Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια καλημέρα. 

Θα τρελλαθω. Νομίζω βλέπω γραμμή στο τεστ μου. Τρέμω καλέ! Παλεύω να βγάλω μια.καλη φωτό και αυτό δε λέει να καθαρίσει να φανεί ξεκάθαρα. Είμαι λογικά 2 μέρες πριν την περίοδο. Είναι το ένα και μοναδικό τεστ που έχω. 

Σας στέλνω σε λίγο φωτο

 

IMG_20230925_093847.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Την βλέπω και εγωωωωωω😁😁🎉🎉🎉🎉🎉🎉😃👏👏👏👏

Την βλέπεις??? Αχ τρεμωωωω. Έχω τρελλαθειιιιιι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Καλημέρα την βλέπω και εγώ 🥰🥰🥰🥰

Τι καλύτερο για ξεκίνημα εβδομάδας 👏👏👏

Τρέξε για χοριακη ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Την βλέπεις??? Αχ τρεμωωωω. Έχω τρελλαθειιιιιι 

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Την βλέπεις??? Αχ τρεμωωωω. Έχω τρελλαθειιιιιι 

Ναι κορίτσι μου την βλέπω, πολύ αχνή βέβαια αλλά φαίνεται κάτι. Μακάρι, στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

1ον είσαι απαράδεκτη που γράφεις το μύνημα και ανεβάζεις την φωτό στο 2ο μύνημα..2ον υπάρχει γραμμή την βλέπω και εγώ οπότε τρέχα για χορική και 3ον πάρε και ένα αρνητικό να δεις ότι και εδώ. Φαίνεται.. άντε κορίτσι μου πες μας τα ευχάριστα να τρελαθουμε τελείως!! 🥰🥰🥰♥️🥰♥️🥰♥️🥰😍😍😍

photofunny.net__final_4012846533123907158_.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Καλημέρα 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻 την βλέπω και εγώ κορίτσι Μ!!! Άντε κάνε μια χοριακη μη μας βγουν τα μάτια παλι με αυτά τα τεστ δεν μπορώ να τα βλεπω άλλο 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

1ον είσαι απαράδεκτη που γράφεις το μύνημα και ανεβάζεις την φωτό στο 2ο μύνημα..2ον υπάρχει γραμμή την βλέπω και εγώ οπότε τρέχα για χορική και 3ον πάρε και ένα αρνητικό να δεις ότι και εδώ. Φαίνεται.. άντε κορίτσι μου πες μας τα ευχάριστα να τρελαθουμε τελείως!! 🥰🥰🥰♥️🥰♥️🥰♥️🥰😍😍😍

photofunny.net__final_4012846533123907158_.jpg

Χαχαχαχαχαχχα χαχαχαχαχαχαχχαχα 

Στο αρνητικό δε τη βλέπω και τώρα ειλικρινά έχω κοκαλωσει και απλά στέκομαι τόση ώρα στην ίδια θέση.

Σκέφτομαι ότι χθες ήμουν σε μια εκδήλωση και ήπια φουλ,κάπνισα φουλ, χόρεψα φουλ και το βράδυ έκανα και σ3ξ! Ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Επίσης ,από τώρα να πάω για χοριςκη? Να μη περιμςνω πρώτα λίγες μέρες? Αχ τα έχω ξεχάσει όλα ,δε ξέρω ειλικρινά.ειμαι σε σύγχιση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! 

Εμένα επιτέλους ήρθε η περιοδοοοος!! Τελειώνει και μετράω αντίστροφα για τον επόμενο κύκλο που είναι και ο πιο σημαντικός, ο τελευταίος πριν την επόμενη ετ🙏🏻🙏🏻

Κάντε και μια  ενημέρωση, ποιες ΔΕΝ περιμένουν; να δούμε κι άλλα τεστακια σαν αυτό της @Girly

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Girly είπε:

Χαχαχαχαχαχχα χαχαχαχαχαχαχχαχα 

Στο αρνητικό δε τη βλέπω και τώρα ειλικρινά έχω κοκαλωσει και απλά στέκομαι τόση ώρα στην ίδια θέση.

