Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη κύηση


Demy93

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια 😊😊...

Έρχομαι από μια παλινδρομη τον Μάιο...Από τότε έχω ξεκινήσει πολλές εξετάσεις και έχω να κάνω και άλλες...Θα ήθελα να μου πείτε δικές σας εμπειρίες,τη εξετάσεις κάνατε και σε πόσο καιρό τα καταφέρατε ξανά!!!Έχω πίστη αλλά ώρες ώρες η απογοήτευση είναι τεράστια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 😊😊...

Έρχομαι από μια παλινδρομη τον Μάιο...Από τότε έχω ξεκινήσει πολλές εξετάσεις και έχω να κάνω και άλλες...Θα ήθελα να μου πείτε δικές σας εμπειρίες,τη εξετάσεις κάνατε και σε πόσο καιρό τα καταφέρατε ξανά!!!Έχω πίστη αλλά ώρες ώρες η απογοήτευση είναι τεράστια!!!

Καλησπέρα και από μένα…εγώ πέρυσι 10/9 έκανα απόξεση και φέτος σε τρεις τέσσερις μέρες γεννάω…πριν την παλίνδρομη είχα και μια βιοχημική..μετά την παλίνδρομη λοιπόν πήγα στο Έλενα και έκανα όλες τις εξετάσεις αιματολογικές,βιοχημικές και ενδοκρινολογικες δωρεάν..ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό dna σε  εξειδικευμένο κέντρο..επισκέφθηκε ύστερα έναν πολύ καλό ουρολογο και έκανε κ καλλιεργεια σπέρματος όπου βρέθηκε μικρόβιο.του έδωσε αντιβίωση και βιταμίνες..στις δικές μ εξετάσεις δεν βρέθηκε απολύτως τπτ...μας είπε σε τρεις μήνες να ξανά προσπαθήσουμε..στους δυο ο γυναικολόγος είπε να ξεκινήσουμε γτ βρέθηκε στον άντρα μου και κιρσοκήλη η οποία με τα χρονια χειροτερεύει ραγδαία την ποιότητα του σπέρματος..με την πρώτη προσπάθεια μετά την παλίνδρομη καταλήξαμε να περιμένουμε σε τέσσερις μέρες τη ¨χοντρούλα¨ μας…Δεν θα κουράζομαι ποτέ να λέω την ιστορία μου και για να γλιτώσω χρήματα από κοπέλες που τρέχουν σε ιδιωτικά για τις αιματολογικές αλλά κ για να πω ότι οποία θέλει ας ψαχτεί να το κάνει κ να μην αρκείται στο ότι με την πρώτη αποτυχία δεν τρέχουμε να ψαχτούμε…όχι τρέχουμε,γιατί δεν θελουμε να περνάει καμιά αυτό το ψυχολογικό π έπαθα κι εγώ μετά την παλινδρομη..τώρα μ φαίνεται πολύ μακρινό αλλά πέρυσι εκείνος ο μήνας μέχρι να συνέλθω ήταν εφιαλτικός…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 😊😊...

Έρχομαι από μια παλινδρομη τον Μάιο...Από τότε έχω ξεκινήσει πολλές εξετάσεις και έχω να κάνω και άλλες...Θα ήθελα να μου πείτε δικές σας εμπειρίες,τη εξετάσεις κάνατε και σε πόσο καιρό τα καταφέρατε ξανά!!!Έχω πίστη αλλά ώρες ώρες η απογοήτευση είναι τεράστια!!!

