Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ευαισθησία στο στήθος


Vanilla_

Recommended Posts

Γεια σας! 

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα που έμεινε έγκυος να το καταλάβει πριν την καθυστέρηση από τις αλλαγές στο στήθος της ; 

Περιμένω περίοδο τις επόμενες ημέρες, αλλά ενώ γενικά πριν την περίοδο δεν έχω αλλαγές στο στήθος μου (παρά μόνο πόνο στην κοιλιά κ κανένα σπυράκι στο πρόσωπο) αυτή τη φορά το στήθος μου έχει πρηστεί εδώ και εβδομάδες και το πιο περίεργο είναι ότι οι από την ωορρηξία και έως και σήμερα οι ρώγες μου είναι διαρκώς ευαίσθητες-σκληρές. Δεν είχα άλλη φορά τέτοιο θέμα πριν την περίοδο, ελπίζω να μην έτυχε απλά!

Έχω βέβαια έντονους πόνους περιόδου εδώ και μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα:) 

Τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι σχεδόν ίδια με αυτά της περιόδου, για αυτό το λόγο όλες μας μπερδευομαστε 🤗

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις την αναμενόμενη μέρα περιόδου σου ( η ακόμα καλύτερα μια μέρα καθυστέρηση) και να κάνεις έπειτα τεστ . 

Εύχομαι να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα 🩵🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Λένε ότι το πρησμένο- ευαίσθητο στήθος είναι το πρώτο σύμπτωμα εγκυμοσύνης.  Για μένα ήταν και το μοναδικό σύμπτωμα, που όσο περνούσαν οι μέρες έγινε πόνος. Δηλαδή θυμάμαι ότι το βράδυ που άλλαζα πλευρό και το πρωί μέχρι να σηκωθώ, να έρθει το στήθος μου στη "θέση" του υπέφερα. Αλλά εμφανίστηκε αφότου επιβεβαίωσα την εγκυμοσύνη, όχι πριν.

Σε κάποιες κοπέλες πάντως - όπως εγώ- το στήθος έχει γενικά ευαισθησία. Και στις γόνιμες και πριν την περίοδο. Αλλά αφού σε σένα λες ότι αυτό δεν συμβαίνει, δεν αποκλείεται να πρόκειται για εγκυμοσύνη ή για κάποια ορμονική αλλαγή. Υπομονή λοιπόν λίγες μέρες.

Εύχομαι να έρθει το καλύτερο αποτέλεσμα που θέλεις!!❤️

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/9/2023 at 5:38 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Γεια σας! 

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα που έμεινε έγκυος να το καταλάβει πριν την καθυστέρηση από τις αλλαγές στο στήθος της ; 

Περιμένω περίοδο τις επόμενες ημέρες, αλλά ενώ γενικά πριν την περίοδο δεν έχω αλλαγές στο στήθος μου (παρά μόνο πόνο στην κοιλιά κ κανένα σπυράκι στο πρόσωπο) αυτή τη φορά το στήθος μου έχει πρηστεί εδώ και εβδομάδες και το πιο περίεργο είναι ότι οι από την ωορρηξία και έως και σήμερα οι ρώγες μου είναι διαρκώς ευαίσθητες-σκληρές. Δεν είχα άλλη φορά τέτοιο θέμα πριν την περίοδο, ελπίζω να μην έτυχε απλά!

Έχω βέβαια έντονους πόνους περιόδου εδώ και μέρες. 

Εγώ μια μέρα πριν κάνω το τεστ και βγει θετικό, είχα φαγούρα στις ρώγες. Ήταν μια μέρα μετά την αναμενόμενη περίοδο. 

