Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Εγώ θυμάμαι όταν ήταν να κάνω τη λαπαροσκόπηση είχα σκοπό να πάω σε δημόσιο. Μετά από σύσκεψη με τους γνωστούς γιατρούς της οικογένειάς μου, επέμειναν όλοι ότι "γιατί να σε πετσοκόψουν, αν δε θες να κάνεις ποτέ παιδιά πήγαινε, θα πονάς 2 μήνες" και με φρίκαραν. Μόλις μου είπε η κολλητή μου ότι στο νοσοκ που θα πήγαινα, έκανε καισαρική και αμέσως μετά την είχαν ΧΩΡΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ, και σφάδαζε από τον πόνο, πειστηκα για ιδιωτικό.. Εντάξει δε λέω πλήρωσα, αλλά τουλάχιστον είχα την τέλεια αντιμετώπιση, περιποίηση, με έβαλαν σε δωμάτιο μόνη ενώ δεν είχα πληρώσει για κάτι τέτοιο, μόνο κ μόνο επειδή είχα μαζί μάνα και πεθερά, για να μην περιμένουν έξω, τις άφησαν να είναι όλη μέρα μαζί μου, αν κ δεν επιτρεπόταν από το πρωτόκολλο, και όταν με είδε ο γιατρός το απόγευμα μου πρότεινε να ξενοικιασω το rbnb για να μην πληρωνουμε τσαμπα, και να μείνουμε και οι 3 εκεί σ αυτό το δωμάτιο για να με βλέπει 2 μέρες κ να μην ταξιδέψω αμέσως. Παυσίπονα, σερβιέτες, μαξιλάρια, τηλεοράσεις, ότι ζητούσα ερχόταν, και το προσωπικό ήταν σαν τις ταινίες, χαμόγελο colgate κ έτσι. Αλλά λογικό, άμα η νοσηλεύτρια παίρνει μισθό 800 και ειναι κ 5 μηνες απλήρωτη, τη δική μας όρεξη έχει; 

Υπαρχουν και καλές εμπειρίες σε δημόσια, αλλά να ξέρεις ακριβώς που πας, να σου έχουν προτείνει κάποιον με κλειστά μάτια. Άμα πας στην τύχη, είσαι σαν πρόβατο για σφαγή!

δυστυχως σε αναγκαζουν να πας σε ιδιωτικο για να εχεις μια ανθρωπινη αντιμετωπιση και να εχεις την ανεση που θες. μια φιλη μου σε μεγαλο δημοσιο μαιευτηριο εκανε καισαρικη χωρις λογω για να ξεμπερδευει ο γιατρος επειδη δεν μπορουσε να περιμενει και μετα δεν τον ξανα ειδε ποτε πηρε τα λεφτα και μην τον ειδατε τον κυριο. εγω αντιστοιχα που επρεπε να κανω εκτακτως καισαρικη για να μην χαθει το παιδι. αφου γεννησα ερχοταν ο γιατρος με εβλεπε να δει οτι ολα ειναι καλα και οτι ηθελα ηταν εκει.. διαφορετικες εμπειριες και διαφορετικη αντιμετωπιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου στο Αλεξάνδρας είχα πάει κ είχα κάνει υστεροσκοπηση για να βγάλω τον πολύποδα... κανονικά κοιμήθηκα κ ξύπνησα μετά από λίγο. Απλά εμένα ήταν άσχημη εμπειρία γιατί μου έκατσαν κακοί άνθρωποι... (Ξανά) έκλαιγα από το άγχος μου κ η αναισθησιολογος απλά με κοίταξε κ έφυγε κ όταν ήρθε απλά μου με ρωτούσε το ιστορικό μου. Μια άλλη κοπέλα όμως δίπλα μου στην ίδια κρίση πανικού με εμένα είχε μια κυρία που της μιλούσε κ την ηρεμούσε... είναι ποιοι θα σου κάτσουν... κ μετά όταν έψαχνα τον γιατρό να μου δώσει την επόμενη μέρα άδεια γιατί πονούσα φριχτά ( μου είπαν ότι κανονικά δεν έπρεπε να πονάω) δεν τον έβρισκα κ όταν τον βρήκα δεν μου την έδινε. Εγώ κάνω πολύ δύσκολη δουλειά κ το ζήτησα. Ε φτάσαμε στον διευθυντή για να μας την γράψει.  Κ όλα αυτά για μια μέρα κ δεν του ήταν κάτι να το κάνει.  Άσε που ο συγκεκριμένος πήγε να ξεκινήσει το χειρουργείο κ ήμουν ξύπνια κ η αναισθιολογος του φώναζε τι κάνει αφού είμαι ακόμα ξύπνια 😭 Οι άλλες κοπέλες όμως δίπλα μου από ότι τις έβλεπα ήταν καλά μετά το χειρουργείο.. κ πήραν κ άδεια την επόμενη. Είχαν άλλον γιατρό όμως από ότι θυμάμαι. Θεωρώ πάντως αν βρεις καλό γιατρό ότι όλα θα πάνε καλά... κ δεν θα καταλάβεις πότε κοιμήθηκες κ ξύπνησες... εγώ πήγα κ δεν ζήτησα κάποιον γιατρό γιατί δεν ήξερα κανέναν.

καλημερα κοριτσι μου!! 

πολυ λυπαμαι για την εμπειρια σου. ειναι κριμα να σου φερονται ετσι γτ ανθρωπος εισαι... τι αναισθησια ειναι αυτη.. αλλα η δουλεια τους τους κανει αναισθητους μαλλον...

εσυ αν καταλαβα καλα εκανες επεμβατικη υστεροσκοπηση.. εγω θα παω για διαγνωστικη λογικα... γτ ακομα ψαχνουμε, δεν εχουμε βρει κατι... σμρ που μιλησα με καποιον εκει μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να παω σε γυναικολογο του δημοσιου νοσοκομειου και μετα να παω για υστεροσκοπηση.. οτι δε γινεται να παω κατευθειαν απο ιδιωτη γιατρο.. εσυ πως το εκανες;; ηταν προσφατο;;

Υ.Γ πως λενε το γιατρο που στην εκανε;; για να τον αποφυγω... ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Τι λες τώρα κόλλησε μικρόβιο? Πω πω αυτό είναι άσχημο επειδή δεν πρόσεχαν οι μην πω ταλαιπωρήθηκε η φίλη σου... το καλύτερο σε μένα είναι ότι μου είχαν βάλει στο χέρι την βελόνα για την αναισθησία κ τα φάρμακα εκτός ότι πονούσε φριχτά με το που μου το έβγαλαν άρχισε να βγαίνει σαν συντριβάνι το αίμα κ ήταν κ κάτι κοπέλες μέσα κ είχαν τρομάξει... η κοπέλα προσπαθούσε να με καθησυχάσει κ μου έλεγε δεν είναι κάτι θα σταματήσει αλλά όταν το βλέπεις να πετάγεται έτσι κ να γεμίζει το πάτωμα αίμα.... σε πιάνει τρέλα! Α είμαι από αυτές που βλέπω αίμα κ ζαλίζομαι ξέχασα να το πω... το χέρι με πονούσε για δύο εβδομάδες... φαντάσου μου έλεγαν πρέπει να κάτσω λίγο ακόμα γιατί είχα βγει 20 λεπτά από το χειρουργείο κ τους έλεγα όχι τώρα θα φύγω... ε έφυγα τρέχοντας.

