Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2024 🤰💕🍼


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Fofico είπε:

Καλημέρα  κορίτσια και εγώ καινούργια, μετά από μια δύσκολη χρόνια με δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και κάμποσες ωοληψιες τελικά συλλάβαμε φυσιολογικά και τώρα διανύω την 7η εβδομάδα. Πολύ Χαρα μετά από πολύ στεναχώρια 😌. Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας και να έχουμε όλες  υγιη μωράκια. Και εμείς επόμενη επίσκεψη στο γιατρό στις 2/10 και ανυπομονώ! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου μια καλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι ολόψυχα😊 είμαστε ίδια εβδομάδα κ έχω κ εγώ 2/10 το δεύτερο ραντεβού να ακούσουμε καρδούλα🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 320
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Vanilla_ κορίτσι μου σήμερα έχεις ραντεβού με τον γιατρό ; Να μας στείλεις τα νέα σου 

διάβασα ότι άρχισα οι εμετοί ε; Και εμενα ξεκίνησαν έχω λιγες μερες τώρα από το πρωί με το που σηκώνομαι από το κρεβατι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μπορεί να μην είναι κάτι γιατί πολλές κοπέλες έχουν καφέ ή ροζ στο σκούπισμα παρε τα χάπια σου ξεκουράσει και πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά.. λογικό είναι να τρομάξεις όσο μπορείς να είσαι ήμερη και να σκέφτεσαι θετικά 🙏 

Ευχαριστώ για την στήριξη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Elk είπε:

@Vanilla_ κορίτσι μου σήμερα έχεις ραντεβού με τον γιατρό ; Να μας στείλεις τα νέα σου 

διάβασα ότι άρχισα οι εμετοί ε; Και εμενα ξεκίνησαν έχω λιγες μερες τώρα από το πρωί με το που σηκώνομαι από το κρεβατι 

Και εσύ, ε; Κρίμα! Εμένα το πρωί αναγούλες έντονες κ το μεσημέρι εμετός κάποιες μέρες. Δυστυχώς κάθε μέρα νομίζω χειροτερεύω και λίγο, αναγούλες, τώρα εμετοί, ζαλάδες, τι να κάνουμε, υπομονή, διαβάζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις μετά το πρώτο 3μηνο γίνονται καλύτερα! Το χειρότερο μου φαίνεται που δεν μπορώ να φάω, τι βασανιστήριο, ψάχνω κάθε φορά τι δεν θα με κάνει να έχω αναγούλα κ να μπορώ να φάω! Σήμερα κατάφερα και έφαγα για μεσημέρι και χαίρομαι, γιατί ζαλιζόμουν το πρωί πολύ! Πάντως δεν είμαι τόσο χάλια, μάλλον υπάρχουν χειρότερα, μια φίλη μου είχε χρειαστεί να νοσηλευτεί κάποιες μέρες από τους πολλούς συνεχείς εμετούς, εγώ δεν είμαι έτσι τουλάχιστον ακόμη.

Σήμερα θα πάω σε γιατρό, να δούμε το έμβρυο (είχαμε δει μόνο σάκο την προηγούμενη φορά), δεν ξέρω αν είναι νωρίς ή όχι για να ακούσουμε κ καρδιά, θα πω κ την κατάστασή μου μήπως μου δώσει κάτι να νιώθω καλύτερα! Θα στείλω μετά να ενημερώσω!! Κ 'σύ την Πέμπτη έχεις,ε; Σου είπε μήπως αν θα δείτε κ καρδούλα; Νομίζω σε παρόμοιες εβδομάδες είμαστε! Εγώ 6+3ημερών! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Vanilla_ είπε:

