Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2024 🤰💕🍼


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να είσαι καλά η αλήθεια είναι ότι αν μου είχε συμβεί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη θα το είχα πάρει αρκετά βαριά 

αλλα αυτήν την φορά ήμουν αρκετά ήρεμη ειδικά όταν γύρισα σπίτι και πήρα αγκαλιά το παιδάκι μου ένιωσα πολύ καλύτερα 😊

το πρώτο μου παιδάκι έκανα 1,5 χρόνο να τα καταφέρω έχω ένα ορμονικό θέμα αλλά μόλις το ρύθμισα έμεινα εγκυος 

τωρα ο λόγος που πιστεύω ότι παλινδρομήσε είναι ο ίδιος λόγος που δεν μπορούσα να μεινω εγκυος είναι το ορμονικό θέμα που έχω δεν το είχα ρυθμίσει βλέπεις επειδή θηλάζω δεν μπορούσα να παρω την αγωγή μου 

μαλλον εκεί οφείλετε 

Εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά! Πάντα ελπίζουμε σε ένα θαύμα και μέχρι την Δευτέρα μπορεί να γίνει! Αν θέλεις στείλε να μας πεις τα νέα σου! Θα περιμένουμε! Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να ακούσεις την πιο χαρμοσυνη είδηση!!! Σου στέλνω μια μεγαλη αγκαλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 320
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δεν πειράζει κορίτσι μου ίσα ίσα χάρηκα που ενδιαφέρθηκες  

ειμαι καλά ψυχολογικά το πήρα ψύχραιμα εντάξει συμβαίνουν και αυτά τι να κάνουμε μέσα στην ζωή είναι.. έχω ένα παιδάκι και ευχαριστώ το θεό που είμαι είδη μανούλα 🥰

Το μόνο που στεναχωρέθηκα είναι ότι ο αντρας μου δεν το πηρε τόσο ψύχραιμα 

Και φοβαμαι να κάνω την επέμβαση μακάρι να μην χρειαζόταν να μπορούσε να το αποβαλη μόνος του οργανισμός να μην τρέχω στην Αθήνα και σε νοσοκομεία 😕

Καλησπέρα,

λυπαμαι πολυ για οτι σου συνεβει. Μου είχε συμβεί και σε εμένα πει 3 μήνες και ήταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Εγω ζω στο εξωτερικο και εδω δινουν χαπια για αποβάλεις το κυημα και να αποφύγεις την απόξεση. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν το προτείνουν, γιατι προφανώς τους συμφερει να σε χρεώσουν μια επέμβαση αντι απλα δυο χαπια. Μηπως να ρωτήσεις τον γυναικολογο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα ευχαριστώ για το μνμ η αλήθεια είναι  το σκέφτηκα και εγω το χαπι αλλά το μόνο που μου είπε ο γιατρός μου είναι ή θα το αφήσουμε να το αποβάλει ο οργανισμός μόνος του (δεν μου ανέφερε κάτι για χάπι ) αλλά υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης ή να πάω να του δώσω 700 ευρώ και να με καθαρίσει εκεινος σε κλινική 

τωρα που θα πάω την Δευτέρα θα τον ρωτήσω ότι όταν μου είπατε ότι μπορεί να αφήσουμε να το αποβάλει ο οργανισμός μόνος του εννοεται με χάπι ; Για να δω τι θα μου πει 

να ρωτήσω κάτι αν θέλεις μου απαντάς γιατί ξέρω είναι λίγο λεπτό το θέμα και δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση 

Με το χαπι η διαδικασία αποβολής πονάει ; 

Στη δική μου περίπτωση υπήρξε έντονος πόνος από τη στιγμή που έπιασε το χάπι και μέχρι να αποβάλλω το σάκο. Ήταν αρκετά έντονο δε θα πω ψέματα,  σαν πολύ έντονους πόνους περιόδου αλλά επιτρέπεται να πάρεις κάτι για τον πόνο πριν και βοηθάει αρκετά. Και είναι για λίγο. 

