Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθώ εδώ και 4 μήνες για παιδάκι αλλά δεν τα έχω καταφέρει .. η απογοήτευση μεγάλη ..


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου για το αν ισχύει όντως αυτό το ότι μένουν απο την πρώτη φορα. Ίσως υπάρχουν εξαιρέσεις οκ! Αλλά οχι ρε παιδιά και όλες! Έχω απτά παραδείγματα, φίλη μου όχι τόσο κοντινή μου είχε αναφέρει πχ ότι ξεκίνησαν προσπάθειες και σε πέντε μήνες που έμεινε μου είπε ότι και καλά τον προηγούμενο μήνα μόνο κάνανε ελεύθερα και αυτό χωρίς να τελειώσει μέσα της ο άντρας της (και αμέσως και τυχαία δηλαδή!). Μάλλον είχε ξεχάσει τι μου είχε πει πέντε μήνες πριν 🤣🤣. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό, νοιώθουν ανώτερες ίσως; Μην δίνεις σημασία γιατί σε αγχωνουν χωρίς λόγο. Και όταν μείνεις πες τους κι εσύ ότι εμεινες με ένα φιλί που σου έδωσε ο άντρας σου🙂 και αστες να τσιτσιριζονται 🤣

Λοιπόν, μην γελάς καθόλου!! Υπάρχουν γυναίκες που ισχυρίζονται οτι ακομα και με προφυλακτικό έμειναν έγκυες ή αλλες που λένε πως ήταν απο προεκσπερματικά υγρά. 

Και θα σου πω το εξής. Εμεις κάναμε με τον αντρα μου έρωτα ελευθερα απο οταν αρραβωνιαστήκαμε και ειπαμε προχωράμε μαζί, φτιάχνουμε το σπιτι μας κτλ. Δεν τελειωνε μέσα μου, αλλά κάναμε σεξ χωρίς να μετράμε μερες τίποτα. Και το λεω στη γιατρό μου γτ καποια στιγμη της λεω πως τοσο καιρο δεν εχω μεινει έγκυος αφου λενε πως υπαρχει σπερμα και στα υγρά πριν την εκσπερμάτιση και μου απαντησε πως αυτό ειναι τοσο απίθανο να συμβεί όσο το να πιάσεις το τζόκερ. Η διακεκομμένη συνουσία δεν σε αφηνει έγκυο. Δεν προτείνετε για λογω σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων αλλα εντάξει σε ένα γάμο και σε μια μονογαμική σχέση, δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος. 

Παρόλα αυτά, όπως μου ειπε η γιατρός μου ειναι αυτο το ενοχικό κομμάτι μας που θέλει να μας δείξει στον κοσμο σεμνές και ταπεινές οπότε ναι, ορισμένες λένε οτι ήταν απο προεκσπερματικά υγρά! τραγικο αν το καλοσκεφτεις το 2023 αυτο ετσι? Κυρίως το λενε γυναίκες που δεν ειναι παντρεμένες ακόμα κι αντι να πουν οτι ναι ρε φιλε, του διναμε και καταλαβαινε, το γυριζουν στο ΄"'ετυχε" γιατι ειναι "κακό" το παιδι εκτος γαμου. Ααααμ δεν γινεται να τυχει τοσο ευκολα ρε παιδια... Μακάρι να γινόταν! 

Και φυσικά ειναι τα κομπλεξ κι αυτη η αισθηση ανωτερότητας. Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλα ναι υπάρχουν γυναίκες που τρίβουν την εγκυμοσύνη τους στα μουτρα των αλλων γυναικών. Υπάρχουν αυτές που λένε ναι ναι εμεινα με την πρώτη γτ μπορει να ξερουν οτι εσυ προσπαθείς και θέλουν να σε κανουν να τις θαυμασεις και τις ζηλέψεις. Γιατι δυστυχώς ακόμα υπάρχουν πολλά στεγανά στο ρημάδι το μυαλό.

Γυναικα στην οικογένεια μου επειδη δεν ειχε μεινει εγκυος στον ενα χρονο που ειχαν παντρευτεί - βλέπεις αυτό ειναι πάνω κάτω το όριο στα κολλημένα μικροσκοπικά μυαλουδάκια τους - μόλις κατουρησε το τεστ και βγήκε θετικό βγήκε και το ειπε σε ολη την οικογένεια. Πριν καν παει στο γιατρο να το επιβεβαιώσει,το πρωι το κατουρησε, 2 ωρες μετά το ειχαμε μάθει ολοι. Γιατι? Για να μην την βγάλουμε .... "προβληματικη"... και γιατι το κουβέντιαζε ο κοσμος. Γιατι ολες οι κυράτσες - να το πω κι ετσι - ρωτουσαν τους γονεις "κανα εγγονάκι μηπως ετοιμάζεται?" και πηγε μετα η πεθερά της και το ειπε σε ολοοοοο τον κοσμο... Παρωδία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Λοιπόν, μην γελάς καθόλου!! Υπάρχουν γυναίκες που ισχυρίζονται οτι ακομα και με προφυλακτικό έμειναν έγκυες ή αλλες που λένε πως ήταν απο προεκσπερματικά υγρά. 

Και θα σου πω το εξής. Εμεις κάναμε με τον αντρα μου έρωτα ελευθερα απο οταν αρραβωνιαστήκαμε και ειπαμε προχωράμε μαζί, φτιάχνουμε το σπιτι μας κτλ. Δεν τελειωνε μέσα μου, αλλά κάναμε σεξ χωρίς να μετράμε μερες τίποτα. Και το λεω στη γιατρό μου γτ καποια στιγμη της λεω πως τοσο καιρο δεν εχω μεινει έγκυος αφου λενε πως υπαρχει σπερμα και στα υγρά πριν την εκσπερμάτιση και μου απαντησε πως αυτό ειναι τοσο απίθανο να συμβεί όσο το να πιάσεις το τζόκερ. Η διακεκομμένη συνουσία δεν σε αφηνει έγκυο. Δεν προτείνετε για λογω σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων αλλα εντάξει σε ένα γάμο και σε μια μονογαμική σχέση, δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος. 

Παρόλα αυτά, όπως μου ειπε η γιατρός μου ειναι αυτο το ενοχικό κομμάτι μας που θέλει να μας δείξει στον κοσμο σεμνές και ταπεινές οπότε ναι, ορισμένες λένε οτι ήταν απο προεκσπερματικά υγρά! τραγικο αν το καλοσκεφτεις το 2023 αυτο ετσι? Κυρίως το λενε γυναίκες που δεν ειναι παντρεμένες ακόμα κι αντι να πουν οτι ναι ρε φιλε, του διναμε και καταλαβαινε, το γυριζουν στο ΄"'ετυχε" γιατι ειναι "κακό" το παιδι εκτος γαμου. Ααααμ δεν γινεται να τυχει τοσο ευκολα ρε παιδια... Μακάρι να γινόταν! 

Και φυσικά ειναι τα κομπλεξ κι αυτη η αισθηση ανωτερότητας. Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλα ναι υπάρχουν γυναίκες που τρίβουν την εγκυμοσύνη τους στα μουτρα των αλλων γυναικών. Υπάρχουν αυτές που λένε ναι ναι εμεινα με την πρώτη γτ μπορει να ξερουν οτι εσυ προσπαθείς και θέλουν να σε κανουν να τις θαυμασεις και τις ζηλέψεις. Γιατι δυστυχώς ακόμα υπάρχουν πολλά στεγανά στο ρημάδι το μυαλό.

