Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιθανότητα εγκυμοσύνης;


peenia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προηγούμενη περίοδος 26/5. Ελεύθερη επαφή με εκσπερμάτωση εντός 6/6 ήμουν σε γόνιμες, ωορρηξία 10/6. Επόμενη περίοδος αναμένεται 25/6

Χθες είχα συχνοουρια και σήμερα έχω έντονους πόνους στην μέση, κράμπες χαμηλά σαν μαχαιριές, αίσθηση βάρους και πρήξιμο, έντονο μούδιασμα στην δεξιά πλευρά, πρωινή ναυτία και τάση προς εμετό που μετά εξαφανιστηκε και έντονη κόπωση. Κολπικά υγρά δεν έχω. Όλα αυτά μου θυμίζουν γενικά συμπτώματα περιόδου. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ή εμφύτευσης; Και αν ναι πότε πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω τεστ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Συνήθως δεν απαντώ σε τέτοιες ερωτήσεις γιατί εδώ δεν είμαστε γιατροι, δεν ξερουμε τον κυκλο της καθε γυναικας, το ιστορικό της και πολλά άλλα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να μην κοιτάς συμπτώματα. Τα συμπτώματα διαφέρουν απο γυναικα σε γυναίκα και σίγουρα δεν ξεκινούν απο τόσο νωρίς. Και η συχνοουρια ειδικά, έρχεται όταν αρχίζει να πιεζει το μωρό την μήτρα. Να περιμένεις μέχρι την περιοδο σου, κι αν μετα απο 2-3 μέρες απο την αναμενόμενη ημερομηνια δεν έρθει, τότε να κάνεις ένα τεστ εγκυμοσυνης ή ακομα καλύτερα μια χοριακή.

Ακόμα και τον γυναικολόγο σου να ρωτήσεις θα σου πει το ιδιο, αν δεν υπάρξει καθυστέρηση για να κανεις χοριακή, ουτε εκεινος μπορει να σου πει. 

Παρόλα αυτά, θα σου πω πως αν ειχατε επαφη και εγινε η οωρρυξία 4 μέρες μετά, δεν το θεω΄ρω πολύ πιθανό. Οι επαφές πρέπει να ειναι πολλές όταν προσπαθεις για μωρό. Εμενα η γυναικολόγος μου όταν της ελεγα για τεστ οωρρυξίας κτλ μου έλεγε πέταξε τα όλα και απλά κάντε πολύ σεξ και κυρίως κοιτάξτε να το ευχαριστιέστε. Οπότε η συμβουλή μου εμένα ειναι αυτή ;) 

Ευχομαι να εχεις συντομα ενα θετικότατο τεστ και ενα σποράκι στην κοιλια σου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η peenia είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προηγούμενη περίοδος 26/5. Ελεύθερη επαφή με εκσπερμάτωση εντός 6/6 ήμουν σε γόνιμες, ωορρηξία 10/6. Επόμενη περίοδος αναμένεται 25/6

Χθες είχα συχνοουρια και σήμερα έχω έντονους πόνους στην μέση, κράμπες χαμηλά σαν μαχαιριές, αίσθηση βάρους και πρήξιμο, έντονο μούδιασμα στην δεξιά πλευρά, πρωινή ναυτία και τάση προς εμετό που μετά εξαφανιστηκε και έντονη κόπωση. Κολπικά υγρά δεν έχω. Όλα αυτά μου θυμίζουν γενικά συμπτώματα περιόδου. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ή εμφύτευσης; Και αν ναι πότε πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω τεστ; 

Καλημέρα! Έκανες τεστ ωορρηξίας και επιβεβαίωσες την ημέρα; Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι πολύ νωρίς για συμπτώματα (ακόμη και εμφύτευσης). Δεν θα πω το κλασικό (σωστό) να κανεις τεστ στην 1η μέρα καθυστέρησης, γιατί ξέρω πως είναι δύσκολο και καμία μας δεν αντέχει, αν και είναι το πιο αξιόπιστο. Πάντως το πιο νωρίς που μπορεί να δείξει με τις ημερομηνίες που αναφέρεις, είναι γύρω στις 22/6 με ένα εξαιρετικά ευαίσθητο και καλό τεστακι πρώιμης ανίχνευσης πάντα! Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Συνήθως δεν απαντώ σε τέτοιες ερωτήσεις γιατί εδώ δεν είμαστε γιατροι, δεν ξερουμε τον κυκλο της καθε γυναικας, το ιστορικό της και πολλά άλλα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να μην κοιτάς συμπτώματα. Τα συμπτώματα διαφέρουν απο γυναικα σε γυναίκα και σίγουρα δεν ξεκινούν απο τόσο νωρίς. Και η συχνοουρια ειδικά, έρχεται όταν αρχίζει να πιεζει το μωρό την μήτρα. Να περιμένεις μέχρι την περιοδο σου, κι αν μετα απο 2-3 μέρες απο την αναμενόμενη ημερομηνια δεν έρθει, τότε να κάνεις ένα τεστ εγκυμοσυνης ή ακομα καλύτερα μια χοριακή.