Σκέφτομαι ότι χθες ήμουν σε μια εκδήλωση και ήπια φουλ,κάπνισα φουλ, χόρεψα φουλ και το βράδυ έκανα και σ3ξ! Ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Επίσης ,από τώρα να πάω για χοριςκη? Να μη περιμςνω πρώτα λίγες μέρες? Αχ τα έχω ξεχάσει όλα ,δε ξέρω ειλικρινά.ειμαι σε σύγχιση 

Απλά πάνε για χορική και μην σκέφτεσαι ότι με τα χθεσινά μπορεί να έκανες κάτι κακό! Όταν περνάς καλά μόνο καλό κάνεις!! 😁😁Και αφού καπνίζεις ένας λόγος παραπάνω να ξέρεις από νωρίς αν είσαι έγκυος η όχι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Girly είπε:

Χαχαχαχαχαχχα χαχαχαχαχαχαχχαχα 

Στο αρνητικό δε τη βλέπω και τώρα ειλικρινά έχω κοκαλωσει και απλά στέκομαι τόση ώρα στην ίδια θέση.

Σκέφτομαι ότι χθες ήμουν σε μια εκδήλωση και ήπια φουλ,κάπνισα φουλ, χόρεψα φουλ και το βράδυ έκανα και σ3ξ! Ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Επίσης ,από τώρα να πάω για χοριςκη? Να μη περιμςνω πρώτα λίγες μέρες? Αχ τα έχω ξεχάσει όλα ,δε ξέρω ειλικρινά.ειμαι σε σύγχιση 

Να πας τώρα!!!!! Ποσες φορές να τα πούμε;;; αφού φαίνεται στο τεστ θα δείξει και η χοριακηηη. Καλε τι παθαίνετε όλες με τη χοριακη; εγώ έχω κάνει πλούσια όλα τα μικροβιολογικά της περιοχής. Με βλέπουν και μου ανοίγουν την πόρτα 😂

Τρεξεεεεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Καλέ τρελανε μας πρωί πρωί!!!! Ναι φαίνεται!!! Τελικά ο γιατρός σου μήπως είναι τυχερός κ κάθε φορά που πας είσαι έγκυος???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! 

Εμένα επιτέλους ήρθε η περιοδοοοος!! Τελειώνει και μετράω αντίστροφα για τον επόμενο κύκλο που είναι και ο πιο σημαντικός, ο τελευταίος πριν την επόμενη ετ🙏🏻🙏🏻

Κάντε και μια  ενημέρωση, ποιες ΔΕΝ περιμένουν; να δούμε κι άλλα τεστακια σαν αυτό της @Girly

Καλημέρα και πάλι κορίτσια μου!!!!Εγώ δεν περιμένω 2 με 3 του μήνα και αν υπήρχε τεστ να ανιχνεύει 7 8 μέρες πριν θα το είχα κάνει ήδη...Είχαμε αρκετές επαφές τις σωστές θεωρώ μέρες και θέλω να πιστεύω ότι τα έχουμε καταφέρει...Στην 1η κύηση (που δεν προχώρησε) που δεν είχαμε καν στο μυαλό μας την πίστα παιδάκι,τα είχαμε καταφέρει με μια επαφή στη μερα της ωορρηξίας...Αυτή τη φορά βέβαια το άγχος έχει πιάσει ταβάνι και από δω και πέρα έτσι θα είμαστε νομίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα και πάλι κορίτσια μου!!!!Εγώ δεν περιμένω 2 με 3 του μήνα και αν υπήρχε τεστ να ανιχνεύει 7 8 μέρες πριν θα το είχα κάνει ήδη...Είχαμε αρκετές επαφές τις σωστές θεωρώ μέρες και θέλω να πιστεύω ότι τα έχουμε καταφέρει...Στην 1η κύηση (που δεν προχώρησε) που δεν είχαμε καν στο μυαλό μας την πίστα παιδάκι,τα είχαμε καταφέρει με μια επαφή στη μερα της ωορρηξίας...Αυτή τη φορά βέβαια το άγχος έχει πιάσει ταβάνι και από δω και πέρα έτσι θα είμαστε νομίζω!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Αχ αυτό το άγχος. Το είχα και εγώ πριν την εξωσωματική, κάθε μήνα!!! Και νομίζω όλα τα κορίτσια 😏. Μακάρι να μην έρθει και να έχουμε ευχάριστα και από σένα 🙏🏻🙏🏻 