Γυναικα στην οικογένεια μου επειδη δεν ειχε μεινει εγκυος στον ενα χρονο που ειχαν παντρευτεί - βλέπεις αυτό ειναι πάνω κάτω το όριο στα κολλημένα μικροσκοπικά μυαλουδάκια τους - μόλις κατουρησε το τεστ και βγήκε θετικό βγήκε και το ειπε σε ολη την οικογένεια. Πριν καν παει στο γιατρο να το επιβεβαιώσει,το πρωι το κατουρησε, 2 ωρες μετά το ειχαμε μάθει ολοι. Γιατι? Για να μην την βγάλουμε .... "προβληματικη"... και γιατι το κουβέντιαζε ο κοσμος. Γιατι ολες οι κυράτσες - να το πω κι ετσι - ρωτουσαν τους γονεις "κανα εγγονάκι μηπως ετοιμάζεται?" και πηγε μετα η πεθερά της και το ειπε σε ολοοοοο τον κοσμο... Παρωδία. 

Έτσι ακριβώς είναι φίλη μου. Αλλά εγώ ξέρεις γιατί εκνευρίζομαι πιο πολύ;;; Γιατί τα λένε σε κοπέλες που τους λένε την αγωνία τους,που δεν μπορουν να κάνουν παιδιά η που έχουν αργήσει να πιάσουν. Εγώ θυμάμαι τους έλεγα φοβάμαι μην έχω τίποτα και έχω αργήσει και μου λέγανε όλες ααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά έμεινα με την πρώτη!!! Η σε καλή μου φίλη που προσπαθεί με εξωσωματική χρόνια και δεν μπορεί να μεινει της λένε τα ίδια!!!! Ανιδεες αθεοφοβες. Κλείστο το ρημαδι, μπράβο που έμεινες με την πρώτη κρατά το για τον εαυτό σου. Η δεν τους κόβει ή έχουν κόμπλεξ από τη ζωή τους και νομίζουν ότι επειδή κέρδισαν τον αγώνα γονιμότητας παύει να είναι μίζερη η ζωή τους. Δεν μπορώ με αυτά τα πράγματα νευριάζω επιστευτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Έτσι ακριβώς είναι φίλη μου. Αλλά εγώ ξέρεις γιατί εκνευρίζομαι πιο πολύ;;; Γιατί τα λένε σε κοπέλες που τους λένε την αγωνία τους,που δεν μπορουν να κάνουν παιδιά η που έχουν αργήσει να πιάσουν. Εγώ θυμάμαι τους έλεγα φοβάμαι μην έχω τίποτα και έχω αργήσει και μου λέγανε όλες ααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά έμεινα με την πρώτη!!! Η σε καλή μου φίλη που προσπαθεί με εξωσωματική χρόνια και δεν μπορεί να μεινει της λένε τα ίδια!!!! Ανιδεες αθεοφοβες. Κλείστο το ρημαδι, μπράβο που έμεινες με την πρώτη κρατά το για τον εαυτό σου. Η δεν τους κόβει ή έχουν κόμπλεξ από τη ζωή τους και νομίζουν ότι επειδή κέρδισαν τον αγώνα γονιμότητας παύει να είναι μίζερη η ζωή τους. Δεν μπορώ με αυτά τα πράγματα νευριάζω επιστευτα. 

Είδες? Ειμαστε πολύ σκ@@@ψυχοι οι ανθρωποι. Εγω μια ζωή εχω μαθει να ανοιγω το στοματακι μου με βαση 2 γνωμονες. 

1ον πως οτι λεμε μας ακουει και ο Θεος, όχι οτι ειναι τιμωρός, σε καμια περιπτωση, αλλά η πιστη μας μας εχει διδαξει να ειμαστε ταπεινοι και

2ον μην πω κατι που θα ντρεπομουν μετα να πω στους γονεις μου. 

Δεν ξεχναω μια σκηνη που ηξερα οτι στην παρεα ηταν ζευγαρι που προσπαθουσε για μωρο κι εγω ειχα πρηστει απο τον αρακά. Και παει ο αντρας μου και μου πιανει την κοιλια και λεει ότι ειμαι εγκυος. Απο μ@@@κία. Επεσα να τον φαω!!! Του εξηγησα πως δεν ηταν αστειο, ξέραμε οτι η κοπελα προσπαθει, ηταν κακο το αστειο του. Γιατι σκεφτομουν πως αν το ελεγα στη μανα μου θα ελεγε "παιδι μου, δεν ηταν ωραιο αυτο που ειπατε μπροστα στο κορίτσι". Ολοκληρη γαϊδουρα ειμαι κι ομως παντα σκεφτομαι έτσι. 

Καθε κορίτσι που περιμενει να γινει μαμά κανει τον αγώνα της. Ξερουμε πως ειναι να προσπαθεις και να βλεπεις τελικά αίμα περιοδου. Ξερουμε εκεινο τον κομπο στο στομαχι μολις καταλαβεις οτι ποναει η μεση γιατι ερχεται περιοδος. Για αυτο, κλειστο το στοματακι σου, εκεινο το κοριτσι που σου λεει τον καημο του εχει πονο και αγωνια μεσα του. Ακομα κι εναν μηνα να προσπαθησες, μια αγωνια την περασες κι εσυ... Πες μια ευχη κι ασε την επιδειξη για τα ρουχα, τις τσαντες και τα κραγιον. Όχι σε ενα τοσο λεπτό ζήτημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Είδες? Ειμαστε πολύ σκ@@@ψυχοι οι ανθρωποι. Εγω μια ζωή εχω μαθει να ανοιγω το στοματακι μου με βαση 2 γνωμονες. 

1ον πως οτι λεμε μας ακουει και ο Θεος, όχι οτι ειναι τιμωρός, σε καμια περιπτωση, αλλά η πιστη μας μας εχει διδαξει να ειμαστε ταπεινοι και

2ον μην πω κατι που θα ντρεπομουν μετα να πω στους γονεις μου. 

Δεν ξεχναω μια σκηνη που ηξερα οτι στην παρεα ηταν ζευγαρι που προσπαθουσε για μωρο κι εγω ειχα πρηστει απο τον αρακά. Και παει ο αντρας μου και μου πιανει την κοιλια και λεει ότι ειμαι εγκυος. Απο μ@@@κία. Επεσα να τον φαω!!! Του εξηγησα πως δεν ηταν αστειο, ξέραμε οτι η κοπελα προσπαθει, ηταν κακο το αστειο του. Γιατι σκεφτομουν πως αν το ελεγα στη μανα μου θα ελεγε "παιδι μου, δεν ηταν ωραιο αυτο που ειπατε μπροστα στο κορίτσι". Ολοκληρη γαϊδουρα ειμαι κι ομως παντα σκεφτομαι έτσι. 

Καθε κορίτσι που περιμενει να γινει μαμά κανει τον αγώνα της. Ξερουμε πως ειναι να προσπαθεις και να βλεπεις τελικά αίμα περιοδου. Ξερουμε εκεινο τον κομπο στο στομαχι μολις καταλαβεις οτι ποναει η μεση γιατι ερχεται περιοδος. Για αυτο, κλειστο το στοματακι σου, εκεινο το κοριτσι που σου λεει τον καημο του εχει πονο και αγωνια μεσα του. Ακομα κι εναν μηνα να προσπαθησες, μια αγωνια την περασες κι εσυ... Πες μια ευχη κι ασε την επιδειξη για τα ρουχα, τις τσαντες και τα κραγιον. Όχι σε ενα τοσο λεπτό ζήτημα... 