Από τη στιγμή που έφυγε ο σάκος και μετά η ενόχληση ήταν πολύ μικρή. Πονούσα λίγο την πρώτη μέρα σαν ελαφριά περίοδο και τις επόμενες μέρες τίποτα.  Το αίμα κράτησε μια εβδομάδα περίπου. 

Να σημειώσω επίσης ότι τον σάκο δεν τον βλέπεις, σε τέτοια εβδομάδα είναι μικρός. Απλά το καταλαβαίνεις όταν φύγει.

Εγώ επέλεξα το χάπι καθώς δεν έχω άλλα παιδιά και ήθελα να "πειράξω " τη μήτρα όσο λιγότερο γίνεται.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kathy_89 είπε:

Καλησπέρα,

λυπαμαι πολυ για οτι σου συνεβει. Μου είχε συμβεί και σε εμένα πει 3 μήνες και ήταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Εγω ζω στο εξωτερικο και εδω δινουν χαπια για αποβάλεις το κυημα και να αποφύγεις την απόξεση. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν το προτείνουν, γιατι προφανώς τους συμφερει να σε χρεώσουν μια επέμβαση αντι απλα δυο χαπια. Μηπως να ρωτήσεις τον γυναικολογο σου;

Ευχαριστώ για την απάντηση σου 

σου έχω απαντήσει σε προσωπικό μνμ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα μετά το μεσημεριανό μου ή καλύτερα 2 λεπτά πριν το τελειώσω άρχισα να ανακατεύομαι... Μόλις το τελείωσα ήθελα να κάνω εμετό... Πραγματικά ήθελα τόσο πολύ αλλά δεν έκανα τελικά... Μου φάνηκε περίεργο αυτό γιατί συνήθως αναγούλες έχουμε σε άκυρες φάσεις και όχι μετά το φαγητό... Έχει τύχει σε καμία άλλη αυτο; Να σημειώσω ότι πεινούσα πολύ τη στιγμή που έφαγα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου σήμερα μετά το μεσημεριανό μου ή καλύτερα 2 λεπτά πριν το τελειώσω άρχισα να ανακατεύομαι... Μόλις το τελείωσα ήθελα να κάνω εμετό... Πραγματικά ήθελα τόσο πολύ αλλά δεν έκανα τελικά... Μου φάνηκε περίεργο αυτό γιατί συνήθως αναγούλες έχουμε σε άκυρες φάσεις και όχι μετά το φαγητό... Έχει τύχει σε καμία άλλη αυτο; Να σημειώσω ότι πεινούσα πολύ τη στιγμή που έφαγα... 

Ναι κορίτσι μου εγώ οπότε φάω το παθαίνω κ συνήθως κανω κ εμετό δλδ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου σήμερα μετά το μεσημεριανό μου ή καλύτερα 2 λεπτά πριν το τελειώσω άρχισα να ανακατεύομαι... Μόλις το τελείωσα ήθελα να κάνω εμετό... Πραγματικά ήθελα τόσο πολύ αλλά δεν έκανα τελικά... Μου φάνηκε περίεργο αυτό γιατί συνήθως αναγούλες έχουμε σε άκυρες φάσεις και όχι μετά το φαγητό... Έχει τύχει σε καμία άλλη αυτο; Να σημειώσω ότι πεινούσα πολύ τη στιγμή που έφαγα... 

Και εγώ τα ίδια! Γενικά όλη την ημέρα, ανακατεύομαι συνέχεια, και το μεσημέρι ενώ πεινάω πολύ! Πότε κάνω εμετό και πότε όχι. Εγώ αναγούλες έχω και 5 το βράδυ, ξυπνάω από αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ πήγα στη γιατρό μου σήμερα! Ακούσαμε καρδούλα! Μου είπε ότι το μωρό φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων... Λίγο μεγαλύτερο από την ημερομηνία σύλληψης... Γενικά μας τα βρήκε όλα καλά! Πήρα μια βαθιά ανάσα γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη! Πήγε κάποια άλλη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου εγώ πήγα στη γιατρό μου σήμερα! Ακούσαμε καρδούλα! Μου είπε ότι το μωρό φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων... Λίγο μεγαλύτερο από την ημερομηνία σύλληψης... Γενικά μας τα βρήκε όλα καλά! Πήρα μια βαθιά ανάσα γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη! Πήγε κάποια άλλη; 