Και εσύ, ε; Κρίμα! Εμένα το πρωί αναγούλες έντονες κ το μεσημέρι εμετός κάποιες μέρες. Δυστυχώς κάθε μέρα νομίζω χειροτερεύω και λίγο, αναγούλες, τώρα εμετοί, ζαλάδες, τι να κάνουμε, υπομονή, διαβάζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις μετά το πρώτο 3μηνο γίνονται καλύτερα! Το χειρότερο μου φαίνεται που δεν μπορώ να φάω, τι βασανιστήριο, ψάχνω κάθε φορά τι δεν θα με κάνει να έχω αναγούλα κ να μπορώ να φάω! Σήμερα κατάφερα και έφαγα για μεσημέρι και χαίρομαι, γιατί ζαλιζόμουν το πρωί πολύ! Πάντως δεν είμαι τόσο χάλια, μάλλον υπάρχουν χειρότερα, μια φίλη μου είχε χρειαστεί να νοσηλευτεί κάποιες μέρες από τους πολλούς συνεχείς εμετούς, εγώ δεν είμαι έτσι τουλάχιστον ακόμη.

Σήμερα θα πάω σε γιατρό, να δούμε το έμβρυο (είχαμε δει μόνο σάκο την προηγούμενη φορά), δεν ξέρω αν είναι νωρίς ή όχι για να ακούσουμε κ καρδιά, θα πω κ την κατάστασή μου μήπως μου δώσει κάτι να νιώθω καλύτερα! Θα στείλω μετά να ενημερώσω!! Κ 'σύ την Πέμπτη έχεις,ε; Σου είπε μήπως αν θα δείτε κ καρδούλα; Νομίζω σε παρόμοιες εβδομάδες είμαστε! Εγώ 6+3ημερών! 

 

Εγω την πεμτπη θα πάω να ακούσω καρδούλα εγω είμαι λίγο πιο μπροστά 8 εβδομάδων 

Εγω στην πρώτη μετά την 8 εβδομάδα ήμουν πολύ χάλια να δω πως θα πάει από εδώ και πέρα 

εμενα οσες φίλες μου ήταν έγκυες καμία δεν είχε εμετούς μόνο εγω 😅

Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που χρειάζονται νοσηλεία εγω μια φορά ήμουν στο Τσακ να πάω νοσοκομείο ένα βράδυ δεν το άντεχα άλλο

Το δύσκολο είναι επειδή δουλεύεις και αν έχεις εμετούς είναι ζόρικο  εγω τουλάχιστον είμαι σπίτι

Εγω που πήγα 6 εβδομάδων και 3 μερες, καρδιά δεν άκουσα ήταν νωρίς αλλά εσυ μπορεί να ακούσεις εγω έχω καθυστερημένη σύλληψη όποτε θέλει λίγο πιο πολύ καιρό για να την ακούσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγω την πεμτπη θα πάω να ακούσω καρδούλα εγω είμαι λίγο πιο μπροστά 8 εβδομάδων 

Εγω στην πρώτη μετά την 8 εβδομάδα ήμουν πολύ χάλια να δω πως θα πάει από εδώ και πέρα 

εμενα οσες φίλες μου ήταν έγκυες καμία δεν είχε εμετούς μόνο εγω 😅

Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που χρειάζονται νοσηλεία εγω μια φορά ήμουν στο Τσακ να πάω νοσοκομείο ένα βράδυ δεν το άντεχα άλλο

Το δύσκολο είναι επειδή δουλεύεις και αν έχεις εμετούς είναι ζόρικο  εγω τουλάχιστον είμαι σπίτι

Εγω που πήγα 6 εβδομάδων και 3 καρδιά δεν άκουσα ήταν νωρίς  

΄έτσι διαβάζω, ότι μετά την 8η είναι χειρότερα, τι να πω...ελπίζω να μην γίνουμε χειρότερα!

τότε ίσως απλώς το δούμε σήμερα, ο γιατρός επέμενε να πάω από σήμερα ή έως την τετάρτη! ίσως για να δούμε το έμβρυο!

ναι, είναι ζόρικο, περιμένω το 3μηνο για να πάρω άδεια, νομίζω σε μας συνηθίζεται να παίρνουν στους 3-4 μήνες, απορώ γιατί όμως αφού τώρα νιώθω άσχημα, τώρα είναι το κρίσιμο για την πορεία της εγκυμοσύνης και λένε μετά το πρώτο 3μηνο είναι συνήθως καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα,  ήταν 124 παλμούς. Η μέτρηση του εμβρύου σωστή σύμφωνα με τις εβδομάδες που είμαι (6+5). Θα πάω σε δέκα μέρες στο Ρεα για προγεννητικό και θα με ξαναδεί εκεί. 