Ακόμα και τον γυναικολόγο σου να ρωτήσεις θα σου πει το ιδιο, αν δεν υπάρξει καθυστέρηση για να κανεις χοριακή, ουτε εκεινος μπορει να σου πει. 

Παρόλα αυτά, θα σου πω πως αν ειχατε επαφη και εγινε η οωρρυξία 4 μέρες μετά, δεν το θεω΄ρω πολύ πιθανό. Οι επαφές πρέπει να ειναι πολλές όταν προσπαθεις για μωρό. Εμενα η γυναικολόγος μου όταν της ελεγα για τεστ οωρρυξίας κτλ μου έλεγε πέταξε τα όλα και απλά κάντε πολύ σεξ και κυρίως κοιτάξτε να το ευχαριστιέστε. Οπότε η συμβουλή μου εμένα ειναι αυτή ;) 

Ευχομαι να εχεις συντομα ενα θετικότατο τεστ και ενα σποράκι στην κοιλια σου ❤️ 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και σε εσένα εύχομαι ότι επιθυμείς ❤️

Πιστεύεις ότι αν κάνω τεστ από τώρα θα είναι λανθασμένο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα! Έκανες τεστ ωορρηξίας και επιβεβαίωσες την ημέρα; Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι πολύ νωρίς για συμπτώματα (ακόμη και εμφύτευσης). Δεν θα πω το κλασικό (σωστό) να κανεις τεστ στην 1η μέρα καθυστέρησης, γιατί ξέρω πως είναι δύσκολο και καμία μας δεν αντέχει, αν και είναι το πιο αξιόπιστο. Πάντως το πιο νωρίς που μπορεί να δείξει με τις ημερομηνίες που αναφέρεις, είναι γύρω στις 22/6 με ένα εξαιρετικά ευαίσθητο και καλό τεστακι πρώιμης ανίχνευσης πάντα! Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα 😊

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, εύχομαι να αποκτήσεις ότι επιθυμείς ❤️

Δεν έκανα τεστ ωορρηξίας απλά το κατάλαβα από τα υγρά και τις ενοχλήσεις που έχω κάθε μήνα στην ωορρηξία κσι σε συνδυασμό με το ημερολόγιο που έχω πάνω κάτω το υπολογίζω. Πιστεύεις ότι είναι πολύ νωρίς για τέστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peenia είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, εύχομαι να αποκτήσεις ότι επιθυμείς ❤️

Δεν έκανα τεστ ωορρηξίας απλά το κατάλαβα από τα υγρά και τις ενοχλήσεις που έχω κάθε μήνα στην ωορρηξία κσι σε συνδυασμό με το ημερολόγιο που έχω πάνω κάτω το υπολογίζω. Πιστεύεις ότι είναι πολύ νωρίς για τέστ;

Ναι κορίτσι μου! Φαντάσου ότι η εμφύτευση γίνεται 6-12 μέρες μετά την ωορρηξία και η ορμόνη της χοριακης που ανιχνεύουν τα τεστ εκδηλώνεται απ τον οργανισμό 2-3 μέρες μετά από την εμφύτευση νομίζω. Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα αλλά και γενικά, το πιο νωρίς που έδειξε ένα τεστ ήταν 5 μέρες πριν την περίοδο. Επίσης, σε άλλες κοπέλες 1 μέρα πριν δεν έδειχνε και έδειξε στην καθυστέρηση. Γενικά, θέλει υπομονή. Εγώ ξεκινούσα τεστ 5-6 μέρες πριν κ γέμιζα απογοήτευση γι αυτό στο λέω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peenia είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και σε εσένα εύχομαι ότι επιθυμείς ❤️

Πιστεύεις ότι αν κάνω τεστ από τώρα θα είναι λανθασμένο; 

Να εισαι καλα! ❤️ 

Τι να σου πω....δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου, αλλα εγω περιμενα περιοδο 28/12. Εκανα πρωιμης ανιχνευσης στις 25/12 και ηταν αρνητικό (υποτιθεται οτι ανιχνευουν το θετικο έως και 6 ημερες πριν την καθυστερηση). Εκανα στις 30/12 ψηφιακό που ειχα ηδη 2 μερες καθυστερηση και βγηκε θετικότατο, εδειχνε 2-3 εβδομάδων και γενναω εως 6 Σεπτέμβρη. Προσωπικά, δεν μπορω να σου πω κανε πριν γτ εμενα δεν μου βγηκε θετικό και τσαμπα στεναχωρήθηκα ενω ημουν εγκυος...