Όταν είχα το εξωμήτριο έπαθε το ίδιο πράγμα μία κυρία στο δίπλα κρεβάτι γιατί μόλις της είχαν βγάλει την πεταλούδα και δεν της είπαν να προσέξει και πήγε να σηκωθεί η γυναίκα και άνοιξε, έτρεχαν αίματα σαν να την έσφαξαν και την έπιασε πανικός, είχα 3 σωληνάκια πάνω μου να βγαίνουν και πετάχτηκα πάνω για να την βοηθήσω μέχρι να έρθουν οι νοσοκόμες, είχε χλωμιάσει! Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ψύχραιμοι με τέτοια θέματα! Έχω κάνει παροχή πρώτων βοηθειών και ξέρω πως δεν είναι κάτι αλλά η καημένη ήταν έτοιμη να λιποθυμήσει κρίμα! Στα δημόσια νοσοκομεία οι συνθήκες είναι βάρβαρες! Στο Πανεπιστημιακό στην Λάρισα ολόκληρη η γυναικολογική κλινική είναι με 2 νοσοκόμες και μία μαία στην κάθε βάρδια, τι να πρωτοκάνουν κι αυτές! Η δημόσια υγεία είναι εξαθλιωμένη πλήρως! Δεν είχαν PCR τεστ να μου κάνουν για covid (ήταν ακόμα εν μέσω covid) και εγώ είχα εσωτερική αιμορραγία κι αυτοί έψαχναν να βρουν τεστ για να με βάλουν χειρουργείο! Μιλάμε  για δραματικές καταστάσεις! Ο γιατρός μετά το χειρουργείο μου είπε πως δεν θα κάνω ποτέ παιδιά φυσιολογικά και να πάω να τον βρω σε γνωστή ιδιωτική κλινική. Δεν τον ξανάδα στο δημόσιο! Απ ότι καταλαβαίνεις άλλαξα γιατρό, κλινική τα πάντα. Δεν θα με πεθάνουν αυτοί.

Και με το μικρόβιο είσαι πολύ τυχερή γιατί κόλλησα κι εγώ ενδονοσοκομειακή λοίμωξη και μετά το χειρουργείο ξαναπήγα στο νοσοκομείο σε πολύ χάλια κατάσταση. Τον δικό μου τον γιατρό που είναι και διευθυντής δεν τον ξανάδα στο νοσοκομείο. Στο ιατρείο του όμως το τσίμπησε το φακελάκι του, να τα λέμε κι αυτά. Ντροπή τους! Πλέον έχω πει μόνο ιδιωτικά! Δεν ξαναπάω σε δημόσια δομή εκτός αν με πάνε με το ζόρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα κοριτσι μου!! 

πολυ λυπαμαι για την εμπειρια σου. ειναι κριμα να σου φερονται ετσι γτ ανθρωπος εισαι... τι αναισθησια ειναι αυτη.. αλλα η δουλεια τους τους κανει αναισθητους μαλλον...

εσυ αν καταλαβα καλα εκανες επεμβατικη υστεροσκοπηση.. εγω θα παω για διαγνωστικη λογικα... γτ ακομα ψαχνουμε, δεν εχουμε βρει κατι... σμρ που μιλησα με καποιον εκει μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να παω σε γυναικολογο του δημοσιου νοσοκομειου και μετα να παω για υστεροσκοπηση.. οτι δε γινεται να παω κατευθειαν απο ιδιωτη γιατρο.. εσυ πως το εκανες;; ηταν προσφατο;;

Υ.Γ πως λενε το γιατρο που στην εκανε;; για να τον αποφυγω... ☺️

Ναι πήγα μόνο να βγάλω τον πολύποδα... μακάρι να βρεις κάποιον καλό γιατί υπάρχουν καλοί γιατροί κ άνθρωποι. Θα δω όταν γυρίσω σπίτι αν έχω το χαρτί από το Αλεξάνδρας λογικά θα γράφουν όνομα. Όποιος γιατρός είχε κενό με έκανε για αυτό δεν το ξέρω. Σίγουρα να μην πας σε αυτόν!!! Ελπίζω να το βρω. Εγώ την έκανα πέρυσι τον Ιούνιο η Ιούλιο. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει φύγει αυτός από εκεί 😁. Εγώ καθαρά μέσω γνωστού κατάφερα να πάω κ να τα κάνω σύντομα. Αλλιώς μου έλεγαν σε 6 μήνες... ενώ δεν είχαν ραντεβού με ένα τηλέφωνο μου βρήκαν ξαφνικά σε 5 λεπτά ένα που ακυρώθηκε εκείνη τη στιγμή κ το έκανα μέσα σε δέκα μέρες. Γαϊδούρια. Δλδ δεν υπήρχε κενό 5 λεπτά πριν? Μόνο όταν παίρνουν τηλέφωνο γνωστοί βρίσκουν. Εκνευρίζομαι. Πάντως η εμπειρία μου από δημόσιο σε ιδιωτικό είναι όταν απεβαλα μπήκα βγήκα από το χειρουργείο κ είχα σηκωθεί κ περπατούσα χωρίς πόνο. Κ ευγενεστατοι όλη η ομάδα. Μέσα μου μιλούσαν κ τους έκανα κ πλάκα ότι μόλις φύγω από εκεί θα πάω να φάω μπέργκερ κ γελαγαν. Μου είχε πει ο γιατρός κομμένα όλα στην εγκυμοσύνη οπότε η αλήθεια το ήθελα με τόση στεναχώρια. Το έριξα στο φαγητό. Αλλά το οικονομικό όντως κ εγώ τότε με τον πολύποδα δεν είχα την δυνατότητα κ για αυτό πήγα στο δημόσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Όταν είχα το εξωμήτριο έπαθε το ίδιο πράγμα μία κυρία στο δίπλα κρεβάτι γιατί μόλις της είχαν βγάλει την πεταλούδα και δεν της είπαν να προσέξει και πήγε να σηκωθεί η γυναίκα και άνοιξε, έτρεχαν αίματα σαν να την έσφαξαν και την έπιασε πανικός, είχα 3 σωληνάκια πάνω μου να βγαίνουν και πετάχτηκα πάνω για να την βοηθήσω μέχρι να έρθουν οι νοσοκόμες, είχε χλωμιάσει! Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ψύχραιμοι με τέτοια θέματα! Έχω κάνει παροχή πρώτων βοηθειών και ξέρω πως δεν είναι κάτι αλλά η καημένη ήταν έτοιμη να λιποθυμήσει κρίμα! Στα δημόσια νοσοκομεία οι συνθήκες είναι βάρβαρες! Στο Πανεπιστημιακό στην Λάρισα ολόκληρη η γυναικολογική κλινική είναι με 2 νοσοκόμες και μία μαία στην κάθε βάρδια, τι να πρωτοκάνουν κι αυτές! Η δημόσια υγεία είναι εξαθλιωμένη πλήρως! Δεν είχαν PCR τεστ να μου κάνουν για covid (ήταν ακόμα εν μέσω covid) και εγώ είχα εσωτερική αιμορραγία κι αυτοί έψαχναν να βρουν τεστ για να με βάλουν χειρουργείο! Μιλάμε  για δραματικές καταστάσεις! Ο γιατρός μετά το χειρουργείο μου είπε πως δεν θα κάνω ποτέ παιδιά φυσιολογικά και να πάω να τον βρω σε γνωστή ιδιωτική κλινική. Δεν τον ξανάδα στο δημόσιο! Απ ότι καταλαβαίνεις άλλαξα γιατρό, κλινική τα πάντα. Δεν θα με πεθάνουν αυτοί.

Και με το μικρόβιο είσαι πολύ τυχερή γιατί κόλλησα κι εγώ ενδονοσοκομειακή λοίμωξη και μετά το χειρουργείο ξαναπήγα στο νοσοκομείο σε πολύ χάλια κατάσταση. Τον δικό μου τον γιατρό που είναι και διευθυντής δεν τον ξανάδα στο νοσοκομείο. Στο ιατρείο του όμως το τσίμπησε το φακελάκι του, να τα λέμε κι αυτά. Ντροπή τους! Πλέον έχω πει μόνο ιδιωτικά! Δεν ξαναπάω σε δημόσια δομή εκτός αν με πάνε με το ζόρι! 