Πήρα μεγάλη ανάσα σήμερα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!

Από συμπτώματα μέτρια πράγματα. Λίγο νιώθω μια αδιαθεσία προς το μεσημέρι και μια ελαφριά αναγούλα αλλά κατά τα άλλα τίποτα άλλο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα,  ήταν 124 παλμούς. Η μέτρηση του εμβρύου σωστή σύμφωνα με τις εβδομάδες που είμαι (6+5). Θα πάω σε δέκα μέρες στο Ρεα για προγεννητικό και θα με ξαναδεί εκεί. 

Πήρα μεγάλη ανάσα σήμερα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!

Από συμπτώματα μέτρια πράγματα. Λίγο νιώθω μια αδιαθεσία προς το μεσημέρι και μια ελαφριά αναγούλα αλλά κατά τα άλλα τίποτα άλλο.  

Τί σύμπτωση!!😀

Και εγώ σήμερα το απόγευμα πήγα στο γιατρό 2η φορά!

Και εγώ είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών (υπολόγιζα 6+3, αλλά είχα μικρό κύκλο, οπότε είναι λίγο πιο μεγάλο)!

Είναι 1 τελικά (που το προτιμούσα, αν κ είχα περιέργεια μήπως πει δίδυμα).

Ακούσαμε και εμείς καρδούλα, ήταν 136 παλμοί.

Τελική ημερομηνία μου είπε 15-05, αλλά αυτό θα το πει καλύτερα στην αυχενική.

Μου έγραψε εξετάσεις να κάνω. 

Σήμερα είμαι χειρότερα από κάθε μέρα, εκτός των άλλων έκανα και διάρροια, τραγικό....είπε είναι και αυτό σύμπτωμα εγκυμοσύνης (σε μένα όλα?!). Είπε είναι ενδείξεις ότι πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη κ αναπτύσσεται, αλλά ίσως για παρηγοριά! 😅 Μου έδωσε ένα σκεύασμα φυτικό, αλλά είπε μάλλον δεν θα με πιάσει, αφού έχω από τώρα τόσο έντονα συμπτώματα, να το δοκιμάσω κ αν δεν με πιάσει να πάρω κάτι πιο ισχυρό.

Όντως ωραία μέρα σήμερα, παρά τα έντονα συμπτώματα! Μακάρι να συνεχίζουμε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Εγώ έκανε τεστ την Παρασκευή και βγήκε θετικό. Τώρα είμαι στην 4εβδ+4μερες. Δεν μπορώ όμως με τίποτα να το χαρώ. Τον Ιούνιο είχα μια παλλίδρομη κύηση στην 7η εβδομάδα. Δεν ακούσαμε ποτέ την καρδούλα. Τώρα έχω αρνητικές σκέψεις πως θα συμβεί το ίδιο ξανά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Τί σύμπτωση!!😀

Και εγώ σήμερα το απόγευμα πήγα στο γιατρό 2η φορά!

Και εγώ είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών (υπολόγιζα 6+3, αλλά είχα μικρό κύκλο, οπότε είναι λίγο πιο μεγάλο)!

Είναι 1 τελικά (που το προτιμούσα, αν κ είχα περιέργεια μήπως πει δίδυμα).

Ακούσαμε και εμείς καρδούλα, ήταν 136 παλμοί.

Τελική ημερομηνία μου είπε 15-05, αλλά αυτό θα το πει καλύτερα στην αυχενική.

Μου έγραψε εξετάσεις να κάνω. 