Τέλεια μπράβο κορίτσι μου, κ εγώ πήγα σήμερα ακούσαμε κ εμείς καρδούλα έχει μεγαλώσει όλα καλά μας τα βρήκε, εμάς το έβγαλε 7+5!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου εγώ πήγα στη γιατρό μου σήμερα! Ακούσαμε καρδούλα! Μου είπε ότι το μωρό φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων... Λίγο μεγαλύτερο από την ημερομηνία σύλληψης... Γενικά μας τα βρήκε όλα καλά! Πήρα μια βαθιά ανάσα γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη! Πήγε κάποια άλλη; 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Τέλεια μπράβο κορίτσι μου, κ εγώ πήγα σήμερα ακούσαμε κ εμείς καρδούλα έχει μεγαλώσει όλα καλά μας τα βρήκε, εμάς το έβγαλε 7+5!

Μπράβο κορίτσια!! Πολύ χαίρομαι! Αυτές οι βαθιές ανάσες είναι πολύ ανακουφιστικές!! 

Μαζί είμαστε Κατερίνα. Κι εγώ 7+5 είμαι σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Τέλεια μπράβο κορίτσι μου, κ εγώ πήγα σήμερα ακούσαμε κ εμείς καρδούλα έχει μεγαλώσει όλα καλά μας τα βρήκε, εμάς το έβγαλε 7+5!

Τέλεια κορίτσι μου! Αντε με το καλό μας εύχομαι! Να μας πάνε όλα καλά! Θα είμαστε και κοντά από όσο βλέπω! 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christina.... είπε:

Τέλεια κορίτσι μου! Αντε με το καλό μας εύχομαι! Να μας πάνε όλα καλά! Θα είμαστε και κοντά από όσο βλέπω! 😊😊😊

Μπράβο κορίτσια, με το καλό σε όλες μας! Και εμείς πήγαμε γιατρό όλα καλά μας είπε , μεγαλώνουμε και ειμαστε 8+3 ! Άλλη μια επίσκεψη ενδιάμεσα και μετά αυχενική διαφάνεια! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/9/2023 at 12:00 ΠΜ, ο/η Christina.... είπε:

Εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά! Πάντα ελπίζουμε σε ένα θαύμα και μέχρι την Δευτέρα μπορεί να γίνει! Αν θέλεις στείλε να μας πεις τα νέα σου! Θα περιμένουμε! Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να ακούσεις την πιο χαρμοσυνη είδηση!!! Σου στέλνω μια μεγαλη αγκαλιά! 

 

στις On 29/9/2023 at 9:08 ΜΜ, ο/η Natasa_K είπε:

Στη δική μου περίπτωση υπήρξε έντονος πόνος από τη στιγμή που έπιασε το χάπι και μέχρι να αποβάλλω το σάκο. Ήταν αρκετά έντονο δε θα πω ψέματα,  σαν πολύ έντονους πόνους περιόδου αλλά επιτρέπεται να πάρεις κάτι για τον πόνο πριν και βοηθάει αρκετά. Και είναι για λίγο. 

Από τη στιγμή που έφυγε ο σάκος και μετά η ενόχληση ήταν πολύ μικρή. Πονούσα λίγο την πρώτη μέρα σαν ελαφριά περίοδο και τις επόμενες μέρες τίποτα.  Το αίμα κράτησε μια εβδομάδα περίπου. 

Να σημειώσω επίσης ότι τον σάκο δεν τον βλέπεις, σε τέτοια εβδομάδα είναι μικρός. Απλά το καταλαβαίνεις όταν φύγει.

Εγώ επέλεξα το χάπι καθώς δεν έχω άλλα παιδιά και ήθελα να "πειράξω " τη μήτρα όσο λιγότερο γίνεται.  