Εύχομαι να είσαι εγκυούλα😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα τεστ και βγήκε θετικό, πολύ έντονη γραμμή!!! Είμαι σοκαρισμένη (θετικά φυσικάααα!!!)!!!!😁

Είμαι πολύ χαρούμενη και παράλληλα κρατιέμαι, φοβάμαι πάρα πολύ, επειδή κάποιες φορές ακόμη πονάω, λιγότερο όμως, έχω μεγάλη αγωνία αν θα πάει οκ το πρώτο καιρό...πρέπει να κλείσω ραντεβού σε γιατρό άμεσα!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 11:13 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Έκανα τεστ και βγήκε θετικό, πολύ έντονη γραμμή!!! Είμαι σοκαρισμένη (θετικά φυσικάααα!!!)!!!!😁

Είμαι πολύ χαρούμενη και παράλληλα κρατιέμαι, φοβάμαι πάρα πολύ, επειδή κάποιες φορές ακόμη πονάω, λιγότερο όμως, έχω μεγάλη αγωνία αν θα πάει οκ το πρώτο καιρό...πρέπει να κλείσω ραντεβού σε γιατρό άμεσα!! 

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Τελικά το σώμα μας - και το ένστικτό μας- δεν κάνει ποτέ λάθος!😜 Μια τελειόμηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη σου εύχομαι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 11:13 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Έκανα τεστ και βγήκε θετικό, πολύ έντονη γραμμή!!! Είμαι σοκαρισμένη (θετικά φυσικάααα!!!)!!!!😁

Είμαι πολύ χαρούμενη και παράλληλα κρατιέμαι, φοβάμαι πάρα πολύ, επειδή κάποιες φορές ακόμη πονάω, λιγότερο όμως, έχω μεγάλη αγωνία αν θα πάει οκ το πρώτο καιρό...πρέπει να κλείσω ραντεβού σε γιατρό άμεσα!! 

 

Συγχαρτηρια κοριτσι μου , ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη !! ❤️❤️ Απολαυσε το!!!!!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 11:15 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Φοβάμαι πολύ για τους πόνους στην κοιλιά...κάθε φορά κρατάω την κοιλιά μου ασυναίσθητα! 

Συγχαρητήρια εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

τα πονακια περιόδου είναι φυσιολογικά να υπάρχουν μεγαλώνει η μήτρα και εγω που είναι 6 εβδομάδων έχω τέτοια πονακια μην σε φοβίζουν θα πας στον γιατρό σου θα στα πει και εκεινος 

Με το καλό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάαααρα πολύ!!! 🥰🥰 Ναι, το ένιωθα από πάρα πολύ αρχή, δεν ξέρω πως γίνεται, πολύ πριν την καθυστέρηση, σχεδόν αμέσως μετά τη σύλληψη είχα συμπτώματα που δεν είχα γενικά! Αλλά επειδή και τον προηγούμενο μήνα έλεγα ότι είμαι έγκυος, δεν με πίστευε ο άντρας μου, εγώ έλεγα αν δεν είμαι έγκυος πρέπει να εξετάσω το στήθος μου! 

Με το καλό και σε εσάς!! Και όσες είναι στην προσπάθεια να το νιώσουν και οι ίδιες σύντομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Συγχαρητήρια εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

τα πονακια περιόδου είναι φυσιολογικά να υπάρχουν μεγαλώνει η μήτρα και εγω που είναι 6 εβδομάδων έχω τέτοια πονακια μην σε φοβίζουν θα πας στον γιατρό σου θα στα πει και εκεινος 

Με το καλό !

Ευχαριστώ πολύ!! 🥰 Αα μαζί είμαστε!! Ίσως δηλαδή, γιατί δεν τα έχω καταλάβει ακόμη καλά. Έκανα σήμερα και χοριακή (τη ζήτησε ο γυναικολόγος τώρα που πήρα και έκλεισα το ραντεβού) κ είναι 3.800, το τεστ clearblue όταν το έκανα πριν 2 μέρες έλεγε 2-3η βδομάδα (μάλλον από τη σύλληψη), ενώ  η τιμή της χοριακής βλέπω λέει 5η εβδομάδα (αλλά μάλλον εννοεί από την προηγούμενη περίοδο). Ποιό είναι το σωστό, από πότε μετράνε τις εβδομάδες;  