Έχεις ταλαιπωρηθεί κ εσύ πολύ... ότι να ναι έψαχναν τεστ κ εσύ αιμορραγούσες. Απλά τραγικό. Δεν σκέφτονται τίποτα... όντως οι νοσοκόμες ήταν δύο κ σε μένα κ δεν προλάβαιναν πήγαιναν από το ένα δωμάτιο στο άλλο... τα φακελάκια τους οι γιατροί ξέρουν να τα παίρνουν αλλά μετά εξαφανίζονται... δεν υπάρχουν λόγια πραγματικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...χθες λοιπόν που πήγα στον γυναικολόγο και του είπα ότι έχω να τον δω 6 χρόνια μου ;παντησε μεταξύ σοβαρου και αστείου "τι έγινε τώρα και "έπεσες " στην ανάγκη μου??? Του είπα λοιπόν ότι τότε ξεγεννούσε μόνο σε ιδιωτικές κλινικές και ούσα άνεργη εγώ δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα αυτά. Και γελάει και λέει "και τώρα ξεγενναω σε δημόσιο νοσοκομείο?" Και του λέω "τώρα εγώ δεν ξαναπάω σε δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω!!!!". Φυσικά η κουβέντα έγινε σε πολύ φιλικό και χαλαρό κλίμα ..τι θέλω να πω με αυτό? Ότι η εμπειρία μου να γεννήσω σε ένα ημιδημοσιο νοσοκομείο,γιατί αυτό που πήγα δεν είναι 100% δημόσιο, ήταν πολύ άσχημη..στην προετοιμασία όλα καλά, μετά στην αίθουσα ωδινων ήμασταν 6 γυναίκες σε κάθε θάλαμο (2 θάλαμοι) ,σύνολο 12 γυναίκες...εγώ είχα υποτίθεται πολύ καλές προοπτικές και θα γεννούσα πρώτη. Μπήκα στις 8 το πρωί στις 17 μαϊου και τελικά γέννησα τελευταία στις 2 παρά τέταρτο τα χαράματα στις 18 μαϊου.. το μόνο φωτεινό σημείο ήταν η γέννηση του γιου μου από όλη την εμπειρία μου..εγώ είχα πληρώσει τον γιατρό και είχα συμφωνήσει επισληριδιο έφοσον θα έκανα πρόκληση (υποχρεωτικα 38 εβδομάδων λόγω διαβήτη κύησης). Στις 4 το απόγευμα είδα τον γιατρό που ήρθε να μου σπάσει τα νερά. Μετά τον ξαναείδα όταν γέννησα. Από τις 12 γυναίκες οι 10 γέννησαν με καισαρική και εφόσον υπήρχε μόνο μια αναισθησιολογος ήταν μόνιμα στα χειρουργεία..φυσικά δεν έκανα επισληριδιο. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει και εύχομαι (και θα φροντίσω) να μη το ξαναζήσω. Είχα 10 διαστολή γεννούσα και δεν υπήρχε κανείς εκεί. Φώναζα και ήρθε μια μαία και κου είπε τι φωνάζεις μωρέ,άλλες δεν γέννησαν?? Πήρε τον γιατρό τηλέφωνο και με έβγαλε να κάτσω με το ζόρι στυλ σπαγγατο πάνω στο κρεβάτι για να μη βγει το μωρό. Μετά ήρθε τρέχοντας η αναισθησιολογος που την έβαλαν να μου κάνει επισληριδιο,ενώ γεννούσα Ε!, και αυτή δεν ήθελε. Την είπαν να μου κάνει γιατί ο γιατρός μου έχει άλλη γέννα και δεν υπάρχει κανείς και είναι οι εντολές του. Μου έκαναν άνευ λόγου επισληριδιο,αφού ήδη είχα νιώσει κάθε δυνατό πόνο και κατάσταση. Η ποσότητα ήταν μάλλον γαιδουρινη γιατί εγώ μετά εν μπορούσα να νιώσω τίποτα και δε μπορούσα να γεννήσω έτσι μου έβγαλαν επιτέλους το μωρό με βεντούζα. Μετά με άφησαν με την βελόνα σαν να έχω κάνει καισαρική για 2 μέρες με αποτέλεσμα να πιάνει αυτή κάποιο νεύρο και εγώ να μη μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω. Διπλώνομουν στα δύο. Την έβγαλα ΜΟΝΗ ΜΟΥ αφού είχα επανελλημενως ζητήσει από όποιον εβελπα να τη βγάλει και δε μου έδιναν σημασία. Όσο ήμουν ετσι κόλλησε το μυαλό μου όταν μου έφεραν κάτι χάπια και αγχώθηκα αν έπρεπε να τα πάρω εφόσον θήλαζα. Πάλεψα 3 φορές να πάω μέχρι το γκισέ με τις νοσοκόμες αλλά δε τα κατάφερα και έτσι πάτησα το κουδουνάκι να έρθουν. Όταν ήρθε το ζώο μου λέει"εσύ χτύπησες????? Εσύ φυσιολογικά δεν γεννησες??? Γιατί δεν πήρες τα πόδια σου να έρθεις σου φαίνεται να είμαστε μακριά????" Απέφυγα να απαντήσω γιατί ήμουν εξουθενωμένη και την ρώτησα αυτό που ήθελα και μου είπε"για να τα έχεις εδώ αυτά τα χάπια πρέπει να τα πάρεις, είναι δύσκολο να το σκεφτείς??" Και κάνει να φύγει και γυρίζει και μου λέει " κοίτα μην χτυπήσει το κινητό σου και με καλέσεις να έρθω να στο σηκώσω κιόλας" και έφυγε...όλα απαίσια εκεί μέσα ..

Συγγνώμη για το σεντόνι τα είπα και γω και τα βγαλα από μέσα μου!! 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

...χθες λοιπόν που πήγα στον γυναικολόγο και του είπα ότι έχω να τον δω 6 χρόνια μου ;παντησε μεταξύ σοβαρου και αστείου "τι έγινε τώρα και "έπεσες " στην ανάγκη μου??? Του είπα λοιπόν ότι τότε ξεγεννούσε μόνο σε ιδιωτικές κλινικές και ούσα άνεργη εγώ δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα αυτά. Και γελάει και λέει "και τώρα ξεγενναω σε δημόσιο νοσοκομείο?" Και του λέω "τώρα εγώ δεν ξαναπάω σε δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω!!!!". Φυσικά η κουβέντα έγινε σε πολύ φιλικό και χαλαρό κλίμα ..τι θέλω να πω με αυτό? Ότι η εμπειρία μου να γεννήσω σε ένα ημιδημοσιο νοσοκομείο,γιατί αυτό που πήγα δεν είναι 100% δημόσιο, ήταν πολύ άσχημη..στην προετοιμασία όλα καλά, μετά στην αίθουσα ωδινων ήμασταν 6 γυναίκες σε κάθε θάλαμο (2 θάλαμοι) ,σύνολο 12 γυναίκες...εγώ είχα υποτίθεται πολύ καλές προοπτικές και θα γεννούσα πρώτη. Μπήκα στις 8 το πρωί στις 17 μαϊου και τελικά γέννησα τελευταία στις 2 παρά τέταρτο τα χαράματα στις 18 μαϊου.. το μόνο φωτεινό σημείο ήταν η γέννηση του γιου μου από όλη την εμπειρία μου..εγώ είχα πληρώσει τον γιατρό και είχα συμφωνήσει επισληριδιο έφοσον θα έκανα πρόκληση (υποχρεωτικα 38 εβδομάδων λόγω διαβήτη κύησης). Στις 4 το απόγευμα είδα τον γιατρό που ήρθε να μου σπάσει τα νερά. Μετά τον ξαναείδα όταν γέννησα. Από τις 12 γυναίκες οι 10 γέννησαν με καισαρική και εφόσον υπήρχε μόνο μια αναισθησιολογος ήταν μόνιμα στα χειρουργεία..φυσικά δεν έκανα επισληριδιο. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει και εύχομαι (και θα φροντίσω) να μη το ξαναζήσω. Είχα 10 διαστολή γεννούσα και δεν υπήρχε κανείς εκεί. Φώναζα και ήρθε μια μαία και κου είπε τι φωνάζεις μωρέ,άλλες δεν γέννησαν?? Πήρε τον γιατρό τηλέφωνο και με έβγαλε να κάτσω με το ζόρι στυλ σπαγγατο πάνω στο κρεβάτι για να μη βγει το μωρό. Μετά ήρθε τρέχοντας η αναισθησιολογος που την έβαλαν να μου κάνει επισληριδιο,ενώ γεννούσα Ε!, και αυτή δεν ήθελε. Την είπαν να μου κάνει γιατί ο γιατρός μου έχει άλλη γέννα και δεν υπάρχει κανείς και είναι οι εντολές του. Μου έκαναν άνευ λόγου επισληριδιο,αφού ήδη είχα νιώσει κάθε δυνατό πόνο και κατάσταση. Η ποσότητα ήταν μάλλον γαιδουρινη γιατί εγώ μετά εν μπορούσα να νιώσω τίποτα και δε μπορούσα να γεννήσω έτσι μου έβγαλαν επιτέλους το μωρό με βεντούζα. Μετά με άφησαν με την βελόνα σαν να έχω κάνει καισαρική για 2 μέρες με αποτέλεσμα να πιάνει αυτή κάποιο νεύρο και εγώ να μη μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω. Διπλώνομουν στα δύο. Την έβγαλα ΜΟΝΗ ΜΟΥ αφού είχα επανελλημενως ζητήσει από όποιον εβελπα να τη βγάλει και δε μου έδιναν σημασία. Όσο ήμουν ετσι κόλλησε το μυαλό μου όταν μου έφεραν κάτι χάπια και αγχώθηκα αν έπρεπε να τα πάρω εφόσον θήλαζα. Πάλεψα 3 φορές να πάω μέχρι το γκισέ με τις νοσοκόμες αλλά δε τα κατάφερα και έτσι πάτησα το κουδουνάκι να έρθουν. Όταν ήρθε το ζώο μου λέει"εσύ χτύπησες????? Εσύ φυσιολογικά δεν γεννησες??? Γιατί δεν πήρες τα πόδια σου να έρθεις σου φαίνεται να είμαστε μακριά????" Απέφυγα να απαντήσω γιατί ήμουν εξουθενωμένη και την ρώτησα αυτό που ήθελα και μου είπε"για να τα έχεις εδώ αυτά τα χάπια πρέπει να τα πάρεις, είναι δύσκολο να το σκεφτείς??" Και κάνει να φύγει και γυρίζει και μου λέει " κοίτα μην χτυπήσει το κινητό σου και με καλέσεις να έρθω να στο σηκώσω κιόλας" και έφυγε...όλα απαίσια εκεί μέσα ..