Σήμερα είμαι χειρότερα από κάθε μέρα, εκτός των άλλων έκανα και διάρροια, τραγικό....είπε είναι και αυτό σύμπτωμα εγκυμοσύνης (σε μένα όλα?!). Είπε είναι ενδείξεις ότι πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη κ αναπτύσσεται, αλλά ίσως για παρηγοριά! 😅 Μου έδωσε ένα σκεύασμα φυτικό, αλλά είπε μάλλον δεν θα με πιάσει, αφού έχω από τώρα τόσο έντονα συμπτώματα, να το δοκιμάσω κ αν δεν με πιάσει να πάρω κάτι πιο ισχυρό.

Όντως ωραία μέρα σήμερα, παρά τα έντονα συμπτώματα! Μακάρι να συνεχίζουμε καλά!!

Μα τι ωραία! Κι εγώ 15/05 έχω ΠΗΤ προς το παρόν!!

Ελπίζω να σε πιάσει το σκεύασμα και να μην συνεχίσεις να ταλαιπωρείσαι τόσο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα,  ήταν 124 παλμούς. Η μέτρηση του εμβρύου σωστή σύμφωνα με τις εβδομάδες που είμαι (6+5). Θα πάω σε δέκα μέρες στο Ρεα για προγεννητικό και θα με ξαναδεί εκεί. 

Πήρα μεγάλη ανάσα σήμερα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!

Από συμπτώματα μέτρια πράγματα. Λίγο νιώθω μια αδιαθεσία προς το μεσημέρι και μια ελαφριά αναγούλα αλλά κατά τα άλλα τίποτα άλλο.  

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Τί σύμπτωση!!😀

Και εγώ σήμερα το απόγευμα πήγα στο γιατρό 2η φορά!

Και εγώ είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών (υπολόγιζα 6+3, αλλά είχα μικρό κύκλο, οπότε είναι λίγο πιο μεγάλο)!

Είναι 1 τελικά (που το προτιμούσα, αν κ είχα περιέργεια μήπως πει δίδυμα).

Ακούσαμε και εμείς καρδούλα, ήταν 136 παλμοί.

Τελική ημερομηνία μου είπε 15-05, αλλά αυτό θα το πει καλύτερα στην αυχενική.

Μου έγραψε εξετάσεις να κάνω. 

Σήμερα είμαι χειρότερα από κάθε μέρα, εκτός των άλλων έκανα και διάρροια, τραγικό....είπε είναι και αυτό σύμπτωμα εγκυμοσύνης (σε μένα όλα?!). Είπε είναι ενδείξεις ότι πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη κ αναπτύσσεται, αλλά ίσως για παρηγοριά! 😅 Μου έδωσε ένα σκεύασμα φυτικό, αλλά είπε μάλλον δεν θα με πιάσει, αφού έχω από τώρα τόσο έντονα συμπτώματα, να το δοκιμάσω κ αν δεν με πιάσει να πάρω κάτι πιο ισχυρό.

Όντως ωραία μέρα σήμερα, παρά τα έντονα συμπτώματα! Μακάρι να συνεχίζουμε καλά!!

Αχ μπράβο κορίτσια τι ωραία ακούσατε και καρδούλα όλα πάνε πολύ καλα 🥰 Μεγαλωνουν τα σπορακια σας τέλεια ! 
Εγω τόσο νωρίς καρδούλα δεν μπορω να ακούσω που πήγα 6 & 3 δεν άκουσα μακάρι να είχα ακούσει και εγω τότε θα ήμουν λίγο πιο χαλαρή τωρα

@Vanilla_διάρροια είχα και εγω μου κρατησε κανα 2 βδομαδες τώρα σταμάτησε 😊Μακάρι να σε πιάσει το χάπι ποσα σου είπε να παίρνεις 1 την μέρα ; Με την δουλειά σου πως τα πας ;

@Vanilla_ @Natasa_K έχετε πει κορίτσια για την εγκυμοσύνη σε κανέναν ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα,  ήταν 124 παλμούς. Η μέτρηση του εμβρύου σωστή σύμφωνα με τις εβδομάδες που είμαι (6+5). Θα πάω σε δέκα μέρες στο Ρεα για προγεννητικό και θα με ξαναδεί εκεί. 

Πήρα μεγάλη ανάσα σήμερα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!