Eύχομαι επίσης μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να είναι μια πολύ όμορφη περίοδος!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! 🥰 Αα μαζί είμαστε!! Ίσως δηλαδή, γιατί δεν τα έχω καταλάβει ακόμη καλά. Έκανα σήμερα και χοριακή (τη ζήτησε ο γυναικολόγος τώρα που πήρα και έκλεισα το ραντεβού) κ είναι 3.800, το τεστ clearblue όταν το έκανα πριν 2 μέρες έλεγε 2-3η βδομάδα (μάλλον από τη σύλληψη), ενώ  η τιμή της χοριακής βλέπω λέει 5η εβδομάδα (αλλά μάλλον εννοεί από την προηγούμενη περίοδο). Ποιό είναι το σωστό, από πότε μετράνε τις εβδομάδες;  

Eύχομαι επίσης μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να είναι μια πολύ όμορφη περίοδος!!! 

Ωωω ωραία νούμερο στην χοριακη μπράβο εγω είχα πολύ μικρότερο από την δίκη σου η πρωτη 234 και η δεύτερη  476 

οι γιατροι μετράνε τις βδομαδες από την τελευταία σου περίοδο αν πατήσεις στο Google υπολογισμός κυησεις θα σου βγάλει σελίδες που βάζεις την ημερομηνια της τελευταίας σου περίοδο και σου βγάζει ποσο είσαι 

Εμένα πχ η πρώτη μερα της τελευταίας μου περιόδου είναι 31 Ιουλίου όποτε τώρα με βγάζει 6 εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Και εμένα το τεστ στο google με βγάζει 5 βδομάδων! Κοντα΄ είμαστε!! 

Διάβασα στο φορουμ ότι σημασία στη οριακή δεν έχει τόσο η τιμή, όσο να διπλασιάζεται ανά 2-3 μέρες, δεν το ήξερα..θα πάω στο γιατρό αύριο πρώτη φορά μετά το τεστ (δεν ξέρω τι μπορεί να δει από τώρα βέβαια) κ ίσως κάνω μια χοριακή ακόμη!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! 

Νομίζω πως με 3800 χοριακή δεν χρειάζεται να ξανακάνεις... Εκτός αν στο είπε ο γιατρός σου. Θεωρώ θα βλέπεις ήδη σάκο σε αυτή την τιμή.. Οπότε απλά πας για υπέρηχο... 

Αν βέβαια σου έχει πει ο γιατρός σου κάτι άλλο εννοείται ότι ακολουθείς τις συμβουλές του... και βέβαια να προσέχεις.. να μην κουράζεσαι και καθόλου βάρος!!! Μην σηκώνεις τίποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vanilla_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!

Και εμένα το τεστ στο google με βγάζει 5 βδομάδων! Κοντα΄ είμαστε!! 

Διάβασα στο φορουμ ότι σημασία στη οριακή δεν έχει τόσο η τιμή, όσο να διπλασιάζεται ανά 2-3 μέρες, δεν το ήξερα..θα πάω στο γιατρό αύριο πρώτη φορά μετά το τεστ (δεν ξέρω τι μπορεί να δει από τώρα βέβαια) κ ίσως κάνω μια χοριακή ακόμη!  

Ναι πιο πολύ τους νοιάζει να έχει καλή αύξηση αλλά όταν έχεις ένα μεγάλο νούμερο και ειδικά τόσο νωρίς αυτό από μόνο του συνήθως σημαίνει αυτό υπάρχει πολύ καλή αύξηση 

σίγουρα θα δείτε σακο όταν πας στον γιατρό όποτε δεν νομίζω αν σου ζητήσει άλλη χοριακη 

με το καλό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Πήγα σήμερα στο γιατρό μου και είδαμε το σάκο (1 σάκο)! Είναι πολύ νωρίς για να δούμε κάτι παραπάνω, μου είπε σε 2 εβδομάδες!

