Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Επιτέλους έχω συγκεντρώσει όλα τα δικαιολογητικά για την επιτροπή 😁😁😁 Μίλησα και με το γιατρό μου που του έστειλα και όλες τις εξετάσεις και με καθησύχασε!! Όλα καλά μου λέει, μην ανησυχείς σε είδα πρόσφατα στον υπέρηχο! Αχ περιμένω να περάσουν οι μέρες να ξεκινήσουμε.. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά ποτέ το καταφέρνω ποτέ παλεύω με τους δαίμονές μου..

Αυγουλάκια βλέπω και χαίρομαι, πολλά, λίγα, όσα και να ναι να ναι ποιοτικά! Να δώσουν μωράκια..

@cat12 κορίτσι μου πώς είσαι μετά την πρώτη ένεση; είχες τπτ συμπτώματα σήμερα; 

Να εξομολογηθώ κι εγώ τον φόβο μου..εγώ δεν έχω κάνει ποτέ χειρουργείο και δεν έχω πάρει ποτέ αναισθησία ή μέθη..κι αυτό είναι που με φοβίζει..δεν έχω θέμα με βελόνες, αίματα κτλ αλλά με τρομάζει η αναισθησία..φοβάμαι μη λιποθυμήσω πριν καλά καλά αρχίσουμε..

Καλή αρχή κορίτσι μου!!!! Κ εγώ έχω άγχος με την αναισθησία αν κ έχω κάνει δύο φορές.. απλά επειδή η πρώτη μου φορά ήταν άσχημη εμπειρία λόγω συμπεριφοράς γιατρών τότε που ήταν εκει λίγο μου έχει μείνει ο φόβος.. στην αποβολή από όλη την ταραχή δεν κατάλαβα πότε μπήκα κ βγήκα αλλά ήταν κ όλη η ομάδα του γιατρού μου ήταν άψογη. Αλλά θα δεις δεν θα το καταλάβεις καθόλου κ θα πεις αυτό ήταν? εγώ ξεκίνησα τις ενέσεις τις κάνω μόνη μου προς το παρόν κ δεν έχω κάτι από παρενέργειες όλα είναι καλά! Απλά με το που βάζω την βελόνα κ το βλέπω νομίζω θα λιποθυμήσω 😅 κ έχω την μητέρα μου μαζί για να μην γίνει τίποτα... Καλά εγώ φοβάμαι φριχτά τις ενέσεις γενικά. Σήμερα το απόγευμα θα κάνω την τρίτη.. με το καλό να αρχίσεις κ εσύ να μας πεις την δική σου εμπειρία! Αν κ αφού δεν έχεις θέμα με τι ενέσεις μια χαρά θα είσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Επιτέλους έχω συγκεντρώσει όλα τα δικαιολογητικά για την επιτροπή 😁😁😁 Μίλησα και με το γιατρό μου που του έστειλα και όλες τις εξετάσεις και με καθησύχασε!! Όλα καλά μου λέει, μην ανησυχείς σε είδα πρόσφατα στον υπέρηχο! Αχ περιμένω να περάσουν οι μέρες να ξεκινήσουμε.. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά ποτέ το καταφέρνω ποτέ παλεύω με τους δαίμονές μου..

Αυγουλάκια βλέπω και χαίρομαι, πολλά, λίγα, όσα και να ναι να ναι ποιοτικά! Να δώσουν μωράκια..

@cat12 κορίτσι μου πώς είσαι μετά την πρώτη ένεση; είχες τπτ συμπτώματα σήμερα; 

Να εξομολογηθώ κι εγώ τον φόβο μου..εγώ δεν έχω κάνει ποτέ χειρουργείο και δεν έχω πάρει ποτέ αναισθησία ή μέθη..κι αυτό είναι που με φοβίζει..δεν έχω θέμα με βελόνες, αίματα κτλ αλλά με τρομάζει η αναισθησία..φοβάμαι μη λιποθυμήσω πριν καλά καλά αρχίσουμε..

Καλημέρα κορίτσι μου, ειλικρινά η μέθη δεν είναι τίποτα!! Θα σε βάλουν σε γυναικολογική στάση στην καρέκλα, σου περνάει ο αναισθησιολόγος τον ορο κ εκεί θα βάλει την αναισθησία. Κανεις έναν από τους καλύτερους ύπνους που έχεις κάνει ποτε κ μετά τσουπ ξυπνάς..