Αφού έγινε σύλληψη μια φορά θα ξανά γίνει αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ας ελπίσουμε να είναι αυτή η φορά!!!  Σου στέλνω θετική ενέργεια!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα, την Παρασκευή είχα ραντεβού με γυναικολόγο (όχι τον δικό μου, έναν άλλο απλά για μια ακόμα γνώμη). Λοιπόν, του είπα πως έχω κάνει μια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σοκολατοειδούς κύστης και πως κατά την διάρκεια του χειρουργείου βρέθηκαν κάποιες εστίες ενδομητρίωσης πίσω από την μήτρα οι οποίες καυτηριάστηκαν. Μετά με εξέτασε και ευτυχώς είναι όλα πεντακάθαρα ακόμη. Μέχρι εκεί όλα καλά. Φεύγοντας μου λέει, στείλε μου και την ιστολογική σου εξέταση να την δω. Την έστειλα το ίδιο βράδυ και το επόμενο πρωί με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει:

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. (με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχει δει το DVD από το χειρουργείο)

Του λέω πως γίνεται;

Και μου λέει ότι στην ιστολογική εξέταση θα έπρεπε να αναφέρεται τι ακριβώς βρέθηκε και έπειτα αποκαταστάθηκε κατά την διάρκεια του χειρουργείου. Το μονό που έχει γραφτεί στην εξέταση είναι πως παρέλαβαν μια κύστη ωχρού σωματείου. 

Γίνεται αυτό ρε κορίτσια;;;; 

Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον δικό μου γιατρό. Να δω τι θα μου πει, γιατί φοβάμαι πως θα μας μιλήσει για εξωσωματική.

Δεν ξέρω ακριβώς πώς έγινε στη δική σου περίπτωση, εκεί που έκανα εγώ επέμβαση πάντως έγινε η εξής διαδικασία. Κατά τη διάρκεια της επέμβασης εντοπίζεται ενδομητρίωση, λαμβάνεται δείγμα και γίνεται μια πρώτη ιστολογική (ταχεία βιοψία, χρειάζεται μαξ 30' για αποτελέσματα) που επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για ενδομητριωσικό ιστό. Συνεχίζει η επέμβαση κανονικά και σε δεύτερο χρόνο γίνεται η αναλυτική ιστολογική που παίρνεις τα αποτελέσματα σε κάποιες μέρες και έχει πιο λεπτομερή στοιχεία, εξετάζει αν υπάρχει κακοήθεια κλπ. Οπότε εγώ προσωπικά η ιστολογική που περίμενα, αφορούσε απλώς αν έχω κακοήθεια ή όχι. Δεν παρέλαβα αποτελέσματα γιατί έφυγα από αθήνα αλλά ζήτησα να τα στείλουν στο γυναικολόγο μου, εμένα με πηραν τηλ κ μου είπαν ότι η ιστολογική είναι καθαρή. Το ότι ήταν ενδομητρίωση είχε επιβεβαιωθεί από πριν, δε χρειαζόταν να αναφερθεί στην αναλυτική ιστολογική. Και γενικά απ' όσο ξέρω, και μόνο που γίνεται η λαπαροσκόπηση, επι τόπου μπορούν να διακρίνουν αν πρόκειται για ενδομητρίωση, δεν ξέρω περίπτωση που περίμεναν την ιστολογική για να το μάθουν! Αφού πάντα ο γιατρός στο λέει αμέσως μετά το χειρουργείο, αν ΄ήταν θα μας έλεγαν "αφαιρέθηκε κάτι αγνώστου προελεύσεως, σε μερικές μέρες θα μάθουμε τι ήταν". 