Εγώ τα είχα ακούσει όλα τότε που προσπαθούσα στο πρώτο μου παιδάκι. Όλες κατά λάθος,όλες από τον πρώτο μήνα, λέω τι γίνεται με είχε φάει το άγχος. Αλλά ευτυχώς αργότερα γνώρισα άτομα που τα λέγαμε καλύτερα και μου είπαν εμπειρίες, άλλες σε τρεις μήνες άλλες σε πέντε άλλες σε έξι . Το θέμα είναι όταν έχεις το άγχος σου. Ειδικά στην φίλη μου με την εξωσωματική το ήξερε αυτή και της είπε εγώ με τον άντρα μου κατευθείαν με την πρώτη από τα προσπερματικα! Ενώ σε μένα είχε πει ότι προσπαθούσαν. Δεν ξέρω γιατί;;;;; Απίστευτο φυσικά ξεκοψαμε με αυτή την κοπέλα αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι τους συμβαίνει στο κεφάλι. Δεν έχουν όλες την ενσυναίσθηση σου κορίτσι μου και μπράβο σου σκέφτεσαι πολύ σωστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ας μείνω εγώ έγκυος και με τον κρίνο θα λέω με ακούμπησε και έγινε δεν ξερω πως!

Αντε από εκεί με την κάθε μία...έχω βαρεθεί να ακούω αερολογίες και κουβέντες δήθεν συμπόνιας. Την μεγαλύτερη συμπόνια την έχω λάβει από φίλη που δεν μου είπε ούτε μισή κουβέντα, μου έφτανε το βλέμμα της μου τα είπε όλα! Γιατί ξέρει και αυτό φτάνει... Μην ψάχνετε να βρείτε κατανόηση κορίτσια από γυναίκες που ζουν στον μικρόκοσμο τους. Η γονιμότητα δεν είναι αγώνας ταχύτητας είναι αγώνας ζωής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ας πω κι εγω την ιστορια μου γιατι αν με ρωτάς η μονη συμβουλή που θα σου εδινα θα ηταν να μην ξαναμετρήσεις μέρες και να πας μια εβδομάδα διακοπές με τον αντρου΄λη σου και να κανετε πολύ πολύ σεξ!! 

Ειμαι 33 να πω καταρχάς. Παντρευτήκαμε 1 μηνα πριν μπω στα 32. Μολις παντρευτηκαμε, με τον 1ο μήνα επαφών ελευθερα, θετικό τεστ. Αγχος 0 γιατι οκ, ξεραμε πως δεν θα γινει την 1η.. Ολα καλα, παμε για υπερηχο, αδειος ο σάκος μας. Κλάματα υστερίες, κάνουμε απόξεση τον Μαιο του 2022. Μου λεει η γιατρός - μεγάλη παγίδα - "μετα απο τετοιες επεμβασεις θα μεινεις πιο ευκολα εγκυος, περιμενουμε 2 κυκλους και προσπαθειτε ξανα". Οκ, Ιούλιο αρχίσαμε ξανααααα...

Εγω με τεστ ωορρυξίας, να μετράω μέρες, να τον ξυπνάω τον καημένο το πρωι να κανουμε σεξ γιατι πιστευα οτι ηταν πιο καλό το σπέρμα, τζίφος. Κάθε μήνα φυσικά είχα συμπτώματα.... μην τα πολυλογώ, τελευταια περιοδος 30 Νοέμβρη 2022. Κάνουμε ενα τσεκ απ και βγαινει στον αντρα μου μια τιμη χαμηλη. Μπαίνω στη διαδικασια να τον κυνηγαω να παμε να κάνουμε εξετάσεις περαιτέρω να δουμε τι ειναι και τέλος του χρονου συνειδητοποιώ πως έχω καθυστερηση.. Να σημειωθει πως στο ενδιαμεσο του ειχα πει πως με το νεο χρόνο θα πάμε για ελεγχο κι εμεις αφου παλευαμε απο τον Ιουλιο και δεν ειχα μεινει εγκυος...

Αυτη τη στιγμη μια μπεμπα χοροπηδαει στη κιολια μου ❤️

Γιατί στο είπα τώρα όλο αυτό? Για να σου πω, πως αυτο που σου λένε όλοι, αυτο το ρημάδι το "Μην εχετε άγχος" είναι το μυστικό. Εχω υποσχεθει στον εαυτο μου πως στο επομενο, πρωτα ο Θεός, δεν θα μετρήσω τίποτα απολύτως. Είσαι νεα, εισαι 30, ναι ψάξου με τον προγεννετικό ελεγχο για να εισαι καπως πιο ηρεμη, αλλα μην λες "προσπαθω 5 μηνες", "προσπαθω 6 μηνες" κτλ κτλ... Ναι υπαρχουν αυτες που τους "καθεται" με την 1η. Υπάρχουν αυτές που μενουν εγκυες απο ατύχημα - οσο ατυχημα μπορει να ειναι - αλλά κοριτσάκι μου, δεν ειναι ολα τα σωματα ίδια, δεν ειναι ολοι οι κυκλοι ίδιοι, δεν ειναι ολες οι ορμονες των γυναικών ίδιες. 

Κάνε μια κουβέντα με τον γιατρό που εμπιστευεσαι. Εμένα γελούσε, εγω κλαιγομουν κι αυτη γελουσε. Και μου ελεγε "μπορειτε να κανετε πολύ σεξ? Μπορείς απλά να χαρείς το σεξ με τον αντρα σου? πετα οτι εχεις αγοράσει" και να που ειχε δικιο. 

Ευχομαι να πανε ολα τελεια, να δεις το θετικο τεστ που λαχταράς σύντομα και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα πανεμορφο μωρο ❤️ 

Έχει απόλυτο δίκαιο το ξέρω .. αλλά σήμερα πραγματικά ξανά δεν είναι μια καλή μου μέρα και με παίρνει από κάτω .. 30η μέρα του κύκλου μου έχω καφέ εκκρίσεις .. πάλι έρχεται η περίοδος δυστυχώς .. άρα επισήμως πάει και ο 5ος μήνας .. 

Κακώς που το λέω το ξέρω πρέπει να χαλαρώσω , αλλά βρε κορίτσια κάθε φορά που την βλέπω την άτιμη να έρχεται η απογοήτευση είναι τεράστια .. στο μεταξύ βλέπω και συνεχώς στο φβ όλες να μένουν έγκυες περίπου στην ηλικία μου 27 με 30 και όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ αγχώνομαι .. 

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τις συμβουλές σου έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το άγχος ! Πρέπει να αλλάξω πρέπει να το δω αλλιώς δεν ξέρω ρε κορίτσια τι με έχει πιάσει ... 😕 ... Σήμερα πάλι σας λέω κλάμα από το πρωί . Εν τω μεταξύ από όταν άρχισα και τις ελεύθερες επαφές , οι καφέ εκκρίσεις μου διαρκούν 2 με 3 μέρες και μετά έρχεται το κανονικό αίμα , με αποτέλεσμα να ελπίζω μήπως πρόκειται για αίμα εμφύτευσης . Μετά βέβαια που έρχεται το κανονικό αίμα, απογοητευομαι ... :( .. αυτήν την φορά ξεκίνησα πάλι με καφέ εκκρίσεις άιντε να δω πόσο θα κρατήσουν . 