Συγγνώμη για το σεντόνι τα είπα και γω και τα βγαλα από μέσα μου!! 

 

 

 

να τέτοια βλέπω και λέω δεν πειράζει ας έρθει περίοδος δεν πειράζει, άλλη φορά! έλα παναγία μου... μα που ζουμε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

να τέτοια βλέπω και λέω δεν πειράζει ας έρθει περίοδος δεν πειράζει, άλλη φορά! έλα παναγία μου... μα που ζουμε;;; 

Ζούμε λίγο μετά τον μεσαίωνα όσο αφορά τα δημόσια νοσοκομεία...π άντρας μου που δεν ήξερε τίποτα πλήρωσε κανονικά τον γιατρό μόλις γέννησα και του είπαν όλα καλά σε λίγο θα την πάμε στο δωμάτιο ..εγώ όσο είχα διαστολή 7-8 και με έβαζαν να περπατήσω με το ζόρι δεν δέχτηκα να τον φωνάξουν τον άντρα μου γιατί δεν ήθελα να με δει σε αυτήν την απαγνωσνενη κατάσταση γιατί φοβόμουν ότι θα κάνει χαμό. Έπρεπε να τον είχα αφήσει να τους κάνει ότι ήθελε τελικά .. συγγενής μου που γέννησε σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο έκανε 2 μέρες να γεννήσει και από το πολύ σπρώξε σπρώξε και όλη την ταλαιπωρία με το που γέννησε υποβληκε άμεσα σε χειρουργείο γιατί έπαθε ρίξη κάποιου οργάνου επειδή ζοριστηκε τόσο να γεννησει εννοείται χωρίς επισληριδιο.. ...και όσο θυμάμαι μια γυναίκα δίπλα μου που ήρθε χωρίς γιατρό και με παρακαλούσε να πω και τον δικό μου γιατρό να την κάνει επισληριδιο γελάω...την εβελπα να ουρλιάζει και να έχει πάθει αγγιλωση στα δάχτυλα των χεριων από τους πόνους και έψαχνα να τον βρω να του ζητήσω να της κάνει! Που να ήξερα ότι τα ίδια θα περάσω και γω???  Ποτέ ξανά σε δημόσιο νοσοκομείο για τέτοια πράγματα εκτός αν δεν είναι στο χέρι μου. Ιδιωτική κλινική ,με τον αναισθησιολογο δεμένο στην καρέκλα δίπλα μου και μια μαία πληρωμένη ,δική μου ,την επόμενη φορά.  

Φυσικά θα υπάρχουν περιπτώσεις που όλα πήγαν υπέροχα,θα ήθελα πολύ να τις ακούσω!!!!!! Κάποια που γέννησε χωρίς γιατρό η με γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν όλα άψογα. Από την καθαριότητα μέχρι την όλη διαδικασία! 

Στο τέλος όμως λέω ένα πράγμα ρε κορίτσια..... για πάρτη του (του γιου μου) που βγήκε γερός και φωνακλάς,χαλάλι του τα ξαναέκανα όλα από την αρχή και γνωρίζοντας τι θα επακολουθήσει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Girly είπε:

...χθες λοιπόν που πήγα στον γυναικολόγο και του είπα ότι έχω να τον δω 6 χρόνια μου ;παντησε μεταξύ σοβαρου και αστείου "τι έγινε τώρα και "έπεσες " στην ανάγκη μου??? Του είπα λοιπόν ότι τότε ξεγεννούσε μόνο σε ιδιωτικές κλινικές και ούσα άνεργη εγώ δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα αυτά. Και γελάει και λέει "και τώρα ξεγενναω σε δημόσιο νοσοκομείο?" Και του λέω "τώρα εγώ δεν ξαναπάω σε δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω!!!!". Φυσικά η κουβέντα έγινε σε πολύ φιλικό και χαλαρό κλίμα ..τι θέλω να πω με αυτό? Ότι η εμπειρία μου να γεννήσω σε ένα ημιδημοσιο νοσοκομείο,γιατί αυτό που πήγα δεν είναι 100% δημόσιο, ήταν πολύ άσχημη..στην προετοιμασία όλα καλά, μετά στην αίθουσα ωδινων ήμασταν 6 γυναίκες σε κάθε θάλαμο (2 θάλαμοι) ,σύνολο 12 γυναίκες...εγώ είχα υποτίθεται πολύ καλές προοπτικές και θα γεννούσα πρώτη. Μπήκα στις 8 το πρωί στις 17 μαϊου και τελικά γέννησα τελευταία στις 2 παρά τέταρτο τα χαράματα στις 18 μαϊου.. το μόνο φωτεινό σημείο ήταν η γέννηση του γιου μου από όλη την εμπειρία μου..εγώ είχα πληρώσει τον γιατρό και είχα συμφωνήσει επισληριδιο έφοσον θα έκανα πρόκληση (υποχρεωτικα 38 εβδομάδων λόγω διαβήτη κύησης). Στις 4 το απόγευμα είδα τον γιατρό που ήρθε να μου σπάσει τα νερά. Μετά τον ξαναείδα όταν γέννησα. Από τις 12 γυναίκες οι 10 γέννησαν με καισαρική και εφόσον υπήρχε μόνο μια αναισθησιολογος ήταν μόνιμα στα χειρουργεία..φυσικά δεν έκανα επισληριδιο. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει και εύχομαι (και θα φροντίσω) να μη το ξαναζήσω. Είχα 10 διαστολή γεννούσα και δεν υπήρχε κανείς εκεί. Φώναζα και ήρθε μια μαία και κου είπε τι φωνάζεις μωρέ,άλλες δεν γέννησαν?? Πήρε τον γιατρό τηλέφωνο και με έβγαλε να κάτσω με το ζόρι στυλ σπαγγατο πάνω στο κρεβάτι για να μη βγει το μωρό. Μετά ήρθε τρέχοντας η αναισθησιολογος που την έβαλαν να μου κάνει επισληριδιο,ενώ γεννούσα Ε!, και αυτή δεν ήθελε. Την είπαν να μου κάνει γιατί ο γιατρός μου έχει άλλη γέννα και δεν υπάρχει κανείς και είναι οι εντολές του. Μου έκαναν άνευ λόγου επισληριδιο,αφού ήδη είχα νιώσει κάθε δυνατό πόνο και κατάσταση. Η ποσότητα ήταν μάλλον γαιδουρινη γιατί εγώ μετά εν μπορούσα να νιώσω τίποτα και δε μπορούσα να γεννήσω έτσι μου έβγαλαν επιτέλους το μωρό με βεντούζα. Μετά με άφησαν με την βελόνα σαν να έχω κάνει καισαρική για 2 μέρες με αποτέλεσμα να πιάνει αυτή κάποιο νεύρο και εγώ να μη μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω. Διπλώνομουν στα δύο. Την έβγαλα ΜΟΝΗ ΜΟΥ αφού είχα επανελλημενως ζητήσει από όποιον εβελπα να τη βγάλει και δε μου έδιναν σημασία. Όσο ήμουν ετσι κόλλησε το μυαλό μου όταν μου έφεραν κάτι χάπια και αγχώθηκα αν έπρεπε να τα πάρω εφόσον θήλαζα. Πάλεψα 3 φορές να πάω μέχρι το γκισέ με τις νοσοκόμες αλλά δε τα κατάφερα και έτσι πάτησα το κουδουνάκι να έρθουν. Όταν ήρθε το ζώο μου λέει"εσύ χτύπησες????? Εσύ φυσιολογικά δεν γεννησες??? Γιατί δεν πήρες τα πόδια σου να έρθεις σου φαίνεται να είμαστε μακριά????" Απέφυγα να απαντήσω γιατί ήμουν εξουθενωμένη και την ρώτησα αυτό που ήθελα και μου είπε"για να τα έχεις εδώ αυτά τα χάπια πρέπει να τα πάρεις, είναι δύσκολο να το σκεφτείς??" Και κάνει να φύγει και γυρίζει και μου λέει " κοίτα μην χτυπήσει το κινητό σου και με καλέσεις να έρθω να στο σηκώσω κιόλας" και έφυγε...όλα απαίσια εκεί μέσα ..