Έκανα μια χοριακή ακόμη, γιατί και ο γιατρός είπε ότι σημασία έχει η αύξηση (αν και δεν ζήτησε 2η χοριακή) και αγχώθηκα...οι τιμές όντως αυξήθηκαν από 3.800 σε 2 μέρες πήγαν στο 8.500. Ωστόσο σαν ανώτατη τιμή το εργαστήριο που έκανα την εξέταση έχει τα 7.138 για την 5η βδομάδα στην οποία βρίσκομαι. 

Λέτε να συμβαίνει κάτι; Βέβαια να διπλασιαστεί δεν έπρεπε; Γιατί έχω τόσο μεγάλο αριθμό όμως; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Καλησπέρα!!

Πήγα σήμερα στο γιατρό μου και είδαμε το σάκο (1 σάκο)! Είναι πολύ νωρίς για να δούμε κάτι παραπάνω, μου είπε σε 2 εβδομάδες!

Έκανα μια χοριακή ακόμη, γιατί και ο γιατρός είπε ότι σημασία έχει η αύξηση (αν και δεν ζήτησε 2η χοριακή) και αγχώθηκα...οι τιμές όντως αυξήθηκαν από 3.800 σε 2 μέρες πήγαν στο 8.500. Ωστόσο σαν ανώτατη τιμή το εργαστήριο που έκανα την εξέταση έχει τα 7.138 για την 5η βδομάδα στην οποία βρίσκομαι. 

Λέτε να συμβαίνει κάτι; Βέβαια να διπλασιαστεί δεν έπρεπε; Γιατί έχω τόσο μεγάλο αριθμό όμως; 

Καλησπέρα πήγα και εγω γιατρό σήμερα εμένα ο γιατρός μου με βγάζει 6 εβδομάδων και 3 μερες 😊

ο γιατρός πάνω στο χαρτι που σου έδωσε δεν γραφει σε πια βδομαδα είσαι ; 
 

Τίποτα δεν συμβαίνει μην αγχώνεσαι απλα δεν είσαι 5 εβδομάδων, λογικά βρίσκεσαι στην 6 εβδομάδα είναι λίγο μεγαλύτερο το μωρακι, μπορεί να εκανες πιο νωρίς ωορρηξία και να τον έπιασες νωρίτερα είναι όλα καλά 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα πήγα και εγω γιατρό σήμερα εμένα ο γιατρός μου με βγάζει 6 εβδομάδων και 3 μερες 😊

ο γιατρός πάνω στο χαρτι που σου έδωσε δεν γραφει σε πια βδομαδα είσαι ; 
 

Τίποτα δεν συμβαίνει μην αγχώνεσαι απλα δεν είσαι 5 εβδομάδων, λογικά βρίσκεσαι στην 6 εβδομάδα είναι λίγο μεγαλύτερο το μωρακι, μπορεί να εκανες πιο νωρίς ωορρηξία και να τον έπιασες νωρίτερα είναι όλα καλά 🥰

 

Δεν μου έδωσε κάποιο χαρτί ο γιατρός, μόνο υπέρηχο που φαίνεται ο σάκος! Τις 2 χοριακές τις έκανα σε ένα ιατρικό κέντρο μόνη μου.

Είμαι στην 5η εβδομάδα, αλλά όντως ωορρηξία έκανα νωρίτερα!

Τι να πω, διαβάζω διάφορα στο Ίντερνετ και έχω τρομάξει, βασικά τρόμαξα με τις ανώτατες τιμές που έγραφε η χοριακή για την 5η εβδομάδα, γιατί τις έχω ήδη ξεπεράσει

Είδα ευτυχώς σε ένα σάιτ ότι για την ημέρα σύλληψης (που τυχαίνει να τη γνωρίζω, γιατί λόγω απόστασης είχαμε περιορισμένες επαφές τον προηγούμενο μήνα κ είχα κάνει κ τεστ ωορηξίας πριν την επαφή μας) είναι οκ οι τιμές μου! Περιμένω να δω τι θα δείξει ο επόμενος υπέρηχος! 