Πριν αρχίσουν ελεύθερες επαφές , είχε το πολύ μία μέρα καφέ εκκρίσεις και μετά αίμα κανονικό ... Έχει προστεθεί και αυτό σαν διαταραχή ... Αλλά ευτυχώς τους δύο τελευταίους μήνες ο κύκλος φτάνει περίπου μέχρι 30 μέρες , όχι 32 ή 33 που ήταν πιο παλιά και ηρεμώ πιο γρήγορα .. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και ξέρω πως έχει απόλυτο δίκιο σε όλα. Αυτόν τον μήνα έτσι τον προσπάθησα χωρίς να μετρήσω μέρες κτλπ ... Αλλά πάλι στο τέλος τα ίδια συναισθήματα .. με παίρνει από κάτω .. 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλά ας μείνω εγώ έγκυος και με τον κρίνο θα λέω με ακούμπησε και έγινε δεν ξερω πως!

Αντε από εκεί με την κάθε μία...έχω βαρεθεί να ακούω αερολογίες και κουβέντες δήθεν συμπόνιας. Την μεγαλύτερη συμπόνια την έχω λάβει από φίλη που δεν μου είπε ούτε μισή κουβέντα, μου έφτανε το βλέμμα της μου τα είπε όλα! Γιατί ξέρει και αυτό φτάνει... Μην ψάχνετε να βρείτε κατανόηση κορίτσια από γυναίκες που ζουν στον μικρόκοσμο τους. Η γονιμότητα δεν είναι αγώνας ταχύτητας είναι αγώνας ζωής. 

Αγαπητή mummy , eirms kai dimitra , σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες σας και τις απαντήσεις σας.. έχετε απόλυτο δίκαιο σε όλα . Έτσι πιστεύω πως είναι πλέον ... Δεν γίνεται όλες να συλλαμβάνουν τόσο εύκολα. Θεωρώ πως υπάρχει σίγουρα μεγάλο κόμπλεξ ή πολλά κόμπλεξ σε κάποιες γυναίκες και το κάνουν φυσικά επίτηδες . Δεν ρωτάω και πλέον δεν θα δίνω σημασία . Αλλά πρέπει να διαχειριστώ την θλίψη μου ... Αυτήν που αντιμετωπίζω κάθε φορά που αδιαθετω .. πώς θα γίνει να το παίρνω στο χαλαρό ? Και να λέω απλά δεν πειράζει πάμε.για τον επόμενο μήνα... Ή να κάνω αυτό που λέει η mummy? Να προσπαθήσω να βγάλω από το μυαλό μου εντελώς την λέξη προσπάθεια όχι μόνο σαν λέξη αλλά και σαν έννοια ούτως ώστε να χαλαρώσω . Αλλά αυτό τώρα είναι λίγο δύσκολο να γίνει .. εφόσον πέρασαν πέντε μήνες και δεν επιτεύχθηκε κάτι .. 😕

πφφφ να περάσουν οι μέρες να πάω στον γιατρό μου μήπως με τις εξετάσεις του , την συμβουλή του και την ηρεμία που τον διακατέχει μου μιλήσει και ηρεμήσω κορίτσια . 

σας ευχαριστώ πάντως από καρδιάς . Και θέλω να είμαστε σε επικοινωνία έστω μέσω μηνυμάτων από εδώ . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλά ας μείνω εγώ έγκυος και με τον κρίνο θα λέω με ακούμπησε και έγινε δεν ξερω πως!

Αντε από εκεί με την κάθε μία...έχω βαρεθεί να ακούω αερολογίες και κουβέντες δήθεν συμπόνιας. Την μεγαλύτερη συμπόνια την έχω λάβει από φίλη που δεν μου είπε ούτε μισή κουβέντα, μου έφτανε το βλέμμα της μου τα είπε όλα! Γιατί ξέρει και αυτό φτάνει... Μην ψάχνετε να βρείτε κατανόηση κορίτσια από γυναίκες που ζουν στον μικρόκοσμο τους. Η γονιμότητα δεν είναι αγώνας ταχύτητας είναι αγώνας ζωής. 

Πόσο μεγάλη αλήθεια είναι αυτή? Μετά την απόξεση λογω ανεμβρυϊκής ήρθε η κολλητη μου σπίτι, τα ειπαμε, δεν ειπε κουβέντα, ούτε λόγια παρηγοριάς, ούτε σκέφτηκε την τάδε που ειχε κατι ομοιο και τωρα εχει παιδια, ξερεις, ιστοριες και καλά όμοιες... ήξερα όμως. Μέχρι που κάποια στιγμή έσπασε, πίναμε καφέ, μιλουσαμε για την μικρή της και βάζει τα κλάματα και μου λέει "δεν μπορώ να μην σε σκε΄φτομαι, παρακαλάω το θεο να μείνεις έγκυος τώρα γτ ξερω πόσο το θέλεις και να ξερεις οτι προσευχομαι για αυτό." 

Δεν ήθελα τίποτα άλλο. Αυτές ειναι σχέσεις και φιλίες ζωής. Όλα τα άλλα είχαμε να λέγαμε ... 

Σου ευχομαι κοριτσάκι όλα τα καλα ❤️ Γρήγορα γρήγορα να ακουσεις τα πολυπόθητα νέα που τόσο λαχταράς κι εσυ όπως λαχταρούσαμε όλες και λαχταρούν κι άλλα τόσα κορίτσια εδώ μέσα σε αυτη την παρέα και γενικότερα στον κόσμο ❤️ 

στις πριν 17 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Εγώ τα είχα ακούσει όλα τότε που προσπαθούσα στο πρώτο μου παιδάκι. Όλες κατά λάθος,όλες από τον πρώτο μήνα, λέω τι γίνεται με είχε φάει το άγχος. Αλλά ευτυχώς αργότερα γνώρισα άτομα που τα λέγαμε καλύτερα και μου είπαν εμπειρίες, άλλες σε τρεις μήνες άλλες σε πέντε άλλες σε έξι . Το θέμα είναι όταν έχεις το άγχος σου. Ειδικά στην φίλη μου με την εξωσωματική το ήξερε αυτή και της είπε εγώ με τον άντρα μου κατευθείαν με την πρώτη από τα προσπερματικα! Ενώ σε μένα είχε πει ότι προσπαθούσαν. Δεν ξέρω γιατί;;;;; Απίστευτο φυσικά ξεκοψαμε με αυτή την κοπέλα αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι τους συμβαίνει στο κεφάλι. Δεν έχουν όλες την ενσυναίσθηση σου κορίτσι μου και μπράβο σου σκέφτεσαι πολύ σωστα

Πολύ καλά κάνετε και την κόψατε... Απο κάτι τέτοια βλέπεις το είδος του ανθρώπου, απο τι υλικό ειναι φτιαγμένος. Για αυτο ο Θεός μας έδωσε την κρίση, για να τους απομακρύνουμε να τελειώνουμε. Μακριά οι τοξικοι! Κραταμε κοντα μας ανθρώπους που μας κανουν καλύτερους, οχι που μας βγαζουν την ψυχη με την κακία τους ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η μέλλουσα μανούλα είπε:

Έχει απόλυτο δίκαιο το ξέρω .. αλλά σήμερα πραγματικά ξανά δεν είναι μια καλή μου μέρα και με παίρνει από κάτω .. 30η μέρα του κύκλου μου έχω καφέ εκκρίσεις .. πάλι έρχεται η περίοδος δυστυχώς .. άρα επισήμως πάει και ο 5ος μήνας .. 