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κορίτσια δεν πήγε καθόλου καλά αρχικά να πω ότι το ΑΤΤΙΚΟ είναι πάρα πολύ κολο σαν κτήριο πεντακάθαρο αλλά από προσωπικό είναι για τα πανηγύρια πρώτα απ όλα ο γιατρός που υποτίθεται ότι θα μου έκανε την ωοληψια πέρασε κάποια στιγμή από το δωμάτιο την ώρα που μιλούσαμε με την αναισθησιολογο είπε θα ξανά περάσω και τον ξανά είδα λίγο πριν φύγω δεν ξέρω αν τελικά ήταν παρόν στην ωοληψια πάμε παρακάτω έχω συνεννοηθεί με τον δικό μου το γιατρό που έχει συνεννοηθεί με τον δικό τους να γίνει η συλλογή σπέρματος στο σπίτι και να το μεταφέρουμε σε θερμοκρασία σώματος όπως και κάναμε πάω στην μονάδα εξωσωματικής βρίσκω μόνο μια καθαρίστρια ρωτάω που είναι οι γιατροί μου φωνάζει μια μαία την ρωτάω που θα δώσω το σπέρμα και ότι έχει συνεννοηθεί ο γιατρός μου με τον δικό τους και μου λέει άφησε το μου εδώ πάνω στο γραφείο και πήγαινε να κάνεις εισαγωγή ο Θεός και η ψυχή της πόση ώρα το ειχε πάνω στο γραφείο μέχρι να το πάει εκεί που έπρεπε και φυσικά από τις 8:15 που το πήγα εγώ μέχρι της 11 πάρα που αποφάσισε να έρθει η έμβρυολογος και να πάει να αλλάξει και να πάει να κάνει την επεξεργασία όχι σπέρματοζωαρια δεν είχαν μείνει νερό είχε γίνει και αποφασίσαμε να κάνουμε την ωοληψια την οποία ξανά λέω δεν ξέρω ποιος την έκανε τελικά και στα δύο prp που έκανα στο Αλέξανδρας ήταν ο γιατρός μου από την αρχή μέσα σήμερα τον δικό τους στην αίθουσα δεν τον είδα και να γίνει κρύο συντήρηση και να πάμε άλλη μέρα για το σπέρμα εντωμεταξύ υποτίθεται ότι έπρεπε να είμαι εκεί 8 με 8:30 και η ωοληψια έγινε μετά τις 12 και ενω μας είπαν ότι πήραν 5 ωαρια και μέχρι την ώρα που έφυγα αυτό ήξερα με πήρε μετά από λίγη ώρα η έμβρυολογος και μου είπε ότι τελικά κατάφερε να κατάψυξει μόνο 2 και να πάρω τον γιατρό τους την πρώτη μέρα περιόδου να κανονίσουμε πότε θα πάω να μου κάνει υπέρηχο βέβαια μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να μην τους πάρω να μιλήσω πρώτα μαζί του προφανώς κάτι δεν του άρεσε με ρώτησε και την ποιότητα των ωαρίων αλλά του είπα ότι δεν μου είπαν τώρα επειδή με 2 μόνο ωάρια νομίζω ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες σκέφτομαι να μιλήσω με τον γιατρό μου μήπως κανονίσουμε να ξανά κάνουμε την διέγερση για να μαζέψουμε παραπάνω ωάρια

Αν είναι ποτε δυνατόν!!! Απαράδεκτοι μέχρι εκεί που δεν πάει. Δεν έχω λόγια κορίτσι μου αλήθεια. Λυπάμαι πολύ. Μίλησες με το γιατρό σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κορίτσια δεν πήγε καθόλου καλά αρχικά να πω ότι το ΑΤΤΙΚΟ είναι πάρα πολύ κολο σαν κτήριο πεντακάθαρο αλλά από προσωπικό είναι για τα πανηγύρια πρώτα απ όλα ο γιατρός που υποτίθεται ότι θα μου έκανε την ωοληψια πέρασε κάποια στιγμή από το δωμάτιο την ώρα που μιλούσαμε με την αναισθησιολογο είπε θα ξανά περάσω και τον ξανά είδα λίγο πριν φύγω δεν ξέρω αν τελικά ήταν παρόν στην ωοληψια πάμε παρακάτω έχω συνεννοηθεί με τον δικό μου το γιατρό που έχει συνεννοηθεί με τον δικό τους να γίνει η συλλογή σπέρματος στο σπίτι και να το μεταφέρουμε σε θερμοκρασία σώματος όπως και κάναμε πάω στην μονάδα εξωσωματικής βρίσκω μόνο μια καθαρίστρια ρωτάω που είναι οι γιατροί μου φωνάζει μια μαία την ρωτάω που θα δώσω το σπέρμα και ότι έχει συνεννοηθεί ο γιατρός μου με τον δικό τους και μου λέει άφησε το μου εδώ πάνω στο γραφείο και πήγαινε να κάνεις εισαγωγή ο Θεός και η ψυχή της πόση ώρα το ειχε πάνω στο γραφείο μέχρι να το πάει εκεί που έπρεπε και φυσικά από τις 8:15 που το πήγα εγώ μέχρι της 11 πάρα που αποφάσισε να έρθει η έμβρυολογος και να πάει να αλλάξει και να πάει να κάνει την επεξεργασία όχι σπέρματοζωαρια δεν είχαν μείνει νερό είχε γίνει και αποφασίσαμε να κάνουμε την ωοληψια την οποία ξανά λέω δεν ξέρω ποιος την έκανε τελικά και στα δύο prp που έκανα στο Αλέξανδρας ήταν ο γιατρός μου από την αρχή μέσα σήμερα τον δικό τους στην αίθουσα δεν τον είδα και να γίνει κρύο συντήρηση και να πάμε άλλη μέρα για το σπέρμα εντωμεταξύ υποτίθεται ότι έπρεπε να είμαι εκεί 8 με 8:30 και η ωοληψια έγινε μετά τις 12 και ενω μας είπαν ότι πήραν 5 ωαρια και μέχρι την ώρα που έφυγα αυτό ήξερα με πήρε μετά από λίγη ώρα η έμβρυολογος και μου είπε ότι τελικά κατάφερε να κατάψυξει μόνο 2 και να πάρω τον γιατρό τους την πρώτη μέρα περιόδου να κανονίσουμε πότε θα πάω να μου κάνει υπέρηχο βέβαια μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να μην τους πάρω να μιλήσω πρώτα μαζί του προφανώς κάτι δεν του άρεσε με ρώτησε και την ποιότητα των ωαρίων αλλά του είπα ότι δεν μου είπαν τώρα επειδή με 2 μόνο ωάρια νομίζω ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες σκέφτομαι να μιλήσω με τον γιατρό μου μήπως κανονίσουμε να ξανά κάνουμε την διέγερση για να μαζέψουμε παραπάνω ωάρια