Συγγνώμη για το σεντόνι τα είπα και γω και τα βγαλα από μέσα μου!! 

 

 

 

Πωωω δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω μα είναι δυνατόν να φέρονται έτσι ρε πουστη μου δλδ με εξαγριωνει ειλικρινά, δεν θες τη δουλειά σου ρε φιλε; βρες άλλη παραιτησου είναι δυνατόν να φέρεσαι έτσι σε γυναίκες που γεννούν ή κάνουν επέμβαση ή Τέλος πάντων σε ασθενείς; πωπωπω Χριστέ μου🤬🤬🤬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Girly είπε:

...χθες λοιπόν που πήγα στον γυναικολόγο και του είπα ότι έχω να τον δω 6 χρόνια μου ;παντησε μεταξύ σοβαρου και αστείου "τι έγινε τώρα και "έπεσες " στην ανάγκη μου??? Του είπα λοιπόν ότι τότε ξεγεννούσε μόνο σε ιδιωτικές κλινικές και ούσα άνεργη εγώ δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα αυτά. Και γελάει και λέει "και τώρα ξεγενναω σε δημόσιο νοσοκομείο?" Και του λέω "τώρα εγώ δεν ξαναπάω σε δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω!!!!". Φυσικά η κουβέντα έγινε σε πολύ φιλικό και χαλαρό κλίμα ..τι θέλω να πω με αυτό? Ότι η εμπειρία μου να γεννήσω σε ένα ημιδημοσιο νοσοκομείο,γιατί αυτό που πήγα δεν είναι 100% δημόσιο, ήταν πολύ άσχημη..στην προετοιμασία όλα καλά, μετά στην αίθουσα ωδινων ήμασταν 6 γυναίκες σε κάθε θάλαμο (2 θάλαμοι) ,σύνολο 12 γυναίκες...εγώ είχα υποτίθεται πολύ καλές προοπτικές και θα γεννούσα πρώτη. Μπήκα στις 8 το πρωί στις 17 μαϊου και τελικά γέννησα τελευταία στις 2 παρά τέταρτο τα χαράματα στις 18 μαϊου.. το μόνο φωτεινό σημείο ήταν η γέννηση του γιου μου από όλη την εμπειρία μου..εγώ είχα πληρώσει τον γιατρό και είχα συμφωνήσει επισληριδιο έφοσον θα έκανα πρόκληση (υποχρεωτικα 38 εβδομάδων λόγω διαβήτη κύησης). Στις 4 το απόγευμα είδα τον γιατρό που ήρθε να μου σπάσει τα νερά. Μετά τον ξαναείδα όταν γέννησα. Από τις 12 γυναίκες οι 10 γέννησαν με καισαρική και εφόσον υπήρχε μόνο μια αναισθησιολογος ήταν μόνιμα στα χειρουργεία..φυσικά δεν έκανα επισληριδιο. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει και εύχομαι (και θα φροντίσω) να μη το ξαναζήσω. Είχα 10 διαστολή γεννούσα και δεν υπήρχε κανείς εκεί. Φώναζα και ήρθε μια μαία και κου είπε τι φωνάζεις μωρέ,άλλες δεν γέννησαν?? Πήρε τον γιατρό τηλέφωνο και με έβγαλε να κάτσω με το ζόρι στυλ σπαγγατο πάνω στο κρεβάτι για να μη βγει το μωρό. Μετά ήρθε τρέχοντας η αναισθησιολογος που την έβαλαν να μου κάνει επισληριδιο,ενώ γεννούσα Ε!, και αυτή δεν ήθελε. Την είπαν να μου κάνει γιατί ο γιατρός μου έχει άλλη γέννα και δεν υπάρχει κανείς και είναι οι εντολές του. Μου έκαναν άνευ λόγου επισληριδιο,αφού ήδη είχα νιώσει κάθε δυνατό πόνο και κατάσταση. Η ποσότητα ήταν μάλλον γαιδουρινη γιατί εγώ μετά εν μπορούσα να νιώσω τίποτα και δε μπορούσα να γεννήσω έτσι μου έβγαλαν επιτέλους το μωρό με βεντούζα. Μετά με άφησαν με την βελόνα σαν να έχω κάνει καισαρική για 2 μέρες με αποτέλεσμα να πιάνει αυτή κάποιο νεύρο και εγώ να μη μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω. Διπλώνομουν στα δύο. Την έβγαλα ΜΟΝΗ ΜΟΥ αφού είχα επανελλημενως ζητήσει από όποιον εβελπα να τη βγάλει και δε μου έδιναν σημασία. Όσο ήμουν ετσι κόλλησε το μυαλό μου όταν μου έφεραν κάτι χάπια και αγχώθηκα αν έπρεπε να τα πάρω εφόσον θήλαζα. Πάλεψα 3 φορές να πάω μέχρι το γκισέ με τις νοσοκόμες αλλά δε τα κατάφερα και έτσι πάτησα το κουδουνάκι να έρθουν. Όταν ήρθε το ζώο μου λέει"εσύ χτύπησες????? Εσύ φυσιολογικά δεν γεννησες??? Γιατί δεν πήρες τα πόδια σου να έρθεις σου φαίνεται να είμαστε μακριά????" Απέφυγα να απαντήσω γιατί ήμουν εξουθενωμένη και την ρώτησα αυτό που ήθελα και μου είπε"για να τα έχεις εδώ αυτά τα χάπια πρέπει να τα πάρεις, είναι δύσκολο να το σκεφτείς??" Και κάνει να φύγει και γυρίζει και μου λέει " κοίτα μην χτυπήσει το κινητό σου και με καλέσεις να έρθω να στο σηκώσω κιόλας" και έφυγε...όλα απαίσια εκεί μέσα ..

Συγγνώμη για το σεντόνι τα είπα και γω και τα βγαλα από μέσα μου!! 