Κακώς που το λέω το ξέρω πρέπει να χαλαρώσω , αλλά βρε κορίτσια κάθε φορά που την βλέπω την άτιμη να έρχεται η απογοήτευση είναι τεράστια .. στο μεταξύ βλέπω και συνεχώς στο φβ όλες να μένουν έγκυες περίπου στην ηλικία μου 27 με 30 και όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ αγχώνομαι .. 

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για τις συμβουλές σου έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το άγχος ! Πρέπει να αλλάξω πρέπει να το δω αλλιώς δεν ξέρω ρε κορίτσια τι με έχει πιάσει ... 😕 ... Σήμερα πάλι σας λέω κλάμα από το πρωί . Εν τω μεταξύ από όταν άρχισα και τις ελεύθερες επαφές , οι καφέ εκκρίσεις μου διαρκούν 2 με 3 μέρες και μετά έρχεται το κανονικό αίμα , με αποτέλεσμα να ελπίζω μήπως πρόκειται για αίμα εμφύτευσης . Μετά βέβαια που έρχεται το κανονικό αίμα, απογοητευομαι ... :( .. αυτήν την φορά ξεκίνησα πάλι με καφέ εκκρίσεις άιντε να δω πόσο θα κρατήσουν . 

Πριν αρχίσουν ελεύθερες επαφές , είχε το πολύ μία μέρα καφέ εκκρίσεις και μετά αίμα κανονικό ... Έχει προστεθεί και αυτό σαν διαταραχή ... Αλλά ευτυχώς τους δύο τελευταίους μήνες ο κύκλος φτάνει περίπου μέχρι 30 μέρες , όχι 32 ή 33 που ήταν πιο παλιά και ηρεμώ πιο γρήγορα .. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και ξέρω πως έχει απόλυτο δίκιο σε όλα. Αυτόν τον μήνα έτσι τον προσπάθησα χωρίς να μετρήσω μέρες κτλπ ... Αλλά πάλι στο τέλος τα ίδια συναισθήματα .. με παίρνει από κάτω .. 😕

Αν νομίζεις οτι σε επηρρεάζει τοσο η προσπάθεια και το άγχος σε καταβάλει, σκέψου να δεις εναν ειδικό ψυχικής υγείας. 

Θα σε βοηθήσει, με μια σειρα συνεδριών εννοώ, όχι με μια επισκεψη, να δεις τα πράγματα με λίγη περισσότερη ψυχραιμία και θα καταλαβεις πως δεν μπορύμε να ελέγξουμε τα πάντα γτ αυτό παθαίνουμε όταν προσπαθούμε. Νομίζουμε πως επειδη κάνουμε σεξ, κατευθύνουμε και το σπέρμα στο ωάριο. Ενώ δεν ειναι καθόλου έτσι.

Από το να κλαις και να μαραζώνεις, βρες εναν ειδικό, που να μπορει να σε βοηθήσει με το άγχος αυτό. ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα κοπέλα μου,

μπορεί να ακουστεί γραφικό αλλά ούτε οι 4 μήνες είναι πολύς καιρός για να το ψάξεις σε άλλες αιτίες ούτε όλες πιάνουμε μωρά με την πρώτη φορά. 

Εγώ θα  σου πω αν θέλεις κα΄νε κα΄ποιες εξετάσεις ναι οκ περισσότερο για σένα για ψυχολογικούς λόγους, αλλά μην σε πιάνει πανικός... Η γνώμη μου επειδή είμαστε και ίδια ηλικία εγώ είμαι 31  και πέρασα μια παλίνδρομη κύηση η γιατρός μου μου είπε να παίρνω κάθε μέρα φολικό οξύ , πολλές επαφές στις γόνιμες μέρες και θα προσθέσω να μην έχετε επαφές μόνο και μόνο για λόγους τεκνοποίησης. Γίνεται σαν καταναγκαστικό έργο... το έχω γράψει σε αρκετά ποστ η αλήθεια είναι αλλά να ξέρεις ότι ισχύει ... Χάνεται η απόλαυση και το μόνο που θέλουμε είναι να γονιμοποιηθεί το ωάριο μας.

Δεν λειτουργεί καλά έτσι.... Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τότε... επαφές πολλές στις γόνιμες μέρες για να μείνω έγκυος.. μου είχε γίνει έμμονη ιδέα κα΄ποια στιγμή και κάθε φορά έλεγα έχω τα συμπτώματα... τελικά ερχόταν περίοδος και απογοήτευση...

Την φορά που το ΄χαρήκαμε και δεν σκέφτηκα και εγώ ''σεξ για να μείνω έγκυος''... τότε έμεινα έγκυος... 

είναι δύσκολο το ξέρω αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις να μην το σκέφτεσαι και θα έρθει πιο σύντομα από όσο νομίζεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2023 at 11:38 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Αν νομίζεις οτι σε επηρρεάζει τοσο η προσπάθεια και το άγχος σε καταβάλει, σκέψου να δεις εναν ειδικό ψυχικής υγείας. 

Θα σε βοηθήσει, με μια σειρα συνεδριών εννοώ, όχι με μια επισκεψη, να δεις τα πράγματα με λίγη περισσότερη ψυχραιμία και θα καταλαβεις πως δεν μπορύμε να ελέγξουμε τα πάντα γτ αυτό παθαίνουμε όταν προσπαθούμε. Νομίζουμε πως επειδη κάνουμε σεξ, κατευθύνουμε και το σπέρμα στο ωάριο. Ενώ δεν ειναι καθόλου έτσι.

Από το να κλαις και να μαραζώνεις, βρες εναν ειδικό, που να μπορει να σε βοηθήσει με το άγχος αυτό. ;) 

Έχεις απόλυτο δίκιο . Το σκέφτηκα και εγώ . Θ επισκεφτώ τον Ιούλιο τον γιατρό μου και αν δω πως συνεχίζεται αυτή η αρνητική μου σκέψη επί του θέματος ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω ψυχολόγο να κάνω κάποιες συνεδρίες .. δεν γίνεται να με παίρνει έτσι από κάτω και να κλαίω κάθε φορά που αδιαθετω ... Σε ευχαριστώ πολύ για όλα και ελπίζω να πάνε όλα καλά χωρίς πολλά προβλήματα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2023 at 12:54 ΜΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλησπέρα και από μένα κοπέλα μου,

μπορεί να ακουστεί γραφικό αλλά ούτε οι 4 μήνες είναι πολύς καιρός για να το ψάξεις σε άλλες αιτίες ούτε όλες πιάνουμε μωρά με την πρώτη φορά. 

Εγώ θα  σου πω αν θέλεις κα΄νε κα΄ποιες εξετάσεις ναι οκ περισσότερο για σένα για ψυχολογικούς λόγους, αλλά μην σε πιάνει πανικός... Η γνώμη μου επειδή είμαστε και ίδια ηλικία εγώ είμαι 31  και πέρασα μια παλίνδρομη κύηση η γιατρός μου μου είπε να παίρνω κάθε μέρα φολικό οξύ , πολλές επαφές στις γόνιμες μέρες και θα προσθέσω να μην έχετε επαφές μόνο και μόνο για λόγους τεκνοποίησης. Γίνεται σαν καταναγκαστικό έργο... το έχω γράψει σε αρκετά ποστ η αλήθεια είναι αλλά να ξέρεις ότι ισχύει ... Χάνεται η απόλαυση και το μόνο που θέλουμε είναι να γονιμοποιηθεί το ωάριο μας.

Δεν λειτουργεί καλά έτσι.... Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τότε... επαφές πολλές στις γόνιμες μέρες για να μείνω έγκυος.. μου είχε γίνει έμμονη ιδέα κα΄ποια στιγμή και κάθε φορά έλεγα έχω τα συμπτώματα... τελικά ερχόταν περίοδος και απογοήτευση...