Καλημέρα κορίτσι μου!! Έστω έχεις 2 να βάλεις κ δεν πήγε τσάμπα όλο αυτό. Κ εγώ στο Αλεξάνδρας πήγα πρώτη φορά κ ήταν όλοι εκεί ψυχροί. Δεν μου άρεσε καθόλου όλο αυτό. Ένας μόνο που με πήγαινε προσπαθούσε να με ηρεμήσει... Οι υπόλοιποι ήταν για κλάματα... Κ όταν ήμουν μέσα με έπιασε άγχος κ έκλαιγα κ έρχεται η αναισθιολογος κ μου λέει εσύ γιατί κλαίς κ της λέω από το άγχος κ  Θυμάμαι ότι απλά έφυγε. Μια άλλη όμως σε άλλη κοπέλα ήταν γλυκύτατη της μιλούσε. Είναι τι θα σου κάτσει από ανθρώπους... Άσε που πήγαν να ξεκινήσουν να με χειρουργούν κ ήμουν ξύπνια κ φώναζε η αναισθιολογος περίμενε γιατρέ δεν βλέπεις ότι είναι ξύπνια? Τέλος πάντων... Εύχομαι με αυτά τα δύο ωάρια να έχεις ένα θετικό αποτέλεσμα κορίτσι μου να πάνε όλα καλά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Η γονιμοποίηση έγινε με ICSI.Την Δευτέρα θα ξέρω πόσα προχώρησαν σε βλαστοκυστες και δεν μου έχουν αναλύσει ακόμα κάτι για κάποιου είδους έλεγχο όπως λες.Το έχω διαβάσει σαν διαδικασία εδώ μέσα και γενικά στο ίντερνετ.Το πάμε ένα βήμα την φορά 😁.Ο έλεγχος έχει να κάνει με την ηλικία η γενικότερα ;

Έχω διαβάσει ότι σε ηλικία >40 την προτείνουν, καθώς και μετά από επαναλαμβανόμενες αποτυχίες. Εγώ ακόμα 40 δεν έχω πάει, αλλά κοντοζυγώνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elbe είπε:

Κορίτσια γεια σας κι από εμένα..! Νέα στην ομάδα..να σας πω κι εγώ ότι προσπαθούμε για μωράκι από το 2020 αλλά ποτέ δεν ήρθε... οπότε προχωρήσαμε σε εξωσωματική...μην αγχώνεστε με τη διαδικασία των ενέσεων.. πραγματικά δεν είναι τίποτα! Εγώ έχω τελειώσει με την ωοληψια μου κ μπορώ να πω ότι έκανα τον καλύτερο ύπνο της ζωής μου μιας κ το μυαλό πρώτη φορά δε δούλευε 🤣 κ πριν κλείσω τα μάτια μου τους είπα είμαι έτοιμη!! Έδωσα εκείνη τη μέρα 28 ωάρια, αλλά γενικά δεν κατάλαβα τίποτα... Από τον ενθουσιασμό μου ότι ένα ακόμη βήμα ολοκληρώθηκε πήγα για ψώνια μετά...🙃 Βέβαια, μπορεί να μην προχώρησε όπως θα το θέλαμε κι όπως πίστευαν οι εμβρυολογοι, αλλά δεν πειράζει... σκέφτομαι μόνο ότι όσο προχωράει η διαδικασία κ περνάω ακόμη ένα στάδιο είναι μια ακόμη νίκη!!!Εύχομαι να σας έδωσα δύναμη και να μη φοβάστε...με θάρρος και όνειρα θα τα καταφέρουμε!!!

Γειά σου elbe!

Τι κρίμα να μην προχώρησε καλά μετά από 28 ωάρια (το νούμερο μου φαίνεται αστρονομικό)!