 

στις On 29/9/2023 at 1:47 ΜΜ, ο/η Kathy_89 είπε:

Καλησπέρα,

λυπαμαι πολυ για οτι σου συνεβει. Μου είχε συμβεί και σε εμένα πει 3 μήνες και ήταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Εγω ζω στο εξωτερικο και εδω δινουν χαπια για αποβάλεις το κυημα και να αποφύγεις την απόξεση. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν το προτείνουν, γιατι προφανώς τους συμφερει να σε χρεώσουν μια επέμβαση αντι απλα δυο χαπια. Μηπως να ρωτήσεις τον γυναικολογο σου;

Καλησπέρα κορίτσια τελικά δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη μου 

Θα πάω για επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί τα λεφτά που ζητάει ο γιατρός μου είναι πολλά 

να έχετε τελειομηνες και όμορφες εγκυμοσύνες με το καλό 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elk είπε:

 

 

Καλησπέρα κορίτσια τελικά δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη μου 

Θα πάω για επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί τα λεφτά που ζητάει ο γιατρός μου είναι πολλά 

να έχετε τελειομηνες και όμορφες εγκυμοσύνες με το καλό 🥰

 

Λυπάμαι πολύ Elk.

Καλή ανάρρωση! Εύχομαι σύντομα να ανοίξεις πάλι θέμα με μωράκια που έρχονται!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

 

 

Καλησπέρα κορίτσια τελικά δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη μου 

Θα πάω για επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί τα λεφτά που ζητάει ο γιατρός μου είναι πολλά 

να έχετε τελειομηνες και όμορφες εγκυμοσύνες με το καλό 🥰

 

Σε νιώθω απόλυτα! Δεν ήταν τυχερό να γεννηθεί αυτό το παιδάκι όπως δεν ήταν και το δικό μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά στην επέμβαση και να σου πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα! Αν αγχώνεσαι για την επεμβαση δεν είναι κάτι σημαντικό... Είναι πολύ γρήγορη και δεν θα καταλάβεις τίποτα απολύτως... Ότι και αν χρειαστείς στείλε μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, είμαι στην 8η βδομάδα, έχουμε άκουσει καρδιά κ όλα πήγαιναν πολύ καλα΄. Τώρα πήγα τουαλέτα και το εσώρουχο μου είναι καφέ, αρκετά κιόλας...!! Έχω στεναχωρηθεί κ τρομάξει πολύ. Πήρα τηλ. γυναικολόγο και είπε αν γίνει ροζ/κόκκινο σημαίνει αποβολή, να πάρω κάποια ορμόνη τώρα και αύριο το πρωί χοριακή κ υπέρηχο. 😢😭 Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κ θέλω πολύ να μην το χάσουμε κ να πάει καλά, αλλά πολύ φοβάμαι... 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Κορίτσια, είμαι στην 8η βδομάδα, έχουμε άκουσει καρδιά κ όλα πήγαιναν πολύ καλα΄. Τώρα πήγα τουαλέτα και το εσώρουχο μου είναι καφέ, αρκετά κιόλας...!! Έχω στεναχωρηθεί κ τρομάξει πολύ. Πήρα τηλ. γυναικολόγο και είπε αν γίνει ροζ/κόκκινο σημαίνει αποβολή, να πάρω κάποια ορμόνη τώρα και αύριο το πρωί χοριακή κ υπέρηχο. 😢😭 Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κ θέλω πολύ να μην το χάσουμε κ να πάει καλά, αλλά πολύ φοβάμαι... 😢

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Πολλές γυναίκες έχουν καφέ υγρά στην εγκυμοσύνη. Το καφέ συνήθως είναι παλιό αίμα που αποβάλει ο οργανισμός. Ακόμα και το κόκκινο βέβαια δεν σημαίνει με βεβαιότητα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά τους τρομάζει τους γιατρούς  η αλήθεια είναι. 