Εσείς κάνατε ήδη 2ο υπέρηχο; Φαίνεται ήδη το έμβρυο; Εμένα μου είπε να πάω σε 2 βδομάδες!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2023 at 6:22 ΜΜ, ο/η Vanilla_ είπε:

Καλησπέρα!!

Πήγα σήμερα στο γιατρό μου και είδαμε το σάκο (1 σάκο)! Είναι πολύ νωρίς για να δούμε κάτι παραπάνω, μου είπε σε 2 εβδομάδες!

Έκανα μια χοριακή ακόμη, γιατί και ο γιατρός είπε ότι σημασία έχει η αύξηση (αν και δεν ζήτησε 2η χοριακή) και αγχώθηκα...οι τιμές όντως αυξήθηκαν από 3.800 σε 2 μέρες πήγαν στο 8.500. Ωστόσο σαν ανώτατη τιμή το εργαστήριο που έκανα την εξέταση έχει τα 7.138 για την 5η βδομάδα στην οποία βρίσκομαι. 

Λέτε να συμβαίνει κάτι; Βέβαια να διπλασιαστεί δεν έπρεπε; Γιατί έχω τόσο μεγάλο αριθμό όμως; 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος είχα 8πλασιασμο σε 4 μέρες αντί για 4πλασιασμο που θέλαμε. Πήγα Παρασκευή και είχα 150 (βάσει τεστ ωορρηξιας περίμενα Δευτέρα περίοδο) και μετά ξαναπήγα Τρίτη (με 1 μέρα καθυστέρηση δηλαδή) και είχα λίγο πάνω από 1200. Είχα τρομάξει ότι κάτι γίνεται (χωρίς λόγο). Ο γιατρός μου είχε πει ότι είτε είναι τυχαίο, είτε είναι δίδυμα. Μέχρι και στο 3ο ραντεβού έλεγε ο γιατρός 1 σάκο βλέπω ακόμα κι έψαχνε 😂 Τελικά ήταν απλά ένα μωράκι και όλα καλα! Η χοριακη έχει πολύ μεγάλο εύρος και θέλεις να υπερδιπλασιαζεται ανά 2-3 ημέρες. Που μετά από ένα νούμερο ούτε καν αυτό δε χρειάζεται. Αφού πήγες κιόλας και είδατε σάκο όλα βαίνουν καλώς! Οταν αρχίσεις να παρακολουθείς με υπέρηχο την κύηση, συνήθως δεν κάνεις χοριακές πια, εκτός αν φαίνεται να μην προχωράει και θέλει ο γιατρός να δει αν πέφτει. 