Εννοείς μήπως ότι δεν πήγε καλά μια εμβρυομεταφορά ή ότι γενικά όλος ο κύκλος δεν απέδωσε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Και το άλλο;;; η όλη διαδικασία γίνεται στο ΑΤΤΙΚΟ γιατί λέει το Αλέξανδρας δεν έχει πιστοποίηση Ελλάς το μεγαλείο σου λέω δεν έχουμε δώσει πιστοποίηση σε ένα νοσοκομείο που έχει φοβερούς γιατρούς στην μονάδα εξωσωματικής και έχουμε δώσει στο μπ@@ρδ@λ@ που όλη την δουλειά την κάνουν όπως κατάλαβα οι ειδικευομενοι και οι ανειδίκευτοι και την αντιβίωση σήμερα ανειδίκευτος μου την έγραψε βέβαια νομίζω ότι το αρεταιειο έχει πιστοποίηση οπότε αν ξανά κάνω την διέγερση θα πω στον γιατρό μου μήπως την κάνουμε εκει

Κορίτσι πόσο ταλαιπωρήθηκες!!!! Πολύ κρίμα...

Για το Αρεταίειο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, είναι και πανεπιστημιακό οπότε τέτοια τραγικά δε νομίζω να σου τύχουν εκεί... Πάντως δεν κατάλαβα, τα έστω 2 που προέκυψαν τι θα τα κάνουν? Δεν προσπάθησαν να τα γονιμοποιήσουν?? Θα μπουν κατάψυξη και η γονιμοποίηση θα γίνει σε 2ο χρόνο?? Αυτό που λες για την επόμενη περίοδο, θα ξεκινήσεις αμέσως νέο κύκλο διέγερσης για να μαζέψεις κι άλλα ωάρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κορίτσια δεν πήγε καθόλου καλά αρχικά να πω ότι το ΑΤΤΙΚΟ είναι πάρα πολύ κολο σαν κτήριο πεντακάθαρο αλλά από προσωπικό είναι για τα πανηγύρια πρώτα απ όλα ο γιατρός που υποτίθεται ότι θα μου έκανε την ωοληψια πέρασε κάποια στιγμή από το δωμάτιο την ώρα που μιλούσαμε με την αναισθησιολογο είπε θα ξανά περάσω και τον ξανά είδα λίγο πριν φύγω δεν ξέρω αν τελικά ήταν παρόν στην ωοληψια πάμε παρακάτω έχω συνεννοηθεί με τον δικό μου το γιατρό που έχει συνεννοηθεί με τον δικό τους να γίνει η συλλογή σπέρματος στο σπίτι και να το μεταφέρουμε σε θερμοκρασία σώματος όπως και κάναμε πάω στην μονάδα εξωσωματικής βρίσκω μόνο μια καθαρίστρια ρωτάω που είναι οι γιατροί μου φωνάζει μια μαία την ρωτάω που θα δώσω το σπέρμα και ότι έχει συνεννοηθεί ο γιατρός μου με τον δικό τους και μου λέει άφησε το μου εδώ πάνω στο γραφείο και πήγαινε να κάνεις εισαγωγή ο Θεός και η ψυχή της πόση ώρα το ειχε πάνω στο γραφείο μέχρι να το πάει εκεί που έπρεπε και φυσικά από τις 8:15 που το πήγα εγώ μέχρι της 11 πάρα που αποφάσισε να έρθει η έμβρυολογος και να πάει να αλλάξει και να πάει να κάνει την επεξεργασία όχι σπέρματοζωαρια δεν είχαν μείνει νερό είχε γίνει και αποφασίσαμε να κάνουμε την ωοληψια την οποία ξανά λέω δεν ξέρω ποιος την έκανε τελικά και στα δύο prp που έκανα στο Αλέξανδρας ήταν ο γιατρός μου από την αρχή μέσα σήμερα τον δικό τους στην αίθουσα δεν τον είδα και να γίνει κρύο συντήρηση και να πάμε άλλη μέρα για το σπέρμα εντωμεταξύ υποτίθεται ότι έπρεπε να είμαι εκεί 8 με 8:30 και η ωοληψια έγινε μετά τις 12 και ενω μας είπαν ότι πήραν 5 ωαρια και μέχρι την ώρα που έφυγα αυτό ήξερα με πήρε μετά από λίγη ώρα η έμβρυολογος και μου είπε ότι τελικά κατάφερε να κατάψυξει μόνο 2 και να πάρω τον γιατρό τους την πρώτη μέρα περιόδου να κανονίσουμε πότε θα πάω να μου κάνει υπέρηχο βέβαια μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να μην τους πάρω να μιλήσω πρώτα μαζί του προφανώς κάτι δεν του άρεσε με ρώτησε και την ποιότητα των ωαρίων αλλά του είπα ότι δεν μου είπαν τώρα επειδή με 2 μόνο ωάρια νομίζω ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες σκέφτομαι να μιλήσω με τον γιατρό μου μήπως κανονίσουμε να ξανά κάνουμε την διέγερση για να μαζέψουμε παραπάνω ωάρια

Μεγάλη ταλαιπωρία.. Τουλάχιστον θα ξέρεις την επόμενη φορά τι μπορούν να κάνουν στραβά για να φυλαχτεις. Αν μπορεί ο γιατρός σου να σε βάλει σε νέα ωοληψια φυσικού κύκλου ή διεργερση θα ήταν καλύτερα να έχεις μαζέψει παραπάνω. Και τα δύο που πήρατε κέρδος είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Έχω διαβάσει ότι σε ηλικία >40 την προτείνουν, καθώς και μετά από επαναλαμβανόμενες αποτυχίες. Εγώ ακόμα 40 δεν έχω πάει, αλλά κοντοζυγώνει...