Για αυτο και στην κολλητη μου που προσπαθει τωρα, τα ιδια λεω. Να μην μετράει τίποτα, να κανουν το σεξάκι τους κανονικά τακτικά και ήρεμα χωρίς άγχος και στοχο την γονιμοποιηση κι επειτα, αν δει κανα δυο μέρες καθυστερησης, τοτε να κανει τεστ.  ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peenia είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και σε εσένα εύχομαι ότι επιθυμείς ❤️

Πιστεύεις ότι αν κάνω τεστ από τώρα θα είναι λανθασμένο; 

Ξαναδιαβασα το αρχικο μηνυμα. Αν περιμενεις στις 25 Ιουνιου και κανεις απο τωρα, σίγουρα θα ειναι αρνητικό. Θεωρητικά, το πρωορης ανίχνευσης το κανεις 6 μέρες πριν την αναμενομενη περιοδο και ιδανικά, αν εχεις κανει και τεστ οωρρυξίας, συμπληρώνεις και το ποτε σου εδειξε εκείνο ότι ειχες οωρρυξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!!Δυστυχως τα συμπτωματα εγκυμοσυνης και περιοδου ειναι τα ιδια!Κι ειδικα οσο περισσοτερο θες να εισαι εγκυος,τοσο πιο πολυ αναλυεις το καθε συμπτωμα προς εκεινη την κατευθυνση!Αυτο ειναι κανονας! Ακομα και στο ιδιο σωμα ,δυο εγκυμοσυνες μπορει να μην εχουν καμια σχεση τα συμπτωματα μεταξυ τους!Υπαρχουν γυναικες που δεν ενιωθαν τιποτα απολυτως,κι ηταν εγκυες!Ειναι ολα εντελως σχετικα!Τωρα στο θεμα μας,εμφυτευση θα μπορουσε να ηταν αναλογα ποσο σωστες κι ακριβεις ειναι οι ημερομηνιες..Αν και προσωπικα πιστευω οτι ενα 10ημερο το θελει..Τεστ αν κανεις τωρα θα δειξει 100% αρνητικο..ΜΟΝΟ τις μερες που περιμενεις περιοδο κι αυτο με τα ειδικα τεστακια που σου δεινουν 6 μερες πριν την καθυστερηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,κάθε μήνα εαν έχεις επαφές στις γόνιμες μέρες οι πιθανότητες να συλλαβεις είναι 25%.Οποτε εαν είσαι τυχερή ίσως και να πετύχατε.Αλλα και πάλι είναι πολύ νωρίς για συμπτώματα,αυτά αρχίζουν κάποιες εβδομάδες αργότερα.Η επιθυμία μας ,μας κάνει να αισθανόμαστε διαφορά,όσες φορές "ένιωθα " ότι έχω συμπτώματα ήταν μηδέν εις το ποιλικον και τη φορά που ήμουν εγκυος δεν είχα απολύτως τιποτα.Μην κοιτάς συμπτώματα, προσπαθήστε να έχετε συχνές επαφές και μη βλέπεις ωορρηξιες γιατί θα γίνει πολύ αγχωτικό και στο τέλος θα γίνει αγγαρεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα βρίσκομαι στην 11η μέρα μετά την ωορρηξια μου και έλαβα σήμερα ένα αχνό θετικό τεστ.  Απο την ανυπομονησία μου έκανα χοριακη και μου βγήκε 1.2 τι πιστεύετε. (Πριν 2 μέρες 9dpo είχα κάνει το ίδιο τεστ και ήταν ακόμη πιο αχνό). Από το μικροβιολογικο μου είπαν ότι ίσως να είμαι σε πολύ πρώιμα σταδια κύησης παρόλα αυτά είναι αρνητική σαν τιμή)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maria2313 είπε:

Καλησπέρα βρίσκομαι στην 11η μέρα μετά την ωορρηξια μου και έλαβα σήμερα ένα αχνό θετικό τεστ.  Απο την ανυπομονησία μου έκανα χοριακη και μου βγήκε 1.2 τι πιστεύετε. (Πριν 2 μέρες 9dpo είχα κάνει το ίδιο τεστ και ήταν ακόμη πιο αχνό). Από το μικροβιολογικο μου είπαν ότι ίσως να είμαι σε πολύ πρώιμα σταδια κύησης παρόλα αυτά είναι αρνητική σαν τιμή)

Καλημέρα!! Κορίτσι μου στα περισσότερα τεστ του εμπορίου υπάρχει πιθανότητα δυστυχώς, να βγει γραμμή εξάτμισης! Το έχω πάθει δυο φορές και εγώ.. Την χοριακη πρέπει να εμπιστευόμαστε κανονικά, καθώς εκεί δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους και η περίπτωση να είσαι έγκυος και να μην δείξει είναι μόνο αν την κάνεις υπερβολικά νωρίς! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι εγκυούλα και να το ευχαριστηθείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα!! Κορίτσι μου στα περισσότερα τεστ του εμπορίου υπάρχει πιθανότητα δυστυχώς, να βγει γραμμή εξάτμισης! Το έχω πάθει δυο φορές και εγώ.. Την χοριακη πρέπει να εμπιστευόμαστε κανονικά, καθώς εκεί δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους και η περίπτωση να είσαι έγκυος και να μην δείξει είναι μόνο αν την κάνεις υπερβολικά νωρίς! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι εγκυούλα και να το ευχαριστηθείς! 

Ευχαριστώ πολύ μακάρι να είναι πολύ νωρίς 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...