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Λυπάμαι πολύ γι αυτό που πέρασες.. καταλαβαίνω αυτή την απογοήτευση που νιώθεις.. είχα κι εγώ μια παλινδρομη κύηση τον Απρίλιο του 2021.. αυτό που έκανα ήταν να επισκεφτώ αιματολογο που μου έβαλε εξετάσεις για θρομβοφιλια αν και ο γυναικολόγος μου ήταν σχεδον σίγουρος ότι δεν οφειλόταν σε θρομβοφιλια η αποβολή αλλά ξέρεις για σιγουριά θέλαμε να το ελέγξουμε.. από την απόξεση στείλαμε το έμβρυο για ελεγχο όπου έδειξε ότι είχε τρισωμια 22 και επισκεφτηκαμε γενετιστή να μας συμβουλέψει πως πρέπει να κινηθουμε..τελικα δεν έκανα κάτι άλλο γιατί από πριν είχαμε κάνει πολλές εξετάσεις με το σύζυγο, είμαι λίγο διαφορετική περίπτωση γιατί έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική.. ακριβώς ένα χρόνο μετά (τον Απρίλιο του 2022) πάλι με εξωσωματική έφερα στον κόσμο το αγοράκι μου, έναν απίθανο μπομπιρακο που τώρα είναι 17 μηνών..εσείς από τις εξετάσεις σου βρήκατε τι έφταιγε για την παλινδρομη? το σημαντικότερο για μένα σε εκείνη τη φάση ήταν να βρεθεί ο λόγος της αποβολής για να ξέρουμε τι αντιμετωπίζουμε και πως.. υπομονή και πίστη και σου εύχομαι σύντομα να κρατάς κι εσυ αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Λυπάμαι πολύ γι αυτό που πέρασες.. καταλαβαίνω αυτή την απογοήτευση που νιώθεις.. είχα κι εγώ μια παλινδρομη κύηση τον Απρίλιο του 2021.. αυτό που έκανα ήταν να επισκεφτώ αιματολογο που μου έβαλε εξετάσεις για θρομβοφιλια αν και ο γυναικολόγος μου ήταν σχεδον σίγουρος ότι δεν οφειλόταν σε θρομβοφιλια η αποβολή αλλά ξέρεις για σιγουριά θέλαμε να το ελέγξουμε.. από την απόξεση στείλαμε το έμβρυο για ελεγχο όπου έδειξε ότι είχε τρισωμια 22 και επισκεφτηκαμε γενετιστή να μας συμβουλέψει πως πρέπει να κινηθουμε..τελικα δεν έκανα κάτι άλλο γιατί από πριν είχαμε κάνει πολλές εξετάσεις με το σύζυγο, είμαι λίγο διαφορετική περίπτωση γιατί έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική.. ακριβώς ένα χρόνο μετά (τον Απρίλιο του 2022) πάλι με εξωσωματική έφερα στον κόσμο το αγοράκι μου, έναν απίθανο μπομπιρακο που τώρα είναι 17 μηνών..εσείς από τις εξετάσεις σου βρήκατε τι έφταιγε για την παλινδρομη? το σημαντικότερο για μένα σε εκείνη τη φάση ήταν να βρεθεί ο λόγος της αποβολής για να ξέρουμε τι αντιμετωπίζουμε και πως.. υπομονή και πίστη και σου εύχομαι σύντομα να κρατάς κι εσυ αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!

Κάναμε καρυότυπο εμβρύου το οποίο είχε επιμόλυνση άρα δε μπορέσαμε να έχουμε εικόνα...Μετά προχωρήσαμε σε καρυότυπο ζευγους που ήταν καθαροί,μετά έκανα παράγοντες για κληρονομική θρομβοφιλια και βγήκε και αυτή καθαρή...Τώρα έχω να κάνω ακόμα παράγοντες για επίκτητη θρομβοφιλια...Επίσης ο γιατρός μου έχει πει να συνεχίσω το φολικό και να μην αφήσω την προσπάθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλησπέρα και από μένα…εγώ πέρυσι 10/9 έκανα απόξεση και φέτος σε τρεις τέσσερις μέρες γεννάω…πριν την παλίνδρομη είχα και μια βιοχημική..μετά την παλίνδρομη λοιπόν πήγα στο Έλενα και έκανα όλες τις εξετάσεις αιματολογικές,βιοχημικές και ενδοκρινολογικες δωρεάν..ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό dna σε  εξειδικευμένο κέντρο..επισκέφθηκε ύστερα έναν πολύ καλό ουρολογο και έκανε κ καλλιεργεια σπέρματος όπου βρέθηκε μικρόβιο.του έδωσε αντιβίωση και βιταμίνες..στις δικές μ εξετάσεις δεν βρέθηκε απολύτως τπτ...μας είπε σε τρεις μήνες να ξανά προσπαθήσουμε..στους δυο ο γυναικολόγος είπε να ξεκινήσουμε γτ βρέθηκε στον άντρα μου και κιρσοκήλη η οποία με τα χρονια χειροτερεύει ραγδαία την ποιότητα του σπέρματος..με την πρώτη προσπάθεια μετά την παλίνδρομη καταλήξαμε να περιμένουμε σε τέσσερις μέρες τη ¨χοντρούλα¨ μας…Δεν θα κουράζομαι ποτέ να λέω την ιστορία μου και για να γλιτώσω χρήματα από κοπέλες που τρέχουν σε ιδιωτικά για τις αιματολογικές αλλά κ για να πω ότι οποία θέλει ας ψαχτεί να το κάνει κ να μην αρκείται στο ότι με την πρώτη αποτυχία δεν τρέχουμε να ψαχτούμε…όχι τρέχουμε,γιατί δεν θελουμε να περνάει καμιά αυτό το ψυχολογικό π έπαθα κι εγώ μετά την παλινδρομη..τώρα μ φαίνεται πολύ μακρινό αλλά πέρυσι εκείνος ο μήνας μέχρι να συνέλθω ήταν εφιαλτικός…

Με το καλό 🤗🤗🤗🤍🤍🤍

 

Σ'ευχαριστω πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...