Kαλημέρααααα.Εγώ είμαι 38..Δεν ξέρω θα φανεί τι θα ζητήσουν από βδομάδα.😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου πριν λίγο και μου είπε ότι εφόσον το σπέρμα είναι καλό και με αυτά τα δύο ωάρια υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσματα τώρα θα περιμένω την επόμενη περίοδο και θα μιλήσω μαζί του για τα επόμενα βήματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου πριν λίγο και μου είπε ότι εφόσον το σπέρμα είναι καλό και με αυτά τα δύο ωάρια υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσματα τώρα θα περιμένω την επόμενη περίοδο και θα μιλήσω μαζί του για τα επόμενα βήματα

Καλημέρα 😃Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα.Πίστεψε το και θα γίνει.Είτε ένα είτε δύο σημασία έχει το αποτέλεσμα.Κι εγώ κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα και περιμένω να δώ τι θα γίνει και πόσα έμειναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σου elbe!

Τι κρίμα να μην προχώρησε καλά μετά από 28 ωάρια (το νούμερο μου φαίνεται αστρονομικό)!

Εννοείς μήπως ότι δεν πήγε καλά μια εμβρυομεταφορά ή ότι γενικά όλος ο κύκλος δεν απέδωσε?

 

Καλημέρααα!!

Έχοντας μιλήσει με την εμβρυολογο μου είχε πει σύμφωνα με τη συλλογή των 28 ωαρίων κ ότι κατάφεραν να γονιμοποιηθούν την επόμενη μέρα τα 20 που ήταν πάρα πολύ θετικό κ είχα χαρεί, μου είπε ότι περιμένουμε βάση της ηλικίας σου (32 ετών) κ του αποθέματός σου 10 βλαστοκυστες..στη χειρότερη 8. Τελικά, σε βλαστοκυστες έφτασαν τα 4 τα οποία μου είπε ότι είναι σχετικά καλά κι από εκεί βλέπουμε κ τον λόγο που δεν έχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη καθόλου... Στεναχωρήθηκα όταν μου είπε έχουμε δει κ περιπτώσεις να επιτυγχάνουν εγκυμοσύνη με μια τέτοια ποιότητα... ποτέ δε ξέρεις...! Οπότε όπως είναι φυσικό επόμενο έπεσα ψυχολογικά για μια μέρα...κ μετά πήραμε αλλιώς το τιμόνι με τον σύζυγο... αφού σκεφτήκαμε ότι φίλη μας έβαλε το καλύτερο στην εμβρυομεταφορα κ δεν έπιασε κ μετά έβαλε το χειρότερο σε ποιότητα κ έπιασε εκείνο... Οπότε περιμένω τώρα να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορα με αισιοδοξία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Έστω έχεις 2 να βάλεις κ δεν πήγε τσάμπα όλο αυτό. Κ εγώ στο Αλεξάνδρας πήγα πρώτη φορά κ ήταν όλοι εκεί ψυχροί. Δεν μου άρεσε καθόλου όλο αυτό. Ένας μόνο που με πήγαινε προσπαθούσε να με ηρεμήσει... Οι υπόλοιποι ήταν για κλάματα... Κ όταν ήμουν μέσα με έπιασε άγχος κ έκλαιγα κ έρχεται η αναισθιολογος κ μου λέει εσύ γιατί κλαίς κ της λέω από το άγχος κ  Θυμάμαι ότι απλά έφυγε. Μια άλλη όμως σε άλλη κοπέλα ήταν γλυκύτατη της μιλούσε. Είναι τι θα σου κάτσει από ανθρώπους... Άσε που πήγαν να ξεκινήσουν να με χειρουργούν κ ήμουν ξύπνια κ φώναζε η αναισθιολογος περίμενε γιατρέ δεν βλέπεις ότι είναι ξύπνια? Τέλος πάντων... Εύχομαι με αυτά τα δύο ωάρια να έχεις ένα θετικό αποτέλεσμα κορίτσι μου να πάνε όλα καλά 🙏

Εγω επειδή στο Αλέξανδρας έκανα μόνο τα prp και είχα τους γιατρούς μου από την μονάδα εξωσωματικής που είναι ανεξάρτητο κομμάτι πρώτα απ όλα είναι σε άλλο κτήριο δεν είχα θέμα το κακό είναι ότι δεν γίνεται όλη η διαδικασία εκεί οπότε δεν μπορούσα να έχω τον γιατρό μου στην ωοληψια και δεν θα τον έχω ούτε στην εμβρυομεταφορα και πρέπει να έγινε με τον κοβιντ που έγινε το Αλέξανδρας νοσοκομείο αναφοράς γιατί πριν γίνοταν εκεί όλη η διαδικασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki Αχ βρε κορίτσι μου τι ταλαιπωρία πέρασες! Εύχομαι κι έτσι να έχεις καλά αποτελέσματα! Δεν ξέρω από δημόσιο, γιατί έκανα τη διαδικασία στο Ιασώ, αλλά μου είχαν πει ότι είναι σημαντικό να δωθεί το σπέρμα στο χώρο για να είναι σίγουροι για τις συνθήκες. 
Να πάνε όλα μα όλα καλά εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να σκάσω. 