Την φορά που το ΄χαρήκαμε και δεν σκέφτηκα και εγώ ''σεξ για να μείνω έγκυος''... τότε έμεινα έγκυος... 

είναι δύσκολο το ξέρω αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις να μην το σκέφτεσαι και θα έρθει πιο σύντομα από όσο νομίζεις! 

Έχεις δίκιο αγαπητή Βούλα. Όπως ακριβώς τα λες τα πράγματα τα αισθάνομαι .. κοιτάω το ημερολόγιο ούτως ώστε τις γόνιμες μέρες να έρθουμε κάθε δύο μέρες σε επαφή .. και κάθε φορά που πλησιάζουν οι μέρες της περιόδου αγχώνομαι το σκέφτομαι μέρα νύχτα και κλαίω μόλις έρθει . Τώρα ας πούμε αδιαθετησα από προχθές και χθες όλη μέρα ηνοην χάλια . Σήμερα η ψυχολογία μου άρχισε να γίνεται λίγο καλύτερη ..

Βέβαια όντως ερχόμαστε σε επαφή με τον άντρα μου , αλήθεια δεν σκέφτομαι την εγκυμοσύνη δηλαδή το απολαμβάνω .. εγώ νομίζω πως πρέπει να βγάλω από το μυαλό μου εντελώς την ιδέα της εγκυμοσύνης , δηλαδή να είμαι όπως πριν που ερχόμουν σε επαφή χωρίς να θέλω να μείνω έγκυος μήπως και χαλαρώσω και έτσι έρθει και πιο γρήγορα το πολυπόθητο μωράκι:) .. αλλά είναι λίγο δύσκολο .. όπως είπα και πιο πάνω , θα κάνω τώρα τις εξετάσεις που θα μας πει ο γιατρός μου και αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η αρνητική σκέψη μπορεί και να επισκεφτώ έναν ειδικό για συνεδρίες .. 

Σε ευχαριστώ πάντως παρά πάρα πολύ.. έχεις παιδάκι από όσο καταλαβαίνω Βούλα ? Να το χαίρεσαι !!! Να είναι γερός και να το χαίρεσαι !!!;:) Πόσο καιρό έκανες αν επιτρέπεται τελικά ??? Επειδή ανέφερες ότι το σκεφτόμουν και εσύ έτσι έντονα και δεν ερχόταν ... Μακάρι σύντομα να σου έχω ευχάριστα νέα .. σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η μέλλουσα μανούλα είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο . Το σκέφτηκα και εγώ . Θ επισκεφτώ τον Ιούλιο τον γιατρό μου και αν δω πως συνεχίζεται αυτή η αρνητική μου σκέψη επί του θέματος ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω ψυχολόγο να κάνω κάποιες συνεδρίες .. δεν γίνεται να με παίρνει έτσι από κάτω και να κλαίω κάθε φορά που αδιαθετω ... Σε ευχαριστώ πολύ για όλα και ελπίζω να πάνε όλα καλά χωρίς πολλά προβλήματα . 

Θα πάνε! Και μονο που έχεις θέληση να απομακρυνθείς απο τις αρνητικές σκέψεις και να βρεις την ηρεμία σου, θα δεις πως θα αποκτησεις ο,τι λαχταρας! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η μέλλουσα μανούλα είπε:

Έχεις δίκιο αγαπητή Βούλα. Όπως ακριβώς τα λες τα πράγματα τα αισθάνομαι .. κοιτάω το ημερολόγιο ούτως ώστε τις γόνιμες μέρες να έρθουμε κάθε δύο μέρες σε επαφή .. και κάθε φορά που πλησιάζουν οι μέρες της περιόδου αγχώνομαι το σκέφτομαι μέρα νύχτα και κλαίω μόλις έρθει . Τώρα ας πούμε αδιαθετησα από προχθές και χθες όλη μέρα ηνοην χάλια . Σήμερα η ψυχολογία μου άρχισε να γίνεται λίγο καλύτερη ..

Βέβαια όντως ερχόμαστε σε επαφή με τον άντρα μου , αλήθεια δεν σκέφτομαι την εγκυμοσύνη δηλαδή το απολαμβάνω .. εγώ νομίζω πως πρέπει να βγάλω από το μυαλό μου εντελώς την ιδέα της εγκυμοσύνης , δηλαδή να είμαι όπως πριν που ερχόμουν σε επαφή χωρίς να θέλω να μείνω έγκυος μήπως και χαλαρώσω και έτσι έρθει και πιο γρήγορα το πολυπόθητο μωράκι:) .. αλλά είναι λίγο δύσκολο .. όπως είπα και πιο πάνω , θα κάνω τώρα τις εξετάσεις που θα μας πει ο γιατρός μου και αν δω ότι συνεχίζεται αυτή η αρνητική σκέψη μπορεί και να επισκεφτώ έναν ειδικό για συνεδρίες .. 

Σε ευχαριστώ πάντως παρά πάρα πολύ.. έχεις παιδάκι από όσο καταλαβαίνω Βούλα ? Να το χαίρεσαι !!! Να είναι γερός και να το χαίρεσαι !!!;:) Πόσο καιρό έκανες αν επιτρέπεται τελικά ??? Επειδή ανέφερες ότι το σκεφτόμουν και εσύ έτσι έντονα και δεν ερχόταν ... Μακάρι σύντομα να σου έχω ευχάριστα νέα .. σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

Καλησπέρα,

όχι κορίτσι μου δυστυχώς παιδάκι ακόμα δεν έχω...ελπίζω όμως να έχω σύντομα...Προσωπικά το σκεφτόμουν 3-4 μήνες και εκεί που έλεγα ότι θα είμαι έγκυος τίποτα ....αδιαθετούσα... την φορά που δεν το σκέφτηκα και λέω αν έρθει ήρθε.. τότε έμεινα έγκυος... 

Όσο το σκέφτεσαι δεν τυχαίνει όμως αυτό το έχω παρατηρήσει και για αυτό στο λέω... μη κάθεσαι πάνω απο το ημερολόγιο ... πολλές επαφές και σίγουρα σε λίγο καιρό θα μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου!!! 

Είναι δύσκολο να σου λένε μην αγχώνεσαι το ξέρω ... αλλά πρέπει να το πάρεις λίγο πιο χαλαρά το πράγμα και θα δεις μετά πόσο σύντομα θα έρθουν τα ευχάριστα... κάνε τις εξετάσεις σου βέβαια αν θέλεις τόσο πολύ και για να μην σκέφτεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά.... ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ!!! 

μίλησε με τον γιατρό σου και ίσως σου προτείνει κάποιες βιταμίνες που μπορεί να βοηθήσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κοριτσια μου να πω κ εγω τη δικη μου περιπτωση . 

4 μηνες προσπαθειας με τον αντρα μου ειμαστε 31 και 30 αντιστοιχα. 