Περιμένουμε νέα σου από τη σημερινή χοριακή και τον υπέρηχο. Εύχομαι να είναι όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 11:21 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Κορίτσια, είμαι στην 8η βδομάδα, έχουμε άκουσει καρδιά κ όλα πήγαιναν πολύ καλα΄. Τώρα πήγα τουαλέτα και το εσώρουχο μου είναι καφέ, αρκετά κιόλας...!! Έχω στεναχωρηθεί κ τρομάξει πολύ. Πήρα τηλ. γυναικολόγο και είπε αν γίνει ροζ/κόκκινο σημαίνει αποβολή, να πάρω κάποια ορμόνη τώρα και αύριο το πρωί χοριακή κ υπέρηχο. 😢😭 Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κ θέλω πολύ να μην το χάσουμε κ να πάει καλά, αλλά πολύ φοβάμαι... 😢

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να κάνεις ότι σου είπε ο γιατρός σου... Δεν σου πρότεινε να πας να σε δει; Εμένα η γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν δω καφέ, ροζ ή κόκκινο να της το πω αμέσως για να με δει γιατί υπάρχει περίπτωση επειδή το αίμα μου είναι αρνητικο να πρέπει να κάνω μια ένεση την οποία έχω 72 ώρες στη διάθεσή μου να κάνω... Αν τυχόν έχεις αρνητικο αίμα μήπως να το δεις και αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 11:21 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Κορίτσια, είμαι στην 8η βδομάδα, έχουμε άκουσει καρδιά κ όλα πήγαιναν πολύ καλα΄. Τώρα πήγα τουαλέτα και το εσώρουχο μου είναι καφέ, αρκετά κιόλας...!! Έχω στεναχωρηθεί κ τρομάξει πολύ. Πήρα τηλ. γυναικολόγο και είπε αν γίνει ροζ/κόκκινο σημαίνει αποβολή, να πάρω κάποια ορμόνη τώρα και αύριο το πρωί χοριακή κ υπέρηχο. 😢😭 Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κ θέλω πολύ να μην το χάσουμε κ να πάει καλά, αλλά πολύ φοβάμαι... 😢

Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη και χαλαρή. Πάρε την ορμόνη που σου είπε ο γιατρός σου, προφανώς προγεστερόνη είναι για να σε βοηθήσει. Και ξεκουράσου, μείνε ξάπλα μέχρι να σε δει. Συνήθως το καφέ είναι παλιό αίμα οξειδωμένο που πρέπει να φύγει. Ξεκουράσου και θα δεις που αύριο στον υπέρηχο όλα θα είναι υπό έλεγχο!! Τις ευχές μου!! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 11:21 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Κορίτσια, είμαι στην 8η βδομάδα, έχουμε άκουσει καρδιά κ όλα πήγαιναν πολύ καλα΄. Τώρα πήγα τουαλέτα και το εσώρουχο μου είναι καφέ, αρκετά κιόλας...!! Έχω στεναχωρηθεί κ τρομάξει πολύ. Πήρα τηλ. γυναικολόγο και είπε αν γίνει ροζ/κόκκινο σημαίνει αποβολή, να πάρω κάποια ορμόνη τώρα και αύριο το πρωί χοριακή κ υπέρηχο. 😢😭 Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κ θέλω πολύ να μην το χάσουμε κ να πάει καλά, αλλά πολύ φοβάμαι... 😢

Κορίτσι μου σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω δει 2 φορές καφέ κ εγώ, την πρώτη φορά έβλεπα για 3 4 μέρες κ σταματησε, τώρα παλι είδα την Δευτέρα που μας πέρασε μια φορά κ τέλος! Συνήθως το καφέ δεν είναι τπτ δεν ανησυχεί τους γιατρους, αλλά κ κόκκινο να δεις όχι δεν σημαίνει αυτόματα αποβολή! Χαλάρωσε όλα καλά θα είναι εφόσον θα πας αύριο να σε δει όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2023 at 8:25 ΠΜ, ο/η Natasa_K είπε:

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Πολλές γυναίκες έχουν καφέ υγρά στην εγκυμοσύνη. Το καφέ συνήθως είναι παλιό αίμα που αποβάλει ο οργανισμός. Ακόμα και το κόκκινο βέβαια δεν σημαίνει με βεβαιότητα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά τους τρομάζει τους γιατρούς  η αλήθεια είναι. 

Περιμένουμε νέα σου από τη σημερινή χοριακή και τον υπέρηχο. Εύχομαι να είναι όλα καλά! 