Είμαι 6η μερα διέγερσης με gonal και έκανα υπέρηχο σήμερα όπου το ενδομητριο είναι πολύ λεπτό 0.34 και έχω μόνο 2 ωοθυλάκια.  Ενα στην κάθε ωοθηκη.  Η γυναικολογος μου είπε ότι αμφιβάλλει αν παράγω ακόμα ωάρια και να κάνω την εξέταση αμη.  Δεν μου την έχει ζητήσει ποτέ ο γιατρός μου. Όταν λοιπόν το ανέφερα είπαν από την κλινική ότι δεν τους χρησίμευει κάτι σαν πληροφορία ή Αμη και να μην την κάνω. Με τον γιατρό τον ίδιο δεν έχω καταφέρει φυσικά να επικοινωνήσω . Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μέχρι την Δευτέρα?? Εννοώ να έχω περισσότερα ωοθυλακια η να παχύνει το ενδομητριο??? Ηλικια 43 και ίσως η τελευταία μου προσπάθεια. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά απογοητευτηκα όσο δεν πάει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

@Lacostaki Αχ βρε κορίτσι μου τι ταλαιπωρία πέρασες! Εύχομαι κι έτσι να έχεις καλά αποτελέσματα! Δεν ξέρω από δημόσιο, γιατί έκανα τη διαδικασία στο Ιασώ, αλλά μου είχαν πει ότι είναι σημαντικό να δωθεί το σπέρμα στο χώρο για να είναι σίγουροι για τις συνθήκες. 
Να πάνε όλα μα όλα καλά εύχομαι! 

Ναι είναι προτιμότερο να δίνετε στο κέντρο το σπέρμα αλλά επειδή δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται μπορεί να γίνει η συλλογή και στο σπίτι αρκεί βέβαια όταν τους το παραδώσεις να γίνουν τα σωστά βήματα συντήρησης πράγμα που δεν έγινε στη δική μας περίπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki Καταρχην σου ευχομαι καλά αποτελέσματα! 

Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως πηγαν τόσα πράγματα στραβά... Με το σπέρμα (απορω που επετρεψαν να το φερετε απο το σπιτι!) και γενικά με τη διαδικασία. Ναι το δημοσιο μπορει να γινει ψυχρό, απρόσωπο, με τρελές καθυστερήσεις αλλά αυτά που γράφεις είναι απλά απίστευρα. Εν τω μεταξύ το Αλεξάνδρας γράφει ότι είναι πιστοιποιημένο κέντρο απ΄οτο 2014! Ενώ στην πράξη γίνονται άλλα; Κ όντως δλδ μια γνωστή μου (βεβαια πάνε 2 χρονια σιγουρα) εκει εκανε προσπαθεια κ τα εκανε ολα εντος του Αλεξάνδρα... Πολύ περίεργα σου τα λένε... 

Ευχομαι να γινουν πιο σωστα την επομενη φορα.

Σου παραθετω κ το λινκ που αναφερει την πιστοιποιηση, ετσι για να ρωτησεις... https://hosp-alexandra.gr/to-nosokomeio/iatriki-ypiresia/cheiroyrgikos-tomeas/monada-ypovoithoymenis-anaparagogis/ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Lacostaki Καταρχην σου ευχομαι καλά αποτελέσματα! 

Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως πηγαν τόσα πράγματα στραβά... Με το σπέρμα (απορω που επετρεψαν να το φερετε απο το σπιτι!) και γενικά με τη διαδικασία. Ναι το δημοσιο μπορει να γινει ψυχρό, απρόσωπο, με τρελές καθυστερήσεις αλλά αυτά που γράφεις είναι απλά απίστευρα. Εν τω μεταξύ το Αλεξάνδρας γράφει ότι είναι πιστοιποιημένο κέντρο απ΄οτο 2014! Ενώ στην πράξη γίνονται άλλα; Κ όντως δλδ μια γνωστή μου (βεβαια πάνε 2 χρονια σιγουρα) εκει εκανε προσπαθεια κ τα εκανε ολα εντος του Αλεξάνδρα... Πολύ περίεργα σου τα λένε... 

Ευχομαι να γινουν πιο σωστα την επομενη φορα.

Σου παραθετω κ το λινκ που αναφερει την πιστοιποιηση, ετσι για να ρωτησεις... https://hosp-alexandra.gr/to-nosokomeio/iatriki-ypiresia/cheiroyrgikos-tomeas/monada-ypovoithoymenis-anaparagogis/ 

Ναι κι εγώ αυτό ήξερα και μάλιστα αυτό που μου έστειλες είχα διαβάσει πριν απευθυνθώ στο Αλέξανδρας το ότι δεν έχει πιστοποίηση μου το είπε η έμβρυολογος στο αττικο η οποία βέβαια μου είπε ότι έχουν την καλύτερη μονάδα εξωσωματικής στο δημόσιο πράγμα που εγώ δεν είδα το πρόβλημα δεν ήταν ότι το πήγαμε από το σπίτι αλλά όταν στο φέρνω σε θερμοκρασία σώματος κι εσύ το αφήνεις σε θερμοκρασία περιβάλλοντος όχι μόνο νερό θα γίνει πάλι καλά που δεν έγινε κόκα κολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου πριν λίγο και μου είπε ότι εφόσον το σπέρμα είναι καλό και με αυτά τα δύο ωάρια υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσματα τώρα θα περιμένω την επόμενη περίοδο και θα μιλήσω μαζί του για τα επόμενα βήματα