Από συμπτώματα μέτρια πράγματα. Λίγο νιώθω μια αδιαθεσία προς το μεσημέρι και μια ελαφριά αναγούλα αλλά κατά τα άλλα τίποτα άλλο.  

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Τί σύμπτωση!!😀

Και εγώ σήμερα το απόγευμα πήγα στο γιατρό 2η φορά!

Και εγώ είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών (υπολόγιζα 6+3, αλλά είχα μικρό κύκλο, οπότε είναι λίγο πιο μεγάλο)!

Είναι 1 τελικά (που το προτιμούσα, αν κ είχα περιέργεια μήπως πει δίδυμα).

Ακούσαμε και εμείς καρδούλα, ήταν 136 παλμοί.

Τελική ημερομηνία μου είπε 15-05, αλλά αυτό θα το πει καλύτερα στην αυχενική.

Μου έγραψε εξετάσεις να κάνω. 

Σήμερα είμαι χειρότερα από κάθε μέρα, εκτός των άλλων έκανα και διάρροια, τραγικό....είπε είναι και αυτό σύμπτωμα εγκυμοσύνης (σε μένα όλα?!). Είπε είναι ενδείξεις ότι πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη κ αναπτύσσεται, αλλά ίσως για παρηγοριά! 😅 Μου έδωσε ένα σκεύασμα φυτικό, αλλά είπε μάλλον δεν θα με πιάσει, αφού έχω από τώρα τόσο έντονα συμπτώματα, να το δοκιμάσω κ αν δεν με πιάσει να πάρω κάτι πιο ισχυρό.

Όντως ωραία μέρα σήμερα, παρά τα έντονα συμπτώματα! Μακάρι να συνεχίζουμε καλά!!

Καλημέρα κορίτσια, υπέροχα νέα, ολα να συνεχίσουν έτσι καλά μέχρι τέλους🥰🥰🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

 

Αχ μπράβο κορίτσια τι ωραία ακούσατε και καρδούλα όλα πάνε πολύ καλα 🥰 Μεγαλωνουν τα σπορακια σας τέλεια ! 
Εγω τόσο νωρίς καρδούλα δεν μπορω να ακούσω που πήγα 6 & 3 δεν άκουσα μακάρι να είχα ακούσει και εγω τότε θα ήμουν λίγο πιο χαλαρή τωρα

@Vanilla_διάρροια είχα και εγω μου κρατησε κανα 2 βδομαδες τώρα σταμάτησε 😊Μακάρι να σε πιάσει το χάπι ποσα σου είπε να παίρνεις 1 την μέρα ; Με την δουλειά σου πως τα πας ;

@Vanilla_ @Natasa_K έχετε πει κορίτσια για την εγκυμοσύνη σε κανέναν ;

 

Ναι, πολύ καλό που ακούσαμε καρδούλα (για πολύ λίγο έστω, γιατί μου είπε είναι μικρό ακόμη, λιγότερο από 1 εκατοστό😁).

Ωχ 2 βδομάδες...πωπω, δεν το πιστεύω. Πλέον αυτή είναι η φοβία μου, μην με πιάσει αυτό στη δουλειά, παρά ο εμετός. Δεν τα πάω πολύ καλά με τη δουλειά, το καλό είναι ότι κάποιες μέρες δουλεύω από το σπίτι (όχι λόγω της κατάστασης, έτσι κ αλλιώς), αλλά δεν δουλεύω καλά αυτή τη βδομάδα, δυσκολεύομαι πολύ, το κακό είναι ότι όταν πηγαίνω στη δουλειά είναι πολύ αυστηρό περιβάλλον λόγω της φύσης της δουλειάς, δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να σταματάω για να πάω τουαλέτα συχνά, το οποίο με αγχώνει πολύ!