 

 

 

Ωχ πλάκα κανείς ;;;  Τόσο χάλια ; Πωπω άντε μετά να ξανά πας να γεννήσεις εκεί Με έπιασε η καρδιά μου πραγματικά 😞

@Κατερίνα!!! Τι ώρα έχεις ραντεβού ; Περιμένουμε νέα σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Ωχ πλάκα κανείς ;;;  Τόσο χάλια ; Πωπω άντε μετά να ξανά πας να γεννήσεις εκεί Με έπιασε η καρδιά μου πραγματικά 😞

@Κατερίνα!!! Τι ώρα έχεις ραντεβού ; Περιμένουμε νέα σου 😊

Τώρα είμαι στην αναμονή του γιατρού😅 πωπω άγχος, θα σας στείλω όταν φύγω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Ωχ πλάκα κανείς ;;;  Τόσο χάλια ; Πωπω άντε μετά να ξανά πας να γεννήσεις εκεί Με έπιασε η καρδιά μου πραγματικά 😞

@Κατερίνα!!! Τι ώρα έχεις ραντεβού ; Περιμένουμε νέα σου 😊

ΕΚΕΙ????? Οχιιιιιιιιι οχι όχι όχι. Εκεί δε ξαναπάω. Να είμαστε γέροι να είναι όλα καλά και εύχομαι να έχω την ευκαιρία να γεννήσω σε κλινική και να ζήσω αυτην την ωραία εμπειρία που λένε όλες! Τώρα εφόσον άλλαξα γιατρό που ξεγενναει μόνο σε κλινική και δεν έχω σκοπό να τον αλλάξω ,θα πάω ωραιότατα σε μια κλινική μετά χαράς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Τώρα είμαι στην αναμονή του γιατρού😅 πωπω άγχος, θα σας στείλω όταν φύγω!!

Α ναιιι. Μεσημέρι είχες πει!!!! Κορίτσι μου περιμένουμε να ακούσουμε τα πολύ πολύ ευχάριστα( δεν έβαλα το διπλό "πολύ", τυχαία!!). Περιμενουμεεε 🧿🧿🎈🎈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Girly είπε:

...χθες λοιπόν που πήγα στον γυναικολόγο και του είπα ότι έχω να τον δω 6 χρόνια μου ;παντησε μεταξύ σοβαρου και αστείου "τι έγινε τώρα και "έπεσες " στην ανάγκη μου??? Του είπα λοιπόν ότι τότε ξεγεννούσε μόνο σε ιδιωτικές κλινικές και ούσα άνεργη εγώ δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα αυτά. Και γελάει και λέει "και τώρα ξεγενναω σε δημόσιο νοσοκομείο?" Και του λέω "τώρα εγώ δεν ξαναπάω σε δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω!!!!". Φυσικά η κουβέντα έγινε σε πολύ φιλικό και χαλαρό κλίμα ..τι θέλω να πω με αυτό? Ότι η εμπειρία μου να γεννήσω σε ένα ημιδημοσιο νοσοκομείο,γιατί αυτό που πήγα δεν είναι 100% δημόσιο, ήταν πολύ άσχημη..στην προετοιμασία όλα καλά, μετά στην αίθουσα ωδινων ήμασταν 6 γυναίκες σε κάθε θάλαμο (2 θάλαμοι) ,σύνολο 12 γυναίκες...εγώ είχα υποτίθεται πολύ καλές προοπτικές και θα γεννούσα πρώτη. Μπήκα στις 8 το πρωί στις 17 μαϊου και τελικά γέννησα τελευταία στις 2 παρά τέταρτο τα χαράματα στις 18 μαϊου.. το μόνο φωτεινό σημείο ήταν η γέννηση του γιου μου από όλη την εμπειρία μου..εγώ είχα πληρώσει τον γιατρό και είχα συμφωνήσει επισληριδιο έφοσον θα έκανα πρόκληση (υποχρεωτικα 38 εβδομάδων λόγω διαβήτη κύησης). Στις 4 το απόγευμα είδα τον γιατρό που ήρθε να μου σπάσει τα νερά. Μετά τον ξαναείδα όταν γέννησα. Από τις 12 γυναίκες οι 10 γέννησαν με καισαρική και εφόσον υπήρχε μόνο μια αναισθησιολογος ήταν μόνιμα στα χειρουργεία..φυσικά δεν έκανα επισληριδιο. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει και εύχομαι (και θα φροντίσω) να μη το ξαναζήσω. Είχα 10 διαστολή γεννούσα και δεν υπήρχε κανείς εκεί. Φώναζα και ήρθε μια μαία και κου είπε τι φωνάζεις μωρέ,άλλες δεν γέννησαν?? Πήρε τον γιατρό τηλέφωνο και με έβγαλε να κάτσω με το ζόρι στυλ σπαγγατο πάνω στο κρεβάτι για να μη βγει το μωρό. Μετά ήρθε τρέχοντας η αναισθησιολογος που την έβαλαν να μου κάνει επισληριδιο,ενώ γεννούσα Ε!, και αυτή δεν ήθελε. Την είπαν να μου κάνει γιατί ο γιατρός μου έχει άλλη γέννα και δεν υπάρχει κανείς και είναι οι εντολές του. Μου έκαναν άνευ λόγου επισληριδιο,αφού ήδη είχα νιώσει κάθε δυνατό πόνο και κατάσταση. Η ποσότητα ήταν μάλλον γαιδουρινη γιατί εγώ μετά εν μπορούσα να νιώσω τίποτα και δε μπορούσα να γεννήσω έτσι μου έβγαλαν επιτέλους το μωρό με βεντούζα. Μετά με άφησαν με την βελόνα σαν να έχω κάνει καισαρική για 2 μέρες με αποτέλεσμα να πιάνει αυτή κάποιο νεύρο και εγώ να μη μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω. Διπλώνομουν στα δύο. Την έβγαλα ΜΟΝΗ ΜΟΥ αφού είχα επανελλημενως ζητήσει από όποιον εβελπα να τη βγάλει και δε μου έδιναν σημασία. Όσο ήμουν ετσι κόλλησε το μυαλό μου όταν μου έφεραν κάτι χάπια και αγχώθηκα αν έπρεπε να τα πάρω εφόσον θήλαζα. Πάλεψα 3 φορές να πάω μέχρι το γκισέ με τις νοσοκόμες αλλά δε τα κατάφερα και έτσι πάτησα το κουδουνάκι να έρθουν. Όταν ήρθε το ζώο μου λέει"εσύ χτύπησες????? Εσύ φυσιολογικά δεν γεννησες??? Γιατί δεν πήρες τα πόδια σου να έρθεις σου φαίνεται να είμαστε μακριά????" Απέφυγα να απαντήσω γιατί ήμουν εξουθενωμένη και την ρώτησα αυτό που ήθελα και μου είπε"για να τα έχεις εδώ αυτά τα χάπια πρέπει να τα πάρεις, είναι δύσκολο να το σκεφτείς??" Και κάνει να φύγει και γυρίζει και μου λέει " κοίτα μην χτυπήσει το κινητό σου και με καλέσεις να έρθω να στο σηκώσω κιόλας" και έφυγε...όλα απαίσια εκεί μέσα ..

Συγγνώμη για το σεντόνι τα είπα και γω και τα βγαλα από μέσα μου!! 

 

 

 

Έχω πάθει σοκ… τι τραυματική εμπειρία ήταν αυτή ρε κορίτσι μου…σε τι σημείο μας φτάνουν να πρέπει να δίνουμε 3 μισθούς σχεδόν για να γεννήσουμε σε ανθρώπινες συνθήκες. Από το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχω μόνο τα χειρότερα να θυμάμαι όταν νοσηλευόταν η γιαγιακα μου.. 90 χρόνων και της φερόντουσαν απαίσια. Πήγαινα στο επισκεπτήριο και μόλις είχε περάσει 1 λεπτό από την λήξη του, μια νοσοκόμα με έκανε σκουπίδι φωνάζοντας μου να βγω και ο μόνος λόγος που έμεινα 1 λεπτό παραπάνω ήταν γιατί η γιαγιακα μου έκλαιγε και την αγκάλιαζα… και φοβόμασταν να παραπονεθούμε μην τυχόν και της φερθούν μετά πιο άσχημα από ότι της φέρονταν! Αυτός είναι και ο λόγος που ήμουν πεπεισμένη πως δεν θα γεννήσω εκεί, αν και ο πρώην γιατρός μου ξεγεννούσε εκεί και η μητέρα μου μου έλεγε να κρατήσω τα λεφτά για το μωρό… τι να πω! Εύχομαι όλες οι κοπέλες να έχουν μια εμπειρία που να θυμούνται με χαμόγελο από αυτήν την μέρα και όχι με πόνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε να τα αφήσουμε τα άσχημα πίσω μας. Προς γνώση και συμμόρφωση όλων μας ας πάμε παρακάτω!!