Εννοείται αν είναι καλά αυτά τα δύο μια χαρά πιθανότητες έχετε! Κι άλλη μια κοπέλα εδώ είχε πει ότι μόνο με δύο πήγε και πέτυχε με την πρώτη!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις για την αναισθησία! Η αλήθεια είναι ότι όσο κι αν φοβάμαι, πλέον παίρνω βαθιά ανάσα και λέω πάμε! Όσο και αν φοβάμαι όσο κι αν πονέσω τίποτα δε με σταματάει ! 😁

Α! Η μόνη εξέταση που μου έχει μείνει να κάνω είναι η χοριακή γτ θέλει λίγες μέρες πριν και λέω να την κάνω την επόμενη βδομάδα! Λέω μέσα μου αν με μια επαφή που είχαμε λόγω αντιβίωσης και απαγόρευσης ελεύθερων επαφών, και με τα ιατρικά μας δεδομένα, έχω μείνει έγκυος, θα είναι πραγματικά θαύμα! Χεχε καλά αποκλείεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki λυπάμαι πάρα πολύ για την ταλαιπωρία σου σωματική και ψυχική..αν έχεις το κουράγιο να το ψάξεις.. αλλά να μη σε ρίξει όλο αυτό γτ προετοιμάζεσαι τώρα για το σπουδαιότερο, την ετ!! Καταλαβαίνω λιγάκι πώς νιώθεις γτ την έχω πατήσει κι εγώ με γιατρούς πολλές φορές, λάθος διαγνώσεις κτλ.. δυστυχώς υπάρχουν και κακοί γιατροί όπως και ανοργάνωτες δομές και ανεύθυνοι άνθρωποι που αφήνουν έτσι απλά τα σπέρματα σε έναν πάγκο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά κανόνα συνιστάται η λήψη του δείγματος να γίνεται στο εργαστήριο. Στον ειδικό χώρο σπερμοληψίας υπάρχουν βοηθήματα. Σε ειδικές περιπτώσεις είναι δυνατόν να μεταφερθεί το δείγμα από το σπίτι. Επειδή τα σπερματοζωάρια είναι ευαίσθητα στις απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας, είναι δυνατόν να περιοριστούν αυτές οι μεταβολές, τοποθετώντας το κύπελλο (ερμητικά κλειστό με το ειδικό του πώμα) σε μια εσωτερική τσέπη του σακακιού σας. Δεν απαιτείται καμία άλλη ιδιαίτερη προφύλαξη, ούτε ειδικά περιτυλίγματα.

Το δείγμα είναι καλό να παραδοθεί στο εργαστήριο το συντομότερο, προκειμένου να μετρηθεί ο χρόνος ρευστοποίησης και η αρχική κινητικότητα των σπερματοζωαρίων αμέσως μετά τη ρευστοποίηση (τυπικά, το δείγμα πρέπει να εξετασθεί το πολύ σε μία ώρα από τη λήψη, αλλά συνήθως μερικά λεπτά λιγότερο ή περισσότερο δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα).

Αυτό είναι από τη σελίδα του ευγονια αλλά φυσικά όταν παραδίνω το σπέρμα στις 8μιση και η έμβρυολογος έρχεται 10 και μισή δουλειά δεν γίνεται αλλά τώρα το αποτέλεσμα δεν αλλάζει απλά την επόμενη φορά θα γίνει εκεί για να μην έχουμε παρατράγουδα και τους έχω ξεκαθαρίσει ότι θα είμαι κι εγώ μαζί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια,διαβάζω χρόνια το site και τις ιστορίες των κοριτσιών,ελπίζοντας ότι θα καταφέρω να μείνω έγκυος....έχω βέβαια ένα κοριτσάκι 6χρονών που απέκτησα στα 41,σήμερα είμαι 47 και το δεύτερο μωρό δεν ήρθε ποτέ.Έκανα εξετάσεις και έχω FSH 23.10 και ΑΜΗ 0.06,δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω...έχω ελπίδες μ´αυτές τις τιμές να προχωρήσω σε εξωσωματική?την οποία φοβάμαι πάρα πολύ όμως για μένα είναι η μόνη ελπίδα.Μακάρι να έχουμε όλες δύναμη και τύχη ώστε να έρθει το θαύμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Κορίτσια την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να σκάσω. 