Στο πρακτικό του χειρουργείου σου τι γράφει; Εκεί λέει αναλυτικά τι έγινε, όχι στην ιστολογική. Στο πρακτικό γράφει τι εντοπίστηκε, σε τι έκταση, κατηγοριοποίηση της ενδομητρίωσης και με ποιο τρόπο αντιμετωπίστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! 

Εμένα επιτέλους ήρθε η περιοδοοοος!! Τελειώνει και μετράω αντίστροφα για τον επόμενο κύκλο που είναι και ο πιο σημαντικός, ο τελευταίος πριν την επόμενη ετ🙏🏻🙏🏻

Κάντε και μια  ενημέρωση, ποιες ΔΕΝ περιμένουν; να δούμε κι άλλα τεστακια σαν αυτό της @Girly

Τέλεια κορίτσι μου!!! Ξεκινάει καινούριος κύκλος!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Girly εγώ δυστυχώς δεν έχω τα εκπαιδευμένα μάτια των άλλων κοριτσιών οπότε ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ να χαρώ και γω επειδή βλέπω κάτι, κ όχι σαν αόμματος που του λένε "Αχ νά' βλεπες τι φωτεινός που'ναι ο ήλιος!"

Εγώ μόνο τη ζέστη νιώθω 😃😃😃

ΧΟΡΙΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η cat12 είπε:

Τέλεια κορίτσι μου!!! Ξεκινάει καινούριος κύκλος!!!! 

Ναιιι, ακόμη ένας μήνας που χαίρομαι που ήρθε η ακατανομαστη 😛 τώρα μπαίνουν όλα σε μια σειρά. Νοέμβριο θα παω για ετ. Και σκέφτομαι αυτή τη φορά να το πω στο αφεντικό να είμαι και πιο χαλαρή. Αν και είμαι πολύ επιφυλακτική ακόμη, όχι πως δεν θέλω να ξέρει για εξωσωματική αλλά δεν θέλω γενικά να ξέρει κανείς τι κάνω μέχρι να δω το θετικό! Και στη προηγούμενη ετ δεν το είπαμε σε κανέναν ούτε στους δικούς μας μέχρι να κανω την χοριακη😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaP είπε:

Ναιιι, ακόμη ένας μήνας που χαίρομαι που ήρθε η ακατανομαστη 😛 τώρα μπαίνουν όλα σε μια σειρά. Νοέμβριο θα παω για ετ. Και σκέφτομαι αυτή τη φορά να το πω στο αφεντικό να είμαι και πιο χαλαρή. Αν και είμαι πολύ επιφυλακτική ακόμη, όχι πως δεν θέλω να ξέρει για εξωσωματική αλλά δεν θέλω γενικά να ξέρει κανείς τι κάνω μέχρι να δω το θετικό! Και στη προηγούμενη ετ δεν το είπαμε σε κανέναν ούτε στους δικούς μας μέχρι να κανω την χοριακη😏

Μαρίνα μου ότι νιώθεις ότι είναι καλύτερο για σένα να κάνεις!!! Σου εύχομαι αυτήν την φορά να έρθει κ να μείνει 🥰🙏 Εγω από την άλλη 17η μέρα σήμερα κ δεν έχω σημάδια περιόδου... κ αρνητικοτατο τέστ... κ έχω αγχωθει τι έχει γίνει γιατί έγκυος δεν είμαι όπως φαίνεται 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Κορίτσι μου και εγω κάτι βλέπω και στην αρνητική την φωτογραφία που ανέβασαν 

Με πρωινά ουρά το εκανες; 
 

το home test είναι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν φυμιζομαι για το αετισιο  βλεμμα μου αχαχα . Σκεψου ειδα το μηνυμα και εψαχνα τα γυαλια μυωπιας να δω αχχα 

Ανυπομονω να κανεις κ αλλο ή να πας για χωριακη να το επιβεβαιωσεις .! Ελπιζω να εχουμε ευχαρισταααααα ❤️  @Girly

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Αχ αυτό το άγχος. Το είχα και εγώ πριν την εξωσωματική, κάθε μήνα!!! Και νομίζω όλα τα κορίτσια 😏. Μακάρι να μην έρθει και να έχουμε ευχάριστα και από σένα 🙏🏻🙏🏻 

Αφού έγινε σύλληψη μια φορά θα ξανά γίνει αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ας ελπίσουμε να είναι αυτή η φορά!!!  Σου στέλνω θετική ενέργεια!♥️

Σ'ευχαριστω τοοοοοοσο πολύ 💗💗💗💗

Μακάρι 🤗🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! 