@Elli13,  πες μας!!! Έτοιμο το δωμάτιο??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Έχω πάθει σοκ… τι τραυματική εμπειρία ήταν αυτή ρε κορίτσι μου…σε τι σημείο μας φτάνουν να πρέπει να δίνουμε 3 μισθούς σχεδόν για να γεννήσουμε σε ανθρώπινες συνθήκες. Από το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχω μόνο τα χειρότερα να θυμάμαι όταν νοσηλευόταν η γιαγιακα μου.. 90 χρόνων και της φερόντουσαν απαίσια. Πήγαινα στο επισκεπτήριο και μόλις είχε περάσει 1 λεπτό από την λήξη του, μια νοσοκόμα με έκανε σκουπίδι φωνάζοντας μου να βγω και ο μόνος λόγος που έμεινα 1 λεπτό παραπάνω ήταν γιατί η γιαγιακα μου έκλαιγε και την αγκάλιαζα… και φοβόμασταν να παραπονεθούμε μην τυχόν και της φερθούν μετά πιο άσχημα από ότι της φέρονταν! Αυτός είναι και ο λόγος που ήμουν πεπεισμένη πως δεν θα γεννήσω εκεί, αν και ο πρώην γιατρός μου ξεγεννούσε εκεί και η μητέρα μου μου έλεγε να κρατήσω τα λεφτά για το μωρό… τι να πω! Εύχομαι όλες οι κοπέλες να έχουν μια εμπειρία που να θυμούνται με χαμόγελο από αυτήν την μέρα και όχι με πόνο..

Προσπαθώ να θυμηθώ αν μαζί είχαμε μιλήσει για έναν γιατρό που είχαμε κοινό (γυναικολόγο) και να καταλάβω αν τον άλλαξες ήδη ..εγώ αυτά μαζί του τα πέρασα πάντως και γέννησα στο νοσοκομείο που σίγουρα κατάλαβες ποιο είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Girly είπε:

Προσπαθώ να θυμηθώ αν μαζί είχαμε μιλήσει για έναν γιατρό που είχαμε κοινό (γυναικολόγο) και να καταλάβω αν τον άλλαξες ήδη ..εγώ αυτά μαζί του τα πέρασα πάντως και γέννησα στο νοσοκομείο που σίγουρα κατάλαβες ποιο είναι..

Μαζί είχαμε μιλήσει ναι! Και ναι τον άλλαξα στην 14η εβδομάδα κιόλας, για τους υπόλοιπους λόγους που είχες αναφέρει και διαπίστωσα στην πορεία και εγώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Ζούμε λίγο μετά τον μεσαίωνα όσο αφορά τα δημόσια νοσοκομεία...π άντρας μου που δεν ήξερε τίποτα πλήρωσε κανονικά τον γιατρό μόλις γέννησα και του είπαν όλα καλά σε λίγο θα την πάμε στο δωμάτιο ..εγώ όσο είχα διαστολή 7-8 και με έβαζαν να περπατήσω με το ζόρι δεν δέχτηκα να τον φωνάξουν τον άντρα μου γιατί δεν ήθελα να με δει σε αυτήν την απαγνωσνενη κατάσταση γιατί φοβόμουν ότι θα κάνει χαμό. Έπρεπε να τον είχα αφήσει να τους κάνει ότι ήθελε τελικά .. συγγενής μου που γέννησε σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο έκανε 2 μέρες να γεννήσει και από το πολύ σπρώξε σπρώξε και όλη την ταλαιπωρία με το που γέννησε υποβληκε άμεσα σε χειρουργείο γιατί έπαθε ρίξη κάποιου οργάνου επειδή ζοριστηκε τόσο να γεννησει εννοείται χωρίς επισληριδιο.. ...και όσο θυμάμαι μια γυναίκα δίπλα μου που ήρθε χωρίς γιατρό και με παρακαλούσε να πω και τον δικό μου γιατρό να την κάνει επισληριδιο γελάω...την εβελπα να ουρλιάζει και να έχει πάθει αγγιλωση στα δάχτυλα των χεριων από τους πόνους και έψαχνα να τον βρω να του ζητήσω να της κάνει! Που να ήξερα ότι τα ίδια θα περάσω και γω???  Ποτέ ξανά σε δημόσιο νοσοκομείο για τέτοια πράγματα εκτός αν δεν είναι στο χέρι μου. Ιδιωτική κλινική ,με τον αναισθησιολογο δεμένο στην καρέκλα δίπλα μου και μια μαία πληρωμένη ,δική μου ,την επόμενη φορά.  

Φυσικά θα υπάρχουν περιπτώσεις που όλα πήγαν υπέροχα,θα ήθελα πολύ να τις ακούσω!!!!!! Κάποια που γέννησε χωρίς γιατρό η με γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν όλα άψογα. Από την καθαριότητα μέχρι την όλη διαδικασία! 

Στο τέλος όμως λέω ένα πράγμα ρε κορίτσια..... για πάρτη του (του γιου μου) που βγήκε γερός και φωνακλάς,χαλάλι του τα ξαναέκανα όλα από την αρχή και γνωρίζοντας τι θα επακολουθήσει ❤️

ΑΛΛΟ ΣΟΚ ΚΙ ΑΥΤΟ 😲😱 Τέτοια ακούω και λέω Παναγία μου και λίγα έζησα! Η δημόσια υγεία έχει πεθάνει! Γι αυτό αν είσαι έστω και λίγο σωστός παραιτήσε και πας ιδιωτικά να εργαστείς. Δεν αντέχονται αυτές οι συνθήκες, έχω φίλους γιατρούς και νοσηλευτές που λένε καλύτερα στην ανεργία παρά να δουλεύεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Δραματικές καταστάσεις και απ ότι έχω καταλάβει στην Αθήνα που είναι λίγο πιο απρόσωπα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Εδώ ο γιατρός που θα κάνει την μαλακία θα το μάθουν όλοι, τον ξέρουν όλοι, το ίδιο και για την μαία και για την νοσοκόμα. Όχι ότι για κάποιους έχει σημασία αλλά όσο να πεις δεν πας σε έναν γιατρό που έχεις ακούσει τα χειρότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Μαζί είχαμε μιλήσει ναι! Και ναι τον άλλαξα στην 14η εβδομάδα κιόλας, για τους υπόλοιπους λόγους που είχες αναφέρει και διαπίστωσα στην πορεία και εγώ..

Νομίζω έκανες πάρα πάρα πολύ καλά!! Και εγώ τώρα από δω και έπειτα θα είμαι μόνο στον Πάνο ,έναν άλλο γιατρό (δε ξέρω ;ν στον είχα αναφέρει,νομίζω ναι) και δε θα κουνηθώ από εκεί.. τουλάχιστον τον έχω τσεκαρει σε σαλπιγγγραφια και υστεροσκοπιση και μαζί με αυτόν και την κλινική ,για όσες ώρες είχα κάτσει..

Πώς τα πας εσύ καλή μας Ρένα? Πες μας τα νέα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως η μάνα μου 2 φορές έτυχε σε ληγμένη αναισθησία. Η μία ήταν σε διάνοιξη αποστήματος στις αμυγδαλές. Ένιωθε τα πάντα κ δε μπορούσε να αντιδράσει, την κραταγαν τέσσερις, με το στομα τεντα ανοιχτο και δε μπορούσε να κάνει κιχ γιατί ο άλλος ήδη είχε αρχίσει να ανοίγει κ φοβόταν μη της κοψει τίποτα που δεν πρέπει...Αλλά αυτο ήταν λίγο. Το ΄΄αλλο ήταν που είχε πάει για επέμβαση με ολικη αναισθησια η οποια δεν έπιασε. Ληγμένη. Είναι αυτό που σε έχει αναισθητοποιήσει αρκετά ώστε να παραλύσεις αλλά κατα τα άλλα νιώθεις και ακούς... "Ευτυχώς" η επέμβαση ήταν στην κοιλιά, και το "καλό" είναι οτι οταν ανοίγεις κοιλιά χωρίς αναισθησία, φουσκώνουν τα έντερα κ βγαίνουν έξω. Έτσι το κατάλαβαν κ της έκαναν επιτόπου άλλη. Ωστόσο είχε ήδη ζήσει να της κόβουν την κοιλιά στα ζωντανά...