Είμαι 6η μερα διέγερσης με gonal και έκανα υπέρηχο σήμερα όπου το ενδομητριο είναι πολύ λεπτό 0.34 και έχω μόνο 2 ωοθυλάκια.  Ενα στην κάθε ωοθηκη.  Η γυναικολογος μου είπε ότι αμφιβάλλει αν παράγω ακόμα ωάρια και να κάνω την εξέταση αμη.  Δεν μου την έχει ζητήσει ποτέ ο γιατρός μου. Όταν λοιπόν το ανέφερα είπαν από την κλινική ότι δεν τους χρησίμευει κάτι σαν πληροφορία ή Αμη και να μην την κάνω. Με τον γιατρό τον ίδιο δεν έχω καταφέρει φυσικά να επικοινωνήσω . Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μέχρι την Δευτέρα?? Εννοώ να έχω περισσότερα ωοθυλακια η να παχύνει το ενδομητριο??? Ηλικια 43 και ίσως η τελευταία μου προσπάθεια. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά απογοητευτηκα όσο δεν πάει.  

Πραγματικά μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Σε εμένα ζητήθηκε η ΑΜΗ από μια σύμβουλο γονιμότητας για να δει αν έχω πολυκυστικες ωοθήκες. Ο γυναικολόγος μου όταν του την έδειξα μου είπε οκ είναι ελαφρώς πιο πάνω κ να μη δίνω τόσο σημασία για να μην αγχώνομαι...κ όταν πήγα με το φάκελο στην κλινική μου είπε ο εκεί γυναικολόγος ότι είναι μια εξέταση που μας δείχνει ότι θα έχεις αποθέματα... ελπίζω να βοήθησα κάπως ως προς την ΑΜΗ! Για τα άλλα ερωτήματα ίσως να μπορούσε να σε βοηθήσει ο γιατρός σου!! Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Κορίτσια την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να σκάσω. 

Είμαι 6η μερα διέγερσης με gonal και έκανα υπέρηχο σήμερα όπου το ενδομητριο είναι πολύ λεπτό 0.34 και έχω μόνο 2 ωοθυλάκια.  Ενα στην κάθε ωοθηκη.  Η γυναικολογος μου είπε ότι αμφιβάλλει αν παράγω ακόμα ωάρια και να κάνω την εξέταση αμη.  Δεν μου την έχει ζητήσει ποτέ ο γιατρός μου. Όταν λοιπόν το ανέφερα είπαν από την κλινική ότι δεν τους χρησίμευει κάτι σαν πληροφορία ή Αμη και να μην την κάνω. Με τον γιατρό τον ίδιο δεν έχω καταφέρει φυσικά να επικοινωνήσω . Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μέχρι την Δευτέρα?? Εννοώ να έχω περισσότερα ωοθυλακια η να παχύνει το ενδομητριο??? Ηλικια 43 και ίσως η τελευταία μου προσπάθεια. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά απογοητευτηκα όσο δεν πάει.  

Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι. Έχεις δύο θυλάκια. Οκ, ας πα΄ρουν αυτά. Πόσα δηλαδή πρέπει να πα΄ρουν; Να εμφανιστούν κι άλλα τώρα 6η ημέρα διέγερσης το βλέπω δύσκολο, αλλά δεν μετράει η ποσότητα. Το ενδομήτριο βελτιώνεται με cyclacur (οιστραδιόλη). Αν δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτόν τον μήνα, μπορεί να είναι τον επόμενο. Θα το κοιτάξετε όταν έρθει η ώρα της ετ.

Αν θυμάμαι, είσαι στην Γερμανία και ο γιατρός σου στην Ελλάδα? Γιατί αυτό που γράφεις με την κλινική που δεν συμφωνεί με την γυναικολόγο σου, και που δεν βρίσκεις τον γιατρό σου, κάπου το έχασα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Κορίτσια την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να σκάσω. 

Είμαι 6η μερα διέγερσης με gonal και έκανα υπέρηχο σήμερα όπου το ενδομητριο είναι πολύ λεπτό 0.34 και έχω μόνο 2 ωοθυλάκια.  Ενα στην κάθε ωοθηκη.  Η γυναικολογος μου είπε ότι αμφιβάλλει αν παράγω ακόμα ωάρια και να κάνω την εξέταση αμη.  Δεν μου την έχει ζητήσει ποτέ ο γιατρός μου. Όταν λοιπόν το ανέφερα είπαν από την κλινική ότι δεν τους χρησίμευει κάτι σαν πληροφορία ή Αμη και να μην την κάνω. Με τον γιατρό τον ίδιο δεν έχω καταφέρει φυσικά να επικοινωνήσω . Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μέχρι την Δευτέρα?? Εννοώ να έχω περισσότερα ωοθυλακια η να παχύνει το ενδομητριο??? Ηλικια 43 και ίσως η τελευταία μου προσπάθεια. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά απογοητευτηκα όσο δεν πάει.  

Καλημέρα κορίτσι μου κοίτα να δεις εγώ 6  μέρα είχα 3 ωοθηλακια 1 στη μία ωοθήκη και 2 στην άλλη και την 9 μέρα είχα 5 ωοθηλακια 3 στη μία ωοθήκη και 2 στην άλλη εμένα βέβαια το ενδομυτριο ξεκίνησε από 6 και εφτασε στο 10 αλλά ναι μέχρι την Δευτέρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα βέβαια αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ποιότητα όχι η ποσότητα εμένα μου πήραν 5 στην ωοληψια και τελικά καταψυχθηκαν μόνο τα 2 γιατί αυτά ήταν καλά ποιοτικά...Πόσες μονάδες παίρνεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...