Ολοι μας λενε να μην αγχωνομαστε (βλεπω γραφετε κ εδω το ιδιο) πραγματικα ομως αυτη η απογοητευση καθε φορα που ερχεται η περιοδος , δεν παλευεται 😕 

Συν οτι καθε μηνα με ολα αυτα τα περιεργα συμπτωματα ειμαι τοοοοσο σιγουρη οτι ειμαι εγκυος και μετα....τζιφος 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας. Μετά από 7-8 μήνες προσπάθειας  (και με τεστ ωορρηξίας), κάναμε εγώ και ο σύζυγος μας τις πρώτες εξετάσεις. Βρέθηκαν κάποια θέματα σε μένα όσον αφορά την ωορρηξία (πολυκυστικες), οι ορμονολογικες καλές, το σπερμοδιαγραμμα καλό αν και μπορεί να βελτιώθει προς το καλύτερο. Μέσα μου δεν με κάλυπταν οι γυναικολόγοι με αυτά που μου έλεγαν και τους αλλαξα. Με τον τωρινό μου γυναικολογο βρέθηκε το πρόβλημα. Κάθησε και μου εξήγησε μια προς μια τις εξετάσεις. Ασχολήθηκε μαζί μου. Διάβαζα εδώ μέσα για την προλακτίνης που εγώ από πάντα έχω μια ανεβασμένη τιμή γύρω στο 30-32. Όλοι οι γιατροί έλεγαν λόγω άγχους (πόσο άγχος να έχω πια!). Πάλι ο τωρινός γυναικολόγος μου είπε να γινει μια αγωγή μέσα στον κύκλο να πέσει λίγο αυτή η τιμή για βοηθηθεί η σύλληψη. Πέρα από τις εξετάσεις πιστεύω ότι θα πρέπει να βρεθούν και οι σωστοί γιατροί που θα ασχοληθούν με την περίπτωσή σου και δεν θα ξεπεταξουν. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Προσωπικά ηθελα να γίνουν οι εξετάσεις για να νιώθω πιο σίγουρη για μένα. Η ψυχολογία είναι το παν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρόνο με μία παλίνδρομη πριν οχτώ μήνες. Η αλήθεια είναι απελπίζομαι πολύ, ειδικά βλέποντας άλλες γυναίκες που μένουν εύκολα ε΄γκυες και με πολλά παιδιά. Δεν μπορεί να μας καταλάβει κανείς, μόνο αυτοί που προσπαθούν πολύ για να αποκτήσουν ένα παιδάκι. Πέρσι είχα ανεβασμένη προλακτίνη όπου με dostinex έπεσε και μετά ε΄μεινα έγκυος. Μετά την παλίνδρομη, η προλακτίνη είναι στο όριο 30 αλλά η ενδοκρινολόγος μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνω ξανά αγωγή. Έχω άγχος κάθε μήνα και κλάματα όταν έρχεται η περίοδος και δεν ξέρω πως να το διώξω αυτό. Σκεφτόμαστε να πάμε σε γιατρό για έλεγχο γονιμότητας. Σας τα λέω γιατί μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2023 at 6:43 ΜΜ, ο/η μέλλουσα μανούλα είπε:

Γεια σας. Παρακολουθώ εδώ και κάποιους μήνες τις συζητήσεις σας στην σελίδα αυτή και πραγματικά παίρνω κουράγιο... Είμαι 30 ετών , είμαι πολλά χρόνια με τον άντρα μου σε σχέση και δύο χρόνια παντρεμένοι και τόσα χρόνια λόγω εργασίας είχαμε επαφές με προφύλαξη . Εδώ και πέντε μήνες έχουμε αρχίσει τις ελεύθερες επαφές σε όλο το μήνα και με έμφαση στις γόνιμες μέρες του κύκλου. 

Να σημειώσω πως έχω πολυκυστικες ωοθήκες , ωστόσο ο κύκλος μου κυμαίνεται από 28 έως 33 ημέρες το πολύ , δεν είμαι παχύσαρκη ούτε έχω μεγάλο πρόβλημα ακμής . Σύμφωνα με τον γιατρό μου , δεν έχω το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών , εφόσον ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός. Μου ήρθε πολύ έντονα στο μυαλό τον Φεβρουάριο του 2023 να μείνω έγκυος και θεωρούσα πως θα συμβεί πολύ εύκολα . Σύμφωνα με τα λεγόμενα γνωστών και φίλων , έμειναν έγκυος με τον πρώτο ή και τον δεύτερο μήνα προσπαθειών . Εγώ δυστυχώς πέμπτος μήνας και δεν τα έχω καταφέρει και μέσα σε όλα αυτά κάθε φορά που είναι να αδιαθετησω το σκέφτομαι συνέχεια . Με έχει καταβάλει το άγχος , σε σημείο που τον άλλο μήνα έκλεισα με τον άντρα μου έναν προγεννητικό έλεγχο για να βεβαιωθουμε σε πρώτη φάση πως είναι όλα εντάξει . 

Τι λέτε κορίτσια και μανούλες ? Να ανησυχήσω ή να ακολουθήσω τις συμβουλές του γιατρού και να συνεχίσω τις προσπάθειες μέχρι και ένα έτος πριν απευθυνθώ σε ειδικό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ? 

Περιμένω απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ 

Για κάποιο λόγο τα περισσότερα ζευγάρια καυχιούνται ότι τα κατάφεραν με την πρώτη προσπάθεια. Είναι όμως αληθές; Αμφιβάλλω. Εμείς ήμασταν προετοιμασμένοι ότι θα προσπαθούμε χωρίς άγχος για τουλάχιστον 6-8 μήνες, αφού οι περισσότεροι φίλοι μας προσπαθούσαν ακόμη και για έναν ολόκληρο χρόνο και τα κατάφεραν μια χαρά. Πάρτε μια βαθιά ανάσα, μιλήστε με το γιατρό σας μήπως χρειάζεστε κάποιο συμπλήρωμα, προσέξτε τη διατροφή σας και θα δείτε ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Πέντε μήνες δεν είναι τόοσοι πολλοί :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας

Συμφωνώ απόλυτα με την @tooth.fairy στο θέμα της σωστής ενημέρωσης και των ανθρώπων που θα συνοδεύσουν τα ζευγάρια στην πορεία τους για να αποκτήσουν ένα παιδάκι.

Προσπαθούμε, όχι πολύ συστηματικά, γύρω στους 6 μήνες. Εγώ είμαι 35 και ο σύζυγος 41. Έχω κάνει ορμονολογικές τον Ιανουάριο, οι οποίες έδειξαν εικόνα μεταγενέστερη της ηλικίας μου, καθώς η ΑΜΗ βρίσκεται στο 1,4 και η FSH στο 9,9. Έχω παρατηρήσει αλλαγές στην περίοδό μου (σε σχέση με τη ροή) και επίσης έχει ξεκινήσει να κονταίνει ο κύκλος μου. Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει πως τώρα (τον Ιανουάριο) τα πράγματα είναι οκ, αλλά δεν ξέρουμε για πόσο θα είναι. Οπότε αν το σκέφτεστε, επισπεύστε το και έτσι και κάναμε. Χωρίς να μου εξηγήσει κάτι παραπάνω και λέγοντας μου, πως αν σε έξι μήνες δεν έχεις μείνει, κάνουμε σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία.  Με είχε καταβάλει αρκετά το άγχος, ότι ετοιμάζομαι για εμμηνόπαυση και γενικά έχει διαμορφωθεί μέσα μου ένα mindset ότι δεν θα προλάβουμε και δε θα τα καταφέρουμε γιατί μπορεί να προκύψουν και άλλα πράγματα στην πορεία που δε γνωρίζουμε. Πολύ κακό. Δε λέω πως φταίει ο γυναικολόγος μου, αλλά όταν δεν με ενημερώνεις πλήρως, το δικό μου μυαλό κάνει σενάρια, ως φύσει απαισιόδοξη και αγχώδης. Διάβαζα για την ΑΜΗ κάτω από 1, έλεγα πάει... δεν ήξερα πόσο απέχει το 1,4 από το 1. Προσπάθησα κάποιους μήνες να χαλαρώσω, να το δω διαφορετικά, αλλά επέστρεφε πάντα στο μυαλό μου ότι έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση, με αποτέλεσμα να μην απολαμβάνω τίποτα.