Να σημειώσω ότι η μάνα μου γιατρός στο ίδιο νοσοκομείο που υποτίθεται την πρόσεχαν και παραπάνω ε! Πού να μην την πρόσεχαν κιόλας ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα καλά, ένα σακο είδαμε εν τελει😅 όλα καλά μου είπε για τις εβδομάδες που είμαι σε 15 μέρες θα ξανά πάμε και τότε μάλλον θα ακούσουμε κ καρδούλα😇🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Νομίζω έκανες πάρα πάρα πολύ καλά!! Και εγώ τώρα από δω και έπειτα θα είμαι μόνο στον Πάνο ,έναν άλλο γιατρό (δε ξέρω ;ν στον είχα αναφέρει,νομίζω ναι) και δε θα κουνηθώ από εκεί.. τουλάχιστον τον έχω τσεκαρει σε σαλπιγγγραφια και υστεροσκοπιση και μαζί με αυτόν και την κλινική ,για όσες ώρες είχα κάτσει..

Πώς τα πας εσύ καλή μας Ρένα? Πες μας τα νέα σου!!!

Καλά απίστευτο και εγώ σε Πάνο πάω τώρα!! Αν το επίθετο ξεκινάει από Ξ.. έχουμε πάλι τον ίδιο! 😂 

Εγώ είμαι καλά κορίτσι μου… 29η εβδομάδα τώρα και μετράω αντίστροφα! Έχουμε κάνει κάποιες αγορές και ετοιμάζουμε το δωμάτιο με τα βασικά για αρχή.. Έχω κάποιες συσπασουλες και πονάκια βέβαια, οπότε ο γιατρός μου λέει να ξεκουράζομαι όσο μπορώ, αλλά εγώ όλη μέρα σπίτι έχω βαρεθεί! Μόλις περπατήσω λίγο ή κάνω καμία δουλειά με πιάνουν.. Κατά τα αλλά καλά ευτυχώς, οπότε λέω χαλάλι για την μπεμπα και κάθομαι στα αβγά μου! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια όλα καλά, ένα σακο είδαμε εν τελει😅 όλα καλά μου είπε για τις εβδομάδες που είμαι σε 15 μέρες θα ξανά πάμε και τότε μάλλον θα ακούσουμε κ καρδούλα😇🙏

υπεροχα νέα! Με το καλό να ακούσετε και καρδούλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια όλα καλά, ένα σακο είδαμε εν τελει😅 όλα καλά μου είπε για τις εβδομάδες που είμαι σε 15 μέρες θα ξανά πάμε και τότε μάλλον θα ακούσουμε κ καρδούλα😇🙏

Άρα προφανώς με τόσο μεγάλη χοριςκη μάλλον έγινε πολύ νωρίς η σύλληψη!!! Τι ευχαριστα νέα!!! Πόσο χαιρομαιιιιιι. Όοολα θα πάνε υπέροχα και την επόμενη φορά θα κουσετε αυτήν την υπέροχη καρδούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Ζούμε λίγο μετά τον μεσαίωνα όσο αφορά τα δημόσια νοσοκομεία...π άντρας μου που δεν ήξερε τίποτα πλήρωσε κανονικά τον γιατρό μόλις γέννησα και του είπαν όλα καλά σε λίγο θα την πάμε στο δωμάτιο ..εγώ όσο είχα διαστολή 7-8 και με έβαζαν να περπατήσω με το ζόρι δεν δέχτηκα να τον φωνάξουν τον άντρα μου γιατί δεν ήθελα να με δει σε αυτήν την απαγνωσνενη κατάσταση γιατί φοβόμουν ότι θα κάνει χαμό. Έπρεπε να τον είχα αφήσει να τους κάνει ότι ήθελε τελικά .. συγγενής μου που γέννησε σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο έκανε 2 μέρες να γεννήσει και από το πολύ σπρώξε σπρώξε και όλη την ταλαιπωρία με το που γέννησε υποβληκε άμεσα σε χειρουργείο γιατί έπαθε ρίξη κάποιου οργάνου επειδή ζοριστηκε τόσο να γεννησει εννοείται χωρίς επισληριδιο.. ...και όσο θυμάμαι μια γυναίκα δίπλα μου που ήρθε χωρίς γιατρό και με παρακαλούσε να πω και τον δικό μου γιατρό να την κάνει επισληριδιο γελάω...την εβελπα να ουρλιάζει και να έχει πάθει αγγιλωση στα δάχτυλα των χεριων από τους πόνους και έψαχνα να τον βρω να του ζητήσω να της κάνει! Που να ήξερα ότι τα ίδια θα περάσω και γω???  Ποτέ ξανά σε δημόσιο νοσοκομείο για τέτοια πράγματα εκτός αν δεν είναι στο χέρι μου. Ιδιωτική κλινική ,με τον αναισθησιολογο δεμένο στην καρέκλα δίπλα μου και μια μαία πληρωμένη ,δική μου ,την επόμενη φορά.  

Φυσικά θα υπάρχουν περιπτώσεις που όλα πήγαν υπέροχα,θα ήθελα πολύ να τις ακούσω!!!!!! Κάποια που γέννησε χωρίς γιατρό η με γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν όλα άψογα. Από την καθαριότητα μέχρι την όλη διαδικασία! 

Στο τέλος όμως λέω ένα πράγμα ρε κορίτσια..... για πάρτη του (του γιου μου) που βγήκε γερός και φωνακλάς,χαλάλι του τα ξαναέκανα όλα από την αρχή και γνωρίζοντας τι θα επακολουθήσει ❤️

Δεν μπορώ να το πιστέψω... τι άνθρωποι υπάρχουν!!!! Αναίσθητοι.... δεν έχω λόγια. Γαϊδούρια πραγματικά... τι πέρασες... από δημόσιο έχω μόνο την φίλη μου που γέννησε πριν έναν χρόνο περίπου στο Έλενα αλλά η γιατρός της ήταν συνέχεια κοντά την είχε στο νου της κ δεν ήθελε να της κάνει καισαρική γιατί το ζήτησε η φίλη μου κ της έλεγε ότι μπορεί να τα καταφέρει φυσιολογικά κ για να μην ταλαιπωρηθεί... όλες εκεί μέσα λέει γεννούσαν με καισαρική ήταν η μόνη που γέννησε κανονικά... όταν της έκαναν την επισκληριδιο κ ηρέμησε αποφάσισε κ εκείνη να γεννήσει κανονικά... κ όλα πήγαν καλά κ οι μαίες πολύ ευγενικές κ γενικά δεν είχε παράπονο... αλλά προφανώς είχε καλή γιατρό κ της βγήκε ευτυχώς καλά όλη η κατάσταση... μόνο από έναν παθολόγο είχε θέμα που δεν έδωσε σημασία πολύ κ τους είπε να πάνε σπίτι ενώ το παιδάκι είχε νομίζω ίκτερο κ πήρε δεύτερη γνώμη κ της είπαν να πάει καρφωτη ξανά στο νοσοκομείο.. εκεί έγινε ένας χαμός γιατί τους άφησε να φύγουν τόσο απερίσκεπτα ο γιατρός... κατά τη αλλά όλα πήγαν καλά κ το μωράκι τους είναι υγιέστατο κ μεγαλώνει 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομάδα! Εγώ βρυκολακιασα χθες το βράδυ! 🤣 Στις 5 κοιμήθηκα!  @Elk όλα να πάνε καλά με τον γιατρό και σε σένα! Θα τον ρωτήσεις και για το πότε θεωρεί ότι πρέπει να γίνει η καισαρική λογικά! Εγώ για φωλιά είδα από εκεί που λες και από jukki. Θα δω πού θα καταλήξω! @Χρύσακι τέλεια που θα πας και νωρίτερα, να σου φύγει η αγωνία! 
    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...