Επίσης, αν έχεις κλείσει 5 εβδομάδες τότε είσαι στην 6η εβδομάδα (επειδή έγραφες 12/9 ότι είσαι 5 εβδομάδων). Αν ήσουν τότε 5 ακριβώς πχ τώρα θα ήσουν 5 και 2 ημερών που σημαίνει στην 6η εβδομάδα. Έτσι μετράμε και τους μήνες στην εγκυμοσύνη. Είσαι στον 2ο τωρα γιατί είσαι 1μηνα και κάτι. Αυτα τα μετράμε από την τελευταία περίοδο στο 1ο τρίμηνο, αλλά μετά τα μετράμε βάσει μετρήσεων που κάνουν από τον υπέρηχο της αυχενικής και ανταποκρίνονται πιο καλά στο ποσο είναι όντως το μωρό (γιατί πχ κάποιες γυναίκες έχουν 25 μέρες κύκλο και άλλες 35, αυτες με ίδια ΤΕΠ θα έχουν μωράκια με 10 μέρες διαφορά, οπότε γίνεται προσαρμογή στον υπολογισμό σε όλες σα να είχαν κυκλο 28 ημερών). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με βοηθάτε να καταλάβω κάποια πράγματα!! 😊 Μάλλον παίζει ρόλο ότι έχω μικρό κύκλο και η σύλληψη έγινε νωρίς στη διάρκεια του κύκλου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος είχα 8πλασιασμο σε 4 μέρες αντί για 4πλασιασμο που θέλαμε. Πήγα Παρασκευή και είχα 150 (βάσει τεστ ωορρηξιας περίμενα Δευτέρα περίοδο) και μετά ξαναπήγα Τρίτη (με 1 μέρα καθυστέρηση δηλαδή) και είχα λίγο πάνω από 1200. Είχα τρομάξει ότι κάτι γίνεται (χωρίς λόγο). Ο γιατρός μου είχε πει ότι είτε είναι τυχαίο, είτε είναι δίδυμα. Μέχρι και στο 3ο ραντεβού έλεγε ο γιατρός 1 σάκο βλέπω ακόμα κι έψαχνε 😂 Τελικά ήταν απλά ένα μωράκι και όλα καλα! Η χοριακη έχει πολύ μεγάλο εύρος και θέλεις να υπερδιπλασιαζεται ανά 2-3 ημέρες. Που μετά από ένα νούμερο ούτε καν αυτό δε χρειάζεται. Αφού πήγες κιόλας και είδατε σάκο όλα βαίνουν καλώς! Οταν αρχίσεις να παρακολουθείς με υπέρηχο την κύηση, συνήθως δεν κάνεις χοριακές πια, εκτός αν φαίνεται να μην προχωράει και θέλει ο γιατρός να δει αν πέφτει. 

Επίσης, αν έχεις κλείσει 5 εβδομάδες τότε είσαι στην 6η εβδομάδα (επειδή έγραφες 12/9 ότι είσαι 5 εβδομάδων). Αν ήσουν τότε 5 ακριβώς πχ τώρα θα ήσουν 5 και 2 ημερών που σημαίνει στην 6η εβδομάδα. Έτσι μετράμε και τους μήνες στην εγκυμοσύνη. Είσαι στον 2ο τωρα γιατί είσαι 1μηνα και κάτι. Αυτα τα μετράμε από την τελευταία περίοδο στο 1ο τρίμηνο, αλλά μετά τα μετράμε βάσει μετρήσεων που κάνουν από τον υπέρηχο της αυχενικής και ανταποκρίνονται πιο καλά στο ποσο είναι όντως το μωρό (γιατί πχ κάποιες γυναίκες έχουν 25 μέρες κύκλο και άλλες 35, αυτες με ίδια ΤΕΠ θα έχουν μωράκια με 10 μέρες διαφορά, οπότε γίνεται προσαρμογή στον υπολογισμό σε όλες σα να είχαν κυκλο 28 ημερών). 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! 

Και εμένα μου είπε ότι βλέπει ένα σάκο, αλλά θα μπορούσαν να είναι κ 2 μέσα στον ίδιο σάκο! Διάβαζα κάτι για μύλη κύηση κ στεναχωριέμαι, ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζήτησε 2η χοριακή, μόνη μου την έκανα.

Αν είχα τελευταία περίοδο 11/08, αύριο δεν κλείνω την 5η βδομάδα; Αλλά όπως λες, λόγω μικρού κύκλου, ίσως είναι διαφορετικά! 

Και μια τελευταία ερώτηση.. πιθανή ημερομηνία τοκετού πότε δίνει ο γιατρός, όταν γίνεται η αυχενική; Είναι νωρίς ακόμη, ε; Επειδή δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου και εγώ δεν ρώτησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! 

Και εμένα μου είπε ότι βλέπει ένα σάκο, αλλά θα μπορούσαν να είναι κ 2 μέσα στον ίδιο σάκο! Διάβαζα κάτι για μύλη κύηση κ στεναχωριέμαι, ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζήτησε 2η χοριακή, μόνη μου την έκανα.