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να κάνεις ότι σου είπε ο γιατρός σου... Δεν σου πρότεινε να πας να σε δει; Εμένα η γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν δω καφέ, ροζ ή κόκκινο να της το πω αμέσως για να με δει γιατί υπάρχει περίπτωση επειδή το αίμα μου είναι αρνητικο να πρέπει να κάνω μια ένεση την οποία έχω 72 ώρες στη διάθεσή μου να κάνω... Αν τυχόν έχεις αρνητικο αίμα μήπως να το δεις και αυτο;

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη και χαλαρή. Πάρε την ορμόνη που σου είπε ο γιατρός σου, προφανώς προγεστερόνη είναι για να σε βοηθήσει. Και ξεκουράσου, μείνε ξάπλα μέχρι να σε δει. Συνήθως το καφέ είναι παλιό αίμα οξειδωμένο που πρέπει να φύγει. Ξεκουράσου και θα δεις που αύριο στον υπέρηχο όλα θα είναι υπό έλεγχο!! Τις ευχές μου!! 🙏

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσι μου σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω δει 2 φορές καφέ κ εγώ, την πρώτη φορά έβλεπα για 3 4 μέρες κ σταματησε, τώρα παλι είδα την Δευτέρα που μας πέρασε μια φορά κ τέλος! Συνήθως το καφέ δεν είναι τπτ δεν ανησυχεί τους γιατρους, αλλά κ κόκκινο να δεις όχι δεν σημαίνει αυτόματα αποβολή! Χαλάρωσε όλα καλά θα είναι εφόσον θα πας αύριο να σε δει όλα καλά!

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη!! Τελικά καλά φαίνονται τα πράγματα στον υπέρηχο!! Ευτυχώς! Όντως το ότι ήταν καφέ τα υγρά ήταν λιγότερο αγχωτικό, σήμερα δεν είχα καθόλου, κράτησε 2 μέρες! Μου έδωσε utrogen 1 κάθε βράδυ και μου είπε να είμαι σε ακινησία για κάποιο διάστημα. Είχα αγχωθεί πολύ, δεν γνώριζα ότι είναι σύνηθες, ευτυχώς δείχνει καλή η κατάσταση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Vanilla_ είπε:

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη!! Τελικά καλά φαίνονται τα πράγματα στον υπέρηχο!! Ευτυχώς! Όντως το ότι ήταν καφέ τα υγρά ήταν λιγότερο αγχωτικό, σήμερα δεν είχα καθόλου, κράτησε 2 μέρες! Μου έδωσε utrogen 1 κάθε βράδυ και μου είπε να είμαι σε ακινησία για κάποιο διάστημα. Είχα αγχωθεί πολύ, δεν γνώριζα ότι είναι σύνηθες, ευτυχώς δείχνει καλή η κατάσταση! 

Μπράβο κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς..  Καταλαβαίνω απόλυτα πόσο αγχωμένη είσαι και μπορώ να σε νιώσω μιας και εγώ έχασα το πρώτο μου μωράκι... Τώρα ότι και να μου συμβεί πανικοβαλομαι και το κυριότερο είναι ότι με πιάνει άγχος στον υπέρηχο γιατί εκεί είχα μάθει ότι το μωρό μου δεν έχει παλμό πια... Όλα καλά θα σου πάνε απλά να μην αγχώνεσαι και να ακολουθείς κατά γράμμα ότι σου πει ο γιατρός σου! Εμένα με έπιασαν κάτι πονακια χαμηλά στην μητρα σήμερα και ταραχτηκα γιατί δεν μου έχει ξανά συμβεί! Τωρα ομως ολα καλα! Πάρε τα χαπάκια σου και ξεκουρασου! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2023 at 10:02 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

utrogestan* 

Μη φοβάσαι κορίτσι μου! Το καφέ αίμα δεν είναι ανησυχητικό. Είναι υπολείμματα απ' τη μήτρα καθώς προσαρμόζεται στην εγκυμοσύνη. Ή καμιά μικρή αποκόλληση. Κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου είχα ακριβώς όπως κι εσύ την 8η εβδομάδα πολύ καφέ που μάλιστα κράτησε καμιά βδομάδα... Την πρώτη μέρα που το είδα- ήταν και Κυριακή, θυμάμαι- τρελάθηκα! Τρίτη πήγα για υπέρηχο και βρήκαμε κάτι σαν αιμάτωμα, βασικά ήταν "παλιό" αίμα που έφευγε. Όλα πήγαν καλά. Utrogestan και ξεκούραση.

Εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2023 at 10:51 ΜΜ, ο/η Christina.... είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς..  Καταλαβαίνω απόλυτα πόσο αγχωμένη είσαι και μπορώ να σε νιώσω μιας και εγώ έχασα το πρώτο μου μωράκι... Τώρα ότι και να μου συμβεί πανικοβαλομαι και το κυριότερο είναι ότι με πιάνει άγχος στον υπέρηχο γιατί εκεί είχα μάθει ότι το μωρό μου δεν έχει παλμό πια... Όλα καλά θα σου πάνε απλά να μην αγχώνεσαι και να ακολουθείς κατά γράμμα ότι σου πει ο γιατρός σου! Εμένα με έπιασαν κάτι πονακια χαμηλά στην μητρα σήμερα και ταραχτηκα γιατί δεν μου έχει ξανά συμβεί! Τωρα ομως ολα καλα! Πάρε τα χαπάκια σου και ξεκουρασου! 😊

λυπάμαι για την άσχημη εμπειρία, τώρα να πάνε όλα καλά!! πολύ άγχος η εγκυμοσύνη, δεν το είχα στο μυαλό μου, δεν το έχω απολαύσει μέχρι στιγμής!

στις On 6/10/2023 at 10:45 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Μη φοβάσαι κορίτσι μου! Το καφέ αίμα δεν είναι ανησυχητικό. Είναι υπολείμματα απ' τη μήτρα καθώς προσαρμόζεται στην εγκυμοσύνη. Ή καμιά μικρή αποκόλληση. Κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου είχα ακριβώς όπως κι εσύ την 8η εβδομάδα πολύ καφέ που μάλιστα κράτησε καμιά βδομάδα... Την πρώτη μέρα που το είδα- ήταν και Κυριακή, θυμάμαι- τρελάθηκα! Τρίτη πήγα για υπέρηχο και βρήκαμε κάτι σαν αιμάτωμα, βασικά ήταν "παλιό" αίμα που έφευγε. Όλα πήγαν καλά. Utrogestan και ξεκούραση.

Εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου!!

Τόσες ημέρες ήμουν καλύτερα, πάλι κάθε μέρα εμετοί βέβαια, αλλά τουλάχιστον δεν είχα καφέ αίμα, 2 μέρες κράτησε συνολικά τότε το καφέ αίμα, πήγα σε 2 γιατρούς δεν μου είπαν σε τι οφείλεται, δεν είδαν αποκόλληση, η μια και ένα μικρό αιμάτωμα, ο δεύτερος είπε δεν θα μου το ανέφερε καν το αιμάτωμα, ίσως σπάνε αγγεία είπαν. Χθες και σήμερα δυστυχώς είχα πάλι λίγο καφέ αίμα, όχι τόσο πολύ όσο την προηγούμενη βδομάδα, και μόνο όταν κάνω εμετό...δλδ εκείνη την ώρα που κάνω εμετό το νιώθω κ μετά βλέπω στο εσώρουχο μου λίγο καφέ αίμα, την υπόλοιπη ημέρα δεν έχω. Αλλά εμετούς κάνω καθημερινά παρά τα χάπια και φοβάμαι ότι θα έχω και αίμα καθημερινά έτσι....τι άγχος! Δεν έχω βγει από το σπίτι, σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα, πήρα κ άδεια από την εργασία μου κ παίρνω utrogestan. Περιμένω το επόμενο ραντεβού΄ σε λίγες ημέρες για υπέρηχο να δω πως πάει! Εντωμεταξύ βλέπω δεν κάνει να κάνω κ τόσο συχνά υπέρηχο, εγώ πηγαίνω πολύ συχνά μέχρι τώρα αφού όλο κάτι τυχαίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...