Μόνο σε γονείς, αδέρφια και 1 φίλη το έχω πει, τώρα σκέφτομαι μήπως αναγκαστώ να το πω στη δουλειά μου σιγά σιγά, γιατί τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να πηγαίνω συχνά και φοβάμαι πως θα είμαι, να έχουν στο μυαλό τους ότι έχω θέμα λόγω της εγκυμοσύνης, ώστε να μην ντρέπομαι τόσο να ζητήσω κάτι, αν νιώσω χάλια. Με είχε πιάσει έντονη αναγούλα και ζαλάδα στη δουλειά την προηγούμενη βδομάδα και ήταν πολύ άσχημο που κρατιόμουν κ περίμενα όρθια, εάν το γνώριζαν ίσως ένιωθα πιο άνετα.

Σκέφτομαι μήπως το πω κ σε άλλες 2-3 φίλες μου. Εάν το πω στη δουλειά, θα το πω κ σε αυτές σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

 

Αχ μπράβο κορίτσια τι ωραία ακούσατε και καρδούλα όλα πάνε πολύ καλα 🥰 Μεγαλωνουν τα σπορακια σας τέλεια ! 
Εγω τόσο νωρίς καρδούλα δεν μπορω να ακούσω που πήγα 6 & 3 δεν άκουσα μακάρι να είχα ακούσει και εγω τότε θα ήμουν λίγο πιο χαλαρή τωρα

@Vanilla_διάρροια είχα και εγω μου κρατησε κανα 2 βδομαδες τώρα σταμάτησε 😊Μακάρι να σε πιάσει το χάπι ποσα σου είπε να παίρνεις 1 την μέρα ; Με την δουλειά σου πως τα πας ;

@Vanilla_ @Natasa_K έχετε πει κορίτσια για την εγκυμοσύνη σε κανέναν ;

 

Προς το παρόν το ξέρουν 3-4 κοντινοί φίλοι και τα αδέρφια μας. Περιμένουμε την αυχενική για να το πούμε στους γονείς μας. Πέρυσι τον Νοέμβριο είχα μια παλίνδρομη στην 9η εβδομάδα οπότε είμαστε κάπως πιο συγκρατημένοι αυτή τη φορά. Δεν θέλουμε να έχουν το άγχος μας κι εκείνοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς το φάρμακο, δεν ξέρω ακόμη, θα πάω σήμερα να το ζητήσω από το φαρμακείο, νομίζω 1 την ημέρα. Βέβαια επειδή θεώρησε ότι έχω έντονα συμπτώματα νωρίς, σχεδόν απέκλεισε το ενδεχόμενο να με πιάσει το φυτικό φάρμακο, αλλά είπε να το δοκιμάσω για αρχή πριν μου δώσει το άλλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Vanilla_ είπε:

Ναι, πολύ καλό που ακούσαμε καρδούλα (για πολύ λίγο έστω, γιατί μου είπε είναι μικρό ακόμη, λιγότερο από 1 εκατοστό😁).

Ωχ 2 βδομάδες...πωπω, δεν το πιστεύω. Πλέον αυτή είναι η φοβία μου, μην με πιάσει αυτό στη δουλειά, παρά ο εμετός. Δεν τα πάω πολύ καλά με τη δουλειά, το καλό είναι ότι κάποιες μέρες δουλεύω από το σπίτι (όχι λόγω της κατάστασης, έτσι κ αλλιώς), αλλά δεν δουλεύω καλά αυτή τη βδομάδα, δυσκολεύομαι πολύ, το κακό είναι ότι όταν πηγαίνω στη δουλειά είναι πολύ αυστηρό περιβάλλον λόγω της φύσης της δουλειάς, δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να σταματάω για να πάω τουαλέτα συχνά, το οποίο με αγχώνει πολύ!

Μόνο σε γονείς, αδέρφια και 1 φίλη το έχω πει, τώρα σκέφτομαι μήπως αναγκαστώ να το πω στη δουλειά μου σιγά σιγά, γιατί τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να πηγαίνω συχνά και φοβάμαι πως θα είμαι, να έχουν στο μυαλό τους ότι έχω θέμα λόγω της εγκυμοσύνης, ώστε να μην ντρέπομαι τόσο να ζητήσω κάτι, αν νιώσω χάλια. Με είχε πιάσει έντονη αναγούλα και ζαλάδα στη δουλειά την προηγούμενη βδομάδα και ήταν πολύ άσχημο που κρατιόμουν κ περίμενα όρθια, εάν το γνώριζαν ίσως ένιωθα πιο άνετα.

