή πολλή θετική ενέργεια!!! ♥️😘😘

Κορίτσι μου χαίρομαι που είσαι ήρεμη και ελπίζω να μην χρειαστεί εξωσωματική! Υπάρχουν ζευγάρια που έκαναν παιδί με πολύ κακό σπέρμα! Αν βελτιωθεί λίγο δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί και σε εσάς! Αλλά και να μην συμβεί υπάρχει και το ενδεχόμενο της εξωσωματικής! ♥️♥️♥️ θετική σκέψη και όταν θα κάνετε το επαναληπτικό σε 3 μήνες θα είναι όλα καλύτερα! Ποιες βιταμίνες πήρε ο καλός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου χαίρομαι που είσαι ήρεμη και ελπίζω να μην χρειαστεί εξωσωματική! Υπάρχουν ζευγάρια που έκαναν παιδί με πολύ κακό σπέρμα! Αν βελτιωθεί λίγο δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί και σε εσάς! Αλλά και να μην συμβεί υπάρχει και το ενδεχόμενο της εξωσωματικής! ♥️♥️♥️ θετική σκέψη και όταν θα κάνετε το επαναληπτικό σε 3 μήνες θα είναι όλα καλύτερα! Ποιες βιταμίνες πήρε ο καλός σου?

Τις androferti μας σύστησε!! Τις ξέρεις- ξέρετε;;;

Τώρα θα τις ξεκινήσουμε! Ευχαριστώ πολύ!! ♥️🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η singing in the rain είπε:

Αγαπημένες μου αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ τώρα τα νέα μου!! Ήταν τόσο όμορφο το κλίμα εδώ με τα χαρμόσυνα και είπα να σας τα πω λίγο αργότερα! Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό. Σας θυμίζω ότι είχαμε πολύ κακό σπέρμα. Μας είπε ότι από την εμπειρία του δε θα βελτιωθεί ικανοποιητικά για να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Πάθαμε λίγο έναν πανικό, ο σύντροφος δηλαδή γιατί εγώ μέσα μου για κάποιο λόγο το ήξερα και μας παρέπεμψε στην εξωσωματική. Πλέον νιώθω ότι όλα μπαίνουν σε μια σειρά! Σίγουρα θα κάνουμε τη θεραπεία μας με το μικρόβιο, βιταμίνες κτλ αλλά θα το προσπαθήσουμε και με τους δύο τρόπους, μόνοι μας και με βοήθεια. Δε θέλουμε να αφήσουμε άλλο χρόνο να περάσει, εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και προχωράμε ολοταχώς! Αυτά από εμένα..

Α!!! Μην ξεχάσετε σας παρακαλώ να μου στείλετε πολλή πολλή θετική ενέργεια!!! ♥️😘😘

Σου στέλνουμε όλη μας την θετική ενέργεια κορίτσι μου!!! Όλα θα πάνε καλά κ εφόσον τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου είναι πολύ καλό... με το καλό να ξεκινήσετε κ να έρθει σύντομα ένα μωράκι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια..καλό Σαββατοκύριακο!!μου ήρθε νταν στην ώρα της...14 μέρες μετά την φατσούλα στο τεστ ωορρηξίας...αυτή ήταν η τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέστ αν δεν υπάρξει καθυστέρηση...ήταν το κερασάκι στη τούρτα....όλα ελαττωματικά είναι!! 

 

Όχι ρε γαμωτο... ήμουν τοοοοοσο σίγουρη για σένα 😕🥺 

Κοριτσάκι μου γλυκό λυπάμαι πολύ. Εύχομαι τον  επόμενο μήνα  να μην σε επισκεφτεί η ακατανομαστη !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η singing in the rain είπε:

Αγαπημένες μου αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ τώρα τα νέα μου!! Ήταν τόσο όμορφο το κλίμα εδώ με τα χαρμόσυνα και είπα να σας τα πω λίγο αργότερα! Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό. Σας θυμίζω ότι είχαμε πολύ κακό σπέρμα. Μας είπε ότι από την εμπειρία του δε θα βελτιωθεί ικανοποιητικά για να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Πάθαμε λίγο έναν πανικό, ο σύντροφος δηλαδή γιατί εγώ μέσα μου για κάποιο λόγο το ήξερα και μας παρέπεμψε στην εξωσωματική. Πλέον νιώθω ότι όλα μπαίνουν σε μια σειρά! Σίγουρα θα κάνουμε τη θεραπεία μας με το μικρόβιο, βιταμίνες κτλ αλλά θα το προσπαθήσουμε και με τους δύο τρόπους, μόνοι μας και με βοήθεια. Δε θέλουμε να αφήσουμε άλλο χρόνο να περάσει, εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας και προχωράμε ολοταχώς! Αυτά από εμένα..

Α!!! Μην ξεχάσετε σας παρακαλώ να μου στείλετε πολλή πολλή θετική ενέργεια!!! ♥️😘😘

Αγάπη μου γλυκιά , σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια και μια μεγάλη αγκαλιά . 

Καλά κάνετε και δεν αφήνετε άλλο χρόνο, ας κάνετε ότι σας προτείνει ο γιατρός που εμπιστεύεστε και όλα θα πάνε καλά 🧿🧿🧿🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...