Αν είχα τελευταία περίοδο 11/08, αύριο δεν κλείνω την 5η βδομάδα; Αλλά όπως λες, λόγω μικρού κύκλου, ίσως είναι διαφορετικά! 

Και μια τελευταία ερώτηση.. πιθανή ημερομηνία τοκετού πότε δίνει ο γιατρός, όταν γίνεται η αυχενική; Είναι νωρίς ακόμη, ε; Επειδή δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου και εγώ δεν ρώτησα!

Αν είναι πλήρης μυλη κύηση που είναι η επικίνδυνη φαίνεται αμέσως, στον 1ο υπέρηχο. Αν είναι μερικώς μυλη δε φαίνεται τόσο άμεσα αλλά δεν είναι επικίνδυνο και έχει λιγότερες πιθανότητες απ'ο, τι θα είχε οτιδήποτε να πάει άσχημα. Εσένα όλα πάνε τέλεια προς το παρόν, αυτό πρέπει να σκέφτεσαι. Σήμερα μπαίνεις 6η εβδομαδα λογικά με ΤΕΠ στις 11/8 και 28 μέρες κύκλο. Τι κύκλο έχεις συνήθως; ΠΗΤ σου λέει σίγουρα στην αυχενική. Με τις διάφορες εφαρμογές μπορείς να δεις μέσες άκρες αλλά μέχρι την αυχενική δεν είναι σίγουρο. Αυτό  γίνεται γιατί στην αυχενική έχουν κάποια σταθερά μεγέθη που με αυτά υπολογίζουν. Μετά να μωράκια διαφοροποιουνται σε μέγεθος και ανάπτυξη (άλλο μωράκι θα γεννηθεί ψηλότερο, άλλο πιο βαρύ κλπ) και δε μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια στον υπέρηχο η ηλικία. Μετά κρίνουν αν ειναι στα πλαίσια της φυσιολογικής ανάπτυξης βάσει της ηλικίας που υπολόγισαν στην αυχενική. Όλες οι μετρήσεις είναι για να κατευθύνουν τους γιατρούς. Δεν αξιολογούνται μεμονωμένα οπότε μη σκέφτεσαι αριθμούς. 

Εγώ σου είπα για τις χοριακες μου. Είχα κύκλο 32 ημερών σε εκείνη τη φάση. Είχα κάνει και τεστ ωορρηξιας που επιβεβαίωσε τέτοιο κύκλο (είχαμε επαφές ολο το μήνα όμως) οπότε ήξερα θεωρητικά πότε περίμενα περίοδο. Και μετά όντως στον 1ο υπέρηχο 1 εβδομάδα μετά τη 2η χοριακη (που με την αύξηση που είχε πρέπει να ήταν πάρα πολύ ψηλή) φαινοταν να είμαι πολύ νωρίς στην κύηση γιατί δε φάνηκε έμβρυο, μόνο σάκος και σε διαστάσεις που να ανταποκρίνονται στο μεγάλο κύκλο. Μου λέει ο γιατρός με τόσες μέρες κύκλο δικαιολογείται να βλέπουμε ο, τι βλέπουμε (πάλι κλάματα και άγχος εγώ που δεν είχα πειστεί και μου φάνηκε επιφυλακτικός). Μετά προχωρούσε κανονικά και τελικά στην αυχενική μου, ο άλλος γιατρός υπολογίζει ηλικία εμβρύου σα να έκανα κύκλο 29 ημερών και κρατήσαμε το 28ημερων που είναι το τυπικό για να μην αλλάζουμε ημερομηνίες. Τώρα πόσο ακριβές ήταν; άγνωστο. Είχε κάνει λάθος ο υπέρηχος; είχε κάνει λάθος το τεστ ωορρηξίας; δεν παίζει και ρόλο για λίγες μέρες. Άσε που τελικά γέννησα και 10 μέρες πριν την ΠΗΤ μου φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...