Εμένα επιτέλους ήρθε η περιοδοοοος!! Τελειώνει και μετράω αντίστροφα για τον επόμενο κύκλο που είναι και ο πιο σημαντικός, ο τελευταίος πριν την επόμενη ετ🙏🏻🙏🏻

Κάντε και μια  ενημέρωση, ποιες ΔΕΝ περιμένουν; να δούμε κι άλλα τεστακια σαν αυτό της @Girly

Άντε επιτέλους ξεκινάει νέος κύκλος 🥰🥰🥰 όλα θα πάνε τέλεια χαίρομαι πολύ για σένα κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Μα ελαααα τρέλανε μαααας😍😍😍 την βλέπω ξεκάθαρα ρεεε, δε πας για μια χοριακη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Να να αυτό δεν ήθελα!! Να σε αγχωσω και άλλο!!! Θα σου πω ακριβώς αυτό που λέω και στον εαυτό μου! Ρεαλιστικά αισιόδοξη, ναι μεν είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο, δεν εστιάζω όμως σε όσα μπορούν να πάνε στραβά! Εστιάζω στο ότι το μωράκι πάει καλά παρά τις πιθανότητες, γιατί είναι αυτό ακριβώς.. πιθανότητες..! Ναι μεν έχω το φόβο στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά μέχρι σήμερα όλα είναι καλά και μπορεί να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τέλους!! Και να σου πω, ούτε ο δικός μου γιατρός με αγχωσε με αυτές τις πιθανότητες το μόνο που μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να ξεκουράζομαι και με την τόση προγεστερόνη που παίρνω είμαι καλυμμένη..! Ενδομυχα τον ευχαριστώ ολόψυχα γιατί αν με αγχωνε και ο ίδιος τώρα θα ήμουν πίσω από τα κάγκελα!!! Από όταν σταμάτησα τη δουλειά και όσο μπορούσα έμενα στο κρεβάτι, αίμα δεν ξαναείδα! Επίσης διάβασα ιστορίες γυναικών ανά τα χρόνια που γράφουν στα φόρουμ και στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πήγαν κατ'ευχήν! Οπότε κρατάμε την αισιοδοξία και απλά έχουμε γνώση των κινδύνων και πιθανοτήτων..!  Εσένα φαίνεται ότι παλεύει το σπορακι.. τώρα να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί λόγο του αιματωματος; Ότι και να σου πω ψέμα θα είναι γιατί δεν είμαι γιατρός!! Μπορεί ναι.. μπορεί να μην έχει σχέση.. μπορεί απλά να έχει πιο αργή ανάπτυξη ως έμβρυο.. σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη γιατρού με περισσότερη γνώση και περισσότερη ευαισθησία που να θέλει να σε βοηθήσει πραγματικά.. ο συγκεκριμένος μόνο από το γεγονός της πιθανότητας 4ης κ.τ. σε γειωσε.... Τώρα θα σε στηρίξει;;;; Εγώ τουλάχιστον αυτό εισπράττω.. ότι δεν πολύ καίγεται για το την έκβαση.. θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και στον άλλον τον κυριουλη που βοήθησε τη φίλη σου με τις εγκυμοσύνες της να σου πω.. αναγνωριστικά περισσότερο για να έχεις εικόνα αντιμετώπισης και από τους δύο γιατρούς.. να δείς ποιος θα σου ταιριάξει.. και εύχομαι πραγματικά ολόψυχα να σε αναλάβει για τους επόμενους 9 μήνες!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...