Σκέφτομαι μήπως το πω κ σε άλλες 2-3 φίλες μου. Εάν το πω στη δουλειά, θα το πω κ σε αυτές σίγουρα.

Αν νιώθεις τόσο χάλια στην δουλειά σου σκέψου μήπως πρέπει να το πεις ίσως είσαι και εσυ καλύτερα να μην έχεις και αυτό το άγχος 

εμενα πχ η κουμπαρα μου στους γονεις της δεν ειχε πει για την εγκυμοσύνη  έκανε την αυχενική και μετά το είπε 

αλλα στην δουλειά της το είχε πει από νωρις.. που αυτήν δεν είχε εμετούς αλλά επειδή έπρεπε να σηκωνει βαρος το είπε από πολύ νωρίς ότι δεν μπορω να σηκώσω βαρος γιατί είμαι εγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ας με βοηθήσει κάποια... Σήμερα ενώ κοιμήθηκα 9μιση ώρες το βράδυ νιώθω χάλια... Με έπιασε μια κόπωση και μια υπνηλία... Είμαι στη δουλειά και ονειρεύομαι το κρεβάτι μου... Το μυαλό μου σαν να είναι θολό.. Το πρωί με ενοχλούσε λίγο το στομάχι μου και σα να μη μου φτάνει ο αέρας... Εμετούς δεν έχω άλλα σαν να είναι αηδιασμενο το στομάχι μου... Λογικά είναι από την εγκυμοσύνη... Σήμερα είμαι 5+6 ημερών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου ας με βοηθήσει κάποια... Σήμερα ενώ κοιμήθηκα 9μιση ώρες το βράδυ νιώθω χάλια... Με έπιασε μια κόπωση και μια υπνηλία... Είμαι στη δουλειά και ονειρεύομαι το κρεβάτι μου... Το μυαλό μου σαν να είναι θολό.. Το πρωί με ενοχλούσε λίγο το στομάχι μου και σα να μη μου φτάνει ο αέρας... Εμετούς δεν έχω άλλα σαν να είναι αηδιασμενο το στομάχι μου... Λογικά είναι από την εγκυμοσύνη... Σήμερα είμαι 5+6 ημερών...

Ναι κορίτσι μου από την εγκυμοσύνη είναι όλα όσα έχεις, μην ανησυχείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Αν νιώθεις τόσο χάλια στην δουλειά σου σκέψου μήπως πρέπει να το πεις ίσως είσαι και εσυ καλύτερα να μην έχεις και αυτό το άγχος 

εμενα πχ η κουμπαρα μου στους γονεις της δεν ειχε πει για την εγκυμοσύνη  έκανε την αυχενική και μετά το είπε 

αλλα στην δουλειά της το είχε πει από νωρις.. που αυτήν δεν είχε εμετούς αλλά επειδή έπρεπε να σηκωνει βαρος το είπε από πολύ νωρίς ότι δεν μπορω να σηκώσω βαρος γιατί είμαι εγκυος 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τώρα 1 βδομάδα αυτό το φυτικό κ άλλη 1 λογικά το πιο έντονο κ αν δεν περάσει να το πω. Αλλιώς αν μπορέσω να κάνω υπομονή να το πω στο τέλος του 1ου τριμήνου (τότε νομίζω κάνουν κ την αυχενική), που θα ζητήσω και άδεια έτσι και αλλιώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια .. κ εγώ έκανα θετικό τεστ έτσι οπωσ Τα υπολόγισα πρέπει να είμαι στην 5η εβδομάδα κ περιμενω να πάω για ραντεβού στον γυναικολόγο.. έχω άγχος καθώς είναι η πρώτη μου φορά και έχοντας διαβάσει τόσα για αποβολές φοβάμαι αρκετά όποτε είμαι συγκρατημένα χαρούμενη .. επίσης το πρωί που ξυπνάω έχω καούρες έντονες και δεν μπορώ να πιω καθόλου καφέ ,, εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Κορίτσια μου ας με βοηθήσει κάποια... Σήμερα ενώ κοιμήθηκα 9μιση ώρες το βράδυ νιώθω χάλια... Με έπιασε μια κόπωση και μια υπνηλία... Είμαι στη δουλειά και ονειρεύομαι το κρεβάτι μου... Το μυαλό μου σαν να είναι θολό.. Το πρωί με ενοχλούσε λίγο το στομάχι μου και σα να μη μου φτάνει ο αέρας... Εμετούς δεν έχω άλλα σαν να είναι αηδιασμενο το στομάχι μου... Λογικά είναι από την εγκυμοσύνη... Σήμερα είμαι 5+6 ημερών...