Έξι μήνες μετά λοιπόν και αφού έχω μεταφέρει όλη αυτή την αρνητική ενέργεια και στο σύζυγο, αποφασίζουμε να κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος τώρα τον Αύγουστο. Το οποίο το κάναμε χθες και αναμένουμε τα αποτελέσματα στα μέσα του μήνα λόγω διακοπών. Θεωρώ πως πέσαμε σε έναν σοβαρό επαγγελματία και επιστήμονα. Τον υπεύθυνο βιολόγο του κέντρου, ο οποίος μας εξήγησε αναλυτικά χωρίς καν να κάνουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις, τα πάντα. Με κάλεσε στο τηλέφωνο ζητώντας να μου μιλήσει όταν ο σύζυγος ανέβηκε να δώσει το δείγμα και το ιστορικό του. Στην αρχή μου είπε θα γίνει πολύ δυσάρεστος. "Μου είπε ο σύζυγος πως οι ορμονολογικές σας δείχνουν ότι είστε στα τελευταία αποθέματα. Ο κύκλος σας θα πρέπει να είναι έως 28 ημερών και όχι λιγότερο". Λέω "ναι, η εικόνα μου δείχνει μια ανεπάρκεια" καθώς αυτό είχα καταλάβει "και ο κύκλος μου είναι κατά μέσο όρο 28, κάποιους μήνες 26, κάποιους 27, κάποιους 29 ή 28". Του λέω τις τιμές των εξετάσεων και ακούω το ύφος του να αλλάζει. Μου λέει ααα! Δεν είστε και στο τέλος τέλος. Τώρα θα είμαι λιγότερο δυσάρεστος και θα σας εξηγήσω κάποια πράγματα. Και για μισή ώρα μου εξήγησε τι είναι η ΑΜΗ, τι μας δείχνουν οι τιμές της, πόσο θα μπορούσε να απέχει το 1,4 από το 1 από το 0,5. Μας εξήγησε πράγματα για τη συχνότητα των επαφών και μας μίλησε πολύ ανθρώπινα και "to the point". Μου είπε πως δεν σημαίνει ότι του χρόνου δε θα έχεις "το λίπασμα" που χρειάζεται για να μείνεις έγκυος. Έχεις χρόνο μπροστά σου και πρέπει να το απολαύσεις και να χαλαρώσεις. Αυτά τα λόγια όμως θα ήθελα να μου τα έχει πει και ο γυναικολόγος μου. 

Στο σύζυγο επίσης είδε μακροσκοπικά, κάτι το οποίο είχα κ εγώ εδώ και χρόνια παρατηρήσει, σχετικά με την ποσότητα. Του είπε πως φαίνεται να είναι μικρότερη από το κανονικό, χωρίς να σημαίνει ότι δεν επαρκεί αλλά θεωρεί πως ευθύνεται κάποια μόλυνση η οποία δεν έχει θεραπευτεί. Του εξήγησε πόσο σημαντικό είναι οι άνδρες να ελέγχονται ετησίως όπως οι γυναίκες διότι δεν εμφανίζουν συμπτώματα, μεταφέρουν ασθένειες χωρίς να το γνωρίζουν και κουβαλάνε χρόνιες λοιμώξεις φτάνοντας να αφαιρούν στα 50 τους χρόνια τον προστάτη τους. Τον ρώτησε αν θέλει να προχωρήσουν και σε έναν μικροβιολογικό έλεγχο για να τα δούμε όλα μαζί και να πάμε και σε έναν ουρολόγο αν όντως βρεθεί μικρόβιο. Οπότε περιμένουμε και αυτά τα αποτελέσματα.

Ο άνθρωπος μας εξήγησε πολλά πράγματα επίσης για τα λάθη που θεωρεί ο ίδιος ότι γίνονται από τους γυναικολόγους σχετικά με την ευκολία που παραπέμπουν τις γυναίκες για εξωσωματική, ακόμα και για τα πόσα ωάρια θεωρεί εκείνος σωστό να ληφθούν ώστε να είναι ασφαλε΄ς για τη γυναίκα. 

Φύγαμε αρκετά ανακουφισμένοι και με την αίσθηση ότι γυρνάμε νέα σελίδα και θεωρώ πως λείπουν τέτοιοι άνθρωποι δυστυχώς με αποτέλεσμα ο κόσμος να μην λαμβάνει την κατάλληλη ενημέρωση. Δε θα επαναπαυθούμε βέβαια, ξεκίνησε ένας νέος δρόμος για να θεραπεύσουμε ο καθένας απ' τη μεριά του ό,τι γίνεται ώστε να προχωρήσουμε άμεσα και κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε ελπίζω. Από μεριάς μου, νομίζω θα προχωρήσω σε σαλπιγγογραφία όπως είχε προτείνει ο γυναικολόγος, αν και ξέρω πως πονάει και αν και οι προσπάθειές μας αυτούς τους μήνες, δεν θεωρούνται και πολύ "σοβαρές" για να έχω μια πλήρη εικόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Πολύ κακά τα αποτελέσματα.

4 εκατομμύρια, υδαρής υφή, 80% ακίνητα και μόλις 8% με ταχεία κινητικότητα. Επίσης θετικό σε χλαμύδια.

Όσο αισιόδοξη κ αν ήμουν πριν 1 μήνα, πλέον φοβάμαι πάρα πολύ για το αν θα τα καταφέρουμε κάποια στιγμή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ενώ ο βιολόγος του κέντρου μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο και λέει ότι και στους δύο λογικά θα δώσει αντιβίωση, ο γυναικολόγος μου ισχυρίζεται ότι μπορεί να μην το έχω και να κάνω εξέταση προηγουμένως. Μου έγραψε με τη μέθοδο του ανοσοφθορισμού, ενώ ο βιολόγος επέμενε ότι μόνο με pcr ανιχνεύονται 100%, εξέταση την οποία ο γυναικολόγος αμφισβητεί γιατί θεωρεί πολύ ευαίσθητη. Εγώ τι κάνω τώρα? Όλες τις μεθόδους? Διάβασα και για την hidden-c . Γιατί αν το έχω και ο σύζυγος θεραπευτεί, θα το ανακυκλώνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 24/8/2023 at 10:09 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Και ενώ ο βιολόγος του κέντρου μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο και λέει ότι και στους δύο λογικά θα δώσει αντιβίωση, ο γυναικολόγος μου ισχυρίζεται ότι μπορεί να μην το έχω και να κάνω εξέταση προηγουμένως. Μου έγραψε με τη μέθοδο του ανοσοφθορισμού, ενώ ο βιολόγος επέμενε ότι μόνο με pcr ανιχνεύονται 100%, εξέταση την οποία ο γυναικολόγος αμφισβητεί γιατί θεωρεί πολύ ευαίσθητη. Εγώ τι κάνω τώρα? Όλες τις μεθόδους? Διάβασα και για την hidden-c . Γιατί αν το έχω και ο σύζυγος θεραπευτεί, θα το ανακυκλώνουμε. 

Θα κάνετε τη θεραπεία σας και όλα θα πάνε καλά, θα το δείτε... Δεν υπάρχει τέλειο σπερμοδιάγραμμα πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...