Αχ από την εγκυμοσύνη είναι όλα αυτά αυτό το πρώτο τρίμηνο είναι ζόρικο κορίτσια υπομονή 

εγω έχω το πρωί που ξυπνάω εμετούς την υπόλοιπη μέρα όχι αλλά το στομάχι μου είναι χάλια τουλάχιστον ακόμα μπορω και τρώω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τώρα 1 βδομάδα αυτό το φυτικό κ άλλη 1 λογικά το πιο έντονο κ αν δεν περάσει να το πω. Αλλιώς αν μπορέσω να κάνω υπομονή να το πω στο τέλος του 1ου τριμήνου (τότε νομίζω κάνουν κ την αυχενική), που θα ζητήσω και άδεια έτσι και αλλιώς. 

Ναι δοκίμασε τα πρώτα που ξέρεις μπορεί να σε πιάσουν και να κάνουν δουλειά 😊 

και μετά βλέπεις πως θα πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αχ από την εγκυμοσύνη είναι όλα αυτά αυτό το πρώτο τρίμηνο είναι ζόρικο κορίτσια υπομονή 

εγω έχω το πρωί που ξυπνάω εμετούς την υπόλοιπη μέρα όχι αλλά το στομάχι μου είναι χάλια τουλάχιστον ακόμα μπορω και τρώω 😊

Και εγώ ευτυχώς μπορώ να φάω ακόμη... 😊 Να σας πω την αλήθεια χαίρομαι που τα έχω γιατί την προηγούμενη φορά σταμάτησαν και δεν κατάλαβα ότι είχε σταματήσει η κύηση οπότε ας τα έχουμε για να ξέρουμε ότι προχωράει...😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τώρα 1 βδομάδα αυτό το φυτικό κ άλλη 1 λογικά το πιο έντονο κ αν δεν περάσει να το πω. Αλλιώς αν μπορέσω να κάνω υπομονή να το πω στο τέλος του 1ου τριμήνου (τότε νομίζω κάνουν κ την αυχενική), που θα ζητήσω και άδεια έτσι και αλλιώς. 

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια υπομονή... Αν κλείσεις το 3μηνο πες το... Εγώ ευτυχώς την προηγούμενη φορά δεν είπα κάτι στη δουλεια και λέω ευτυχώς γιατί η κύηση μου σταματησε στις 9 εβδομάδες... Από τότε το έχω φόβο και είπα δεν θα πω... Εγώ λέω να πω 3μιση προς 4 μήνες... Αν σου είναι εύκολο να κάνεις μια υπομονή..  Εκτός πια αν είναι απόλυτη ανάγκη να το πεις γιατί πχ οι συνθήκες είναι δύσκολες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christina.... είπε:

Και εγώ ευτυχώς μπορώ να φάω ακόμη... 😊 Να σας πω την αλήθεια χαίρομαι που τα έχω γιατί την προηγούμενη φορά σταμάτησαν και δεν κατάλαβα ότι είχε σταματήσει η κύηση οπότε ας τα έχουμε για να ξέρουμε ότι προχωράει...😊😊

Ναι είναι μια παρηγοριά ότι κάτι πάει καλά όταν έχεις συμπτώματα είναι καλό να έχουμε για να καθησυχαζόμαστε όσο γίνετε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...